Raadplegend referendum het experiment waard Advocaat bestrijdt moord met voorbedachten rade Gemeente doet niet veel voor paardesport GS: geen onderzoek naar werkklimaat bij provinciale dienst Gerard Wigbers favoriet bij NK biljarten in Den Haag CcidócOotuont WOENSDAG 29 FEBRUARI 1984 PAGINA 12 SF DEN HAAG In Den Haag wordt niet vaak een nationaal biljartkampioenschap georga niseerd. Is dat eens in de zo veel jaren het geval, dan ver dient dat zeer de aandacht van de biljartliefhebber. Van vrij dag 9 tot en met zohdag 11 maart aanstaande wordt in bil jartcentrum Die Haghe in de Nieuwstraat het Nederlands kampioenschap eerste klasse driebanden-groot georgani seerd onder leiding van de bil jartclub Celsius. Onder de sti mulerende leiding van Ed de Meijer zullen de séances als volgt plaatsvinden: vrijdag 9 maart te 19.00 en 21.15 uur; za terdag 10 maart te 15.00, 19.00 en 21.15 uur; zondag 11 maart te 12.00 en 14.15 uur. Zakelijk gezien kan het toernooi voor Ab de Vries, de eigenaar van Die Haghe, een succes worden omdat liefst twee Hagenaars zijn doorgedrongen tot de bes te acht van Nederland en der halve nogal wat supporters uit eigen omgeving zullen aan trekken. Gerard Wigbers is zelfs als eerste geplaatst, daar hij in de voorwedstrijden met het schitterende moyenne van 0.818 speelde. Dat moyenne overigens garandeert reeds promotie naar de hoofdklasse. De andere Hagenaar die van Bert Vendelbosch, de man van de administratie die bergen werk heeft verzet, een uitno diging heeft mogen ontvan gen, is Fons Duivenvoorde. Deze speler kwam in de voor wedstrijden uit op een moyen ne van 0.720 en is als zesde ge plaatst. De overige finalisten zijn A. Triepels (Tilburg), O.H. v. Waardenberg (Rotterdam), H. Arbouw (Capelle aan de IJssel), P. Tuin (Uitgeest), W. Papenhof (Kerkrade) en W.M. van Beek (Bussum). FRANSE BRIDGETOP FA VORIET SCHEVENINGEN Het bridgeviertal Belladonna (veelvoudig ex-wereldkampioen), Sartia, Ferraro en Lauria wil op zaterdag 10 en zondag 11 maart een poging doen ook de derde editie van het Hoechst internationale bridgetoernooi Scheveningen tot een Italiaans succes te maken. Maar de Azzurri krijgen te maken met een mogelijk te sterke concurrentie van Frankrijk. Het Franse kwartet, dat vorig jaar eigenlijk gelijk eindigde met dat van Italië, heeft voor volgend weekeinde naast Meyer en Le- Royer het paar Corn-Cronier opgenomen, dat vorig jaar in Wiesbaden de Europese bridgetitel in Franse handen hielp be landen. Nederland wordt op de openingavond (vrijdag 9 maart, na de middagsessie tussen parlementariërs en pers) tijdens het traditionele vierlandentoernooi met Zweden, Italië en Frankrijk vertegenwoordigd door het viertal Vergoed-Roosnek-Rebattu- Sint. De volgende dag volgen de kwalificatieronden van het ei genlijke toernooi, waarin 56 viertallen in zeven groepen worden verdeeld. In elke groep wordt een superteam ingedeeld en de beste ploegen ontmoeten elkaar zondag in de A-finale. De hoofdprijs is 2.500 gulden. Steunfraude in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Een jong Alphens echtpaar heeft een proces verbaal ge kregen wegens steunfraude. De vrouw ging naar de Sociale Dienst en beweerde dat haar man was weggelopen en dat ze nu alleen moest opdraaien voor de verzorging van de kinderen. Op grond daarvan kreeg ze een uitkering. Een controleur van de Sociale Dienst kwam er echter achter dat haar man elke dag gewoon thuiskwam van zijn werk en dat er van een scheiding geen sprake was. Controleur en po litie hebben de zaak gisteren afgerond. Het gezin heeft on terecht 15.000 gulden geïncas seerd, Dat bedrag moet nu worden terugbetaald, met daarbij nog een boete. Kharg niet getroffen door bombardement WASHINGTON, BAGDAD Uit Amerikaanse verken- ningsgegevens is gebleken dat het belangrijke Iraanse olie- laadstation op het miniscule eilandje Kharg in de Golf niet is getroffen door een luchtaan val zoals Irak maandag meld de. „Er staan geen olietankers in brand, er is geen rook te zien, er worden geen tankers vermist en er is geen schade aan het eiland Kharg. De re gering in Bagdad voert meer een oorlog met woorden dan met daden, werd laconiek in Washington opgemerkt. In Koeweit werd echter gemeld dat er wel degelijk olietankers nabij Kharg zijn getroffen. Irak maakte gisteren nog mel ding van de grootste oorlog die sinds het begin van de oorlog tegen Iran zou zijn behaald. Vier Iraanse infanteriedivisies met dertigduizend man zouden zijn gedood. Vanderaerden mogelijk toch naar ploeg Post KORTRIJK Er bestaat een mogelijkheid, dat de Belgische wielerprof Eric Vanderaerden zaterdag toch voor de ploeg van Peter Post kan starten in de Omloop Het Volk (Gent- Gent). De sponsor van de ploeg, die Eric Vanderaerden wil verlaten, maar waarmee hij nog een pas aan het einde van het wielerseizoen aflopend contract heeft, is gisteren fail liet verklaard door de recht bank in Kortrijk. De Belgische wielerbond, die Vanderaerden geen toestem ming gaf voor de ploeg van Peter Post uit te komen, ver klaarde gisteren desgevraagd, dat het faillissement van Aer- noudt, de sponsor van Vande- raerdens oorspronkelijk ploeg, een nieuw element in de zaak is en tot een heroverweging van het aanvankelijk genomen besluit zou kunnen leiden. LID COMMISSIE-BIESHEUVEL: LEIDEN „Er moet in Nederland een publieke discussie op gang komen over het wel of niet hou den van een referendum". Dit zei prof.mr. H. Fran ken, lid van de Raad van State, gisteren tijdens een avond van het Leidse Stu dium Generale over het fenomeen referendum. Met deze uitspraak lichtte hij een tipje van de sluier op van het rapport over het referendum dat op 7 maart aan minister Riet kerk van binnenlandse zaken zal worden aange boden. Prof.mr. Franken was lid van de zogeheten commissie Biesheuvel, die in de mei 1982 was inge steld als adviescommissie aan de regering en die verantwoordelijk is voor het rapport. De commissie bestond voor de ene helft uit politici en voor de an dere uit hoogleraren staatsrecht. Het rapport heeft de status van een in terimrapport, omvat onge veer 300 pagina's en be helst volgens prof.mr. Franken „geen opzienba rende conclusies". Het doel van de commissie was zich uit te spreken over hoe de kiezers door directe (referendum) in plaats van in directe (volksvertegenwoordi ging) uitspraken net over heidsbeleid kunnen beïnvloe den. In de Grondwet is dit nooit geformuleerd omdat er geen overeenstemming over dit onderwerp bestond. Naar aanleiding van de nieuwe Grondwet in 1983 werd daar om de commissie-Biesheuvel ingesteld, die nu dus met een interimrapport naar buiten zal komen. Na zijn „college" aan het 50 koppige publiek, dat voor de overgrote meerderheid be stond uit (juridische) studen ten, concludeerde de Leidse oud-hoogleraar Franken per soonlijk dat een zogeheten raadplegend referendum over kernwapens in Nederland „het experiment wel waard is". Een referendum waarbij de burgers een beslissende stem hebben achtte hij onhaalbaar: „Daar is een Grondwetswijzi ging voor nodig is en dat duurt te lang. Een raadgevende stem is mogelijk zonder wetsvoor stel en is in feite net zo bin dend voor de regering", stelde hij. „De regering in Nederland zou het wel uit haar hoofd la ten om een volksadvies aan de laars te lappen". Nadrukkelijk waarschuwde hij ertegen om een referendum te vaak te gebruiken. „Alleen als de politieke partijen niet tot een bepaald besluit kunnen komen, kan een probleem dat bij grote groepen mensen leeft aan een volksstemming wor den onderworpen. De kernwa- fienproblematiek is nu zo'n po- itieK dilemma. Voorwaarde is wel dat er goede regels aan de organisatie en afwerking van de stemming worden gesteld, om manipulatie te voorkomen. Daarbij zijn een brede voor lichting aan het publiek en de formulering van de uiteindelij ke vraag aan het publiek erg belangrijk. De Tweede Kamer zou de be slissing moeten nemen over het houden van een referen dum. Als de burgers goed voorgelicht zijn en goed weten waar het onderwerp over gaat, zullen zij beter in staat zijn be sluiten te nemen dan de „half afgestudeerde politici in de Tweede Kamer". Behoudend In zijn glashelder en boeiend betoog noemde prof.mr. Fran ken veel voors en tegens die worden geuit in de vaak emo tioneel verlopende discussies over het referendum. Veel te genstanders wijzen op het be houdend gedrag van de bur gers, zodat vernieuwing wordt belet. Zij verwijzen naar het bekende feit in Zwitserland dat de mannen via het volks referendum heel lang het vrouwenkiesrecht buiten de deur hebben gehouden. Ook kan manipulatie optre den. In Oostenrijk is het in 1978 voorgekomen dat kanse lier Kreisky een stemming voor of tegen de bouw van kerncentrales verbond aan een oordeel over zichzelf. Hij deed dit door te dreigen met aftre den als men tegen de bouw zou stemmen. Men stemde in meerderheid tegen, maar Kreisky bleef toch aan. Voorstanders van het referen dum, onder wie dus ook Fran ken onder bepaalde voorwaar den, wijzen op de heilzame werking die het kan hebben op de politiek. De burgers zijn directèr bij de politieke be sluitvorming betrokken. „Dat kan het gevoel van vervreem ding dat op het ogenblik on miskenbaar is, wat wegnemen. Bovendien zal de politiek zelf sneller tot een compromis ko men, als er een referendum dreigt", aldus prof.mr. Fran ken. IN STRAFZAAK CEVDET Y. DEN HAAG „Ik vind 't verschrikkelijk wat er ge beurd is. Vreselijk voor de slachtoffers en de nabe staanden. Ik ben ervan overtuigd dat ik een psy chiatrische behandeling moet ondergaan". Lang zaam maar precies formu lerend koos Cevdet Y. (28) gistermiddag deze woor den om zijn spijt te betui gen voor het doodschieten van zes mensen, vorig jaar 5 april, in het Delftse café 't Koetsiertje. De Delftenaar verklaarde aan het eind van het marathon- proces - dat in september be gon - dat hij zich niet langer meer verzet tegen een behan deling in een TBR-inrichting. „In de toekomst mag dit nooit meer gebeuren", bezwoor hij de rechtbank. Regelmatig ke ren de gruwelijke beelden van het Delfste drama in zijn ge dachten terug. Herinneringen die hij lange tijd heeft ver drongen. Rechtbankpresident mr. S.F. Kootte: „Maar zijn schuldgevoel groeit. Hij ziet steeds weer dat jonge meisje in het bloedbad... Alleen haar, niemand anders..." „Onaanvaardbaar" „We hebben hier te maken met een zieke delinquent. Het zou zot zijn om in zijn geval een gevangenisstraf te combi neren met TBR". Aldus rea geerde Y.'s Rotterdamse advo caat, mr. Lotje van de Putte- laar, op de eis van officier van justitie mr. H. den Os, die zich reeds in de onderbroken straf zaak van november 1983 voor een levenslange vrijheidsstraf exlclusief TBR had uitge sproken. De officier herhaalde gisteren niets te voelen voor terbeschikkingstelling van de regering. De kans dat Cevdet dan over ruim vier jaar weer op vrije voeten komt, noemde hij „onaanvaardbaar". De psy chiater prof. dr. M. Zeegers en de psycholoog H. in 't Veld, die Y. onderzochten, achtten verdachte in sterk verminder de mate toerekeningsvatbaar voor zijn daden. Mr. Van de Puttelaar uitte kri tiek op het feit dat de officier zich bij het vaststellen van zijn strafmaat had laten leiden door het idee van een moord met voorbedachten rade. De raadsvrouwe meende dat haar cliënt wel een poging tot dood slag kan worden aangerekend. „Want ik heb geen enkel aan- SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL knopingspunt voor kunnen vinden". Ter ondersteuning van een en ander voerde de verdediging aan dat de verdachte op de dag van de tragedie niet had rondgelopen met het concrete plan zijn semi-automatisch pi stool op de bezoekers van 't Koetsiertje leeg te schieten. Zijn eerste slachtoffer, Ton Smits, met wie Y. weliswaar op gespannen voet stond, bleek achteraf niet meer te zijn dan een neutrale kennis. Dat Smits Cevdet in zijn Achilles-hiel zou hebben ge raakt met een sarcastische op merking over diens recente naturalisatie tot Nederlander, is een wat al te makkelijke verklaring, oordeelde de advo caat. Ook haar cliënt gelooft nu niet meer dat dit de aanlei ding van het drama is geweest. Cevdet Y. had sinds de moord in 1979 op zijn broer Joeri, waarvoor een zwager verant woordelijk werd gesteld, altijd een pistool op zak. Mr. S.F. Kootte, citerend uit het rap port van de gedragsweten schappers: „Zonder pistool voelde hij zich leeg. Hij droeg het bij zich om zich te beveili gen. Hij koesterde tegen bijna iedereen een vijandig agressief wantrouwen. Hij trok het zich erg aan dat de dood van zijn broer ongewroken was geble ven. Hij deed een zwakke po ging zijn zwager te doden. Maar miste hem (opzettelijk?). Hij wilde niet dat zijn familie hem hiervoor als een laffe hond afschilderde". moord Woordenboeken Volgens de onderzoekers werd Cevdet heen-en-weergeslin- gerd tussen twee verschillende identiteiten, een Turkse en een Nederlandse met compleet andere zeden, normen en waarden. Prof. Zeegers: „Hij leefde in een afschuwelijk iso lement. Het is een infantiele, onrijpe, neurotische man". An ders dan bij het eerste onder zoek door prof. Beyaert in het Pieter Baancentrum het geval was, heeft hij en collega In 't Veld Y.'s vertrouwen wél kunnen winnen. Met behulp van woordenboeken onder wierp Cevdet zich aan alle tests. Elke nuance, die een verklaring voor zijn gedrag kon betekenen, vond hij be langrijk. De psychiater: „In het begin was hij op èen ziekelijke wijze achterdochtig. Hij doorzocht alle kasten en was bang dat ze hem zouden doden. Hij had veel last van plotselinge stem mingen. De ene keer was hij hautain, de andere keer weer toeschietelijk". De hoogleraar pleitte voor een langdurige psycho-analyse in een gesloten inrichting. Mr. Van de Putte laar en haar cliënt hadden in tegenstelling tot de officier van justitie veel waardering voor de onderzoekers. Cevdet: „Het is ongelooflijk, het lijkt wel of ze in me gezeten heb ben". Uitspraak op 13 maart. PETER VIERING Zwaan (ont)regelt verkeer DEN HAAG Een zwaan hoort in het wa ter en niet op een druk verkeerskruispunt. Met die gedachte heeft een agent van de Haagse politie gistermorgen tot driemaal toe getracht een weerspannige zwaan in het water bij de Koninginnegracht te zetten, na dat het dier evenzovele malen het kruispunt Koningskade/Dr. Cuyperstraat had uitgeko zen om temidden van het langsrazende ver keer een uitstapje te maken. „Hier ben ik en hier blijf ik", moet de zwaan hebben gedacht, want ondanks de verwoede pogingen van de agent om het ge vogelte het nauwe sop te laten kiezen, kroop het dier weer op de kant. Ook in dit geval gold „driemaal is scheepsrecht", want na de derde keer werd uiteindelijk de hulp inge roepen van de vakkundige Dierenambulan ce Nootdorp om zich over „Witte Veder" te ontfermen. HENK JAN DRABBE VANZHJV: 9? WASSENAAR Op 30 april loopt het contract tussen de Zuid Hollandse Jacht Vereniging (ZHJV) en de gemeentelijke Duinwaterleiding voor het gebruik van de „springtuin" in Meyendel weer af. Maar de span ning om te moeten ver dwijnen, zoals vorig jaar, is er bij de leden en het bestuur van de ZHJV nu niet bij. Toen werd de overeenkomst niet zoals gebruikelijk voor drie jaar verlengd, maar voor één jaar, omdat de Duinwa terleiding de ZHJV nog liever vandaag dan morgen ziet ver trekken, Volgens de Duinwa terleiding is het beoefenen van paardesport in Meyendel niet milieu-vriendelijk. En hoewel de vereniging al zestig jaar op het terrein actief is, moet men naar een ander on derkomen uitzien. Henk Jan Drabbe is secreta ris/penningmeester van de ZHJV en hij vertelt: „In ons nieuwe contract met de Duin waterleiding staat echter dat wij alleen daar verdwijnen als wij een ander terrein krijgen toegewezen dat niet minder is dan de bestaande springbak in Meyendel. En het liefst gaan we er natuurlijk nooit weg. Want de omgeving is ideaal. Vlak in de buurt van de prachtige boerderij, die wij zaterdags toch echt als een soort clubgebouw zien". De ZHJV is een vereniging met 325 leden. De Zuid Hol landse is opgericht in 1915 en is jaarlijks organisator van zo'n 26 dressuur- en spring- wedstrijden. De vereniging is niet aan een manege-bedrijf verbonden, maar werkt ge heel zelfstandig. „Zo moet het ook altijd blijven", is de me ning van de 37-jarige Henk Jan Drabbe. De eerste hinder nissen van de springwedstrij- den op Meyéndel werden on der andere genomen door top pers als Henk Nooren, Irma Smulders en de gebroeders Piet en Gert-Jan Mooy. Henk Jan Drabbe is niet al leen actief als secretaris/pen ningmeester van de ZHJV, maar staat sinds 1 januari ook op de internationale lijst van parcoursbouwers. Hij bouwde met de Engelsman Allen Ball niet alleen het parcours van Jumping Amsterdam maar ook het parcours in de Olym- piahal in Londen. Hij was af gelopen weekeinde tweede man op Indoor Brabant naast Theo van Vugt en is ook de rechterhand van de Westduit ser Olaf Peterson in augustus op het CHIO in Rotterdam. Henk Jan Drabbe is niet al leen een veel gevraagd par- coursbouwer, maar ook een graag geziene figuur in de hippische sport. Geen cent Over hem is de ZHJV dan ook zeer te spreken. Maar Drabbe is dat niet over de steun van de gemeente Den Haag aan de ZHJV. „De ge meente doet niet veel voor de paardesport. Wij zijn nog steeds een stiefkindje en krij gen geen cent subsidie. Voor alle kosten moeten wij zelf opdraaien. De afgelopen zo mer stond er bijna geen gras spriet meer op het springter- rein. Voor vierduizend gulden moesten wij het laten opknap pen. Bij de gemeente hebben we al dikwijls om een eigen parkeerplaats gevraagd voor de paardenwagens. Maar het kreeg geen gehoor, hoewel er ruimte genoeg is. Gelukkig kunnen wij ons als vereniging zelf bedruipen op Meyendel anders waren we natuurlijk al lang kapot geweest. De ge meente Den Haag ziet paarde sport niet zitten. In het verle den konden wij een terrein krijgen aan het Theo Mann Bouwmeesterpad, waar nu en rugby-, een voetbal- en een handboogschuttersvereniging een onderkomen hebben ge vonden. Wij moesten er toen jaarlijks een bedrag van ze venduizend gulden op tafel brengen. De voetbalvereni ging kon er voor enkele tien tjes beginnen. Nee, de ge meente heeft nog niet veel voor de ruitersport gedaan". De ZHJV organiseerde vroe ger in het Haagse Westbroek- park een concours hippique waarvoor de belangstelling groot was. Dat laatste is al ja ren niet meer het geval. Henk Jan Drabbe: „Wij zouden zo iets graag weer in de uitste kende omgeving van het prachtige Westbroekpark wil len organiseren. Maar de ge meente geeft alleen toestem ming als je de opknapbeurt na het concours voor je rekening wilt nemen. En als de heren van de plantsoenendienst dat gaan doen, ben je toch snel vele duizenden guldens kwijt Ook een indoorconcours kun je wel vergeten in Den Haag. De vele liefhebbers van de paardesport moeten het blij ven zoeken in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Den Bosch, om enkele plaatsen te noemen. In Den Haag is op dit gebied nog niet veel moge lijk". ARTHUR VAN RIJSWIJK i,ii. DEN HAAG (ANP) - Er komt geen onderzoek naar de moge lijkheden om het arbeidskli maat bij de Provinciale Plano logische Dienst te verbeteren. Gedeputeerde Staten van de provincie hebben dit laten we ten aan de AbvaKabo. De ambtenarenorganisatie had om een onderzoek gevraagd, omdat het personeel al jaren klaagt over het management en de leiding van de dienst. Uit een nota van de bond, die ruim een half jaar geleden werd ingediend bij GS, maar pas afgelopen week op ver zoek van de AbvaKabo is doorgestuurd naar de commis sies voor georganiseerd over leg en voor personeel en orga nisatie van de provincie, blijkt dat de onvrede vooral wordt veroorzaakt door het functio neren van de leiding van de dienst en het optreden van de directeur, ir E.B. van Hoge- zand. De directeur wordt verweten dat hij de dienstcommissie, waarin de medezeggenschap is geregeld, volstrekt niet serieus neemt. In het personeelsbeleid signaleert de bond te vaak ele menten van willekeur en per soonlijke sympathieën. De di recteur getuigt er verder van het ambtenarenreglement niet te kennen of niet te respecte ren, zo schrijft de bond. Ook van het organisatorisch en inhoudelijk leiden van de dienst laat de ambtenarenor ganisatie geen spaan heel. Het ontbreken van duidelijke af spraken en het niet raadple gen van personeel en vakorga nisaties bemoeilijkt het reorga nisatieproces, waarin de PPD verkeert, zo vindt de Abvaka- bo. Mede met het oog hierop verzocht de bond om een onaf hankelijk onderzoek. De resul taten hiervan zouden met de bonden moeten worden be sproken. In hun antwoord gaan GS nauwelijks op de kritiek in. 10 v, Hoewel de aangehaalde proffen blemen worden onderken#1 merkt het provinciebestuur <J?"P dat een belangrijk deel van dï"?9 problemen is terug te leidei|e tot een enkele eenheid binnetlenir de dienst. GS willen daarofl'os^ geen grootschalig onderzoek, P Er is wel aan de directie vanPor de PPD opdracht gegeven duifn delijkheid te brengen in de op-Fnri drachtenstructuur. De directiefrP£ moet verder onderzoeken of het kennelijk niet goed func|7 tioneren van de dienstcommisj sie betrokken kan worden bij het formeren van de medezeg-^ genschapcomissie-nieuwe stijl^Ci die de inspraak moet overne-i men. Muizen leggen bedrijf stil ZWARTSLUIS Enkele muizen hebben een computer bij Interfloor-Tapijt in Zwarts luis zodanig vernield dat het bedrijf geruime tijd niet heeft kunnen produceren. Pas na enkele uren slaagden compu termonteurs er in een deel van de computerstoring op te hef fen. Na ruim twaalf uur wa£ de totale produktie bij het 1 drijf weer op gang. De mu' drongen, waarschijnlijk zoek naar een warm plekji door tot de ruimte waar computerbanden draaien, schade wordt geschat op i kleine 15.000,-.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12