£eid&c ©omcwit ABP-top moet opstappen ijlmerbajes "leeft volop ,ege cellen Schrikkeldag Amerkanen beschieten [raans marinefregat Man dreigt stad met zenuwgas DE VRIES (CDA) WIL VOLGENDJAAR BELASTINGVERLAGING Gestolen vrachtauto kantelt na wilde achtervolging zwei Dinsdag 28 februari 1984,75e jaargang no. 22822 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 BankAmro-bankN.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) i 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag !/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Losse jiummers f 1,00. HET WEER Droog en wolkenvelden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vannacht rond het vries punt, overdag 4 graden. Mati ge wind. Zon op: 07.27; onder 18.18. Schev. hoog water: 1.53 en 14.08; laag water: 9.46 en 22.10 AUCKLAND Een ont snapte gevangene in Nieuw-Zeeland, die onder psychiatrische behande ling stond, bedreigt Auck land (de grootste stad van het land van bijna een miljoen inwoners) met ze nuwgas. De gevangene, Bruce Douglas Cameron (32), die volgens de politie in staat is het gas te ma ken, eist dat de justitie de aanklachten tegen hem laat vallen. Hij wordt be schuldigd van het maken en in bezit hebben van het hallucinerende verdoven de middel „Angel Dust". Ziekenhuizen in Auckland beschikken over voldoen de tegenstof voor het ze nuwgas. Maar het gas kan zo snel werken, dat een slachtoffer geen tijd meer heeft om er iets tegen te doen. Woning Krol leeggeroofd NAPELS Misdadigers kun nen ook kranten lezen en het bericht vorige week, dat voet baller Ruud Krol van AC Na- poli met zijn hele gezin naar Nederland was vertrokken, werd door enkele leden van het Italiaanse inbrekersgilde niet over het hoofd gezien. En prompt verdwenen zondag nacht uit Krols luxe apparte ment in de wijk Posillipo ju welen, zilver en enkele waar devolle schilderijen. Krol is in Nederland voor een medische behandeling. Alkmaar moet bejaarden in de kou zetten ALKMAAR Bewoners van Alkmaarse be jaardentehuizen zullen voortaan in de kou moeten zitten. Door een bezuinigingsmaatre gel van minister Brinkman waarbij geen per soneel mag worden ontslagen, moet er in de huizen worden bezuindigd op de verwarming en op het eten. Volgens de directies en bestu ren van de acht huizen valt er niet aan te ontkomen, dat de verwarming aanzienlijk la ger moet, de dieet- en broodmaaltijden ver dwijnen en de warme maaltijd voortaan zal bestaan uit een éénpansgerecht. Ook recrea tie zal niet langer mogelijk zijn. Zo zullen de veelal hoogbejaarde bejaarde bewoners in een sociaal isolement terecht. Omdat ook het on derhoud minder zou kunnen worden, kunnen er zelfs levensgevaarlijke situaties ontstaan. Secretaresse Nederlandse ambassade Madrid vermoord MADRID De Spaanse politie heeft nog geen spoor van de dader(s) van de moord op de 36-jarige Marina de Pree, secretaresse van de landbouwattaché van de Nederlandse am bassade in Madrid. Mevrouw De Pree werd gisteren vermoord in haar woning gevonden. De politie van de Spaanse hoofdstad sluit roofmoord nagenoeg uit, omdat er in de wo ning geen sporen zijn van braak en niets is ontvreemd. Vermoed wordt dat de dader een bekende is geweest van het slachtoffer. Het stoffelijk overschot van mevrouw De Pree werd gevonden, toen iemand ging kijken waarom zij zonder nader bericht niet op haar werk op de ambassade was verschenen. De uit Bilthoven afkomstige secretaresse werkte al vier jaar op de ambassade in Madrid. Autonomie op z n Bretons PARIJS Een voorstander van Bretonse autonomie heeft bij een achtervolging door de politie vijftig bekeu ringen opgelopen. „Ik ben voorstander van autonomie en wijs de Franse wet af, ook de snelheidsbeperking. Om die reden betaal ik ook geen autoverzekering en geen belasting. En de eerste deupvaarder die bij mij aan belt, krijgt een klap in zijn gezicht", verklaarde de 27-jarige Gildas Le Diffo- n. Agenten overhandigden hem daarna de bekeuringen, onder meer het in gevaar brengen van voetgangers. Zeker 52 patiënten langer dan jaar in coma GRONINGEN In de Nederlandse zieken- en verpleegtehuizen liggen ten minste 52 mensen die al langer dan een jaar in coma zijn. Het gaat om mensen die nergens meer op rea geren. Van die 52 wordt er één al 21 jaar kunstmatig in leven gehouden. Dit blijkt uit een enquête die de Gro ninger neuroloog prof. dr J.M. Min- derhoud heeft verricht bij alle 480 zieken- en verpleegtehuizen in ons land. Van deze' aangeschreven tehui zen reageerden er 382. De 24 man nen en 28 vrouwen, van wie de meesten na een verkeersongeval in coma zijn geraakt, worden kunstma tig gevoed. oo, koffie en thee oen ;nd R'EER DUURDER .MSTERDAM Koflie en hee worden opnieuw duurder, det ingang van morgen gaat jen pak koffie van 250 gram estien cent meer kosten, vaarmee de adviesprijs voor e hoofdsoorten op 4,99 per ak komt. Een pakje thee van 00 gram wordt achttien cent luurder. De adviesprijs van ?n doorsneepakje komt daar- lee op 2,25. Een doosje met vintig theezakjes van elk vier •am stijgt vijftien cent in rijs, wat de adviesprijs voor belangrijkste soorten op ƒ2,13 brengt. Het is de derde keer dit jaar dat de koffie-en theeprijzen omhoog gaan. Sinds 1 januari van dit jaar is een pak koffie 56 cent duurder geworden en een ons thee 55 cent. Autodief gepakt LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond om kwart voor acht op de Willem de Zwijgerlaan een 35-jarige Lei- denaar aangehouden, die kort tevoren op de Mauritsstraat een auto had gestolen. De man bleek onder invloed van medi cijnen te verkeren en heeft een urineproef moeten onder gaan. De gekantelde vrachtwagen werd vanmorgen door een kraanwa gen van de Haagse brandweer weer overeind gezet. De chauffeur kan pas om kwart over zeven uit de wagen worden bevrijd Foto's: Milan Konvalinka RIJSWIJK Een gestolen vrachtwagen met oplegger is van morgen om kwart over vijf, na een wilde achtervolging door de politie vanuit Amsterdam, gekanteld op het verkeersknooppunt Ypenburg bij Rijswijk. De chauffeur, een 21-jarige man uit Hoorn, raakte bekneld en kon pas twee uur later uit zijn benar de positie worden bevrijd. Hij is met enkele schaafwonden ter observatie opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Het verkeer op de westelijke rijbaan van de A 4 tussen Leidschendam en Ypenburg werd over de vluchtstrook geleid. De file bij het verkeersknooppunt Ypenburg als gevolg van het ongeval was even na negen uur gegroeid tot bijna zeven kilome ter. Pag. 7: Chauffeur probeert politie klem te rijden Nog één nachtje slapen en we krijgen weer een dag extra. Want de 29ste februari is iets, waar we maar een keer in de vier jaar van mogen „genieten". Genieten of niet, de krant krijgt u op die gedenkwaardige dag of u nu wel of niet voor het eerst na vier jaar weer jarig bent of die dag al of geen schrikkelbaby krijgt eigenlijk cadeau! Fijn voor de abonnees van de Leidse Courant, want die weten dan meteen hoe leuk het is om iemand dat pleziertje zelfs veertien dagen lang te gunnen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend »1 opsturen naar. irant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «§*£eidóe SouAont 'ASHINGTON Een merikaanse torpedojager ïeft gisteren een Iraans jrkenningsvliegtuig op afstand gehouden met ichinegeweervuur en toen het toe- ;1 Amerikaanse oorlogs- ij in hepen in de Golf nader- w\. Ook waarschuwde de at^ft geleide raketten uit- torpedobootjager rence een Iraans ma- fregat via radio niet ie wdderbij te komen. Hierbij terd4rden geen schoten ge- Het incident had plaats nabij de Straat van Hormoes, waar langs twintig procent van de olie voor niet-communistische landen wordt verscheept. Een en ander is door zegslieden van de Amerikaanse regering meegedeeld. Voor zover be kend was het de eerste keer dat een Amerikaans oorlogs schip in het gebied het vuur opende, hoewel al sinds 1980 Iraanse gevechtsvliegtuigen worden ingezet om de bewe gingen van de Amerikaanse schepen die patrouilleren in de Perzische Golf, te volgen. De Amerikanen hebben daar vijf schepen, geleid door het vlieg- dekschip Midway. zè 11 Iran heeft meerdere malen ge dreigd de zeeëngte af te sluiten vanwege zijn oorlog met Irak. De VS hebben gewaarschuwd dat ze al het mogelijke zullen doen de waterweg open te houden. Op de vrije Rotterdamse olie- markt, waar aanzienlijke olie overschotten worden uit het Midden-Oosten worden ver handeld, waren de prijzen licht gestegen ten opzichte van de voorgaande dag. Door de gespannen situatie in het olie- gebied duikelde vanmorgen de dollar met vier cent, de goud prijzen stegen daarentegen. Pagina 11: Irak meldt aan val olie-eiland Kharg. krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MIERLO CDA-fractieleider De Vries vindt dat de regering serieus moet overwegen volgend jaar over te gaan tot een tijde lijke belastingverlaging om de binnenlandse bestedingen op peil te houden, Met een belastingverlaging kunnen volgens De Vries op korte termijn de nadelige gevolgen worden ondervangen van het bezuinigingsbeleid. Het bezuinigingsbeleid dat het kabinet zich voor ogen heeft ge steld, moet echter wel worden voortgezet, zo zei de CDA-leider gisteren tijdens een bijeenkomst van zijn partij in het Brabantse Mierlo. De bezuinigingen blijven volgens De Vries nodig om de collectieve voorzieningen en het stelsel van sociale zekerheid betaalbaar te houden. In VVD-kringen is op de suggestie van de CDA-leider afwijzend gereageerd. Voorzitter Bondsdag op bezoek Koningin Bea trix heeft giste ren de voorzit ter van de Westduitse Bondsdag, dr. Rainer Barzel, op paleis Huis ten Bosch ont vangen. Rechts mevrouw Bar zel. De West duitser bezoekt ons land op uit nodiging van zijn Nederland se collega dr. Dick Dolman. Vanmorgen leg de Barzel een krans bij de Erelijst voor ge vallenen 1940 - 1945 in de hal van het gebouw van de Tweede Kamer. VERNIETIGEND RAPPORT ONDERZOEKSCOMMISSIE: Alle klachten over een tekort aan cel ten spijt, staan er in de Bijlmerbajes regelmatig cellen leeg. Achtergrond hiervan is volgens rdamse officier van justitie mr. Wooldrik het. aan bewaarders. ruimte is er wel, maar als gevolg van de bezuinigingen we al jarenlang over te weinig bewaarders om te kunnen benutten", aldus mr. Wooldrik, die on een tekort aan „opname-capaciteit" een 28-jari- op vrije voeten stelde die verdacht wordt Heides aanrandingen. Deze beslissing riep bij grote groepen iar dfcers woedende reacties op. Mede naar aanleiding van dit kondigde minister Korthals Altes van justitie giste- spoedplan aan dat voorziet in het creëren van twee- nieuwe cellen. Dit, aan het kabinet voorgelegde, agt de heropening van drie nu gesloten inrichtingen Utrecht en Bloemendaal. Het tekort aan be- aldus Korthals Altes, zal bekeken worden door de werkgroep van de ministeries van justitie en fi- het systeem van toezicht in de huizen van bewa- en de financiering daarvan regelt. Sexueel geweld harder aanpakken DEN HAAG De top van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) moet worden vervangen. De reeds ge schorste directeur Mas- son (beleggingen) moet niet terugkeren. Hoofd directeur Van der Dus- sen is, hoewel zeer be kwaam, niet geschikt voor zijn functie, die andere bekwaamheden vereist. Hij kan niet worden gehandhaafd. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit het rapport van de commissie Polak, die het functioneren van het ABP heeft onderzocht. De commissie werd ingesteld nadat het ABP in opspraak was gekomen, doordat voor sommige beleggings-objec- ten verdacht hoge prijzen werden betaald. Hierbij de den verhalen de ronde dat de directeur beleggingen, de heer Masson, gechanteerd zou worden. In het rapport, dat vanmor gen aan minister Rietkerk (binnenlandse zaken) werd aangeboden, gaat de com missie niet nader in op de chantage-affaire. Wel stelt de commissie Polak dat de meeste problemen van het ABP kennelijk voortvloeien uit de sterke groei die het fonds de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. De or ganisatie zou niet aan die sterke groei zijn aangepast, waardoor het nogal eens schortte aan de besluitvor ming. De huidige directie is volgens de commissie Polak tekort geschoten in het lei dinggeven. Volgens het rapport is het ABP te vroeg begonnen het aandeel van zijn beleggin gen in onroerend goed fors te vergroten. Bij het aanko pen van beleggingsobjecten werden procedures niet goed nageleefd en schoot de controle tekort. De afdeling beleggingen zou mede als gevolg van spanningen en een onjuiste aanpak van de directie, niet aan een gron dige reorganisatie zijn toe gekomen. De interne com municatie liet verder te wensen over, zo staat in het rapport. De commissie Polak heeft zich in zijn onderzoek ove rigens niet met eventuele strafrechtelijke zaken bezig gehouden. Pag.10: „Debacle hypo theekbanken bracht wan beleid ABP aan het licht" I

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1