IN EN OM DE KAS Tulpenkweker plant iets minder bollen Senator Garry Hart wil graag „de ware Democraat" zijn MII'liidlJii'il-'.'TI LAND EN TUINBOUW/ BUITENLAND 'R. Amerika Idjkt rond op veiling Flora CcidócSotnatit MAANDAG 27 FEBRUARI 1984 PAGINA 8 Un =i Bloemen en planten in code „What is in a name" vroeg Shakespeare zich al af. Vroe ger was een dorpsbewoner met „naam en toenaam" overal bekend in zijn dorp. Dat is veranderd. De kringen men sen, die elkaar kennen worden kleiner en in de documen ten staat iedereen bekend onder postcode, telefoonnum mer, gironummer en zelfs aanslagnummer. Computers eten bij voorkeur cijfers. Ergens tikt iemand een paar toetsen in, en uw naam komt op het beeld scherm... Wat mensen doen, dat doen veilingen met bloe men. Deze verkoopcentra beschikken over standaard-pro- duktcodeboekjes, waarin tweeduizend soorten bloemen en planten een codegetal hebben gekregen. Heel veel kwekers weten keurig de wetenschappelijke La tijnse naam van hun bloemen en planten, maar wanneer ze deze naar de veiling brengen, worden die namen omge zet in nummers. Dat werkt gemakkelijker. Geen verkeerd gespelde namen, geen twijfels... alleen cijfers, zwart op wit. Nou trekken bloemen zich van deze behandeling weinig aan. Naamverlies? Welnee... Produktcode No 1875 is Di- anthus Barbatus. Wanneer deze bloemen geveild zijn en bij de bloemenkoopman op de markt staan, dan vragen de klanten toch gewoon weer om een bos „duizendschoon". Zo heten ze in onze moerstaal. Natuurlijk zijn er in onze, terecht milieubewuste tijden, mensen die denken dat bloemen en planten door kwekers worden gemanipuleerd. Dat is natuurlijk niet geheel juist. De Duizendschoon, die van huis uit een zomerbloem is, wordt nu al van half november in volle bloei aangevoerd bij veiling Flora in Rijnsburg. Hoe wordt dit nu bereikt? In het kort is het zo, dat de stekken door de kweker een bepaalde tijd in de koelcel worden bewaard bij een lage temperatuur. De kwekers hebben ontdekt dat deze plan ten dan een kunstmatige winterperiode doormaken, en dat ze daarna in de kas geplant, zo graag willen gaan bloeien. Zo zien we deze zomerbloemen midden in de winter tus sen de tulpen en narcissen. De grote geurige violieren rea geren zeer goed op licht, en staan ook al volop in de vei ling. Ook dit is vroeger dan ooit. De klant is koning Maar daar komt een tegenwerping! Is het nu nodig dat in de winter zomerbloemen te koop zijn? Dat lijkt moeilijk, maar wanneer we weten dat Holland voor driekwart van Europa bloemen en planten kweekt, moeten we proberen deze klanten te behouden in een donkere wintertijd, wan neer onze variatie van soorten inkrimpt. Dan moeten we echt wat meer soorten hebben. De klant is koning. Zo werkt de economie. Uw kiwi, uw sinaasappels en bananen komen van duizenden kilometers over zee en door de lucht. Dat kost ook energie. En in de winter heeft u deze vitaminen hard nodig. Dat is goed voor uw „body". In de winter heeft u ook bloemen nodig. Dat is goed voor uw „spirit". De tulpenkwekers be hoeven niet langer in twijfel te verkeren. De afgelopen maanden wer den ze voortdurend ge confronteerd met elkaar tegensprekende geruch ten. De ene geleerde ver kondigde met klem dat men kon rekenen op een uitbreiding van het areaal, terwijl een twee de expert met even veel zekerheid liet weten dat de oppervlakte inge krompen was. Hetzelfde liedje dat ieder jaar weer opklinkt. Maar nu is er, wat dat onder deel betreft, geen werk meer aan de winkel voor de zie ners en de profeten. De gege vens van de opgeplante tul penbollen zijn nu zwart op wit gezet door het Produkt- schap voor Siergewassen. En om maar meteen met de deur in huis te vallen: er is bijna zeventig ha minder opge plant. In totaal blijkt het areaal 5932 ha te bedragen. Een goede zaak dat men niet over de 6000 ha-grens is heengeschoten. Een kleine krimp en stellig ook maar daar plegen sta tistieken over te zwijgen! een wat andere plantgoed- verhouding dan normaal. De afgelopen zomer was de oogst niet best en zijn bij een deel van de kwekers ook bollen verkocht die anders als plantgoed de grond ingingen. Dat zou kunnen betekenen dat men de a.s. zomer voor een verminderd aanbod van dikke bollen komt te staan. Maar dat alles is voer voor de geleerden en ook zij kun nen met geen mogelijkheid de omvang van de oogst voor 1984 voorspellen. Een groei zaam voorjaar en koel weer in juni en de leverbare bollen vliegen de pan uit. Als het weer in het groeiseizoen te genzit, dan kan met met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een tekort aan leverbare bollen voor spellen. U ziet: in het bollen- vak kan men met de progno ses alle kanten op. Maar wie het raadt, die wéét het! Eén ding staat vast: er zijn de afgelopen maanden bijzonder veel bloembollen voorver kocht. Vooral tulpen uit het broeiassortiment. Men kon lijk nooit genoeg. De kwe kers gingen f 1,50 en 2,- méér per 100 vragen, maar nu houdt de afnemer de boot duidelijk af. Met name de broeiers willen eerst wel eens zien hoe het met de prijzen van de bolbloemen zal blij ven lopen. Tot nu toe is het met de tulpen van redelijk tot goed gegaan, al was het nu ook weer niet overal bo tertje tot de bodem. Wat het opgeplante areaal betreft: lijstaanvoerder Apel doorn, die de laatste jaren een kleine krimp liet zien, is nu weer uitgebreid. Met ruim veertig ha nog wel. Opval lend is ook de forse groei van de purperen Attila, waarvan het areaal dit jaar van 158 naar 171 ha ging. Een andere purperen (en populaire) tulp, Negrita, zat ook in de lift en kwam van 21 op 29 ha. De oppervlakte van de lilakleu- rige Christmas Marvel bleef rond 180 ha schommelen. De dubbele gele Monte Carlo is als broeitulp zeer gewild en dat wakkerde ook de kwe kerslist weer aan. Gevolg: een stijging van het areaal van 104 naar 122 ha. De fraaie en heel gewilde rose Rosario een tulp met een opvallend lang vaasleven klom van 23 naar 29 ha. Opmerkelijk is de groei van de oppervlakte witte tulpen. Pax, altijd „en vogue" maar helaas matig in groeikracht, ging van 39 naar 48 bunder; Snow Star, ook al een matige groeier, zag het areaal van 13 Dubbele tulpen mogen zich in een goede belangstelling verheugen. naar 17 ha gaan en de be trekkelijk nieuwe White Dream steeg van 32 naar 42 ha. De vraag naar witte tul pen is een modeverschijnsel: wit is „in" en hetzelfde geldt voor de purperen tinten. Tien jaar geleden moest het aanbod van deze kleurtjes nog beperkt worden gehou den. Dat een ras als de witte, rose- rood bepoederde Gander's Rhapsody in de lift zou zit ten, lag voor de hand. Het is een tulp die qua kleur heel apart is, zich leent voor de vroege broei en als aan de bloemenveilingen een kar van deze tulp voor de klok wordt gereden, staat de wij zer steevast op een heel goe de prijs stil. Een groei van 23 naar 31 ha is dan ook een heel gezond verschijnsel. Van een hele reeks kleinere broeisoorten is de oppervlak te ook toegenomen. Zo kwam de dubbele rose Angelique van 39 op 44 ha, de ijzerster- ke violetlila Don Quichotte van 53 op 61 ha en de rode He de France van 15 op 20 ha. Een tulp die aanvankelijk als een raket omhoog leek te schieten, de gerande Abu Hassan, blijkt er nu toch moeite mee te hebben om de rit vol te houden. Kennelijk vindt de bloemenhandel de kleur wat te somber. De op pervlakte liep in ieder geval terug van 24 naar 20 ha. Nog een tulp die eerst volop in de race was, lijkt nu te gaan af haken: de oranje Orange Mo narch. Problemen in de teelt vatbaar voor zuur zijn daar niet vreemd aan. Zorgen zijn er om de door gaande krimp van de meeste Murillosport en van het Kersttulpje Brilliant Star. Met name de exporteurs op de Scandinavische landen hadden van deze rassen juist liever een groei gezien. Maar ja, men kan niet altijd op zijn wenken bediend worden. De bollenkweker heeft nu een maal liever rassen die een forse hoeveelheid leverbare bollen per roe geven, dan van die soorten waarmee het altijd maar mondjesmaat ge steld is. Al met al mag wor den gesproken van een gun stige ontwikkeling. Wanneer de prijzen van de bolbloemen tot eind maart op een goed niveau willen blijven, kun nen de tulpentelers de nabije toekomst met vertrouwen te gemoet zien! Ongetwijfeld hebt u er gens iets gelezen over de Amerikanen die nu ook vaker een bloemetje meenemen. Dat is voor de kwekers in Holland een hoopvolle ontwikke ling. Maar de Planten- ziektekundige Dienst in de Verenigde Staten be kijkt met argusogen al die ingevoerde natuur- produkten of er geen in secten of microben tus sen zitten. Boven wit pa pier worden bloemen uitgeschud. Vorige week waren er des kundigen uit Amerika op veiling Flora in Rijnsburg om eens goed rond te kij ken. De Hollandse handela ren zeggen, dat ze het keu ren heel goed vinden, maar liever hier dan na acht uur vliegen in New York. Dat kan veel geld kosten bij af keuring. Niemand weet of het zal lukken om enkele Amerikanen van de „Plant Health Inspection Service" en „Plant Protection" van het U.S. Department of Agriculture hier gestatio neerd te krijgen. Dat zou een geweldige oplossing zijn met dezelfde goede resulta ten. Want er zijn al jaren Amerikanen in Nederland werkzaam, ook voor de ex port naar Amerika van bloembollen. En dat gaat uitstekend. De bloemen die door onze onvolprezen KLM naar New York worden gevlo gen, gaan elke middag van af Schiphol om half twee de lucht in. Door het tijdsver schil zijn ze 's middags om half vier al in de States. Die tijdwinst is lekker meege nomen. De groothandelaren in New York kunnen de bloemen daar snel afhalen en direct wat te drinken ge ven. Warme zomer? Daar heeft de KLM het volgende op gevonden. Ze gaan een fors koelhuis bouwen op Kennedy Airport. U MORGEN VOORVERKIEZINGEN IN NEW HAMPSHIRE (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In Amerika zijn alle ogen ge richt op de kleine noord oostelijke bergstaat New Hampshire. Daar heeft morgen „de op een na be langrijkste verkiezing" in de Verenigde Staten plaats. Het is de voorver kiezing binnen de Demo cratische partij van de kandidaat, die het in no vember aanstaande moet opnemen tegen de Repu blikeinse president Ro nald Reagan. New Hampshire is maar een van de vijftig Verenigde Sta ten van Amerika. Op zichzelf is deze staat natuurlijk niet be slissend voor de vraag wie van de acht Democratische presi dentsgegadigden uiteindelijk de partijnominatie in de wacht zal slepen. Maar de voorver kiezing in New Hampshire is traditioneel de eerste waarach tige krachtmeting voor de mensen met ambities in de richting van het Witte Huis. Dit dunbevolkte deelstaatje (half zo groot als Nederland en nog net geen miljoen inwo ners) heet wel „het kerkhof van de lijsttrekkers". Zulks ter aanduiding van het feit dat nieuwe politieke sterren hier zijn gaan oplichten ten koste van gevestigde namen. Vier jaar geleden won Ronald Reagan uit Californië hier de Republikeinse voorverkiezing (van George Bush, nu zijn vi ce-president) en begon daar mee zijn zegetocht naar Was hington. Acht jaar geleden sprong ene Jimmy Carter uit Georgia in New Hampshire naar voren, hetgeen voor zijn meer bekende partijgenoten als Henry Jackson en Sargent Shriver fataal bleek. New Hampshire is niet de eer ste voorverkiezing in de serie van vijftig, welke in de ko mende maanden wordt afge werkt. Vorige week had de staat Iowa in het middenwes ten de primeur. Daar won bij de Democraten Walter Monda- le, voormalig vice-president van Jimmy Carter, met grote voorsprong op nummer twee, senator Garry Hart. Senator John Glenn, ooit ruimtevaar der, werd met een vijfde plaats de grote verliezer in Iowa. New Hampshire is echter een veel belangrijker voorverkie zing, omdat hier gestemd wordt volgens het „primary-s- telsel" en niet, zoals in Iowa, met het „caucus- systeem". Caucussen zijn besloten partij- vergaderingen op wijkniveau (vaak letterlijk in „rokerige achterkamers"), maar een pri mary is een heuse algemene en geheime verkiezing, waar bij alle geregistreerde leden van politieke partijen naar stemlokalen gaan om de kan didaten van hun keuzen aan te wijzen. New Hampshire zal dus vooral uitwijzen „hoe se rieus" de uitslag in Iowa was. Nieuwe posities Intussen heeft Iowa wel tot ge heel nieuwe uitgangsposities geleid. De grote vraag is nu of de opmars van Garry Hart doorzet. De 46-jarige „Kenne- dy^achtige" senator uit Colora do, aan de voet van de Rocky Mountains, zegt al dat er spra ke is van een tweemansrace tussen hemzelf en Mondale. „Een wedstrijd tussen de toe komst en het verleden", aldus Hart, die zich graag de man van de nieuwe ideeën noemt, de spreekbuis van de jongere generatie, die nog wel vooruit strevend is, maar het idealis me van de zestiger jaren heeft verruild voor realisme. Garry Hart maakt zich vooral sterk voor volledige vrouwe- nemacipatie en heeft als enige kandidaat beloofd dat hij een vrouw als vice-president zal nemen. Hij is voor een stimu lerende rol van de overheid in de ontwikkeling van nieuwe industrieën en werkgelegen heid. Hart is geen favoriet van de vredesbeweging. Hij heeft zich op onverplichtende wijze voor een nucleaire bevriezing (freeze) in Oost en West ver klaard, is een vastberaden an ti-communist en wil een veel minder duur en massaal, maar wel effectiever Amerikaans militair afschrikkingsapparaat. Garry Hart kwam aanvanke lijk op veel Amerikanen als arrogant en opportunistisch over, maar hij heeft dat imago van zich af weten te schudden en toont zich thans beschei den, ernstig en sympathiek. Hij meent dat het succes tot dusver van Walter Mondale erg zwak gefundeerd is, omdat voor de meeste Democraten Mondale meer „de onvermij delijke" is dan „de ware". De senator uit Colorado hoopt in korte tijd het leger ongeïnspi reerde Mondale-steuners om te vormen tot een menigte en thousiastelingen voor iets nieuws: Garry Hart. Ruime voorsprong Naar de mens gesproken is dat bijna niet meer mogelijk. Mon dale heeft ook in New Hamps hire een ruime voorsprong op al zijn concurrenten. En de ex- -vice-president is zich natuur lijk al te goed bewust van het „Hart-gevaar". Walter (die in de wandeling Frits heet) Mon dale heeft meer geld en man kracht in de campagne in New Hampshire gestopt dan de ze ven anderen bij elkaar. Hon derden zogenaamde „Frits- -blitsers" (vrijwilligers voor Mondale) gaan langs alle deu ren in deze kleine deelstaat en bellen alle telefoonnummers om namens Mondale zelf om hun stem te vragen. Ook tegen het advertentiegeweld van Mondale op tv en in de kran ten kan de rest niet op De of ficiële steun die hij heeft ge kregen van de vakbeweging en andere belangengroepen, heeft in zijn campagne-la ver uit de meeste dollars gebracht. Mondale presenteert zich als de ervaren politicus, de solide leider die (in tegenstelling tot president Reagan) kennis van zaken heeft. Hij zal voor een rechtvaardiger samenleving in Amerika zorgen en dank zij een zakelijke relatie met de Russen voor ontwapening en een veiliger wereld. „Amerika moet een president hebben die weet wat hij doet en waar hij over praat", is een geliefde slo gan van „Frits". Hij weet zijn kansen op de Democratische nominatie vrijwel onaantast baar, maar hij weet ook dat New Hampshire een grillig orakel is en met name nooit veel met „favorieten" heeft op gehad. Uitschakeling Voor John Glenn zijn het moeilijke dagen. „Ons enthou siasme is niet verminderd, New Hampshire wordt de ware test", zegt hij met de be kende kiespijn. Drie maanden geleden gaven alle Ameri kaanse opiniepeilingen hem nog een betere kans dan Mon dale om Reagan te verslaan. Maar Glenn's campagne is een serie van kleine incidenten met verkeerde medewerkers geworden. En vooral blijkt zijn conservatieve koers niet aan te slaan. „Ik ben de man van de zwijgende maar verstandige meerderheid binnen de Demo cratische partij en dat is 80 procent", zegt Glenn. „Hij heeft gelijk, maar diezelfde meerderheid wil blijkbaar toch liever iets anders horen", zegt een verkiezingsspecialist in Washington. Belangwekkend in New Hampshire wordt het weder varen van negerkandidaat Jesse Jackson, die in Iowa slechts 1,5 procent van de stemmen kreeg. In New Hampshire, waar eveneens minder dan 1 procent zwarten woont, heeft Jackson blijkens de enquetes wel aanzienlijke aantrekkingskracht op blanke kiezers. In de verkiezingscampagne pleit Jackson onder meer voor diplomatieke erkenning door de VS van de PLO. Hij maakt zelfs zijn latere steun aan Mondale, mocht die de Demo cratische nominatie winnen, afhankelijk van de erkenning door Mondale van de PLO. Met deze affaire is Jackson nogal in de verdediging ge drukt. New Hampshire kan uitwijzen of dat hem schaadt. Van de overige dingers naar het presidentschap moet alleen George Mc Govern, die op een derde plaats eindigde in Iowa, nog enigszins in de gaten wor den gehouden. De rest, Cran ston, Hollings en Askew, lijkt al afgeschreven. LEIDEN Noteringen groente- fruitveiling, 27 februari: andijvie: 3.0Ó-' 3.60; snijbonen: 24.90; kroten: 3S-37w boerenkool: 2.90-3.20; prei: 1.24r3i 1.54; spinazie: 1.90-2.40; stoofsla: 1.36; spruiten a: 1.83-1.93; spruiten stieren 1e kwal. 8,70-9.55, 2e kwal" 7,90-8,60, vaarzen 1e kwal. 7.80-8.95" 2e kwal. 6.50-7.70, koeien Ie kwalioeA 7,55-8,75, 2e kwal. 6,60-7,50, 3<^Sj kwal. 6,10-6,50, worstkoeien 5,60-6,60, schapen 220-295, per ka, 6,00-8,50, lammeren 225-390, per kg* dl 10,50-12,25. 1pa Aanvoer: slachtvee 1027, stieren 100^ slachtschapen en lammeren 291. ten. taal 1418 stuks. V Overzicht (handel en prijzen): slachtWf vee matig - iets lager, stieren matig fmii iets lager, slachtschapen en lamme»a« ren matig - iets lager. PJ Vandalisme Prv| UT l"0' in IN oord wijk NOORD WIJK De politik van Noordwijk heeft zaterda] avond een aantal jongere! aangehouden wegens vernii lingen. Eerst werden dri •Voorhouters, rond de 17 ja; oud naar het politiebure; meegenomen nadat ze op Parallelboulevard twee pierbakken hadden vernielt De aan lichtmasten bevestig»' bakken werden platgeslagi en daardoor onbruikbaal Twee Rijnsburgers van 17 jai oud reageerden hun energie op de regenpijp van een v> ning aan de Hoofdstraat. De; werd van de muur getrokke: De door de bewoner gealaj meerde politie nam het twt tal mee naar het bureau. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL CHICAGO De Amerikaanse dirigent en componist Leo nard Bernstein moest gisteren worden be handeld voor lichte verwondingen nadat hij op het einde van een concert met de Wiener Symfoniker was gestruikeld en van het podiumtrapje was gevallen. De 65-jarige Bern stein werd aan de borst gewond maar werd niet opgenomen in het Northwestern Memorial Hospital van Chicago. Hij moest wel een ijs- kompres op de borst dragen. „Het concert was zo schitterend dat ik mij. afvroeg hoe kan ik daar nog bovenuit komen?, dus kwam ik er bovenuit door plat op mijn gezicht te vallen", aldus de diri gent. Amro-bank Idem Dtv.84 Boskalis Westm 128,50 120.50 214.00 102.50 401.00 Helneken Hold. Holl.Beton.Gr. Hoogovens Kon. Olie Nat. Ned. Nedlloyd Gr. Pakhoed Holding Pakh. Hold, o Philips Idem Olv.84 Rodamco Rorento 135.80 515.00 63.40 148.50 143,50 139,50 129,00 181.00 153,10 220.00 236,70 232,70 28,90 65.00 56.50 44,90 44,20 325,00 132,30 308.20 201.30 244,00 149.50 8 Sf aat >77 aste tkor B uzie ing m )nse oorti f Sli terde n tu araje aldt ader

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8