Nicht Oostduitse premier vraagt politiek asiel Iran bereidt aanval op Bagdad voor Alle Amerikanen weg uit Beiroet EG vreest navolging van tolheffing op Zwitserse autowegen Vrachtauto's tot de assen in de sneeuw Sobere viering vierde verjaardag Surinaamse coup ^BUITENLAND EcidóeSomant MAANDAG 27 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 Betoging in Spanje tegen onderwijsplan .MADRID Ongeveer 150.000 men- sén hebben zaterdag in Madrid gede monstreerd tegen de plannen van de ■socialistische regering de controle over het onderwijs te vergroten. De demonstranten kwamen uit heel Spanje. Katholieke ouderverenigin gen en particuliere scholen, die de iemonstratie hadden georganiseerd, tijn vooral tegen de plannen van de -egering alleen subsidie te verlenen tan scholen, wanneer die over de be- iteding van de gelden verantwoor- iing afleggen en zich aan de richtlij- ten van de overheid voor het leer- clan houden. De plannen hebben ge leid tot spanningen tussen de staat en de katholieke kerk in Spanje. Italiaanse superboef opgepakt REGGIO Dl CALABRIA Giuseppe Piro- malli, de leider van een van de beruchtste Italiaanse moordsyndicaten, is eind vorige week gearresteerd. De politie was al negen jaar op zoek naar Piromalli, ook „Don Peppi- no" genoemd. Hij is de leider van de „N'Drangheta", naast de maffia en de Napo- litaanse Camorra de belangrijkste tak van de georganiseerde misdaad in Italië. „Don Pep- pino wordt verantwoordelijk gehouden van de N'Drangheta uit de weg hebben laten ruimen. Piromalli was de officiële woord voerder van zijn organisatie in de betrekkin gen met de maffia en de Camorra. Hij speel de een grote rol in tal van ontvoeringsaffai res en de handel in verdovende middelen. Burgemeester Bethlehem vraagt Arafat om vrede met Israël TEL AVIV De Palestijnse burgemeester van Bethle hem heeft gisteren aan de voorzitter van de PLO, Jas- ser Arafat, gevraagd met Israël over vrede te onder handelen. Voor de Arabieren op de bezette Westoever, zei hij, is er niet veel tijd meer. Elias Freij, een van de weinige Palestijnse burgemeesters die niet door het Is raëlische gezag is afgezet, zei ook dat Israël moet op houden met het bouwen van nederzettingen in bezet gebied, als gebaar naar vrede. „Ik zou graag willen dat Arafat een ding besefte: dat er nimmer een militaire oplossing voor de Arabisch-Is- raëlische crisis komt. De enige manier waarop het con flict van de PLO met Israël kan worden beëindigd, al dus Freij in een vraaggesprek met de Israëlische tele visie, is politiek overleg en wederzijdse erkenning. Freii is naar Jordanië afgereis om met Arafat en de Jordaanse regering te overleggen over het Palestijnse probleem. Duitse neo-nazis steken voormalige synagoge in brand DUSSELDORP Neo-nazis hebben zaterdag hakenkruizen geschilderd op een voormalige synanoge in Dusseldorp en het gebouw vervolgens in brand ge stoken. De politie zei dat de identiteit van de daders niet be kend was en dat daarom geen aanhoudingen konden worden verricht. Het oude synagoge werd al enige tijd als autostalling gebruikt, maar vanuit de bevol king was onlangs voorgesteld er een gedenkteken van te maken voor de zes miljoen door de nazis omgebrachte joden. Tsjernenko voorzitter van Verdetligingsraad MOSKOU Konstantin Tsjer nenko, de nieuwe secretaris-gene raal van de Sovjetrussische com munistische partij, blijkt ook voor zitter te zijn geworden van de „Verdedigingsraad" van de Sovjet- -Unie, zo hebben westerse diplo maten opgemerkt. Tsjernenko's voorgangers, Brezjnev en Andro pov waren ook voorzitter van de Verdedigingsraad. In vredestijd is het voornamelijk een erefunctie. Waarnemers merken op dat het voorzitterschap nu voor het eerst terecht is gekomen bij iemand die niet actief aan een oorlog heeft deelgenomen. Het bestaan van de Verdedigingsraad werd in 1976 voor het eerst onthuld. Kissinger bepleit grotere Europese rol in NAVO NEW YORK De Amerikaanse oud- -minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger schrijft in het weekblad Time dat de NAVO moet worden omgebouwd teneinde de Europese lidstaten een grote re verantwoordelijkheid te geven voor de verdediging van hun continent Kissin ger meent dat de „onrustbarende" me ningsverschillen tussen de VS en hun bondgenoten een „buitengewoon gevaar lijke situatie" hebben geschapen. Als dat doorgaat, betekent dat „demoralisatie van het bondgenootschap". Het aandeel van de Europese strijdkrachten in de NAVO-verdedigingsmacht moet worden vergroot. Ook vindt Kissinger dat er een commissie moet komen die nagaat waar door het bondgenootschap zo verdeeld is. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Een nicht van jle Oostduitse minister president Willy Stoph is net haar man, twee kin- leren en schoonmoeder Ie Westduitse ambassade n Praag binnengevlucht. )e vrouw weigert de am bassade te verlaten. Ze wil yoor haar en haar gezin siel in de Bondsrepu- tliek. Gezien haar verwantschap met de tweede man uit de DDR-top is de vlucht van de vrouw een pijnlijke aangele genheid voor het regime in Oost-Berlijn. Achter de scher men wordt tussen Bonn en Oost-Berlijn druk overleg ge pleegd over de vraag hoe de kwestie kan worden opgelost. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Bonn heeft la ten weten geen enkele infor matie te geven over de vlucht van de Oostduitse. „Wij heb ben discretie nodig, geen pu bliciteit. Het is in dit soort ge vallen gebleken dat veel publi- De Oostduitse premier Willi Stoph. de tweede man In de hiërarchie van het land. Zijn nicht wil niet langer In Oost- Duitsland leven. citeit gif is voor de tussenduit- se betrekkingen", aldus minis ter van Buitenlandse Zaken Genscher. Steeds meer vluchtelingen in de DDR zoeken hun toevlucht in Westerse ambassades. On langs installeerden groepen DDR-burgers zich in de Ame rikaanse ambassade en in de permanente vertegenwoordi ging van de Bondsrepubliek in Oost-Berlijn. In beide gevallen gaf de DDR vrij vlot toestem ming voor vertrek naar het Westen. Sindsdien worden de toegangen naar de Westerse ambassades in Oost-Berlijn echter scherp gecontroleerd. Vooral degenen die in de buurt van de vertegenwoordi ging van Bonn komen moeten zich vaak meermalen legitime ren. Premier Franz Josef Strauss heeft zich gisteren niets van de door Bonn gevraagde dis cretie aangetrokken. Hij drong er bij de DDR op aan de fami lie naar het Westen te laten gaan. De partijgenoten van Strauss in Bonn zeggen dat de DDR grotere bereidheid moet tonen tot verlichting van de reisbeperkingen tussen beide staten als zij meer krediet wil. Duurbetaalde bonus OSKOU Een tractorma- ïhinist in de Sovjet-Unie, die •t een bonus van 25 roebel id gekregen voor plichtsbe- •achting, besloot de prijs met rienden in een café te delen, [et gevolg was een ramp met en schade van 100.000 roebel, 'olgens de Pravda was machi nist Tsjebotarev na het feest ^iet meer welkom in zijn huis. pij reed op zijn tractor naar de 'garage, waar hij rokende in 'Jaap viel. Toen zijn trui in brand raakte gooide hij haar opzij. De man hield het echter ':oud, zodat hij met wat vrien- len nog wat wijn ging drin- en. Enige tijd later bleek de 'arage in lichterlaaie te staan. jTsjebotarev ontnuchterde in 'n klap en probeerde het ur te doven, maar tever- efs", aldus Pravda. Het vuur rslond 16 tractoren. 19 auto's de brandweerinstallatie m de garage. Hoe machinist jebotarev er afgekomen is, irmeldt de Pravda niet. ITUDIE IN VS: 'errorisme beste bestrijden met erklikkers of legenterreur ASHINGTON Meedogen- onderdrukking van atswege en het tot verklik- in brengen van overlopers, 'at zijn de beste methodes in strijd tegen terrorisme, al- i een binnenkort in de VS verschijnen studie. olgens de studie heeft verbe- ring van de economische nstandigheden geen noe- enswaardige invloed op het rrorisme. ingrijpend middel om ter- irisme te bestrijden is, aldus iderzoeker Hewitt, het terug- tchten door middel van mee- igenloze onderdrukking van 'erheidswege. Zoals bijvoor- eld in Argentinië gebeurde dens de „vuile oorlog" in de' ren zeventig, waar iedere trdachte met linkse sympat- n werd gearresteerd, ge- arteld, gedood of „ver een". Een aanvaardbaarder ethode, meent de onderzoe- !r, is het in Noord-Ierland en gebruikte systeem om roordeelde terroristen straf- 4 rkorting te geven, als ze met autoriteiten meewerken, zijn studie komt Hewitt tot sombere conclusie: „Het is :er dat terrorisme in som- ige maatschappijen nog jaren probleem zal zijn. De hui- je manier van bestrijden zal :hts gedeeltelijk resultaat werpen". 4): 4, 4,3 Sjïf^ë 6, 7,7 9,q|n 10,: 11, 12, 14.2 ie BUITENHEER 18.t 19.3 6n i MASSALE ZELFMOORDACTIES GEMELD BAGDAD, LONDEN Iran staat op het punt 300.000 man in*te zetten bij zijn invasie in Irak en de weg naar Bagdag af te snijden teneinde het regiem in de Iraakse hoofdstad een verpletterende slag toe te brengen. Dit schrijft het blad The Observer. De Britse zondagkrant ont leende zijn inlichtingen aan westerse geheime diensten en schreef dat de Iraanse troepen zich hadden verzameld bij de grens ten noordoosten van de stad Basra aan de Perzische golf. De Iraanse troepen zouden evenwel moeten oprukken door een uitgebreid loopgravenstelsel en grote mijnenvelden om de weg naar de Iraakse hoofdstad te bereiken. Westerse militaire des kundigen die voorheen dachten dat geen van beide landen een overwinning zou kunnen forceren zijn daar nu minder zeker van, gezien de aanzienlijke Iraanse terreinwinst, aldus het blad. Iran heeft grote gebieden veroverd rond de Iraakse steden Om- ran en Sulaymanryah in Koerdistan. Beide landen hebben de opvoering van de luchtaanvallen op el- kaars steden gemeld en zware gevechten ten oosten van Irak. Een Iraakse commandant noemde de aanvallen van de Iraanse troepen „massale zelfmoord". Irak maakte gisteren bekend dat zijn strijdkrachten in de afgelopen vijf dagen meer dan 14.598 Iraniers hadden gedood, terwijl Iran zei bij zijn jongste offensief het grootste gedeelte van een fraakse legerdivisie te hebben ver nietigd. Volgens zegslieden van Amerikaanse inlichtingendiensten zijn in de oorlog die in 1980 begon ten minste 175.000 mensen om het leven gekomen en misschien wel een half miljoen. Het grootste dodencijfer kent Iran, waar ten minste 125.000 mensen zijn ge dood. Volgens de Iraniërs bleef er dit over van de Iraanse plaats Khorramabad, nadat ze vrijdag getroffen was door een Iraakse raketaanval. Daarbij kwamen volgens de Iraniërs vijftig men sen om het leven. Amerikaanse militairen streken gisteren de vlag in westelijk Beiroet, waarna zij zich terutrokken op schepen van de Ame rikaanse zesde vloot voor de kust van Beiroet. BEIROET De Amerikaanse mariniers van de multi nationale vredesmacht hebben gisteren hun aanwezig heid in Libanon na een verblijf van 17 maanden beëin digd. De laatste 200 man trokken zich terug aan boord van Amerikaanse oorlogsschepen voor de Libanese kust. Onmiddellijk bezetten leden van de sji'itische (Khomeinygezin- de) Amal-militie de verlaten Amerikaanse stellingen. Een deta chement van honderd Amerikaanse militairen is achtergebleven om de ambassade van de VS te beschermen. De Amerikanen hebben gedurende hun verblijf in Libanon 264 man verloren. Meer dan 130 werden gewond. Alleen het 1.200 man tellende Franse contingent van de vredesmacht zich nog in Beiroet Mo gelijk vandaag wordt in New York beslist of er een VN-macht komt. Nog geen half uur nadat de laatste Amerikaanse marinier zich had ingescheept begonnen de vuurmonden van de VS-krui- ser New Jersey, met een beschieting van stellingen in de bergen ten noorden van Beiroet, die door Syrië en de Druzen worden beheerst. Er braken ook nieuwe gevechten uit tussen de Druzen en het Libanese leger. PARAMARIBO/DEN HAAG In Suriname is afgelopen zaterdag de vierde verjaardag herdacht van de revolutie en de militaire coup van 25 febru ari 1980. Zegslieden in de Suri naamse hoofdstad bestempel den de viering als „bijzonder sober". In tegenstelling tot voorgaande jaren was er geen massamanifestatie georgani seerd. Zaterdagochtend legden waar nemend president Ramdat Mi- sier en legerleider Bouterse een krans bij het „monument van de revolutie" in het cen trum van Paramaribo. Verder was er een receptie in het pre sidentieel paleis en 's avonds werd vuurwerk afgestoken. Aan de vooravond van de 25e februari had legerleider Bou terse in een rede onder meer verklaard dat Suriname bereid blijft tot een dialoog met Ne derland op voorwaarde dat Nederland de status van Suri name als soevereine en onaf hankelijke natie erkent en res pecteert. Hij zei verder dat Su riname naar Nederland toe een zakelijk beleid wil voeren, gericht op herstel van de rela ties. Over de nieuwe regering zei Bouterse, dat de problemen van het land moeten worden opgelost op een manier, waar bij „het nationaal belang, in het belang van de zwakkeren in de gemeenschap, ten alle tij de zal prevaleren BEZOEK AAN ZWITSERLAND ZEKER 40 GULDEN DUURDER (Van onze correspondent Fred Hoogezand) BERN Met ingang van januari 1985 zullen alle (ook buitenlandse) perso nenauto's die van de Zwit serse autosnelwegen ge bruik maken, voorzien moeten zijn van een tol- vignet. Zo'n vignet, dat elk jaar moet worden ver nieuwd, kost voor een ge wone personenwagen 30 Zwitserse franc (ongeveer 42 gulden). Zwaar verkeer zal veel meer extra-we genbelasting moeten beta len. Al naar gelang het gewicht van de bus of vrachtauto tussen de 700 en 4.200 gulden. De Zwitsers hebben deze maatregel gisteren door mid del van een referendum aan vaard, nadat het parlement al eerder de voorstellen van de regering had goedgekeurd. Het resultaat van het referendum is voor de regering bindend. De EG, waarmee Zwitserland een vrijhandels-verdrag heeft, is niet gelukkig met de Zwit serse tolheffing. De EG pro beert juist te komen tot een zo vrij mogelijk verkeer op de Europese wegen. Bestaande tollen moeten zo snel mogelijk worden afgebouwd, is de opi nie van Brussel. Men is nu bang dat het Zwitserse besluit een voorwendsel zal vormen voor andere landen om tot soortgelijke (belastingmaatre gelen over te gaan. In West- Duitsland zijn al stemmen in die richting opgegaan. Ook België wilde enkele jaren gele den tol invoeren. Frankrijk en Italië kennen een soort afbeta lingssysteem via tolheffing voor nieuw aan te leggen snel wegen. De invoering van de extra-we genbelasting, die het land jaar lijks zo'n 450 miljoen franc (600 miljoen gulden) zal ople veren, was ook in Zwitserland zeer omstreden. Tegenstanders wezen op het kostenverhogen de effect van vooral de vracht- auto-heffing. Ook waren zij bevreesd voor het teruglopen van het toerisme, dat Zwitser land in 1983 zo'n 8 miljard franc opleverde. Het imago van de gastvrijheid van dit land zou op het spel staan. Voorstanders waren van me ning dat het billijk is dat ook buitenlanders meebetalen aan de enorme kosten die de we genbouw in het Alpengebied met zich meebrengt Daar komt dan nog bij dat de Zwitserse staat hoewel fi nancieel veel gezonder dan enig ander land dringend behoefte heeft aan meer in komsten. (Vervolg van voorpagina) ROME Voor de naar schatting 2.000 chauffeurs die met hun auto's al een week op en langs de Bren- ner-autosnelweg in de file staan, is de situatie uiterst benard. Het hele weekeinde is het zwaar winterweer ge weest in de Alpen, met uit zonderlijk veel sneeuw en een ijskoude wind. Honderden vrachtwagens staan tot hun assen en dieper in de sneeuw. De meeste chauffeurs hebben hun wa gens dan ook verlaten en on derdak gevonden in hotels en herbergen in de buurt, die door de Oostenrijkse rege ring voor dit doel zijn gevor derd. Op de plaats van de blokkade is een strijdcomité van enkele honderden chauffeurs achtergebleven, dat de tijd doodt met verga deren. Zaterdagochtend maakte de Italiaanse regering een aan tal maatregelen bekend die tot een reorganisatie van de douane moeten leiden. Maar de chauffeurs vertrouwen het niet. Ze zeggen dat het hier slechts om goede bedoe lingen gaat, vastgelegd in een wetsontwerp. Bovendien worden plannen voor een snellere afhandeling volgens de richtlijnen van de EG aan ewi commissie toegewezen. De Italiaane minister van Transport, Signorile, heeft gisteren getracht de chauf feurs van hun ongelijk te overtuigen. Volgens hem is het zijn regering nu ernst het douane-systeem te moderni seren. Op het parlement zal de maximale druk worden uitgeoefend om het wetsont werp snel en ongewijzigd aan te nemen. In Rome wordt aangenomen dat het niet zozeer de blokkade van de Brenner is die de Italiaan se regering tot de aangekon digde maatregel heeft bewo gen, maar eerder de grote druk van de Duitse en Oos tenrijkse regeringen en de angst internationaal nog lan ger een modderfiguur te slaan met haar „Middel eeuwse douane-systeem", zo als Frans-Josef Strauss het Italiaanse douane-systeem heeft genoemd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7