Honderden klachten stroomstoring na Bezuinigen op BKR is gevaarlijk voor Kunstuitleen La Peste weinig slagvaardig S.eidse Lokhorstkerk na estauratie weer open Arbeidsbureau wijzigt openings tij den ALPHENAAR DIRECTEUR VAN WORLD FLOWER TRADE CENTRE BEHEERDER B. ICIENJET: LEIDEN Ceidóe@ou/icwiMAANDAG 27 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 Fietser in elkaar geslagen LEIDEN Een 21-jarige jongen uit Leiden is zaterdagnacht rond half drie door twee onbekende jongens van zijn fiets gesleurd en in elkaar geslagen. De jongens waren hem ge passeerd toen hij over de Morsweg reed. Onder het viaduct van de Dr. Lelylaan wachtten zij hem op om hem enkele klappen en trappen te verkopen. Het slachtoffer liep hierbij een dik oog en een opgezette arm op. Het tweetal ging er vandoor toen een voorbijganger aanstalten maakte het slachtoffer te hulp te komen. Aniba In de muziekkamer van Aniba (Heerenstraat 1) treedt vrijdagavond 2 maart de Leidse band 'Tijdverdrijf' op. Het repertoir van deze enkele jaren geleden opgerichte band bestaat geheel uit Nederlandstalige liedjes, varië rend van hedendaagse muziek tot oude volksliederen in de sfeer van Bredero, Adama en Speenhoff. De groep bestaat uit Rein Dool (zang). Jerry Gout (gitaar, banjo, mandolien en zang) en Peer van der Burgh (gi taar, accordeon en zang). Het optreden begint om ne gen uur. Oost en west Automobilist trekt paaltjes uit de grond LEIDEN Een 23-jarige Lei- denaar heeft vrijdagnacht met behulp van een lier enkele paaltjes op de Doelengracht uit de grond getrokken. De Leide- naar reed rond half twee met zijn jeep over de Doelengracht toen hij zijn weg versperd zag. De aan de voorbumper beves tigde lier bracht uitkomst. De paaltjes zouden later in de nacht door toedoen van enkele voorbijgangers in het Rapen burg belanden. De automobi list heeft de politie vrijwillig van zijn daad in kennis ge steld. Twee gewonden bij frontale botsing LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar en zijn passagier moesten zaterdagnacht naar het ziekenhuis worden vervoerd toen de auto waarin zij zaten frontaal op een andere auto reed. Het tweetal reed over de Witte Singel in de richting van de Witte Rozenstraat toen het in een bocht als gevolg van de glad heid op de verkeerde weghelft belandde. Daar kwamen de twee mannen in botsing met een tegemoetkomende auto, bestuurd door een 37-jarige man uit Leiden. Het on geluk gebeurde om kwart voor één. Beide auto's raakten totaal vernield. Inbreker betrapt LEIDEN Een 23-jarige Lei denaar is vrijdagnacht op he terdaad betrapt bij een poging tot inbraak in de Codi-markt aan de Haarlemmerweg. De politie werd om half drie 's nachts gewaarschuwd door het alarm van de supermarkt. Nadat de omgeving was afge zet en de agenten de super markt binnengingen, troffen zij de Leidenaar aan. De jon gen had reeds enkele vuilnis zakken met diverse artikelen klaar staan om mee te nemen. Tot de buit behoorden onder meer 100 pakken koffie, enke le kazen en een flinke hoe veelheid shag en sigaretten. f Autodieven ^aangehouden LEIDEN Een 18-jarige Voorscho tenaar en een 20-jarige Haarlemmer zijn in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden op verdenking van diefstal uit een auto. De twee jongens waren door getuigen gezien toen zij in de Verdistraat in een gele wagen er vandoor gingen nadat ze een auto hadden opengebro- ken. Zij konden in de Schubertlaan worden aangehouden. In het totaal "'werden vrijdagnacht op 11 verschil lende plaatsen in de stad auto's open- da gebroken. De buit bestond voorname lijk uit radio's en cassetterecorders. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN Politie, brandweer, het Energie bedrijf Rijnland en de sto- rihgsdienst van de kabel televisie zijn gisteren overstroomd met telefoon tjes van boze en teleurge stelde Leidenaars naar aanleiding van de stroom storing. Tegen tien uur viel de stroom in bijna de oor<hele stad uit door kort- ïsta Suiting in een schakel- ei centrum aan de Lange- d gracht, 's Middags om vijf lien(uur was het EBR de situa tie weer meester. Een woorvoerder van het 'verEBR: „We hebben met vier Igesman gezeten om de telefoon- op te vangen. Het was echt een gekkenhuis hier", eidss Morgens was het EBR angdurig telefonisch niet be- rd* eikbaar toen de telefooncen- 1 dijirale van het EBR overbelast toplaakte. Pas in de loop van de aam niddag was contact weer va nogelijk en ook toen stond gede telefoon niet stil. „Het vaiviel me op dat een hoop voorziening. Alleen de Me- lg 0 nensen niet weten dat de renwijk, de Stevenshofjespol- aardlekschakelaar bij der, Koppelstein en Leiden itroomuitval uitspringt. Vele Zuid-West hadden geen last Leidenaars hebben daardoor van de storing. Daar viel al- erlauren na het weer inschake- leen de kabeltelevisie uit als ijge en van de stroom nog in het gevolg van de storing bij het bet#on^er gezeten". De meest EBR. De televisie was niet en j 'estelde vraag was volgens meer te volgen in Leiden, in rde portier „Op wie kan ik de Zoeterwoude en in Leider- Dankzij het snelle optreden van de brandweer, was de schoor steenbrand aan de Boerhaave- laan snel onder controle. KABELTVVALT UIT, ALARM INSTALLATIES GAANAF Dr. F. Ros houdt maandagavond 12 maart de lezing „Tur- kije's nieuwe toekomstperspectief" in het Museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De lezing beschrijft de manier waarop in Turkije de Oosterse en Westerse cultuur elkaar ontmoeten. De lezing wordt met dia's toegelicht. De lezing begint om acht uur, leden van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum hebben gratis toegang, niet-leden betalen twee gulden. Pijprook wedstrijd In het Klein Auto en Scootermuseum aan de Vlietweg 20 wordt zaterdagmiddag 17 maart een pijprookwed strijd gehouden. De organisatie berust bij de pijpro kersclub De Pijpsleutels. Wie in het bezit is van een éénmaal gebruikte stenen pijp kan die meenemen en moet f 7,50 inschrijfgeld betalen. Deelnemers die geen pijp hebben krijgen die van de organisatie, maar moe ten dan f 17,50 betalen. Het museum is om twaalf uur open, de wedstrijd begint om twee uur. Het gaat erom wie zijn pijp het langst brandend kan houden. Men kan zich aanmelden op telefoonnummer 122339. schade verhalen?". rus )e storing onderbrak bijna 1 ee n de hele stad de stroom tere - dorp. Volgens een woord voerder van de storings dienst bestond weinig begrip voor het uitvallen van de te levisie. De stroomvoorzie ning werd in de loop van de dag in fasen weer hersteld. Wijk voor wijk werd door het leggen van noodverbin- dingen weer van elektriciteit voorzien. De stroomstoring had ook gevolgen voor de verwar ming van veel woningen en gebouwen. Kunnen het AZL en het politiebureau terug vallen op een noodstroom- voorziening, de meeste bezit ters van een CV-installatie of een gaskachel met elektri sche schakelaar hadden bin nen de kortste keren een ijs koud huis. Alleen de geluk kigen met een open haard konden de handen nog war men. Minder fortuinlijk was een gezin aan de Boerhaave- laan. De flink opgestookte open haard zorgde voor een schoorsteenbrand. De schade bleef echter beperkt omdat de brandweer snel ter plaatse was. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er weinig moeilijkheden geweest tij dens de storing. Wel gingen weer alle inbraakalarmin stallaties in de winkels af toen de elektriciteit uitviel. Omdat het verkeersaanbod Monteurs druk aan het werk in het schakelcen trum aan de Langegracht. op zondag minder is dan de rest van de week, ontstonden er geen opstoppingen. Bij de brandweer kwamen zondag geen meldingen binnen van personen die in een lift wa ren blijven steken door de stroomuitval. •"■se doopsgezinde gemeente van Leiden heeft het afgelopen 0 2eekeinde haar gerestaureerde kerkgebouw aan de Pieterskerk en nraat weer in gebruik genomen. De 1,3 miljoen gulden kostende g;| {J stauratie heeft vele jaren in beslag genomen. Architect M.P. o.4 n ihutte legde zaterdag bij de heropening uit dat geprobeerd is o Jsfeer van de oorspronkelijke architect Jan Willem Schaap te o!a r ihouden. De in gotische stijl opgetrokken kerk werd door de o s i »idse architect in 1859 gebouwd. Vooral de laatste jaren greep o J it verval van het gebouw snel om zich heen. Bij de opknapbeurt o n onder meer een nieuwe vloer gelegd, zijn ramen vernieuwd en pOjieft het gebouw een schilderbeurt gekregen. Het orgel wordt o,i i nnenkort onder handen genomen. Tijdens de restauratie zijn 0.81doopsgezinden enkele malen uitgeweken naar de Pieterskerk. 0;1revrouw H.A. Toxopeus-Ufkes, de doopsgezind voorzitter van ikerkeraad, benadrukte zaterdag dat een goed verzorgde kerk q ilangrijk is bij de godsdienstuitoefening. „Gelukkig dat onze o i irk weer zo mooi is", zei ze. Een minder vrolijke kant van de stauratie is het tekort dat is ontstaan. In '79 had de kerkelijke ïeente subsidie aangevraagd bij het rijk. Het geld (950.000 len) kwam echter pas kort geleden los. De restauratie pakte veel duurder uit. De doopsgezinden zullen nog ongeveer .000 gulden bij elkaar moeten brengen. (ADVERTENTIE) Met ingang van donderdag 1 maart zijn dit de openingstijden van het arbeidsbureau in Leiden: Maandag t/m vrijdag inschrijven donderdagavond 8.30 - 16.00 uur 8.30- 12.00 uur 18.30- 19.30 uur. Arbeidsbureau Leiden Oosterkerkstraat 1, tel. 071-149951 LEIDEN Tot directeur van het vorig jaar opgerichte World Flower Trade Centre is benoemd ing. W.D.S. van der Veen Meerstadt (37) uit Al phen aan den Rijn. Hij moet het centrum internationaal ka rakter geven. Het is opgericht door de stichting Wereldhan delscentrum voor Sierteeltpro- dukten. Het stichtingsbestuur heeft in middels Leiden tot vestigings plaats van het centrum geko zen. Ook is de adviesraad van het centrum geinstalleerd, waarin vrijwel alle belangrijke Nederlandse sierteeltorganisa ties en de ministeries van landbouw en van economische zaken zijn vertegenwoordigd. Het bestuur van het centrum is nu vrijwel definitief samen gesteld. Het bestaat uit elf des kundigen op het terrein van sierteelt, afzet, transport en agro-industriele financiering. De adviesraad staat het be stuur terzijde en heeft een be- leids-adviserende taak en coördineert handelsbevorde- rende activiteiten ten aanzien van afzet van bollen, bomen, bloemen en planten. LEIDEN De grammofoon- platenbeurs die zaterdag in het Leidse Antonius Clubhuis werd gehouden, trok slechts 200 bezoekers. „Een tegenval ler", aldus de organisator. Op de beurs waren alle soorten platen te koop. Van singles die voor een kwartje de deur uit gingen, tot zeldzame opnamen van popgroepen als de Beatles of The Everly Brothers. Voor deze schijven vroegen de ver- Weinig bezoek bij platenbeurs zamelaars zonder blikken of blozen enkele honderden gul dens. Het merendeel van de platen lag meer in de populaire prijs klasse tussen vijf en tien gul den. Voor dat bedrag waren de meeste bekende langspeelpla ten van de laatste vijftien jaar te krijgen. „En gegarandeerd zonder krassen", beloven de meeste verkopers. Alleen het spetteren moet voor lief wor den genomen bij de soms grijs gedraaide oudjes. Maar dat doet niets af aan de mooie of slechte herinneringen die bij de niet meer bestaand gewaan de plaat weer boven komen. LEIDEN Het Leids Vrijetijds Centrum be steedt, naast de program mering van (al dan niet) bekende Nederlandse en buitenlandse groepen, re gelmatig aandacht aan kweek van eigen bodem. In samenwerking met de immer actieve Leidse Vereniging van Popmuzi kanten wordt het podium één keer per twee maan den ter beschikking ge steld aan beginnende Leidse groepen, die op deze manier podiumerva ring op kunnen doen. Gewoonlijk kunnen op deze „Pop aan de Bak"-avonden drie groepen hun muzikale vorderingen aan het publiek tonen en soms levert dat aar dige concerten op. Het Leidse La Peste sloeg deze fase echter over en werd afgelopen vrij dagavond door het LVC een plaats binnen de normale pro grammering gegund, hetgeen de groepsleden enigzins als een eer beschouwden. Veteranen van het plaatselijke popfront hadden al snel in de gaten dat het bij La Peste ei genlijk ging om een wederop- standig van The Ox. De volle dige bezetting van deze voor malige groep was vrijdaga vond op het podium terug te vinden: Jan Óbbeek, zang/gi taar, Lex Verheij, bas. Peter Pauw, toetsen/zang en George Marvel, drums. In vroeger tijden, toen graffitti nog geen alledaags verschijn sel was, wisten de heren van The Ox menig plaatselijk mid denstander tot grote razernij te brengen door het voeren van een consequent publiciteitsbe- leid met behulp van spuitbus, muren en deuren. Die slagvaardigheid van wel eer kwam in muzikaal opzicht echter niet zo goed uit de verf. Het eerste gedeelte van het concert kenmerkte zich door langzame, rookachtige num mers die nauwelijks wisten te boeien. Naarmate de tijd ver streek en de groep zich meer waagde aan up-tempo num mers werd het interessanter en in ieder geval sfeervoller. In technisch opzicht maakt La Peste zeker geen amateuristi sche indruk, waarbij vooral een soepel bassende Verheij opviel. Wat wel schijnt te ont breken is een visie op hun ei gen muziek, die bij gebrek aan een bepaalde richting een wat bloedeloze indruk maakt. Niet dat een specifiek „eigen" ge luid een voorwaarde moet zijn voor jonge groepen, maar eni ge profilering bij La Pesta zou geen kwaad kunnen. LEIDEN „Er wordt wel vaak geroepen, dat Leiden een cultuurarme stad is, maar dat is ach terhaald. De belangstel ling voor de Kunstuitleen is erg groot, zelfs boven alle verwachtingen. Hoe wel de Leidse Kunstuit leen maar over een vrij beperkt budget beschikt we moeten het echt hebben van mond tot mond reclame slagen we er nog steeds in om aan de vraag naar kunst te voldoen. De Kunstuit leen voorziet in een grote behoefte. Kunstenaars kunnen via de Kunstuit leen hun werk wat meer bekendheid geven en het publiek kan tegen een geringe prijs kunst in huis halen". ke van het oprichten van een Kunstuitleen. Het probleem was zoals zo vaak de financie ring van het geheel. Uiteinde- veerd. De gemeente had ge zegd: als 80 mensen een abon nement nemen is het levens vatbaar en als het er 250 wor- lijk nam M.L. Wurfbain, de den dan is de Kunstuitleen directeur van het Stedelijk wat ons betreft, geslaagd". Museum de Lakenhal het ini tiatief en stelde de gemeente raad de benodigde gelden en een pandje beschikbaar. De collectie van de Kunstuit leen bestond toen alleen uit werk dat tot de overheid komt via de zogenaamde BKR (De Beeldende Kunstenaars Regeling). Deze regeling houdt in dat onder meer de gemeenten werk van kunste naars opkopen. Op die manier wordt kunstenaars de moge lijkheid geboden hun vak te blijven uitoefenen. Kienjet: „Om een collectie op te bou wen, ben ik begonnen met het weghalen van een groot deel van het BKR-werk uit de ge meentelijke gebouwen. In de Waag werd een tentoonstel ling georganiseerd om wat be kendheid te geven aan de Kunstuitleen en toen al bleek dat de Kunstuitleen in een be hoefte zou voorzien. Er hin gen ongeveer 60 kunstwerken in de Waag en die waren aan op 18 mei 1981 de poorten. Op het eind van de tentoonstel dat moment was al jaren spra- ling al bijna allemaal gereser- B. Kienjet, de beheerder van de Kunstuitleen, is meer dan tevreden over de belangstel ling voor de Leidse Kunstuit leen. De Kunstuitleen opende Die gemeentelijke schattingen bleken niet erg reëel. Na een paar maanden telden het bak je op het bureau van Kienjet al 250 abonnees. „En nu zijn het er bijna 800 en we hebben een collectie van 1.024 wer ken". De Leidse Kunstuitleen één van de ongeveer tachtig kunstuitdeelpunten in Neder land werd oorspronkelijk als een experiment opgezet, juist omdat er twijfel over de mate van belangstelling was. Dat experiment loopt tot 1 ja nuari 1985. Of de Kunstuitleen succesvol zal blijven, is nog maar de vraag. De bezuinigingswoede van het kabinet Lubbers is ook aan Kienjet niet voorbij gegaan. Vorig jaar kreeg de Kunstuitleen van het rijk he lemaal geen subsidie voor het aankopen van kunstwerken en dit jaar maar 1.500 gulden. B. Kienjet: „Veel klanten van de Kunstuitleen willen graag het nieuwste werk". Kienjet: „En met 1.500 gulden we helemaal afhankelijk wor- kan je weinig doen. Een schil derij kost al gauw 3.000 gul den dus aan die subsidie heb je niet zoveel. Kunst is nu eenmaal duur door de markt waarde, maar ook omdat een kunstwerk degelijk ouderwets handwerk is. Een schilderij maken kost vaak weken en de kunstenaar moet er niet al leen zijn materiaalkosten uit halen, maar hij of zij moet ook nog leven. We kunnén nu dus veel minder werk aanko pen. Veel abonnees vragen om de nieuwste werken en als we de collectie niet steeds weer kunnen uitbreiden dan blijven de klanten weg, ge woon omdat ze niets meer kunnen vinden dat naar hun zin is. Nieuw werk is dus heel belangrijk. Het gevolg is dat Kienjet is daarom ook niet erg gelukkig met de bezuinigin gen die nu op de BKR worden doorgevoerd. Die bezuinigin gen moeten er toe leiden dat minder kunstenaarsvan de BKR gebruik gaan maken. „We zullen moeten afwachten hoeveel kunstenaars in Lei den aan de nieuwe regels van de BKR kunnen voldoen. Ik durf daar geen schatting over te doen. Als er maar een paar overblijven dan zal de collec tie van de Leidse Kunstuit leen steeds minder van nieuw werk kunnen worden voor zien en dan loop je de kans dat steeds minder mensen hier wat van hun gading vin den. Die bezuinigingen op de BKR kunnen op langere ter mijn gevaarlijk zijn voor de Kunstuitleen". Gratis Momenteel wordt in de Waag de inmiddels traditionele ten toonstelling van de nieuwe aanwinsten van de Kunstuit leen gehouden. Die tentoon stelling is nog tot 29 februari te zien. Een abonnement op de Kun stuitleen (Lammermarkt 35) is gratis. Het lenen van een kunstwerk kost zeven gulden vijftig, een tientje, of twaalf gulden vijftig. De prijs hangt af van de waarde van het kunstwerk. Men mag een kunstwerk dan drie maanden thuis aan de muur hangen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3