ii pels slikt crisis dreiging over raketten in Nummer Leiden uren zonder stroom Meer dan honderd doden bij brand in Sao Paulo <elle aanklacht ^egen Pools regime -[ v c4 KOOLEN HAMBURGERS BRENNER BLIJFT VOOR ONBEPAALDE TUD GEBLOKKEERD BON ^SlCeicW (Bowumt Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, ^RS Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84. jaar f 235.75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Maandag 27 februari 1984,75e jaargang no. 22821 HET WEER Veel bewolking, met mogelijk wat sneeuw. Middagtempera- tuur enkele graden boven nul. Matige noordoostenwind, aan de kust nu en dan krachtig. Morgen zon op 07.35, onder 18.12 uur. Scheveningen hoog water 10.51 en 23.43, laagwater 05.55 en 18.51 uur. 9,-j LEIDEN Een kortslui ting in een hoofdregelsys teem bij het Energiebe drijf Rijnland heeft de stroomvoorziening in gro te delen van Leiden gis termorgen tegen tien uur gisteren stilgelegd. De ka beltelevisie in Leiden en een paar regiogemeenten viel ook uit, waardoor de tv-kijkers onder meer een groot deel van het WK Schaatsen moesten mis sen. Volgens een woord voerder van het energie bedrijf is de oorzaak van de kortsluiting nog niet bekend. De kortsluiting ging gepaard met een gro te steekvlam, een grote rookontwikkeling en veel 2.001 gesmolten koper. Er is geen brand ontstaan. Om streeks twee uur zondag middag was door het in schakelen van een nood- systeem weer een deel van Leiden op het net aangesloten. Politie, brandweer en het EBR 3 zelf kregen honderden te- lefoontjes van verontruste ava burgers, 's Middags om vijf uur was de stroom- gj 0 voorziening in de hele stad weer hersteld. Nieuw leven Het aantal bewo ners van de dieren tuin van Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky werd begin dit jaar met één uitgebreid. Gedurende 'n maand werd het ijsbeertje door zijn moeder aan de nieuwsgierige ogen van de oppassers ontrokken. Maar enkele dagen gele den vond zij de tijd gekomen om haar baby-beer op de gevoelige plaat vast te laten leg gen. Inbraak in tweede woning Halsema DREUMEL In de tweede wo ning van de vrijdag overleden cabaretier Frans Halsema in het Betuwse Dreumel is zaterdag in gebroken. De inbrekers zijn de dijkwoning binnengekomen via een dakraam. Een buurman, die toezicht hield op de woning, als Halsema in Amsterdam verbleef, ontdekte de inbraak gistermor gen. De inbrekers hebben een kleuren-tv, een zwart-wit toestel en een videorecorder meegeno men. Vermoedelijk zijn ook ban den met opnamen van Halsema's programma gestolen. De waarde van de gestolen spullen wordt ge schat op 5000 gulden. R.W. Den Haag-Utrecht dit jaar al aangepakt HILVERSUM Nog dit jaar wordt begonnen met de verdubbeling van de rijksweg Den Haag Utrecht. Hetzelfde geldt voor de aanleg van de ringweg rondom Amsterdam. Minister Smit-Kroes (Verkeer) heeft dit zaterdag meege deeld voor de TROS-radio. Ook de rotonde Deijl wordt dit jaar aangepast, evenals de wegsituatie rondom Nijmegen en bij de Maasroute. Deze pro jecten kunnen eerder worden uitgevoerd dan aanvankelijk de bedoeling was als gevolg van het tot stand komen van het wegenfonds-nieu- we-stijl. Door de instelling van dit fonds is er de zekerheid van een financiële pot voor de aanleg en voor de continuïteit in het onderhoud van wegen, aldus de minister. Bij de dit jaar uit te voeren projecten zal meer 's nachts worden ge werkt. Ook zal de verkeersinformatie beter en sneller worden, aldus mevrouw Smit-Kroes. Dertien doden door lawines in de Alpen WENEN Lawi- nes in Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Zwitserland hebben het afgelo pen weekeinde aan dertien skiërs het leven gekost. In de vier landen worden bovendien nog zes skiërs ver mist. Voorzover bekend zijn onder de slachtoffers geen 'Nederlandse toeristen. TERUGGEFLOTEN DOOR VVD-RESTUUR EN -MINISTERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mede onder druk van zijn hoofdbestuur en minis ters heeft VVD-leider Nijpels zich het afgelo pen weekeinde aanzien lijk milder opgesteld in de discussie over de kruisraketten. Dreigde hij woensdag in een in terview nog eventueel het kabinet ten val te brengen, zaterdag zei hij in het NOS-Journaal: „Ik zou het een ramp vinden, als ons land in een kabinetscrisis zou belanden". Hij sprak de verwachting uit dat CDA en VVD, „als zij zich tot het uiterste in- VVD-minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en VVD-voorzitter Kamminga leverden dit weekeinde in radioprogramma's forse kri tiek op de harde houding van de voorzitters van beide regeringsfracties. „Spelen met vuur", aldus mevrouw Smit-Kroes. Zij riep de frac tieleiders op „de mond te houden tot het kabinetsbe sluit er is". Kamminga meende dat „harde uitspra ken en krantekoppen de zaak opkloppen". Hij noem de dat betreurenswaardig. Mevrouw Smit-Kroes zei er van overtuigd te zijn dat de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, die bei den van het CDA zijn, een „goeie oplossing zullen vin den". Volgens Kamminga is die oplossing gelegen in het aanbieden van een „totaal pakket" aan de Tweede Ka mer. Nijpels liet zich in het NOS-Journaal in soortgelij ke bewoordingen uit. Met een „totaalpakket" wordt gedoeld op de koppeling van de plaatsing van kruisraket ten aan de vraag of Neder land één of meer van de zes bestaande atoomtaken kun nen worden afgestoten. Nij pels wilde zich niet uitlaten over de mogelijkheid van het plaatsen van minder dan 48 raketten. „Als je de zaak als een totaal beschouwt, is het niet verstandig één on derdeel te isoleren". Pagina 5: Mient Jan Faber noemt discussie over aan tal raketten „flauwekul". frein rijdt in Rhenen wachtkamer binnen I Bi»" reizigerstrein is tegen zeven uur zaterdagavond het plaatskaartenkantoor en wachtlokaal •■F1 s*a*'on 'n Rhenen binnengereden. Daar was op dat moment niemand aanwezig. De Tigeveer tien passagiers en de machinist van het voortvarende voertuig kwamen met de ïhrik vrij. De materiële schade is echter groot. Het ongeluk gebeurde doordat de uit Utrecht jkomstige trein met flinke vaart een stootjuk op het doodlopende spoor ramde. Door de ----[hok verloor de trein zijn onderstel en schoof het bovenstuk het wachtlokaal binnen. Door Blke oorzaak de trein niet tijdig tot stilstand kwam, is nog onduidelijk. Pas gistermiddag om Ie uur kon het verkeer op het betreffende baanvak worden hervat. SAO PAULO Minstens honderd mensen zijn zater dag omgekomen door een brand die een deel van een krottenwijk verwoestte van de Braziliaanse stad Cubatao, zeventig kilometer ten wes ten van Sao Paulo. Ongeveer 150 mensen, van wie sommigen in kritieke toe- stand, zijn in het ziekenhuis opgenomen. De brand ont stond na een explosie in een naburige oliepijpleiding, kort na middernacht toen de mees te bewoners van de wijk al la gen te slapen. Het vuur ver spreidde zich zeer snel en leg de ongeveer driehonderd hut ten in de as, waarin bijna 2500 mensen waren gehuisvest. Uit de oliepijpleiding, die op slechts vijftig meter van de krottenwijk ligt, ontsnapte na de ontploffing zo'n 700.000 li ter olie, die onmiddellijk vlam vatte. De brandende olie be reikte in korte tijd de krotten wijk, waar de hutten zijn ge bouwd van brandbaar materi aal. De wijk ligt in een lagune en veel hutten zijn op palen gebouwd. Het vuur had loop bruggen verwoest, waardoor ontsnapping voor velen onmo gelijk was. Onder de slachtof fers zijn veel kinderen. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Socialisten boeken grote winst in Spaans Baskenland VITORIA De socialisten hebben bij de gisteren gehou den verkiezingen voor het deelstaatparlement in Basken land een grote overwinning geboekt. Men verklaart die als gevolg van de moord op een Baskische socialistische sena tor aan de vooravond deze verkiezingen. De socialisten sleepten negentien zetels in de wacht, een winst van tien in het parlement dat van zestig tot vijfenzeventig zetels werd uitgebreid. Niettemin blijft de fractie van de (gematigde) Baskisch natio nalistische partij, die geen af scheiding van Spanje voor staat, de grootste. Haar over winning was minder groot dan verwacht. Zij kreeg 32 zetels. een winst van zeven maar aanzienlijk minder dan de ne gentien zetels waarop de partij in de peilingen kon rekenen. Waarnemers valt het op dat Herri Batasuna, de partij die naar afscheiding van Basken land streeft en die wordt be schouwd als de politieke arm van de ETA, de zeer activisti sche organisatie die het geweld niet schuwt in haar streven naar een onafhankelijk Bas kenland, terugviel van 16 pro cent naar 14,5 procent nu. Het vormt een aanwijzing dat de bevolking het aanhoudende geweld beu begint te worden. Feyenoord neemt afstand ROTTERDAM Feye noord heeft binnen tien da gen Ajax twee keer versla gen. Eerst voor de beker, gisteren voor de landstitel. De vernedering uit de eer- ste competitiehelft (8-2 in Amsterdam) was hiermee gewroken. In de andermaal uitverkochte Kuip werd het gistermiddag 4-1 voor de Rotterdammers. De uitslag was wat geflatteerd, omdat Ajax tot kort voor het einde bij 2-1 dicht bij de gelijkma ker was. Anderzijds had Houtman bij 2-0 de score aanzienlijk hoger kunnen opvoeren met wat nauw keuriger afronden van de aanvallen. Feyenoord nam twee pun ten voorsprong op de rang lijst. De ploeg had weer veel te danken aan Cruijff, die niet fit aan de topper was begonnen en toch het twee de doelpunt voor zijn reke ning nam na de openings treffer van Gullit. Mölby te kende voor 2-1. In de slotfa se benutten Hoekstra en Duut de ruimte in de verde diging van het alles-of- -niets-spelende Ajax voor 3-1 en 4-1. Na afloop van de wedstrijd werden liefst 36 arrestaties verricht. In een trein met Amsterdamse supporters raakte een ma chinist aan het hoofd ge wond (zie foto) nadat hij met stenen was gekogeld. PSV is ook nog in de race voor de landstitel. De ploeg uit Eindhoven versloeg Vo- lendam in Noord-Holland met 1-0. De vierde plaats op de ranglijst werd weer inge nomen door Roda JC. De Limburgse club won zater dag de uitwedstrijd tegen het door blessures geteister de PEC Zwolle met 2-1. FC Groningen moest een stapje terug doen door een neder laag bij Haarlem: 2-1. Door twee doelpunten van Beu kers zette Excelsior Willem II opzij. Helmond Sport boekte de eerste competitie winst door AZ '67 te ver slaan: 5-3. In Gothenburg werd de Rus Bogiev wereldkampioen schaatsen. De Oostduitser Ehrig eindigde als tweede. Hilbert van der Duim greep het brons. Henk Boer maakte gisteren bekend dat hij aan het eind van het sei zoen zal stoppen als trainer van de kernploeg. rïi;C5H"T:I De bij de rellen na Feyen- oord-Ajax gewond geraak te machinist (rechts). Feyenoord viert feest na het derde doelpunt tegen Ajax, waardoor de zege werd zekergesteld. Verder onder meer in Sporttribune Boer zet er een punt achter PSV onder de maat Bogiev exponent Russische opmars Koet brengt Roodenburg volle winsr tegen DRC ROAC '79 beslist derby binnen vijf minuten Rijnsburgse Boys heeft handen vol aan VVOG: 1-0 Leiden last training in bij Werkendam Foreholte in slotfase verslagen ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST AUTO HEEMSKERK Een vol jaar garantie mogelijk. l|cQ3| NISSAN I Keuze uil 100stuks. Alkemadelaan 1 - Roelofarendsveen Telefoon 01713-2866-2073. ARSCHAU Een priester in Warschau heeft giste- li een preek gehouden waarin hij scherpe kritiek le- rde op de autoriteiten in Polen. Jerzy Popieluszko, verbonden is aan de de kerk van de Heilige Stanis- jis in het centrum van de Poolse hoofdstad, riep de ter dan tienduizend aanwezigen op te protesteren te il de actieve atheïstische propaganda, waaraan de blse jeugd blootstaat. an 00 de „mis voor het vaderland", die Popieluszko elke laatste idag van de maand opdraagt, hekelde de priester het at- itische programma dat de autoriteiten de jeugd opleggen ;en de wil" van de overgrote meerderheid van de ouders, 'n programma voert tot absurde situaties en maakt de irMselijke persoonlijkheid tot een slaaf", aldus de priester FC J^ns naam voorkwam op een lijst met 69 namen van geeste- fen over wie de autoriteiten zich bij kardinaal Jozef tmp, het hoofd van de rooms-katholieke kerk in Polen, ">en beklaagd. De meer dan tienduizend toehoorders kon- niet allemaal in het kerkgebouw een plaatsje vinden, iderden kerkgangers moesten buiten blijven staan. Rond de kerk had zich een bescheiden aantal politieagenten tameld. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Rode of witte kool,QO ldio y© Hamburgers gepaneerd, 100glr291.09 O Of) kilo ®-3*?x5 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BRENNER Boze vrachtwagenchauffeurs hebben besloten de blok kade van de Brennerpas voor onbepaalde tijd voort te zetten. De stakende chauffeurs, die zich inmiddels internationaal hebben verenigd, eisen dat de Italiaanse douanebeambten binnen vier dagen worden vervangen door ambtenaren van het ministerie van finan ciën. Ambtenaren van Finan ciën mogen niet staken, de ge wone douaniers, die vallen on der de minister van vervoer, mogen dat wel. De chauffeurs besloten tot voorzetting van de blokkades, nadat de Italiaanse regering aan een aantal eisen van de douaniers was tegemoetgeko men. Maar de eis van de chauffeurs voor een snellere grenscontrole, volgens de richtlijnen van de EG, werd naar een commissie doorver wezen. De chauffeurs zeggen dat de inwilliging van deze eis zodoende op de lange baan wordt geschoven. Vandaag heeft een afvaardiging van de chauffeurs een gesprek met de Italiaanse minister van ver voer, Signorile. Daarna wordt opnieuw bekeken of de blok kade wordt voortgezet. Leimuidense raakt been kwijt door ongeval LEIMUIDEN Een 16-jarig meisje uit Leimuiden raakte vanmorgen zeer zwaar ge wond toen zij in haar woon plaats door een auto werd aan gereden. Het meisje reed even na acht uur met haar brom fiets de kruising van de Vrie- zeweg en Generaal Van Mer- leweg op zonder voorrang te verlenen. Een 45-jarige Nieuwkoopse automobilist kon haar niet meer ontwijken. Door het ongeval raakte slachtoffer haar linker onder been kwijt. In eerste instantie werd ze naar het Rijnoordzie- kenhuis vervoerd, daar werd geconstateerd dat zij gezien haar verwondingen beter naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden kon worden gebracht. A Een bloem, die in de volksmond Duizendschoon heet en voor de kenners als Dianthus Barbatus door het kortstondige bloemenleven gaat wordt tegenwoordig nog slechts aangeduid als nummer 1875. En dat allemaal, omdat de computer dat eist. We lezen het vandaag allemaal weer in de rubriek „In en om de kas", die tweemaal in de week in deze krant te vinden is. Een krant, die weliswaar ook met computers werkt, maar zijn naam nimmer in een nummer zal veranderen. Al wordt er wel om elk nummer van de Leidse Courant gevochten. De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■S'Eeidóc Sou/tont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1