eyenoord koelbloedig Boer zet er punt achter Qowumt Jan Kukal naast Betty Stöve in het begeleidingsteam Hana Mandlikova AB KROOK OPVOLGER? MAANDAG 27 FEBRUARI 1984 Isen voor operatie in Denemarken ERDAM Jesper Olsen is gisteren naar Kopenhagen "ken om zich te laten opereren aan zijn enkel. De Deense elspeler van Ajax, die al maanden last heeft van die blessu- .leert hiermee een breuk met de Amsterdamse club. De che staf raadde Olsen een medische ingreep af. Het betreft elijk een nogal zware operatie en het bewuste been moet maanden in het gips. De medische staf van Ajax acht Ol- 'L' blessure niet ernstig. Een woordvoerder: „Het betreft een ing van de enkel die wel vaker voorkomt bij voetballers. ?d intapen is dat te verhelpen en kan er mee worden ge- Olsen, die vorige week al in Denemarken was om zich aten adviseren omtrent de mogelijke ingreep, gelooft zelf hei- iri een operatie. Die zou hem in staat moeten stellen om ks weer fit met Denemarken aan het Europees landenkam- schap in Frankrijk mee te doen alsmede klaar te zijn voor start bij Manchester United. Overigens heeft de Engelse nog steeds geen contact met Ajax opgenomen omtrent een Feyenoord-Ajax: 36 aanhoudingen ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gistermiddag 36 aanhoudingen ver richt tijdens en na de wedstrijd Feye noord-Ajax. De meeste voetbalsupporters konden na een schikking met de officier van justitie weer naar huis. In deze ge vallen ging het meestal om het in het be zit hebben van messen. Drie supporters zitten nog vast. Zij worden verdacht van openlijke geweldpleging, diefstal en mis handeling. De spoorwegpolitie arresteer de de 20-jarige M.J.B. uit Voorburg, die op het NS-station Zuid een treinbestuur der met stenen bekogelde. Deze moest in een ziekenhuis worden behandeld. DEN HAAG In navolging van het hele team rond Martina Navratilova heeft Hana Mandlikova sinds kort naast Betty Stöve een nieuwe begeleider aan getrokken. Het is de Tsjechoslowaak Jan Kukal, die een kleine tien jaar geleden korte tijd bondscoach was van het Ne derlandse Kings Cupteam. Kukal, die ooit als actief speler tot de Tsjechoslo- waakse sub-top behoorde vóór Ivan Lendl opstond, is vooral bij Mandlikova's activiteiten betrokken vanwege het trai- ningswerk. Stöve, die onlangs een nieuw tweejarig contract tekende als begeleid ster van de Tsjechoslowaakse topspeel- ster en deze nu al vier jaar begeleidt, neemt nu vooral het mentale en tacti sche gedeelte voor haar rekening. Kukal volgt de Zuidafrikaan Pat Cramer, die sinds Wimbledon vorig jaar Mandlikova begeleidde, op. Het trio was zaterdag even in Nederland op doorreis naar New York, waar Mand likova deze week een toernooi speelt na een intensieve trainingsstage in Wenen van enige dagen. Betty Stöve: „Met Hana is het toch wel wat anders dan met Na vratilova. Die heeft bijvoorbeeld ook ie mand voor computertechnische begelei ding, iemand voor haar dieet en iemand voor krachttraining. Dat laatste is voor Hana zelfs niet mogelijk, omdat ze fysiek niet geschikt voor is". Henk Boer heeft zich de kritiek van de laatste tijd aangetrokken en de eer aan zichzelf gehouden. GOTHENBURG Henk Boer heeft besloten een punt te zetten achter zijn schaatsloopbaan. De all round-coach en tevens voorzitter van de beleids groep training stopt we gens privé-omstandighe- den. De recente uitbrei ding van zijn gezin heeft mede bijgedragen tot de beëindiging van een pe riode van vier jaar, waarin hij een bliksemcarrière maakte binnen de KNSB. Boer begon als junioren- trainer, schoof een jaar la ter door naar de dames en weer een seizoen verder werd hij ijstrainer van de allrounders in samenwer king met Tjaard Klooster boer, die het conditionele gedeelte begeleidde. De afgelopen twee jaar fun geerde de Veendamse fy siotherapeut als allround- -coach en - vorig seizoen - parttime-coördinator. Boer stond in het olympische seizoen bloot aan hevige kri tiek. De openlijke ruzie met sprintcoach Gauke Nijholt, schuiven met het selectiepro gramma en het ontbreken van een goed contact met zijn rij ders, waren voorbeelden van de onvrede, die dit seizoen ontstond. Ook in voorgaande jaren verliep lang niet alles gladjes. De prestaties van Van der Duim deden de kritiek evenwel steeds verstommen. Het falen op de Olympische Winterspelen, die voor Boer de hoofdmoot van het seizoen vormden, maakte de stap voor de allround-coach gemakkelij ker. Hij hield in Gothenburg de eer aan zichzelf. Boer: „Het is een optelsom van een aantal factoren. De belangrijkste is, dat ik mij meer aan mijn gezin wil wijden". Zelfs wanneer Van der Duim in Gothenburg wereldkam pioen was geworden was Boer opgestapt, zo zei hij gisteren. Boer heeft het één keer mogen meemaken. In 1982 werd Van der Duim tot wereldkampioen gekroond. Hij werd destijds begeleid door Boer. Twee Eu ropese titels volgden in 1983 en '84, maar de wereldtitel bleek onhaalbaar. De 32-jarige coach, die liet doorschemeren niet voorgoed uit de schijn werpers te treden, raakte ge frustreerd door het uitblijven van resultaten in Sarajevo. De bronzen medaille van Van der Duim en drie Nederlanders bij de eerste zeven in Gothenburg hebben dat niet rechtgezet. Boer: „De beslissing te stoppen is mij gemakkelijk afgegaan, maar misschien is dat alleen op dit moment". Moeilijke man In een reactie op het aange kondigde vertrek zei Hilbert van der Duim: „Er is veel op Boer aan te merken. Hij was .niet altijd even gemakkelijk. Niet voor ons, maar ook niet voor zichzelf. Toch was hij een goede trainer. Boer kende de schaatstechniek en zijn trai ningsschema's, maar miste de contactuele eigenschappen om als leider op te treden. Ik heb nooit problemen met hem ge had". Robert Vunderink: „Zijn ver trek zegt me niet veel. Hij was een goede trainer, maar als mens kon ik niet met hem op schieten. Henk Boer is een moeilijke man. Voor ieder een". Yep Kramer en Frits Schalij reageerden lakoniek. „Met een andere trainer zal het ook wel gaan. Er is wel verschil tussen een trainer en een begeleider-coach. De laat ste eigenschap miste Boer. Het maakt mij niet uit, wie de nieuwe trainer wordt", zei Schalij. In Gothenburg werd de naam van Ab Krook, nu trainer van de Westduitse schaatsbond, als opvolger van Henk Boer ge noemd. DTTERDAM De ver- lijking met de eerste af- rering van het kwartet tussen Ajax en Fey- rd van dit seizoen g zich gisteren zeer k op in de Kuip, nadat Rotterdammers een met de riante cijfers 4-1 in de boeken had belanden. In het na- van 1983 haalde Ajax het Olympisch stadion it maar liefst 8-2 uit in èerste confrontatie tus- i beide rivalen (de an- twee duels betrof be- edstrijden). Die mon- ge kwam tot stand een zeer merkwaardig •verloop, dat door werd ingezet op een tent dat Feyenoord mogelijke aanspraken 'it maken op 3-3. Die maker viel toen niet, Amsterdammers scoor- wel en walsten ver lens in een wedstrijd, niet eens zulk groot ichtsverschil liet zien, ir elke kans te benut- over Feyenoord heen. leren moest Ajax een koek- ?an eigen deeg slikken. De lipe van trainer Aad de Mos eeg gisteren al in een zeer Jeg stadium een achterstand i 2-0 te verwerken, kwam 't na de pauze terug tot 2-1, ar moest vervolgens min of sr lijdzaam toezien dat de nterende tegenstander uit- i naar 4-1. En die score was alle opzichten geflatteerd, it nadat Feyenoord in de >te helft na een kort ope- jjsoffensief van Ajax had omineerd legden de Am- dammers na de rust hun bnenten grotendeels de wil Maar zonder resultaat. De diende gelijkmaker kwam Imer op het bord en door- jelf minuten voor het einde lit en Hoekstra het hoofd en uitval koel hielden kon enoord niet alleen de nau- (jks verdiende triomf be lten, maar tevens weer al- i de eerste plaats in de ere- sie veroveren. „Met nu r een gelijk doelsaldo", kte trainer Thijs Libregts ifloop fijntjes op. jt de beste vierde confrontatie tussen loegen uit hoofd- -en Maas- is gisteren niet de beste de reeks geworden. Inte- Jeel. Waar het eerste duel [Amsterdam in elk geval het tiental treffers, maar door vele hoogstandjes tot jrerbeelding sprak en de e bekerduels over het ge- genomen terecht Feye- d als winnaar opleverden, I het duel van gisteren in teken van de hardheid, 'idsrechter Mulder, die ankelijk voor elke piet- £heid °P 8e fluit blies, >t gaandeweg voor stevi- overtredingen fluiten en fcich uiteindelijk zelfs ge- Izaakt om drie gele kaar- te tonen. De ge nen toestand binnen de r» werd nog het best gety- d door Van Basten. De jterdamse centrumspits, [isteren tegen Nielsen aan kijk minder op dreef was [tien dagen geleden, rea- Se zijn frustratie af door ïn doelworsteling door te >en op doelman Hiele. |er stond te ver van het Uren af om er konsek- ,jies aan te verbinden. I middelen pe Mos meende dat vooral ior de Feyenoorders geë- de fysieke hardheid zijn Ichappen had parten ge il. „Feyenoord heeft alle felen gebruikt om ons uit pel te halen", meende de erdamse oefenmeester. ral Nielsen heeft dat goed Jn. Ik zou hem er in deze erg graag bij willen heb- i Waarmee de trainer van Ajax, die zich opnieuw zag ge confronteerd met een weinig zeker spelende eigen achter hoede, aangaf dat hij in elk ge val voor volgend seizoen aan zijn defensie zal willen sleute len. Met Koeman als libero en weer Mölby als mandekker op Houtman fungeerde die linie van Ajax opnieuw niet zoals het een topclub betaamt.' „Maar ik had geen keus", ging De Mos verder. „Ik had na de pauze Boeve willen inzetten, maar die zag liever van spelen af omdat hij zich nog niet fit genoeg voelde". Door de hape ringen in de Amsterdamse de fensie en het door de vroege achterstand (treffers van Gul- lit en Cruijff) noodzakelijke accent van Ajax op eigen aan vallende activiteiten kreeg Feyenoord net zoals in de bei de bekerduels tegen Ajax weer volop kansen. Die gisteren dan uiteindelijk wel werden benut. Hachelijke momenten Maar vóór de zekerheid bren gende derde Rotterdamse tref fer ontstond had Feyenoord nog wel de nodige hachelijke momenten moeten doorstaan. Momenten, die werden afge dwongen door een „alles of niets-spelend" Ajax, in welke ploeg gisteren Rijkaard de bes te man was. Niet dus de met een enkelblessure kampende Olsen, niet de opnieuw teleur stellende Vanenburg en even min de door Hoekstra groten deels op „non-actief gezette" Schoenaker. Het maakte Ajax tot een vleugellamme vogel, die vooral in de eerste helft door het agressief spelende Feyenoord werd opgejaagd. „De spelers waren in de rust aangeslagen", vertelde De Mos na afloop. „Toch kregen we na de rust greep op de wedstrijd, hetgeen mede werd veroor zaakt door die treffer van Möl by. Maar toen dat buitenspel- doelpunt viel (actie Gullit, treffer Hoekstra; red.) en het 3-1 werd streden we voor een verloren zaak". Alle voorrang Desondanks bleef Ajax over eenkomstig zijn status van va derlandse topclub trachten de score een beter aanzien te ge ven door alle voorrang te ge ven aan de aanval. Met alle gevolgen van dien. Waarbij de halverwege de tweede helft door Jeliazkov vervangen Cruijff zelfs een zeer riante mogelijkheid kreeg. De oud- Ajacied, die het persoonlijke duel met Vanenburg glansrijk in zijn vóordeel besliste, door zag een bedoeling van Wijn stekers op de manier zoals hij dat omgekeerd zijn ploegmaats zo graag ziet doen. Hij dook op een dieptepass vrij voor doel man Galjé op, maar zijn inzet tipte via de bovenkant van de lat over. Het was één van de vele mo gelijkheden die Feyenoord on danks Ajax' overwicht kreeg en waarvan invaller Duut er nóg één benutte: 4-1. „We heb ben eindelijk van een groot aantal kansen er flink wat be nut", sprak Libregts na afloop tevreden. „We zijn de kritieke fase van de competitie met deze zege goed in gegaan". Waarop De Mos reageerde met „Er moeten nog elf wedstrij den worden gespeeld. Er kan nog van alles gebeuren". FRANK WERKMAN Feyenoord-Ajax 4-1 (2-0) 12. Gullit 1- 0, 14. Cruijff 2-0, 49. Mölby 2-1, 79. Hoekstra 3-1, 90. Duut 4-1. Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers: 60.000. Gele kaarten: Hoekstra (Feye noord); Koeman, Rijkaard (Ajax). Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen. Wijnstekers; Hoek stra, Cruijff (Jeliazkov), Stafleu; Gul lit, Houtman, Brard (Duut). Ajax: Galjé; Silooy, Koeman (Bos man), Mölby, Ophof (Molenaar); Rijkaard, Vanenburg, Schoenaker; Van 'ti Schip, Van Basten, Olsen. Sonny Silooy vocht menig duel uit met Ruud Gullit. De Rotter dammer wordt hier onderuit ge haald door de Ajacied- .(links) Marco van Basten kwam niet zo uit de verf en reageerde zijn frustratie één keer af met natrappen. In deze (andere) situa tie is Michel van de Korput zijn opponent.(onder) Henk Duut gaat doel man Hans Galjé door de benen spelen en Feyenoord in de laatste minuut nog op 4-1 zette- n.(onder) Jan Mölby haalt uit voor Ajax' enige treffer door doel man Joop Hiele te passeren.(links) Sonny Silooy neemt Stanley Brard in de houdgreep.(onder)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11