i graas aser tot diep in ons dagelijks leven doorgedrongen Kabinet legt lot in handen van Amerikanen ƒ295.' höfb ffiüaaiw Ba!EÜSIBMIBSia:SB „Als je in de disco erin kijkt, brandt hij volkomen pijnloos een gaatje in je netvlies" IULP NODIG OM „TIJDBOM" ONKLAAR TE MAKEN af'SIJTHOFF PERS A(3INNENLAND QeidoaQounmd ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 MENSEN Joe verfrissend is het, als poli- ici somtijds eens niet over po- itiek praten maar over gewo- le zaken des levens. In de Ka- er gebeurt dat niet zo vaak, taar daarbuiten willen volks- ertëgen woordigers of be windslieden hun métier wel ens „vergeten" en de conver- - it ie afstemmen op een niet- olitieke golflengte. Een vera- eming om zoiets mee te ma- en. Dat geeft tenminste weer nige glans aan het doffe, ver- feten cliché, dat politici ook )aar mensen zijn. 'nkele praktijkvoorbeelden unnen dit verduidelijken. Zo oorden wij nog niet zo lang leden de beminnelijke VVD-staatssecretaris Henk Koning (Financiën) in het perscentrum Nieuwspoort en thousiast praten over zijn grote liefde: treinen en alles wat daarmee samenhangt. Met een glans van welhaast kinderlijke blijdschap in de ogen vertelde hij, alle spoorlijnen van Neder land en vele tientallen elders in Europa bereden te hebben en nog regelmatig puur voor de lol een ritje te maken op bepaalde pittoreske lijntjes, zo als in de Achterhoek of in de Ardennen. „Zo'n dieseltreintje dat langs allemaal kleine plaatsjes boemelt! Schit-te- rendDaar kan ik geen ge noeg van krijgen. Nooit. Moet je beslist ook eens doen als je een dagje vrij hebt", riep hij opgetogen. POPMUZIEK Volgend geval. Onlangs ont moetten wij 's avonds na ge dane arbeid in een tapperij op enige steenworpen afstand van het Binnenhof enkele PvdA- kamerleden, die nu eens niet over het financieringstekort of de streken van CDA en VVD praatten, maar over popmu ziek. De grijsbebaarde en goedlachse Limburger Thijs Wöltgens (40) bekende de pop muziek sinds het begin van de jaren zeventig niet veel soeps meer te vinden, op enkele uit zonderingen na. Dankzij zijn tienerdochter was hij namelijk verrukt geraakt van Dire Straits en The Police. Flip Buurmeijer, een Twentse ge neratiegenoot van Wöltgens, vertelde vervolgens trots dat hij zijn kinderen had weten te „bekeren" tot bewonderaars van Simon and Garfunkel. Zijn partijgenote Elske ter Veld, nog net behorend tot de dertigers, mengde zich even eens in het gesprek en liet zwijmelend van jeugdsenti ment de namen van zangers, groepen en liedjes uit de late jaren vijftig en beginjaren zes tig de revue passeren. „Buddy Holly! The Beatles! The Sto nes! The Kinks!" Kostelijke ogenblikken. Geen woord over moeizame debatten of inge diende moties. Geen toespe- ling, geen verwijzing, niets was er wat de gedachten weer naar het Binnenhof terugvoer de. De politiek bestond ge woonweg even niet. EERSTE KEER Nog een mooi voorbeeld van politici die hun vak even laten voor wat het is. Diezelfde Els ke ter Veld van daarnet hield deze week samen met drie col lega-kamerleden in het even eens eerder vermelde perscen trum Nieuwspoort een nieuw jongerenblad ten doop. Het tijdschrift, dat onder meer wordt gesubsidieerd door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, heet „Zóne 3" en gaat eenmaal in de veertien dagen verschijnen. Behalve Elske waren bij de plechtigheid aanwezig Robin Linschoten (VVD), Wilbert Will ems (PSP) en Marius Ern- sting (CPN). Zij waren door de uitgever niet alleen geïnvi teerd om de loftrompet over het nieuwe blad te steken, maar ook om iets over zichzelf te vertellen, over de tijd toen zij nog tiener waren. De aanleiding daartoe was een artikel in het eerste nummer van „Zóne 3" over de wijze waarop jongeren hun eerste seksuele belevenissen hadden ervaren. Verzoek: of de ka merleden nu ook zo vriende lijk zouden willen zijn, open hartig te vertellen wanneer en waar zij zelf voor het eerst in tiem met iemand hadden ge vreeën. Die vraag overviel de parlementariërs overigens niet. Zij waren tevoren gepolst of ze bereid waren erover te praten. Dat verzoek was ook voorgelegd aan CDA-verte- genwoordigster Ria Oomen- Ruijten, maar die had feeste lijk voor de eer bedankt. Het overgebleven viertal ka merleden had echter geen be zwaren geuit en zo konden wij dus vernemen dat Elske ter Veld haar eerste vrijpartij met een jongen beleefde in de dui nen van Terschelling. Een te leurstellende ervaring trou wens, gaf zij toe. Wilbert Wil- lems deed het trillend van de zenuwen op een camping in een tentje, Marius Ernsting in een huurkamer, héél stilletjes vanwege de strenge hospita die in het huis de scepter zwaaide, en het jongste kamer lid Robin Linschoten ver trouwde de aanwezigen toe, dat hij zijn eerste schreden op het seksuele pad had gezet in het clubgebouw van een honk balvereniging te Apeldoorn. Zijn toenmalige leeftijd wist hij niet meer: zestien mis schien, maar het kon ook vijf tien zijn geweest. Een halfuurtje later zaten de be wuste volks vertegen woordi- gers in het kamergebouw weer over hun paperassen gebogen. Terecht natuurlijk, want daar zijn ze voor gekozen. Niette min mogen politici wat ons be treft nu en dan best laten mer ken dat ze echt geen politieke robots zijn, wat velen vaak denken, maar dat integendeel niets menselijks hen vreemd lS'DICK VAN RIETSCHOTEN 222 EN HAAG De Ame- kaanse ambassade houdt 6 en 7 maart een twee- lags seminar in het Phi- os Congrescentrum in indhoven. Voor dit con- •es komen specialisten 't de hele wereld naar hs land om ervaringen t te wisselen over de in- istriële toepassingen van ■ers. Eén van de deelne mers is Hans Siedsma, \omenteel nog verkoop- Jider bij Koning en Hart- Ian in Den Haag (het motste laserbedrijf van ns land), maar per 1 april \recteur van ESI (Electro rientific Industries), een merikaans bedrijf uit brtland, dat zich in de jïurt van Amsterdam iat vestigen. Siedsma \ordt in Nederland be bouwd als de expert op sergebied. Hij weet als \en ander hoe enorm ielzijdig de laserstraal- Ik in ons land wordt toe last. „De meeste men- p zijn er huiverig voor", kelt hij mee, „maar het ïbruik is tot diep in ons \gelijks leven doorge dongen". Een gesprek fer de toepassingen en gevaren van deze nu vintig jaar oude techno- >gie. Iet is heel moeilijk uit te leg io h wat een laser precies is", aliseert Siedsma zich onmid- llijk, „het woord is namelijk afkorting van Light Am by Stimulated Itiission of Radiation. Je zou hJI kunnen omschrijven als It soort magische lichtstraal irs armee grote hoeveelheden 32 jit-energie kunnen worden 30 'ewekt. Die energie kan ge- reinen. Aanvankelijk dacht men vooral aan materiaalbe werkingsprocessen en de we tenschap. Maar de laser wordt tegenwoordig op bijna elk ge bied gebruikt: in de kunst, de chirurgie, de supermarkt, in laboratoria, op booreilanden, bij schedelonderzoek, de vlieg tuigindustrie, optische shows, in schoonheidssalons, in de acupunctuur, de ruimtevaart, bij de politie, bij kankeronder zoek en noem maar op. Zelfs in discotheken wordt met laser gewerkt, al heb ik daar zelf grote vraagtekens bij". In discotheken door heel Eu ropa, maar vooral in ons land, België en Spanje, wordt een laserbundel op een ronddraai ende cirkel gericht. Siedsma: Dat geeft een zwevend tapijt .van licht, waar ik erg tegen ben. Want als die straal ook maar even stil zou staan zou hij een gat branden in de muur. Als je erin kijkt brandt hij volkomen pijnloos een gaatje in je netvlies. Zelf ben ik er van jongsaf aan in ge traind om nooit in zo'n laser straal te kijken, maar in zo'n discotheek realiseren ze zich het gevaar niet. Zelfs de bruikt worden op allerlei ter- brandweer is er niet van op de hoogte". Moedervlekken Terwijl oogletsel één van de gevaren van het lasergebruik kan zijn, wordt de laser juist in de oogchirurgie met veel suc ces toegepast. Siedsma is daar dan ook erg enthousiast over. „Als het netvlies loslaat en als er adertjes gesprongen zijn kunnen die met behulp van de laser pijnloos worden dichtge brand", legt hij uit, „maar ook tijdens gewone operaties wordt gebruik gemaakt van lasers. Bij het doorsnijden van bloed vaten bijvoorbeeld, omdat de energie van de laserstraal zo groot is dat de huid als het ware verdampt. Door de straal te doseren kun je zo ook moe dervlekken, wijnvlekken en tatoeages weghalen. Dit is ui teraard een vrij kostbare me thode, maar het kan voor mensen een geweldige opluch ting zijn als ze zo'n ontsierende wijnvlek, waar tot dusverre niets aan gedaan kon worden, eindelijk kunnen laten verwij deren. In de schoonheidssalons gebruiken ze laser ook om een zogenaamde sinaasappelhuid weer strak te trekken. Verder hebben we duizenden machi nes in Eurpa verkocht voor toepassingen in de acupunc- Toekomstdroom Ook in het kankeronderzoek wordt dankbaar gebruik ge maakt van de lasertechnologie. Door met de laser cellen te scannen en te vergelijken kan worden bekeken of de celvor ming verandert. „Een leuke toekomstdroom werd daarmee bewaarheid", stelt Siedsma la chend vast. Ontdekt werd dat kankercellen anders fluoresce ren dan gewone cellen. Zo kun je al in een heel vroeg stadium aantonen of iemand kanker cellen in zijn lichaam heeft. Elk groot ziekenhuis gebruikt voor dit doel al lasers en voor al de laatste jaren vindt hier een geweldige ontwikkeling plaats. De resultaten worden steeds beter". Het komende seminar in Eind hoven draait evenwel niet zo zeer om deze medische toepas singen alswel om het gebruik van de laser in het produktie- proces. Voorheen lag Amerika een grote stap voor op het ge bied van de lasertechnologie, maar volgens Siedsma haalt Europa deze achterstand vrij snel in. Steeds vaker wordt ook in ons land de laser inge zet bij de produktie. De laser bundel is krachtig genoeg om alle mogelijke soorten harde en zachte materialen te smel ten, te verdampen of plaatse lijk te verharden en dat maakt de laser uitermate geschikt om te boren, te snijden, te lassen, te graveren of te markeren. Een laser werkt bovendien on gelooflijk snel. Siedsma noemt hiervan een paar aardige voorbeelden. Het boren van minieme gaatjes op sigaretten papier om een beter mengsel nicotine-teer te krijgen, ge beurt met een snelheid van 300 meter sigarettenpapier per minuut. Een compleet auto dashboard wordt in twee mi nuten uitgesneden. Niet alleen staal en papier, maar ook leer, plastich en glas kunnen met de laser gesneden worden. In Frankrijk wordt bij het fa briceren van schoenen gebruik gemaakt van een compleet ge automatiseerd lasersnijsys- teem. Dank zij de lichtbundel kan de laser plaatsen bewer ken die met normaal gereed schap moeilijk te bereiken zijn. Een ander groot voordeel is dat er geen direct contact is met het te bewerken materi aal. Wonderkind Hans Siedsma is ervan over tuigd, dat de komende jaren een snelle toename van het la sergebruik zullen laten zien.. „De ervaring, opgedaan met de enkele duizenden lasers die al worden toegepast, heeft ons geleerd waar en hoe de lasers efficient kunnen worden inge zet", zegt hij. „Het is eigenlijk verwonderlijk dat dit uniek stuk gereedschap niet allang een vaste plaats binnen ons produktieproces heeft ingeno men. De grootste reden daar van is het image van de laser als „wonderkind". Dat veroor zaakt bij veel mensen angst om met zoiets nieuws te star ten. Een ander aspect is na tuurlijk dat de laser duur is in de aanschaf. Vandaar dat de meeste toepassingen worden gecombineerd met computers, waardoor zo'n systeem volledi ger wordt benut. Lasers worden toegepast bij het boren van koelgaten in turbineschepen van straalmo toren. Het maakt namelijk to taal niet uit hoe hard of hoe zacht het materiaal is. Een la ser kan ook bijna alle materia len aan elkaar lassen, wat con- venstionele lasmethoden niet kunnen. De lasnaden zijn dan niet alleen veel sterker, maar de laser last zo'n tien meter per minuut. Vooral in de vliegtuig en auto-industrie, maar ook in de ruimtevaart wordt dus veel met lasertech nieken gewerkt. Maar ook bij voorbeeld in de horloge-indus trie bij het vastzetten van springveertjes en ook bij het vervaardigen van pacemakers. Het graveren met de laser straal komen we tegen in de levensmiddelenindustrie waar een houdbaarheidscode op de diverse verpakkingen moet worden aangebracht. In super markten wordt hier en daar de laserstraal al gebruikt om de streepjescode van een artikel af te tasten. Het bedrag ver schijnt automatisch op de kas sa en bovendien wordt het ar tikel meteen afgetrokken van de voorraad. In Engelse zie kenhuizen wordt op deze ma nier met patiëntenlijsten ge werkt, waardoor er veel min der fouten worden gemaakt Video Vrij bekend is de lasertoepas sing in de video- en audio-in- dustrie en de compact-disc. Het allernieuwste voor video junkies zijn de videospelletjes, die met tienduizenden tegelijk over de toonbank gaan in Amerika en Japan. Siedsma raakt over het lasergebruik niet uitgepraat. „In de confec- tie-industrie bijvoorbeeld", gaat hij verder, „snijdt een la ser in een paar seconden een compleet kostuum uit. Hij be rekent zelfs hoe je de stof het meest efficiënt kunt snijden, hoe bloemmotieven het gun stigst aan elkaar gepast kun- Optische grappen Lasers worden gebruikt in de kunst, voor optische grappen, lichtshows, om de afstand tot de maan te meten of om te zien of de toren van Pisa nog verder zakt. De laser wordt ar tistiek toegepast om beelden driedimensionaal te doen lij ken. „Je wordt als kijker op tisch gefopt", verklaart de la- serdeskundige, beelden die niet meer bestaan kun je op nieuw laten zien, zoals in de film „Starwars". Maar lasers worden ook gebruikt voor en tertainment, rockconcerten, advertentiecampagnes en bin nenhuisarchitectuur". De toepassingen zijn legio. Op het booreiland Andoc werd een paar jaar geleden de laser gebruikt om de constructie op spanning te meten, zodat op de goede plaatsen de gaten kon den worden gemaakt. Hetzelf de doet Fokker om te kijken of grote vliegtuigonderdelen goed gelijmd zijn. Want een la ser meet eenduizendste van een duizendste millimeter nog. Ook in de misdaadbestrijding wordt de laserstraal gebruikt om oude vingerafdrukken nog te kunnen herkennen. In het leger dienen lasers voor het op grote afstand onderscheppen van vliegtuigen. Ook sterke stijg- en daalwinden voor de startbaan kunnen met lasers worden opgespoord. Het is zelfs mogelijk om militaire la serwapens te maken. Wat in een film van James Bond nog science-fiction leek en het met een laserstraal doormid den snijden van iemand zou in principe al gedaan kunnen worden. „Lasers kennen meer toepassingsmogelijkheden dan de mens ooit voor mogelijk heeft gehouden", zegt Sieds ma, .juist daarom zullen we erg veel moeten doen om de gevaren te onderdrukken". CORRY VIS CN HAAG Aan de 30 pervlakte is het, zoals so rlementaire journalisten 1 noemen, „lekker rus- 1 in politiek Den Haag. hiers, alle. begrotings lij Dfdstukken zijn behan- !io Jd en de Kamer verga- ,8° :t nog slechts op halve Icht. Maar onder de >o terspiegel kolkt het ,50.b i de emoties. De reden •jg irvan is dat het Kabinet !oo .jig is met de besluitvor- over de plaatsing i kruisraketten. „En I irvan onderkent ieder- dat het een tijdbom 3ank |er het Kabinet is", al- 4^ VVD-leider Nijpels 5^43 e week in een inter- !i;§o'r met IKV-secretaris 2.50 »nt-Jan Faber. 2.43 j kan tegenwerpen dat het allemaal zo'n vaart niet t. omdat er nu een minis- 12 08 'res'^ent 's d'e het woord 3;40 )romis zo ongeveer heeft 53J5 ivonden. Maar in de kwes- |;|jj 'an 48 Tomahawks helpt _ielaas niet zo veel, omdat ijna geen mogelijkheid is voor een tussenoplossing. Na tuurlijk, de beslissing zou op nieuw uitgesteld kunnen wor den. Maar die vluchtweg is zo goed als afgesneden, doordat de sfeer in het CDA met de dag slechter wordt. Onder de dreiging van een kabinetscrisis beginnen de voor- en tegen standers van de kruisraketten elkaar hoe langer hoe meer als melaatsen te behandelen, ter wijl de twijfelaars zo langza merhand vertwijfeld raken. Zie een man als Ad Lansink, die openlijk bekent dat hij het na ruim vier jaar discussiëren nog altijd niet weet. Knoop doorhakken Onder die omstandigheden is de CDA-top tot de conclusie gekomen dat het uur van de waarheid niet langer verscho ven kan worden. „De knoop moet nu worden doorgehakt," zei fractieleider Bert de Vries onlangs in een interview met onze krant. Wie de vluchtnei gingen kent in het CDA, weet dat zo'n uitspraak niet niks is. Daar is moed voor nodig. Maar de volgende stap is uiteraard oneindig veel moeilijker. En daarover is het CDA nu al we ken in gesprek en tot dusver zonder echt resultaat. De VVD komt er in die discus sie niet aan te pas, omdat zij zichzelf buitenspel heeft gezet. Bij de kabinetsformatie wei gerde Ed Nijpels elke porte feuille, die iets met de kruisra ketten van doen zou hebben. Volgens de VVD-voorman ging het hier om een christen democratisch probleem, dat dus ook maar door christen democraten moest worden op gelost. Zo kwamen Buiten landse Zaken en Defénsie, de beide NAVO-departementen, onder leiding van respectieve lijk Hans van den Broek en Job de Ruiter. Aangezien het CDA ook de premier heeft geleverd, heeft deze partij het vooralsnog alle maal zelf in de hand. De VVD kan weinig anders doen vanaf de zijlijn dreigementen uiten. Maar van eendracht binnen het CDA-trio is echter geen sprake. Bij de formatie oor deelde Lubbers het wijs de kruisrakettenkwestie in han den te geven van mannen met tegengestelde reputaties: de havik Van den Broek en de duif De Ruiter. Alleen op die manier zou een kabinetsbesluit geaccepteerd kunnen worden door zowel de rechter- als de ;«JITENHEER Patstelling Niet van logica ontbloot, maar ook erg riskant. En dat laatste blijkt nu. Naar verluidt is er in het Kabinet sprake van een patstelling. Van den Broek vindt dat, nu „Genève" is mis lukt, ook Nederland moet plaatsen en daarmee uit. De Ruiter is daartegen. Niet zo zeer omdat hij zelf die kruisra ketten niet wil hebben, maar omdat hij weet dat zo'n voor stel het niet zou halen in de CDA-fractie. In De Ruiters voordeel werkt dat zijn staats secretaris Van Hou welingen heeft gedreigd met ontslag, als het Kabinet besluit tot plaat sen. En er zijn de opiniepeilin gen, waaruit blijkt dat nu meer dan de helft van de CDA-aanhang tegen plaatsing is. Maar Van den Broek kan erop wijzen dat hij de VVD achter zich heeft. Als hij opstapt, gaan de liberalen mee en is er geen Kabinet meer. Een im passe dus. Onder deze omstan digheden heeft premier Lub bers het verstandig gevonden de druk eventjes van de ketel te halen. Op de agenda stond een bezoek van minister Van den Broek aan Washington. Welnu, dat was toch een mooie gelegenheid om de Zwarte Piet elders te leggen. Want er is niet zo heel veel politiek inzicht voor nodig om te weten wat het hoofdbe standdeel zal zijn van de bood schap, waarmee Van den Broek eind volgende week te rugkeert op Schiphol: de VS verwachten dat ook Nederland zijn verplichtingen jegens de NAVO „loyaal" nakomt, op straffe van verlies aan invloed in het bondgenootschap. Van niet-plaatsen kan dus „helaas" geen sprake zijn. Op die ma nier hoopt men Van Houwe- lingen te kunnen overtuigen en met hem alle andere hele en halve atoompacifisten in de fractie. Tot die laatste catego rie worden ook gerekend Joep de Boer, Ton Frinking en Wil lem de Kwaadsteniet. Samen met Harry Aarts (maar die is vóór plaatsing) vormen zij het kwartet, dat fractieleider Bert de Vries moet bijstaan in zijn onderhandelingen met het Ka binet. Wisselgeld Het tweede bestanddeel van de boodschap, die Van den Broek uit Washington moet meebrengen, is overigens ten minste zo belangrijk. Want te gen zijn eigen overtuiging in moet de minister de Amerika nen ervan overtuigen dat de Nederlandse regering wissel geld dient te krijgen. Zij moet de tegenstanders van de kruis raketten iets substantieels kunnen aanbieden in ruil voor het aanvaarden van de kruis raketten. Dat wil zeggen het afstoten van bestaande atoom- taken. Daarbij is vooral te den ken aan de met nucleaire gra naten uitgeruste houwitzers (kanonnen), die volgens een defensiespecialist als Joep de Boer onzinnig gevaarlijke wa pens zijn. Misschien heeft de premier ge lijk en trekt hij met medewer king van de Amerikanen vol doende mensen in zijn eigen partij over de streep. Maar Lubbers zou Lubbers niet zijn, als hij niet alweer een nooduit gang aan het graven was. Deze week lekte uit dat hij contact heeft gezocht met D'G6. Deze fractie heeft immers nooit ca tegorisch „neen" gezegd tegen de kruisraketten. Wellicht dat er een compromis bedacht kan worden, dat ook de goedkeu ring van de zes Democraten in de Tweede Kamer kan weg dragen. Dat zou toch een fraaie compensatie zijn voor de tegenstemmen van de „die hards" in de CDA-fractie. Daarbij speelt op de achter grond dat oud-D'66-leider Hans van Mierlo, minister van Defensie in het Kabinet Van Agt-Den Uyl-Terlouw, soms optreedt als adviseur van de minister-president. „Ach, je zegt wel eens wat," erkende de betrokkene desgevraagd. Zo doet nu de Van Mierlo-variant de ronde op het Binnenhof. Die houdt in, dat de NAVO zich bereid verklaart minder dan het geplande aantal van 572 nieuwe raketten te plaat sen in West-Europa. Gesteld dat Nederland het bondge nootschap (lees: Amerika) zo ver krijgt, dan zou het toch niet meer dan logisch zijn dat het zelf ook een naar evenre digheid verminderd aantal ra ketten zou plaatsen, nietwaar? Ongetwijfeld zal Van den Broek ook dit idee in Was hington op tafel leggen. Bij zoveel vindingrijkheid moet het toch wel raar lopen, als Lubbers er niet in slaagt die tijdbom van Nijpels on klaar te maken. RIK IN 'T HOUT Een bijzondere voorseizoen-aanbieding van uw krant: 10-DAGEN LLORET DE MAR VOLPENSION Lloret de Mar is een geliefde vakantieplaats aan de Costa Brava. Alhoewel de maand maart nog geen echt strandweer biedt komt door het prettige voorjaarsklimaat het seizoen toch al langzaam op gang. Voor wie zonder de drukte en warmte van het zomerseizoen er toch al vast tussen uit wil kan nu vroeg en voordelig een kijkje in Spanje gaan nemen. Uw krant heeft daarvoor een heel bijzondere aanbieding: 10-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS VOOR SLECHTS 295.- 65.-. U logeert In Lloret biedt als Spaans stadje met fraaie boulevard gelegenheid tot gezellige wandelingen en heeft zeer veel leuke winkels. Bovendien heeft u de mogelijkheid om bij onze plaatselijke Nederlandse reisleiding te boeken voor een aantal interessante excursies o.m. naar Barcelona en Montserrat. zodat u zich er dus beslist niet behoeft te vervelen. MAANDAG 2 APRIL EN 9 APRIL A.S. vertrekken we rond het middaguur vanuit Den Haag en Rotterdam, vla Venlo en Maastricht langs Luxemburg - Metz - Lyon - Perpignon rechtstreeks met onze pendelbus naar Spanje. U komt er dlnsdagmor- ir aan Dinsdag 13 maart gaan we aan het eind van de middag weer huiswaarts en arriveren dan woens- de middag weer in Rotterdam en Den Haag. dag aan het begin v. De gecombineerde reisverzekering kc 6.- kosten. Het ligt in de bedoeling o Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur (of persoonlijk in onze vestigingen Spui straat 71. Den Haag op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16C50 2500 AA «GRAVENHAGE TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7