Akzo wil chloorfabriek vermalen en begraven AANGESLAGEN Shell Brunei viert onafhankelijkheid mee Industrie heeft grote investeringsplannen „MILIEUVRIENDELIJK SLOPEN" Brunei het land van de Shellvaart MARKTEN Reuzezwaai Fiscus tuint niet in geknoei met ken tekengegevens ECONOMIE fceidac Sourant AMSTERDAM Bijna de helft (44 procent) van de Nederlandse in dustriële bedrijven verwacht dit jaar meer te investeren dan vorig jaar. De totale waarde van die voorgenomen investeringen zal ruim 20 mil jard gulden bedragen, tegen dertien miljard gulden vorig jaar. De meeste investeringen zijn gepland in de chemie, maar ook in de metaal, de voedingsmiddelen-industrie en elektrotechniek. Van de bedrijven rekent 31 procent op een slechter investeringsklimaat dan in *83; 2 pro cent verwacht geen verschil. Onzekerheid bestaat vooral in de bouw, transport en bij de kleine (minder dan tien werknemers) en de zeer grote bedrijven (meer dan 500 werknemers). Dit blijkt uit een onder zoek dat het Bureau voor Industrieel en Professioneel Onderzoek (In- dis) in Amsterdam heeft verricht onder 484 industriële bedrijven, on derverdeeld naar de verschillende bedrijfstakken. Hoogovens haalt oven uit de motteballen IJMUIDEN In verband met een meeval ler in de vraag naar ruwstaal, gaat Hoogo vens IJmuiden gedurende een half jaar een hoogoven gebruiken die enkele jaren gele den buiten werking werd gesteld. De huidi ge twee werkende hoogovens kunnen de aangewakkerde vraag niet aan; er namelijk zijn verschillende extra bestellingen gedaan waardoor het concern dit jaar naar ver wachting vijf miljoen ton ruwstaal gaat produceren tegen een eerder voorziene hoeveelheid van 4,7 miljoen ton. Voor het werk aan de derde oven zullen tijdelijk 75 mensen extra worden aangenomen, voor een deel van buitenaf. De opleving in de vraag betekent ook extra werk voor de twee oxystaalfabrieken. ARMOEDE IN VS TOEGENOMEN WASHINGTON De armoede in de Ver enigde Staten is in de periode 1979-1982 voortdurend toegenomen doordat de econo mische recessie en de inflatie de reële waarde van steunprogramma's voor de armste bevolkingsgroepen in de genoemde periode met 10 procent is verminderd. Het gaat met name om hulpvoorzienigen als voedselbonnen, huursubsidies, gratis maal tijden op scholen en kosteloze medische zorg. Dit blijkt uit een onderzoek van het Amerikaanse bureau voor de statistiek. Volgens een functionaris van het bureau, Gordon Green, blijkt uit de cijfers duidelijk dat de toeneming van het aantal armen in 1981 en 1982 mede te wijten is aan de bezui nigingen op sociale programma's door pre sident Reagan. Het is voor het eerst sinds ja ren dat een relatief groot aan tal bedrijven een beter inves teringsklimaat verwacht dan het voorgaande jaar. Wellicht dank zij de herstelde vermo genspositie van vele bedrijven, blijkt nu dat ruim de helft van de ondervraagde ondernemin gen de investeringen uit eigen middelen wil financieren. Verder worden kortlopende kredieten (35 procent) en hy potheken (20 procent) ge noemd als financieringsbron. Op bankinstellingen zullen de bedrijven voor een totaal van ongeveer 4,5 miljard gulden een beroep doen. Aandelen emissies worden nauwelijks genoemd als financierings bron. Twee derde van de be drijven zegt niets te voelen voor het aantrekken van risi co-kapitaal via een participa tie-maatschappij. Als nadelen worden genoemd het „verlies van zelfstandigheid" en „om dat het niet past in de bedrijfs- politiek". Over dit jaar verwacht meer dan een kwart (28 procent) van de bedrijven een omzet groei (vooral chemie en de kledingindustrie); 17 procent verwacht een daling van de omzet (bouw, transportmidde len en metaal) en 38 procent rekent op stabilisatie. De che mie, voedingsmiddelen- en textiel-industire verwachten over dit jaar ook meer winst te maken. Ruim de helft van de bedrij ven met tien of meer werkne mers heeft inmiddels arbeids tijdverkorting ingevoerd of gaat dat nog doen. De meeste grote bedrijven zijn daar al toe overgegaan of overwegen deze verkorting. DELFZIJL Akzo-zout- chemie (AZC) gaat een voor Nederland unieke methode toepassen om het met sporen kwik en che micaliën besmette puin van haar stilgelegde chloorfabriek KEB in Delfzijl op een milieu vriendelijke wijze op te slaan. Het komt erop neer dat het puin eerst wordt vermalen en dan in specie wordt gestort. Het kolos sale blok beton (van 40 bij 50 bij 1,05 meter en 3000 ton kilo zwaar) dat hier mee onstaat, wil Akzo la ten ingraven om daarmee een nieuwe fabriek te funderen. Akzo Delfzijl noemt dit een „zeer aan vaardbare milieutechni- chemicaliën sche oplossing". Milieu ambtenaren in Den Haag hebben het plan in studie. Volgens Akzo is de lege fa briek in Delfzijl waarschijnlijk het eerste bedrijf in Nederland waarvan het vervuilde stenen karkas op deze manier van het milieu wordt afgecheiden. In het buitenland wordt deze me thode, die bekend staat onder de naam immobilisa(ie-proces, wel toegepast. In de vorig jaar juli stilgelegde chloorfabriek in Delfzijl werd gewerkt via het het principe van de kwik-elektrolyse. Het sluiten van de fabriek is on derdeel van het „chloor-sane- ringsplan" van Akzo. Sinds juli vorig jaar is de ont manteling van de fabriek al in volle gang. De met kwik en 27 jaar oude bedrijf worden in vaten gestopt en waarschijnlijk afgevoerd naar een onder grondse opbergplaats in Duits land. Minder vervuilde delen worden bovengronds opgesla- gen. Nog bruikbare apparaten worden bij Akzo opnieuw ge bruikt, of verkocht. Na 1 maart kan Akzo dan beginnen met de sloop van het pand. „Voor die sloop hebben we een budget van zeven miljoen gul den. Het ontmantelen op zich is een zeer groot project, dat wordt afgehandeld als een nieuwbouwproject", zegt pro- duktiemanager S. Woldringh van AZC. Goedkeuring Het opbergen van de fabriek in een blok beton moet nog de officiële goedkeuring hebben van de Nederlandse overheid. „En dat lijkt wel te lukken", meent Woldringh. „Het voor deel van deze methode is dat de resten van de fabriek wor den gecontroleerd en vervol gens geconcentreerd opgesla gen liggen. Het aardige van deze oplossing is ook, dat als er iets gebeurt wat je menselij kerwijs en technisch gezien niet had kunnen voorspellen, het blok beton nog opgeruimd kan worden". Voordat tot sloop van de fa briek besloten werd, heeft Akzo nog gepoogd de fabriek te verkopen. Woldringh: „We wilden de fabriek naar India verkopen, maar de Indiase re gering stak daar een stokje voor omdat het land geen tweedehands spul wil importe ren". SERIA (Brunei) Deze week vinden in het op Noord-Borneo gelegen sultanaat Brunei de fees telijkheden plaats ter vie ring van de onafhanke lijkheid. De vlaggen die de plaats Seria sieren ter verhoging van de feest vreugde dragen allemaal een gele schelp, het sym bool van Koninklijke/S hell Groep. Voor Shell is er alle reden om mee te doen aan het feestgedruis, want de onderneming haalt bijna een kwart van haar inkomsten over de hele wereld uit de activi teiten in Brunei. onafhankelijk van Groot-Brit- tannië geworden, maar deze week wordt dat gevierd. Veel hooggeplaatste leiders waren met de feestdagen rond nieuw jaar niet in staat de festivitei ten bij te wonen en bovendien valt januari midden in de neming heet, is de enige grote oliemaatschappij in Brunei ge weest sinds zij er in 1929 olie heeft gevonden. Directeur Pe ter Everett gelooft niet dat de onafhankelijkheid van het sul tanaat de positie van Shell zal veranderen. Tien jaar geleden was Brunei Shell nog volledig eigendom van Shell, nu bezit de regering van Brunei 50 pro cent van de maatschappij. Gratis leven De opbrengst uit de winning van olie en gas, geschat op ruim vier miljard dollar per jaar, heeft de 200.000 inwoners van het sultanaat gevrijwaard voor de gevolgen van de reces sie. Ze zijn van de wieg tot het graf verzorgd volgens een so ciaal stelsel dat geheel wordt bekostigd met de export van olie en gas. Het onderwijs en de gezondheidszorg ziin gratis, voedsel wordt gesubsidieerd en leningen voor huizen en goederen zijn goedkoop. Benzine kost slechts 65 cent per liter en de meeste gezin nen beschikken over twee au to's. Inkomstenbelasting wordt er niet betaald en in de win kels, meestal eigendom van Chinezen, liggen de modernste produkten. Het inkomen per noofd van de bevolking wordt geraamd op 66.000 dollar per jaar, waarmee Brunei, het land van de „Shellvaart" zoals het vaak wordt genoemd, het rijk ste land in Azië is. Nieuwe paleis Ondanks de daling van de olieprijzen ziet Brunei kans een overschot op zijn beta lingsbalans te boeken van on geveer drie miljard gulden. De uitgaven voor de viering van de onafhankelijkheid zijn niet gering geweest. De sultan heeft bijna een miljard gulden gespendeerd aan een nieuw paleis. Er zijn een sportstadion gebouwd, een ziekenhuis, een gerechtsgebouw en een nieuw onderkomen voor het ministe rie van buitenlandse zaken. De internationale luchthaven is uitgebreid. Hoe lang de economie van Brunei kan blijven drijven op oliedollars is niet te zeggen. De meeste gegevens uit de ener giesector worden geheim ge houden. In 1979 bedroeg de olieproduktie 260.000 vaten (van 159 liter) per dag. Vorig jaar was dat ongeveer 175.000 vaten per dag en tegen 1990 zal de produktie naar schatting 150.000 vaten per dag bedra gen. Hoe groot de oliereserves van Brunei zijn is niet bekend. Het sultanaat kan de gevolgen gaan ondervinden van gas als bron van energie uit de landen in de Stille Zuidzee. Japan bij voorbeeld, de grootste afnemer van olie uit Azië, kan Brunei bijvoorbeeld min of meer dwingen de prijs van olie te verlagen. De opsporing van olie gaat overigens onvermin derd voort. Brunei doet er weinig aan om zijn afhanke lijkheid van de uitvoer van olie en gas te verminderen. Een eigen verwerkende indus trie heeft het land nauwelijks en de landbouw levert maar een vijfde van wat er wordt verbruikt. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Q»b8//i vemen vnn uiin omnotiino nu Bom tn hoi nu ih lenon oi mom i rents hu sinetrsnm oomin it simniH neen tiHiin om een onimnint mm mh tem wol ;ft demWpüöè.. fotrtlrtf den ntblm [les mei R Ontren beewjk \f(n drtiibnrj erin... Art nooit. Hel VU. X Wekend, nnwilillo1) Met erinj~ Speuren naarolie Op het strand bij Zand- voort is TNO momenteel druk in de weer met seis- mografisch onderzoek ten behoeve van Mobil. Met waterdruk wordt eerst een vrij diep gat in het zand geboord, waarna een klei ne explosieve lading op de bodem van het gat tot ont ploffing wordt gebracht. Aan de hand van de trillin gen die door de explosie ontstaan, kan bepaald worden of er binnen een straal van de explosie, olie in de Noordzeebodem zit. Op de foto wordt de boor- pijp uit het gat gehaald, terwijl een tweede man het explosief gereed houdt. KAASMARKT ALKMAAR - Commis sienoteringen In gulden per kg: fa- brieksedammer 6,29, middelbare 6,34 en Goudse volvette 6,54. goud en zilver De goud- en zllverprijzen van gistermiddag, tussen haakjes de vorige prijzen. Goud onbewerkt: 37.720-38.220; (38.420-38.920). Bewerkt: verkoop: 40.140; (40.870). Zilver onbewerkt: 885-955; (910-980). Bewerkt ver koop: 1010; (1030). Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs heeft gisteren een fors herstel te zien gegeven, wat zo vlak voor het weekeinde erg opmerke lijk was. Plotseling wer den de bordjes verhangen en stoorde men zich niet aan de met ruim twee cent ingezakte dollar 2,9750). Er waren diver se factoren die bij het her stel een rol speelden. In Wall Street werd een for se daling omgebogen in een licht herstel, wat de burger moed gaf. Enkele opmerkelijke berich ten uit het bedrijfsleven zorg den voor extra vraag waar door andere fondsen werden meegetrokken, ook al omdat de markt volgens veel hande laren rijp is voor althans een technisch herstel. De obligatie- markt liep later iets verder op. De algemene ANP-CBS-index steeg tussentijds ruim twee punten 158,5. Voor Olies en KLM kwam echter rond 13.00 uur nogal wat aanbod los. Olies verloren daardoor twee gulden tot iets boven 150 en KLM noteerde ƒ171. Akzo bood op 100 goed weerstand. De hypotheekfondsen waren rond het middaguur vast: Westland-Utrecht steeg ruim vijf gulden en FGH 2,50. Van de bouwers was HBG rond die tijd drie gulden in herstel. Phi lips verrraste met de medede ling dat het volume van de omzet vorig jaar met 5 procent is gestegen nadat enkele maanden geleden nog was uit gegaan van 3 4 procent. De koers reageerde direct met een vooruitgang van 2,30 op 45,10. De bekendmaking van Hoogovens dat de vraag naar ruwstaal tijdelijk is toegeno men in verband waarmee een buiten werking zijnde oven weer bedrijfsklaar wordt ge maakt, bezorgde het fonds een winst van 2,80 op 48,70. ABN was rond het middaguur tien gulden in herstel, NMB 3,50 en Amro Bank ƒ2,20. Aegon was toen vier gulden vooruit, Nationale-Nederlan- den drie en Amev twee gul den. Voor Ocè-van der Grin ten was een winst van vier gulden weggelegd. De lokale markt deed gisteren aan het herstel mee, maar in een veel kalmer tempo dan bij de actieve broeders. Niet zo verwonderlijk, omdat de loka le markt meestal een dag ach terloopt op de actieve beurs. Orders van het publiek moe ten vóór half twaalf binnen zijn willen zij nog op dezelfde dag worden verwerkt. De be- roepshandel nam maar vast een voorschot. Hiervan kon bijvoorbeeld Bols profiteren met een winst van 3,50. Rommenhöller en Ver. Glas stegen elk tien gulden en De Telegraaf ging ƒ8,50 vooruit. Van de bouwers werd IBB- -Kondor zes gulden duurder en BAM Holding drie gulden. De aandelenindex van de Eu ropese Optiebeurs (EOE) won gisteren weer enig terrein. Omstreeks 12.00 uur stond het cijfer op 167,56 na te zijn geo pend op 164,18. Pim van Galen had er al zo'n grijs vermoeden van dat hij geknipt was toen hij met zijn auto de Moerdijkbrug pas seerde. En ja hoor, een tijdje later lag op de deurmat een keurige naheffingsaanslag van de motorrijtuigenbelasting. Hij moest twaalf maanden motorrijtuigenbelasting betalen, voorafgaande aan het moment dat hij werd gefotografeerd. Dat vond Pim veel te gortig. Immers, hij gebruikte de auto niet geregeld. Deze stond meestal gestald op de privé-oprit naast zijn huis. Bovendien had Pim het kentekenbewijs la ten overschrijven op naam van zijn broer Gerrit, dus kon hij niet aansprakelijk worden gesteld. Hij legde de zaak voor aan het Gerechtshof in Arnhem. De rechter was heel wat minder enthousiast over Pims argu menten. In de wet staat dat motorrijtuigenbelasting wordt geheven van de houder van het motorrijtuig. Houder is de gene, op wiens naam het opgegeven kenteken is ingeschre ven in het kentekenregister, tenzij anders blijkt. En vol gens de rechter bleek het ook anders in elkaar te zitten. Volgens hem was de overschrijving van het kentekenbe wijs op naam van broer Gerrit een fictieve handeling. Pim had immers de beschikkingsmacht gehouden over de auto gedurende de hele periode, waarover belasting werd nage- heven. Pim kreeg ook geen gelijk met zijn redenering, dat de na- heffing niet zou mogen, gebeuren gedurende dat deel van het jaar, waarbij de auto niet op de openbare weg was ge bruikt. Het misleiden van de fiscus door het gebruik van dezelfde familienaam vond de rechter zwaar genoeg om het verweer van Pim niet te belonen. Het zal duidelijk zijn dat herhaaldelijk overschrijven van de tenaamstelling in het kentekenregister al gauw de arg waan van de fiscus kan opwekken, zoals Pim aan den lijve heeft ondervonden. MR. P.R.M.HAMERS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6