Twee vrouwen staan hun mannetje in massatoerisme -het-zelf- autovakanties vormen nog een willige markt Met '/3 tandeborstel als bagage naar Peloponesuswestkust TOERISME £eidóc6oimmt ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 PAGINA 23 eigenaar huur en na afloop van de huurtermijn een gere noveerd en goed onderhouden huis. De regering anderzijds heeft het toerisme prettig aangewakkerd, juist in land streken die tot dusver niet of nauwelijks werden bezocht door gebrek aan overnach tingsmogelijkheden. Het Grieks Bureau voor Toerisme in Amsterdam levert gedetail leerde gegevens. Domatia Door heel Griekenland, zeker in de gebieden waar het toe risme op afstroomt, ziet men bordjes met de aanduiding Domatia" (kamers). Soms is de aanduiding ook in het Frans, Engels en Duits gesteld en weet men dat het buiten lands toerisme op prijs wordt gesteld. Opvallend is, dat in Zuidwest- Peloponesus de buitenlandse aanduiding vaak achterwege blijft en de verhuurders het kennelijk voornamelijk van het Grieks toerisme moeten hebben. Voor het buitenlands toerisme daarom juist aan trekkelijk. En wat wellicht het alleraantrekkelijkst is: op het platteland heeft het woord „xenos" nog echt de dubbele betekenis van „gast" en „vreemdeling", net als heel vroeger. Dat is soms aan klei nigheden te merken, soms heel nadrukkelijk. Pylos is een opvallend vrien delijk havenstadje met ver scheidene huizen die kamers te huur aanbieden. Voor lage prijzen, die zijn vast gesteld door de plaatselijke overheid. We vinden een huisje dat heel aantrekkelijk aan zee ligt, even buiten het centrumpje. Maar binnen valt het een beetje tegen. Onze ka mer is met een dubbele glazen jk havenstadje. deur afgescheiden van de ka mer van de verhuurder en daardoor nogal onvrij. Toch heeft zelfs deze kamer z'n charmes en kunnen we ons echte xenossen voelen. De kamer is duidelijk van een meisje dat met poppen speelt en in nachtkastjes liggen ge woon de familie-fotoboeken. Later blijkt het verhurende echtpaar het maar vreemd te vinden, dat we niet gezellig bijschuiven op het overdekte terras, met de bloempotten en de druipende was. Anderen doen dat wel en zo hoort het. Huiselijk Later in Methoni, tien kilo meter zuidelijker, wordt alles anders. Hoewel we gewoon huur betalen staat voor ons vast dat we tot de familie be horen, van het moment af waarop we de drempel over gingen. Het is soms moeilijk erachter te komen wat de Griek gewoon vindt, wat hij graag aanbiedt als normaal. Gastvrijheid: voor veel Ne derlanders toch al een moei lijk te hanteren begrip. Nog moeilijker wordt het, als die gastvrijheid écht als vanzelf sprekend wordt geboden. Sterker: wanneer het als een eer wordt opgevat als de be zoeker zich als kind aan huis gedraagt, mits hij zich aan re gels houdt. Die regels zijn overigens ta melijk eenvoudig: wat men thuis niet doet, doet men ook niet in het huis waar men lo geert. De Griek waardeert een bescheiden houding, te meer omdat hij dan juist kan bieden wat zijn volksaard hem voorschrijft. Maar is men al te bescheiden, dan wordt dat opgevat als ongeïnteres seerdheid en dan doet de Griek ook geen moeite. Hij Men kan op zijn kamer blij ven en in de stad inkopen doen. De Griekse gastheer vindt dat best, maar denkt dan ook dat de gast de pro- dukten uit de winkel beter vindt dan die hij zelf te bie den heeft. Maar kom er ook maar eens achter, wat die Griek wel en niet heeft. Moei lijk? Vertrouwen Nee. De Griek die „ja" heeft gezegd tegen zijn gast, bedoelt ook „ja" en vertrouwt zijn gast volkomen. Die gast is vrij om het hele huis door te rom melen, mits hij zich niet al te veel op privé-terrein begeeft en hij zich strikt houdt aan de siësta. Gebruik van de tuin behoort bij de huur van de kamer. In die tuin speelt zich een groot deel van het dagelijks leven van de Griek af. Daar wordt gegeten, geslapen en koffie gedronken. Maar men gaat toch niet in de tuin van vreemden zitten?, kan de Nederlander denken. Zomaar, bij wildvreemde mensen. De Griek denkt daar anders over. Die vindt het mal als de gast er niet komt. Misschien ligt het allemaal aan het weer. Maar de Griek heeft er een snelle blik voor over om de beslissing te ne men of hij de vreemdeling mag of niet. Meestal pakt dat positief uit en bekommert hij er zich niet meer over of die vreemdeling aardig, netjes of wat dan ook is. Hij hoort er even bij en heeft in die staat permissie zich als een huisgenoot te gedragen. Plotseling blijkt een deel van de boodschappen in de winkel overbodig. De Griek deelt wat hij heeft en dat is overal zo. van Noord tot Zuid, van Oost naar West. Wat de Griek heeft, dat deelt hij en hij ver wacht dat ook van de ander. Trots overlaadt hij de gast met meer tomaten, uien, kom kommer en wat de tuin maar biedt, dan de gast ooit op kan. Dat daar een plens olijfolie overheen gaat (vol vitamine C, maar ook knap vet) spreekt vanzelf. Geld Soms is er niet precies achter te komen wanneer de Griek op geld uit is. In het huis in Pylos wordt berekend hoe vaak we onder de douche zijn geweest; in Methoni wordt achteloos een bedrag vastge steld, lager dan we denken. En dat we zelf redelijk vin den. Die douche? Nee, die kun je toch niet berekenen en de maaltijden in de tuin hele maal niet. Vermoedelijk zit het zo: wan neer de Griek zich arm voelt of gewoon de maand niet haalt, dan gaat hij opletten en berekent hij de douche; voelt hij zich daarentegen niet arm meer, dan roept hij stop!, we zijn er, niet meer betalen, nee, kom en eet en drink en wees vrolijk en gezond. De meeste Grieken beschik ken over een ruim en warm hart, maar op de bodem van dat hart rust verdrietig een zwarte tor. Dat wordt voort durend duidelijk, bij rijk en arm, overal. Twee, drie keer ondervinden we dat, maar hoe vaak zullen we niets heb ben gemerkt. Als de Griek tóch kennis maakt, dan doet hij dat grondig en kent hij geen geheimen. Maar hoe moet dat dan met het af scheid? De familie bij wie we een paar dagen te gast zijn, rekent ons voor hoe goed het is als we wat langer blijven. En niet, omdat hij met een lege kamer zal blijven zitten. En dan die winkelier, die ons smeekt terug te komen. Waarom? Waarom hangt hij plotseling aan een zo kort stondige ontmoeting? En deelt hij nog haastig een glaasje uit om tijd te rekken? Hoe vaak we Griekenland be zoeken, sommige dingen be grijpen we steeds minder. Je kunt om één ei verlegen zit ten en een pluimveehouder erom vragen en zwaaien met geld, hij zegt „nee", heft zijn hand en kin op en er is geen doorkomen aan. Géén ei van daag. De volgende dag biedt hij de helft van zijn voorraad en wil geen cent, nee, hij doet er zelfs een flesje olijfolie bij, schenkt de glaasjes vol en maakt er een feestdag van en in huis bereidt moeder de vrouw een warm maal. Zuidwest-Peloponesus. We overwegen opnieuw te gaan. Om de winkelier een hand te geven, om dat huis in Metho ni terug te zien en z'n hartelij ke bewoners en om Het is zo'n mooi land om terug te komen. Maar niet meer met tent en zware watertank en kookgerief en al dat andere, dat het reizen zo moeizaam maakt. De volgende keer wordt het een tandenborstel en een broekzak met duiten, in de wetenschap dat er altijd een kamer kan worden vrij gemaakt. We horen de vrouw des hui zes al roepen, met dat zange rige stemmetje: „E! Ti kanete, kala?" („Hee! Hoe gaat het, goed?") Want dat het goed moet gaan, dat staat voor ie dere Griek vast. Kalé, ihne kala. Natuurlijk gaat het goed; we zijn immers te rug! FRITS BROMBERG evr. Annick J. Vogelaar, directrice van „Vrij Uit". Onder de leidinggevende personages in het toeris me zijn twee vrouwen, die samen miljoenen Ne derlanders op weg hel pen. Mevr. Gilberte V. Spruyt wijst hen als di rectrice van het Belgisch Verkeersbureau op de ge neugten in ons buurland en Annick J. Vogelaar di rectrice van „Vrij uit" re serveert onderdak voor automobilisten en hun gezinnen in binnen- en buitenland. Beide dames zien het vakan tiejaar 1984 met vertrouwen tegemoet. Alle emancipatie ten spijt is hun positie in deze branche nog een uitzonderlij ke. Gilberte Spruyt is de eni ge vrouw in het gezelschap van 27 directeuren van bui tenlandse verkeersbureaus in ons land. En toen dit jaar een directrice alleen aan de top kwam bij „Vrij Uit" zei R.C. Seijffer als een van de twee aftredende directeuren: „De gelijkberechtiging van de vrouw wordt vaak met de mond beleden, maar om een vrouw in de toppositie van ons bedrijf aangesteld en bovendien erkend te krijgen, is geen sinecure geweest". Het feit dat Annick Vogelaar graag kleine sigaartjes (Gita- nes) rookt duidt allesbehalve op nabootsing van het manne lijke gedragspatroon. Zij dwingt in deze kring respect af door haar even frisse als directe manier van optreden, reeds sinds 1978 als adjunct directeur. Dank zij haar talen kennis wist ze in een vroegere periode al precies wat haar chef bedoelde met „Signorina, tu sei licenziate", toen hij haar in Italië uit haar auto zette, omdat haar eigenzinnigheid hem niet aanstond. Zij heeft nu alleen de leiding van een bedrijf dat jaarlijks 230.000 mensen aan onderdak helpt en daarmee een omzet boekt van zestig miljoen gul den. „Vrij Uit" staat bekend om de snelle reacties op tech nologische ontwikkelingen. Marktonderzoek en compu ters spelen er een grote rol. De twee vrouwen die zoveel landgenoten uitzwaaien kun nen het samen goed vinden en komen elkaar nogal eens tegen op de reismarkt. België heeft het aantal overnachtin gen door Nederlanders met 45 procent zien toenemen en prompt komt „Vrij Uit" tot de conclusie, dat de eigen omzet in het buurland met 35 pro cent is gestegen. Daarom zijn er voor dit jaar meer bedden gereserveerd. Beide dames staan hun man netje in een beroep dat zware eisen stelt, maar voelen zich echt ontspannen in zuidelijker dreven, waar hun wieg heeft gestaan. Gilberte Spruyt is ge boren in Laken bij Brussel en Annick Vogelaar in Bergen op Zoom Eerstgenoemde had via het hoofdkantoor te Brussel al ze ventien jaar ervaring met bui tenlandse manifestaties,- toen zij haar land ging vertegen woordigen in Londen. Zij be heert nu al weer tien jaar het Nationaal Belgisch Verkeers- burau op het Leidseplein in Amsterdam. In ons soms zo zwaartillende vaderland, waar het „savoir vivre" met veel minder elegantie wordt beoefend dan in België, voelt zij zich uit en thuis tegelijk. Mede dank zij deze charmante en hulpvaardige ambassadrice voor het toerisme heeft de uittocht naar België ongeken de vormen aangenomen. Vo rig jaar bereikte het aantal dagtochtjes een absoluut re cord (plus 107 procent ten op zichte van 1982). België is voor ons volk een echt vakan tieland geworden, waar het bijna drie miljoen overnach tingen boekt, voornamelijk op campings, maar in toenemen de mate ook in appartemen ten aan de kust en hotels. Mevr. G. V. Spruyt, directrice van het Nationaal Belgisch Ver keersbureau in Amsterdam. reld zag niet veel brood in dit segment van de markt, toen Shell er in 1969 mee begon. Later kwamen Rabo-bank, Na tionale Nederlanden en ANWB er bij als aandeel houders en zo ontstond in 1973 „Vrij Uit", sinds vo rig jaar een exclusieve dochter van de ANWB. De werving richt zich op het legioen Nederlanders dat aan een vakantie met de eigen auto de voorkeur geeft. Dat blijven vrijbuiters. Zij beheer sen een groot deel van het reisgebeuren, maar slechts weinigen boeken voor een ge organiseerde vakantie. Van die omzet heeft „Vrij Uit" dan weer de helft voor zich opge ëist. De auto is het favoriete voer tuig voor meer dan tachtig procent van alle vakantiegan gers en dus ligt er nog een groot terrein braak voor di rectrice Annick J. Vogelaar en haar circa 60 medewer kers. Er wordt van alles aan gedaan, om deze mensen dui delijk te maken dat zij met het rechtstreeks huren van accommodatie niet goedkoper uit zijn. In 1984 blikt men bedroefd terug naar de tijd dat voor tien miljoen gulden aan va kanties werd geboekt, nog voor de gidsen waren ver schenen. De beslissing wordt nu veel later genomen. Om de vroegboekers een stimulans te geven, mogen zij nu gratis an nuleren zonder opgave van redenen tot 31 maart 1984. Zij kunnen bovendien hun geld terugverdienen via een wed strijd en krijgen f 30,50 re ductie op een ANWB-auto- keuring. „Op maat" Ook in deze sector houdt men rekening met de drang naar meer vrijheid en diversificatie in de arrangementen. „Va kantie op Maat" is een uitvin ding van het bureau in Bad hoevedorp. Dit systeem heeft het keurslijf van de vakantie per-week doorbroken. Er zijn nu keuzemogelijkheden in het aantal dagen, de datum van vertrek, het wisselen van adres, enzovoort, zodat men bijvoorbeeld tijdens een va kantie van twee weken in vier hotels of pensions kan verblijven, reizend van land naar land. Met alle wensen wordt rekening gehouden nu zo velen een kortere vakantie wensen, tussendoortjes, week end-aanbiedingen, stedenrei- zen en midweekarrangemen ten. „Vrij Uit" heeft voor de zo mer van 1984 meer objecten gereserveerd in Nederland, België en Duitsland, omdat de vakantieganger dichter bij huis wil blijven. Zo volgt men alle „trends" ook door steeds meer deelgidsen op de balie te leggen, namelijk Europa, Be nelux en Toeringcar voor de zomer en 's winters ook nog eens Weekendje Weg (bunga lows en steden), Wintersport en opnieuw Toeringcar. Toeringcar Deze laatste omschrijving spreekt op zich^ef al boekde len. Het is niet onopgemerkt gebleven, dat de bus als ui terst goedkoop vervoermiddel enig terrein wint op het auto- toerisme. Zo'n vijf procent van de passagiers geeft daar bij „Vrij Uit" de voorkeur. De organisatie bestrijkt een reus achtig territorium, maximaal zo'n 1500 kilometer van huis en verhuurt accommodaties (soms ook stacaravans) tot aan de Spaanse zonnekusten. Ook hier verwacht men dat 1984 een topjaar zal worden voor Spanje, dank zij prijsverlagin gen tot 15 procent. Ook hier rommelmarkten, waarvoor een grote belangstelling bestaat. Maar veel toeristen zul je er niet tegenkomen. Pylos een schitterend stuk strand moet liggen, kunnen we zien op de kaart. Maar dat het bij uitstek geschikt is voor eenzame kampeerders, horen we pas achteraf. Maar spijt? Nee. Dit stukje Peloponesus is op twee manieren te bereiken: via Patras per bus of auto als men met de boot uit Brindisi (Italië) is gekomen en via Ka- lamata, dat een rechtstreekse treinverbinding heeft met Athene. Voor het Nederland se toerisme moet dit stuk land nog worden ontdekt. Het is er schitterend. Er zijn beziens waardigheden, zoals burchten en musea. En er is een lekke re zee met behoorlijke stran den. Vooral Methoni kan zich daarop beroepen: ideaal voor een gezin met kinderen, om dat men honderd meter en verder de zee in kan lopen met een waterstand tot knie hoogte. Kamers Dat veel jonge mensen van het platteland hun heil zoe ken in Athene of naar het buitenland emigreren, is in heel veel gevallen te merken. Veel oudere echtparen wonen daardoor in te grote huizen en gaan er twee-persoons-ka- mers van verhuren voor zo'n twintig tot vijfentwintig gul den per dag. Bovendien, stellen de ver huurders, moet men eten en die zomerse inkomsten zijn aardig meegenomen. In prin cipe verhuurt men het hele huis, waarbij de bewoners de eigen woonruimte steeds klei ner maken, tot zij zelf op het balkon slapen, op een matras op de gang of desnoods bui ten. Het probleem van de trek van plattelanders naar de grote stad heeft het Grieks Natio naal Bureau voor Toerisme inmiddels aangepakt. In ver scheidene dorpen op het vas teland en op de eilanden zijn „traditional settlements" ge sticht. Dat zijn huizen die in traditionele stijl zijn gebouwd, in voor toerisme nog interes sant gebied en waarvan de ei genaar tijdelijk afstand doet. Voor relatief lage prijzen kunnen toeristen er gebruik van maken. In ruil krijgt de Uit" te Badhoeve- wordt ten onrechte eens een reisorgani- iatie genoemd. De bemid- opent slechts de van hotels, pen- appartementen, ïlows enzovoort thans zo'n 230.000 die keus uit 922 objecten, reis naar deze ac- moeten zij ïgelen. Indrukwek- cijfers. De reiswe- PYLOS Een kreeft ;krabbelt over de zachtge- jle zeebodem, werkt zich langs zwarte en grijze ste nen omhoog en bereikt de capsule van een fles wijn, die tussen de rotsen in zee is gezet om op tem peratuur te blijven. Hoe smaken capsules? De kreeft plukt er met zijn hoekige, kromme armpjes en met eindeloos geduld kleine stukjes af en brengt die naar zijn mummelend mondje. Met van die lome bewegin gen, zoals alles onder de Griekse diep-blauwe he mel loom gebeurt. De zuidwestkust van de Pe loponesus heeft lange, bij na verlaten stranden. Er liggen eilandjes voor de kust en op het vasteland liggen dorpjes: witte hui zen hoog tegen de rood bruine bergen gebouwd. Informatie over dit deel van Griekenland is in Nederland niet te vinden. Wel over Olympia na tuurlijk, dat een stuk noordelijker ligt. Hoewel kamperen vrijwel overal mogelijk is maar wat een gezeul in die hitte kan men voor iets dat op een trekkersvakantie lijkt ook volstaan met een tandenbor stel. Want er rijden treinen '.van Athene naar Kalamata, „er gaat een bus van Kalamata •naar Pylos en van Pylos weer leen naar Methoni en zo gaan 'er nog honderden andere bus sen, overal naar toe. En elke keer rijst dan de vraag: hoe zal het er zijn Toerisme |;We treffen aan dit stuk west kust één Nederlandse auto en verder wat verdwaalde Duit sers, Engelsen en Amerika nen, maar zeker negentig pro cent is Grieks. Dat is vooral 's avonds te merken, wanneer het avondmaal wordt opge diend en over de pleintjes, met honderden witgedekte ta feltjes, de geur van geroosterd lees hangt: elke avond een effestijntje. et plan om ergens een tentje op te zetten mislukt door ge- rek aan informatie. Dat vijf jjometer ten noorden van

Leidse Courant | 1984 | | pagina 23