Belangen Feyenoord- Ajax niet overdrijven All-round DICK SCHOENAKER: J ZATERDAG 25 FEBRUARI 1984 Tot voor kort stond het woord all-round voor iets positiefs. Slechts diegene, die van vele markten thuis was, of hij die een bijzondere veelzijdigheid aan de dag legde, kwam voor die kwali ficatie in aanmerking. Sinds Sa rajevo is dat niet meer. Op de aanduiding all-round rust een smet, het is niet langer een voor deel all-round te zijn. En dat dan ken we aan Henk Boer, de wat streberige schaatscoach uit het noorden des lands. Boer heeft tij dens de recente Winterspelen in Sarajevo de banvloek uitgespro ken over de veelzijdigheid, het all-round zijn, de all-rounder. „Wij zijn all-rounders", sprak Boer in zijn onmetelijke wijsheid, nadat de zoveelste Nederlandse deelnemer tijdens het olympische schaatstoernooi als een dweil over de baan was gegaan. „Wij zijn all-rounders", sprak Boer in zijn onbegrensde eigenwijsheid, nadat een Canadese sprinter zo wel op de 1000 als de 1500 meter de gouden medaille had vero verd. „Wij zijn all-rounders", sprak Boer in zijn onuitputtelijke onnozelheid, nadat vier jaar eer der een Amerikaan op maar liefst vijf afstanden in Lake Placid de eerste prijs in de wacht had ge sleept. Je houdt er bijna geen droge ogen bij. Maar goed. Noor derlingen staan bekend om hun nuchtere kijk op het leven. Maar er zijn natuurlijk altijd uitzonde ringen. Om te beginnen is dat al enigs zins af te leiden uit het feit, dat de man ambities had om schaats- trainer te worden. Wat bezielt ie mand om bij wedstrijden langs de kant te staan en een paar vingers omhoog te willen stekenHij komt al ernstig in de problemen als hij een verschil van elf secon den moet aangeven. Maar nog af gezien daarvan, er is slechts één gebaar, dat ieder weldenkend mens wil maken: één duim om hoog. Want dan gaat het goed tenslotte. Nou dacht die Boer waarschijn lijk dat je als enige fysiotherapeut in Veendam ook langs een schaatsbaan soepel met de vin gers in actie zou kunnen komen. Welnu, dat bleek een misvatting. Maar daar was nog wel overheen te komen. Ons land herbergt ten slotte wel meer zonderlingen en om nu meteen iedereen die wat merkwaardige bewegingen maakt met zijn handen, in een inrichting op te sluiten, zou ook wat te ver gaan. Vandaar dat ik, toen Boer aantrad als schaats coach, slechts meewarig de wenkbrauwen heb opgetrokken, maar het daar verder bij heb ge laten. Maar Boer wilde meer. Hij wilde erkenning en publiciteit Van daar dat hij net zo lang wroette in het vaderlandse schaatswereldje, tot hij de hele ploeg onder zijn hoede kreeg. En dan zou je den ken, nu is het wel genoeg, nu kan die Boer eindelijk zijn handen aan de ploeg slaan. Maar nee hoor. Boer wilde nog meer. Hij wilde, zoals het overigens iedere weldenkende agrariër betaamt meer oogsten dan hij zelf kon zaaien. En toen begonnen de pro blemen. Dank zij de brave Hil- bert van der Duim kon Boer nog wel twee Europese titeltjes, in de wacht slepen, maar of dat nu aan onze gretige Groninger was te danken, daar heb ik grote twijfels over. Die er nê Sarajevo alleen maar groter op zijn geworden. Want mocht de geloofwaardig heid van Boer vóór die tijd bij mij al tot een dieptepunt zijn gedaald, wat de man er in Joegoslavië al lemaal heeft uitgekraamd, ver dient te worden bijgezet in het rariteitenkabinet van ons vader landse sportwereldje. Het mooiste was natuurlijk zijn verhaal, dat de Nederlandse schaatsers ver verwijderd bleven van de me dailles, omdat ze allemaal all- rounders zijn. Daar hebben ze zich zelfs in Timboektoe en Ho- noloeloe bij de open haard nog dagenlang om verkneuterd. Die uitgetrapte bochten, waar onze Hollandse jongens niet in konden versnellen, dat was ook een ijzer- sterke, waarvoor Oude- en Nieu we Pekela en verre omgeving zich achter de Berenburger nog vele avonden op de dijen hebben °eslagen. Tot ver achter de Oeral echter hebben ze zich buitenge woon kwaad gemaakt over Boers opmerking, dat die Igor Malkov, de winnaar van de gouden me daille op de tien kilometer, slechts een ordinaire prikker is, iemand die de meest elementaire onderdelen van de techniek nog niet beheerst. Nu was dat voor mij ook de druppel die de emmer deed overlopen. Lang heeft Boer zijn verhalen slechts in eigen land gespuid, hooguit zo af en toe eens ietwat meewarig aange hoord door een verdwaalde Noor. Maar nu zijn ongeëvenaarde on zin dank zij het olympische podi um van Sarajevo ook de oren van allerlei uitheemse volkeren heeft doen tuiten, moet die man maar weg. Daar doet een redelijke prestatie vandaag en morgen in Gothenburg tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap niets aan af. Een coach, die zelf selectienormen ontwerpt en lou ter all-rounders meeneemt naar de Olympische Winterspelen, en de meest belovende specialist op bijvoorbeeld de 10.000 meter (Émiel Hopman) volslagen ne geert, moet maar weer met zijn twee handen aan de slag. Als fy siotherapeut. BUYS Omstreden Aart Koopmans weg als MSTERDAM De titanen- jvechten met Feyenoord urmen voor Dick Schoen er vanzelfsprekend hoogte- inten in zijn voetbalcarrière, echts één heeft de Ajacied in al die acht jaren moeten issen: die van 18 september toen Feyenoord in het [ympisch Stadion met 8-2 erd ondergedompeld, ihoenaker: „Het was voor ij een dieptepunt dat ik uit- rekend die historische wed- ijd moest missen, omdat ik schorst was". Over de con- sntatie van morgenmiddag de Rotterdamse Kuip zegt hoenaker: „Het is natuurlijk lijd een wedstrijd apart van- ge de rivaliteit tussen beide tbs, maar de belangen die het spel staan moeten niet itden overdreven. We wor- n geen kampioen door al- in van Feyenoord te win- tl, maar ook van FC Den. flJsch en Haarlem". ik Schoenaker is in het huidige iX een levend monument. Ruim it jaar geleden maakte hij voor W8ST eerst 2Un opwachting in de nsterdamse formatie, die in de gende samenstelling speelde: ÉÉi| wijvers; Suurbier, Krol, Dusba- Van Dord; Erkens, Notten, - ^idema, Schoenaker, Ling, Geels, area Schoenaker na allemaal namen voor Ajax voltooid verleden tijd ia hr" 'nrn'ddels 31-jarige mid- ïivelder heeft meer dan twee elf- Hen zien komen en gaan. „Ajax is p springplank voor jonge spe- ie vis", merkt hij terecht op. wiegfct Schoenaker zelf betreft, heeft Ver alle schijn van dat Ajax zijn idstation wordt. Buitenlandse ibs waren in hem nauwelijks ge- tresseerd, maar Schoenaker zat niet om een avontuur in het itenland te springen. Hij koos r zekerheid, hoewel dat in de :ballerij maar betrekkelijk is, en am (Wnde drie keer een verbintenis nd bpr drie seizoenen. Clubs, die in de Btussenliggende perioden bij Ajax rijs «klopten, kregen nul op het re- ?n. ftt. „Ik heb nooit echt moeite ge- Jtrectn om bij Ajax te vertrekken. Ik die Jb het hier geweldig naar mijn oekei Volgend seizoen loopt mijn smofctract af. Dan ben ik 32. Het zou eigejweldig zijn als ik dan nog een et viar jaar bij Ajax zou mogen blij- bleki»", stelt Dick Schoenaker tevre- lerlijm vast. uurlil Iter- i -1™ld ;te ;r h| leiding van Ajax heeft alle re de gli verguld te zijn met het bezit waclfl Schoenaker. De voor een appel dgèndeen ei door de toenmalige trai- en cl Tomaslav Ivic bij De Graaf- in Jap losgepeuterde Schoenaker is vior de Amsterdammers van on- aie <hatbare waarde geweest. Zonder It hj morren verzette de onverstoor- slagjre Schoenaker vele kilometers at hfPwerk op het middenveld, nch aPte het zware werk op voor Sti- en als Ling en Vanenburg, gaf mte voor opkomende mensen en orde bovenal. gevo neg erwi rTAWA Het geslaagde wdigjenement ten spijt, de dagen de elfde Alternatieve Elf- r identocht in Ottawa werd JjpJj'kele malen stevig met de O, uren gesmeten in het peper- ei re Holiday-Innhotel. Echt ed kon je de samenwerking inen het stichtingsbestuur mogelijk noemen. Sponsor mede-organisator Hutting af^nJderkende dat. Zei zelfs: „Ik ifik niet dat voorzitter Ernst ber z'n functie blijft bekle- Er moet eigenlijk een jichtige figuur komen. Een |rirt directeur-sportief, die in 1( at is het overzicht te behou- over dit immense gebeu- f\ Aart Koopmans zal voor baantje zeker niet worden ïaderd. De „peetvader" van Alternatieve Elfsteden- ht is na het mislukte Ame- aanse avontuur van vorig uit de gratie en volgende and keert Aart Koopmans organisatie van de jaarlijk- ilijtageslag op hoge Noren rug toe. De man, met wie jaar geleden alles begon, is bestuurslid algemene za- 0 in Ottawa min of meer een zijspoor gemanoeu- dL^rd en staPl nu dus defini- van de rails. als „American Dream" van 1983 aide uit op een regelrechte johtmerrie en sindsdien is Aart B tpmans de gebeten hond. aatsers noemen hem genadeloos i grote oplichter" en binnen de ;ig inisatie waren enkele lieden de jb slopen maanden druk in de Vo< ir om de Hoofddorper buiten de r te houden. pmans drinkt er geen glas whis- minder om, is ook tijdens de Ie Alternatieve Elfstedentocht ten glimlachen onder z'n veel rote beremuts. Maar nu acht de enman de tijd rijp voor tegen - Aart Koopmans: „Vooropge- 1, ik was vorig jaar geen voor- .t meer. Geen penningmeester il^ecretaris, niets van dat alles. functie was organisatie-coör- ia Hor. maar omdat de voorzitter, leer De Kruyf, een heel aardige trouwens, zich zelden op het t zien, werd ik beschouwd als lj persoon, die verantwoordelijk voor alles wat fout liep. Het om van Finland naar Amerika te wijken kwam van Jeen van Berg. Jeen was in contact ge ien met twee jonkheren die landerijen bezaten rond het meer Memphremagog". „De overgrote meerderheid van de marathonschaatsers voelde wel voor een Amerikaans avontuur en dus ben ik samen met Rein Zwart gaan kijken. Op korte afstand van dat meer troffen we drie hotels aan met in totaal meer dan 400 bedden. We zijn in zee gegaan met de Ka mer van Koophandel ter plaatse en dat hadden we dus beter niet kun nen doen. We hebben de verkeerde vrienden gekozen, zijn te argeloos geweest. In Finland kon je „gentle man-agreements" afsluiten, in de Verenigde Staten niet". „De contracten die we vooraf heb ben opgestuurd om ze te laten on dertekenen, hebben we nooit te ruggezien; door ons gereserveerde hotels bleken in veel gevallen op de dag van aankomst vol te zitten. Althans, dat zeiden die Amerika nen. Ik heb zo m'n bedenkingen. Maar ik kan niet zeggen: het waren oplichters, want ik heb geen bewij zen". Veel schaatsers durven het woord „oplichter" wel in de mond te ne men en dan bedoelen ze jou. Koopmans: „Ik heb vorig iaar uit eigen zak dertigduizend gulden op tafel gelegd als garantiebedrag voor de Amerikanen. In totaal heb ik minstens honderdvijftigduizend gulden aan deze „hobby" uitgege ven, je kunt dat bij mijn accountant navragen. Mijn vrouw heeft jaren achtereen gezegd: „Kopen we nu eindelijk een eigen huis of ga je weer een Alternatieve Elfsteden tocht organiseren?". We zijn te ar geloos geweest. Dat valt niet goed te praten. De schaatsers hadden dan ook alle recht om boos te zijn. Maar mij uitmaken voor „oplich ter" vind ik intens gemeen". Je zou de door Bioform beschik baar gestelde startnummers voor vijf dollar per stuk aan de rijders hebben verkocht. Koopmans: „Er stond Bioform op die dingen, maar de sponsor wilde er wèl geld voor hebben. Gratis be schikbaar gesteld? Absoluut niet waar". De woorden van Koopmans wor den door Bioform-directeur Harrie Hutting onderschreven. En dan de verzorging. Is wel voor betaald, maar bijna niemand kreeg onderweg te eten. Koopmans: „Overmacht. We had den een baan uitgezet die voor tachtig procent over Canadees en voor twintig procent over Ameri kaans grondgebied liep. De nacht voor de wedstrijd werd het ijs ver nield door een paar auto's. Paniek natuurlijk, maar op dat moment bleken de Amerikanen heel toeval- Aart Koopmans lig een extra traject te hebben uit gezet, vrijwel volledig op grondge bied van de VS. Héél toevallig. De Canadezen zeiden onmiddellijk: kwade opzet. Ik wilde dat eerst niet geloven. Maar als ik er nu over na denk Hoe dan ook, de etenswa ren hadden we de vorige dag al de Canadese grens overgebracht. Die moesten dus haastje-repje worden teruggehaald. Een enorm pro bleem, want voedsel in- en uitvoe ren valt in deze landen niet mee. De hele operatie heeft in totaal ze ven uur geduurd, met als gevolg dat er pas 's middags om half drie eten op de baan kwam. Later hoor de ik: dat heeft Koopmans expres fedaan. Alsof ik al die rotzooi zelf eb uitgevreten. Zo'n beschuldi ging komt hard aan. Ik heb nota bene mijn zaak in marketing en touroperating verkocht en zeven tigduizend gulden van de opbrengst opzij gelegd om de schuld van de stichting te kunnen betalen. Een ander deel van die schuld heeft Bioform op tafel gelegd". Reactie van Harrie Hutting: „Dat is juist. Je kunt veel van Koopmans zeggen, maar niet dat hij oneerlijk is. Aart is een goed mens". Je was niet hoofdelijk aansprake lijk voor die schuld, je had het geld dus in de zak kunnen houden. Ben je misschien filantroop? Koopmans: „Nee, want filantropen zijn rijk. Ik ben gewoon gezond ge stoord. Dat heb ik van mijn vader, de oprichter van Olympia's Ronde door Nederland. Die man heeft zijn zaak opgeofferd voor het wielren nen. Toen iedereen vorig jaar over a heen viel, heb ik geen enkele oefte gevoeld om van me af te bijten. Wat had ik moeten zeggen: ik heb het allemaal voor de schaatssport gedaan?" Heb je hier in Canada met het hart in de keel hernieuwd kennis ge maakt met de marathonschaatsers? Koopmans: „Nee, totaal niet. In Amerika heb ik één moment ge dacht: nu slaan ze me in mekaar. We zouden met acht bussen naar het vliegveld worden gereden. Kwamen er twee niet opdagen, dus moesten sommige jongens een nacht in New York blijven. Met knikkende knieën ben ik het gaan vertellen. Tot mijn grote verbazing begonnen ze in koor te zingen: Aat je, Aatje". Je zou in het vliegtuig op weg naar Nederland nog bijna klappen heb ben gekregen van woedende schaatsers. „Hoe kan dat nou, de laatste groep schaatsers vloog 's middags terug en ik pas 's avonds". Waarom liep het evenement hier in Ottawa wèl op rolletjes? Koopmans: „De complimenten die nu worden uitgedeeld ziin even on terecht als de keiharde kritiek van vorig iaar. Je bent met zo'n circus afhankelijk van de lokale organisa tie. In Ottawa kon worden terugge vallen op de National Capital Com mission. een soort WVC in het klein, met 900 mensen in dienst. Het enige dat wij Nederlanders hoefden te doen was een beetie coördineren. Het verschil met vorig jaar is: toen hadden we de verkeer de vrienden, nu de goede". (Reactie van Harrie Hutting: „Ben ik het niet mee eens. Ook bij deze Canadezen draait alles om geld. Ik heb gewerkt als een paard om die mensen hier aan hun afspraken te houden"). Heb je niet het gevoel dat je er voor spek en bonen hebt bijgelopen? Koopmans: „Nee. Ik heb niet zo hard hoeven te werken, maar dat geldt voor alle bestuursleden". En nu? Koopmans: „Ik ben bezig een tri athlon met langlaufen, cycle-cross en schaatsen op poten te zetten in Sapporo. Ik heb dus nog wel iets te doen". BERT DIJKSTRA Na een aarzelende start in zijn eer ste seizoen, waarin de omschake ling van een semi- naar een full- profbestaan hem moeite kostte en zijn produktie bij één treffer bleef steken, ontpopte Schoenaker zich tot de meest scorende middenvel der van Ajax. Hij maakte gemid deld per seizoen meer dan tien doelpunten en werd zelfs een keer topscorer van het elftal met dertien treffers. Tijdens de lopende compe titie heeft hij niets aan trefzeker heid ingeboet, met een totaal van tien. Schoenaker: „Ik moet veel vuil werk opknappen, maar ik heb toch een bepaalde scoringsdrift. Ik heb de feeling om op het juiste mo ment diep te gaan, maar het is ook een kwestie van taakverdeling en afspraken, die vooraf in het team gemaakt zijn". Ondanks de reeks successen die Schoenaker in dienst van zijn werkgever heeft afgedwongen vijf kampioenschappen in zeven seizoenen is tenslotte niet niks heeft hij geen kapsones. Het is juist die bescheidenheid, die hem zowel in als buiten het speelveld in sterke mate typeert. Hoewel zijn aanvoer derschap een logisch gevolg is na het vertrek van de routiniers Cruijff, Lerby en Schrijvers, be schouwt hij het spelen met de aan voerdersband zelf als een eer. „Ik ben er best een beetje trots op. Mijn rol in het elftal is er echter niet door veranderd. Ik ben geen speler die een stempel op een wed strijd kan drukken. Ik ben alleen aanvoerder omdat ik het langst bij Ajax loop te voetballen. Ik probeer als aanvoerder natuurlijk wel het goede voorbeeld te geven. Als we op achterstand komen, probeer ik de ploeg op sleeptouw te nemen. Het enige dat, nu ik aanvoerder ben, echt is veranderd, is de gang van zaken, buiten het veld. Ik ben nu ineens belangrijker geworden. Als er iets verandert of moet wor den geregeld, wordt er eerst met mij contact opgenomen. Ik zit nu wat dichter bij het vuur". Oranje De erkenning en waardering die hij bij Ajax geniet, moet hij van bondscoach Kees Rijvers ontberen. Dat steekt Schoenaker, die aan zijn tienvoudige optreden in Oranje plezierige herinneringen heeft overgehouden. Zijn debuut tijdens de wereldkampioenschappen in Argentinië, waar Zwartkruis hem selecteerde als vervanger van Wil lem van Hanegem, noemt hij één van de hoogtepunten in zijn inter land-carrière. Schoenaker deelde in de feest vreugde na de met 5-1 gewonnen wedstrijd tegen Oostenrijk, waarin hij als invaller fungeerde. Na de debacle van de vriendschappelijke interland tegen Zweden in Utrecht (0-3) koos Kees Rijvers voor de jeugd. Dick Schoenaker: „Na die afgang heb ik een brief gekregen waarin stond, dat ik nog wel bij de beste dertig behoorde, maar voorlo pig niet meer tot de vaste kern. Rij vers had voor een bepaalde groep gekozen en wilde daarmee door gaan. Dat is zijn goed recht, maar volgens mijn overtuiging horen de spelers die op dat moment het beste voetballen, een kans te krijgen. Ve len hebben zich afgevraagd waar om ik voor die wedstrijd in De Kuip tegen Spanje niet was gese lecteerd. Ergens had ik daar zelf ook op gehoopt en gerekend, maar ik ben toch een beetje nuchter in dat soort zaken. Ik ben blij als ik geselecteerd word, maar lig er niet wakker van". Hoewel Schoenaker naar eigen zeggen nog altijd met plezier het vuile werk opknapt voor de Var- nenburgs, de Van 't Schips en de Van Bastens, heelt hij geen hoge dunk van de benadering van de jeugd. „Ik heb moeite met de men taliteit van de jeugd vandaag de dag. Als ze nog maar net komen kijken, hebben ze het al over de club waar ze graag naar toe willen. Laten ze zich eerst maar eens waarmaken. Als wij vroeger met De Graafschap tegen Ajax moesten aantreden, deed ik de voorafgaan de weken geen oog dicht. Nu kost het me bij Ajax wel eens moeite de boel een beetje wakker te houden". iiiiliï

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19