y oorschoten blijft bij verbod parkeren achter marktkramen EZP boos op burgemeester Oegstgeest geeft JAC subsidie Ongeorganiseerde sport in gemeentelijk zalen Veel meer onderhoud aan particulieren overdragen Huisbroei- tentoonstelling inLissese Hobaho-hallen Zoeterwoudse boeren klagen hun nood Beiden CeidóeSouomit VRIJDAG 24 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 PFRaad moet vc i "inst aankopen ik ;ste ersci, le A" ds TWIJK Het voorstel van de •fractie om een uitgebreide discus- te voeren over het gemeentelijk istbeleid is gisteravond tijdens de ^vergadering teruggenomen voor andeling in commissies. Duidelijk d dat er geen meerderheid te vin- was voor het voorstel van de RPF de gemeenteraad over de aankoop kunstwerken te laten beslissen en langer, zoals nu gebeurt, alleen het college na advies van de tcommissie. Wel vonden de ver fracties dat het voorstel van RPF op enkele onderdelen waarde- e elementen bevatte waarover nu immissieverband nader gesproken worden. Weer ree doodgereden NOORD WIJK Voor de tweede maal in een week tijd is in Noord- wijk een ree doodgereden. Deze keer aan de Kapelleboslaan. Een automo bilist die omstreeks acht uur over die laan reed, kon niet meer voorko men dat hij één van de vier overste kende reeën in de flank raakte. Vermoedelijk is een van de drie overlevende dieren gewond geraakt. Een zoekactie leverde echter niets op. Het aantal in het wild levende reëen in en om Noordwijk schat ge meentelijk faunabeheerder Pas- schier op acht. De dieren zijn begin deze eeuw uitgezet door de drinkwa terleiding maatschappij. De laatste tijd heeft de gemeente ook weer damherten gesignaleerd. Beuk in stukjes gehakt WARMOND De grote beuk die vorige week is gekapt op de grens van de pastorietuin en het terrein van Marienha- ven wordt morgen verkocht als open haard-hout. Een aan tal vrijwilligers is al dagelijks in de weer om het harde beu- kehout te zagen en te hakken. Er liggen al een flink aantal kubieke meters hout in de pas torietuin te wachten op ko pers. De opbrengst is bestemd voor de werkgroep Missie en Ontwikkeling en de verkoop vindt plaats achter de r.k. Matthiaskerk tussen tien en Eerste paal arbeids bureau LISSE Loco-bur gemeester A. de Kort slaat woens dag 29 februari de eerste paal van het nieuwe arbeidsbu reau in Lisse. Het arbeidsbureau wordt gebouwd aan de Vuursteeglaan door de Leidse aan nemer Du Prie. Oprichting stichting 'Vrienden Oud-Poelgeest' OEGSTGEEST De toestand waarin kasteel „Oud-Poelgeest" verkeert, is zorgelijk. Restauratie is dringend gewenst maar fondsen zijn nog niet beschikbaar gesteld. Er gaan thans stem men op om een stichting „Vrienden van Oud-Poelgeest" in het leven te roepen. Wethouder Kohlbeck verklaarde gisteravond in de raadsverga dering dat men contact heeft met een oud-raadslid, de werk groep „Oud-Oegstgeest" en het bestuur van het vormingscen trum. Men staat niet onwelwillend tegenover de plannen. „Wij willen binnen twee weken met deze instanties rond de tafel gaan zitten en eens bekijken wat er te doen valt", aldus Kohl beck. De liberaal Heilbron informeerde naar de eventuele aanwezig heid van een lijst van waardevolle panden. Wethouder Kohl beck zal hierover gaan praten, maar hij voegde er aan toe: „Wat doe ie met zo'n lijst als je de middelen tot instandhouding niet hebt Dorpsomroeper in rampenplan NOORDWIJKERHOUT De heer Van Schie (EZP) zou graag zien dat de aloude dorpsomroe per in het Noordwijkerhoutsc rampenplan wordt opgenomen. Hij stelde gisteravond tij dens de raadsvergadering weinig vertrouwen te hebben in de PTT in geval het telefoonnet on bruikbaar zou raken tijdens een ramp en hij pleitte daarom voor het aanwijzen van koeriers en een dorpsomroeper. De VVD vond het ontbreken van een concreet al ternatief voor het onderhouden van de verbin dingen een ernstige zaak en vroeg B en w om over drie maanden een plan aan de raad voor te leggen met daarin een inventarisering van de mogelijkheden hiertoe. IORSCHOTEN ;,De scho rktkooplieden willen Jrag< weekmarkt op de mo- nentale en historische )rstraat en dat geeft rkingen. In de straat ?t gewoond en gewerkt 'den. Er zijn 23 bedrij- gevestigd en zoals de jroners op vrijdag hun IJ at afstaan aan de I rktkooplieden, zo moet ambulante handelaar ?ffen dat een wildgroei achter de kramen door het plaatsen van auto's, aan banden gelegd moet worden". Aldus wethou der ir. J. van Leeuwen. Van Leeuwen liet er gister avond tijdens de Voorschoten- se raadsvergadering geen twij fel over bestaan dat het college van ben w terecht veel koop lieden en aanwonenden geen ontheffing heeft verleend voor het rijden of het stallen van auto's achter de kramen. Toch leverde de verordening 17 be zwaarschriften op en veel marktkooplieden op de tribu ne. Na enige heen en weer ge praat sloot de raad zich aan bij het advies van die commissie, waarbij wel soepelheid wordt gevraagd gevraagd voor perso nenauto's in eventuele noodge vallen. Drs. S. Offringa (CDA): „Ik kan mij nauwelijks voor stellen dat iemand voor zijn plezier op vrijdag over de Voorstraat gaat rijden". Teleurstelling wel bij sommige kooplieden op de publieke tri bune, die voorafgaand aan de vergadering bij de raadsleden pleitten voor toestemming om bedrijfswagens achter de kra men te mogen plaatsen. Dat geldt nu nog maar in een be perkt aantal gevallen. Bebouwing Ontstemming bij de gehele ge meenteraad over de uitbrei ding van het Lucascollege, die momenteel in volle gang is. De grond is namelijk niet van de school, maar van de gemeente. „Bouwen op andermans grond", noemde drs. S. Offrin ga (CDA) dat. Wethouder ir. J. van Dalen (VVD) vroeg begrip voor het feit dat het Lucascol lege meende op eigen grond te bouwen: „Het is een terrein ingesloten door de bestaande bebouwing van het Lucascol lege. Het is al sinds jaar en dag ingebruik bij dat college en helaas blijkt het gemeente grond te zijn". De gemeente raad gaf toestemming de tach tig vierkante meter grond te verkopen aan het Lucascollege voor 250 gulden per meter. aaswijk in school jrstoken GSTGEEST Nadat er in 1 raadscommissies veel te In is geweest over de deel- i betreffende de totstand- Ining van het basisonderwijs 'de koppeling van lagere en juterscholen werden gister- Ind tijdens een raadsverga- fing te Oegstgeest de stand- nten nog een extra bena- öcaal Van Eisen pleitbezor- 6 voor de vestiging van een iol in deze wijk. De bewo- fevereniging Haaswijk had brief gezonden aan de J waarin de reservering ruimte voor een school in taswijk werd bepleit. Zowel liberalen als de socialisten de christen-democraten insten echter niet meer te- te komen op het eerder tomen besluit in deze wijk |n school te stichten omdat istgeest reeds goed voorzien Tijdens de behandeling van nota werd de vrijheid van polkeuze nog eens bena- jkt en werd er gepleit voor soepel toelatingsbeleid. t.ritiek op aamgeving oetpaden STERWOUDE Enkele in van de gemeenteraad en gisteravond kritiek op werkzaamheden van de terwoudse commissie atnaamgeving. Op advies deze commissie zullen voetpaden en wel een len de Dorpsstrraat en de Bouwdijkstraat (Smederij- I en een ander tussen de iteindseweg en De "Klaver- (Madeliefpad) krijgen. D-woordvoerder P. Kre- „Iedere hoek en ieder gat t blijkbaar een naam heb- Het werk van de commis- moet niet ontaarden in byisme". De heer Jac. van Geest van het CDA vulde „Dit gaat me echt te ver. ?r stukkie brandgang moet naam hebben. Als we op toer gaan staat ons nog te wachten". gemeester Houdijk te- voorzitter van de com- lie straatnaamgeving Ie toe de voorschriften nog i aandachtig na te lezen al Ie hij op voorhand heel asselijk van mening te zijn de commissie niet op het keerde pad zit". NOORDWIJKERHOUT De EZP beschuldigt burgemeester Winkel van Noordwijkerhout ervan dat hij op onoirbare wijze steun probeert te krijgen voor zijn eigen (reeds ver worpen) standpunt inzake de verbouwing van het raadhuis. Twee jaar gele den was besloten dat de oude raadzaal zou worden verbouwd. De burgemees ter voelde er meer voor de ontvangstruimte in te richten voor raadsverga deringen. Twee weken geleden belde hij me vrouw Bierhof van de EZP op een voor haar nogal ongelegen moment hierover op. Gisteren liet de fractievoorzit ter van de EZP in de raads vergadering zijn ontstemming duidelijk blijken. Volgens de heer Van Schie was iets derge lijks de EZP al eens eerder overkomen, namelijk toen de burgemeester op alle invals wegen het bord „Noordwijker hout" wilde laten plaatsen op dat vreemdelingen zouden we ten welk dorp ze binnen zou den komen. Toen had burge meester Winkel eerst de heer Van Schie benaderd en daar was natuurlijk niets op tegen. Maar vervolgens zou de eerste burger van Noordwijkerhout ook nog eens de heer Wempe van de EZP voor zijn stand- Eunt hebben willen winnen, 'e heer Van Schie waren deze pogingen tot beïnvloeding om steun te krijgen voor al ver worpen minderheidsstandpun ten behoorlijk in het verkeer de keelgat geschoten en hij verzocht de burgemeester met klem dit in het vervolg niet meer te doen. Burgemeester Winkel ant woordde een en ander schro melijk te vinden. Hij stelde dat er sprake was van misverstan den. Hij zou alleen maar nade re toelichtingen hebben ge vraagd over de motieven van de EZP in deze kwesties. OEGSTGEEST Dat het JAC (Jongeren Advies Centrum) gratis, anoniem, niet bevoogdend en drem pelverlagend werkt werd door d'e liberaal Rijks gis teravond in de raadsver gadering in Oegstgeest „positief" genoemd. Aan de orde was het raads voorstel het JAC in Lei den een (eenmalige) subsi die te verlenen van 1472 gulden voor het jaar 1984. „Maar ik ervaar als nega tieve punten van het JAC wijze waarop men de me dewerkers selecteert, en de weerzin verantwoor ding af te leggen voor het werk. „Het gaat om het beschikbaar stellen van gemeenschapsgeld en daarom wil de VVD enige vorm van garantie, con trole, aldus fractievoorzit ter Rijks. De progressieven toonden zich buitengewoon verheugd met het voorstel van B. en W. het JAC subsidie te verle nen. Ook het CDA ging ak koord maar de christen-de- mocrate, mevrouw De Vroomen merkte op dat het JAC niet de enige instantie diende te zijn: „Wij gaan ak koord, met de subsidie voor 1984 omdat er geen maat schappelijk alternatief is. Maar wij zouden wel graag een vorm van begeleiding van buitenaf willen zien". De wethouder mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeu wen: „Zinnig lijkt mij het in richten van een onafhanke lijk klachtenbureau". En ten aanzien van het selecteren van medewerkers: „Niet op deskundigheid selecteren wil niet zeggen dat degenen die door het JAC worden aange trokken niet deskundig zou den zijn. De noemer, is de af finiteit". Overigens deelde de wethou der verder nog mee dat het JAC eenmaal in zes weken met politie en rijkspolitie rond de tafel zit om overleg te plegen. De raad ging ak koord met het verlenen van de subsidie. De liberaal, de heer Nijholt wenste geacht worden tegengestemd te heb ben. In een der hallen van de bloembollenveiling Hobaho in Lisse wordt morgen en zondag de jaarlijkse expo sitie van de huisbroei De Engel gehouden. Een tra ditioneel gebeuren dat voor het eerst veertig jaar geleden op touw werd ge zet. Dit jaar is de organi satie voor het eerst in Lis se. Tot vorig jaar werd de tentoonstelling in vereni gingsgebouw De Beekbrug gehouden. Ook de bloe menveiling Flora is in Lisse van de partij namelijk met een reuzegroot bloemstuk. De huisbroeitentoonstel- ling wordt morgen om half twaalf geopend door de heer drs. J. A. Rink, direc teur van de Rijks Middel bare Tuinbouwschool te Lisse en daarna is ze voor iedereen toegankelijk. Ook op zondag dus als vele deelnemers aan de jaar lijkse Winterwandeltocht dacht aan het huisbroeien van de VVV eveneens en aan de tentoonstelling, langs de inzendingen zul- Bij diverse huisbroeiers len wandelen. Het pro- werden opnamen ge-, gramma Van Gewest tot maakt, zoals hier op de Gewest besteedt aan- foto bij de familie Zonne- staande woensdag aan- veld In Voorhout. 8BÏ uur, telefoonnr 071-122248 en uw k wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ijnsburg akkoord met iderwi jsvergoeding SBURG De gemeenteraad is gisteravond het bedrag per ling vastgesteld op 490. Dezevergoeding wordt aan de >len uitgekeerd. Het christelijk onderwijs had een hoger be- 45) becijferd, maar overleg tussen gemeente- en school uur had een compromis opgeleverd. gemeentebestuur had in de besprekingen laten weten bij on- "ziene tegenvallers te zullen proberen bij te springen. De 'sleden toonde zich verheugd over het feit, dat de betrokken ijen elkaar hadden weten te vinden. Wethouder Van der j was wel blij met het goede overleg, maar hij had ook liever op de begroting staande bedrag uitgekeerd, want aan de be ing van het schoolbestuur mankeerde niets. Over de bouw de openbare lagere school zei hij, dat de school aanbesteed en dat hier binnenkort mededelingen over worden gedaan. r raad besliste tevens over verkeersmaatregelen in plan de 1 k. Hier zullen o.a. verschillende parkeervakken bijkomen. 2 Floraband krijgt een renteloze lening van 40.000.-. Deze Uekvereniging zal in april haar zelf gebouwde clubgebouw Ze* fieel openen. De raad roemde hierbij de zelfwerkzaamheid -i— de vereniging. OEGSTGEEST De gemeen te Oegstgeest zal in de toe komst de ongeorganiseerde sport meer gelegenheid geven gebruik te maken van de ge meentelijke sportaccommoda ties. Een dergelijk voorstel, op genomen in de gemeentelijke sportnota die gisteravond werd behandeld, werd door de ge meenteraad met instemming aanvaard. Wethouder van Hazel (open bare werken) zegde de raad toe in een nog uit te brengen veldennota nader in te gaan op de problemen rond de verhui zing van de korfbalverenigin gen naar het huidige ASC-ter- rein aan* de Van Duivenvoor destraat. wanneer ASC naar heeft". Het PPR-raadslid Van de Van Houdringenlaan verhuizen. De aanleg van Eisen keerde zich tegen de plannen van het college het trapveldje aan de Rozenlaan te asfalteren. Van Eisen beweer- der, zou 3 miljoen gulden kos- de dat de omwonenden tegen wanneer geruild wordt asfaltering zouden zijn. voorbeeld in de Morsebelpoï- blijven de kosten beperkt tot 1 miljoen gulden. Er bestaat ech ter nog al wat weerstand tegen de veldenruil waarover nog steeds overleg plaats heeft. De socialist Haasnoot stelde voor te onderzoeken of drie voetbalverenigingen in Oegst geest niet wat veel is en of er geen fusies kunnen plaats vin den zoals in Lisse ook gebeurt. Haasnoot vroeg zich af of er „in onze gemeente geen ver snippering van kwaliteit plaats Wethouder Van Hazel zegde toe te zullen onderzoeken of er een sponsor gevonden kan worden voor de aanleg van een glijbaan in het zwembad. Gezien de geruchten over de schadelijkheid van zonneban ken wilde de wethouder geen toezegging voor plaatsing in het overdekte bad doen voor dat hij zekerheid heeft over de veiligheid van dergelijke ban ken. Het Burgemeester Berkhoutpark in Voorschoten. IN GROENNOTA VAN VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN Met bijna een jaar vertraging is in Voorschoten de „Groennota" uitgebracht. De nota geeft een opsom ming van het openbare groen, de beplantingen en de inspanningen van de plantsoenendienst om het geheel mooi en ook werkelijk groen te hou den. De nota doet ver schillende aanbevelingen en is bedoeld als discus siestuk voor de raad, die daarmee een toekomst- beleid kan uitstippelen. Overigens wel een toekomst- beleid dat gericht moet zijn op bezuinigingen zowel in personeelslasten als in aan schaf van groen. De nota geeft de raad in overweging om kleine stukjes openbaar groen eventueel aan particu lieren te verhuren en boven dien moet de raad een besluit nemen over de privatisering van het groenbeheer, ofwel het overdragen van groenbe- houd aan particuliere bedrij ven. Eerder had de raad al besloten de beplantingsdienst werk uit de sparen door sportverenigingen op de ter reinen aan het werk te zet- Arbeidsintensief Uit de nota blijkt dat Voor schoten nog heel wat groen heeft staan. De gemeente is 1113 hectaren groot, waarvan tweederde deel bestaat uit bossen van particulieren en van de overheid. Inclusief straten en pleinen heeft Voorschoten in totaal 475 hectare over en daarvan is 123,5 hectare openbaar groen. De groenste wijken zijn Ade- geest, Noord-Hofland en Vlietwijk. Voorschoten heeft zo'n 8000 bomen in eigen be heer, waarvan jaarlijks heel wat wordt gerooid wegens ziekte of ouderdom en voor elke gerooide boom, moet een jonge worden aangeplant. Voorschoten heeft overigens eerder de eigen kwekerij weggedaan, omdat deze te ar beidsintensief was en niet ere praktisch aangezien er tal van gespecialiseerde particu liere bedrijven zijn. In de nota wordt sterk ge pleit voor het ter beschikking stellen van tuinen rondom flats aan de bewoners. Juist die tuinen zijn arbeidsinten sief. Dat geldt ook voor moei lijk te bewerken stukken openbaar groen. Door het werk over te dragen aan par ticulieren, houdt de gemeen te geld over voor bijvoor beeld bloembakken in groen- arme buurten. Vleeskeuringen onvoldoende in Leids slachthuis ZOETERWOUDE Het Zoe terwoudse gemeenteraadslid G. Belt (CDA) liet gisteravond in de gemeenteraadsvergade ring bij de behandeling van de nieuwe vleeskeuringsverorde ning blijken niet erg gelukkig te zijn met de huidige gang van zaken rond de vleeskeu ringen in het Leidse slacht huis. Met name de kosten die aan dergelijke keuringen zijn verbonden vindt de heer Belt te hoog terwijl ook de facilitei ten niet optimaal zijn. De heer Belt haalde aan dat de kosten, die toch al hoog zijn, nog eens worden verdubbeld indien op zgn. „ongunstige" uren bijvoorbeeld 's och tends vroeg of 's avonds laat gebruik gemaakt moet wor den van de noodslachtplaats in Leiden. „De gemeente Leiden heeft zich uit de markt gepre zen. Doodzieke beesten wor den dan nog wel geslacht maar je wordt als veehouder zelf uitgebeend" zo trachtte Belt de situatie duidelijk te maken. Hij voegde er aan toe dat veehou ders inmiddels al naar andere, legale wegen hebben gezocht en niet zor.der succes. „Zoals het nu in Leiden geregeld is, is het een zaak die dood bloedt", aldus Belt die nadrukkelijk in de sfeer van het agendapunt bleef. Concurrentie vervalsing in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De PvdA in Noordwijkerhout vreest concurrentievervalsing als er vrijwilligers ingescha keld worden bij de verbou wing van de Mast. Hiervoor stelt de gemeente 135.000 be schikbaar en aannemers zullen worden uitgenodigd in te schrijven door middel van twee prijsopgaven: een prijs voor het hele werk en een prijs voor het werk met daar bij de („gratis") hulp van vrij willigers. Mevrouw Hof (PvdA) was zeer boos en vroeg gisteren de raad voor welke inschrijving zou worden gekozen als een aan nemer het hele werk kon doen voor 125.000, maar met vrij- willigershulp voor 120.000. Toen de meerderheid voor die laagste inschrijving leek te voelen, sprak mevrouw Hof over „concurrentievervalsing waar je niet goed van wordt". Vrijwilligers némen het werk van betaalde mensen over, was haar conclusie en dat vond ze een onverantwoorde lijke beslissing. Als een aanne mer binnen het beschikbar budget van 135.000 in schrijft, mogen er volgens haar per se geen vrijwilligers inge schakeld worden D'66 sloot zich hierbij aan. OVER GRONDVERKOPEN ZOETERWOUDE De ruil verkaveling Rijnstreek-Zuid heeft heel wat voeten in de aarde. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening irr Zoeterwoude. Twee eigenaren van agrarische be drijven klaagden hun nood, al bleken zij bij de Zoeterwoudse raadskommissie niet aan het juiste adres. Wethouder Van der Heijden verwees hen naar de plaatselijke ruilverkave lingscommissie. De raadscommissie ruimtelijke ordening moest zich uitspre ken over een bouwplan dat voorziet in de bouw van een nieuw boerderijcomplex aan de Broekweg voor de firma Wesselingh en Bol. Om dat te kunnen realiseren is grond no dig van de heren De Groot (Rijndijk 7 te Hazerswoude) en Warmerdam (Leidseweg 104 te Voorschoten). Op zich is daar over wel overeenstemming te bereiken doch de heren De Groot en Warmerdam verke ren in grote onzekerheid over de toewijzing van nieuwe gronden. De heer De Groot: „Waar schijnlijk lukt het wel maar ik wil zekerheid hebben en die kan de ruilverkavelingscom missie mij niet geven. Nu weet ik niet waar ik aan toe ben. Als er niets verbetert, blijf ik liever houden wat ik heb. De heer Wesselingh moet dage lijks met 100 koeien over de spoorbaan, maar dat moet ik ook". De heer Warmerdam klaagde zijn nood met de opmerking „Ik moet zelfs in het luchtledi ge verdwijnen want voor mij is er geen andere grond". Dat werd evenwel weer bestreden door de heer Van der Sluis van de ruilverkavelingscom missie die stelde dat de heer Warmerdam wel degelijk ver vangende grond is aangeboden op slechts vijftig meter afstand van zijn huidige landerijen en prima bereikbaar. Wethouder Van der Heijden en met hem de raadscom missie kon evenwel niets doen voor de heren De Groot en Warmerdam. Zij dienen, hoe dan ook, aan te kloppen bij de ruilverkavelingskom- missie. Met de bouwplannen van de firma Wesselingh en Bol had de commissie overi gens geen moeite. Jongen geschept ALPHEN AAN DEN RIJN Een 13-jarige jongen uit Al phen is gisteravond geschept op de Kcnnedylaan ter hoogte van de Paddestoelweg in Al phen. De jongen stak onver wacht de Kennedylaan over met zijn fiets en werd aangere den door een 39-jarige Al- phense automobilist. Hij is met onbekend letsel overgebracht naar ziekenhuis Rijnoord.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7