George W.M. Gussenhoven op kruistocht tegen Dullebrug Rechtbank geeft bewoners pand Prediker gelijk VERDEELDHEID OVER VERPLAATSING WEEKMARKT \DE LEIDSE BINNENSTADS VULKAAN WERKT NOG IMMER DOOR TNoordwijkse Reddingsbrigade -wil meer tientjes-leden Oscar van ondergang gered Trucher- festival in Hobaho- hallen ■INHEIDEN EeidaeCou/ta/nt VRIJDAG 24 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 Op mijn oinwogi'n door stad on land kom ,ik graag monson logen.'".-U. kunt mij telefonisch Of schriftelijk- vertellen wie u graag in déze rubriek,zou willen tegenkomen..Ik ben bereikbaar ,via (171 - 12 22 44 op loektek 10. LEIDEN/DEN HAAG De firma De Bolster moet de bewo ners van het pand de Prediker aan de Janvossensteeg met rust laten. Dat bleek gistermiddag tijdens een kort geding voor de Haagse rechtbank. Dat kort geding was aangespannen door de nog resterende bewoners tegen hun huiseigenaar en daarbij eis ten de huurders dat De Bolster hun woongenot respecteert. De rechtbankpresident deed nog geen uitspraak, maar liet wel duidelijk blijken, dat hij de handelswijze van De Bolster afkeurt. De Bolster wil het pand leeg hebben om het aan de gemeente over te dragen, maar een aantal bewoners heeft geen andere woonruimte ter beschikking. De huiseigenaar dreigde ruim twee weken geleden met het afsluiten van de energie om zo de nog resterende huurders te dwingen te vertrekken. Tijdens de zit ting bleek dat de huiseigenaar nooit de huur schriftelijk heeft opgezegd. De nog resterende bewoners zeggen wel te willen ver trekken, maar hen zou geen vergelijkbare woonruimte zijn aan geboden. De Bolster ontkent dat. De huurders zouden op geen enkele manier aan hun vertrek willen meewerken en de aange boden vervangende woonruimte ten ontrechte hebben gewei gerd. De Bolster wil het pand aan de gemeente overdragen maar daarvoor moet het wel leeg zijn. Volgens het vorig jaar al afge sloten koopcontract zou de Bolster het pand vóór 31 december 1983 moeten overdragen, maar dat is hem niet gelukt. De ge meente is echter niet van plan de aannemer in gebreke te stel len. „Dat zou de huurders alleen maar onder druk zetten en daar hebben we geen behoefte aan", aldus een woordvoerder van de gemeente. Zelfs George W.M.Gussenhoven kan geen Dullebrug over de Oude Rijn meer bekennen; alles is dezer dagen gesloopt, maar „de nieuwe, gebogen, leggers op die dekschuit liggen al klaar voor de volgende operatie. Let op mijn woorden, die Dullebrug komt er definitief!", houdt Gus halsstarrig vol. v^a OORDWIJK De Noord- rijkse Reddingsbrigade heeft Noordwijk en Noordwijker- )ut samen ongeveer 1400 zo ogenaamde tientjes-leden. Op :n totaal van meer dan 35.000 iwoners is dat veel te weinig, achtig procent van de in- omsten van de brigade wordt esteed aan de badgasten. „Ik >u graag zien, dat iedere ne- ngdoende, een kamerver- iiurder, ijscoman, projectont wikkelaar, kortom iedereen, ie aan het toerisme verdient, oor een tientje lid werd van NRB". Dit was de kern van de toe spraak van brigadevoorzitter B. de Jong, waarmee hij gister avond de eerste van een reeks van vier propaganda-feesta- vonden opende. Met deze avonden beoogt de NRB drie zaken, betoogde de voorzitter, namelijk het maken van pro paganda voor het brigade- werk, het bieden van gezellige avonden aan de leden en een versteviging van de kas van de Noordwijkse Reddingsbri gade. De kosten van materia len, zoals boten, motoren, zend- en ontvangapparatuur, en dergelijke onmisbare za ken, zijn zeker met 60 procent gestegen. Een zeer grote toe loop van nieuwe leden is de enige manier om het geld daarvoor bij elkaar te krijgen, legde de NRB-voorzitter uit. Sinds enkele jaren doet de Maatschappij Zeebad niets meer aan de bewaking van de baders, deelde hij mee. Op de strandpolitie en de NRB rust nu de zorg voor de beveiliging van het gehele Noordwijkse strand tot en met de Langevel- derslag. In de zomer van 1983 had de NRB 7131 man/vrouw-uren wacht gelopen, in 413 gevallen hadden de brigadeleden EHBO verleend, drie maal was iemand uit zee gered, negen tien keer was hulp geboden bij indirect gevaar, er was gepast op 246 vondelingen (waaron der één van 73 jaar!) en, nog veel meer zoekgeraakten wer den binnen het uur terecht ge bracht. De brigadevoorzitter kondigde aan, dat de Noordwijkse Red dingsbrigade naast de zware bondsvletten nu ook (op de posten II en III) lichte, snelle boten krijgt. In samenwerking met de gemeente en de VVV zal de brigade deze zomer wer ken met een universeel waar schuwingssysteem voor de badgasten. ALPHEN AAN DEN RIJN De donateurs stromen binnen bij de bij na ter ziele gegane film club Oscar. Waren dat er kort geleden nog maar zestig, nu staan er ruim honderd meer geregis treerd. „En we halen de driehonderd ook nog wel", constateert een te vreden voorzitter C.N. Stolwijk. Door het grotere aantal dona teurs (die jaarlijks een tientje betalen), kan de service wor den uitgebreid. Zo gaat-Stol wijk filmposters importeren uit Amerika. De leden van Os car krijgen daar korting op. Toch moet nog op bedragen van tussen de twintig en vijf endertig gulden worden gere kend. Maar voor dat bedrag krijgt men ook een „origineel" en geen overdruk uit een blad. Een ander donateursvoordeel tje is dat een film die in de „gewone" bioscoop wordt ge draaid, op de laatste dag voor 7,50 gulden te bekijken is. In de zaal van bioscoop Euro- cinema in Alphen draait de club elke maandagavond tweemaal een film die het gro te publiek niet haalde. Deze films trekken vooral wat ou dere liefhebbers. „Er komen zeker geen mensen die naar James Bond gaan", verduide lijkt Stolwijk. In april staan bijvoorbeeld vier films met Romy Schneider op het pro gramma. Volgens voorzitter Stolwijk trekt de maandag avond nog een groot aantal niet-donateurs. Deze groep be taalt 10,50 gulden in plaats van 7,50 voor de leden. „Die kat- uit-de-boom-kijkers worden ook nog wel donateur". Opge ven bij Oscar is mogelijk door na kantooruren te bellen naar 01727-2387, of naar Eurocine ma, 01720-20800. end JOORDWIJK De !J5e leerderheid van de n f Jarktcommissie vindt dat weekmarkt op de hui- nfr< ige plaats, het plein bij ;1 e Northgo-sporthal aan V| e Duin wetering, v lijven. 11 meer dan eens gingen imi emmen op, zowel onder de tmeentebestuurders als bij de winkeldrijvende middenstand, om de markt te verplaatsen naar het centrum van Noord- wijk-Binnen. Als locatie voor het wekelijks koopgebeuren had men het parkeerterrein achter de Kerkstraat op het oog of het gebied van Linden- plein, Voorstraat en het kerk plein. De wens om de eeuwen oude kern van Noordwijk-Bin- nen met haar entourage van lindebomen en antieke gevels te aktiveren, ligt min of meer voor de hand. Noordwijk aan Zee geniet de lusten en lasten van het toerisme in het zomer seizoen, Binnen zou dan kun nen profiteren van de stimule rende functie van de week markt. Voorzitter Van Tongeren ver tolkte gistermiddag tijdens het spreekrecht in de commissie de mening van de Kerkstraat- winkeliers. Hij herinnerde aan eerdere besprekingen en con tacten met het gemeentebe stuur over eventuele verplaat sing van de markt waarbij na mens de winkeliers was ver zocht de verhuizing in 1984- 1985 te realiseren. Reeds eer der in de Kerkstraat gehouden markten hadden volgens Van Tongeren aangetoond, dat op die zaterdagen de omzetten in daar gevestigde bedrijven een duidelijke stijging te zien ga ven. Ook het toeristisch aspect achtte hij voor het historische centrum van het dorp van groot belang. Wethouder Bedijn stelde uit een onderzoek is gebleken dat de Kerkstraat niet geschikt is. De grootte van de parkeerter rein achter de Kerkstraat is te krap. Er blijft geen of onvol doende ruimte over voor op slag, bevoorrading en het par keren. Op de Voorstraat-Lin- denplein stuitte men op het zelfde euvel, terwijl aan het Kerkplein het bezwaar was verbonden, dat het voor een fedeelte eigendom is van de erkvoogdij van de hervorm de gemeente. Bovendien vond men de versnippering van de markt ook geen goede zaak. De vertegenwoordigers van de marktkooplieden hadden op zichzelf geen bezwaar tegen verhuizing naar het centrum. Dit heeft zelfs aantrekkelijke kanten, bijvoorbeeld de wissel werking met een winkelbe stand en de gezelligheid. Ove rigens vond men wel, dat de Kerkstraat aktiever zou kun nen zijn om haar gebied aan trekkelijker te maken. Een be langrijk voordeel van de te genwoordige plaats van de markt, is de royale ruimte voor de standplaatsen, de gele genheid tot bevoorrading en vooral de ruime mogelijkheid om vlak bij de markt te kun nen parkeren. De vertegenwoordigsters van de vrouwenorganisaties in de commissie attendeerden nog op de neutrale ligging van de markt tussen Binnen en Zee. Zij vreesden dat een verplaat sing naar het centrum van Noordwijk-Binnen de van na ture bestaande verschillen tus sen beide dorpsdelen zou be nadrukken en dit vonden de dames geen goede zaak. Teleurstelling bij AZL over uitblijven van niersteen vergruizer LEIDEN Het Acade- misch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft teleurgesteld gereageerd op de beslis sing dat de eerste „nier- steen-vergruizer" in ons land wordt geplaatst in het academisch ziekenhuis Dijkzicht in Rotterdam. Het AZL was een van de belangrijkste kandidaten voor de plaatsing van het kostbare apparaat vanwe ge de in Leiden aanwezige know-how en kwaliteit van het urologisch onder zoek. In de komende jaren zullen nog drie vergrui- zers worden aangeschaft, maar de kansen voor het Leidse AZL lijken niet groot. In een niersteen-vergruizers worden de patiënten onder gedompeld in een bad en vervolgens nauwkeurig be straald met ultra-geluidsgol ven. De resultaten zijn op merkelijk. In de urologische universiteitskliniek in Miln- chen werd aangetoond, dat een belangrijk deel van de (chronische) niersteenlijders dankzij het toestel zonder operatie kan worden gehol pen. Nog afgezien van de veel geringere risico's en be lasting voor de vaak meer malen in het leven te opere ren chronische niersteenpa- tienten, wordt verwacht dat men door de plaatsing van vier apparaten een jaarlijkse besparing van zes miljoen kan boeken door minder verpleegdagen etc. Het eerste apparaat werd aangeschaft met financiële hulp van de Nierstichting Nederland. De beslissing tot plaatsing werd genomen in samenspraak tussen de direc ties van de verschillend.e academische ziekenhuizen in ons land. Het eerste toestel wordt volgend voorjaar ('85) geleverd. Voor de drie reste rende apparaten zijn kandi daat de academische zieken huizen in Amsterdam (2x), Utrecht, Groningen, Nijme gen en Maastricht. Gezien het aanbod van de patiënten en de geografische ligging van deze ziekenhuizen, lij ken de kansen voor het AZL niet bijzonder groot meer. Het is, dat ik hem af en toe nog wel tegen het lijf loop, maar anders zou je al gemakkelijk kunnen aannemen dat de vul kaan Gus uitgewerkt is. Als je niet beter wist, mocht je veronderstellen dat de ayatollah der Leidse binnenstad de macht aan iemand an ders of aan niemand had overgedragen. Immers, we hebben in de openba re geschriften, in flitsen de ingezonden brieven, in minzaam lijkende maar o zo venijnige uit nodigingen aan de Leid se gemeenteraad of des- zelfs Hoge College van Burgemeester en Wet houders, ach, laat ik het maar zeggen: we hebben den Gus gemist. Al zat de lijdende city om hem te springen; hij leek wer kelijk uitgeblust. Ingewijden zullen weten, dat ik het nu heb over George W.M. Gussenhoven: onbezol digd Sheriff, rijzige paladijn van gemeentelijke bruggen, strijder tegen windmolens en ontsierende mededelingen kastjes in het Marendorpse, particulier detective langs wallekanten, vingerlegger op bouwkundige uitwassen, be waker van het historisch evenwicht, groot-inquisiteur van het Leidse Budget, de immer parate scherpschutter in de sector Hoogstraat-Oude Rijn, verontwaardigd ver kenner van onkruid tussen stenen, verbouwer van de enig echte Leidse druif waar hij wijn van lust. Over de brug Zelfs op het stadhuis keek men met enig heimwee uit naar een levensteken van -i LISSE Ook de Bollenstreek zal binnenkort met het ver schijnsel Trucker-Festival worden geconfronteerd. Dit vrachtwagenfestijn wordt na melijk zaterdag 14 en zondag 15 april in de Hobaho-hallen in Lisse georganiseerd. Orga nisator is de heer Koster die onder meer met de Lissese fir ma Eigenbrood samenwerkt bij de opzet van het vrachtrij- dersgebeuren. Het festival wordt zaterdagmorgen rond een uur of tien ingeleid. Dan zullen de deelnemende vracht wagens Lisse van twee kanten in colonne binnenrijden om uiteindelijk te verzamelen in de Hobaho-hallen. Ongeveer 70 fraaie trucks, voorzien van indrukwekkende partijen chroom en andere toe ters en bellen worden dan in slagorde opgesteld en kunnen dan zaterdagavond en zondag bewonderd worden. Het meest indrukwekkende apparaat is een Scania Vabis van een Duitse deelnemer, die een kwart miljoen gulden kost. Za terdagavond wordt het gratis toegankelijke Truckersbal ge houden. Op dat Truckersbal jaren in de Leidse politieke kraamkamer gebaard is". En dan wordt de Gus de profeet, zoals ik hem 't liefst zie: „Op de Visbrug staande, voor een opengebroken Hoogstraat, zal geen hond 't in zijn hoofd ha len om via de Nieuwe Rijn- Burgsteeg-v.d.Sterrepad- Dullebrug enz. de Haarlem merstraat te bereiken. Ko mend vanuit de richting Haarlemmerstraat-Don- kersteeg is de zuidelijke Oude Rijn beschikbaar en dus ook de Dullebrug een volkomen overbodige scha kel. Trouwens, bij een opge broken Hoogstraat zal, zoals elders in de stad gebruikelijk, nog wel een looppad vrijge houden worden. En waarom ligt de noodbrug bij de Waag er nog Speciaal voor de Hoogstraat! Conclusie (mijne dames en heren): de Dulle brug, volkomen overbodig voor de Hoogstraataffaire en door een meerderheid van de commissieleden ROV afge wezen, WORDT TOCH AANGELEGD. Voor de Kraaierbrug was toch geen geld? Huh, zeg, wat? Het is me nu geheel duidelijk. Hoogachtend". De Vlamingen hebben, via een strip, hun Dulle Griet. Wij, in Leiden, hebben onze Dullebrug. Dan zou Waal Je- rommeke of den Lambiek kunnen zijn, in deze, tonnen vergende, context. Of de commissie daar dan rekening mee zou willen houden. Kom nou. Als het aan Gus lag, zou hij eigenhandig de „leggers" uit de drassige kleigrond wil len trekken. Aan één kant heeft hij gelijk: er zijn al bruggen zat, in Leiden. Met vriendelijke groeten. Het is alsof George het voelt in z'n eigen portemonnee. En uit eindelijk doet-ie dat ook. Twee van de trucks, die in de Hobaho-hallen zijn te zien. zullen Marina Koster, lieve lingszangeres der truckers, het orkest The Pythons en coun- tryzanger Wild Carter Davis optreden. De verwachting is dat spreekstalmeester Jan Pie- cocrie rond twaalf uur een einde aan het feest zal maken. Jury Zondag om 10.00 uur wordt het Truckers-Festival echt ge opend. Naast de te bezichtigen glimmende wegreuzen zijn er diverse stands waar op het truckersleven betrekking heb bende zaken te koop zijn en worden er voor de jeugd films gedraaid. Dan is inmiddels ook de uitslag van de jurering be kend, want aan de show is een 'wedstrijd verbonden. Zaken als staat van onderhoud, bouwjaar, bespuiting, opbouw, toeters en bellen en ook het interieur worden beoordeeld. Voor die beoordeling heeft de organisatie twee leden van de wegenwacht in de arm geno men, alsmede een plaatselijke politieagent. In totaal zijn er 25 bekers te vergeven voor de deelnemers uit het binnenland en nog eens 10 voor die uit het buitenland. Verder treedt zondag Marina Koster weer op en het coun- try-orkest Cherokee. Op zon dag bedraagt de toegangsprijs voor volwassenen 7,50 en voor kinderen ƒ2,50. Men kan van 10.00 tot 18.00 uur terecht. George, alias Gus, het zout in de pap van een binnenstede lijke opzet. Welnu, ik mag u verkondigen dat hij leeft, weer opgeveerd is! Gussen hoven (God bless) is weer in zijn eigen gareel over de brug gekomen. Zijn brandende pij len schoot hij vorige week af op de Commissie ROV, wat zoveel betekent als Ruimtelij ke Ordening en Verkeer. Onderwerp: inderdaad, weer een brug. De Dullebrug, hon derd meter bij hem vandaan. Ik ontving een schotschrift van zijn hand, met daarover heen een lint geplakt, waar op vermeld stond: „Waal neemt raadsleden bij de neus!". Alle niet-Leidse le zers mogen nu deze rubriek opzijleggen. Mr. Cees Waal is namelijk een Leidse wethou der, loco tevens, en over hem is in de loop der jaren al zo veel naars gezegd dat je er uiteindelijk slaap van zou krijgen. Maar een Gus weet precies hoe hij z'n slachtof fers kan irriteren. Een ge raadpleegde collega, met vis vergunning, heeft me verze kerd, dat Gus uit z'n nek Jawel. Maar ik zal toch een paar saillante frasen uit George's betoog lichten. Tot lering en vermaak. En dat is nu precies wat Gus wü; hij weet zich te verkopen. George W.M. gaat ervan uit, dat de provisorische leggers van de Dullebrug over de Oude Rijn bestempeld zou den zijn als definitieve leg gers voor een definitieve brug als u me niet kunt volgen hoor ik dat wel; zelf begrijp ik er niets van. Waal dan... Ach nee, nou geen Waal dan. Maar er ligt bij de afd. Bruggenbouw een defi nitieve brug klaar, zegt Gus. Maar het zou een voorlopige zijn. Gus (tot ROV): „Gaat u zelf maar kijken op de Oude Rijn. De nieuwe leggers zijn onlangs geplaatst; rest nog de afwerking en Leiden is weer een portie geld kwijt voor een zinloze bedoening". En dan: „Een paar jaar terug lanceerde Waal de opmer king: „Ik kan gerust onzin vertellen in de Raad; nie mand reageert er op". Gus: „Ondergetekende begint het nog te geloven ook; de Wet houder heeft gelijk". Kunt u me nog volgen? Nou, ik niet. Ik luister liever naar de me rel op het plaatsje hier achter me. Die weet, uit opgekropt verlangen, niet meer hoe die 't heeft, met het naderend voorjaar, en hij kwettert bij na al een kwatrijn aan el kaar. Profeet Ik probeer het nog even vol te houden. Het gaat, volgens Gus dus, om de „z.g.n. TIJ DELIJKE Dullebrug, die no dig zou zijn als alternatieve route voor de open te breken Hoogstraat. Dat is dan de grootste onzin die de laatste

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5