Gehandicapten zelfstandig op vakantie Nieuw zoetje op eiwitbasis Dakaanbouwsels in Bouwcentrum Baden in het wit EG blijft het oneens over gelaagde auto-voorruit HOEKJE BIJDEHAND CONSUMENTENINFORMATIE Zeidóe. Qowuvnt p( VRIJDAG 24 FEBRUARI 1984 PAGINj L- BADKAMERS 4) De kans dat de ministers van economische zaken van de EG het binnenkort eens wor- niem. De afgelopen tien jaar heeft de zogeheten „interne markt"-raad van ministers den over het voorstel auto's hier vier maal, zonder resul- rerplicht te laten voorzien van voorruiten van gelaagd glas („laminated glass") is mi taat, over vergaderd. Als het beraad blijft mislukken zal de Europese Commissie naar an dere oplossingen moeten zoe ken om goedkeuring van de richtlijn „veiligheidsruiten" er door te krijgen. Dit heeft de Europese Com missie geantwoord op vragen van de Engelse Europarle mentariër Sherlock. Hij had gewezen op het groeiend aan tal ongelukken met ernstige gezichts- en oogverwondingen na het verbrijzelen van zoge naamd geharde voorruiten. Hij had speciaal gevraagd wat de Commissie aan het doen is met het twaalf jaar oude voor stel de fabrikanten te ver plichten alle nieuwe voertui gen te voorzien van gelaagde voorruiten „die in de praktijk veel veiliger blijken te zijn". Men bouwt niet meer zo ruim als bijvoorbeeld in 1914. Ka mers hadden toen een hoogte van drie meter, ze warem r, ze waren tioen tot twaalf mer- ter lang en vij meter breed. En dat dan nog in de zogehe ten „kleine herenhuizen...". Tegenwoordig hebben zelfs villaatjes beknopte afmetin gen en alleen peperdure flats kunnen met grote meubels aangekleed worden. Wie er in kleine behuizingen het slechtst afkomen zijn meestal de kinderen. Het is al mooi als ze een eigen „kamertje" heb ben, een rijkje voor hen al leen waarin ze lekker kunnen rommelen. Ook alleenwonenden hebben het soms moeilijk met ruimte. Grote kamers zijn duur in huur, alleen gelukkige alleen staanden kunnen een flatje of hofjeshuisje bemachtigen. Een vissershuisje aan een kade van een havenstad is het ein de... Het blijft behelpen met de keuze van woonsystemen voor kleinbehuisden met een bescheiden woonbudget. Nu is er een slim pakket op de markt gekomen, gebaseerd op zes verschillende elementen, die naar hartelust kunnen worden verschoven, opnieuw gearrangeerd, gestapeld, aan- en opgebouwd. Dit systeem bespaart werk en geld, want de verkoper bouwt het voor de koper ter plaatse op. Hij heeft maar een be perkt vloeroppervlak nodig. Scharnierende tafels kunnen op- of neergeklapt worden. Soms hoort er een draadglas kastje bij met magneetjes aan de buitenwand om metalen spullen aan te hangen. Zo'n kastje is ook geschikt voor de miniatuurkeuken, die meu belfabriek Deco (Postbus 3, ipa il Varsseveld) in huis heeft De prijzen voor zo'n look" op zolderkamer slaapvertrek van beknopte metingen schommelen de 1.200,-. Er zijn ook scheidingswanden te krij met ingebouwd kastje van streept glas, boekenpla platenruimte, radio, piek- etc., etc. Hobbyhoekjes, etagères, hoeken, babykamertjes, sla vertrekken van gefine spaanplaat kunnen ruimte* opbergproblemen oplossen. TINY FRANCIS In het Bouwcentrum in Rot terdam wordt van 29 februari tot en met 14 april, in de vorm van een marktoverzicht een expositie gehouden van dakkapellen, dakramen en dakkoepels. Het markover zicht speelt in op het verlan gen van veel bewoners naar extra ruimte in de slaapkamer of de hobbyruimte, met vol doende licht en lucht. Het doorbreken van het dak voor het aanbrengen van een dergelijke voorziening heeft vanzelfsprekend bouwkundi ge gevolgen. Zo zal gezorgd moeten worden voor voldoen de steun voor de bestaande dakconstructie en zullen de aansluitingen waterdicht moeten zijn. Het aanbod van geprefabriceerde dakkapellen en dakramen is in de praktijk zo groot en verschillend dat het voor de consument moei lijk kiezen is. In het Bouwcentrum zijn veel toepassingen te zien, en wordt ook aandacht besteed aan de bouwkundige consequenties. Op zaterdagen is er tijdens de tentoonstellingsperiode koste loos bouwkundig advies te krijgen over het inbouwen. In het zojuist verschenen in formatiebulletin onder de titel „Dakkapel, dakraam, dakkoe pel" wordt uitgebreid inge gaan op zaken als licht, be gaanbaar vloeroppervlak, vrij uitzicht, de eisen die de ge meenten in het algemeen stel len, en de overwegingen om te kiezen voor een dakkapel of dakraam. Verder wordt aandacht besteed aan de soor ten ramen, de traditionele dakkapellen voor platte da ken, de waterdichtheid en het onderhoud. Het informatie bulletin kost ƒ3,50, excl. ver zendkosten en is op de exposi tie verkrijgbaar. Telefonisch bestellen kan ook, onder nr. 010—33.11.00. De expositie is geopend van maandag t/m za terdag van 9 tot 5. De toegang is gratis. Het Bouwcentrum ligt vlak tegenover het Centraal Sta tion Rotterdam. Op de Nederlandse markt is zojuist een nieuw zoetmiddel schenen op basis van eiwitten. Het werkende bestanddee fP' het suikervervangende tabletje is aspartaam,- een verbin< van twee natuurlijke eiwitten, die ook in groente, vlees fruit zitten. Twee fabrikanten Hermes in Zwitserland en S L tr le in de VS zeggen het nieuwe zoetje ontdekt te hebben. j[' doende is de zoetstof onder twee namen, Hermesetas golc Canderel, te koop is bij drogist en apotheek. - Beide fabrikanten verkopen het zoetmiddel voor 6,95 iy~r honderd tabletten. Zo'n pilletje bevat 0,3% calorieën. Da 95 minder dan een gewoon suikerklontje. Het tabletje hl een suikersmaak, dezelfde gebruiksmogelijkheden als sui|jp/ en is geschikt voor diabetici. Alleen als het tabletje lang wif verhit, valt het uit elkaar en verdwijnt de zoetsmaak. TaaifVI/ en koekjes die gebakken worden, moeten dus met gewoneF-** ker bereid worden. Negentig procent procent van het aantal badkamerkranen dat wordt verkocht voor was tafel, douche of ligbad, is wit. Ook de belangstelling voor wit sanitair is eerder toe- dan afgenomen. Een crisis-symp toom of is wit in de mode Het is allebei waar. Wit sani tair is aanzienlijk goedkoper dan gekleurd en sinds de inte rieurontwerpers hun voor keur hebben uigesproken voor „wit", blijkt ook de witte badkamer in opkomst. Maar wie de jongste Welke- gids „Badkamers" openslaat, komt nog volop kleur tegen. Want het zijn niet alleen de gekleurde kranen die door witte worden verdrongen: het chroomwerk heeft min of meer afgedaan. De nieuwe gids is een rijke informatie bron voor ieder die zijn bad kamer wil opknappen of ver bouwen. Er wordt een boekje open gedaan over kranen, lig baden, douchebakken, spat- schermen, wastafels, closets etc. Ook wordt aandacht besteed aan het optimaal indelen van de „natte ruimte". Wie zelf aan de slag wil, leest hoe hij moet begroten en het karwei moet aanpakken om de kos ten binnen de perken te hou den. De gids heeft ook een prijslijst en een adressenlijst van leveranciers. De Welke-gids „Badkamers" is bij de tijdschriftenhandel te koop voor 4,95. Zomers in positie De positiekleding van tegenwoordig gaat met de mode mee. De wikkelrok hang al lang in het kledingmuseum; de vrouw die een baby verwacht hoeft modieus „niet stil te blijven staan". Want ook de Marinelook van Prenatal is helemaal van deze tijd. Aantrekkelijk is ook de Tropcal look: eenvoudig uitgewerkte jurken en overgooiers, waarbij vooral de grote kleurvlakken opvallen. Dit seizoen niet alleen in khaki, maar in veel taupe-achtige kleuren, met accenten van kobalt en rood. in zijn soort is op non-com- merciele basis. Het zal wor den verspreid via verlos kundigen en huisartsen. Het zwangerschapsboek is chronologisch opgezet, zodat de voorlichting parallel loopt met de voortschrijding van de zwangerschap. Vrij wel alles waarmee een- aan staand ouderpaar wordt ge confronteerd, komt aan de orde, zoals voeding, alcohol, gebruik van geneesmidde len, bevallingstechnieken, werken en zwangerschap, kruisverenigingen en prena tale zorg, huisdier en baby, voorbereiding van andere kinderen, enzovoorts. Voorts is er een litteratuurlijst en ruimte voor notities, waar de aanstaande moeder aller lei gegevens die voor de zwangerschap van belang zijn kan vastleggen. In het boek zit verder een blauwe kaart, waarmee zwangere vrouwen wier ge bit niet gesaneerd is, zich alsnog voor gratis controle en behandeling bij de tand arts kunnen melden. Étagère met kastjes met deur, waarvan de bovenste gesloten worden door rood gestreept glas. Verder in dit wandmeubel vijf open kastjes voor bijvoorbeeld boeken, radio, fotoalbum. Twee van de vijf bergruimten zijn afgeschuind om plaats te bieden planten of hebbedingetjes. In samenwerking met de nieuwe Stichting heeft Kip caravans deze caravan ontworpen, onder meer uitgerust met een rolstoellift, een aangepast chemisch toilet en voldoende ruimte voor het keren en wenden van de rolstoel. De caravan is gesaneerd voor cara-patiënten. Deskundigen uit de gezondheidszorg en de revalidatie hebben de Stichting Vakantie en Handicap opgericht. De stichting gaat ervoor zorgen dat gehandicapten in de toekomst zelfstandig op vakantie kunnen. Inmiddels is in Puget-sur-Argens (bij Frjus) de eerste Hulpdienst „Cóte d'Azur" ingericht. Daar staat per 1 maart ervaren personeel de gehandicapte vakantieganger met raad en daad terzijde. Gehandicaptenreizen in groepsverband bestonden reeds, maar zijn door de extra kosten van begeleiding vrij duur. Bovendien voelen de gahndicapten er vaak niets voor met „mede-lijders" op vakantie te gaan. Met de nieuwe hulpdienst kan de gehan dicapte zelfstandig, individueel of met familie of vrienden er tussenuit. En dan het veilige gevoel hebben dat er hulp in de buurt is, juist als thuis. De'hulppost is dag en nacht bereikbaar (tel. 94 45.60.95). Men beoordeelt daar hotels, pensions, restaurants, campings, stran den op toegankelijkheid en mogelijkheden als sporten en dië ten. De gehandicapte vakantieganger kan daar alle informatie inwinnen; vervoer kan worden geregeld en contact met de .Franse gezondheidszorg kan worden begeleid. De post beschikt al over een eigen depot met ondermeer rol stoelen, accu's, douchestoelen, spoelunits voor nier-patiënten e.d. In de toekomst wil men gaan voorzien in speciale accomo dates voor gehandicapten. De Franse juwelier-ontwerper Jean-Claude Gros heeft drie kilo goud gebruikt om een gouden schaakspoel te maken. De stuk ken, alle circa negentig gram zwaar, staan op een brod van la pis lazuli en parelmoer. Hij heeft zeshonderd uur aan het ver vaardigen ervan besteed. Wie dit spel aan een schaakliefhebber cadeau wil doen. moet daar zo'n 225.000 gulkden voor neertel len Luchtvaart beziet elektronische spelletjes met argwaan Het gebruik van draagbare radio-ontvangst- en zendappara tuur aan boord van vliegtuigen, kan de radionavigatie beïn vloeden. Daarom is dat ook verboden. Recorders, gehoorappa raten, pacemakers, scheerapparaten en zakrekenmachientjes geven geen problemen en mogen dus wèl. Het effect van het gebruik van elektronische spelletjes tijdens de vlucht is nog onvoldoende bekend. Internationaal wordt nauwlettend gespeurd of ze afwijkingen aan (delen van) de boordapparatuur kunnen veroorzaken. Mocht dat het geval zijn, dan volgt volgens het KLM-blad De Wolkenridder, on middellijk een verbod. Zwangerschaps boek voor aanstaande ouders Een initiatief dat navol ging verdient: Alle aan staande ouders in het stadsgewest Breda krijgen vanaf begin maart gratis een boek uitgereikt, met uitvoerige informatie over alles wat er bij een zwangerschap komt kij ken. Het „Zwangerschapsboek voor aanstaande ouders", waaraan huisartsen, gynae cologen, tandartsen en ver loskundigen hebben meege werkt, is een initiatief van de plaatselijke Kruisvereni gingen en de GGD. Volgens de samenstellers is het boek uniek, omdat het het eerste Het nieuwe zoetje Canderel en het suikerklontje. Beide dezelfde smaak maar het eiwitrijke tabletje bevat lorieën zodat het het geschikt is voor diabetici, en voor de „afvallers". Kalfsleer voor tassen met gespen, grepen en kleppen In de visie op de mode 1984 komt leer sterk naar vorè Niet alleen dat kleine, korte handschoentjes van zacht zwart of gekleurd leer zullen worden gedragen, ook c«j" tuurs zijn er in diverse combinaties. Een gladleren molp* loos vest onder het jasje van een scherp gesneden man pak doet het ook goed, maar wil het mooi zitten, dan /sPMt> vrij duur. bNR 4 aensc Behalve met stoffen worden ook verschillende soorten i aan elkaar uitgehuwelijkt. Er is „geprent", geperforeerdnner gevlochten leer voor tassen. Terug in het modebeeld is pi0€ glad leren „enveloppe"-tas, waarvan de benaming wijst\ye.r de vorm. De buideltas bleef. De kwaliteiten stijgen als >en constructie en afwerking ingewikkeld is. Jong modieus i 's in de „witten" (wolwit-koelwit-ijswit); hoofdkleuren ech(kt. worden de roden en de blauwen, waarbij aan de kop: mak d< ne. De reptiellook (imitatie-slang of -hagedis) is voor sofi he mige vrouwen erg aantrekkelijk. fram Vlot en handig: afneembare draagriemen aan de tas, i>m a ook als ceintuur bruikbaar zijn. Verder zitten er veel ^>een pen, gespen en kleppen aan. Soms praktisch, soms een je lastig. Goud is aan zet

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10