Klein,maar toch groot DE TREDIA VAN MITSUBISHI 'NAUTO OM VOOR UIT TE KOMEN Jeugdinterland eerste stap in goede richting ZUIDERPARK METRUIM20.000JONGEREN BIJNA VOL 18.595,- SPORT CcidócSotwcmt —A DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 DEN HAAG De zon heeft zijn hoogste punt achter een af en toe dreigend wolkendek nog. niet bereikt als zich de eerste bussen bij de poorten van het Zuiderpark melden. Jeugdige personages, met fel gekleurde spandoeken in de handen en dito petjes op de hoofden, bepalen voorname lijk- de inhoud van dat stuk openbaar vervoer. De chauf feurs van sponsor Beuk stu ren hun voertuigen vlak voor de ingang van het stadion van FC Den Haag, waarna de schoolmeesters met hun leer lingen worden losgelaten. Ze passeren de ingangen, waar een uit vrijwilligers be staand suppoosten korps er te vens op toeziet dat de volwas senen hun kaartje a drie gul den inlevert. Dick Jol bijvoor beeld. tegenwoordig voetbal ler van professie in dienst van het Nijmeegse NEC. hangt voor één keertje de controleur uit. Zoals niemand zich te groot voelt om het gebeuren te doen slagen. Een kraampje van een uitgever, die de Voet bal International en het blad Junior uitdeelt, wordt bijna omver gelopen. Ook de firma Alen ken, die enkele duizen den liters melk in de jonge kelen laat vloeien, maakt zich populair. Opgetogen rent de jeugd naar de nog lege tribunes. Maar het worden er steeds meer en rond half één hebben zich al zo'n achtduizend jongetjes en meisjes in het stadion verza meld. De organisatoren kijken af en toe zenuwachtig naar boven, waar een niet al te Alles valt echter mee, het wolkendek houdt de neerslag keurig in eigen zak en naar mate het aanvangstijdstip van de UEFA-jeugdinterland Ne- derland-Spanje nadert, verza melen zich steeds meer jonge ren én toch ook ouderen rond de vochtige grasmat. Nadat The Shorts nog voor zo'n tienduizend scholieren hun hits vanaf het podium rond de middenstip de tribu nes in hebben gestuurd, mag drie kwartier later André Ha- zes het dubbele aantal met zijn smartlappen vermaken. Hij blijkt nog altijd mateloos populair en de jeugd vult zelf de pauzes tijdens zijn liedjes moeiteloos in met een luid keels gezang. Even schrikt hij van boegeroep. Hij kan aan vankelijk niet weten, dat ach ter zijn rug de Spaanse jeugd- ploeg het veld betreedt voor de warming up. Als hij het begrijpt, haalt de populaire zanger opgelucht adem. De stemming zit er dan ook goed in als de elftallen van Nederland en Spanje het veld betreden. Even daarvoor ech ter vindt de spandoek-wed strijd plaats. De scholen ver vullen de opdracht een zo fraai mogelijke tekening met tekst op doek te tonen met verve. De Johannesschool uit Naaldwijk - met de opmer king „Jeugdvoetbal krijgt franje, met Jong Holland- Spa nje" - komt als beste uit de bus. Al oordeelt de uit leden van de Haagse Scheidsrech- selersdijk met een tweede plaats („Onze leeuw lust ze rauw, 12-1 vergeet ie niet gauw") ook als zeer verdien stelijk. De Van Ostade-school redt met een derde klassering de Haagse eer. Met zo'n druk te raken kinderen natuurlijk de groep kwijt, waartoe zij be horen. Wel vijftig maal doet speaker Huib van Toen een oproep om ieder verdwaald „schaap" naar de eigen kudde te drijven. En lukt dat niet snel, dan omringen politie en kader van FC Den Haag de verdwaalde met vaderlijke zorgen. De Naaldwijkse Jo hannesschool, die in de span doekenwedstrijden in de prij zen is gevallen, had trouwens een aardige manier om de kudde bijeen te houden. Ge woon door zich te onderschei den door groenwitte petjes te dragen. Cruijff Nadat twee meisjes van de voetbalclub Celeritas de Spaanse aanvoerder een bosje bloemen hebben overhandigd en Johan Cruijff de aftrap heeft verricht, toont het pu bliek zich erg fanatiek bij de eerste balbehandelingen. Na een klein kwartier ebt het en thousiasme wat weg, al zijn de olé's en „Holland, Holland" niet van de lucht. Al worden ze dan een paar octaafjes ho ger geplaatst, dan in een voet balstadion de gewoonte is. Opvallend is dat de jeugd - waarvan het allerjongste spul er een groot kinderfeest van maakt en zich ook amuseert met de speelkameraadjes - toch gedurende het gehele duel aandacht heeft voor het gebeuren op het veld. Zo is het stadion toch nog behoor lijk^ gevuld op het moment dat scheidsrechter Bakker de teams weer naar de kleedka mers fluit. De schoolmeesters nemen hun leerlingen weer onder de arm en verlaten massaal het sta dion. Voor de toegangsdeur van de bestuurskamer verza melt zich nog een aantal handtekeningjagertjes dat om het vertrek van André Hazes en Johan Cruijff smeekt. Niet veel later stappen ook die jon geren de bussen echter weer En in de bestuurskamer meldt zich een groot aantal beken den. Aad de Mos praat na met Ger Blok en Kees Rijvers, Lex Schoenmaker begroet Wim Jansen. Michel Valke is er ook, zoals hockey-doelman Joost Claushuis zijn werkge ver All Weather Sports weer vertegenwoordigt. Het is druk en gezellig. Klein, maar toch groots. Iedereen - zeker de or ganisatie van de HVB die van Sony een videofilm van het complete gebeuren krijgt toe gestopt - kijkt tevreden. En ach, de wedstrijd was niet groots om te zien. Maar wat heb je aan een spannende in terland met vijfduizend men sen op de tribune? Is een ma tige partij en ruim twintigdui zend kijkers dan niet meer waard? Iedereen vond gister middag eigenlijk van wel. DENNIS MULKENS DEN HAAG De jeugdin terland Nederland-Spanje bleek een groot succes. Voor lichter Ger Stolk van de KNVB sectie amateurvoetbal meldde, dat het duel de best bezochte interland van de UEFA-jeugd aller tijden was in Nederland. Echter, het ge beuren was vooral bedoeld als een stunt, die de eerste stap moest zijn in de goede rich ting. Heel Nederland is er in middels van overtuigd dat het jeugdvoetbal in de afgelopen jaren fors is verwaarloosd en daarom deed de Haagse Voet bal Bond een goede zet door ruim 20.000 jongeren nog maar eens met het voetbalspel te confronteren. Aad de Mos, de trainer van Ajax, is tevreden als hij de volle tribunes in het Zuider park aanschouwt. Op hetzelf de moment denkt hij echter verder. „We moeten nu de re gio in. Daar gaan we met be kende voetballers demonstra tietrainingen verzorgen. Daar zullen we ons actief tot de jeugd richten. De jongetjes én meisjes moet weer geleerd worden hoe voetbal moet worden gespeeld". De Mos houdt ook het natio nale belang in het oog als hij stelt: „Dit soort wedstrijden moet vaker worden georgani seerd. Het draaiboek van de HVB moet naar de andere af delingen van de KNVB. En daar zullen ze het net zo moe ten doen. Dit is namelijk de juiste formule. Men moet ech ter wel zorgen dat de juiste mensen zich bezig houden met de organisatie. Dat is ook hier in Den Haag heel belang rijk gebleken". Bondscoach Ger Blok was na afloop wild enthousiast. Op hartelijke wijze bedankte hij na afloop met name John Bol- man (Deze: „De koude rillin gen lopen over mijn rug"), lid van de commissie promoting jeugdvoetbal. Blok: „Twintig duizend mensen, wie kon dit geloven. Maar als blijkt dat dat mogelijk is, moet er ook een herhaling komen. Ik hoop dat nog meer afdelingen ons UEFA-team zo willen ontvan gen". Ook van Spaanse zijde was men verheugd over de grote toeloop en een begeleiderwist te melden dat hij zijn ervarin gen in het vaderland door zal brieven. In Nederland hebben zich trouwens de afdelingen Twente en Limburg al en thousiast getoond. De afdeling Den Haag zal in Zeist nog verder verslag gaan uitbren gen van de ervaringen. Afdelingstrainer Louis Krik- ke is ook een opgelucht man, als hij na afloop in de stuurskamer hij, „dat we vandaag jeugd een hoop goodwill ben gekweekt. En ik hoop we straks daar ook de ten van gaan plukken". Niet alleen voor Krikke, Mos, Bolman en al die ren die de wedstrijd van ren tot e Haagse voetbalclubs, die plan met een bijdrage van kwartje per lid Vooral zij kunnen de doortrekken. Zij moeten fiteren van de met de gelegde contacten. Zodat terugloop in het een halt kan woi roepen. DENNIS André Hazes zorgde met zijn smartlappen voor de juiste stem ming. FOTO'S: Milan Konvalinki vrolijke lucht neerkijkt op ters Vereniging bestaande een stadion, dat in oktober jury de produktie van de 197X tijdens FC Den Haag- school Het Startblok uit Hon- UEFA-jeugd valt tegen DEN HAAG De ambi- ance redde alles. Het jeug dige, over paden en tribu nes krioelende publiek, dat een voortdurend ge roezemoes produceerde leidde de aandacht in zo verre af, dat de jeugdvoet balinterland Nederland- Spanje (1-1) niet eens een zouteloos gebeuren kon worden genoemd. Het ge beuren, waarom het ging, de oefeninterland van Ne derlands sterkste elf in de I leeftijd van zestien tot en met achttien jaar, werd in kwalitatief opzicht niet het klapstuk, waarop men in het Zuiderparkstadion zat en stond te wachten. Bondscoach Ger Blok was niet ontdaan, had zelfs van tevoren gez.egd. dat het huidige UEFA- jeugdelftal de zwakste was van de negen, die hij onder zijn hoede heeft gehad. Een enke ling wilde zich nog wel onder scheiden. Zoals John Schuur- huizen van Sparta, de nog al vooruitgeschoven op het mid denveld vertoevende linksach ter, die evenals Hans Witte- veén van Go Ahead Eagles in staat was twee, drie Spanjaar den-te passeren. De wat beter op elkaar inge speeld zijnde Spanjaarden lie ten ook een meer positieve in druk achter dan hun gasthe ren. Dit openbaarde zich pas in de tweede helft. Het eerste deel van de oefeninterland hadden de gasten voorname lijk benut met aftasten. Die wat afwachtende houding gaf Nederland, dat zich ten koste van Luxemburg op 14 maart en 10 april moet zien te kwali ficeren voor het EK jeugd in de Sovjet-Unie, nog mogelijk heden enige initiatieven te ontplooien. De Ajacied Bert de Meijer vond het net achter doelman Camunez, maar scheidsrechter Cees Bakker had op het vlagsignaal van de als grensrechter fungerende Joop de Wit (John Blanken- stein, ook een Hagenaar, was' de andere vlaggenist) al geflo ten wegens buitenspel. Drie minuten voor het rustsignaal kwam Nederland toch op voorsprong. Bij een vrije trap stapten vier Nederlanders zo snel over de bal, dat de Spaan se muur totaal verbrokkeld was, toen Hans Witteveen met zijn schuiver doelman Camuëz in feite simpel verraste. Na de rust kwam de ware kracht, dat in het Spaanse spel te lang verborgen had gezeten, aan de oppervlakte. Bij vlagen verrukkelijk demarrerend van tegenstanders zochten de Spanjaarden de weg naar het doel van Fred Grim, die het druk kreeg. Voor een inzet van Francisco Roman moest hij zwichten. John Feskens van Willem II, met Ron Wil-' lems van PEC/Zwolle de eni ge eredivisiespeler, viel gebles seerd uit en werd vervangen door Fred Bodaan, de Rijswij- ker die nu voor Sparta uit komt. Vlak voor het einde toonde scheidsrechter Bakker nog de gele kaart aan Cor El- zinga van Heerenveen, die Be- stard had gevloerd. FRANS LEERMAKERS Nederland-Spanje 1-1 (1-0): 37. Hans Witteveen 1-0. 49. Francis Roman 1-1 Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 25.000. Gele kaart: Elzin- fia (Nederland). Nederland: Grim (Ajax); Schuurhui- zen (Sparta). Feskens (Willem II- Bodaan (Sparta). Elzinga (Heeren veen). Verhagen (PSV); Witteveen (Go Ahead Eagles). Willems (PEC- Zwolle). I)e Meijer (Ajax). Van dt Luer (MVV). Jansen (Haarlem) Berghuis (PSV). De technisch vaardige lichtgewicht Frank Berghuis van PSV glipt langs de Spanjaard José Cascales Garcia. DeTredia is gemaakt voor de kritische automobilist. Die er bovendien graag voor uit komt, dat hij meer eisen aan z'n auto stelt dan 'n ander. Want de Tredia scoort in elk opzicht (veel) hoger dan gemiddeld. De lange, elegante en dynamische lijn is een vondst. Het uitrustingsnivo is hoog. De kombinatie van prestaties en rij- eigenschappen is ideaal. En wat vooral opvalt is de perfektie waarmee de Tredia is ontworpen en gebouwd. Tot in het detail. DE GESTAALDE PERFEKTIE £5 Al met al is er maar één ding gemiddeld aan de Tredia: z'n prijs. Wat verklaart waarom het aantal Tredia's op de weg met de dag groeit. U wilt de Tredia ook wel eens meemaken? Ga dan eens langs bij de Mitsubishi dealer. Wilt u meer weten over de unieke financiering met het Mitsubishi Termijn Garant Plan? Bel dan 05280-655 66. Importrice Hart Nibbrig Greeve B.V. Sassenheim. Tel. 02522-19000. fe. QUALITY CIRCLE PRODUCED LEIDEN Automobielbedrijf Oudshoorn B.V., Levendaal 136-138, tel. 071-149341/891229 LEIDERDORP Automobielbedrijf Oudshoorn B.V., Touwbaan 5, tel. 071-410141 Wie voor de Tredia kiest, hoeft geen enkel kompromiste sluiten. Want binnen het aantrekkelijke Tredia-koncept is er een auto voor ieder een. Met 1400 cc of 1600 cc motoren, met automaat of soepele hand- geschakelde versnel lingsbak. Naast de komplete, komfor- tabele basisversies zijn er ook luxueuze en zeer luxueuze Tredia's leverbaar. Metals onverslaan bare topper de 1600 cc Turbo. De kombinatie van voorwielaandrijving en een U-vormige achteras levert bij alle Tredia's een spektakulaire ruimtewinst op. Vanaf inkl. BTW af Sassenheim. Wijzigingen voor behouden. Afgebeeld model: Tredia 1600 GLS. Quality Circle Produced In de Mitsubishi fabrieken bouwen kleine groepen toe gewijde mensen uw Tredia. Zo'n groep heet Quality Circle. Omdat de mensen van die groep zich persoonlijk verant woordelijk voelen voor wat ze doen en geen eentonig serie werk verrichten, is uw Tredia hun werkstuk. Een werkstuk waar ze zeer veel zorg aan besteden en kon- troles op toepassen. En dat ze pas uit handen geven als het perfekt is. Elke Mitsubishi is "Quality Circle Produced". Daarom behoort ook uw Tredia tot het beste dat er op de wereld wordt gebouwd. Wat nog eens wordt onder streept door de top positie die Mitsubishi in vrijwel elk betrouwbaarheids onderzoek inneemt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16