Irak stopt offensief van Iran Gesprek Shamir-Van den Broek levert vrijwel niets op Invasie VS in Grenada was heilzaam Jemayel overweegt ikkoord met Israël />p te zeggen UITENLAND Ceidae (Somanl DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 PAGINA 13 gentijnse mmandant lklandoorlog nder arrest [JENOS AIRES Admi- ial Jorge Anaya, oud-lid an de militaire junta en op- >rbevelhebber van de Ar- •ntijnse marine tijdens de alklandoorlog, is op last an de Hoge raad van de ■ijgsmacht gearresteerd, erder al was generaal Leo- ïldo Gualtieri die in laatste stantie verantwoordelijk ordt gesteld voor de Ar- mtijnse nederlaag in de alklandoorlog, gearres- erd. AMNESTY: Gevangenen op Oost-Timor „verdwenen"". DEN HAAG Zeker 23 mensen die op Oost-Timor door Indonesische militairen gevangen werden genomen, zijn „verdwenen". Dit heeft de mensenrechtenorganisatie Amnesty International ver klaard. Amnesty zegt de na men van de 23 te kennen. Volgens Amnesty zijn de laatste maanden enkele hon derden eilandbewoners ge vangen genomen. Velen van hen zijn naar het regionale militaire hoofdkwartier op Bali gezonden of worden ge vangen gehouden op het eiland Atauro. De organisatie acht het niet uitgesloten dat de „verdwenen" arrestanten, onder wie pater Domingos Soares, opgesloten zitten in een nieuwe gevangenis te Becora, dicht bij de hoofdstad Dili. Verzoeken van Amnes ty aan Jakarta om informatie 'zijn tot dusver onbeantwoord gebleven. De arrestaties heb ben volgens Amnesty plaats gehad in de periode tussen augustus vorig jaar en eind januari 1984. Volgens het Portugese studiecentrum Qa- timo zouden op of omstreeks 29 september vorig jaar ruim honderd aan handen en voe ten gebonden Oosttimorese gevangenen op gruwelijke wijze om het leven zijn ge bracht. Zij zouden overge bracht worden naar het In ternationale Rode Kruis maar werden, aldus Qatimo, vanuit vliegtuigen in zee ge gooid. Amnesty is intussen een actie begonnen om meer informatie te krijgen over het lot van de „verdwenen" gevangenen. AIDS geconstateerd in Midden- Afrika BOSTON Een groep Belgische artsen heeft gisteren gerapporteerd dat de geheimzinnige immuniteitsziekte AIDS is aangetroffen bij 18 mensen uit Midden- Afrika. De meesten ko men uit Zaire. Het eer ste geval dook in 1979 op, hetzelfde jaar waar in de ziekte voor het eerst in de Verenigde Staten werd geconsta teerd. Winst Labour dankzij nieuw leiderschap LONDEN Voor het eerst sinds de Falkland-oorlog heeft de Britse Labour-partij in opi niepeilingen een voorsprong op de regerende Conservatieve Partij van Thatcher. Volgens een gisteren gepubliceerd opi nie-onderzoek kan Labour nu rekenen op 40 procent van de stemmen. De Conservatieve Partij kwam niet verder dan 39 procent. Labour-politici schre ven het succes in grote mate toe aan het nieuwe leiderschap van Neil Kinnock. Deze nam vorig jaar de leiding binnen Labour over van de uitgebluste Michael Foot. Rode Khmer bevrijdt guerrillastrijders ARANYAPRATHET Bijna de helft van de 5000 Cambodjaanse dwangar beiders, die een weg naar een guerrilla basis van de Rode Khmer in Cambodja moesten aanleggen, zijn door troepen van de Rode Khmer bevrijd. Dit heeft generaal Pichit Koenlawanit, onderbe velhebber van de Thailandse grens troepen, gisteren tijdens een persconfe rentie gezegd. Vietnam heeft volgens de generaal be gin januari 5000 dwangarbeiders naar het grensgebied van Thailand en Cam bodja overgebracht, waar zij een weg moesten aanleggen naar een guerrilla- basis van de Cambodjaanse guerrillabe weging Rode Khmer. AGDAD Irak heeft nieuw offensief tegen Irak ■n grote zege behaald bij ?,tart,te' w.a.ren Y°>êens Radio- SerriediffinB van He Baëdad een miljoen Iraanse j va i! i Ti soldaten gemobiliseerd. Iraan- Uidelijke havenstad Bas- se troepen willen een bres te a. Dit meldden gister- slaan in de Iraakse verdedi- vond de Iraakse radio en gingslinie, opdat de aan de elevisie. Het bericht Golf gelegen stad Basra omsin- uidt erop dat het Iraakse zou kunnen worden. ;ger erin is geslaagd de narr Daarmee zou tevens het zuide lijke Iraakse leger worden geï- rote aanval van Iran af soieerd. slaan, die woensdag rerd ingezet. Radio-Teheran meldde giste ren eerder op de dag dat deze aanval, de vijfde Iraanse troepen waren opge- nds Iran vorige week een rukt tot bij Ali al Gharbi. Deze Iraakse stad ligt op enkele ki lometers van de belangrijke verbindingsweg tussen Bagdad en de havenstad Basra. Behal ve in het zuiden van Irak had den Iraanse troepen dinsdag ook een aanval enkele kilome ters noordelijker aan de Iraans-Iraakse grens gelan ceerd. Over het van de strijd aan dit tweede front was van ochtend vrijwel niets bekend. Radio-Teheran liet eerder deze week weten, dat Iraanse troe pen in Irak aan een beslissend offensief waren begonnen. 3EIR.OET/WASHINGTON De Libanese president Semayel onderhandelt met Syrië over annulering van et Libanees-Israëlisch akkoord, dat in mei vorig jaar 'erd gesloten. Dit meldde gisteren het gezaghebbende ibanese dagblad An-Nahar. Opzegging van dit ak- oord vormt één van de belangrijkste eisen van Syrië de Libanese oppositie. Gemayel inderdaad het akkoord met Israël annuleert, dan ijgt het diplomatieke overleg in Libanon weer een nieuwe ins. De Saoedische bemiddelaars hebben gezegd dat er enige Doruitgang zit in hun pogingen om het Libanese conflict aan de ïderhandelingstafel op te lossen. iverse rechts-christelijke leiders hebben gisteren echter ge- aarschuwd, dat zij president Geamyel zullen laten vallen als ze het akkoord met Israël opzegt. Ex-president Chamoen, lei- rs van de' rechtse Liberale Partij, heeft gisteren laten weten it vertrouwen in Gemayel te zullen opzeggen als deze buigt tor de Syrische eis om het Libanees-Israëlisch akkoord op te ggen. Ook de commandant van de rechts-christelijke militie, em, heeft zich in deze bewoordingen uitgelaten. Verenigde Staten hebben tijdelijk de levering van 130 pant- rwagens voor troepenvervoer aan het Libanese leger opge- hort. Dit hebben functionarissen van het ministerie van defen- gisteravond in Washington verklaard. aarnemers zeiden dat de Amerikaanse regering vreest dat merikaanse wapens door Libanese oppositiepartijen in beslag ardt genomen, als de huidige regering-Gemayel zou vallen. De nctionarissen zeiden dat veel islamitische soldaten van het re- ringsleger zijn overgelopen. Sommige waarnemers schatten it Gemayel nog over 12.000 man troepen beschikt, van wie aar de helft werkelijk gevechtsklaar is. Iritse mijnwerkers bekoelen oede op voorzitter Kolenraad ONDEN Honderden protesterende mijnwerkers in Enge- nd belegerden gisteren de voorzitter van de Britse Nationale olenraad, de 71-jarige Ian MacGregor, en werkten hem tijdens jn bezoek aan de Ellingtonmijn bij Blyth, in het noordoosten in het land, tegen de grond. e Schot MacGregor, die in de VS carrière maakte in het be- ijfsleven en bankwezen, werd door premier Thatcher persoon- jk aangezocht om de Britse staatsindustrie te moderniseren. In tember van het vorig jaar werd hij benoemd tot voorzitter i de Kolenraad en de mijnwerkers vreesden massale ontsla- Gratis plastische chirurgie voor gevangenen SACRAMENTO Gevange- nen in Californië krijgen een kosteloze kosmetische behan deling als ze dat willen, zoals verfraaiing van de neus en verwijdering van wallen on der de ogen, klaagde gisteren een senator uit Sacramento, die het daar duidelijk niet mee eens is. Minstens éen vrouwe lijke gevangene had een zoge heten "Tummy Tuck"-operatie ondergaan voor de opvijzeling van haar figuur, aldus senator Dan Boatwright. Bovendien hadden vrouwelijke gevange nen gratis tabak, baseballpak- ken en zelfs panty's gekregen. Volgens de senator zijn chirur gen bereid de operaties uit te voeren om ervaring op te doen, maar bepaalde kosten worden toch door de staat be taald. De Israëlische premier SI DEN HAAG Het be zoek dat de Israëlische premier Shamir gisteren aan ons land bracht, heeft de EG, omdat dit land veelal dezelfde landbouwprodukten (citrusfruit) exporteert als Is raël. De afgelopen twee dagen was Shamir in Brussel, waar weinig concrete resultaten hij al uitvoerig met EG-func- opgeleverd. Shamir en tionarissen had gesproken minister Van den broek over de economische gevolgen (Buitenlandse Zaken) ™,r Iara^ van sP,anJes tüe- uu i treding. Daar werd hem in hebben vooral gesproken voorzichtige bewoordingen te over de gevolgen voor de kennen gegeven, dat de EG Israëlische economie van weinig kan doen voor Israël. de toetreding van Spanje tot de Europese Gemeen schap. Shamir heeft ver der een kort onderhoud gehad met koningin Bea- Volgens Shamir toonde Van den Broek „veel begrip" voor de economische positie Israël. Maar in een persconferentie wees Van den Broek er met trix en premier Lubbers, £ad™k ?P' dat Nederland iêe- die uitgenodigd werd voor een officieel bezoek aan Israël. houden is aan de afspraken die binnen de EG zijn ge maakt. Wel heeft Van den Broek premier Shamir beloofd dat met Spanje hierover „in- Shamir is zeer bezorgd over tensieve besprekingen" zullen het Spaanse lidmaatschap van plaatsvinden, maar hij voegde eraan toe dat dit overleg bui ten de officiële onderhandelin gen over Spanje's toetreding staat. Het feit dat Spanje geen diplomatieke betrekkingen met Israël onderhoudt, is eveneens door premier Shamir aangekaart. Van den Broek gaf te kennen hiervoor even eens „begrip" te hebben, maar wenste het als een „bilaterale zaak" te zien. Over de Libanese kwestie zei Shamir te hopen, dat het in mei vorig jaar gesloten Liba- nees-Israëlische akkoord nage leefd zal worden. Mocht dit akkoord toch worden geannu leerd, dan „zal Israël de nodi ge stappen ondernemen om zijn noordelijke grens te ver dedigen", aldus Shamir. Van den Broek uitte tegenover pre mier Shamir de wens, dat Is raël zijn troepen uit Libanon terugtrekt. RICK KERSJES staat. Ter gelegenheid van het be zoek van premier Shamir droeg premier Lubbers een das, waarop de Davidsster GUALTHERIE VAN WEEZEL (CDA): (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON CDA- Tweede Kamerlid H. Gu- althérie van Weezei is tij dens een reis door Mid- den-Amerika tot de slot som gekomen, dat de Amerikaanse invasie afge lopen najaar van de Caraï- bische eilandstaat Grena- USKE EN WISKE HET DELTA-DUEL da „toch heilzaam heeft gewerkt" op het links- Sandinistisch bewind in Nicaragua. Van Weezei meent dat de Amerikaan se inval in het marxisti sche Grenada de Sandinis ten in Nicaragua bang heeft gemaakt en tot „veel grotere openheid en opvallende vriendelijk heid jegens het Westen" heeft aangezet. Het CDA-Kamerlid maakte deel uit van een „mensenrech tencommissie", waarin ook de Kamerleden Ter Beek (PvdA) en Weisglas (VVD) zitting hadden en die dezer dagen een oriëntatiereis door Nicaragua, El Salvador, Honduras en Cos ta Rica afsluit met gesprekken in de Amerikaanse hoofdstad Washington. De bevinding van Van Weezei inzake het „Grenada-effect" op Nicaragua zo bleek tij dens een gesprek met Neder landse correspondenten in Washington is één van meerdere punten waarop de mensenrechtencommissie on derling van mening verschilt cent indien ze de gewapende strijd zou opgeven en zich zon der vrees voor rechtse moor denaars in het politieke leven verlaging van de kiesgerech- drachtig, dat de Nederlandse tigde leeftijd tot 16 jaar en de ontwikkelingshulp aan Nica- vervroegde stembusdatum ragua vooralsnog dient te wor- (aanvankelijk was medio 1985 den voortgezet en dat de San- als verkiezingstijd in het voor- dinisten misschien wel geïn- zou kunnen begeven. „In elk uitzicht gesteld) zijn volgens spireerd worden door het mar- geval is het idee in links-Ne derland, dat het overgrote deel van de Salvadoraanse bevol king achter de FMLN zou staan, volkomen onjuist", al dus Weisglas. gua meer uit zijn op het beves- sche staatsvorm doorvoeren tigen van hun huidige macht dan op het raadplegen van de bevolking. „De Sandinisten hebben de media in handen, de 16-jarigen hebben op de scholen de ideologie met de paplepel ingegoten gekregen, ik vraag me af hoeveel bur gers er in Nicaragua werkelijk een objectieve keuze zullen kunnen maken", aldus Gual- thérie van Weezel. Hij zei dat de regering Nederlandse commissieleden naar een groep Moskito-india- nen hadden gebracht (die zich na aanvankelijke vervolging door de Sandinisten weer vrij in het land mogen vestigen), „waar we een boek van Lenin en een foto van Che Guevara konden bekijken en waar de boterhammen verpakt waren in de Pravda". Ter Beek en VVD-er Weisglas waren het erover eens dat moet worden afgewacht in hoeverre de oppositie in Nica- over de aangetroffen situatie ragua daadwerkelijk de kans (getuige onder meer de niet- totale perscensuur en het toe staan van privébezit en -initia tief). Weisglas benadrukte dat de voortzetting van de Neder landse ontwikkelingshulp af hankelijk moet worden van het waarachtig verloop van de beloofde vrije verkiezingen. Waardering hadden de drie Kamerleden van de drie grote partijen voor de „sociale men- Nicaragua de senrechten" (alfabetisering, Gualthérie van Weezel betoog de op emotionele toon, sterk onder de indruk te zijn van de persoon van Napoleon Duarte, die zich als leider van de christen-democratische partij in El Salvador, kandidaat heeft gesteld voor het presi dentschap bij de verkiezingen gezondheidszorg, verkleining van volgende maand. „Duarte steekt met kop en schouders boven alle anderen in El Sal vador uit. Hij is de laatste hoop voor dat land". welvaartsverschillen), die in Nicaragua tot stand zijn ge bracht. El Salvador Ten aanzien van El Salvador Van Weezel daagde zijn mede- benadrukte VVD-er Weisglas, dat „het geweld dat door de linkse guerrilla's wordt ge pleegd, ook niet mis is". Hij er kende echter de waarheidsge- commissieleden uit toe te ge ven dat Duarte de verkiezin gen zou moeten winnen, om dat „de guerilla vleugels zou krijgen indien de extreem in Centraal-Amerika. De socialist Ter Beek toonde zich voorzichtig optimistisch over de democratische gezind- krijgt zich te organiseren en toegang krijgt tot de media, om te bepalen hoe eerlijk de komende Verkiezingen zijn. trouwheid van de schatting rechtse Roberto D'Aubuisson door de Salvadoraanse katho- zou winnen". Ter Beek erken- lieke mensenrechtenorganisa- de dat de verkiezing van Du- tie, dat in 1983 in dat land 1250 arte „hoopvol" zou zijn, mede politieke executies door recht- omdat deze voormalige junta- se doodseskaders zijn uitge- leider nu bereid is om met het voerd en niet meer dan 67 door linkse opstandelingen. gewapend verzet te onderhan delen over verdeling van de heid van de Sandinisten, maar Weisglas vond evenals Ter Weisglas betwijfelde de indruk macht. VVD-er Weisglas op j,r "T— T3-~1- J~4 J~ van Ter Beek, dat de linkse zijn beurt gaf toe dat Duarte christen-democraat Van Wee zel had „grote vraagtekens" bij de opzet van de nu op 4 no vember a.s. vastgestelde ver kiezingen in Nicaragua. De Beek dat de Sandinisten voor alsnog „het voordeel van de twijfel" verdienen. De drie Kamerleden in de Mensen rechtencommissie menen een- FMLN-guerilla in El Salvador „bij gebrek aan een betere li- thans op de steun van 15 tot 20 beraal" de beste man zou zijn procent van de bevolking zou 1 kunnen rekenen en op 40 pro- Studenten van Oxford ongewoon sterke drinkers (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De studen ten van de universiteit van Oxford zijn onge woon sterke drinkers. Dit blijkt uit een onder zoek dat door dr. Peter Anderson ingesteld werd voor de stedelijke ge zondheidsdienst. Een vijfde van de studenten drinkt meer dan vier pinten bier per dag, zegt dr.Anderson. Dat is meer dan twee liter vloeistof, want een Engelse pint heeft een inhoud van on geveer 0,568 liter. De doorsn ee m eisjesstuden t van Oxford ledigt dage lijks een pint bier; jon gens drinken gemiddeld twee pinten per dag. Uit het onderzoek van dr. Anderson blijkt ook, dat twintig procent van de mannelijke en tien procent van de vrouwe lijke studenten in Oxford zich zorgen maakt over hun drankzucht. Een eerste gevolg van deze officiële studie is, dat nieuwe studenten voort aan bij hun aankomst in Oxford een pamflet zul len krijgen dat hen waar schuwt voor de gevaren van overmatig drinken. Aan nieuwelingen wordt trouwens al een zogehe ten „blauw boekje" over handigd, waarin alles uit gelegd staat wat zij moe ten weten over „sex en de ongehuwde student". Nu zal er nog een boekje over het alcoholprobleem bijkomen. Onder de studenten van de Oxfordse Alma Mater zijn de meningen over de omvang van dit vraag stuk tamelijk verdeeld. Pat Wall, president van de studentenvereniging, zegt dat Oxford maar door één probleem ge teisterd wordt, met name hard werken. Heel veel studenten zijn daaraan verslaafd", beweert hij. „Ja, er zijn ook enkele studenten die last hebben van drankzucht, maar ik geloof dat het aan ver schillende andere Britse universiteiten veel erger is. In Oxford hebben wij bovendien het grote voordeel, dat bijna nie mand drugs gebruikt". Volgens president Wall drinken de professoren van zijn universiteit veel meer dan de studenten. Walls oordeel over de drankgewoonten van zijn collega's in Oxford is echter in tegenspraak met de laatste gegevens, verzameld door de Natio nale Studentenvereni ging van Groot-Brittan- nië. Daaruit blijkt im mers, dat de gemiddelde Britse student één pint bier (of één glas wijnper dag consumeert. In Londen kost een pint bier tegenwoordig 80 pence en de kasteleinen van Oxford vragen er niet veel minder voor. In universitaire café's, die het tap- en bedienings- werk aan studenten overlaten, bedraagt de prijs voor een glas van ruim een halve liter ech ter maar 50 tot 55 pence. Jackson beschuldigd van anti-semitisme WASHINGTON De zwarte Amerikaanse democratische presidentskandidaat, dominee Jesse Jackson, is sinds kort verstrikt in een onverkwikke lijke ruzie over zijn vermeen de „anti- semitisme", hetgeen in de Verenigde Staten waar een sterke joodse invloed bestaat op het openbare leven uiterst gevoelig ligt. Jackson was al de vijand van rechtse joodse groeperingen, omdat hij in 1979 PLO-leider Arafat heeft ontmoet en als „held" en als „gematigd lei der" heeft omschreven. Begin dit jaar werd bekend dat Jack sons mensenrechtenorganisatie „Push", giften had gekregen van de Arabische Liga. Enkele weken geleden haalden de media pas echt uit tegen de negerpredikant, omdat die in besloten ontmoetingen her- „Hymietown" zou hebben ge sproken. „Hymie" is een woord dat in het zuiden van de Verenigde Staten wel voor. jood wordt gebruikt. Het is niet zo zeer een scheldwoord, maar wordt door de meeste jo den toch als negatief ervaren en in elk geval onaanvaard baar geacht uit de mond van een politicus. Jackson heeft- gezegd zich het gebruik van het woord niet te herinneren en dat het ook niet zou passen in zijn lange staat van dienst als mensenrechtenleider.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13