47 dagen niets van chauffeurs gehoord l Hulp voor gestrande chauffeurs ,Aan grenzen met rtalië is het normaal 'ok al een ramp Spoedberaad EG over transport-problemen ^,gl VANUIT DE LUCHT Rel rond hulpactie INNENLAND/BUITENLAND £gidóc6omcMtt DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 lacht zwarte leider ;en Sietse Bosgra MSTERDAM De door Zuid-Afri- aangestelde zwarte leider van het iuisland Kwazulu, Gathsa Buthelezi, >eft een klacht tegen Sietse Bosgra m het Komitee Zuidelijk Afrika in- diend. De klacht richt zich tegen n artikel in het in Nederland ver- hijnende blad Amandla. waarin Bu- elezi beschuldigd wordt van ge- elddadigheden tegen zwarte Zuida- ikanen die zijn leiderschap niet Wil li aanvaarden. Volgens Bosgra heb- ;n krijgers van Buthelezi in oktober bt mensen om het leven gebracht. r jol ithelezi. die geweldloos verzet eegt tegen de Zuidafrikaanse rege- Weerberichten via marifoon IJMUIDEN Scheveningen Radio zendt vanaf 1 maart vier maal per dag via tien marifoonkanalen een weerbericht uit voor de Nederland se kustwateren, de Waddenzee en het IJsselmeer. Het weerbericht wordt opgesteld door het KNMI en bestaat uit een (eventuele) storm- waarschuwing, een korte opsom ming van belangrijke weersyste men, en de verwachting voor de komende twaalf uur. Stormwaar- schuwingen worden direct nadat ze door het KNMI zijn uitgegeven, aangekondigd via marifoonkanaal 16, vervolgens uitgesproken via tien werkkanalen en elk uur her haald tot de waarschuwing is inge trokken. Hoogste orde VS postuum voor Sadat WASHINGTON Presi dent Ronald Reagan van de Verenigde Staten heeft giste ren de hoogste Amerikaanse burgerlijke onderscheiding, de Medal of Freedom, pos tuum toegekend aan presi dent Anwar Sadat van Egypte. Sadat is onderschei den samen met dertien voor aanstaande Amerikanen, die de versierselen op 26 maart in het Witte Huis zullen ont vangen. Fotomodel Koo Stark is door prins Andrew van Engeland ingeruild voor een nieuw model, de 23-blondine Katie Ra- bett. De nieuwe liefde van de tweede zooon van koningin Elizabeth is de dochter van een bekend gynaecoloog. Ze gaf, met koninklijke toestemming, in haar ouderlijk huis in Lon den een diner ter gele genheid van Andrews 24e verjaardag. Klein links op bres voor dissidente Grivina DEN HAAG De fractievoorzitters van EVP. PPR, PSP en CPN hebben er gisteren in een brief aan Sovjet-leider Tsjernenko en de Russische ambassadeur in ons land Belet- sky, op aangedrongen de dissidente Irina Grivnina ofwel een verblijfsvergunning voor Moskou te geven dan wel papieren om de Sovjet-Unie te kunnen verlaten. Grivni na heeft misbruik van de psychiatrie in de Sovjet-Unie om daarmee politieke dissiden ten onder de duim te houden aan de kaak gesteld. Zij werd daarvoor veroordeeld tot vijf jaar verbanning naar Siberië. Wegens zwangerschap werd die verbanning onder broken, maar op 17 juli, wanneer haar baby een half jaar wordt, kan zij wegens illegaal verblijf in Moskou opnieuw worden aange pakt door de justitiële autoriteiten. HAKENKRUIS OP SYNAGOGE EINDHOVEN De gevel van een syna goge in Eindhoven is 's nachts beklad met een hakenkruis. Vorige week werden op een joods kerkhof in dezelfde stad al gra ven vernield. De daders zijn nog onbe«- kend. De VVD-Kamerleden Tripels, Ja- cobse en Korthals hebben hun partijge noot en minister van justitie Korthals Al- tes schriftelijk opheldering gevraagd over het politie-optreden tegen een door de ambassade van Iran ingerichte tentoon stelling met geschriften en afbeeldingen die „beledigend en grievend" waren voor het Joodse volk en de staat Israël. Naar hun idee is dat optreden niet afdoende ge weest. De tentoonstelling werd van 8 tot en met 11 februari gehouden in gebouw „Amicitia" in Den Haag. !N HAAG Blokkades grenzen, „slakken-ac- ,,'J op snelwegen en pre- ies volgens het boekje •erkende douaniers zijn oorzaak van de nog eds groter worden ver- ;erschaos in Frankrijk Oostenrijk. Maar ook ïlgië en West-Duitsland idervinden er de nodige nder van. iwel wat betreft de opstop- ïgen in Oostenrijk als wat treft de blokkades in Frank- is een belangrijke rol weg- legd voor de- Italiaanse dou- iers. Voor alle duidelijkheid, t gaat daarbij niet om de enswachten die paspoorten bagage van passerende au- nobilisten moeten inkijken, j lar om degenen die belast J fi met de controle op het in- nationale wegtransport, t en met morgen voeren de iliaanse douaniers een stipt- idsactie, uit protest tegen beleid van de regering in ie. Uitbreiding van het uanepersoneel en een gron- ;e hervorming van het ge le douane-apparaat vormen ou n voornaamste eisen. Een als Frankrijk heeft meer 30.000 douane-beambten M dienst. Italië zo'n 4.200. D^t 3 kolptal is de afgelopen jaren uwelijks groter geworden, danks de enorme vlucht die internationale verkeer eft genomen. De minister 649 n financiën in Rome heeft n v0 orlopig een personeelsuit- v/j" liding van 150 man toege- fd. Bovendien willen de uaniers een extra maande- toeslag van ongeveer gulden, lang de minister niet aan de en tegemoet komt, zullen de laniers acties blijven voe- De stiptheidsactie houden dat de douaniers alleen tus- knflf ac^lt uur 's morëens en KW ee uur 's middags vracht- op c gens doorlaten. Elke dag >oon i dat er in totaal enkele n.o.t Mallen. Het aanbod van achtverkeer dat via Oosten- naar Italië wil is echter el groter. Dat heeft ertoe ge- d dat alle parkeerplaatsen weg naar de Brenner- 'nsovergang staan volgepar- ard met naar schatting bijna 00 vrachtwagens. De Oos- irijkse politie laat nieuwko mers Alp! Urenlang wachten Betekent dit nu dat-de proble men zijn opgelost, zodra de Italiaanse doüane vrijdag weer gewoon aan het werk gaat? „Beslist niet", is het antwoord van secretaris Enthoven van de Koninklijke Vereniging van Transport Ondernemin gen (KNVTO). „In wat een normale situatie heet, is de af handeling aan de Italiaanse grens al een ramp. Je moet er urenlang wachten, soms zelfs een dag. Ik zie niet gebeuren dat ze er nu een schepje bo venop doen. Daarom zal het nog dagen duren voordat de ergste opstoppingen voorbij zijn. Als de douaniers tenmin ste niet gewoon in staking gaan, want dat gevaar bestaat ook". Die „rampzalige" manier van werken van de Italiaanse dou aniers is een van belangrijke punten waarover de Franse vervoerders zich zo boos heb ben gemaakt, dat zij vorige week donderdag tot de nog steeds voortdurende blokkades en wegversperringen besloten. Een tweede strijdpunt van de Franse vervoerders (het zijn de transporteurs die tot de blokkades hebben opgeroepen, de chauffeurs voeren de acties uit) is de verrekening van de btw die men op de dieselolie betaalt. Daarnaast hebben ze nog een aantal andere eisen, onder meer over de wegenbe- lastihg, de maximale rijtijden en hogere vervoerstarieven. Nu mogen de. wegvervoerders maar dertig procent van die btw verrekenen met de btw die zij ,aan de staat moeten af dragend De vervoerders willen honderd procent. Maar dat kost de Franse minister van fi nanciën, bij wie ook buiten landse bedrijven om verreke ning kunnen vragen, te veel geld. De Franse minister van vervoer Fiterman heeft naar eigen zeggen afgelopen dins dag belangrijke concessies ge daan. Maar voorlopig is hij al leen op de klachten over de wachttijden ingegaan. Roerend eens Hoewel de Nederlandse ver- DEN HAAG Op het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag waren vanmorgen zo'n vijfenwtintig telefoontjes binnengekomen van transportbedrijven, die ge bruik willen maken van de mogelijkheid om aan de Italiaanse grens ge strande vrachtwagen chauffeurs te vervangen. Gisteren besloten het mi nisterie en de organisaties van goederenvervoerders tot. de gezamenlijke red dingsactie, waarbij onder meer helikopters zouden worden ingeschakeld. Vanmiddag wordt op het ministerie de knoop door gehakt of de voor morgen geplande operatie on danks de minder dan ver wachte belangstelling toch doorgaat. Overigens stond de telefoon op het ministerie van verkeer en waterstaat gisteravond en van morgen niet stil. Veel mensen belden voor informatie over de verkeerstoestand op vooral de Oostenrijkse wegen. Daar naast boden enkele werkloze vrachtwagenchauffeurs belan geloos hun diensten aan. „Een mooi gebaar. Maar het is een zaak van de ondernemingen wie ze sturen", aldus een woordvoerder van het minis terie. Volgens een woordvoer der van NOB-Wegtransport is het geringe aantal aanmeldin gen voor de luchtbrug onder meer een gevolg van het feit, dat de bedrijven heel moelijk contact kunnen opnemen met hun chauffeurs. Bovendien is het voor sommige bedrijven moeilijk om op korte termijn vervangende chauffeurs vrij te maken. Ten stelligste werd ontkend dat bedrijven hun rij ders in de kou zouden laten staan. Het is de bedoeling dat de chauffeurs, die al dagenlang vastzitten in de lange files voor de Mont Blanctunnel en de Fréjuspas (Frankrijk) en de Brennerpas (Oostenrijk) wor den vervangen door fitte colle ga's. Martinair heeft aangebo den de vluchten naar Genève en Insbruck te verzorgen. Daarvandaan worden helikop ters ingezet. Behalve vervan gende chauffeurs zullen door de lucht de enige manier om het gebied te bereiken ook voedsel, warme kleding en brandstof worden aange voerd. De Nederlandse rege ring betaalt de helft van de kosten van de operatie, cfe werkgevers de andere helft. De situatie van de chauffeurs bij de Mont Blanctunnel, de Fréjuspas en voor de Brenner is volgens de vervoerders slecht. Sommigen zijn ziek. Anderen hebben geen diesel meer om de verwarming van hun cabines aan de praat te houden. Bovendien is er op sommige plaatsen een tekort aan eten, zodat het Rode Kruis noodrantsoenen uitdeelt. Bij de blokkades in de Franse Alpen zouden zo'n 100 Nederlandse vrachtwagens zijn betrokken. In de files voor de Brennerpas staan enkele honderden Ne derlanders vast. i gevolg van de nu een week durende blokkades in Frankrijk ontstaan met name in t Alpengebied tekorten. In Cluses staan de auto's in de rij voor de benzinestations. voerders door de acties van hun Franse collega's de nodige schade ondervinden, zijn ze het met deze eisen van de Fransen roerend eens. „Ook wij ondervinden problemen aan de grenzen", aldus de woordvoerder van de KNVTO. „De eisen komen in het kort neer op een vereen voudiging van de grensforma- liteiten aan zowel de Franse als de Italiaanse grens. Waar om ze daar altijd zo moeilijk doen? Misschien om hun eigen wegtransport te beschermen. De behandeling is meestal zeer onbeschoft. Of neem de ope ningstijden. Die liggen precies vast. Sommige grensovergan gen tussen ons land en West- Duitsland zijn 24 uur per et maal bemand. De manier waarop dergelijke zaken tus sen Nederland en West-Duits land worden afgehandeld, is een voorbeeld zoals men het overal zou moeten doen". Eind van dit jaar wordt een nieuwe EG-richtlijn van kracht, bedoeld om de afhan deling van het vrachtverkeer aan de grenzen te versnellen. Die maatregel heeft echter wenig om het lijf. De ironie wil dat mede onder druk van Frankrijk een veel verder gaande ontwerp-verordening van de Europese commissie de grond is ingeboord. Geen einde Ondanks waarschuwingen van de Franse regering dat de weg- en grensblokkades niet meer worden getolereerd, zien Nederlandse vervoerders voorlopig geen einde komen aan de moeilijkheden in Frankrijk. „In de meeste ge vallen gaan we, als onze klant het vraagt, nog wel op weg. We zoeken steeds andere rou tes, die nog open zijn. Maar als de situatie zo blijft, zullen we eind van de week de wagens thuishouden. Er is toch geen doorkomen aan". Een bijkomstig probleem in Frankrijk is, dat veel bedrij ven eenmansbedrijfjes zijn, die niet bij een bond zijn aangeslo ten. Deze ongeorganiseerde vervoerders willen pas aan het werk, als minister Fiterman zwart op wit garandeert dat hij aan al hun eisen tegemoet komt. JOS TIMMERS 99 Een aantal Franse steden is door blokkades van vracht auto's niet over de (snel)weg te bereiken. Hier een beeld uit de omgeving van Bordeaux. Diefstal diesel in Frankrijk ZOETERMEER Nederlandse chauffeurs in de lange files voor de Mont Blanctunnel en de Fréjuspas zijn de afgelopen dagen bestolen van dieselolie, waarmee ze hun cabines kunnen ver warmen. Om hoeveel vrachtwagens en hoeveel liter het gaat is niet bekend. Ten zuiden van Lyon zou vrijwel geen druppel die sel meer te koop zijn. Wanneer een bestuurder even weg wil, moet een ploeg collega's zijn truck bewaken, zo verklaarde een woorvoerder van de Eigen Vervoerders Organisatie (EVO). DEN HAAG De Neder landers vervoerders schat ten dat de opgelopen schade door de verkeers chaos in Frankrijk en bij de Brennerpas aan de Oostenrijkse-Italiaanse grens inmiddels tientallen miljoenen gulden beloopt. Een delegatie van de vier werkgeversorganisaties in het wegtransport heeft hierover gistermiddag een gesprek met premier Lub bers gehad. Een juiste schatting van de schade is moeilijk te geven omdat de contacten met de onge veer duizend gestrande vrachtwagens uiterst moeizaam verlopen. Volgens de vervoerders komt de klap des te harder aan om dat het gaat om een bedrijfstak die al langer in de problemen zit en de laatste maanden nog al wat tegenslagen te verwer ken heeft gekregen. Er wordt daarbij onder meer verwezen naar de stiptheidsacties van de douane eind vorig en meer re cent de acties van de Franse boeren tegen de Nederlandse vleestransporten. „Reken maar uit", zegt de woordvoerder van een grote vervoerder. „Als een wagen een dag stil staat, kost dat on geveer 1.000 gulden. Dan heb ik het nog niet eens over eventuele schadeclaims van klanten. Vlees dat al sinds vo rige week bij de Mont Blanc tunnel wacht of dieren die da genlang voor de Brenner in kou staan, kunnen we wel vergeten. Triest maar waar. Het zal nog een heel gevecht worden om vast te stellen, wie uiteindelijk welke schade moet gaan betalen". Contact Veel bedrijven verkeren in onzekerheid over de positie van hun chauffeurs. De direc tie van het internationaal transportbedrijf Gerlach Co uit Den Haag probeert naarstig contact te leggen met de chauffeurs van de dertien vrachtwagencombinaties die momenteel in Italië en Frank rijk vastzitten. „Maar het kun nen er ook meer zijn, van sommigen hebben we al dagen niets meer gehoord", aldus de directeur Wilhelm van het Gerlach-distributiecentrum in Ittervoort. Werknemers van de Italiaanse en Franse compagnons van Gerlach nemen nu en dan met personenwagens polshoogte bij de blokkades om na te gaan of de weg al vrij is. In de honder den kilometers file is nog geen spoor gevonden van de eigen chauffeurs. Inzicht in de omvang van de schade heeft de onderneming nog niet. „Gelukkig vervoeren wij geen bederfelijke waar", aldus Wilhelm, „maar de grootste schade zal toch ont staan door het feit dat de wa gens in Nederland en in het buitenland niet met een nieu we lading kunnen vertrekken. Het risico is veel te groot dat de combinaties ergens in Italië of Frankrijk voor dagen vast komen te zitten". Ook het Haagse transportbe drijf De Gier heeft negen wa gens die op de Franse wegen geen kant meer op kunnen. Vier staan vast op de route naar Parijs, vijf ter hoogte van Tours en twee zijn gestrand op weg naar Marseille. Een paar chauffeurs zijn in staat om het bedrijf telefonisch op de hoog te te houden. Vijf rijders hebben daarbij nog het probleem dat ze kaas vervoeren", aldus directeur De Gier. „En die kaas moet wor den gekoeld met behulp van een motor die op dieselolie loopt. Slechts twee wagens zijn uitgerust met een aparte tank waar dieselolie inzit die goejd is voor zestig draaiuren. Maar ook de chauffeurs van die wa gens maken zich grote zorgen over de manier waarop ze aan dieselolie moeten komen". Het bedrijf rekent hoe dan ook op een forse verliespost. De Gier: „Als het meezit kan er vrijdag worden gelost, dus dan kun je de totale schade wel zo'n beetje uitrekenen. Als het nog langer duurt is de schade echter niet meer te overzien". Planten Ook het transportbedrijf S.v.d.Meer in Roelofarends- veen dat onder meer planten en bloemen door Europa be zorgt, heeft te lijden van de Franse en Italiaanse acties. Een vrachtwagen zat gisteren nog vast in de buurt van Pa rijs, terwijl een andere wagen op weg naar Spanje twee da gen vertraging opliep. Tenslot te raakten twee andere chauf feurs verzeild in files bij de Italiaanse grens. Ook bij dit bedrijf gaat het om kwetsbare vracht. Van der Meer: „We voeren vooral jonge planten, die mogen niet te lang donker staan en kunnen zeker niet te lang zonder water". (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Neder landse regering heeft gis teren de EG-partners bij een geroepen voor een spoedberaad over de transportsituatie in Frank rijk. Het beraad van de ministers van verkeer zal maandag in Brussel wor den gehouden. Tijdens de vergadering van maandag zal onder meer wor den nagegaan in hoeverre de Franse regering het Verdrag van Rome schendt, door toe te staan dat er geen vrij verkeer van mensen en goederen mo gelijk is tussen de lidstaten van de Europese Gemeen schap. Het staat buiten kijf dat negen van de tien leden van de EG er bij Frankrijk op zul len aandringen een eind te maken aan de situatie. Vol gens de overeenkomsten zal de Franse regering dan onmid dellijk maatregelen moeten treffen om ervoor te zorgen dat vrije doorvoer gegaran deerd wordt. Binnen de EG is Frankrijk bo vendien in overtreding. Het land staat chauffeurs rijtijden toe tussen de negen en tien uur, terwijl binnen de EG een maximum is gesteld van acht uur. Bij het Europese Hof is daartegen een procedure aan hangig gemaakt en een uit spraak daarover is aanstaande. Intussen hebben de overige Europese regeringen er bij de Italiaanse overheid op aange drongen een oplossing te vin den voor het langzaam wer kende douanepersoneel. In Brussel drong een West duits lid van het Europese par lement er op aan alle grensfor- maliteiten binnen de Europese Gemeenschap onmiddellijk af te schaffen. De voorzitter van de liberale fractie, Martin Bangemann, zei in een verkla ring dat „de dagelijkse moei lijkheden aan de grenzen bin nen de Gemeenschap de Euro pese gedachte bij onze burgers in discrediet brengen". DEN HAAG Rond de hulpactie voor de vastzittende vracht wagenchauffeurs in Frankrijk en Oostenrijk is gisteren een rel ontstaan. Voorzitter W. Woudenberg van de truckersclub Hol land Duck verklaarde dat hij via het Rode Kruis geld inzamelde voor de mede door hem te organiseren luchtbrug naar de chauf feurs. Bij de organisaties van vervoerders was echter niets bekend van enige samenwerking met Woudenberg. Met name NOB-Weg transport, dat claimt de initiatiefneemster van de hulpactie te zijn, reageerde woedend. „Wij willen niets te maken hebben met die cowboy van een Woudenberg". Ook het Rode Kruis heeft ontkend dat zij geld inzamelt voor een hulpactie van truckersaanvoerder Woudenberg. Het Rode Kruis in Frankrijk verstrekt vrachtwagenchauffeurs en wintersport- toeristen waar nodig hulp. terwijl het Oostenrijkse Rode Kruis warme maaltijden en dranken uitdeelt, zo deelde het Rode Kruis in Den Haag mee. rADVERTENTIE Joegoslavië. Porec/Isirië. 15-daagse vliegreis. Half pension. Per persoon vanaf Hsl446.-Ls 825." Spanje. Malgrat de Mar aan de Costa Brava. 12-daagse busiris in cl. div. excursies. Volpension Per persoon ^70 C vanaf Hs 880.- Ls IsD BOEKBIJDEANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Joegoslavië. Rovinj/lstrië. Bus retour Hs 320- Ls 270.-. Vakantiewoningen. Per nacht vanqf CA Hs 145-Ls JyJr Spanje Palma Nova op Mallorca. 15-daagse vliegreis. Appanementen. Per persoon Hs 1010.' Ls 679.- Italië. Lido di Classe. Vakantie park 200m. van strand. Appartementen. Per nacht vanaf A C Hs 101- Ls Ljr Spanje Cala Llonga op Ibiza. 15-daagse vliegreis. Appanementen. Per persoon Va""f HSV46.-LS 649." Frankrijk. Pon Barcarès Roussillon. Bungalowtent. 4-sterren camping bij zee. 4 pers per week vanaf O 'S C Hs805-Ls JZDr Spanje. Fuengirola aan de Costa de! Sol. 15-daagse vliegreis. Appanementen. Per persoon Hs 1000- Ls 669." Spanje. Estanit aan de Costa Brava. Busretour Hs 290.r Ls 200.- Appanementen. Per nacht vanaf A A Hs 74.- Ls ZH-.- Spanje. Play a del Ingles/Gran Canaria. 15-daagse vliegreis. Ned. leiding. Appanementen. Per persoon vanaf TCT Hs 1021.-Ls /JJr ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-14/^741 ANWB UW VAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BU HET REISBUREAU VAN DE ANWB (ti\ - v/rurw. L\ - Laaxwzwti)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11