£eicUc (Bowuvnt Grimmige stemming bij wegblokkades Ooievaar Mondale vernedert Glenn in Iowa Iieuwe omroep lm taken van [OS te redden premier lubbers: ^Veel meer doen om jeugdwerkloosheid te bestrijden" ieiligheidspact juid-Afrika en [ozambique ophanden Desastreuze gevolgen bij minimale huurverhoging Dinsdag21 februari 1984,75e jaargang no. 22816 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 00 Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen. Middagtempera- tuur 4 graden. Krachtige tot harde wind, later afnemend. Zon op: 07.43; onder: 18.05. Schev. hoog water 6.34 en 18.41; laag water: 211 en 14.47 uur. elpende hand voor estelende ooievaars ERONGEN Ooievaars met broedplannen rden in Nederland in de watten gelegd. Vo- jaar waren er in ons land nog maar drie ;ten bewoond. Voor de Nederlandse vereni- l tot Bescherming van Vogels is dat een re- binnenkort een door mensenhanden ver- rdigd ooievaarsnest neer te laten op het dak kasteel Amerongen. Een marinehelicopter gt voor de plaatsing. De Vogelbescherming pt daarmee te bereiken dat het ooievaars- tpaar dat daar vorig jaar vergeefs heeft ge beerd een nest te bouwen dit jaar alsnog een >rkeur heeft voor het kasteel. Na de mislukte ing is het paar doorgevlogen naar Duitsland )enemarken. Winnend kapsel De Britse liberale leider David Steel ging in 1983 perfect gekapt. Hij kreeg voor z'n kapsel van de kappersfederatie de elk jaar uitgeloofde prijs. Die ging hij na tuurlijk ophalen, maar voor deze foto moest Steel zich wel eerst met een indianenkapsel tooi en. Dat deed hij overi gens met plezier. Denen vinden whisky in plaats van gif KOPENHAGEN De speurtocht van Deense schepen naar 80 vaten met bestrij dingsmiddelen die zich op de bodem van de Noordzee bevinden, heeft tot nu toe al leen een vermiste container met 8.000 flessen whisky opgeleverd. Volgens de be manning van de „Gunnar Seidenfaden", die de container vond, gaat het om „Whi sky van een zeer goed jaar". Op 20 januari verloor een veerboot op de Noordzee on geveer 80 vaten met het zeer giftige be strijdingsmiddel „Dinoseb". De vaten lig gen waarschijnlijk op een diepte van 80 a 150 meter op het Deense continentale plat. Vorige week meldde de Nederlandse ma rine een deel van de giftige lading te heb ben gelocaliseerd. Lelystad bestelt 1200 m2 schilderij LELYSTAD Ter verfraaiing van het nieuwe gemeentehuis in Lelystad heeft de architect van het gebouw Jan Hoogstad de beroemde, uit de Cobra-beweging voortge komen kunstenaar Corneille uitgenodigd een openluchtschilderij te maken. Dit kunstwerk, met een afmeting van zo'n 1200 m2, komt voor het gemeentehuis te liggen en vervangt de gebruikelijke tuin, park of fontein. De in Parijs woonachtige Belgisch- Nederlandse kunstenaar heeft zijn ontwerp inmiddels op papier gezet. Het bestaat uit een uit felle kleuren opgebouwd relief, waarin afbeeldingen van takken van de boom des levens, vogels en vissen zijn terug te vinden. De kosten van het kunstwerk belopen 200.000 gulden. Het gemeentebe stuur moet nog akkoord gaan met het ont- STERKE OPKOMST SENATOR GARRY HART (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Walter Mondale heeft met over grote meerderheid de eer ste voorverkiezing van de Democratische partij voor het Amerikaans presi dentschap gewonnen. In de deelstaat Iowa verplet terde Mondale met name de presidentambities van zijn partijgenoot John Glenn. Verrassend sterk uit de bus kwam senator Garry Hart, die nu plotse ling nog een kleine kans heeft om de hegemonie van Mondale te breken. Iowa was maandagavond de eerste van de vijftig Ameri kaanse staten waarin dit voor jaar zowel de Democratische als de Republikeinse partij voorverkiezingen houden om uit te maken wie ieders uitein delijke presidentskandidaat moet zijn bij de verkiezingen van 6 november. Bij de Repu blikeinse partij is er in feite geen competitie, daar is Ro nald Reagan opnieuw kandi daat. Voormalig vice-president Wal ter Mondale kreeg in de bijna 2.500 kieskringen in Iowa vol gens de voorlopige uitslagen 49 procent van alle uitgebrachte stemmen. Hij nam daarmee een reusachtige voorsprong op zijn zeven mededingers, van wie Garry Hart (46-jarige se nator uit Colorado) met 17 procent tweede werd. Ex- ruimtevaarder John Glenn, die tot dusver blijkens alle en- quetes de enige serieuze uitda ger was van Mondale, eindigde met niet meer dan 3 procent op een vijfde plaats. Glenn werd nog overvleugeld door George McGovern 13 procent) en Alan Cranston (9 procent). Negerkandidaat Jesse Jackson kwam er niet aan te pas. In de noordelijke landbouwstaat Iowa is minder dan een pro cent van de bevolking zwart. Pagina 11: Mondale lijkt no minatie nu al op zak te heb ben. Ooievaars zijn altijd al in het nieuws. Op het kasteel Amerongen wilde het hen tot vorig jaar toe maar niet lukken een nest te bouwen. Vandaar, dat men vandaag zo'n nest, met mensenhanden gemaakt, door een helikopter van de Koninklijke Marine had willen neerlaten om te zien of de ooievaars erop zouden neerstrijken. Het feest ging echter nog niet door, omdat de helikopter door het weer niet kon opstijgen. De operatie Ooievaar wordt nu een paar dagen uitgesteld Wat u beslist niet moet uitstellen is onderstaande bon voor veertien dagen gratis de Leidse Courant, met mensenhanden, invullen. Dan heeft gereageerd. De Leidse Couianl wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. BREDA Premier Lubbers meent dat ons land zijn in spanning wellicht moet ver dubbelen om de schrijnende jeugdwerkloosheid beter te kunnen bestrijden. Volgens Lubbers moet het ko mende Voorjaarsoverleg met werknemers en werkgevers ook daarop gericht zijn „en niet alleen op de mate waarin er bezuinigd moet worden". De premier zei dit gisteravond in Breda, na afloop van een studiebijeenkomst, die zijn partij, het CDA, heeft gehou den met de Vlaamse zusterpar tij, de CVP. Van de dertien miljoen werk lozen in de Europese Gemeen schap is de helft jonger dan 25 jaar. „We mogen niet gedogen dat een ganse generatie wordt opgeofferd aan de crisis," al dus Martens. Lubbers sprak uit dat er meer kansen gebo den moeten worden „aan jon- werktijd niet te ontkomen zal worden gehouden. De chris- geren die niet aan de bak ko- zijn. ten-democratische partijen in men". „Ik ga niet verder dan een Gemeenschap, die samen- Hii denkt daarbij aan maatre- verkorting van 36 uur, maar gelen als verdeling van werk, voor jongeren bepleit ik maxi meer deeltijdbanen, meer sta- maal 32 uur". Ook ziet de pre- geplaatsen, stimulering van mier veel in vervroegde pen- het leerlingenstelsel en wer- sionering, „al was het alleen ken met behoud van uitke- maar omdat zo'n maatregel ring. Wat betreft de lange ter- makkelijk terug te draaien is", mijn (de negentiger jaren) De studieconferentie in Breda denkt Lubbers dat aan een al- had als achtergrond de Euro- gemene verkorting van de pese verkiezingen, die 14 juni werken in de Europese Volks partij (EVP), nemen daaraan deel met een gezamenlijk ver kiezingsprogram. Lubbers en Martens verklaar den dat alleen met een écht Europees beleid de reusachtige werkloosheid effectief kan worden bestreden. HAAG Een initiatief- ip onder aanvoering van Eerste-Kamerlid mevrouw iinga (D'66) vergadert van- over een plan een aspi- omroep op te richten, die programma's over ist en cultuur en over min- leden moet gaan verzorgen laarmee enkele NOS-taken :t gaan redden. Niet alleen volgens de medianota de 'tijd van de NOS worden froren (zodat de NOS niet ijdenmedelen in komende zend- strijdjuitbreiding), maar boven- krijgen de omroeporgani- :s een meerderheid in het NOS-bestuur, hetgeen volgens de initiatiefgroep een bedrei ging voor de NOS-taken bete kent. Onder de initiatiefnemers be vindt zich een aantal leden van de Eerste Kamer zoals Glastra van Loon (beiden D'66) en Geertsema (VVD), voormalige bewindslieden van CRM zoals Vrolijk en Egas (PvdA) en Van Doorn (PPR) alsmede verscheidene media- -deskundigen. Het is de bedoe ling samenwerking te zoeken met de Federatie van Kunste naarsverenigingen en de Stichting Derde Net. 'UTO Mozambique en Zuid-Afrika hebben gisteren mee- ;eld dat zij „zo spoedig mogelijk" een veiligheidsakkoord zul- sluiten. Zuidafrikaanse minister Botha, de minister van defensie j|nus Malan en minister van politie Louis le Grange voerden iren besprekingen in de Mozambikaanse hoofdstad Maputo ladden een gesprek van anderhalf uur met de marxistische imbikaanse president Samora Machel. Tijdens de terugreis Johannesburg verklaarde Botha tegenover verslaggevers boord van zijn vliegtuig, dat overeenstemming is bereikt veiligheidsafspraken en dat in de komende maanden mo- jk een formele overeenkomst kan worden gesloten. In de iafrikaanse pers is gesuggereerd dat de besprekingen kun- leiden tot een topconferentie en een niet-aanvalsverdrag Mozambique. Geen van beide landen wilden zeggen wan- het akkoord zou worden getekend. Wel zei Botha dat door dergelijk akkoord de twee regeringen geen enkele vorm ondermijnende activiteit tegen het buurland zullen toestaan. Honden NU OOK GROTE VERTRAGINGEN TRANSPORT VIA OOSTENRIJK grensovergang tussen Oos tenrijk en Italië, omdat de Italiaanse douane opnieuw een stiptheidsactie is begon nen. „Het gemor onder de Europese vrachtrijders wordt met de dag groter", aldus vanmorgen een woordvoerder van NOB- Wegtransport, naar aanlei ding van de steeds chaoti scher wordende toestand op de Europese vrachtroutes. Behalve de niet-Franse vrachtrijders dreigen ook veel toeristen de dupe te worden van de blokkades. Volgens de ANWB zijn de wegen tot Parijs vrij. Maar even zuidelijker beginnen de moeilijkheden, die niet alleen de verbindingen met Italië, maar ook die met Spanje bemoeilijken. Overi gens worden personenauto's sinds gisteren op veel plaat sen doorgelaten, al moeten zij daarbij tussen de vracht wagencombinaties door sla lommen. In Frankrijk voeren de vrachtrijders actie tegen de trage afhandeling aan de grens met Italië. Bovendien willen zij een verlaging van de dieselprijs en de wegen belasting. Over deze eisen overleggen zij vandaag met de Franse minister van ver voer, Fiterman. Om hun ei sen kracht bij te zetten wer den tussen donderdag en zondag talrijke wegen in het gehele land met vrach- wagens geblokkeerd, waar door een grote verkeers chaos ontstond. Toen de or ganisaties van vrachtrijders zondag besloten de acties op te schroeven, in afwachting van het gesprek met de mi nister, zetten ongeorgani seerde vervoerders de blok kades voort. Zij willen eerst resultaat zien. „Het is dui delijk dat de acties niet DEN HAAG/LYON- /MUNCHEN Enkele duizenden stilstaande vrachtwagens, verlaten opleggers, bedorven la dingen en een steeds grimmiger wordende stemming onder honge rige, kleumende chauf feurs, van wie velen bij voorbeeld dringend olie hebben om hun cabine te kunnen ver warmen. Dat is nog steeds het beeld bij de grensovergangen tussen Frankrijk en Italië, waar Franse vrachtwa genchauffeurs vanaf vorige week donderdag de wegen geblokkeerd houden. Sinds gisteren dreigen der gelijke toestanden ook aan de belangrijke Brenner- Schots en scheef over de weg staande vrachtauto's verhinderen het verkeer In de buurt van het Noordfranse Tancarville. Het is een van de talrijke wegversperringen door ongeorganiseerde vrachtwagenchauffeurs. voorbij zijn. In het zuiden van Frankrijk houdt men echte blokkades in stand. Elders voer men „slakke- nacties", die het verkeer ernstig vertragen. Maar als het gesprek van vanmorgen in Parijs niets oplevert, dan krijg je de poppen weer aan het dansen", aldus een woordvoerder van NOB- Wegtranport. Pagina 2: Oostenrijk wil geen blokkades. 2. S.P] Nyk Oiscolawaai „dekt" inbrekers dooi UTRECHTInbrekers hebben onder „dekking" van kei- discomuziek ongestoord hun slag kunnen slaan in i woonhuis boven een Utrechtse disco-bar. De inbrekers kwamen het pand binnen via het dak. Ze haalden wat bakpannen weg, boorden een gat in het dak, en gingen er pet 8.000 gulden vandoor, het geld van de bareigenaar die oven z'n zaak woont. Dat ook honden last kunnen hebben van het felle zonlicht werd onlangs duidelijk in Florida. Uitgerust met zonnebril en pet reden deze twee huisdieren langs het strand van Florida, waar zij de nogal wat aandacht trokken. NAAKT VERBODEN OP SCHOUWEN HAAMSTEDE Er mag ko mende zomer nergens naakt gerecreeerd worden op het strand van Schouwen Duive- land. Dat heeft de gemeente raad van Westerschouwen deze week beslist. Het politie toezicht zal worden uitgebreid en volgens burgemeester J. Niemantsverdriet-Leenheer zal het voor mensen die toch ontbloot van de zon willen ge nieten een duur zonnebad worden, want er zal onherroe pelijk geverbaliseerd worden. DEN HAAG Als dit jaar een huurverhoging achterwe ge zou blijven en de huurstij- ging in '85 en '86 zou worden beperkt tot 1 procent, dan blijft het ministerie van Volks huisvesting in 1990 zitten met een tekort van ongeveer 1.7 miljard gulden. Dat zou desas treuze gevolgen hebben voor de stadsvernieuwing en de nieuwbouw. Dit stelt het mi nisterie in reactie op het plan dat door de Nationale Woning raad (NWR) is gelanceerd. Het Centraal Planbureau heeft onlangs op verzoek van de MINISTERIE: NWR berekend dat een huur- echter van uit dat de komende stijging van 1 procent, in jaren de prijscompensatie niet plaats van vier procent, gun- wordt ingeleverd, hetgeen stig zou zijn voor de arbeids- nauwelijks reëel is. Zonder kosten, de woningbouw en de prijscompensatie zijn de gevol- werkgelegenheid. Volgens het gen desastreus, aldus het mi- ministerie gaat de NWR er nisterie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1