f2É£eidóa 6oma/nt I Israëlische acties in Libanees gebied W 4» S UIEN, PEEN EN GEHAKT Deining Franse wegen slechts mondjesmaat ontruimd Kern energie is veilig BON: Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f "61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Maandag 20 februari 1984, 75e jaargang no, 22815 Veel bewolking. Kans op sneeuw, regen en mogelijk ij- zel. Lichte vorst. Middagtem- peratuur 3 graden. Matige tot krachtige zuidoostenwind. Zon op: 7.45; onder 18.03. Schev. hoog water: 5.55 en 18.03; laag water: 1.40 en 14.16 )eurwaarder bij iolitie Urk op de stoep RK De rijkspolitie in Urk heeft on- ngs ongevraagd bezoek gekregen van Tein deurwaarder. De zuiveringsschapsbe- :ting was niet betaald, ook niet na een ingende aanmaning van het Zuive- ngsschap West-Overijssel. De deur- aarder werd overigens doorgestuurd lar de rijkspolitie in Den Haag, waar de LP( keningen en aanmaningen van het zui- 079iringsschap blijkbaar tevergeefs lar toe zijn gestuurd. De poltitiebureaus ;bben doorgaans maar weinig geld in is, en de grote rekeningen worden dan ^vr.p,k doorgestuurd naar Den Haag. De be ling laat dan echter vaak lang op zich ichten. Te lang, zo bleek in dit geval. Schaatsen op ondergelopen land Oud en jong konden giste ren even op de schaats. Waar de hoge waterstand van de rivieren de afgelo pen weken voor heel wat overlast had gezorgd, was er nu heel wat plezier. Op de nog onder water staande uiterwaarden, evenals trou wens op allerlei sloten en stadse singels, waren heel wat schaatsers en ijszeilers actief, al bleef het oppassen voor wakken. Plan financiering Olympische Spelen DEN HAAG De Aalsmeerder P. Smit stelt driftig pogingen in het werk de Olympische Spelen van 1992 naar Ne derland te halen. Daartoe heeft hij een financieringsplan gesmeed, waarbij via een door hem op te richten maatschappij aandelen kunnen worden gekocht. Mid dels een advertentie-campagne roept Smit de bevolking op één procent van het te investeren bedrag op een speciaal bankrekeningnummer over te maken. Bij voldoende belangstelling zal tot de oprichting van een maatschappij worden overgegaan en worden de aandelen op de markt gebracht. De Amsterdamse no taris Zabel ziet er op toe dat bij onvol doende interesse, de reeds gestorte be dragen terug vloeien naar de eigenaar. ianken verwegen ogere inte LVERSUM ruil voor het in rkening brengen 1 n administratie- isten voor over- -hrijvingen (een vartje per over- iui hrijving) zullen banken straks ellicht meer ren- betalen over re mingen met wat •Teigere saldo's. heeft voorzit- Lardinois van hoofddirectie de Rabobank :eren verklaard de Avro-ra- Bij het uitke- van een hoge- rente, aldus rdinois, wordt dacht aan saldo's enkele duizen- n guldens. De iken hopen op se manier te be ken dat klanten schillende re lingen samen- ;gen om aldus hoger saldo op rekening te fgen. Volgens Rabo-voorzitter !len zodoende op ige termijn de enzen tussen ewone" rekenin- n en spaarreke- ïgen verdwij- edetineerde stelt tube 'RECHT De jarige Utrechter heeft afgelo- week gepro- :rd via een tube dpasta heroine politiecel bin- te krijgen om aan de man te ngen in het s van bewaring arnaar hij zou rden overge- cht. nietsvermoe- ïde huisgenoot de verdachte de tube he re samen met ere persoonlij spulletjes van op het politie- eau afgeleverd. gevangenbe- arder kreeg waan toen de dachte wel erg irukkelijk eg of de tand- veilig was gekomen. De oine in de tube volgens de po- een handels- irde van circa )00 gulden. BEIROET/JERUZALEM Israëlische troepen zijn gister avond de Zuidlibanese Awali- -rivier overgestoken en ruk ken verder op naar het noor den. Dit meldden gisteravond de officiële Libanese radio en televisie. Een Israëlische mili taire woordvoerder in Jeruza lem sprak het bericht onvoor waardelijk tegen. De gevech ten in en om Beiroet tussen de Libanese oppositiepartijen en het regeringsleger gaan onver minderd voort en concentre ren zich op Soekh-el-Gharb, een voorstad van Beiroet die van grote strategische beteke nis is. Volgens de Libanese televisie trekt een Israëlische colonne in de richting van het plaatsje Damoer, dat 20 kilometer ten zuiden van Beiroet ligt en vo rige week werd ingenomen door de Libanese oppositiepar tijen. Radio-Libanon meldde voorts dat een tweede colonne eveneens de Awali-rivier is overgestoken en op weg is naar de stad Jezzine, die in het Shoef-gebergte ligt. Het zou de eerste keer zijn dat Israëlische colonnes zich aan de noordelij ke kant van de Awali-rivier begeven, sinds Israël een half jaar geleden zijn troepen te rugtrok uit het Shoefgebergte. De berichten over een Israëli sche opmars kwamen enkele uren nadat de Israëlische luchtmacht stellingen van Li banese oppositiepartijen in de bergen ten oosten en ten zui den van Beiroet had gebom bardeerd. De luchtaanval was bedoeld als een waarschuwing tegen de Libanese oppositie partijen om geen steun te ver lenen aan Palestijnse guerril lastrijders. De Israëlische mi nister van defensie, Arens, zei gisteren dat zo'n duizend Pale stijnse strijders terug waren gekeerd in West-Beiroet. Is raël heeft herhaaldelijk ver klaard geen Palestijnse strij ders te dulden in gebieden waaruit zij door Israël zijn ver dreven. Pagina 7: Syrië ak koord met nieuw Saoediscb vredesplan - rtn- iiscb mar Behalve met blokkades demonstreerden de Franse wegvervoerders ook met „slakken-acties", zoals hier op de grote weg van Parijs naar Lyon. Over de gehele breedte van de weg naast elkaar voortsukkelende vrachtauto's zorgden voor files van tientallen kilometers lengte. Ongeorganiseerde chauffeurs zetten blokkades voort Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Kilo winterpeen kilo uien, O CA samen Mager rundergehakt, 500g6985.48 QAO kilo sjoelswtUO ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG/PARIJS De oproepen van de Franse bon den van transportondernemers om een einde te maken aan de blokkades op de Franse auto wegen, in afwachting van een morgen te voeren gesprek met de Franse regering, lijken maar een beperkt resultaat te hebben. Volgens de Neder landse organisatie van trans portondernemers, NOB Weg transport, duurden vanmorgen in 23 Franse departementen de wegblokkades voort. De schade die de Nederlandse vervoerders van de nu drie dagen durende blokkades heb ben ondervonden, beloopt naar schatting een half mil joen gulden. Het zouden vooral de ongeor ganiseerde Franse vervoerders zijn, die hebben besloten de acties voort te zetten. Zij wil len eerst resultaten zien van het overleg dat de Franse transportorganisaties morgen hebben met de communisti sche minister van vervoer, Charles Fiterman. De Franse vervoerders willen dat de regering in Parijs iets doet aan de lange wachttijden aan de grens, vooral met Italië. Verder eisen zij lagere brand stofprijzen en vei wegenbelasting. Om deze eisen kracht bij te zetten werden sinds donder dag in heel Frankrijk vele honderden verkeersknoop punten door vrachtwagens ge blokkeerd, waardoor het ver keer volkomen werd ont wricht. Het effect van de actie werd vergroot doordat afgelo pen vrijdag voor duizenden Fransen de wintersportvakan tie begon. Vooral in de Franse Alpen, waar de acties van de chauffeurs zich concentreren, is de chaos nog steeds com pleet. Politie voorkomt knokpartij VALKENBURG De politie van Katwijk heeft met de rijkspo litie gistermiddag een grote knokpartij tussen groepen jongeren verhinderd. Ongeveer 50 Katwijkse jongeren in de leeftijd van 12 tot 17 jaar waren op weg gegaan naar Valkenburg om daar slag te leveren met Rijnburgse jongeren. De actie was een wraakoefening omdat vorige week Katwijkers klappen zou heb ben gekregen van Rijnsburgers bij jongerensociëteit De Peuk in Valkenburg. De Katwijkers werden echter opgewacht door de politie die een grote hoveelheid wapentuig in beslag nam. Het ging daarbij om katapulten, stokken, honkbalknuppels, hand schoenen met ijzeren punten, wurgstokjes en nog meer van dat soort zaken. Negen Katwijkers werden aangehouden wegens verboden wapenbezit. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt en ze zijn na verhoor heengezonden. CDA-WERKGROEP: DEN HAAG Van kern energie kan op een veilige en verantwoorde manier gebruik worden gemaakt. Dit staat in een vanmor gen door het Wetenschap pelijk Instituut van het CDA uitgebracht rapport „Vernieuwend Energiebe leid". „Ons land kan kernenergie niet al bij voorbaat afwijzen. Het is onmogelijk, ondanks ons aardgas, een energiebeleid te voeren dat belangrijk af wijkt van het beleid in de ons omringende landen, die (veel) meer van kernenergie gebruik maken". Volgens de werkgroep moet voor de produktie van stroom een afweging gemaakt worden tussen kolen en kernenergie. „Elektriciteitscentrales die vóór 1990 afgeschreven zijn, moeten worden opgevolgd door kolencentrales". „Maar na 1990 zal vooral kern energie als bron voor de stroomproduktie moeten gaan functioneren". Een lid van de werkgroep, dr. Bos, a'cht een veilig en verantwoord gebruik van kernenergie overigens niet mogelijk. Volgens het rapport moet er nog vóór 1990 onderzoek wor den verricht naar de mogelijk heden van opslag van het ra dio-actieve afval. Door proef boringen in zoutkoepels moet worden bezien of het afval daarin opgeborgen kan wor den. De werkgroep vindt dat we ons gas zo veel mogelijk moe ten opsparen. Extra gebruik in eigen lqnd of meer export van gas mag alleen als dit leidt tot minder energieverbruik in de toekomst. FC Groningen helpt Ajax aan koppositie DEN HAAG In de eredi- visie voetbal heeft Ajax aartsrivaal Feyenoord van de leiding verdrongen. De Rotterdammers hielpen daar zelf aan mee door met 1-0 te verliezen bij FC Gro ningen. Ajax, komende zon dag te gast in de Kuip, maakte tegen Fortuna S geen fout: 5-1. Beide clubs hebben 36 punten, maar Ajax heeft betere doelcij- fers. Het Nederlands Olympisch Comité wil proberen de in ternationale schaatskalen- der een ander gezicht te ge ven. Tjeerd Van Wimersma Greidanus, chef de mission tijdens de gisteren in Sara jevo afgesloten veertiende olympische winterspelen, verklaarde dat het schaat stoernooi in de Joegoslavi sche stad heeft geleerd dat allrounders kennelijk tekort schieten op specialistische afstanden. Het idee om tot nationale kampioenschap pen per afstand te komen. jaren gebeurt, heeft gehoor gevonden bij de technische leiding van de KNSB en bij het NOC. Verder onder meer in Sporttribune: Tweeling één en twee FC Groningen scoort waar Feyenoord faalt Come back Den Bosch grenst aan ongelooflijke Rijnsburgse Boys overklast RCL na rust UVS slaat belangrijke slag AZC toont suprematie tegen De Robben Gerard Welling wint Noteboom-toernooi Katarina Witt vermijdt risico ADVERTENTIE OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. NISSAN Keuze uil 100 stuks. Alkemadelaan 1 - Roelofarendsveen Telefoon 01713-2866-2073. Trein halveert personenauto VOORHOUT Twee 20-jarige inwoners van Wassenaar kre gen gisteravond omstreeks half negen de schrik van hun leven toen een trein de voorkant van hun auto eraf reed. Het ongeluk gebeurde op de onbewaakte spoorwegovergang aan de Roosel- veltlaan in Voorhout. De autobestuurder zag de spoorwegover gang aanvankelijk over het hoofd en stopte pas toen het voorste gedeelte van zijn auto op de rails stond. Dat werd er door de trein uit Haarlem finaal afgereden. Aangezien de rest van de auto bleef staan kwamen de Wassenaarders met de schrik vrij. Deining bij de irissen. „Denkt u bij voorbaat maar niet dat het de sop de kool niet waard is, omdat het om een onbeduidend bolgewas gaat. Want niets is minder waar", zegt onze tuinbouwmedewerker in onze rubriek „In en om de kas" vandaag. En hij kan het weten. U trouwens ook als u zijn relaas hebt gelezen. En uw buurman, vriend, kennis, oom en tante ook, als zij zich zouden abonneren op de Leidse Courant. Of tenminste deze ook op gebied van land- en tuinbouw bij de tijd zijnde krant veertien dagen zouden proberen. Waar hebt u uw pen De Leidse Couranl wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Ccidóö (Soumnt D Den Haag. j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1