m i Iowa en New Hampshire aan begin van lange weg naar Witte Huis Bert de Vries moet wel rebelleren J BINNENLAND/BUITENLAND c 1 buitensteBinnenhof "b: iteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen: buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhoftbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen SIJTHOFFPERS CDA WIL GEEN „SLAAF VAN KABINET" ZIJN Politiek Partij Parlement £eidM<2owumt ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 inaeI imSPOKAME Ooit gehoord van het land SpokaniëHet is geen schande uw antwoord „nee" is, want deze staat komt in geen enkele officiële atlas voor. Het land bestaat alleen in de ver beelding van de Amsterdamse neerlandicus Roland Twee- huysen, die er een boek over heeft geschreven en zelfs een Spokanische taal heeft ont worpen, alsmede Spokanische politieke partijen, ministeries, wetten, verkeersregels, geld, egels, paspoorten, rijbe wijzen en wat dies meer zij. In een televisie-uitzending heeft Tweehuysen een keer verteld dat Spokanië een uit de hand gelopen hobby van hem is, waar hij niet meer van los komt. Hoezeer het uit de hand is gelopen, werd onlangs weer eens bevestigd, toen Tweehuy sen minister Neelie Smit- Kroes van Verkeer en Water staat en haar staatssecretaris Jaap Scherpenhuizen zover kreeg dat zij een luchtvaart- verdrag tussen Nederland en Spokanië ondertekenden. Het ministerie hield de overeen komst zorgvuldig geheim, maar afgelopen dinsdag werd de totstandkoming van het verdrag onthuld door De Volkskrant, die een persbe richt had ontvangen van het Spokanische ministerie van Transport. In de Tweede Kamer werd er wat lacherig op gereageerd, maar daar bleef het bij. En de zaak zou al spoedig weer ver geten zijn. als donderdag de naam „Spokanië" niet weer was opgedoken in het debat over de begroting van Econo mische Zaken. Het was minis ter Van Aardenne, die op nieuw de aandacht op het fic tieve land vestigde. De aanlei ding daartoe was de volgende. Van verschillende zijden was in de Kamer gevraagd wat er waar was van de sombere voorspellingen over onze eco nomie, die vorige week in de media opdoken. Het Centraal Planbureau (het rekencen trum van de regering) zou on der meer hebben becijferd dat het nog een paar jaar bergaf waarts met Nederland zou blij ven gaan en dat het aantal werklozen in 1987 maar liefst 1,2 miljoen zou bedragen. Het kabinet had in een eerste reac tie daarop al laten weten dat dit geen juiste prognoses wa ren, maar alleen enkele „vin geroefeningen Probeersels dus, waarbij een aantal gege vens, veronderstellingen en maatregelen door elkaar was geklutst. Van Aardenne legde dit donderdag nog eens aan de Kamer uit. FABEL „Mijnheer de voorzitter", zei hij, „ik zou u een fabel willen vertellen. In een land, niet zo ver hier vandaan, we zullen het maar Spokanië noemen, leefde eens een bioloog die on derzoekingen deed. Theore tisch meende hij dat het hem zou lukken om schapen en gei ten te kruisen en dat er dan een diersoort zou ontstaan die een bijzonder goede produktie zou kennen van wol, vlees, melk en alles wat men op agrarisch terrein maar kan be denken. Dat onderzoek was dus de moeite waard. Via de techniek van kunstmatige in seminatie kruiste hij een geit met een ram. Toen bleek dat de geit in verwachting was, vertelde zijn assistent dit di rect in heel Spokanië rond. Er werden onmiddellijk vragen gesteld in het parlement. Ook werd er gesproken over het verlenen van speciale subsi dies aan boeren die deze nieu we diersoort zouden gaan fok ken. De regering zat bij dit alles wat verdwaasd te kijken, om dat ze nog geen officieel rap port had gekregen. Ook de bioloog kon geen verder uit sluitsel geven, behalve dan dat hij het theoretisch mogelijk achtte dat het experiment zou slagen. Tot zijn zoontje thuis kwam en zei: „Pa, ik lees nu van alles in de krant, maar ik moet je eerlijk bekennen dat ik het zo zielig vond voor de bok dat hij almaar in zijn hok moest blijven. Die heb ik toen ook maar bij de geit gelaten". Ademloos, maar met een brede lach op de gezichten luisterden de kamerleden toe. „Zo zie je maar", vervolgde Van Aar denne, „dat je altijd voorzich tig moet zijn met het trekken van conclusies uit wetenschap pelijk onderzoek, voordat alles definitief is bewezen. Wat dat betreft is het biologisch onder zoek in Spokanië net zoiets als het onderzoek van het Cen traal Planbureau. De werk zaamheden zijn immers nog in volle gang. Er is nog helemaal geen sprake van definitieve ramingen DRAAGTIJD Zo voer de bewindsman nog even voort, totdat Arie van der Hek van de PvdA naar de interruptiemicrofoon stapte en vroeg: „Welke bok is nu per ongeluk bij de geit gezet?" „Dat weet ik niet", antwoord de Van Aardenne. „want ik ben dat zoontje niet. Ik ben trouwens ook niet de directeur van het Planbureau. Ik weet alleen dat er een conclusie is getrokken die niet klopte. Er zijn inmiddels alweer nieuwe berekeningen gemaakt. Toe vallig is eén van die bereke ningen in de pers gekomen, maar er zijn er natuurlijk meer geweest". Van der Hek weer: „Volgens mij is die geit zo langzamer hand ziek". Van Aardenne schudde het hoofd. „Ik heb niet de indruk, dat de geit, als u daarmee het Centraal Plan bureau bedoelt, ziek zou zijn". Van der Hek: U spreekt over verschillende berekeningsron den. Dat lijkt me een geweldi ge bezoeking voor die geit". Van Aardenne: „De definitie ve uitkomsten zijn in maart klaar. Tot zolang is dus de draagtijd". Van der Hek: „Het voordeel is in ieder geval, dat deze geit korter zwanger is dan de gemiddelde geit, het geen ons natuurlijk wel wat geduldiger zou moeten maken. Toch zou ik nog iets willen vragen. Ik weet namelijk dat de minister geen minister is van Spokanië, maar van Ne derland". Van Aardenne: „Het is ook maar een fabel". Van der Hek: „Inderdaad. Het is goed dat u dat nog eens zegt, want anders zouden we ons kunnen vergissen". Van toen af aan nam het debat weer een serieuze wending. Van der Hek smeekte de mi nister de Kamer toch maar een paar tussentijdse bereke ningen van het Planbureau te verstrekken, maar daar wilde Van Aardenne niets van we ten. Men moet wachten tot maart en daarmee basta. Over een paar weken zullen we dus pas weten welke verwachtin gen we mogen koesteren over de economische toestand van Nederland in de komende ja ren. We zijn zeer benieuwd. Laat het Planbureau maar gauw opschieten. Vooruit met de geit! SPREEKTIJD Met de behandeling van de be groting voor Economische Za ken heeft de Kamer deze week de lange reeks debatten beëindigd over de rijksbegro ting voor 1984, die het kabinet vorig jaar op Prinsjesdag had gepresenteerd. Als de Kamer aan die begrotingsmarathon begint (meestal in oktober) krijgen alle fracties een hoe veelheid spreektijd toegewe zen die ze mogen gebruiken voor alle debatten over ons „nationale huishoudboekje". Die spreektijd wordt uitge drukt in minuten. De grootste fracties krijgen er enkele dui zenden. de kleinere wat min der en de allerkleinsten (de éénpersoonsfracties, zoals de EVP, het GPV en de Cen trumpartij) mogen niet meer dan 120 minuten over de di verse begrotingsonderdelen praten. Men mag uiteraard zelf uitkiezen hoeveel men per debat gebruikt: van zijn 120 minuten soupeert de GPV'er Gert Schutte er bijvoorbeeld 15 op bij de behandeling van Sociale Zaken, 10 bij Defensie en maar 5 bij Verkeer en Wa terstaat. Op één na hebben alle fracties hun spreektijd voor de begro tingen helemaal opgebruikt. Die ene is de Centrumpartij. Hans Janmaat had na het de bat van deze week nog 62 mi nuten over. Dit ontlokte PSP- fractieleider Fred van der Spek aan het slot van zijn be toog de volgende opmerking: „De Centrumpartij heeft 62 minuten ongebruikt gelaten. Dit onderstreept nog eens dat het hebben van een grote mond in de politiek niet per se samenvalt met het serieus be drijven van politiek". DICK VAN RIETSCHOTEN (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Wie de Amerikaanse presidents verkiezingen van 6 no vember aanstaande, waar voor de strijd al in volle jang is, op de voet wil volgen, heeft enig inzicht ïodig in de ingewikkelde techniek en de organisato rische opzet van dit demo- ratisch spektakel. verkiezingsstrijd valt in hoofdstukken uiteen. Tot id augustus is het eerste ïapiter aan de orde: de voor- irkiezingen van de twee gro- politieke partijen (de Demo- iten en de Republikeinen), leiden tot de aanwijzing de twee presidentskandi- iten. ,iWW benoemingen (nominaties) É20 leschieden tijdens de beide na- 19*80 rona'e partijcongressen (con- 57I00 lenties). Democratische partij- <6.50 ftden komen daartoe met dui- 154.70 Jenden bijeen in de derde teek van juli in San Francisco en de Republikeinen in de ■■■■derde week van augustus in Dallas, Texas. Maar voordat die nationale conventies be- zal waarschijnlijk al lekend zijn wie de nominaties de wacht gaan slepen. belangstellenden kunnen ich dit jaar helemaal concen- reren op een van de twee par- jen: de Democratische. Bij de lepublikeinen immers is er 27.20 55.00 maar één kandidaat, te weten de huidige president Ronald Reagan. In de Democratische Partij hebben zich acht kandidaten voor het Witte Huis gemeld: Walter Mondale, John Glenn, Jesse Jackson, Garry Hart, George McGovern. Alan Cran ston. Ernest Hollings en Reu ben Askew. In deze opsom ming is de volgorde van popu lariteit aangehouden, die de laatste nationale verkiezings- onderzoeken hebben uitgewe zen. In werkelijkheid kan het kansspel zich echter nog in heel afwijkende richtingen voltrekken. Bepalend daar voor is vooral de uitkomst van de eerste van de lange serie voorverkiezingen die zowel de Democratische partij als de Republikeinen in alle vijftig afzonderlijke staten organise- Voorverkiezingen per staat dus, die tussen maandag 20 fe bruari en dinsdag 5 juni wor den gehouden. Geregistreerde Democratische partijleden stemmen dan niet rechtstreeks op een van hun acht kandida ten. Ze kiezen een aantal re gionale afgevaardigden naar de genoemde landelijke partij- conventie in San Francisco. Op deze wijze zullen in totaal 3.933 partijafgevaardigden uit alle hoeken en gaten van de VS naar de „National Conven tion" worden gestuurd. Anders dan vroeger is het te genwoordig binnen de Demo- Walter Mondale, de gedood verfde presidentskandidaat voor de Democratische Partij. cratische Partij voorschrift dat de kandidaat-afgevaardigden naar de conventie al vóór de voorverkiezingen hebben vast gelegd, op welke kandidaat ze gaan stemmen. Dat betekent dat er vooraf absolute zeker heid over de uiteindelijke uit slag kan bestaan, op voorwaar de dat een kandidaat een abso lute meerderheid (minstens de helft plus een) van alle afge vaardigden achter zich krijgt. Haalt geen van de acht die vijftig-procent-plus-een, dan volgen nieuwe stemmingsron den, waarbij de afgevaardig den wel vrij zijn om van stem te veranderen. Maar ook dan is het waarschijnlijk dat de kandidaat die in de eerste ron de de meeste stemmen had, de vereiste absolute meerderheid krijgt. Rokerige achterkamers De regionale afdelingen mo gen zelf uitmaken via welke methode zij hun afgevaardig den naar het nationale partij congres aanwijzen. Met voor bijgaan aan allerlei nuancever schillen zijn er in de loop der geschiedenis twee soorten voorverkiezing onstaan: de zo genaamde „primary" en de zo genaamde „caucus". Dit jaar heeft in de ene helft van de staten een primary en de an dere helft een caucus plaats. Een primary is een geheime algemene verkiezing, te verge lijken met de verkiezingen in Nederland, maar dan afzon derlijk voor de Democratische en de Republikeinse partij ge organiseerd. Zo mogen dus al leen ingeschreven leden van de Democratische Partij kan didaten op de Democratische lijst aankruisen. Een caucus daarentegen is een meer besloten selectieproces, dat zich vaak letterlijk in „ro kerige achterkamers' voltrekt. In dit sterk „getrapte" stelsel kiest het bestuur van het kleinste partijverband (meestal niet meer dan een wijkkring) haar vertegenwoordiger(s) in het één maat grotere verband, de gemeentelijke partijraad. Daar kiest men weer afge vaardigden in de provinciale partijkring en zo tot en met het deelstaatniveau. Telkens geldt daarbij dat de verkoze- nen hun voorkeur moeten hebben uitgesproken voor een van de kandidaten. Op de dag van de caucus zelf beslist de (deel)- staatsconventie welke afgevaardigden naar San Francisco gaan. In een aantal deelstaten geldt een „kiesdrempel" van twintig procent. Voor de presidents kandidaat die minder stem men haalt, gaan helemaal geen „delegates" naar de nationale conventie' (Jesse Jackson valt deze regel fel, maar tot dusver vruchteloos, aan). Grote favoriet De allereerste deelstaatverkie zing zal een caucus zijn en wel in de staat Iowa op maandag 20 februari. De tweede gaat in de vorm van een primary en heeft plaats op 28 februari in New Hampshire. Op die twee gebeurtenissen richten zich dezer dagen de ogen van alle Amerikanen en van miljoenen elders in de wereld. Wie de eerste voorverkiezing wint, is immers meteen de favoriet voor de- nationale partijnomi natie, al was het alleen maar dank zij de eraan verbonden publiciteit en het psycholo gisch belangrijke „winnaar saureool". Maar de vroegste voorverkie zingen kunnen ook voor dege ne die tweede of derde eindigt van onschatbare waarde zijn. L .:L, De negerkandidaat Jesse Jackson, die waarschijnlijk te weinig steun krijgt van blanke kiezers en daardoor geen se rieuze bedreiging vormt voor Mondale. Een kandidaat die tot dusver niet erg is opgevallen, maar plotseling verrassend sterk uit de bus komt in een caucus of primary, kan „de ontdekking" van het jaar worden en daar mee een opmars naar de eind overwinning in San Francisco (we spreken nog steeds niet over de eigenlijke ververkie zingen tegen Reagan) begin nen. Op zo'n manier is bijvoor beeld Jimmy Carter in 1976 de weg naar het Witte Huis inge slagen. De acht huidige Democrati sche presidentsgegadigden hebben dan ook met een ver houdingsgewijs enorme inzet campagne gevoerd in de op zichzelf kleine en onbeteke nende landbouwstaten Iowa, in het middenwesten, en New Hampshire in het noordoosten. Ter illustratie: Iowa (drie mil joen inwoners) mag slechts 58 van de bijna 4.000 afgevaardig den naar San Francisco leve ren, New Hampshire (een mil joen inwoners) maar 22. Cali- fornië mag als grootste staat 345 gedelegeerden leveren. Ondanks die „nietigheid" kun nen maandagavond in Iowa de Democratische kaarten al heel anders komen te liggen. Tot nog toe gooit ex-vice-president Walter Mondale de hoogste ogen. De kans is groot dat John Glenn, tot dusver tweede in de landelijke opiniepeilin gen, die positie in Iowa niet handhaaft en dat Garry Hart of George McGovern zich als veel serieuzer kandidaten aan dienen. Vertroebelende ele menten zijn dat Iowa noch New Hampshire model staan voor het gemiddelde Amerika. Het zijn gebieden vrijwel zon der grote steden en met bij voorbeeld maar een tot twee procent zwarte kiezers. Dat laatste is nadelig voor neger- kandidaat Jesse Jackson, die echter wel de kans krijgt om aan te tonen of er in aanleg ook steun van blanke kiezers inzit. Toch wordt "met name de pri mary in New Hampshire op 28 febryari een goede afspiege ling van de onderlinge krachtsverhoudingen in het kandidatenveld beschouwd. Zulks mede op grond van de geschiedenis, die aantoont dat de winnaar in New Hampshire meestal ook de winnaar van de landelijke nominatie is ge worden en vervolgens vaak de president van de Verenigde Staten. Dit verkiezingsjaar hebben er naar verhouding veel voorver kiezingen vroeg in het seizoen plaats. Op 20 maart zullen al meer dan de helft van alle sta ten het evenement achter de rug hebben, zodat de eind overwinnaar dan al vast kan staan. Dinsdag 13 maart wordt een essentiële dag. Dan heb ben er in twaalf staten prima ries en caucussen plaats. Als alle voorverkiezingen ach ter de rug zijn maakt de partii zich op voor wat traditioneel een feestelijke nationale con ventie wordt, met veel muziek en dans, vaststelling van een partijprogramma („platform") waaraan overigens niemand gehouden is, een „acceptance speech" door de eindoverwin naar, die tevens de vice-presi dent van zijn keuze (running mate) onthult, pleidooien om alle onderlinge rivaliteit nu te vergeten en als een man ach ter de nieuwe politieke leider te gaan staan in diens strijd te gen de gemeenschappelijke vijand: De Republikeinse te genkandidaat, die dit jaar Ro nald Reagan heet. ADVERTENTIE eld 25 30,2! X) 140.50 25 39.2! 1/2 58 3' 7/8 56 1' 7/0 91 1/2 29 1/2 42 met uw krant naar WENEN 8-DAAGSE LUXE TOURING- CARREIS ƒ495.- Wenen is een stad met veel cultuur, traditie en geschiedenis. Voor wie van de barokke pracht van deze keizerstad in het prille voorjaar wil genieten hebben wij weer enige 8-daagse reizen naar Oostenrijk georganiseerd. Het vertrek is zaterdag, waarop vanuit Oen Haag en Rotterdam via Venlo, Keulen. Frankfurt, Wurzburg naar het overnachtingshotel in Geiselwind wordt gereden. Zondag gaat het via Neurenberg door het Donaudal, Passau, Llnz en St. Polten n waar gelogeerd wordt in het sfeervolle hotel Laabnerhof. Maandag rondrit door Wenen en bezoeken aan de St. Stephansdom, de Kalser-appartementen. de Staatsopera en de Donauturm. onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan het Prater. Dinsdag staan de Hofburg met de vermaarde Spaanse Rijschool en het slot Schönbrunn op het programma, "s Avonds wordt desgewenst gelegenheid geboden tot het bijwonen van een voorstelling In de Volksoper. Woensdag volgt een tocht door het prachtige Wienerwald met o.a. bezoek aan Mayerling en 's avonds bezoeken we een Heurlgen (wijngaardenier) In het wijndorpje Grinzing. Donderdag kan 's morgens een wandeling In de prachtige omgeving van het hotel worden gemaakt en Is er "s middags gelegenheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Vrijdag vertrek vla St. Polten naar Salzburg, waar een korte rondrit wordt gemaakt en gelegenheid is om te lunchen. Via Rosenheim. München naar Geiselwind. Zaterdag via Frankfurt. Keu^.i en Venlo terug, nadat onderweg het afscheidsdiner Is gebruikt. De prijs van deze bijzonder gevarieerde reis bedraagt slechts f 493a" per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en haltpension logies, ontbijt -f diner) inclusief het afscheidsdiner. De toeslag voor een èénpersoonskamer (echter zonder douche en tollet) bedraagt 50.-. De entrees zijn eveneens inbegrepen. Reisverzekering 16.- persoon f5.- poliskosten en assurantiebelasting. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom f 6.- poliskosten en assurantiebelasting. r Laaben in het Wienerwald bij Wenen Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag vrijdag van 9 tot 13 uurof persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spui, en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 180S0 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL 070-190882 3 RUITENHEER DEN HAAG Er is heel wat afgegniffeld de afge lopen dagen over die mal le Ed Nijpels en zijn aan vallen op de CDA-fractie, met name haar voorzitter Bert de Vries. Vele poli tieke commentatoren ver klaarden met grote stel ligheid dat dit VVD-of- fensief een wel heel erg doorzichtige truc was. Bert de Vries een banane- schillen leggend gevaar voor de coalitie? Die wat bangelijke man in zjjn 'saaie bruine pakken? Kom nou toch! Nijpels was er natuurlijk alleen op uit zijn eigen slinkende popu lariteit en die van zijn partij wat op te vijzelen. Maar zie wat er de afgelopen week gebeurde. Diezelfde Bert de Vries bond inderdaad de strijd aan met het kabinet. „Ik wil ronduit zeggen: ik ben het niet met de heer Lubbers eens. Ik realiseer me dat het ka binet en de VVD dat niet aar dig zullen vinden", aldus De Vries in Katwijk over de me dianota. Hij maakte op deze manier duidelijk dat hij, on danks forse kritiek van de mi nister-president, vasthield aan de eis dat er een derde Neder lands tv-net moet komen en dat de omroepen betrokkken moeten worden bij abonnee televisie. Zijn fractiegenoot Piet van der Sanden deed het een paar dagen later op een spreekbeurt in Den Haag nog eens dunnetjes over: „Rege ringsfracties mogen niet de slaven van het kabinet wor den". Diegenen, die denken dat De Vries en Van der Sanden zich zelf heel even vergaten, toen zij die rebelse zinnen uitspra ken, vergissen zich. Beide ke ren was er sprake van een weloverwogen actie. Dat moge alleen al blijken uit het feit dat de afdeling voorlichting van de CDA-fractie de speeches van De Vries en Van der San den een aantal uren tevoren op zeer ruime schaal ver spreidde en attenteerde op het belang ervan. Deze vorm van public relations had succes. De afdeling Den Haag van het Christen Democratisch Appèl mocht het beleven, dat haar vergadering werd bezocht door een NOS-Journaalploeg op volle oorlogssterkte. De medianota was niet het enige terrein, waarop de CDA- fractie haar tanden liet zien. In vele interviews, ook in deze krant, waarschuwde De Vries tegen de gang van zaken rond de kruisraketten. Formeel was dat alleen gericht tegen Nij pels, als antwoord op diens proclamatie van een kabinets crisis in het geval van een „negatief plaatsingsbesluit", zoals dat heet in het Haagse dieventaaltje. Maar in wezen sprak De Vries daarmee net zo goed tot Lubbers, die immers de bewering van Nijpels niet had ontkend. De premier moest zich ervoor hoeden de „eigen" fractie (nu al) met een crisissfeer te bedreigen, be doelde De Vries eigenlijk. Spartacus En nog is het einde van de lijst onderwerpen, waarover de CDA-fractie zich nogal eigen zinnig gedraagt, niet bereikt. En dan doelen we niet eens op het felle verzet van de CDA'er René van der Linden tegen het kabinetsplan tot afschaf fing van de Bijzondere Regio nale Toeslag. Want hoe be langrijk die BRT ook is voor provincies met veel werkloos heid, het gaat per slot om een bedrag van slechts 170 miljoen gulden. Nee, we hebben het over de uitlatingen van Gerrit Gerritse, die naar ons verze kerd is volledig worden ge sanctioneerd door De Vries. Gerritse verklaarde dat het gehele sociaal-economisch be leid „herijking" vereiste. Hij bedoelde dus dat bezuinigings operaties zoals in 1983 en 1984 (in totaal voor 25 miljard) niet herhaald mogen worden. Zo gek waren die verontruste erupties van Nijpels dus nog niet. Alle bovengenoemde za ken bevatten voldoende con flictstof om het kabinet in ern stige tot zeer ernstige moeilijk heden te brengen. Is het dan inderdaad zo dat Bert de Vries als een moderne Spartacus zijn boeien heeft afgeworpen en zich compleet met net en drie tand aan het hoofd heeft ge steld van een leger weggelo pen kabinetsslaven? In genen dele. Volgens inge wijden zou dat een zeer grove vertekening van de feiten zijn. De Vries is er zeker niet op uit de positie van Lubbers als eer ste man van het CDA te on dergraven en streeft nog altijd naar een zo goed mogelijke sa menwerking met de minister president. Wat is er dan wel aan de hand? „Bert moest wel. Ruud heeft hem ertoe ge dwongen," aldus een intimus van de fractieleider. Hij had het daarbij alleen over de pu blieke uitspraken over de me dianota. Anderen in het CDA zeggen dat De Vries ook in de zaak van de kruisraketten weinig keus meer heeft. De intimi doelen erop dat het hier gaat om zaken, die niet in het regeerakkoord geregeld zijn. De Vries kan zijn stand punt dus niet ontlenen aan ge maakte afspraken, zoals bij de korting op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Bovendien betreft het zaken, die voor het CDA hoogst be langrijk zijn. De omroepen NCRV en KRO worden door de fractie beschouwd als „ei gen" organen, die niet de dupe mogen worden van een kabi netscompromis. Over de kruis raketten is de fractie zoals be kend ernstig verdeeld, maar dat wil niet zeggen dat zij dus maar passief wil afwachten wat Ruud Lubbers straks uit zijn hoge hoed tovert. „Wij willen dat Bert een eigen lijn uitstippelt. Hij zit daar op die verhoging om leiding te geven, niet om de bevelen uit het Catshuis af te wachten", aldus een fractielid. Daarmee wordt duidelijk wat er wel aan de hand is. De CDA-fractie wil niet dat vitale belangen, waarover geen af spraken met de VVD zijn ge maakt, worden opgeofferd. Ruud Lubbers wordt ervan verdacht dat hij het in stand houden van het kabinet steeds toch net iets belangrijker vindt dan het ledental van NCRV en KRO of het terugdringen van de rol van de kernwapens. Al leen wat betreft een eventuele versoepeling van het bezuini gingsbeleid zou er wel over eenstemming zijn tussen pre mier en CDA-fractie. Lubbers staat er ook om bekend dat hij in tegenstelling tot zijn col lega Ruding het terugdrin gen van het financieringste kort niet als heilig beschouwt. Het is een teken van kracht dat De Vries de gevoelens in zijn fractie nu durft te verta len naar buiten. Sinds die na jaarsavond in 1982, toen hij tot zijn eigen verbijstering gebom bardeerd werd tot opvolger van Ruud Lubbers, is hij ken nelijk gegroeid. Maar met al leen een eigen standpunt over de medianota is hij er niet; wil hij werkelijk erkend worden in zijn huidige positie, dan moet hij zo snel mogelijk uit maken of die kruisraketten er nu wel of niet dienen te ko men en dat eigen standpunt erdoor drukken. Dat hij die „mission impossible" (met een voor de VVD onprettig gevolg) tot een goed einde brengt, wordt in VVD-kring niet uit gesloten. Vandaar de opwek king van Nijpels aan Lubbers om maar eens wat „stichtelijke woorden" te spreken tegen de CDA-fractie. RIK IN 't HOUT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7