Syrië wijst vredesplan van Saoedi-Arabië af ig»SIJTHOFFPERS £3 Overleg meerjarig contract ambtenaren stukgelopen Arrestatie ontvoerders Heineken op handen Bi stop geen geld in de Cen trumpartij Y er pleegkundigen vormen front tegen ontslagen Al voor f395,- h kmon-ofbrugdeel! 4 BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSomatit ZATERDAG 18FEBRÜARI1984 PAGINA 5 Spaanse woede over bezoek Fidel Castro MADRID De rechtse oppositie en de pers in Spanje hebben felle kritiek gele verd op het korte bezoek dat de Cubaanse leider Fidel Castro donderdag aan Madrid bracht. De Volksalliantie, de belangrijkste conservatieve oppositiepartij, liet weten de zaak in het parlement te zullen aankaarten. „Een staatshoofd kan niet zo'n gecamouf leerd bezoek maken", aldus een woord voerder van de partij die Castro's bezoek schandelijk en heimelijk noemde. De Cu baanse leider deed samen met de Nica raguaanse leider Daniel Ortega - Madrid aan op terugreis naar Cuba vanuit Moskou waar hij dinsdag de begrafenis van Joeri Andropov bijwoonde. Het was de eerste keer dat hij voet op Europese bodem zette sinds hij in 1959 de macht greep. Ontwerp-conventie VN maakt martelingen tot internationale misdaad GENEVE Een werkgroep van de Verenigde Naties heeft het ontwerp voltooid van een con ventie die marteling tot een in ternationale misdaad maakt. Een laatste hinderpaal vormde de be denkingen van China tegen de in het concept opgenomen uni versele jurisdictie. Dit betekent dat de landen overal ter wereld gebonden zijn plegers van mar telingen te arresteren en uit te leveren. China heeft inmiddels zijn bezwaar laten vallen. Het ontwerp wordt eind februari aan de VN-commissie voor de rech ten van de mens aangeboden. Shlaudeman opvolger van Stone WASHINGTON President Reagan heeft gisteren Harry Shlaudeman (57) aangewezen als opvolger van de per 1 maart aftredende afgezant voor Midden-Amerika, Richard Stone. Stone heeft de wens te kennen gege ven terug te keren naar de particuliere sec tor maar hij zal beschikbaar blijven voor ad vies, waarvan de president gebruik zal ma ken. Shlaudeman is onder meer ambassa deur geweest in Argentinië, Venezuela en Colombia. In de periode 1976-77 was hij on derminister van buitenlandse zaken voor in- teramerikaanse zaken. Laatselijk was hij als uitvoerend directeur verbonden aan de com- missie-Kissinger, die na een onderzoek naar de toestand in Midden-Amerika voortzetting van de Amerikaanse hulp aan de bondgeno ten in de regio aanbeval. Filippijnse oppositie leider opgesloten MANILLA De Filippijnse autoriteiten hebben gisteren een streep gehaald door een bezoek van oppositieleider Salvador Laurel aan de Verenigde Staten. Laurel werd namelijk vlak voor zijn ver trek op de luchthaven van Manilla aangehouden nadat de politie in zijn bagage een pistool had aangetroffen. Laurel zei na zijn aanhouding dat het in folie verpakte wapen niet van hem was. Hij vermoedde dat het wapen door iemand an ders in zijn koffer was gestopt om hem te beletten naar de VS te reizen. Na een verhoor van zeker negen uur door luchthavenpolitie en ambtenaren van justitie weigerde Laurel een borgstelling van 20.000 peso (ongeveer 4500 gulden) te betalen. Hij werd daarop gevangen gezet. Hij loopt de kans op een aanklacht wegens verboden wapenbezit waarop als hoogste straf levenslang staat. Jongen (17) bekent neerschieten pompbediende AMSTENRADE Een 17-jarige jongeman uit de Heerlense wijk Hoensbroek heeft bekend op 2 fe bruari een gewapende overval ge pleegd te hebben op een benzine tankstation in Amstenrade. Bij die gelegenheid schoot hij de 44-jarige pompbediende J. Heydendal neer. Dit is gisteren door de rijkspolitie in Onderbanken meegedeeld. De jongen was op de vlucht gesla gen, kort nadat hij de pompbediende neer had geschoten. Het pistool werd later bij hem thuis aangetroffen. Te genover de politie verklaarde de jon gen uit geldzucht gehandeld te heb ben. De toestand van de pompbe diende is nog steeds kritiek. Overeenstemming over inpoldering in Friesland DEN HAAG Als de Kamer met het plan instemt, zal een gebied van circa 1000 hectare ten noorden van Friesland binnenkort worden inge dijkt. Het nu nog buitendijkse (na tuur )gebied zal vooral worden ge bruikt voor de teelt van aardappe len. Volgens minister-president Lubbers is er nu op bestuurlijk vlak overeen stemming over de omstreden inpol deringsplannen. Tegen de plannen bestonden vooral uit kringen van milieu-organisaties grote bezwaren. De Tweede Kamer zal de inpolde ringsplannen maandag bespreken. SER: beperking „bedrijfsherrie" kost 9 miljard DEN HAAG Beperking van de geluidoverlast in fabrieken en werkplaatsen tot 80 decibel, zoals de regering voorstelt, gaat het bedrijfsleven 8,5 tot 9 miljard gulden kosten. Dit bleek gisteren tijdens een ver gadering van de Sociaal Eco nomische Raad. Een meerderheid van de Raad was het ondanks de hoge kos ten wel met de strengere normbepaling eens. Alleen de werkgeversvertegenwoordi gers in de raad en twee van de negen kroonleden meenden dat de lawaaibeperking de be drijven op onaanvaardbare kosten jaagt. Een lawaaibeper king tot 85 decibel (kosten: 6 miljard gulden) werd wel aan vaardbaar gevonden. Lubbers houdt twijfels over derde tv-net DEN HAAG Minister-presi dent Lubbers houdt zijn twij fels over de noodzaak van in voering in ons land van een derde televisienet. Voor een goed functioneren van de om roep is, zo meent hij, een derde net niet beslist noodzakelijk. Hij zei dat gisteragavond na afloop van het wekelijks kabi netsberaad. Zoals bekend is zijn partij (CDA) voorstander van invoe ring van een derde net. Ge vraagd of er mogelijkheden zijn om terzake tot overeen stemming te komen zei de pre mier, dat hij daar „geen wissel op kan trekken". Binnenkort, zo beloofde Lub- (bers, zal minister Brinkman de Veede Kamer op de hoogte éllen van het kabinetsstand punt over de moties die bij de behandeling van de medianota Zijn ingediend. Kabinet bemoeit rich minder met cao trendvolgers DEN HAAG Het kabinet wil zich in de toekomst min der intensief gaan bemoeien met de inhoud van de arbeids voorwaarden voor trendvol- ;ers. In overleg met de vak tonden zal wel de financiële ruimte worden bepaald waar binnen de arbeidsvoorwaarden moeten worden vastgesteld. Het aantal trendvolgers wordt verder fors uitgebreid met werknemers van bedrijfsvere nigingen, ziekenfondsen en omroepen; totaal ongeveer een half miljoen mensen. Eén en ander is opgenomen in een wetsontwerp dat minister De Koning (sociale zaken) bin nenkort naar de Tweede Ka mer zal sturen. Het wetsont werp beoogt onder meer de werkgevers en werknemers Uit de gesubsidieerde sectoren Molukkers bereid gedeelte huur te betalen ROTTERDAM De 96 Mo- ukse gezinnen uit de wijk Jostgaarde in Capelle aan den IJssel zijn bereid een gedeelte van hun huur te betalen aan woningbouwvereninging SVW. Het gaat voorlopig om een maandelijks bedag van honderdvijftig gulden, dat ze Willen betalen in afwachting de uitkomst van een Woonlastenonderzoek dat gaande is. Het huurbedrag dat als juist uit het onderzoek naar voren komt willen ze vervol- ens met terugwerkende racht tot juli 1983 aan de wo- tiingbouwverening overma ken. Dit zei de advocaat van Molukse gezinnen, mr. S.J. Brunia, gisteren tijdens de monsterprocedure bij de Rot terdamse kantonrechter, die door de woningbouwvereni- ;ing tegen de gezinnen is aan spannen. De uitspraak is op l maart. DAMASCUS Syrië heeft een Saoedisch vre desplan voor Libanon af gewezen. De voorstellen zijn in strijd met de ak koorden, die op de Liba nese verzoeningsconferen tie van november in Ge-- nève waren gesloten, zo verklaarde de Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdel-Halim Khaddam, gisteravond. Zij plaatsen Israël op gelijke voet met Syrië, zo zei de minister volgens een be richt van radio Damascus. De Saoedische bemidde laar, de minister van bui tenlandse zaken prins Saud Al-Faisal, was naar Damascus gereisd om Sy rië te bewegen tot instem ming met het vredesplan. Het Saoedische plan van acht punten was, naar eerder uit Washington was gemeld, al aanvaard door de president van Libanon, Amin Gemayel, maar als „onvoldoende en te laat" afgewezen door een van zijn voornaamste tegenstan ders in Libanon, Druzenleider Walid Jumblatt. Het plan kwam tegemoet aan de meeste eisen van Syrië en de door Da mascus gesteunde oppositie in Libanon. De voornaamste daarvan waren opzegging door Gemayel van het akkoord tot terugtrekking van troepen door Israël van mei 1983, feite lijke terugtrekking van die troepen en van de multinatio nale vredesmacht alsmede structurele hervormingen van regering en staatsbestel in Li banon. Syrië heeft er steeds op ge staan dat zijn 40.000 man troe pen in Libanon niet eerder worden terugtrokken dan na- dat het Israëlische leger Liba non heeft verlaten. Premier Shamir van Israël waarschuw de gisteren, dat het zijn eigen veiligheidsmaatregelen in Zuid-Libanon zal nemen, als Gemayel het terugtrekkings akkoord zou opzeggen. Dit ak koord werd van het begin af aan afgewezen door Syrië. Wel zei Shamir, dat Israël een „aanzienlijk" deel van zijn troepen in Libanon „in de na bije toekomst" zal terugtrek ken. „Onze troepen zullen de dichtbevolkte gebieden in Zuid-Libanon, met name Si- don, ontruimen maar op ver zoek van de Amerikaanse re gering blijven zij aan hun li nies tegenover de sector die door Syrië wordt beheerst", al dus Shamir. In Beiroet had president Ge mayel verklaard te verwach ten, dat er op basis van het Saoedische vredesplan een nieuw tijdperk in de betrek kingen tussen Libanon en Sy rië zou kunnen aanbreken. Het presidentiële paleis in Baabda in Beiroet, één van de laatste bolwerken, die door het regeringsleger worden verde digd, werd steeds verder inge sloten door de Moslemmilities, die worden gesteund door Sy rië. President Reagan beval giste ren dat het grootste deel van de Amerikaanse mariniers (in totaal 1500 man) in Beiroet binnen dertig dagen moeten worden teruggetrokken op de marineschepen voor de kust. Rond 500 bliiven achter om Een oude Druzen-sjeik maakt het V-teken met in de andere hand een geweer. Naast hem een protret van Druzenleider Jumblatt. Amerikaanse vestigingen te zouden kunnen weghalen, als week de imam van de plaats beschermen en het Libanese dit een Russische voorwaarde Jibchit, de sji'itische geestelij- regeringsleger te instrueren, zou blijken om in te stemmen ke sjeik Raghib Harb ver- Vice-president Bush liet door- met het zenden van VN-troe- moord door gewapende man- schemeren, dat de VS even- pen ter vervanging van de nen. Hij werd op weg naar tueel de schepen van de Zesde multinationale vredesmacht. huis aangevallen, aldus corres- vloot van de Libanese kust In Zuid-Libanon werd deze pondenten. VAN HEIJNINGEN BOOS OVER UITLATINGEN FRESCO: DEN HAAG Mr. L. van Heijningen, de voormalige ad vocaat van de oorlogsmisdadiger Pieter Menten, gaat een civiele procedure aanspannen wegens laster tegen B. Fres co, oud-raadslid voor de Centrumpartij in Almere. Heijnin gen ontkent ten stelligste op enige wijze financieel deel te hebben in deze omstreden politieke partij. i een interview met deze krant had het raadslid Fresco kort na het opzeggen van zijn lidmaatschap van de partij gezegd dat Van Heijningen geldschieter is voor de CP. „Dat zijn de echt gevaarlijke figuren", aldu9 Fresco. Heijningen: „Die verklaring van Fresco slaat nergens op. Als ik mijn geld al ergens in zou investeren, zou dat zeker niet in een politieke partij zijn. Ik denk dat Fresco geld heeft gekregen om de Centrumpartij en mijzelf in diskre diet te brengen. Anders kan ik het niet verklaren". Volgens Van Heijningen is het wel waar, dat hij af en toe juridische adviezen uitbrengt aan de Centrumpartij. Zo zorgde de advocaat er onder meer voor dat Vreeswijk en Fresco in de Almeerse raad benoemd konden worden, hoe wel ze niet daadwerkelijk in Almere woonachtig waren. Van Heijningen: „Mijn bemoeienissen met de Centrumpar tij zijn strikt beperkt tot dergelijke juridische adviezen". De advocaat overweegt van Fresco een schadevergoeding van 20.000 gulden te eisen. „Dat is precies het geld dat hij krijgt voor zijn raadswerk", aldus een verbolgen Van Heij ningen. FRIEMELS DEN HAAG De kans op een meerjarig contract tus sen kabinet en overheidspersoneel over de arbeids voorwaarden van de ambtenaren is voorlopig van de baan. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de ambtenarencentrales CCOOP, CMHA en AC zijn er gisteravond niet in geslaagd, het eens te worden over de hoofdlijnen van zo'n contract. Zoals bekend nam de ACOP (FNV-centrale) niet aan het informele overleg deel uit protest tegen het naar haar mening te strakke keurslijf van het regeerakkoord. Het gesprek tussen Rietkerk en de drie centrales liep uiteinde lijk vast op een gat in de bezuinigingen van 1,2 miljard. De amb tenaren toonden zich bereid tot 1987 nog een bezuiniging van 2,4 miljard te accepteren, maar Rietkerk wilde vasthouden aan een bedrag van 3,6 miljard. Het verschil van 1,2 miljard wilde hij uit het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds halen. „Bij een mindere bezuiniging op het overheidspersoneel zou de taakstelling van het kabinet teveel in gevaar komen", aldus Rietkerk na afloop van het gesprek. De vertegenwoordigers van de centrales toonden zich diep te leurgesteld over de onbuigzaamheid van de minister. „We heb ben zelfs gezegd dat we hem nog halverwege tegemoet wilden komen, maar Rietkerk wilde niets meer prijsgeven", aldus Ton de Jong van de christelijke centrale CCOOP. „Toen konden we niet anders dan een streep onder het overleg trekken, al was het alleen maar om nog een stukje zelfrespect te behouden". Voor zitter van Dalen van de CMHA (middelbare en hogere ambtena ren) voegde daaraan toe: „Voor een paar honderd miljoen had de vrede gekocht kunnen worden. Wij waren daartoe bereid, maar de minister niet. Dat is toch om zeer verdrietig van te worden?". De centrales zullen eind april of begin mei tezamen (inclusief de ACOP) weer met het kabinet om de tafel gaan zitten teneinde te praten over de uitgangspunten voor de rijksbegroting voor vol gend jaar. Zij zijn daartoe door het kabinet uitgenodigd. „Maar als het kabinet ook dan geen enkele tegemoetkoming wil tonen zou het wel weer eens opnieuw kunnen uitdraaien op een hete herfst, hoewel we dat echt niet zoeken", aldus Ton de Jong. AMSTERDAM De ar restatie van de twee nog voortvluchtige ontvoer ders van Heineken en Do- derer, Cor van H. en Wim H. kan niet lang meer op zich laten wachten. Bin nenkort zijn de ontvoer ders door hun Nederland se geld heen, omdat ze fors voor hun onderduika dres moeten betalen. Als ze vervolgens het Heine- ken-losgeld proberen te slijten, lopen ze vroeg of laat tegen de lamp. Deze mening leeft op het ogenblik binnen het Amster damse politiekorps. Sedert het tweetal bij de begrafenis van hun vriend Ron Offenberg een in Amsterdam gekochte graf krans liet bezorgen, is de re cherche ervan overtuigd dat Cor en Wim zich „in de scha duw van de Westertoren" schuilhouden. De recherche heeft al buitenlandse coupures in de hoofdstad achterhaald die van het tweetal afkomstig moeten zijn. Bij het uitkammen van de Amsterdamse onderwereld waren tot voor kort 70 recher cheurs betrokken. Dat aantal is inmiddels verminderd tot ruim 20. Politie-woordvoerder Wilting: „Daardoor komen steeds minder tips binnen. Maar het effect van de opera tie is wel geweest, dat de Am sterdamse onderwereld zich sedert de ontvoering van Hei neken en Doderer relatief koest heeft gehouden. Het aantal overvallen is fors terug gelopen". met uw krant naar WENEN 8-DAAGSE LUXE TOURING-, CARREIS ƒ495.' VERTREK ZATERDAG 24 MAART EN 31 MAART A.S. Laaben In het Wienerwald bl| Wenen de barokke pracht van deze keizerstad In het prille voorjaar wil genieten hebben wij weer enige 8-daagse reizen naar Oostenrijk georganiseerd. Het vertrek Is zaterdag, waarop vanuit Den Haag en Rotterdam via Venlo, Keulen, Frankfurt. Wurzburg naar het overnachtingshotel In Gelselwind wordt gereden. Zondag gaat het vla Neurenberg door het waar gelogeerd wordt In het sfeervolle hotel Laabnerhof. Maandag rondrit door Wenen en bezoeken aan de St. Stephansdom, de Kalser-appartementen. de Staatsopera en de Donauturm. onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan het Prater. Dinsdag staan de Hofburg met de vermaarde Spaanse Rijschool en het slot Schönbrunn op het programma, 's Avonds wordt desgewenst gelegenheid geboden tot het bijwonen van een voorstelling In de Volksoper. Woensdag volgt een tocht door het prachtige Wienerwald met o.a. bezoek aan Mayerling en "s avonds bezoeken we een Heurigen (wijngaardenier) In het wljndorple Grinzlng. Donderdag kan 's morgens een wandeling In de prachtige omgeving van het hotel worden gemaakt en Is er "s middags gelegenheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Vrijdag vertrek via St. Polten naar Salzburg, waar een korte rondrit wordt gemaakt en gelegenheid is om te lunchen. Vla Rosenheim. MUnchen naar Gelselwind. Zaterdag vla Frankfurt, Keu.e.t en Venlo terug, nadat onderweg het afscheidsdiner Is gebruikt. De prijs van deze bijzonder gevarieerde reis bedraagt slechts ƒ495.- per penoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpenslon (- logies, ontbijt diner) Inclusief het afscheidsdiner. De toeslag voor een èènpersoonskamer (echter zonder douche en toilet) bedraagt 50.-. De entrees zijn eveneens Inbegrepen. Reisverzekering 16.- persoon 5.- poliskosten en assurantiebelasting. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom f 6.- poliskosten en assurantlebelastlng. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nr. 070190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk In onze vestigingen Spulstraat 71. Den Haag op de hoek van het Spul, en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS teoso 2500 AA 'e-GRAVENHAGE TEL 070-190652 Schonere lucht bij snelheidsbeperking (Van onze correspondent) BERN Het invoeren van een snelheidsbeperking tot 100 kilometer per uur op de Zwit serse autosnelwegen (thans nog 130 km.) zou de luchtver ontreiniging aanzienlijk beper ken. Op de overige wegen bui ten de bebouwde kom zou dan niet harder dan 80 km. mogen worden gereden. Dat staat in een een zojuist gepubliceerde studie van de Zwitserse dienst voor milieubescherming, ge maakt in opdracht van de Zwitserse regering. Als de snelheidsbeperkingen worden ingevoerd, zou de hoeveelheid stikstofoxyde die in de uitlaat gassen van personenauto's voorkomt, met 9 procent afne men. De aanleiding voor het onderzoek is de bossterfte als gevolg van zure regen, die sinds enkele maanden ook in Zwitserland alarmerende vor men heeft aangenomen. UTRECHT De leerling-verpleegkundigen in het land gaan binnenkort de barricades op voor het be houd van de werkgelegenheid in de ziekenzorg. Hier toe is gisteren in Utrecht een landelijk „leerlingenplat form" opgericht. Het platform zal, aldus initiatiefne mer G. van Malsen, het verzet tegen de toenemende ontslagen van pas gediplomeerde verpleegkundigen bundelen. Volgens Van Malsen kwamen vorig jaar 5200 verpleegkundigen direct na het behalen van hun diploma op straat te staan. „Als er tegen deze ontwikkeling acties worden gevoerd gebeurt dat, vaak met weinig succes, door leerlingenraden en actieve leerlin gen die als geïsoleerde eilandjes te werk gaan", betoogde hij. Het leerlingenplatform zal zich bezighouden met onder meer het organiseren van demonstraties bij diploma-uitreikingen en het samenstellen van een zwartboek over de leerlingenproblema- tiek. Uw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts f. 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling aan of bel voor inlichtingen Informatief en Administratief Centrum, Postbus 45.2665 ZG Bleiswi|h Tel 01892 7280

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5