Huurschuld naar 200 miljoen i finale ;eger moet Tide maken blokkade achtwagens Gifvaten in Noordzee zo goed als terecht Jonge klare BON: minder aow >r bejaarden samenwonen STEEDS MEER GEZINNEN IN PROBLEMEN OBHDHB Geen voetbal Nachtpendel per bus favoriet in race naar de wintersport eS^Ccidoc Goiwant £eicUe Comont tl Uitgave Westerpers, behorende lot Sqlhofl Peis. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.07M22244. Giro 103003 BankiAmro-hink N V. Leiden. Directeur hoofdredacteur 11 Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) I 0,59 per mm, kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsLautbetahng),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. T nn Losse nummers t I ,uu. Zaterdag 18 februari 1984, 75e jaargang no. 22814 Droog en perioden met zon. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige zuid oostenwind, kracht 4. Na het weekeinde mogelijk wat regen of sneeuw, middagtempera- tuur oplopend tot 5 graden. Zon op: 7.49; onder: 18.00; hoog water Schev.: 4.37 en 16.46; laag w.: 0.17 en 12.56. istei t sci. e kis lijk De Franse regering heeft gister- besloten eenheden oproerpolitie, mili- helikopters en militaire vliegtuigen in £n om een e*nc* te maken aan de blok- 'a Een groep Franse vrachtwagenchauffeurs warmt zich in de koude Alpen aan een vuurtje. Zes jaar voor aandeel in „goudroof van de eeuw" LONDEN De 31-jarige bewaker Anthony Black is gisteren in Londen tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de „goudroof van de eeuw". Tevoren had hi; bekend op 26 november vorig jaar uit een de pot op de Londense luchthaven Heathrow met medeplichtigen buiten de drie ton goud ook platina, diamanten en reischecques te hebben gestolen. De buit vertegenwoordigde een geza menlijke waarde van ruim 26 miljoen pond, ongeveer 110 miljoen gulden. De rechter zag af van een hogere straf omdat Black tijdens zijn verhoor medewerking aan de politie had verleend. Scotland Yard kon daarna drie an dere leden van de bende aanhouden die op het ogenblik op hun berechting wachten. De zesduizend baren goud zijn overigens spoor loos verdwenen. Hond ontvoerd uit dodencel NEW YORK Een ter dood ver- oordeelde hond, Tucker, is de dag voor zijn executie uit de dodencel ontvoerd. De rechtbank in Augusta, in de Amerikaanse staat Maine, had het dier ter dood veroordeeld omdat hij een poedel had doodgebeten. Gis teren zou Tucker door een gif-injec tie worden gedood. De justitie staat voor een ingewikkeld probleem: moet er nu een vervolging worden ingesteld wegens de bevrijding van een rechtmatig veroordeelde zware misdadiger, of gewoon wegens het meenemen van een hond? Voorlopig houdt de officier van justitie het maar op een klacht tegen onbeken den wegens diefstal. F14.fi jan hoofdwegen door Franse vrachtwa- iuffeurs. De oproerpolitie is allereerst hoofdweg Parijs-Lyon gestuurd, waar keer muuurvast zit. De weg moet met otste spoed worden vrijgemaakt. en zullen met kranen en grondschuivers luto's die de weg blokkeren opzij zetten en he rs vervoeren 1200 gendarmes naar diverse en moeten mensen evacueren die in nood •n. Tevens worden geïsoleerde dorpen in de •.van levensmiddelen en medicijnen voorzien, p de politie was de situatie penibel bij Greno- praktisch volledig voor het verkeer was afge- De stroom van wintersportgangers, die ieder i het begin van de schoolvakantie zorgt voor 5e opstoppingen, maakte de chaos nog groter. ~bordvoerder van de wegvoerdersorganisatie [egtransport schat het aantal Nederlandse 5agenschauffeurs dat door de acties wordt ge- op enkele honderden. HAAG Samenwonende bejaarden in de toekomst minder aow krijgen. nog zo, dat samenwonende bejaar- imen 40 procent méér aow ontvangen »n bejaard echtpaar. Aan deze rechtson- leid moet een eind worden gemaakt, zo ^de Sociaal Economische Raad (SER). W wil de aow-uitkering onafhankelijk van het rn van de partner wordt vastgesteld. Bepalend I t bejaarde alleen een huishouden voert, danwel ;n partner samenleeft, t IR stelt drie uitkeringsniveaus voor: 50 procent W eide gehuwde of samenwonende bejaarden (sa us 100 procent), 70 procent voor alleenwonende en en 100 procent voor een gehuwde of sa- mende bejaarde met een partner jonger dan 65. d bereikte gisteravond overeenstemming pver werp-advies over de aow-regeling. illem Ruis <g j Vara ERSUM Willem de Vara hebben en besloten hun sa- /erking voorlopig te digen. Volgens de is dat besluit geval- a goed overleg. „Er is sprake van knallende aldus een woord ter van de omroep. en de omroeporgani- konden het niet eens en over de opzet van nieuw groot amuse- .programma voor het :n '84/'85. „Ruis was jeetje uitgekeken op >tto Show en hij wil ei eens wat anders. ijn toen gaan praten een nieuw concept daar zijn we niet uit- nen. We hopen in Jverder verschiet met jop de een of andere weer te kunnen Inwerken", aldus de lep. De Lotto Show en luiz 'Vijf tegen vijf' nog doorlopen tot [augustus. tsendieven irnhem Irtaan bel »r rechter LOC Diefstal van een 1 in het arrondissement yh voortaan niet meer [n kunnen worden met Jdboete. Justitie is van Mjnnenkort elke fietsen- or de rechter te slepen. 'ardere aanpak is vol- l-ficier van justitie mr. P. 7in noodzakelijk om de •arende stijging van het fietsendiefstallen een e te roepen. Er zal in Vallen „snelrecht" wor- tgepast. DEN HAAG Steeds meer huishoudens groeit de woonlasten boven het hoofd. Op het moment heeft één op de vijftig ge zinnen een aanzienlijke huurschuld. Gezamenlijk staan deze huurders nog voor 200 miljoen gulden in het krijt. Dat is bijna een kwart méér dan een jaar geleden. Het wordt voor de woningcorporaties steeds moeilijker deze achterstallige huur alsnog te innen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nationale Woningraad, de overkoepelende organisatie van woningcorporaties; samen goed voor zo'n 400.000 huur huizen. Volgens de woningraad zijn inkomensdaling en het veran derende betalingsgedrag de belangrijkste oorzaak van op lopende huurachterstanden. Vorig jaar kregen de woning corporaties gemiddeld 2,3 pro cent van het totale huurbedrag niet binnen. In 1982 was dat nog 2,1 procent. Aanmaningen zouden weinig uithalen. Vaak wordt in over leg met de gemeenten een be talingsregeling getroffen, aldus de raad. Het aantal uitzettin gen neemt volgens de raad hierdoor niet dramatisch toe. Gezien de betalingsmoeilijkhe den van huurders, heeft de Woningraad de regering gead viseerd de huren dit jaar niet met drie, maar met slechts één procent te verhogen. Een on derzoek van het Centraal Plan Bureau zou volgens de raad uitwijzen dat een geringe huurverhoging gunstig is voor de arbeidskosten, inflatie, pro- duktie en werkgelegenheid. Het kabinet heeft gisteren een beslissing over de huurbelas ting voorlopig voor zich uit ge schoven. Volgens premier Lubbers zal op zijn vroegst over een maand over dit voor stel van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) gediscus sieerd worden. Brokx wil dat mensen die gezien hun inko men een te goedkoop huis be wonen, een extra belastinghef fing wordt opgelegd. Lubbers zei gisteren na afloop van het kabinetsberaad dat volgens hem de heffing een te grote administratieve romp slomp met zich mee zou bren gen. De premier: „Dat vind ik een erg negatief punt". Hij er kende evenwel dat er ook po sitieve kanten aan het voorstel zitten, zoals een betere doór- stroming op de woningmarkt en hogere belastinginkomsten. Vlammenzee Een botsing tus sen twee race wagens zorgde gisteren voor deze enorme vlammenzee op het circuit van Daytona in de Verenigde Sta ten. De coureurs Hurlbert (links) en Peters kon den elkaar niet meer ontwijken nadat hun auto's op het rechte eind voor de hoofdtribune in een slip waren geraakt. Het tweetal, dat met ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, kwam uit in een troost- wedstrijd voor coureurs die zich niet hadden kun nen kwalificeren voor de 500 mijl van Daytona. Geen krant ontvan gen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De KNVB heeft het volledige voetbalprogram ma in de afdeling Leiden voor vandaag afgelast. Door de aan houdende vorst zijn de velden hard en moeilijk bespeelbaar geworden. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA DEN HELDER De 80 vaten met het gevaarlijke landbouwgif dinosep zijn zo goed als terecht. Mijnenvegers van de Nederlandse marine hebben al een deel van de lading die 13 januari bij een Deense kustvaarder over boord sloeg, teruggevonden. Dit hebben de commandanten van de mijnenvegers gisteren in Den Helder bekendgemaakt. Drie mijnenvegers hebben de laatste 14 dagen een groot deel van de Noordzeebodem bij de Doggersbank afgestroopt. Daarbij zijn containers en trailers van het Deense schip aangetroffen. De gifvaten zelf zijn nog niet gevonden, maar volgens de comman danten zal dat niet lang meer duren. Milieu-organisaties hebben een biologische catastrofe voorspeld, als één van de gifvaten zou doorroesten. Vierduizend doden in twee dagen oorlog NICOSIA De weer opge laaide oorlog tussen Iran en Irak heeft de afgelopen twee dagen al aan meer dan vier duizend mensen het leven ge kost. Iran zette gisteren ook de luchtmacht in bij het offensief, waardoor volgens Irak veer tien burgers werden gedood in de stad Al-Gharbi, dertig kilo meter van de grens tussen bei de landen. President Hoessein van Irak herhaalde dat zijn re gering bereid is met Iran een akkoord te sluiten over het spraen van burgerdoelen. VN- secretaris De Cuellar wil een waarnemersmissie naar het gebied sturen om de schade aan burgerdoelen te ondrzoe- ken. De winterse volksverhuzing, waarbij ruim 600.000 Neder landers voor korte tijd moeders pappot ruilen voor een diepgevroren stek in Oostenrijk, Zwitserland, Italië of Frankrijk is al enige tijd gaande. De bus vooral de nachtpendel is voor velen duidelijk het favoriete ver voermiddel bij die verhuizing. In de nacht van 2 op 3 maart (het begin van de krokusva kantie) zoeven zo'n 500 Nederlandse skibussen met zo'n 23.000 vakantiegangers over de Autobahn richting sneeuw. Het is de absolute top in de nachtelijke pendel naar popu laire skigebieden. Verslaggever Leo Thuring behoorde vorige week tot de la ding sportieve bleekgezichten, die 's zaterdagsmorgens vroeg bij vele hotels en pensions in Oostenrijk werd gelost. Op de voorpagina van onze bijlage Finale zijn relaas. VERDER IN FINALE en nog steeds beheer sen molen en klomp onze souvenirmarkt. Pianist Rian de Waal: „Ik zou voor geen prijs boven mezelf willen wonen". Willem van Gerwen, de .jutter" van Brabantse klooster- en kerkzolders. Visrubriek. Zeevissen: het is nu de tijd voor schar. Albert Milhado (73): „Overleven wordt streng gestraft door onze samenleving". Pedro van Raamsdonk, de pugilist voor de Olympische Spelen: „Dat bedelen is afgelopen". Nuenen herinnert zich zijn „schildersmenneke" nog: Aardappeleterswijntje ter ere van Van Gogh. Sneeuw verandert New York in knus Alpendorpje. „Mijnheer Arseen" nam groot geheim mee in zijn graf: speurtocht naar „Rechtvaardige Rechters" duurt al vijf tig jaar. Vandaag wederom twee pagina's vol vakantiegeneugten. Wie zijn zinnen heeft gezet op een chartervaart per zeil schip op de Noordzee, kan nu al op verschillende adressen terecht. Verslaggever Barend Strang ging scheep bij de man, die er als eerste mee begon, schipper Ad Kasbergen uit Hoorn. Over die zeiltocht schreef hij een eigen logboek. Voor vakantiegangers, die toch de grens over willen, hoe wel zij moeten beknibbelen op hun uitgaven, biedt België ideale alternatieven. EnBelgië heeft al een kalender vol plechtigheden samengesteld in verband met de herden king van de „Slag in de Ardennen", die veertig jaar gele den heeft gewoed. Trier viert dit jaar zijn 2000-jarig bestaan. Daarom een ge sprek van Gerard Kessels met de burgemeester over het rijke verleden en het heden van deze oudste stad van Duitsland. De hoteliers rond het Lago Maggiore hebben tot hun te leurstelling moeten vaststellen, dat zij de Nederlanders veel te weinig tot hun gasten mogen rekenen. Onze land genoten blijven de voorkeur geven aan bungalows, appar tementen en campings. Hoe twee liter jonge klare het begin kan zijn van een miljoenencollectie aan religieuze kunst is een verhaal apart. Vandaar dat u het vandaag dan ook in geuren en kleuren aantreft in onze bijlage „Finale". Willem van Gerwen, de „jutter" van Brabantse klooster- en kerkzolders, vertelt daarin aan Klaas Goinga hoe dat allemaal gestalte kreeg in zijn museum te Valkenswaard. En hoe dit weer het begin kan zijn van een nieuwe periode in het leven van iemand, die de Leidse Courant nog niet leest hebt u zelf in de handL Namelijk door onderstaande bon in te (laten) vullen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1