Nachtpendel per bus favoriet in race naar de wintersport MAMMOETLEGER VAN 500 BUSSEN STORMT BIJ BEGIN VAN KROKUSVAKANTIE OVER ONZE LANDSGRENZEN £cidóc0ommit ZATERDAG 18 FEBRUARI 1934 kusvakantie 'bsolute top in deze nachtelij- eraties zal bereikt worden bij egin van de jaarlijkse krokus- itie op vrijdagavond 2 maart, zullen in een tijdsbestek van uur ruim vijfhonderd Neder- e bussen Duitsland binnenrol- 'et aan boord 23-000 vakantie- fs. Wat dus in feite neerkomt n vreedzame deportatie van Polking van een flink uit de n gewassen dorp. Gods wegen laten lopen. Geen wonder dus, dat ook hij na een kleine zijsprong via de Koninklijke Marine zijn carrière krachtig heeft bijgestuurd in dienst van de Twent se touroperator ARKE, die ruim een kwart van de wintersportpen dels voor ziin rekening neemt en in dat specifieke vervoer nu de koplo per in Nederland is. Otto, die met zijn koket getrimd snorwerk een verdienstelijke stand-in van Rudolf Valentino zou kunnen zijn, is enkele uren geleden uit Enschede vertrokken met de gebruikelijke bijvoeding voor de 48 AM/FUGEN In de ijkse race naar de wit ge- rde bergreuzen van Eu- eeft de toerbus de Auto- ingepalmd met de beste uitzichten. Uitgerekend het vervoermiddel, dat S3» jaar en dag is geasso- rd met feestneuzen, vol- e lol, meezingers in het j-j^ige genre van „een potje i zich tl vet" en plaspauzes onder- »c erdie door de chauffeur c.,rnn een schalks gebaar benut ke den om de heren rechts en ■J"?0, iames links het struikge- in te jagen, is momenteel iriet tijdens de winterse sverhuizing, waarbij ruim Nederlanders voor tijd moeders pappot rui- roor een diepgevroren in Oostenrijk, Zwitser- Italië of Frankrijk, enwaï ^aar gejecjen kozen onze va_ ndse wintersportgangers nog aal voor de trein, die vanaf de er tot diep in maart honderd- inden spoorslags op sleeptouw J Omdat dit echter in negen [de tien gevallen geschiedde Iterk verouderd materiaal, dat want naar oma's motteballen Rn tot overmaat van ramp ook Rn_een tergende slakkegang, ren de Bergland Express en lotelplan Express in weerwil hun blitse namen steeds meer n. Totdat zij tenslotte door ongevaarlijk geachte concur- de bus, op een zijspoor wer- [erangeerd. naVÜ inende hand huur. winter, die nu exclusief op vakantiefront woedt, nemen en vliegtuig elk nog slechts procent van het contingent Trsportgangers voor hun reke- 111M De resterende tachtig procent odewe tot noS toe ^rhjk verdeeld de bus en het eigen vervoer, jij onmiddellijk dient te wor- langetekend, dat de bus sinds iecrisis overduidelijk aan de nde hand is en van jaar tot leer overlopers uit het kamp eigen rijders te verwerken '■Inname het fenomeen van de pendel, in de jaren zeventig de Nederlandse touroperators roduceerd, is een oorverdo- aPP- succes geworden. Was de ver- ng tussen R '84 La; A tol 22 Aan de grens zullen ze eerst nog een ambtelijke hindernis moeten nemen bij een Duits douanekan toor, waar Feldwebels in spe lak blijken te hebben aan de zegenin gen van de E.G. Tergend langzaam en met Germaans gesnauw van vooroorlogse kwaliteit worden daar de passagiers en de meegenomen voorraden dieselolie geturfd en be last. Op die manier worden de kos ten, die Reichsführer Adolf Hitler indertijd gemaakt heeft bij de mo dernisering van het Duitse wegen net alsnog verhaald op zijn buren. Oxer Als die dubbele oxer eenmaal geno men is het gedrang van de hon derden chauffeurs bij de loketten roept onweerstaanbaar herinnerin gen op aan steuntrekkers in de cri sis van de jaren dertig begint de taaie rit naar de paksneeuw. Duizend kilometers scheiden de va kantiegangers op dat moment nog van het witte voetje, dat ze straks bij hun hartelijke skileraar hopen te halen. Een eindeloos lint van as falt en beton, dat met meesterhand is uitgerold tussen Oberhausen en ver voorbij München. Dalend en stijgend zie je achter een thermopa- ne-raam van de bus de spooksteden van het Ruhrgebied in de verte al oplichten uit hun eigen drek. Duis burg,. Essen en Wuppertal. doemen walmend en brandend op en ma ken daarna weer plaats voor ande re vuurhaarden, waar de welvaart vierentwintig uur per dag een zwa re pijp rookt. Volledig synchroon met die helse beelden blijft Bud Spencer ondertussen op de televi sieschermen in de bus van zijn paard storten en opdonders verko pen, waarbij het gekraak van rib ben, kaken en neuswortels het vriendelijk geruis van de 230 tur- bo-paardekrachten volledig wegfil- tert. Grote wiel Voorop, op de bok, draait de 34-ja- rige Hennie Otto gelijk Michiel de Ruyter lustig aan het grote wiel, waarmee hij zijn gestaalde en soe- fel scharnierende troetelkind, dat ij vertederd „Truus" blijft noe men, met een constante snelheid van negentig kilometer per uur tussen de overige weggebruikers doorloodst. Hij mag zich de loepzui vere telg noemen uit een geslacht van truck- en buschauffeurs, die al generaties lang Gods banden over In bus elf ontbreken de feestneuzen en de loltrappers. Deze reizigers hebben alleen voor de bus gekozen omdat ze snel, comfortabel en goedkoop naar hun wintersportbestemming willen reizen. En daar hebben ze „een potje vet" niet bij nodig. passagiers, die hij veilig naar Ftlgen in het Oostenrijkse Zillertal moet brengen. Zijn vrouw heeft liters koffie gezet en tomatensoep ge kookt. En uit die hamstervoorraad kan tiidens de reis a raison van an derhalve gulden per plastic beker naar hartelust getapt worden. Tractatie „Wel even gelijk handje contantje afrekenen bij de chauffeur", heeft hij vóór het vertrek uit Didam ge roepen. Want je weet het immers nooit met die knakkers uit de Randstad, die misschien mochten denken, dat de soep en de koffie bij de prijs van de pendel zijn inbegre pen. Die vlieger gaat dus mooi niet op. En dat geldt evenzeer voor de frisdranken, het bier en de slaatjes, die in de ijskast op hongerende rei zigers wachten. en nachtrei- >er bus tot )-2527iKort nog fif ty. nu be- jwen de N jestejkintersP°rt- die ag laten rij- als een ple- bijproaukt |y—fóncentreren met hun ggS van ron- paardek- i op de van vrij- rrrrip zaterdag. vertrekken !n handvol rlandse gemeenten rankrij enbare rij- glanzende donten, die vervolgens de tunnel de nacht de populai- skigebieden De vn en, waar de -en sportie- Aan1 ileekgezich- ivakar *s morgens bij honder- hotels en ons worden Elke pendelbus is voorzien van een rek, waarin de ski's als staande passagiers kunnen meereizen. „De hoeveelheid bagage, ^ie wordt meegenomen", zegt Otto, „is echter zo groot, dat we elke week moeten woekeren met de ruimte en elke vierkante centimeter dienen te benutten". Volgens de richtlijnen van hun cao rijden ze beiden om beurten vier uur. Op die manier voldoen ze aan de voorschriften van het Rijtijden besluit, waarmee de Nederlandse overheid het vervoer per bus heeft gereglementeerd. Datzelfde besluit schrijft ook voor, dat een buschauf feur niet langer dan negen uur per werkdag mag rijden. En zolang mistbanken, regenvlagen en sneeuwstormen onderweg uitblij ven, is dat aantal ruim voldoende om de afstand tussen Nederland en Oostenrijk te overbruggen. Beunhazen „Helaas zijn er ook in ons vak beunhazen, die de wetten aan hun laars lappen", meldt Jacques Dis- bergen waarschuwend. „Ze komen met aanbiedingen op de markt, die tientallen guldens goedkoper zijn dan de buspendels van de ruim vijftig bona-fide reisorganisaties, die zich wel aan de voorschriften houden. Helaas denken vele va kantiegangers nog steeds niet ge- „Afhankelijk van de service, die onderweg geboden wordt, moet ie voor een nachtpendel tussen de honderd vijftig en honderd zeven tig gulden betalen. Een chauffeur kost ons per pendel tussen de drie honderd vijfenzeventig en vierhon derd vijftig gulden. Dat bedrag moet door de klanten worden opge bracht. Maar wat doen de scharre laars? Die huren een postbode of een wijkagent, die wat Dij wil ver dienen en stoppen hem honderd vijftig gulden in zijn hand. Voor dat bedrag scheurt zo'n schnabbe laar in zijn dooie eentje van Am sterdam naar Seefeld. Vaak ge beurt dat ook nog in een overjarige bus zonder enig comfort. Logisch dus, dat zo'n reis, die in feite een wanprestatie is, kan worden aange boden voor pak-weg achtennegen tig gulden. Terwijl iedereen op zijn vingers kan natellen, dat een reis organisatie, die zich wel aan de wet houdt, voor dat bedrag geen bus twintig uur op de weg kan hou den". snapt wordt blijft immers gering. Er worden vandaag de dag reizen verkocht, die wettelijk verboden zijn. Maar geen haan, die er naar kraait. Ik schat, dat er op vrijdag twee maart ten minste honderd Ne derlandse bussen op de Autobahn zullen rijden, waarmee alle ver keerswetten worden overtreden, die je je maar kunt bedenken. Of schoon de Rijksverkeersinspectie de laatste tijd frequenter dan ooit controles uitvoert, vrees ik, dat het overgrote deel van die onverant woordelijke beunhazen toch weer tussen de mazen van de wet door- glipt". Schande „Natuurlijk is het een schande, dat zoiets straffeloos kan gebeuren", zegt Hennie Otto op zijn beurt tij dens de rit met verre, maar beken de bestemming. Terwijl de enorme ruitenwissers de tranen van zijn voorruit vegen, lucht hij zijn hart over de enquête, die de FNV kort geleden hield onder de Nederland se beroepschauffeurs. Van de dui zend formulieren, die waren ver stuurd, kwamen er 132 terug. En Hennie Otto: „„Als ik het ergens niet mee eens ben, ga ik niet als een dreinend kind uithuilen bij de FNV". Verrast heeft Otto zojuist ook een blik met pikante gehaktballen ont dekt, dat zijn vrouw kennelijk listig in de bus heeft gesmokkeld. Hij neemt echter aan, dat deze tractatie niet voor algemene consumptie be doeld is. Wat dit voedsel betreft is de oude wet van „eerlijk zullen we alles delen" dan ook uitsluitend van toepassing op zijn medechauf feur, de 28-jarige Stephan Metz, die zijn vrouw en twee honden in En schede heeft achtergelaten en straks bij het wegrestaurant in Me- denbach het stuur van Otto zal overnemen. De 42-jarige officierszoon Jacques Disbergen, die sinds enkele jaren het touringcarbedrijf van ARKE met strakke hand leidt, had voor het vertrek uit Didam een krant la ten zien. Op de voorpagina werd daarin de arrestatie gemeld van een Nederlandse buschauffeur, die 41 uur aan één stuk door achter het stuur had gezeten. ;,Dat is allemaal mogelijk in dit ruim denkende land", was zijn commentaar, „zulke marktverpestende praktijken kun nen vrijwel straffeloos worden uit geoefend. Want de kans, dat je ge- In de vroege vrijdagavond hebben tientallen bussen eerst de honderden wintersportgangers opgehaald in negentig Nederlandse gemeenten. Vandaar zijn ze doorgereden naar de verzamelplaats In Didam, waar onder leiding van supervisor Jacques Disbergen een nieuwe indeling wordt gemaakt. Terwijl dat gebeurt laven de honderden zich aan het voorlopig laatste kopje koffie op Nederlandse bodem. daar zat het exemplaar van Hennie Otto niet tussen. „Waarom zou ik?", informeert hij strijdvaardig, „als er wat te kankeren valt doe ik dat lie ver in mijn eigen bedrijf. Uit de verhalen in de kranten heb ik be grepen, dat alleen beroepskanke raars de formulieren hebben terug gestuurd. Bij die groep voel ik me niet thuis. Ik heb een schitterend vak, dat ik voor geen goud zou wil len missen. Als ik het ergens niet mee eens ben, ga ik niet als een dreinend kind bij de FNV uithui len. Dan praat ik het uit met de man, die kan zorgen, dat ik het er wel mee eens ben. Of omgekeerd". Luchtvering Achter hem ontwaakt op dat mo ment zijn levende have uit een dommel, die geen naam mag heb ben. „Luchtvering is een wereld- uitvinding", geeft Cock Luik op rij twee gapend toe. Maar als bewon deraar van Archie Bunker laat hij er onmiddellijk op volgen: „Dat is eens maar nooit meer. Ik kan mijn benen niet kwijt. Ik heb geen oog dicht gedaan. Ik voel me geradbraakt". „Kom,kom", meent zijn voor buurman Henk Bos uit Vollenho- ve, die aan zijn vierde nachtpen del bezig is, „nu vergeet je even, wat je voor die prijs mag verlan gen. Is het een prima bus of niet?" „Zeker weten", roept Luik, „maar die rot stoelen, hè. Die breken je op". Onderwijzer Bos schenkt hem een glimlach en raadt hem ver volgens aan om voortaan met zijn eigen auto te gaan. „Dan zul je vanzelf naar deze bus terug verlangen", veronderstelt hij blij moedig. Een seconde later klaart het gezicht van Luik snel op, wanneer hij de inhoud inspecteert van de ontbijt- doos, die Otto hem heeft overhan digd. Drie verse broodjes, een ei, plak koek, blikje fris: het lijkt opeens of het avondje van Sinter klaas opnieuw gevierd wordt. De klok in Hotel Post in Fügen wijst half tien aan, wanneer de 69- jarige kruidenier J. Borgdorff uit Amersfoort de hal binnenstapt met de eerste ansichtkaart van een lan ge reeks, waarmee hij het thuis front zal verblijden. De busreis is hem prima bevallen en hij voelt zich fit genoeg om na de lunch aan zijn eerste skiwandeling te begin nen. „Waar is hier het loket?", vraagt hij aan Otto, die zich net met een vruchtesapje voorbereidt op zijn verplichte acht uren dagrust in een hotelbed. „Vergist u zich niet?", informeert Otto voorzichtig, „u bent hier in een hotel". Borgdorff schudt zijn blozend hoofd, dat hij zolang geleend heeft uit de Pickwick Papers van Dic kens en roept luidt: „Nee vader, Stephan Metz is in bus elf, die Fügen in het Zillertal al9 eindbestemming heeft, de tweede chauffeur, die na vier uur het stuur van zijn collega Hennie Otto over zal nemen. „Een schitterend vak", zegt hij, „dat ik voor geen goud zou willen missen". mij vang je niet. Buiten staat het duidelijk met koeien van letters: POST". „Klopt", geeft Otto grootmoedig toe, „dit is Hotel Post". Over krap negen uur begint voor hem de terugreis naar Nederland. LEO THURING Foto's: CEES VERKERK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17