herleeft verleden in lner Lago Maggiore wil het getij keren TOERISME STAD 2000 JAAR OUDSTE DUITSE mMi de overlevering, wordt Waar blijven de Neder landse vakantiegangers die vroeger zo opgetogen waren over het Lago Maggiore? Het klassieke reisdoel is niet uit de gra tie, maar er mankeert iets aan een juiste verdeling van de gasten over de ac commodaties. In de pro vincie Novara is men van oordeel, dat wij meer in hotels moeten gaan sla pen. Zo wordt berispend vastgesteld, dat zelfs de Belgen in deze sector ons voorbijgestreefd zijn. Onze landgenoten geven sterk de voorkeur aan bungalows, appartemen ten en campings op deze westelijke oever van het meer. De bestemming Novara is op genomen in de busprogram ma's van zes Nederlandse touroperators, waaronder Holland International en Oad. Zo'n 20 tot 25 jaar geleden be trokken voornamelijk beter gesitueerden er de hotels. Zij genoten er van het subtropi sche klimaat, de tuinen en parken, in navolging van En gelse pioniers. Nu liggen er vele tientallen campings rondom het Lago Maggiore. Toen het vliegen naar zuidelijke stranden be taalbaar werd hielden veel Nederlanders net voorlopig voor gezien. De hoteliers van Novara willen nu duidelijk maken, dat ook zij koopjes in de aanbieding hebben. Vol- KLASSIEK VAKANTIE-OORD KOMT WEER IN TREK Het kleine Lago d'Orta moet genoegen nemen met slechts één eilandje. pension bijvoorbeeld vanaf 20.000 lire, dat is ongeveer veertig gulden. De hotellijst vermeldt prijzen vanaf 25.000 lire voor halfpension in een hotel met één ster tot een keuze in de viersterrencatego- rie tussen de 60.000 en 100.000 lire. Veel plaatsen aan dit schitte rende meer (Baedeker vindt het twee sterren waard, even als de eilandjes, hetgeen neer komt op de kwalificatie „uit zonderlijk") zijn erfelijk belast met de suggestie, dat zoveel pracht wel voorbehouden moest blijven aan welgestel- den. Alles is even mooi aan de oevers van dit groene, dan weer azuurblauwe bekken ter lengte van 60 kilomter. Bergwereld De natuur tolereert er geen echte winter aan de water kant, maar zorgt in het noor den voor zoveel sneeuw op de Alpen, dat er twintig ski-oor den geëxploiteerd kunnen worden. De indrukwekkende Monta Rosa domineert met op één na de hoogste piek in Eu ropa (4633 meter) deze impo sante bergwereld. Maar het beeld van de 4000 vierkante kilometer grote provincie Novara wordt voor velen bepaald door de combi natie van het subtropische na tuurschoon met de praal van gotiek, renaissance en barok, de fabelachtige prestaties van tuin- en parkarchitecten, vil la-terrassen aan de waterkant en alles wat er verder toege voegd kan worden aan de il lusie van een volmaakte schoonheid. Eilandjes Bij nader inzien ontdekt men storende elementen van de industrie (in Ispra), zelfs een kernreactor. Maar dat ligt aan de overkant. Novara trekt zich liever op aan de fameuze eilandjes, evenals de baai waarin zij liggen, genoemd naar het vorstengeslacht Bor- romeo. Isola Bella is in heel de wereld een begrip, met die paar vissershuisjes en het gi gantisch barok-palazzo met tuinen die via terrassen afda len naar het meer, rijk voor zien van sculptures en archi tectonisch kleingoed. Isola dei Pescatori torst een schilderachtig vissersdorp en op Isola Madre lopen pauwen rond in een botanische tuin. Genoemde provincie is ook trots op het beheer over een kleinere waterplas, het Orta- meer, met één eiland en niet minder betoverende oevers. Geen wonder dat de duizen den en duizenden buitenland se toeristen die deze provincie bezocht hebben, voldaan huis waarts keerden. Zij vinden hier uiteraard alle faciliteiten voor het beoefe nen van welke watersport dan ook. Vissen voelen zich (weer) goed thuis in het tot op een diepte van 372 meter af dalende meer. Tal van plaat sen op de oevers zijn ook voor Van Marx' geboortehuis is een museum gemaakt. TRIER Ooit werd van hieruit een rijk geregeerd dat zich uitstrekte van Schotland tot Noord-Afri- ka. Trier, hoofdstad van het Westromeinse rijk. Trier, gelegen in het land van de Germaanse Treve- ren, werd in één adem genoemd met metropolen als Rome, Constantinopel en Alexandrië. De tijden zijn wel veranderd. 'Anno 1984 is Trier een leeglo pend provinciestadje dat niet eens meer honderd duizend inwoners telt. Maar toch, het roemruchte verleden is in Trier bewaard gebleven. Achter elke straat hoek loert een Romein en er kan geen spade de grond in gaan of er komt weer een an tiek fundament te voorschijn. En dit jaar is het feest. Groot feest. Trier, de oudste stad van Duitsland, viert zijn tweeduizendjarig bestaan. De stad feest een heel jaar lang. Hoogtepunt wordt de maand mei, met onder meer een schuttersfeest met 45.000 deel nemers. Ongetwijfeld zullen nog meer Nederlanders dan anders de stad bezoeken. Het Moezeldal mag zich van oudsher in een grote belangstelling vanuit Nederland verheugen. Begrij pelijk. want het is niet ver van huis en er zijn bergen, water, knusse dorpjes en na tuurlijk wijn. Wie kent niet Cochum? In de zomermaan den lijkt het een Nederlandse kolonie in het Moezelland. En natuurlijk trekt ook Trier, de parel van het dal. Hartelijk „De mensen hier zijn buiten gewoon sympathiek en harte lijk", zegt burgemeester Felix Zimmermann, de christen-de mocratische burgemeester van de stad. De obligate lof die iedere burgemeester zijn onderdanen toezwaait tegen over buitenstaanders? Kan zijn, maar Zimmermann, die zelf uit Beieren komt, laat ook nog andere geluiden horen. „De Trierers zijn Moezelfran- ken. In tegenstelling tot de meeste andere Duitsers heb ben ze een liberale instelling. Ze erkennen wel autoriteiten, maar ze zien er helemaal niet tegenop. Ze hebben er altijd tegen gevochten. Tegen de keurvorsten, de bisschoppen, de Pruisen en nu tegen de burgemeester", lacht hij. Als bewijs voor dat laatste schuift hij het ontwerp over de tafel van een speciale munt, die ter gelegenheid van het feest ge slagen wordt. De kop van de eerste burger is voorzien van een Romeinse overwinnings krans. Zijn neus, toch al geen kleinood, is opgeblazen tot ui terst oneerbiedige proporties. Burgemeester Felix Zimmer mann: „De mensen hier zijn buitengewoon sympathiek en hartelijk". Schermutseling Even is er nog een kleine schermutseling geweest met Augsburg. Deze Beierse stad is ongeveer gelijktijdig ge sticht door keizer Augustus op zijn reis tussen 16 en 12 voor Christus door de noordelijke regionen van het Romeinse rijk. Maar Augustus heeft Trier galant voor laten gaan. Terecht, want 50 voor Chris tus had de grote Romeinse veldheer Caesar al een leger kamp op de Petrusberg, van waaruit hij een fraai uitzicht had over het land van de Germaanse stam de Treveren, de Nederlanders een begi geworden, zoals Stresa, ra Q Locarno (aan het Zwitsei s j-' deel van het meer) het drul bezochte toeristencentrum. wen. *dt ■wt ntal Koel n (je £jn(jj Het is er 's zomers lekkü/r ei koel. De boulevard overtr ar in wandelgenot de vele an< irde I re, die panoramische uitzit Ien a ten bieden. Verbano is al v werkt oudsher een gerenommeei ij nie. vakantieplaats, rijk a ferwt kunstschatten. Hier staan ve5r eC) grote, luxe hotels maar o Qm pensions en vakantiehuizc ;gs Andere plaatsen met een kere reputatie zijn Arot r Meina, Belgirate, Baveno (ri eie tig en elegant), Ferelio, Ca nero Riviera en CanobB Bijzonder mooi gelegen is <xuu de stad Verbania met de do pen daaromheen. Het mediterrane klimi wordt geïllustreerd door saj palmen, azalea's, oleande bomen met citroenen en naasappelen, mimosa en vij| r0n;ca bomen. Men plukt er ook naatappelen en in augus- bloeit de myrthe. cntig Om iedereen in staat te st v&n len de omgeving van weeldn kanten van het meer te bek de ken zijn er bootdiensten, aut *nd veerponten en draagvleug inen boten ingezet. *6nbl Wie de proef op de som 're op nemen en eerst meer wil w de snt ten over de bestemming, ve fl bindingen en prijzen kan 'il progi formatie vragen bij het II id Wj liaanse Verkeersbureau, Sta fe^ vaj houderskade 103, 1073 A Amsterdam, telefoon: 020 ,lcg '33"64 LEO J. LEEUW ?"em CcldócSoUAOAlt ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 PAGINA - De Porta Nigra, de oude Romeinse stadspoort. die hun naam aan de stad ga ven. „Ach, er zijn natuurlijk steden die er kritiek op heb ben dat wij ons de oudste stad van Duitsland noemen", zegt Zimmermann. Keulen bij voorbeeld. „Keulen wil nu in een keer niet meer weten dat de stad in 1950 zijn 1900-jarig bestaansfeest gevierd heeft", gnuift de burgemeester met de zelfverzekerdheid van ie mand die weet dat hij sterke kaarten heeft. Bovendien wa ren steden als Keulen, Mainz en Kempten slechts militaire kampen voor de Romeinse le gioenen. Trier was toen al een schitterende metropool. Zim mermann neemt het chauvi nistische gehakketak niet zo ernstig. „Het is geen strijd die met zware artillerie wordt uitgevochten, we nemen het floret". Loopafstand Overblijfselen uit „de goede oude tijd" zijn er in Trier vol m op te vinden. De toerist vindt ze binnen loopafstand. Op de eerste plaats natuurlijk de Porta Nigra, de oude Romein se stadspoort. Dan natuurlijk het imposante paleis van kei zer Constantijn, het grootste bouwwerk dat de Romeinen aan deze zijde van de Alpen bouwden. Maar ook in latere tijden deed de stad nog van zich spreken. In de dom van Trier wordt, zo wil het de overlevering, het kleed van Christus bewaard. Bij bijzondere gelegenheden wordt de „Heilige Rock" aan de toegestroomde gelovigen getoond. Deze eeuw was dat in 1933 en 1959 het geval. In 1933 kwamen twee miljoen pelgrims naar de stad. „Wan neer het nu weer getoond wordt, weet niemand", zegt mevrouw Henning van de VVV. „Het kleed is heel broos geworden. Vroeger werd het opgehangen, maar dat schijnt nu te riskant te zijn". Gezellig Maar Trier is niet alleen een stad voor historische fijnproe vers. Ook voor wie er gewoon eens een dagje uit wil is het er goed toeven. De gezellige bin nenstad met monumentale ge bouwen, vakwerkhuisjes en een fraaie Hauptmarkt. Als de feestelijkheden in mei hun hoogtepunt bereiken, is de binnenstad eindelijk ook van een lastig euvel verlost. De stadsbussen die nu nog over de voetgangerspromenade denderen en het publiek door middel van een antiek tram belletje waarschuwen, zullen dan via een nieuwe route hun weg zoeken. Met zijn beroemdste zoon Karl Marx heeft de stad het altijd een beetje moeilijk ge had. Trier heeft nooit goed geweten wat het met de grondlegger van het moderne communisme aan moest. Geen wonder, want Trier is een door en door katholieke stad en in het stemlokaal wordt steevast het hokje van de christen-democratische CDU rood gemaakt. De laatste ja ren is Trier wat bijgedraaid. Van Marx' geboortehuis is een museum gemaakt. „Dat wij niet willen weten dat Marx hier is geboren en opgegroeid is een vooroordeel dat niet uit te roeien valt", verzucht bur gemeester Zimmermann. „Wij hebben het geboortehuis van Marx ingericht als museum. De straat, die naar hem ge noemd is, begint een paar me ter verderop. Maar in de kranten, vooral in het Oost blok, wordt geregeld geschre ven dat zelfs de straat waar Marx geboren is, niet naar hem is genoemd". Hoge delegaties uit commu nistische landen reizen af en aan. Vooral vorig jaar was het druk toen de honderdste sterfdag van Marx werd her dacht. „Marx wordt hier echt niet verstopt, hij heeft de hoge rang die hem toekomt", verzekert de burgemeester. „Maar dat betekent natuurlijk nog niet dat we de politiek goedkeuren die in naam van Marx bedreven wordt". Dat zeker niet, nee. De tele foongids geeft aan dat er nog zo'n zeventig Marx'en in Trier wonen. Familie van dè Marx? Nee, hoor! Alle Marx'en in de stad leiden hun naam af van de apostel Mar cus. Daarmee is de wereld weer in orde. Moezelwijn Middageten met Walter Queck, de perschef van de ge meente. Hij is een kenner van de stad bij uitstek. We zitten in hotel Porta Nigra, met uit zicht op het beroemde monu ment, dat de Bundespost dit jaar op een postzegel heeft ge zet ter gelegenheid van de feestelijkheden. Queck praat over het onderwerp, waaro ver hij dagenlang college kan geven: wijn. Moezelwijn uiter aard. De omgeving van Trier produceert de fameuze Mosel- Saar-Ruwer-wijnen, de beste wijn van het Moezelland en sinds jaar en dag aan de top in Duitsland. Queck ontsteekt in heilige toorn als het onderwerp knoeierij ter sprake komt. Menig suikeroompje onder de wijnboeren rommelt maar wat aan en verkoopt schitte rend geëtiketteerde troep. Queck: „Ik was in een restau rant in 's Hertogenbosch, onze partnerstad. Daar kreeg ik in een restaurant een Moe- Het is goed toeven op de fraaie Hauptmarkt. zeiwijn voorgezet met een of andere fantasienaam. Niet te drinken. En die wijn wordt dan duur verkocht als een prima Moezelwijn. Het etiket wordt er waarschijnlijk in het buitenland op geplakt". Queck legt uit waar bij de aankoop van Duitse wijn op gelet moet worden. Zorgvul dige bestudering van het eti ket blijkt de sleutel tot een ge slaagde aanschaf. Wettelijk beschermde predikaten als „Kadinet" en „Spaetlese" staan voor goede kwaliteit. Voor grotere bestellingen ad viseert Queck rechtstreeks tj kopen bij de bisschop v. Trier. Dan zit het wel goc En oh ja, niet dat ik wegl met een slechte indruk val Den Bosch, ofwel HerzogeJ busch, zoals ze in Trier zei gen. „Een prachtige stad zegt Queck. „Wij hebben vei P scheidene partnersteden, or der meer Metz in Frankrii en Gloucester in Engelam maar de band met Den Bosc is het beste. Dat kpmt oo omdat jullie Nederlanders a lemaal zo goed Duits praten' QHS GERARD KESSEI

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14