„Doordringen tot Nederlands elftal niet langer het allerbelangrijkste" lemco Pielstroom is optimistisch QeidcaQowuvnt VER WATERPOLOTOPPER AZC-HZC Vier mille voor Wedden Het is vandaag de dag ge bruikelijk dat trainers en pers na afloop van een voet balwedstrijd de nodige zin en onzin uitwisselen. „Maar ten de Vos is er in 1965 mee begonnen en sindsdien moe ten we met z'n allen achter die lui aanrennen om dat geblaat aan te horen". Met die woorden verklaarde een gewaardeerde collega ons onlangs nogeens de geschie denis van dit verschijnsel. Maar helemaal gelijk had hij daarmee niet. Want door gaans valt het best mee met „dat geblaat". Na afloop van de derby tussen Rijnsburgse Boys en Noordwijk bijvoor beeld. Afgezien van gebrui kelijke clichés als: „Voor een wedstrijd heb je twee ploegen nodig" en „Het is maar één van de vijftien resterende wedstrijden", was het gezellig samenzijn na afloop best interessant. Vooral omdat Noordwijk- trainer John Eelman met Ons van Hutspo(r)t wilde wedden Wedden (2) De oorzaak van Eelman 's spontane goklust lag in het feit dat Wij van Hutspo(r)t voorzichtig meenden te moeten opmerken dat wan neer de volley die René van Hensbergen op een gegeven moment in de wedstrijd vanaf een slordige twintig meter losliet doel getroffen had, die in de categorie luc ky goals" zou moeten wor den gerangschikt. „Onzin. Die jongen kan dat gewoon. Wedden, dat wanneer hij er op de training tien krijgt, er negen in gaan", riep de Noordwijkse coach uitda gend. Nietje Tekort aan zaalruimte in Leiden, wel of geen kunst- grasveld, geen fusie op de Boshuizerkade, het spreekt voor zich, dat Wij van Hut- spo(r)t in deze kommervolle tijden extra opletten, wan neer de naam van Jan Dui- vesteyn - directeur van de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Leiden - onder een publicatie ver schijnt. Het buitengewoon belang wekkende stuk, dat onlangs aan het brein van deze top ambtenaar ontsproten is en in het clubblad van voetbal vereniging Leiden is gepu bliceerd, willen Wij U be slist niet onthouden. Nietje (2) „Het beste van het clubblad is zonder enige twijfel het nietje. Als je dat zorgvuldig bestudeerd dan zie je dat dit onmisbare deel van het clubblad, vakkundig en met liefde verwerkt is. Ik wiet niet wie het is maar het moet, gezien de wijze waar op het nietje geplaatst is, een goede voetballer (geweest?) zijn. Iemand met een goede pass in de benen. Ditmaal dus hulde aan de man die elke week. 40 weken lang zo'n 24.000 nietjes per sei zoen slaat. En let er op. u zal het met mij eens zijn, elk nietje zit op de juiste plaats". K(l)apstuk Kees: „Is dat rodelen niet iets voor Alie Boorsma en Ria Visser?". Wedden (3) Nu zijn Wij van Hutspo(r) altijd „in" voor een wedden schap. Zeker als we op voor hand met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid menen zo'n gokje te zullen winnen. Daarom ook doen we John Eelman het volgende voor stel: Voorafgaand aan het traditionele duel tussen trai ners en pers, laten we René van Hensbergen tien maal op doel volleren Een doel, dat om het iets gemakke lijker te maken door het keepend gedeelte van Wij van Hutspo(r)t verdedigd zal worden. Slaagt Van Hens bergen niet, dan voetbalt hij met de trainers mee; lukt het wel, dat denken Wij dat de pers de goede man wel kan gebruiken. Vandaag de eerste aflevering van een vijf- tiendelige serie over betaalde voetballers uit de Leidse regio. Over echte fullprofs, als Wim Rijsbergen. Maar ook over spelers als Henry van der Weijden, die de ladder naar het Walhalla van het Nederlandse voetbal nog maar juist aan het beklimmen zijn. Richard van der Meer, ooit begonnen bij het Roelofarendsveense DOSR en inmid dels al weer enige jaren vaste kracht van AZ'67 opent de rij. i PHEN AAN DEN JNDe strijd om de idstitel bij het waterpo- was lange tijd. een ge- cht tussen drie ploegen. :C/Microlife, HZC/De bben en De Zijl/LGB. de Alphense winst af lopen zaterdag in Lei- zijn er in feite nog ee ploegen over. Van- 3nd staan ze tegenover aar in het Alphense embad De Thermen. Alphense winst is de terpolocompetitie al .or de play-off's zo goed beslist. AZC gaat dan t drie punten voor- ong de belissende fase de competitie in. reverse international mco Pielstroom laat licht over de titanen- jd schijnen. rt staat centraal in het le- van Pielstroom. Overdag ef als eerste jaars student het CIOS in Arnhem, kt hij al zijn vrije tijd in erpolo. Trainingen bij -, wedstrijden voor die eg en dan is er nog het lerlands team, waarvoor >raard ook getraind dient worden. Een fors pro- mma. „Ja, het is wel iar. Vooral omdat je ook eens veel reistijd kwijt t. In Arnhem op school, •strijden, trainen in Zeist Alphen, tijd voor andere Jen heb ik haast niet", ir daaraan is Remco Piel- •om eigenlijk al jaren ge ld. Als 13-jarige trainde immers al onder Ivo imbic en de reis naar Al- fen aan den Rijn maakt hij [ook al weer zo'n drie jaar. vijftienjarige debuteerde AZC, dat toen nog ge ïnd werd door Arie Dom- fg. Met de terugkeer van Geurtsen in Alphen fkte Pielstroom's polocar- p* in een stroomversnel- „Ik heb in de afgelopen jaar ontzettend veel ge- Van Geurtsen natuur- maar ook van de gerou jongens in het team. Buunk, Noordegraaf". 'die ontwikkeling maakte 1 de hondsbrutale jonge- 8 uitgroeide tot vaste keus AZC. Goede prestaties nationaal en Europees ni- Remco Pielstroom aan de rand van het bad waar AZG vanavond door een overwinning op HZC/De Robben een misschien wel belissende slag kan slaan. veau gingen niet aan bonds coach Denes Pocsik voorbij en Pielstroom werd geselec teerd voor de nationale Kroon „Een voorlopige kroon op mijn eigenlijk nog maar net begonnen loopbaan. Het vol gende doel is de Olympische Spelen. Als ik om me heen kijk, denk ik een goede kans te maken om naar Los Ange les te gaan. Vooral het feit dat ik ervaring in de Europa Cup heb opgedaan werkt in mijn voordeel". En dan niet alleen waar het gaat om het Nederlands team. Ook bij toppers in de vaderlandse competitie kan dat van in vloed zijn. Dat bleek zater dag tegen De Zijl, waar AZC ook in de hectische slotfase het hoofd koel hield en daar door met de winst kon gaan strijken. Over de vanavond op het programma staande topper tegen De Robben, ook al zo'n duel waarin het er om gaat om geconcentreerd te blijven, zegt Pielstroom: „Vo rige keer hebben we het daar laten lopen. Juist omdat we er op het laatst niet met het koppie bij waren. Niet zo heel verwonderlijk natuur lijk, want die wedstrijd werd op een doordeweekse dag ge speeld. Wij hadden de halve finale Europa Cup er net op zitten en waren in gedachten al bij de finale, die vier da gen later gespeeld moest worden. Maar punt blijft na tuurlijk, dat je een in de der de periode opgebouwde voor sprong in het slotdeel niet uit hadden mag geven. Zoiets zie ik vanavond ook niet gebeu ren. Ook al omdat we thuis nauwelijks te kloppen zijn, ons ditmaal volledig op deze wedstrijd kunnen concentre ren en iedereen fit is". 28 minuten waterpolo Waterpolo spelen in een stan daardteam brengt doorgaans veel reizen met zich mee. En niet alleen op het hoogste ni veau. Wat te denken bijvoor beeld, van de vrouwenteams van De Zijl/LGB en LZ'86, die in de eerste klasse spelen en onder meer uitwedstrijden naar Hengelo, Almelo, Nijme gen, Leeuwarden en Stadska naal op het programma heb ben staan. Maar ook nog „la ger" moeten er flinke afstan den overbrugd worden om wedstrijdsport te bedrijven. Katwijk en Vivax, beiden ac tief in de tweede klasse heren, weten daarover mee te praten. Ook zij brengen „hele week einden" in auto's of gehuurde busjes door. Dit jaar staan vier tripjes 'naar het oosten op het programma, Oldenzaal, Hen gelo en tweemaal Almelo. Maar ook Brabant (Eindho ven) en Limburg (Maastricht) zijn in het reispakket dat wa- terpolocompetitie heet opgeno men. Dat er ook nog tweemaal naar Arnhem dient te worden afgereisd, doet nauwelijks ter zake. Dat is, vergeleken met die andere tochten, immers zo ongeveer naast de deur. In Oegstgeest hebben ze een beetje genoeg van al dat rei zen, van die eindeloze asfalt- banen en het eentonige vlakke land. Vooral de tocht naar Maastricht werd met afgrijzen tegemoet gezien. Ten huize van aanvoerder Frits Welling ging Vivax op zoek naar een alternatief. En zoals zo vaak kwamen ook nu de goede ideëen na consumptie van het nodige geestrijke vocht. De opgehoeste andere reismo gelijkheid: het vliegtuig. Op het eerste gezicht een even waanzinnig als onhaalbaar al ternatief. Al was het alleen maar vanwege de financiën. Toen Welling cs het vliegplan tijdens de nieuwjaarsreceptie van de club uit de doeken deed, waren de verwachtingen omtrent het doorgaan daarvan dan ook niet echt hooggespan nen. Maar in plaats van spot, ontmoette het bedachte alter natief veel enthousiasme. Bin nen de kortste keren waren 40 Vivax-supporters gevonden, die borg wilden staan voor de kosten van de NLM-vlucht, zo'n slordige 4000 gulden. En dat brengt Vivax vanmiddag om twee uur aan boord van een city-hopper met bestem ming Beek, Limburg. Met een bus gaat het dan verder naar Maastricht om vier keer zeven minuten te waterpoloën. Vier mille voor 28 minuten water polo..... Wedden (4) Nu hebben Wij van Hut- spo(r)t afgelopen zomer op de tennisbanen van Huis ter Duin wel kunnen constate ren, dat Van Hensbergen opmerkelijk accuraat „vol leert". Maar, John Eelman, om uitvluchten te voorko men, stellen we voor alle duidelijkheid nog even dat Wij het niet hebben over de forehand-volley van de Noordwijk-speler, maar over ineens op de slof, hard in de hoek". De afstand tot het doel is be paald om 18 meter en 43 centimeter. Over de inzet kan nader onderhandeld worden. Jan Duivesteyn: „Nietje". René van Hensbergen: „Volley". „RICHARD VAN DER MEER STELT TOEKOMSTVISIE BIJ: Richard van der Meer: „Het is momenteel echt verschrikkelijk om in Alkmaar te voetballen. Voor ons maar ook voor de tegenstan der". werd het nog stiller op de tribunes. Vandaag de dag is die situatie al niet veel anders. Daarom ook, speelt Richard van der Meer, liever uit- dan thuiswedstrijden. „Het is momenteel echt ver schrikkelijk om in Alk maar te voetballen. Voor ons maar ook voor de te genstander. Ik kan me niet eens meer herinne ren wanneer we het laatst voor „een volle bak" speelden. Hoewel, wacht eens, uit tegen Ble- rick was het lekker druk", klinkt het veelbe tekenend uit de mond van de Vener. Drieëntwintig is ie nu. Zijn eerste schreden op het voet balpad zette hij zo'n zestien jaar geleden bij DOSR. Al snel werd duidelijk dat Ri chard van der Meer talent had. Keer op keer drong hij door tot de diverse selectie teams (Veenstreek en Leids elftal etc.) en als 14-jarige droeg hij voor het eerst het Oranje-shirt. Later werd hij vaste kracht van het Neder lands jeugdteam voor 15 en 16-jarigen. Uit die tijd ook stamt de eerste interesse van de zijde van profclubs. Van der Meer, die toen ondanks zijn jeugdige leeftijd al in het eerste team van DOSR speel de en daar danig overhoop lag met het bestuur omdat-ie meer wilde trainen: „Aan het eind van het seizoen werd ik door Ajax benaderd. Na een paar keer in Amsterdam te hebben getraind, zou ik in een proefwedstrijd moeten aanto nen dat ik voetballen-op-on- kosten-basis waard was. Leo Beenhakker, die net jeugd trainer bij Ajax was gewor den, moest daarover beslissen. Maar omdat hij nog op vakan tie was, moest ik even geduld hebben". Kans In de tussentijd verscheen echter Hans Kraay ten tonele. De toenmalige hoofdtrainer van AZ'67 stond in één week drie maal op de stoep van hui ze Van der Meer. En zoals zo vaak was ook nu driemaal scheepsrecht. Richard van der Meer liet Ajax voor wat het was en maakte de overstap naar Alkmaar. Vooral omdat Kraay hem behalve een ui terst bescheiden contractje een kans om „door te stoten" in het vooruitzicht stelde. Van der Meer greep die kans. Een enkelbreuk van Henk van Rijnsoever leverde hem een plaats in de hoofdmacht op en sindsdien is Van der Meer niet meer weg te denken uit het keurkorps. De één zijn dood is de ander zijn brood. Maar Van der Meer wenste ook wel wat beleg op dat deegprodukt. Zeker nadat AZ kampioen was geworden en hem duidelijk was dat hij ver geleken bij jongens als Kist en Hovenkamp voor wel heel erg weinig geld liep te voetballen. Inmiddels is daar wel enige verandering in gekomen, ge tuige de Porsche die de nog altijd thuis in Roelofarends- veen wonende Van der Meer voor de deur heeft staan, maar toch is zijn voetbalcar rière niet helemaal gelopen zoals hij had gehoopt. Doel „Mijn grote doel was altijd het Nederlands elftal. Ik heb in alle vertegenwoordigende elf tallen behalve in dat team ge speeld, vandaar. Inmiddels besef ik echter dat ik dat wel kan vergeten. Ik speel im mers niet langer bij een top club. Tot tweemaal toe ben ik er min of meer ingeluisd. De eerste keer werd mij, voor ik mijn handtekening onder een nieuwe verbintenis zette, be loofd dat er niet meer dan twee spelers van het toen nog „grote AZ" zouden vertrek ken en werden het er uitein delijk zeven. Vorig jaar be loofde Molenaar dat er flink wat versterking zou komen, maar bleven grote aankopen uit en kwamen alleen Loggie en Van der Poppe". Door de gehouden uitverkoop en de kwalitatief onvoldoende aan vulling van het spelersarse naal werd AZ tot wat het vandaag de dag is: een mid denmoter, die nauwelijks pu bliek trekt. Semi-prof Van der Meer, die Cruijff nog immer mateloos bewondert, doorgaans de meeste proble men heeft met Feijenoorder Pierre Vermeulen en in zes seizoenen professioneel voet bal slechts twee gele kaarten incasseerde, is door alle peri kelen bij AZ'67 zijn voetbal carrière wat anders gaan zien. „Ik ben de betrekkelijkheid van het voetbal gaan inzien. Daarom ook heb ik er uitein delijk geen spijt van bijgete kend te hebben. Ik ben een echte semiprof, werk op Schiphol als directeur van AGT, de luchttransport afde ling van het bedrijf van mijn vader en binnenkort open ik een kledingwinkel in Oude Wetering. Natuurlijk blijft voetbal een boeiende hobby, waar ik ook nog geld mee verdien, maar als ik me alleen maar met dat spelletje bezig zou moeten houden, zou ik gek worden". MAARTEN NOOTER tOELOFARENDSVEEN - Hij behoort tot de laat- iten der Mohikanen, één /an de weinigen'die Het [Jrote AZ meemaakten nog steeds voor de -iMkmaarse club spelen. Peter Arntz, Pier Tol Eddy Treijtel. Zij be- gevieren de op en het verval van club die ondanks jrestaties nimmer werd bij het gro- „Machinaal robotten, leuk om te zien", het in de toptijd en was het nooit druk in Alkmaarder Hout. En de grote uitverkoop Nygaard, Spelbos, en al die anderen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11