Medailles lijken bij WK veldrijden al verdeeld PART-TIME MEDEWERK(ST)ER FC Den Haag rekent op steun bedrijfsleven 7 voetballerlei AWL 8 Hoofdkap voor boksers bij Olympische Spelen Los Angeles toegestaan Romantiek in Stadsgehoorzaal Liedkunst triomfeert door kelen twee Nederlandse zangers SPORT QaidsaQowuvnt ZATERDAG 18 FEBRUARI 1984 PAGINA 1( Betaald voetbal Eredivisie PSV-PEC Zwolle Go Ahead Eagles-Helmond Sport Eerste divisie MVV-SC Veendam SC Cambuur-SC Heerenveen NAC-SW MORGEN Eredivisie Sparta-DS '79 Excelsior-FC Utrecht Roda JC-Willem II AZ '67-Volendam Ajax-Fortuna S. FC Groningen-Feyenoord Haarlem-FC Den Bosch Eerste divisie FC Den Haag-Telstar SC Heracles-RBC FC WV-Vitesse Wageningen-Eindhoven NEC-FC Twente Voorzitter dambond treedt af DORDRECHT Voorzitter Paul Gilissen van de Konink lijke Nederlandse Dam Bond heeft het bestuur van de KNDB gisteren telegrafisch meegedeeld met onmiddellijke ingang af te treden als voorzit ter. De heer Gilissen heeft te vens het lidmaatschap van de bond, dat hij sinds 1983 bezat, opgezegd. Gilissen deed enkele dagen geleden een open brief uitgaan, waarin hij zichzelf weer aandiende als voorzitter. ..Die brief was bedoeld als een laatste reddingspoging. Na alle kritiek in het verleden, leek het me wenselijk alles tot op de bodem uit te zoeken en schoon schip te maken. Ken nelijk heeft de dambond er niets mee willen doen. Daar trek ik dan mijn concluisies uit", lichtte Gilissen zijn be sluit toe. OSS De krachtsverhou dingen bij de professione le veldrijders liggen dit seizoen duidelijker vast dan ooit. Roland Liboton, een tijdje niets, dan Hen- nie Stamsnijder, weer een gapend gat, en vervolgens de rest. Als de voorteke nen niet bedriegen, hult de Belgische wereldkam pioen, die in 1978 ook al eens de beste amateur was, zich morgen op het 3000 meter lange parcours op de Witte Ruysheuvel van Oss in zijn vierde re genboogtrui bij de be roepsrenners en zal Hen- nie Stamsnijder het zilver voor zich opeisen. Ook de belangrijkste „concur renten" voor het duo lijken zich reeds met de gedachte verzoend te hebben, dat er nog slechts brons te verdienen valt. Viervoudig wereldkam pioen Albert Zweifel: „Liboton en Stamsnijder rijden dit jaar gewoon nog een klasse beter dan vorig jaar". En Groenen- daal, die in 1983 voor het eerst in een belangrijke wedstrijd vóór Stamsnijder finishte door bij het WK in Birmingham vierde te worden: „De laatste maanden hebben duidelijk aangetoond, dat die twee te sterk zijn voor de rest. Dan Reinier Groenendaal in actie tijdens de training van gis teren. hoef ik mezelf niet wijs te ma ken dat er voor mij meer in zit dan brons". De bijna 27-jarige Belg uit Ril- laar verschijnt in Oss in de wetenschap dit seizoen van de 28 wedstrijden, waarvoor hij aan het vertrek stond, er liefst 26 gewonnen te hebben. De enige die in zijn buurt lijkt te kunnen komen, is Hennie Stamsnijder, drie jaar geleden gouddelver in de bagger van het Spaanse Tolosa. De Frans man Bernard Hinault heeft zich afgemeld voor de strijd, al was hij door de wielerbond van zijn land wel op de lijst geplaatst. De coureur uit Enter schikt zich vooralsnog niet in de rol van zilveren medaillewinnaar, hoewel hij zijn grote rivaal deze jaargang nog niet één keer heeft kunnen verrassen. Het hele seizoen heeft hij afge stemd op de hoogste plaats op het podium, morgen even voor half vijf. De tien triomfen - de nationale titel incluis - van dit seizoen, waarin hij constanter dan ooit naar behoren pres teerde, zijn slechts bijzaak. Stamsnijder bewees in het ver leden vaker dat hij zich als geen ander op één evenement kan richten. Sinds 1979 griste hij eenmaal goud, twee keer zilver en ook nog eens brons uit de medaillevoorraad. Slechts vorig jaar ging er wat mis. Het traject in Birming ham lag er voor hem, die zich nu eenmaal het best in zijn element voelt wanneer er ge zwoegd moet worden, te licht bij. Die „tegenvaller" moet vooralsnog echter worden aan gemerkt als een incident, dat dit weekeinde zal worden rechtgezet. Apart Roland Liboton en Hennie Stamsnijder zijn het paar apart van de professionele veldrijde- rij. Maar ook twee totaal ver schillende types. Hennie Stam snijder is een soort kluizenaar, die maandenlang alles opzij kan zetten voor die ene glan zende prestatie die er bij het WK moet uitrollen. Een cou reur ook, die al tijdens zijn ac tieve carrière nadrukkelijk be zig is met de jaren, die na zijn sportieve loopbaan komen. De Entenaar investeerde bijvoor beeld in een eigen huis, en mag zich sinds enkele maan den ook eigenaar noemen van een (Chinees) restaurant. „Pallieter" Roland Liboton be kommert zich voorlopig niet om later en leeft van dag tot dag. Beweegt zich voort in een razendsnelle Porsche, houdt er een renpaard op na, en zweert bij zijn vaste stapavond op maandag, omdat volgens hem de boog niet immer gespannen kan zijn. Maar één ding hebben ze wel gemeen: beiden stappen zelf verzekerd op de fiets in de overtuiging (weer) wereld kampioen te kunnen worden. Rijk door toiletpapier en paarden Francis Lee, oud-speler van Manchester City en 27-vou- dig Engels international, is met zijn met voetbal verdien de geld zeer verstandig om gesprongen. Hij geldt daarom ook als een goed voorbeeld voor de huidige en toekom stige generatie profs. Toen Lee in 1976 stopte met voet ballen, investeerde hij een deel van zijn kapitaal in een fabriek die toiletpapier ver- Behalve een hond en een pa pegaai houdt hij er een ren paard op na. Körbel leeft zo met de edele viervoeter mee, dat hij er laatst een wedstrijd van Ein tracht Frankfurt voor liet schieten. Vanwege een schorsing hoefde hij zelf niet in actie te komen, maar hij ging evenmin de wed strijd bekijken. Zijn paard leed immers aan een hoef- ziekte. Körbel, die zijn paard niet in de steek wilde laten, verklaarde zijn medeleven met: „Ik weet hoeveel pijn het doet, als je niet naar be lieven kan lopen daald en het zou het bedrijf bijzonder slecht gaan. Hoe ness ging op onderzoek uit en kwam tot de conclusie, dat het bedrijf gezonder is dan naar buiten toe was geble ken. Gerust gesteld ging hij vervolgens een weekje skiën. Oppositie spnn- vaardigde. Dat was voor hem Sen- Als voetballer spreek ik een lucratieve bezigheid. Bo- u'* ervaring vendien kwam in die tijd het verschijnsel van supporters, die talloze rollen toiletpapier tijdens wedstrijden op het veld wierpen „tot volle was dom". Lee heet ook altijd schertsend beweerd, dat hij achter die rage zat. Zijn inte resse voor de paardesport heeft Lee nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij be gon zelfs een stoeterij en is nu erkend trainer van ren paarden, hetgeen ook een dik belegde boterham oplevert. Matthaus al rond met Bayern Alle speculaties ten aanzien van de komst van Bernd Schuster naar Bayern Mün- chen lijken overbodig. De Westduitse international, die Barcelona wil (of moet) ver laten, zal naar een andere club dan Bayern München moeten omzien. Daar schijnt immers Lothar Matthöus van Francis Lee: verstandig met geld. tussen Matthaus en Bayern. Matthöus zou drie seizoenen een jaarsalaris van vijf ton ontvangen en Bayern zou Bo- russia Mönchengladbach een vergoedingssom willen beta len van twee miljoen mark. Hoeness schrikt van beursberichten Manager Uli Hoeness van Bayern München volgt als in economie geïnteresseerde da gelijks de beursberichten. Spreken uit ervaring De IVestduitse (oud-)interna- tional en huidige aanvoerder van Ein tracht Frankfurt, Karl-Heinz Körbel, staat be kend als een dierenvriend. Kurt Allgöwer van VfB Stuttgart komt altijd rond voor zijn mening uit. Dat kan wel eens tot zeer opmerkelij ke situaties leiden. Voorzitter Gerhard Mayer-Vorfelder van VfB Stuttgart is ook CDU-minister van cultuur van de deelstaat Baden-Wür- zingsstrijd. Bekende sportlie den verschijnen de laatste weken in verkiezingsadver tenties en voor Mayer-Vor- felder lijkt het een simpele zaak een beroep te doen op „zijn jongens" van VfB Stutt gart. Op Kurt Allgöwer hoeft hij echter niet te rekenen, omdat deze meer voelt voor de SPD, de grote rivaal van de CDU. Allgöwer verwijt de partij van de voorzitter van zijn werkgever gebrekkige initiatieven te hebben ont plooid en de uitgaven voor de sport te hebben terug ge bracht van 122 tot 101 mil joen mark. Borussia Mönchengladbach al Onlangs sloeg hem bij het enige weken geleden te zijn doornemen van het econo- gecontracteerd. Wellicht om misch nieuws de schrik om redenen van fatsoen is dit ^et hart. Hij had pas een nog niet officieel bekend ge- driejarig contract onderte- maakt. Matthaus en Bayern kend met Commodore voor willen geen onnodige onrust shirtreclame. Volgens de krijgen veel veroorzaken zo lang in de beursberichten was de waar- competitie geen beslissingen de van de aandelen van het De prijs voor shirtreclame in zijn gevallen. De Westduitse Amerikaanse bedrijf met de Westduitse Bundesliga kranten melden de laatste meer dan dertig procent ge- kent grote verschillen. Zo is Alleen toppers UH Hoeness: gerust gesteld. er tussen datgene wat Bayern München van zijn nieuwe sponsor Commodore (een Amerikaanse computerfa- briek) ontvangt met dat van middenmoter VfL Bochum liefst meer dan een miljoen mark verschil. Bayern incas seert volgend seizoen liefst 1,5 miljoen mark. Bochum stelt zich al jaren tevreden met 200.000 mark. Daalt een club op de ranglijst, dan ont staat het gevaar dat de spon sor opstapt. Infotec wil van het in degradatiegevaar ver kerende Ein tracht Frankfurt af. Portas wil het tegenval lende Kaiserslautern öf het in de onderste regionen ver kerende Kickers Offenbach laten vallen. Daarentegen lijkt een half miljoen voor het schrijfmachineconcern Olympia niet meer voldoen de om de naam op het shirt van runner up Werder Bre men te houden. Een andere firma heeft immers al twee ton meer geboden. Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp vraagt voor haar secretariaat een voor 20 uur per week. Leeftijd 17-21 jaar. Taak: De aan te stellen medewerk(st)er zal onder andere worden belast met het assisteren van de secretaresse, typewerkzaam heden. archiefverzorging en het bedienen van de telefoon. Vereist: Minimum opleidingsniveau Mavo en type-diploma; goede kennis van de Nederlandse taal; goede contactuele eigenschappen; accuratesse en teamgeest. De werktijden zijn van 8.30-12.30 uur. De mogelijkheid is aanwezig dat deze functie na verloop van tijd wordt uitgebreid tot een full-time baan. De CAO voor personeel in dienst van woningbouwcorporaties is van toepassing. Informatie kan worden ingewonnen bij mej. J. de Monyé, die telefonisch bereikbaar is onder nummer 071-890470. Belangstellenden kunnen binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad hun schriftelijke sollicitaties richten aan de direc teur van de woningbouwvereniging, Postbus 21, 2350 AA Lei derdorp. Oefenwinst DEN HAAG De ijshockey ers van het Haagse HYS heb ben gisteravond in een oefen duel met 5-1 gewonnen van Rotterdam. Op de Uithof wer den de penodestanden 1-0, 1-1 en 3-0 bereikt. Erik Steenwin kel (3) en Paul Rusche (2) wa ren verantwoordelijk voor de Haagse treffers. Marcel Duf our beste bij springconcours ASTEN-HEUSDEN Marcel Dufour uit 's-Gravenzande heeft gisteren een nationaal springconcours in Asten-Heus- den gewonnen. Hij was in de barrage over zes hindernissen (zeven sprongen) met een maximale hoogte van 1,40 me ter iets sneller dan Piet Raay- makers, die een thuiswedstrijd reed. Anderhalf jaar cel voor heroïne handelaar „Baba" DEN HAAG De Haagse ca féhouder Seref „Baba" (47) en diens jongere broer Kamil uit Den Haag zijn gisteren door de rechtbank aldaar veroordeeld tot gevangenisstraffen van res pectievelijk achttien maanden en drieënhalf jaar voor de handel in verdovende midde len. Seref „Baba" wordt be schouwd als de grootste Turk se heroïnehandelaar in Den Haag. De rechtbank legde de overige drie verdachten vrij heidsstraffen op variërend van achttien maanden tot twee jaar. i „RI DEN HAAG De kans bestaat nog steeds dat FC Dei Haag komend seizoen financieel wordt gesteund vanuit het zakenleven. Gisteren heeft het bestuur van de club een gesprek gehad met twee vertegenwoordigers van de vorige maand in de publiciteit gekomen groep van vier Wassenaarse zakenlieden. In deze ontmoeting, die nog slechts een wat nader oriënterend karakter had, afgesproken dat volgende week nader overleg volgt. Over geld, en dan met name de omvang van een financiële steu- nactie aan FC Den Haag, is gisteren niet gesproken. Duidelijk werd wel, dat de vier zakenleden Van der Stee, Hueber, Stapels en De Bruin slechts een aanzet willen geven tot een actie, die een groter deel van het bedrijfsleven moet warm maken voor FC Den Haag. Tevens werd gisteren door de aanwezige heren Hueber Bruin aan de bestuursdelegatie van FC Den Haag, bestaande uit de heren Racke, De Jong, Timmer en Vos, te kennen gegeven dat eventueel vrijkomende steun slechts voor een sportief-tech- nische opzet mag worden gebruikt. Het geld mag onder geen be ding worden aangewend om het huidige exploitatietekort te dekken. Waarbij de hele operatie dan voor een groot deel afhan kelijk zal zijn van de houding van de schuldeisers, zoals de be drijfsvereniging. Het overleg met de vier zakenlieden, waarvan FC Den Haag hoopt dat dit binnen tien dagen zal zijn afgerond, vereist ook enige spoed. Zo moeten voor 1 maart de contractaanbiedingei aan spelers voor volgend seizoen worden gedaan, alsmede even tuele opzeggingen van verbintenissen worden meegedeeld. De sponsor voor shirtreclame van FC Den Haag, Hotelplan.u-. heeft op dit moment de beslissing in beraad of het contract tus- IDf sen beide partijen, dat aan het eind van dit seizoen afloopt, zal worden verlengd. FC Den Haag rekent erop dat ondanks de be- stuursproblemen van de laatste tijd bij de club en het mogelijk welslagen van de actie van de vier zakenlieden, de relatie met Hotelplan zal worden verlengd. - Alk lij, M 1 eef Twee Ajacieden in UEFA-selectie DEN HAAG Bondscoach Ger Blok heeft zestien junioren (16-18 jaar) geselecteerd voor de vriendschappelijke interland wedstrijd Nederland-Spanje, woensdagmiddag (14.30 uur) in het icn Haagse Zuiderpark. Het duel, dat dient als voorbereiding op de joec voorronde-wedstrijden van de Europese titelstrijd tegen Luxem- )opv burg, is het beginpunt van de nieuwe koers, die de KNVB met het jeugdplan Nederland wil gaan varen. De voetbalbond wil in elk geval meer publiek bij de wedstrijden van de UEFA-jeugd.Pcna Via de afdeling Den Haag zijn alle scholen in de regio benaderd. De selectie ziet er als volgt uit: Grim, De Meyer (beiden Ajax), Hesp, Jansen (beiden Haarlem), Schuurhuizen, Bodaan (beidenljus Sparta), Verhagen, Berghuis (beiden PSV), Elzinga (Heeren- ig veen), Bommels (DWV), Willems (PEC Zwolle). Witteveen (Go Ahead Eagles), Groeleken (Twente), Van der Weerd (Fortuna S), Van de Luèr (MVV) en Feskens (Willem 2). i- heeft in Sarajevo bekend gemaakt, dat deelnemers aan het|V. Olympisch bokstoernooi in Los Angeles, wanneer zij dat wen-J sen, een hoofdkap mogen dragen. Een beslissing om het dragej van de kap verplicht voor te schrijven, zal mogelijk in april c het jaarlijkse congres van de Internationale Amateur Boks Bonf (AIBA) in Los Angeles worden genomen. Tijdens de Olympische Winterspelen in Sarajevo is druk overleg gevoerd tussen de medische commissie van het IOC en verte genwoordigers van de AIBA. In de medische commissie van het ,PH IOC bestaan bezwaren tegen het boksen als Olympische sport De IOC-artsen vrezen vooral voor letsel, dat zich pas na het be- eindigen van de loopbaan van de bokser openbaart. :ht jC/1 bbe de ope LEIDEN Het Rotterdams Philharmonisch Orkest kwam gisteravond in de Stadsgehoor zaal met een romantisch pro gramma. Het geheel stond on der leiding van Walter Weller. "Die Frau ohne Schatten" van DEN HAAG Het liede- renrecital heeft het al en kele decennia lang erg moeilijk. Het kunstlied is een romantisch genre, waartoe de Weense klas sieken wel de aanzet heb ben gegeven, maar dat zich artistiek pas ten volle begon te ontplooien bij Schubert, Schumann, Brahms en Wolf en dat toen aansluitend in ande re landen eveneens tot ontwikkeling kwam. Als compositorisch uiting smiddel handhaafde het lied zich goed, maar bij solo-uit voeringen in de concertzaal komt het er tegenwoordig maar bekaaid af. Dat hangt ook samen met het feit, dat de zangkunst, in het alge meen gesproken, betere da gen heeft gekend. Maar ook is de helaas geringe weer klank voor de liederenavond met zijn intieme atmosfeer in het geding. Het gaat nog al tijd voornamelijk om piano, viool, gitaar, dwars- en blok fluit. Daarna komt er een hele tijd niets en dan krijgt het zangrecital en de recitals van de minder populaire blaas- en strijkinstrumenten een kans. Deze gedachten drongen zich op toen ik na elkaar twee nieuwe platen met louter lie deren draaide. De ene plaat is een soort afscheidsplaat van een grote bas, die in ope ra en oratorium zijn sporen verdiende, maar nu op zijn zeventigste jaar nog eens heel duidelijk wil getuigen van zijn onverwoestbare lief de voor het lied. De andere plaat is meer een visitekaar tje van een nog betrekkelijk ionge zangeres, die al als so liste aan andere plaatproduk- ties meewerkte, maar de be hoefte had nu eens het rijk alleen te krijgen. Ja, bij de slecht beluisterde radio en de in eigen beheer uitgegeven grammofoonplaat moet de liedkunst op het ogenblik zijn toevlucht zoeken. Eerst de afscheidsplaat. Het is nog maar enkele weken geleden, dat Guus Hoekman, nadat hij de avond tevoren bij de hernieuwde Opera Fo rum de hogepriester in Bizets „Parelvissers" had gezongen» in zijn woonplaats Bloemen- daal te horen kreeg, dat hij van ridder was bevorderd tot officier in de orde van Oran je Nassau. Velen zullen zich hem herinneren uit de tijd, dat hij de vroegere Neder landse Opera veelvuldig als eerste bas optrad, onder an deren met Gré Brouwenstijn. Daarna verbleef Hoekman acht jaar in de Verenigde Staten, waar hij ook opera's regisseerde. Sinds 1979 is hij weer in ons land aktief. Het is fijn dat de NOS, de KRO en het Prins Bernhard Fonds het hem mogelijk maakten bij Eurosound een plaat uit te brengen. Natuurlijk hoort men dat de tijd niet onge merkt aan de zanger is voor bijgegaan, maar stem en stemmiddelen zijn uitstekend geconserveerd en de nobele voordracht bleef ongeschon den in stand. Dat blijkt heel goed uit de romantische zan gen over de klassieke oud heid: Schillers „Dityrambe" en „Theilung der Erde", pakkend gezet door Haydn en Schubert, en uit de klin kende poëzie van de classi cist Mayrhofer met als hoog tepunt „Memmon", waarvoor Schubert de melodiebogen wijd spande. Drie kostelijke balladen van Loewe beslui ten de eerste plaatkant, die contrasteert met zijn keerzij de waarop boeiende liederen van hedendaagse Nederlan ders zijn vastgelegd. Het is aardig te zien, hoe heel ver schillend Ton de Leeuw zijn liefde voor Spanje belijdt in vijf sensitieve Lorca-liederen en hoe Jurriaan Andriessen vijf prikkelende volksliede ren van het Iberische schier eiland behandelt. Bijzonder de moeite waard is Rilke's „Vues des Anges", een werk je van Hans Kox in het 31- toonssysteem waarvoor Huy- gens en Fokker de pioniers waren. Het is allesbehalve een zinloos experiment. Wie oren heeft om te horen, moet al enige tijd hebben ontdekt dat een fijnere toonindeling voor de deur staat, wat Bar- tók al enkele jaren geleden voorspelde. In dit werk wordt Hoekman begeleid door de violist Bouw Lem- kes. Verder maakt Gerard van Blerk zich verdienstelijk in uitstekende pianobegelei dingen. JOHN KASANDER Richard Strauss is een orkest-em! fantasie over thema's uit het gelijknamige sprookje van Hugo von Hofmannsthal. In FT dit werk heeft Strauss de ge-51^ a heimzinnige sprookjessfeet bej verwerkt in een mengeling :t c van mystieke en exotische ele ong menten. Hierdoor is het zees j gevarieerd, maar tevens noga fragmentarisch van aard 6 Sfeervolle gedeelten wordenmco afgewisseld met explosievi 1 lie passages. Helaas is de akoeijd stiek van de Stadsgehoorzaa niet berekend op dergelijk da >tt st verend geweld. jvar In het "Vioolconcert in g klei a ne terts" van Max Bruch zot VF volgens plan de violist Augus tin Dumay soleren. Wegens !jrPc ziekte werd deze vervangen 0. door Hiro Kurosaki. Het con-®8 e eert wordt gekenmerkt dooi Ier la expressieve melodiek en bij raar zondere klankschoonheid, die wor in de solopartij optimaal tot ui Ome ting komt. Een dankbare op kar. gave voor Kurosaki, die me: 5 eet zijn soepele, beheerste tech- n. ir niek en enorme expressiviteü jstrjj het concert tot een juweeltje van klankschoonheid maakte. |gen De "Symfonie nr.4 in e kleine 0r terts" van Johannes Brahms^' eist van de luisteraar een grool n concentratievermogen. Het is een bijzonder hecht en diep doorvoeld werk met een ern- mDl stig karakter. De donkere har-fn j*a momëen kwamen krachtig en °°k ontroerend uit. Het "scherzo"yjjf met zijn stevige ritmiek vormt bij een prachtige introductie tol 'ld de grootse finale. Deze is ge- rg- N schreven in de vorm van een orge passacaglia, waarvan het the- ikte ma ontleend is aan "Cantate re ir 150" van Joh. Seb. Bach. OPR. „II dit thema schreef Brahms een ee ja£ groot aantal verschillende va- r{j riaties in diverse orkestraties; ma Opvallend was de zeer fraai gespeelde fluitsolo. Dit deel en er daarmee de symfonie werd |(j'. met een coda op grandiose wij-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10