arme hap" in instellingen ak lauwe aangelegenheid obetaalkaart gaat toch geld kosten abtenaren optimistisch _er nieuw stelsel _or onderhandelingen Staatssecretaris: lawine van bezwaren tegen gratis heroïne VVD-voorstellen lastenverlichting voor bedrijven Hasjvangst bij bloementransport Zes maanden geëist wegens euthanasie ONDERZOEK TNO EN VOEDINGSBUREAU BLIJKT: LTSSECRETARIS OP MATJE GEROEPEN Van Veen niet verbaasd over sombere cijfers inland Ccidóc Sou/tant DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 PAGINA 9 len op witvis ;t hele jaar parlementaire redac tie) G Het vissen met e hengel op vissoor- orn, brasem, karper wordt gedurende het toegestaan. Voor het I speciale hengels en vissoorten dan de ge- B lijft een gesloten tijd ^Bit heeft staatssecreta- ^Mandbouw en visserij) ^|met de gewone hen- HBlleen onbeperkt toe- aan alle vergunning en is voldaan en het toegankelijk is. HOOFDDORP De politie van Haarlem mermeer heeft gisteren bekend gemaakt dat in samenwerking met de rijkspolitie van Am sterdam en Schiphol in januari beslag is ge legd op een partij van ruim 41 kilo hasj met een handelswaarde van ongeveer 250.000 gul den. De hasj, afkomstig uit India, was met een bloementransport via Kenia per vliegtuig naar Nederland gekomen. De politie slaagde erin de volledige aanvoerlijn af te snijden. Daarbij werden vier mannen aangehouden: de 30-jarige Amsterdammer R. van E. (orga nisator van het transport), de 35-jarige C.W. uit Haarlemmermeer, de 36-jarige H.O. uit Abcoude en de 37-jarige J.F. uit Aalsmeer. Zij zijn in afwachting van het proces weer op vrije voeten gesteld. V. d. Spek (PSP) hekelt „belachelijke" kosten managersconferenties DEN HAAG Veel managers jagen de bedrijven waar ze voor werken op kosten door deel te nemen aan conferenties waar ze relatief weinig van opsteken, maar die wel handenvol geld kos ten. Omdat degelijke conferenties van de belasting aftrekbaar zijn, kan de overheid ook nog een flinke duit in het zakje doen. Aan de extreem hoge tarieven voor praatclubjes van managers moet daarom paal en perk worden gesteld. Dit pleidooi hield PSP-fractievoorzitter Van der Spek gisteren bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken. Volgens van der Spek zijn de prijzen niet gering. „Ik noem een voorbeeld. Een dag van half tien 's morgens tot half tien 's a- vonds over het effectief onderhandelen, waar één speech wordt gehouden en men verder gezamenlijk spelletjes doet, kost onge veer 1030 gulden, inclusief thee, koffie, lunch, diner en twee borrels. Is dat nou het vrije prijsbeleid?". Volgens de fractievoor zitter zou een non-profit-organisatie voor een dergelijke gezelli ge bijeenkomst hooguit vijftig gulden in rekening brengen. REUMAPATIËNT ISOLEERT ZICH ROTTERDAM Reumapatiënten isoleren zichzelf veel meer van de buitenwereld dan nodig is. Hoewel er in ons land vele mogelijk heden bestaan om de situatie van de gehandi capten te verbeteren, wordt hiervan door de mensen met reuma onvoldoende gebruik van gemaakt. Dat de belangrijkste conclussie uit het proefschrift „Drempelvrees" waarop ir. P.G.J. Cornelissen gisteren tot doctor in de ge neeskunde promoveerde aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. In zijn onderzoek wijst hij er op dat reumapatiënten zelf een actieve bijdrage moeten leveren aan de bevordering van hun eigen welzijn en dat van hun omge ving. Opvallend is hierbij dat patiënten op het platteland vaker buitenshuis komen en meer gebruik van de mogelijkheden maken dan de reumapatiënten in de stad. GRONINGEN Officier van Justitie mr. M.H. Severein heeft vanmorgen voor de rechtbank in Groningen zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar ge ëist tegen de 64-jarige psychiater mevrouw A.H.B. uit Haren. Hij achtte bewezen dat mevrouw B. schuldig en strafbaar is we gens overtreding van het zogenaamde „euthanasie-artikel". Op 4 augustus 1982 hielp mevrouw B. haar 73-jarige ernstig zieke vriendin uit haar lijden door haar zes ampullen morfine in te spuiten. De vrouw had daar verschillende malen, ook schrifte lijk. om gevraagd. Tevoren had zij de vrouw slaapmiddelen en port toegediend. Een sectie-rapport heeft uitgewezen dat de be jaarde vrouw aan morfinevergiftiging is overleden. Onmiddel lijk nadat de vrouw was overleden, heeft mevrouw B. per brief haar daad aan politie, justitie en de huisarts van de overledene gemeld. J- De „warme ^Ziekenhuizen en ^tehuizen heeft k'bedenkelijk lage jur. Bij de toebe- |Qan het eten laat :ie soms te wen- Zelden wordt uiste •erd op kwali- lijk en tempera dat het voedsel naar de patiënten of be jaarden gaat. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek dat TNO-Zeist en het voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag bij een tiental instellingen naar de voedselbereiding heb ben ingesteld. De verzorging van de warme maaltijden in ziekenhuizen en bejaardenin stellingen waar het eten niet direct wordt rondgedeeld maar tijdelijk gekoeld wordt bewaard, laat soms te wensen over, zo staat in het rapport. TNO en het voorlichtingsbu reau hebben gistermiddag het ministerie van landbouw en visserij richtlijnen aan de hand gedaan die in die situatie ver betering moeten brengen. Zo stellen TNO en het bureau dat de maaltijden bij het op dienen een temperatuur van tenminste 70 graden celcius moet hebben. In de praktijk ligt dat er vaak ver onder. Een van de oorzaken voor de te lage temperatuur is volgens de onderzoekers het feit dat het opscheppen en verdelen van het voedsel gemiddeld een half uur te lang duurt. Als het voedsel al op de afdelingen zelf wordt bijgewarmd worden daarvoor vaak zogenoemde in- fraroodkappen gebruikt, die echter niet goed blijken te vol doen. Hetelucht-ovens beder ven het uiterlijk van het voed sel, zo stellen de onderzoekers. Alle voors- en tegens in aan merking genomen, menen de onderzoekers dat er wel wel zeer dringende redenen moe ten zijn om voor het systeem van gekoelde maaltijden te kiezen. Als het echter niet an ders kan, zal de behandeling van gekoelde maaltijden aan de door TNO en het voorlich tingsbureau gestelde voor waarden moeten voldoen. onze sociaal- iische redactie) G De vier een- overheidspersoneel Rietkerk (Binnen in) zijn het gisteren a ïen eens geworden Jeuw stelsel voor de elingen over de ar iaarden voor amb- dat overlegstelsel Ininister en de cen- I positie die gelijk- laan die van werk- |iverknemers in het bedrijfsleven. In 3 voor het nieuwe leem ontbreekt ech- jltijd een cruciaal Ajze waarop vooraf- «*n het arbeidsvoor- erleg de financiële «lingsruimte moet stgesteld. ïrobleem zullen de centrales de komende weken informeel gaan overleggen met topambtenaren van Bin nenlandse Zaken. De resulta ten van die besprekingen zul len op 7 maart met de minister worden bepraat. Het was voor het eerst sinds 22 november vorig jaar dat de minister weer met de vier ambtenarencentrales tezamen rond de tafel zat. De ACOP (FNV-centrale) onder leiding van Jaap van de Scheur schortte in november elk overleg met de bewindsman op uit onvrede over de salaris korting van 3 procent voor dit jaar. Van de Scheur en de voorzitters van de andere cen trales (CFO, Ambtenarencen- trum en CMHA) toonden zich gisteren opvallend tevreden over het beraad met Rietkerk. Rietkerk heeft nog geen oor deel gegeven over het ACOP- voorstel om de onderhande- lingruimte vast te stellen aan de hand van een beperkt aan tal cao's uit het bedrijfsleven. Optimistisch stelde Van de Scheur echter vast dat de be windsman het voorstel ook niet bij voorbaat heeft afgewe zen. Wel is Rietkerk het on eens met de opvatting van de ACOP, om in het arbeidsvoor waardenoverleg „door te on derhandelen tot het bittere eind", waarbij tussentijds eventueel gebruik gemaakt kan worden van arbitrage of stiptheids- en stakingsacties. Evenmin is hij echter gelukkig met een voorstel van een amb telijke commissie, om bij het vastlopen van de onderhande lingen de arbeidsvoorwaarden door middel van een wet te re gelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatse cretaris Van der Reijden (volksgezondheid) heeft grote bezwaren tegen het plan van Amsterdam voor gratis verstrekking van heroïne aan 300 zwaar verslaafden in de hoofd stad. De bewindsman acht de kans groot, dat de proef niet leidt tot minder problemen, maar juist tot een aanwas van verslaaf den. Van der Reijden schrijft dit, mede namens de minister van justitie, in een brief aan het college van B en W van Amster dam. De staatssecretaris stelt in zijn brief dat er niet zo'n recht streeks verband is tussen cri minaliteit en heroïne als Am sterdam denkt. De dwang om crimineel te zijn verdwijnt misschien wel bij gratis ver strekking, maar dat betekent nog niet dat die criminaliteit verdwijnt. Problemen heeft de bewindsman ook met de selec tie van de verslaafden die voor gratis heroïne in aanmer king zouden moeten komen: „De indruk bestaat dat de meest lastige en criminele ver slaafden in het voorstel in aanmerking komen voor de proef en zo worden beloond voor hun gedrag". Het Amsterdamse plan heeft, zo oordeelt Van der Reijden, meer het karakter van een aanloopperiode dan van een proef. De uiteindelijke bedoe ling lijkt na te gaan of alle verslaafden die methadon ge bruiken niet liever legaal ver strekte heroïne hebben, aldus zijn uiterst kritische brief. Een ander argument tegen gratis heroïneverstrekking is volgens hem het feit dat veel verslaafden vaak ook nog al lerlei andere drugs gebruiken. In de Amsterdamse nota werd gesproken over „een zo ruim mogelijk aanbod van hard drugs", waarbij Van der Reij den zich afvraagt of die ande re drugs dan ook gratis moeten worden verstrekt. Eerst moeten, zo schrijft de be windsman, de bestaande he roïne- en methadonprojecten in Amsterdam op hun bruik baarheid worden getoetst. Naar zijn mening valt er wat dat betreft nog wel het een en ander te verbeteren, gezien het feit dat bijvoorbeeld vorig jaar 40 duizend methadonta- bletten zijn zoekgeraakt. Medisch gezien is er volgens de bewindsman tenslotte geen reden om heroïne voor te schrijven, daar methadon de onthoudingsverschijnselen voldoende tegengaat. Dat een arts die heroïne verstrekt, maakt die verstrekking niet legaal, aldus Van der Reijden. Hij acht ook het gevaar aan wezig dat artsen steeds grote doses moeten gaan voorschrij ven om de verslaafden van crimineel gedrag af te houden. parlementaire re- e fi dactie) G Staatssecreta- iQrenhuizen (Verkeer "laat) is vanmorgen er op het matje ge il pr zijn besluit om een tarief te gaan invoeren op girobetaalkaarten. Gisteren berichtte de bewindsman de Kamer schriftelijk daartoe be sloten te hebben om de blij vende verliezen bij de Post cheque- en girodienst te beper ken. Met ingang van 1 juli moet een rekeninghouder bij de giro 12,50 per jaar gaan betalen voor setjes van tien of twintig betaalkaarten en vijf gulden per jaar voor setjes van vijf betaalkaarten. Het opne men van geld met kascheques blijft gratis. IELS De bewindsman is in de Ka mer ontboden op initiatief van de Kamerleden Van der Doef (PvdA) en Engwirda (D'66). Volgens hen heeft de bewinds man gehandeld in strijd met een aangenomen motie van hun hand. In die motie werd gesteld dat er geen tarief mocht worden ingevoerd zon der overleg met de Kamer. Zo'n beslissing zou alleen kun nen worden genomen in rela tie tot plannen om het giraal betalingsverkeer van de PTT dat er geen sprake is van het handelen in strijd met de mo tie Van der Doef-Engwirda. Volgens een woordvoerder van de PTT zal de nieuwe maatregel per jaar 44 miljoen gulden opleveren. De giro zal dit ïaar naar verwachting een verlies boeken van 149 miljoen gulden. De beslssing van de staatsse cretaris betekent tevens, dat ook de banken, per 1 juli voor de groene betaalkaart een tientje per jaar in rekening .o. «w gaan brengen, 2,50 voor een te koppelen aan dat van de ex*ra J56^3^38, en ^^ief banken in een Nationaal beta- lingscircuit (NBC). Scherpenhuizen ontkent in zijn brief aan de Kamer enige relatie tussen het besluit en de invoering van het NBC. Hij beroept zich alleen op de noodzaak verliezen bij de PTT-gelddienst te beperken. De bewindsman stelt danook voor de Eurochequwe verho gen van tien naar vijftien gul den. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. «t1 vÉÈr*¥ Stijf mopje De Engelse vorstin houdt een „stiff-upperlip" terwijl de Amerikaanse president Ronald Reagan zich op de knieën slaat van het lachen om een zojuist gedebiteerd mopje. Dit opmerkelijke contrast tussen Engelse en Amerikaanse cultuur was goed voor een tweede prijs in de catego rie „Leuke Gebeurtenissen" van de World Press Photo-wedstrijd 1984. Don Rypka, fotograaf van het Amerikaanse persbureau UPI, drukte op het juiste moment op de ontspanknop. Vreugdespong Of de Spaanse fotograaf Manuel Hernandez de Leon ook een vreugdesprong heeft gemaakt is niet bekend, maar zijn foto van en in hogere sferen verkerende bokser was in elk geval goed voor een eerste prijs in de categorie „Sport". DEN HAAG De VVD wil van het kabinet de garan tie dat de lasten van het bedrijfsleven in 1985 met twee miljard gulden worden verlaagd. Het VVD-kamerlid De Korte heeft daarvoor gisteren in de Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Economische Za ken een plan ingediend. Het omvat de volgende pun ten: de voor 1985 voorziene verlaging van de vennootschapsbelas ting (van 43 tot 40 pet) moet een jaar worden uitgesteld. In plaats daarvan moeten in 1985 de investeringspremies worden verhoogd tot veertien procent. het kopen van aandelen moet aantrekkelijk worden gemaakt door de eerste 1000 gulden dividend belastingvrij te maken. de werkgeverspremies voor de sociale fondsen (AKW en AWW) moeten in 1985 fors omlaag. Voor zelfstandigen dienen soortgelijke maatregelen genomen te worden. Het VVD-plan is niet met coalitiegenoot CDA besproken. CDA'er Van Iersel toonde zich verbaasd over het plan en zei dat het CDA wil vasthouden aan de in het regeerakkoord vastgeleg de lastenverlichting voor de bedrijven van 1,5 tot 2 miljard gul den per jaar. Maar ook hij vroeg om maatregelen die het aande lenbezit stimuleren evenals een verlaging van sociale premies voor werkgevers. De christen-democraat wilde ook een verho ging van de vermogensaftrek niet uitsluiten. PvdA'er Van der Hek verzette zich tegen een algemene lasten verlichting voor het bedrijfsleven. Hij vindt dat het Kabinet veel meer moet doen aan gerichte steunverlening. Nu is er min der geld beschikbaar voor stimulering van hoogwaardige indus trie en exportbevordering, aldus Van der Hek. Daartoe uitgedaagd door Van der Hek nam het CD A-kamerlid Gerritse enige afstand van zijn uitlatingen voor de Vara-radio, waarin hij had verklaard het kabinetsbeleid eventueel te willen bijstellen als blijkt dat dit niet leidt tot het gewenste herstel van de werkgelegenheid. Het CDA blijft vasthouden aan de uitgezet te koers en ziet nog geen betere alternatieven voor het kabinets beleid. aldus Gerritse. De VVD'er Jacobse zei dat de VVD de signalen over onderbe steding in de Nederlandse economie serieus neemt. Op de con crete vraag van Van der Hek of de korting op de uitkeringen op 1 juli dan maar niet moet doorgaan, zei Jacobse dat het niet uit gesloten is dat nieuwe gegevens van het Planbureau tot veran deringen in het 1 juli-pakket kunnen leiden Zijn fractiegenoot De Korte zei dat de CPB-cijfers met de nodige reserve bekeken moeten worden. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG VNO- voorzitter Van Veen is niet verbaasd over de sombere economische vooruitzichten die uit cijfers van het Cen traal Planbureau zou den blijken. Volgens voorlopige gege vens van het Planbureau („vingeroefeningen" vol gens de regering) zou het aantal werklozen in 1987 tot ver boven het miljoen zijn gestegen. „Dat is geen verrassing", aldus van Veen gisteren tijdens een persconferentie. „We heb ben er altijd al op geha merd dat de weg naar her stel, zeker wat de werkge legenheid betreft, moei zaam en lang zal zijn". Hij meent overigens dat de stijging van de werkloos heid volgend jaar tot staan zal worden gebracht. Naar zijn mening mag men zich niet blind staren op het verwachte werk loosheidscijfer voor 1987. Er moet ook gelet worden op de positieve ontwikke lingen in de bedrijven, waar naar verwachting de rendementen zullen toene men en de concurrentiepo sitie zal verbeteren. „Dat betekent een versterking van het financiële draag vlak van onze hele samen leving", aldus Van Veen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9