Kwart leraren na 1990 zonder werk Pausbezoek moet tegenstellingen verminderen DERLANDSE VRACHTWAGENS JOEGOSLAVIË INGESNEEUWD BON: ngin in nat Limburg Amerikaanse generaal in Rome vermoord Boucher grijpt weer goud Feyenoord naar volgende ronde Verkeerde krant É£cid6e 6omcmt Uitgave Westerpere, btehorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 00 Donderdag 16 februari i984, 75e jaargang no. 22812 HET WEER Zonnig. Minimumtemperatuur omstreeks min 5 graden, mid- dagtemperatuur om het vries punt. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind, kracht 2 tot 3. In het weekeinde droog en pe rioden met zon. 's Nachts lich te vorst. Zon op: 07.73, onder: 17.56; hoog water Schev.: 03.08 en 15.18; laag water: 11.15 en 23.31. lieren misdragen zich ineelstuk Anne Frank I )AM Een tweede schoolvoorstel- i het toneelstuk Het dagboek van rank is gisteren in het Schiedamse theater afgelast, omdat de jeugd ens de eerste voorstelling had mis- Jeroen Krabbé, regisseur van het jarin hij tevens de rol van Annes >eelt, had die eerste voorstelling al keer toe moeten onderbreken om jeren tot stilte te manen. Dat lukte jks. Daarop besloot hij dat er beter i eens gespeeld kon worden. Jac- nf, producent van het stuk, hoopt bij dit ene incident blijft, vooral iet juist is bedoeld voor jongeren, wel, dat men doorgaat met het ge- i schoolvoorstellingen. Poëzie-toets voor jonge dichters DEN HAAG Is een gedicht nu de moeite waard of niet? Wie worstelt met deze vraag, kan zijn werk tot 25 april laten beoorde len door het Algemeen Neder lands Verbond (ANV) in Den Haag. Het ANV heeft hiertoe een werkgroep van mensen met lite raire ervaring ingesteld. Elke in zender krijgt een beoordeling van het werk, ten hoogste vijf gedich ten. De inzender moet tussen de 17 en 30 jaar oud zijn. Het ANV hoopt, dat onbekende dichters naar aanleiding van de beoorde lingen wellicht zullen besluiten hun werk te publiceren. Geen alcoholverbod voor scholen DEN HAAG Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) voelt niets voor invoering van een alco hol-verbod in schoolgebouwen. Zij zegt dat in antwoord op schriftelij ke vragen van het PvdA-kamerlid Konings. Volgens Ginjaar-Maas is er bij scholen nog geen sprake van een zorgwekkende ontwikkeling in het alcoholgebruik. De eerdere op merking van staatssecretaris Van der Reijden (volkgezondheid) dat op sommige scholen de bar 's mid dags om drie uur al open gaat, was meer bedoeld om aan te tonen dat het gebruik van alcohol algemener wordt, zo meent Ginjaar-Maas. Twee meisjes stelen ruim 22.000 gulden RYDE De jeugd van tegenwoordig is veel eerder rijp dan vroeger, hoort men vooral oudere mensen steeds vaker ver zuchten. Dit geldt zeker voor twee Engel se meisjes die begin deze week een super markt op het eiland Wight beroofden van ruim 22.000 gulden. De meisjes, die vol gens de politie ongeveer acht jaar zijn, konden het geld uit de kluis halen met be hulp van de sleutel die ze uit de jaszak van de manager hadden gepakt. Zij waren er met de buit vandoor voordat het win kelpersoneel in de gaten had wat er pre cies gebeurde. Saillant detail is nog dat de meisjes de portefeuille van de manager en het losse geld in zijn jaszak kennelijk niet interessant genoeg vonden, want dat lie ten ze zitten. Gaetan Boucher is blij met zijn gouden medaille op de 1500 een bezoek gisteren aan de door het Maaswater getroffen Noordlimburgse n Arcen en Mook, heeft koningin Beatrix gesproken met de gebroeders Caris, ■Mrs van een varkensfokkerij waar vorige week duizend varkens door militairen ^(verdrinkingsdood zijn gered, overleefden door de redding van enkele mllltal- nd de fokkerij werden zandzakken aangebracht, waardoor kon worden voor- 9ttÉtat de dieren verloren gingen. In Mook bezocht de zij het gebied „De Plasmo- ÉF^sprak met enkele bewoners van hulzen die tot voor kort nog anderhalve me- JJJJW water stonden. Veel slachtoffers van de wateroverlast in het noorden van „„„.j zjjn, goor de schade die het water heeft aangericht, in financiële moeilijkhe- :omen. Achttien Limburgse gemeenten hebben gisteren een beroep gedaan op De Koning van Sociale Zaken de slachtoffers een ruimere financiële vergoe- 'geven. Vputer workshop jHDB ZJOBBB ECIAUST biistlSTUNV 11 pst British Compu- en KO inclusief 3 Arcade 150.00 ijfers1 1995,001 oor bij ons gekochte jltware met kortingen zo wordt een bij kochte BBC altijd de jopste van Nederland! computer Workshop fersgracht 26 - Delft Tel. 015-134429 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IN VOORTGEZET ONDERWIJS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In 1990 zal 24 procent van de leerkrachten in het voortgezet onderwijs werkloos zijn. Dit per centage staat voor 24.000 volledige ar beidsplaatsen. Deze be rekening is gemaakt het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam in opdracht van minister Deetman van Onderwijs. De cij fers bevestigen de prog noses die de onderwijs bonden naar aanleiding van de begroting heb ben gemaakt, aldus de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie KOV. In 1981 waren nog maar 7800 leerkrachten werkloos. De stijging gedurende de tachtiger jaren komt voort uit een sterke daling van het aantal leerlingen en een voorgezette stijging van het aantal leerkrachten. Rond 1995 zullen 20 procent minder leerkrachten nodig zijn dan nu. Dat betekent dat in het voortgezet onder wijs 21.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Alleen voor het middelbaar en hoger be roepsonderwijs zal de vraag naar leerkrachten nog met ongeveer 2000 stijgen. Te genover de daling van ar beidsplaatsen staat voorlo pig nog een stijging in het aanbod van leerkrachten. Pas na 1986 treedt een da ling op. KOSTEN 10 MILJOEN UTRECHT „De Neder landse bisschoppen hopen, dat het komende bezoek van paus Johannes Paulus II een de-polariserende werking heeft". Aldus aartsbisschop dr. A. Simo- nis gisteren in Utrecht, daags nadat vanuit Rome het bericht was ontvan gen, dat de paus „met gro te vreugde gevolg zal ge ven aan de gedane uitno diging" voor een bezoek van drie dagen in mei vol gend jaar aan de Lage Landen. De paus bezoekt dan ook België en Luxem burg. Er wordt van uit gegaan, dat de paus een bezoek zal bren gen aan Utrecht (zetel St.-Wil- lebrord) en aan Den Haag, (re- geringsstad). Ook Maastricht (Sint Servaes) en Den Bosch (grootste bisdom) staan op het programma. Voor de bestrijding van de on kosten van het pausbezoek de „pausmobielwordt over gevlogen uit Italië die vol gens schattingen bijna tien miljoen gulden zullen bedra gen (veiligheidsmaatregelen vooral, podia, reserveren van diverse ruimtes voor ontmoe tingen, onderkomens voor journalisten e.d.) rekent men op de goedgeefsheid van de Nederlandse katholieken en katholieke (kloostergemeen schappen. Pag. 2: Bisschoppen: bezoek paus kleinschalig Beste persfoto Deze aangrijpende foto van een rouwende Turkse vrouw bij haar dode kinderen na een aardbeving vorig jaar, is onderscheiden als de persfoto van het jaar in het kader van de World Press Photo- wedstrljd. De opname verscheen oorspronke lijk in kleur in het blad „Life". Hij werd ge maakt door de Turkse freelance-fotograaf Mustafa Bozdemir. pC Sneeuw en Porst hebben de afge- en minimaal 64 maar "ilijk ongeveer 200 dse vrachtwagens in ië tot staan gebracht. de Nationale Orga- or het ïr Weg ?gedeeld. e is zo ernstig dat he- gis- likopters van het Joegoslavi sche leger voedselpakketten boven de volledig onbegaanba re wegen hebben afgeworpen. Volgens informatie van de Protestants-Christelijke Be- roepsgoederenvervoerders PCB zijn 16 mensen, onder wie een Nederlandse chauf feur. met bevroren ledematen in ziekenhuizen opgenomen. Volgens het KNMI is er in centraal Joegoslavië sinds het afgelopen weekeinde 70 centi meter sneeuw gevallen. Wind heeft de sneeuw plaatselijk metershoog opgestuwd. De temperatuur daalt 's nachts tot dertien graden onder nul. Overdag vriest het minimaal drie graden. De meeste vrachtwagens zijn uitgerust met kachels die onaf hankelijk van de motor bran den. Zij hebben volgens de PCB voldoende voedsel aan boord om het een tijdje uit te houden. De meeste problemen hebben inzittenden van perso nenauto's die voor warmte af hankelijk zijn van de draaien de motor. INFORMATIE OVER FILMS MUZIIK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIE^ EN EEN COMPLETE AGENDA ROME De 56-jarige Amerikaan Leonard Hunt, is gisteravond voor zijn woning in Rome neer geschoten. Hij overleed even later in het zieken huis aan zijn verwondin gen. De aanslag is in een anoniem telefoontje aan een radiosta tion in Milaan opgeëist door een linkse terreurgroep, die zich „Strijdende Communis ten" noemt. Deze groepering zou banden met de Rode Bri gades. In het telefoontje werd Hunt de „bewaker" genoemd van de Camp-David akkoor den, die in 1979 leidden tot het vredesverdrag tussen Israël en Egypte. De generaal had de leiding over de multinationale vredesmacht in de Sinai-woes- tijn, die ziin hoofdkwartier in Rome heeft. Deze patrouilleert in de Sinai-woestijn sinds het Israëlische leger zich in 1982 uit dit gebied heeft terugge trokken. De aanslag kwam en kele uren nadat de Ameri kaanse vice-president Bush Rome had verlaten. Hij had daar met Italiaanse regerings functionarissen over de crisis in Libanon gesproken Prins Claus breidt werkzaamheden uit DEN HAAG Het herstel van prins Claus verloopt zo voorspoedig, dat hij in overleg met zijn behandelende genees heer dr. Nijdam heeft besloten zijn werkzaamheden uit te breiden. Met koningin Beatrix zal hij daarom voor het eind van dit jaar nog een staatsbe zoek aan Denemarken afleg gen. Dat zou aanvankelijk een jaar geleden plaatsvinden, maar werd toen door de slech te gezondheidstoestand van prins Claus afgezegd. Omdat het nu weer zo goed gaat, zal hij zijn representatieve func ties echter kunnen uitbreiden. Daarnaast wordt hij onder meer opnieuw actief op het ge bied van ontwikkelingssamen werking. Vandaag is hij samen met koningin Beatrix in Straatsburg, waar de vorstin een toespraak houdt tot het Europees parlement. HANS VAN HELDEN VIERDE SARAJEVO Gaetan Boü- me- cher heeft vanochtend de gou den medaille veroverd op de 1500 meter schaatsenrijden tij dens de Olympische Winter spelen in Sarajevo. De 25-jari- ge Canadees, die zijn tweede hoofdprijs in de wacht sleepte in Joegoslavië, troefde op de olympische Zetra-baan de Rus Sergei Klebnikov af, die lang de leiding had gehad in het klassement. Klebnikovs land genoot Oleg Bogiev legde be slag op de bronzen medaille, die door Bouchers pijlsnelle rit uit handen van Hans van Hel den werd gestoten. Van Hel den, de import-Fransman, werd daarmee vierde en liet evenals tijdens de Europese, kampioenschappen in Larvik' de Nederlandse deelnemers achter zich. Van der Duim. werd zevende, Schalij tiende en Vergeer gedeeld twaalfde. Gaetan Boucher is blij met zijn gouden medaille op de 1500 meter. ROTTERDAM Feyenoord heeft zich gisteravond ge plaatst voor de kwartfinales van het KNVB-bekertoer- nooi. De Rotterdammers ver sloegen Ajax na verlenging met 2-1 dank zij twee doel punten van Peter Houtman. De Rotterdamse politie ver- ichtte voor en tijdens de be kerwedstrijd Feyenoord-A- jax gisteravond in de Kuip twintig arrestaties wegens openlijke geweldpleging. Bij schermutselingen tussen sup porters raakte vier suppor ters zodanig gewond dat ze naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Burgemeester opgepakt BRUSSEL Het gehele colle ge van burgemeester en wet houders van de aan Brussel grenzende gemeente Overijse is slachtoffer geworden van een samenscholingsverbod dat de provinciale gouverneur (commissaris van de koningin) had uitgevaardigd om onrust in de Vlaamse gemeente te voorkomen. Die onrust dreig de door de komst van de taai activist Happart, die de Fran- staligen in het dorp wilde toe spreken. De maatregel werd echter zo laat bekend, dat burhgemeester Brankaer en zijn wethouders er zelf de dupe van werden. Zij liepen daarbij rake klappen op. Tot onrust kwam het in Overijse verder niet. Gewend als we al zijn berichten te lezen over berovingen, inbraken en diefstallen kijken we alleen nog maar van heel bijzondere gevallen in dit genre op. Wat te denken van twee Engelse meisjes van acht jaar, die op het eiland Wight een supermarkt beroofden van 5000 pond, zo'n 22.500 gulden. De kinderen openden de kluis met de sleutel van de manager, die zij uit zijn zak hadden gepakt. Zou het komen, omdat ze altijd de verkeerde (sensatie-) krant Courant, ie de mensen juist op betere ideeén wil brengen, zoals bijvoorbeeld het invullen van onderstaande bon. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: /Ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mZT CctcLe Souumt i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1