Feyenoord op karakter langs A jax Boucher rekent af met zijn verleden Sarajevo '84 Rodelgoud voor Westduitsers AFDALING VOOR JONGE ZWITSERSE VAN HELDEN HOUDT NEDERLANDERS ACHTER ZICH Estafette skiloop voor Noorse dames s_ RT CetdaeSouoont DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 PAGiNA 13 SARAJEVO OP TV VANDAAG 17.00-18.30 uur Duitsland 1: kunstrijden. 19.12-20.00 uur Nederland 2: samenvat tingen. 21.00-23.00 uur Duitsland 1: kunstrijden. 21.45-23.00 uur Nederland 2: kunstrijden. MORGEN 8.50-16.00 uur Duitsland 2: biathlon, skiën, bobsleeën. 11.20-12.50 uur Nederland 2: skiën. 13.20-14.40 uur Nederland 2: skiën. 14.40-16.00 uur Nederland 2: bobsleeën. 19.12-20.00 uur Nederland 2: samenvat tingen. vanaf 20.30 uur Duitsland 2: ijshockey. 21.45-23.00 uur Nederland 2: ijshockey. SARAJEVO De Westduitsers Hans Stangassinger en Franz Wem- bacher hebben in een schijnbaar wanhopige poging Bjeloessov en Bjel- jakov uit de Sovjet-Unie het goud bij het tweepersoonsrodelen afhandig gemaakt. Het Westduitse team stond na de eerste manche tweede, beging bij de start van de tweede wedstrijd een stuurfout en won desondanks met zo'n voorsprong, dat het verschil met de eerste manche werd wegge werkt en er een positief verschil overbleef van 0,04 seconde. Stuur man Stangassinger. een zwaarge wicht van 112 kg. riskeerde alles. Bij het verlaten van het labyrint had zijn zelfgebouwde slee nog een achter stand van 0,1 seconde ten opzichte van de Russen. Er waren toen nog slechts vier seconden te gaan. In dat laatste stuk kreeg de Westduitse slee een vaart van boven de 100 kilometer per uur De teleurgestelde Russen troostten zich met de gedachte dat hun zilver de eerste medaille is, die ooit door de Sovjet-Unie bij het he-, ren-rodelen is gewonnen. Oost-Duits- land, dat deze tak van sport sinds 1968 beheerst, moest het doen met een bronzen plak voor Hoffmann en Pietzsch. Er waren drie atleten nodig om de gelukkige Stangassinger op de schouders te nemen. SARAJEVO De olympische afdaling skiën voor dames, die gisteren werd afgelast, is vanmorgen op de berg Jahorina bij Sa rajevo een voornamelijk Zwitserse aangelegenheid geworden. De 17-jarige Michaela Figini, de revelatie van dit seizoen, zege vierde voor haar landgenote Maria Walliser en de Tsjechoslo- waakse Olga Charvatova legde beslag op het brons. De afgelasting leverde gisteren veel protesten op. Onder andere van Kundo Meimann, de chef d'equipe van de Westduitse ski- bond, die de beslissing belachelijk noemde. Dat Gerry Sirensen een ski verloor, lag niet aan de slechte piste, maar aan haar bin ding aldus de Westduitser Het organisatie-comité wees de verantwoordelijkheid voor de afgelasting af. „Voor ons was de beslissing onbegrijpelijk", verklaarde Artur Takac, technisch di recteur in het organisatie-comité: „Wij hadden specialisten ter plekke, die zeiden dat het een volkomen reglementaire race was, die zonder enige reden werd afgebroken. Bij de eerste start was er niemand, die ons erop wees, dat het zicht niet goed zou zijn Goud voor Zweden op ski-estafette SARAJEVO De Zweedse ploeg heeft vanochtend tijdens de Olympische Winterspelen in Sarajevo het goud veroverd op de 4 x 10 kilometer estafet te skilopen voor heren Het winnende team bestond uit Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Otto Ottoson en Gunde Anders Swan. Het zilver was voor de Sovjet- -Unie (Aleksander Batoek, Aleksander Savjalov, Vladimir Nikitin en Nikolaj Zimjatov) en het brons voor Finland (Kari Ristanen, Juha Mieto, Harri Kirvesniemi en Aki Karvonen). pelenderwijs ?er (5 *>ugkkeyers, die bij het ^.'"bisc/ie toernooi in )vo zijn opgeroepen de dopingcontrole, veifcn zoveel bier, dat de ,mn^ationale IJshockey rtt"falie de organisatoren Zwiwht heeft het bier te 3. Mieneren. Teamleiders Koniden dat de 24 hoc- ^vcijs die maandag voor j jitrole werden opge- n 110 flessen bier in gedronken terwijl en te wachten op de AVe De Internationa- !t J shoe key Federatie hristj het Internationaal hol tpisch Comité ge- trafiy de organisatoren te |j igken de hoeveelheid 2-oikbaar bier drastisch sov.rminderen en de ijs- 0 Skyers te overreden -vfan vruchtensap te i.ovik gelegd 7-1 re\\i.venmgsverschil tus- 'kl. horwegen en Finland 'afm? Noorse discipli- An Sarajevo is bijge- Na de dubbele over- rig van de Finse lan ter Marja-Liisa Ha nen op de vijf en tien ieter, beschuldigde de in foe weinig succes- Noorse herentrainer r Lundemo de atle- het buurland ervan ek. ik te hebben ge- n, i van bloeddoping. nonlationale Olympische J- en de Noorse ski- tenrt hebben zich onaf- Statlijk van elkaar ver- sneniuldigd voor de mis fitte uitlatingen van a j trainer. Ook in de Fir.se pers is Lundemo, s contract aan het mad? van het seizoen af- 2"°', stevig aangepakt yis die ongenuanceer- Tsfrdach tmaking. nng \evolg van een een nstoring moest het van de verplichte fi- kunstrijden voor da- is te ren een uur wor- itgesteld. De Skende- I was in duisternis i toen de deelneem- arriveerden. Nadat ygvel was verholpen. de lichten toen de lfre»rse Sandra Cariboni PL'f ijs stond voor de K). Te keer. De vervol- popnieuw opgeroepen 1 ^jens zorgden er daar- 3 4*o}r dat er licht was en t. St fristen Olympische reisbu- QVtpeeft, volgens eigen ujelingen. 11.531 tou- 6.20 onder wie 8.239 i nlanders, in Sarajevo gebracht. Miroslav perschef van het atiecomitéheeft gemaakt dat alle •n voor de ijshockey- m$(nstrij wedstrijden in Vafra- en Skenderijahal 10 (.kocht zijn. Tot giste- jhter was de bezet- 3(jj 'n de overdekte Ajische accommoda- 8,tP hoogste vijftig pro- J.VVf Pet Exfsatiei 90 2d ge, 5. 2C iresc ?pgedrag p. f-L S. fcanisatie heeft zich 'ornPd over het gedrag 40 fjnkele Oostenrijkse mers. Volgens 1380 Voerder Milan Jan- j skispringer Hans Bioé betrokken geweest Wf vechtpartij met le- ip. l'an de veiligheids- nadat een groep WQhrijkers, zonder de a L?°r vere'ste papie- X), 0ad geprobeerd het )ische dorp te betre- ATCJancic zei ook dat \rijkers bij de bobs- n in spreekkoren 1-RoËve opmerkingen 19; 'oe8osls vië gemaakt >3.' n. Naar zijn mening optreden van som- DOostenriikers een ge- n iran de kritiek op de lottlsa foren in een be- ■214k deel van de Oos- t wtse pers. i H ROTTERDAM In één van de meest merkwaar dige duels tussen de twee clubs van de laatste jaren heeft Feyenoord zijn re vanche gekregen op Ajax voor de smadelijke neder laag van 8-2 van het begin van dit seizoen én plaat sing voor de kwartfinales van het Nederlandse be kertoernooi, bewerkstel ligd. Op basis van karak ter, vechtlust en niet in het laatst fysieke gel dingsdrang werden de Amsterdammers met 2-1 na verlenging verslagen. Maar als er ooit in de reeks traditiegetrouw emotionele krachtmetin gen sprake was van het ..andersom-principe". was het gisteravond wel in de vrieskoude Kuip. Was het veertien dagen gele den Feyenoord, dat gezien het spelverloop en aantal kansen alle recht van spreken had op de winst, gisteravond mocht Ajax meer aanspraak maken op het predikaat „beste ploeg". De bekerhouder, die in Am sterdam dank zij de nodige fortuin een „replay" forceerde, beschikte over een beter ploegverband, meer individue le kwalite'it en kende boven dien het niet geringe voordeel, dat Feyenoords strateeg Cruijff al na een kwartier niet meer goed in de wedstrijd was. De Rotterdamse dirigent, die in Amsterdam nog zo nadruk kelijk zijn ploeggenoten had gestimuleerd, raakte na een botsing met Mölby al vroeg ge blesseerd. Cruijff bleef nog wel tot de 30e minuut in het veld, maar het verlengen van zijn aanwezigheid binnen de lijnen was meer van symboli sche aard dan effectief. Rangschikken Met Vermeulen als zijn ver vanger moest Feyenoord, dat op dat moment dank zij een vroege demarrage via Hout man al op een voorsprong van 1-0 stond, de gelederen op nieuw rangschikken. Het bood Ajax de mogelijkheid het initi atief naar zich toe te trekken. De Amsterdammers, die de fensief vooral op de linker flank (Ophof contra Gullit) zwak bleken, moesten echter naast de vaak met vier man uitgevoerde offensieve aspira ties verdedigend alle zeilen bijzetten, want Feyenoords op portunisme was buitengewoon gevaarlijk. In de wedstrijd, die ondanks de lage temperatuur iedereen voortdurend in zijn ban hield, ontstonden er voor beide doe len kansrijke situaties, waarbij Feyenoords doelman Joop Invaller Felix Gasselich krijgt in de laatste minuut nog een riante kans om Ajax naast Feyenoord te brengen, maar uit zijn schot gaat de bal voorlangs. Het sleutelmoment in beeld. Doelman Hans Galjé brengt Ruud Gullit ten val. Uit de toegekende strafschop zal Peter Houtman zijn en Feyenoords tweede treffer scoren. Hiele alle mogelijkheden kreeg om zich te onderschei den. Hetgeen vooral was gebo den bij acties van Van Basten, die ondanks de bewaking van de aan zijn beste wedstrijd van dit seizoen bezig zijnde Niel sen. volop bewees dat zijn oude vorm weer binnen hand bereik is. Met de nodige over tredingen trachtte Feyenoord zich staande te houden, waar bij via levensgevaarlijke uit braken richting doelman Galjé van Ajax voor gevaar werd gezorgd. Zo kreeg gelegen heids-linkerspits Brard. die ook na Vermeulens rentree op die plaats bleef (Vermeulen ging op rechts spelen), kort voor de pauze de kans zijn ploeg in veilige haven te bren gen Brard schoot echter in volkomen vrije positie hoog over. Aanwezig Kort daarvoor had Peter Houtman, die afgelopen zon dag het spel volledig aan zich had voorbij had laten gaan, maar gisteren weer nadrukke lijk aanwezig was, via de paal naast geschoten. Een situatie, die zich na de pauze herhaalde met dien verstande, dat Hout man toen de lat boven Galjé trof. Deze momenten typeer den de aflevering Feyenoord- Ajax van gisteravond. De Am sterdammers bewezen ook in de tweede helft een attractie ver spelende formatie te zijn dan de stugge, meer op karak ter spelende opponent. De Rotterdammers, bij wie Gullit na het uitvallen van Cruijff op het middenveld tot de grote man uitgroeide, moes ten echter de „logische" gelijk maker toch incasseren. Nadat Brard opnieuw een riante kans om zeep had geholpen, bevestigde Van Basten zijn te rugkerende killers-instinct door fraai voor 1-1 te zorgen Na deze gelijkmaker, acht mi nuten voor tijd, consolideerden beide ploegen de score tot de verlenging aanbrak. Daarna ontwikkelde zich de fase in de ondanks de steeds groter wor dende chaos toch tot de ver beelding sprekende confronta tie, die bol stond van de bloed stollende momenten voor de beide doelen Waarbij beide doelverdedigers steeds meester bleven van de situatie. Tot de 97ste minuut. Houtman ver lengde koppend op Gullit, die dreigend op Galjé afging. Op het moment dat de Rotterdam mer de bal iets te ver voor zich uitspeelde, greep de doelman van Ajax de Feyenoorder on nodig bij de benen. Waarop scheidsrechter Van Swieten niets anders restte dan het ge ven van een strafschop. Die Houtman de gelegenheid bood uit te groeien tot de held van de Rotterdamse aanhang: 2-1 In de slotfase, die beide ploe gen nog kansen op treffers op leverde. hanteerde Feyenoord veelvuldig afbraakvoetbal om de eigen defensie lucht te ver schaffen en daarmee de zege intact te houden. „Dit was een wedstrijd, die geen van beide ploegen verdiende te verlie zen", sprak trainer Aad de Mos van Ajax na afloop. „Dit duel bevatte alles wat voetbal aantrekkelijk maakt" En daarvan was geen woord over dreven. Feyenoords coach Thijs Libregts noemde de be kerwinst op de concurrent ook een mentale overwinning. „Wij zijn vanavond een streep je extra voor gekomen en dat is goed voor het zelfvertrou wen". FRANK WERKMAN Feyenoord - Ajax 2-1 (na verlen ging): 1-1 (1-0) 3. Houtman 1-0, 83. Van Basten 1-1, 97. Houtman 2-1 kaarten Wijnstekers en Vermeulen (beiden Feyenoord) en Ophof (Ajax) Feyenoord: Hiele; Troost. Nielsen, Van de Korput (Duut), Wijnstekers; Hoekstra. Cruijff (Vermeulen), Staf- leu; Gullit. Houtman, Brard. Ajax: Galjé; Silooy (Bosman). Koe man, Mölby, Ophof, Vanenburg (Gasselich), Schoenaker; Van t Schip, Rijkaard. Van Basten, Olsen. (Vervolg van de voorpagina) SARAJEVO De reactie van Gaetan Boucher di rect na zijn gouden race op de 1500 meter vanoch tend op de 1500 meter in Sarajevo was er één waar uit niet alleen vreugde maar vporal bevrijding sprak. Dé 25-jarige Cana dees, die zijn eerste schre den op het ijs zette als short-trackrijder maar zich inmiddels heeft ont wikkeld tot een veelzijdi- ger atleet, bewees met zijn tweede gouden plak op de winterspelen eens te meer dat hij heeft afgerekend met zijn verleden. Een pe riode, die niet alleen werd gekenmerkt door het uit blijven van de echte suc cessen, maar vorig jaar bo vendien werd overscha duwd door een enkel breuk. Boucher was vrij wel een heel seizoen uit de roulatie, maar zijn ren tree had niet indrukwek kender kunnen zijn. Eerst brons op de 500 vorige week vrijdag, vervolgens dinsdag goud op de kilo meter ewn als bekroning vanochtend goud op een hem toch nog ietwat „vreemde" 1500 meter. Sergei Klebnikov. de 29-jarige en maar liefst 93 kilogramn wegende krachtmens uit de Sovjet-Unie, leek vanochtend lang uitzicht te hebben op goud. De Rus, met dijbeenspie ren als kabeltouwen, ging als een kanon over het besneeuw de ijs en finishte in een onaan tastbaar lijkende tijd van 1.58,83. Pas in de achtste rit, na een dweilpauze, mocht Gaetan Boucher zijn gouden greep op de 1.000 trachten te prolongeren op de 1500 meter. De Canadees slaagde. Flitsende start In Sarajevo, waar de tempera tuur vanochtend zeven graden onder nul was en het bij de start van de 1500 meter licht sneeuwde, profiteerde Bou cher volledig van een flitsende start en hij greep per ronde tienden van seconden voor sprong op de tijd van Klebni kov. Die marge bleek voldoen de om verval in de laatste om loop voldoende te compense ren, waardoor Boucher het goud zekerstelde. En zich zich naast de Oostduitse Karin Enke, die tweemaal goud greep en tweemaal zilver, ont popte tot de meest succesvolle deelnemer aan de olympische schaatswedstrijden. De explosie van Boucher be roofde Hans van Helden van een bronzen medaille. De oud- Nederlander, wiens optreden in Sarajevo zo lang onzeker was door nationaliteitsproble men en moeilijkheden over een eventueel te late inschrij ving, paarde weer zo veel ka rakter aan techniek dat hij in de tussenstand na zijn rit tegen Bogiev als derde was geklas seerd. Een positie, die hij dus moest prijsgeven als gevolg van Bouchers fraaie race, maar Van Helden werd er wel de beste (oud-)Nederlander meer. Waarmee de prestaties van de overige nationale rij ders opnieuw in een dubieus daglicht werden geplaatst. Tevreden Van het vaderlande trio slaag de Hein Vergeer, die aan zijn laatste olympische afstand be zig was na zijn dertiende plaats op de 500 meter en de tiende plaats op de 1.000 me ter, er niet in onder de grens van twee minuten te duiken. De jonge Haastrechtenaar, die toch tevreden op zijn olympi sche debuut mag terugkijken, moest het opnemen tegen de Oostduitser Andreas Hofmann, een ploeggenoot van de bron zen Schöfisch op de 1.000 me ter. Vergeer, die op de seizoen ranglijst de beste Nederlander was met 1.57,42, finishte in 2.00,23. Direct na Vergeer kwam Hil- bert van der Duim aan de start tegen de Rus Sjasjerin, die de beste seizoenprestatie (1.53,70) achter zijn nam had staan. De Nederlander, die vantevoren had verklaard zich op de me trische mijl te willen sparen voor de tien kilometer van za terdag, kwam desondanks in de sneeuwerige omstandighe den flink uit de startblokken. De Europese kampioen, die te vens had verklaard met een plaats bij de eerste tien op de 1500 meter content te zijn, bleef goed in het spoor van de snelle Rus en slaagde er zelfs in op de valreep Sjasjerin ach ter zich te houden: 1.59,77 con tra 1.59,81. Erezaak Aan de Nederlandse inbreng werd voorts een vervolg gege ven door Hans van Helden, die er zoals bekend een ere zaak van maakt om de „echte" Nederlanders achter zich te houden. Daarin slaagde de 35- jarige Van Helden opnieuw, nadat hij tijdens de Europese kampioenschappen in Larvik al de eerste tik had uitgedeeld door de 1500 meter op zijn naam te brengen. Frits Schalij stelde ernstig te leur. De lange Weespenaar. die enige dagen vóór zijn start op deze afstand had verklaard zich af te vragen wat hij ei genlijk in het olympische ge beuren te zoeken heeft, be wees deze mentaal wel erg du bieuze houding ondubbelzin nig. Hij kwam op wat zijn fa voriete afstand heette te ziin uit op 2.00,14. Waarom Schalij vantevoren een specialisme op de 1500 meter was toegedicht, hetgeen overigens uit de sei zoenranglijst op geen enkele manier bleek (Schalij stond daarop slechts met 2.00,59 ge noteerd) werd dus ook van ochtend niet duidelijk. De Ne derlander eindigde in de ach terhoede en zijn tijd stak wel erg schril af tegen die van bij voorbeeld Hans van Helden. Hans van Helden (op archieffoto) verraste opnieuw vanochtend in Sarajevo door de vierde plaats voor zich op te eisen. Heren, 1500 meter: 1 Boucher (Can) 1.58,36; 2. Klebnikov (Sov) 1.58,83; 3 Bogjev (Sov) 1.58,89; 4. Van Helden (Fra) 1.59,39; 5. Ehrig (Odl) 1.59,41; 6. Van der Duim (Ned) 1.59,77; 7. Sjas jerin (Sov) 1.59,81; 8. Nittylae (Fin); 9 Schalij (Ned) 2.00,14; 10 Hoffmann (Odl) 2.00,23; 11 Engelstad (Noo) en Vergeer (Ned) 2.00,59; 13. Thometz (Vst) 2,00,77; 14. Jager (Oos) 2.01,03; 15. Magnusson (Zwe) 2.01,26; Falk Larsen (Noo) 2.01.65; Bengtsson (Zwe) 2.02,04. Nyland (Noo) 2.02,05" Hadschieff (Oos) 2.02,06; Henriksen (Vst) 2.02,20; Scharf (Wdl) 2.02.64 Hamaya (Jap) 2.03,72; Coates (Aus) 2.08,13. MEDAILLES SARAJEVO De verdeling van de medailles, na zeven da gen Olympische Winterspelen in Sarajevo, is als volgt: 1. Oost-Duitsland 2. Sovjet-Unie 3. Noorwegen 4. Finland 5. West-Duitsland 6. Zweden 7. Canada 8. Verenigde Staten 9. Zwitserland Italië Groot-Brittanië 12. Tsjechoslowakije 13. Joegoslavië Japan 15. Liechtenstein Frankrijk Goud Zilver Brons SARAJEVO Kroon prins Harald van Noorwe gen straalde op de foto te midden van vier landge noten. Inger Helene Ny- braaten, Anne Jahren, Britt Pettersen en Berit Aunli hadden op de 4 x 5 kilometer estafette skilo pen de derde gouden me daille voor hun land vero verd. Een overwinning die, zo mogelijk, nog over tuigender was dan in 1982 op eigen grond in Hol- menkollen, waar de we reldtitel werd veroverd. Na ruim een uur was het verschil tot zilver (Tsje choslowakije) en brons (Finland) drie-kwart mi nuut. De Noorse dames hebben slechts in de eerste paar hon derd meter van de wedstrijd concurrenten in de buurt ge had. Inger Helene Nybraaten, de eerste loopster, nam kort na de start al afstand van de an deren en de voorsprong die zij opbouwde, werd alleen maar vergroot. Het „gat" groeide tot meer dan een minuut en aan de eindstreep had de drie-vou- dige wereldkampioene Berit Aunli slechts een te verwaar lozen gedeelte daarvan moeten inleveren. Ver achter Aunli, die na de geboorte van haar zoon Odd- -Kristen bijna een jaar uit competitie was geweest, voer den Kveta Jeriova (Tsj), Marja Liisa Hamalainen (Fin) en Raissa Smetanina (Sov) een hard gevecht om de tweede plaats. Smetanina viel, een ki lometer voor het einde, af en daardoor bleef de Sovjet-Unie voor het eerst op dit nummer zonder medaille. Olympische kampioenen Andrea Schone Andrea Schone, die de 3000 meter won, was acht jaar geleden op die afstand al heel dicht bii goud. Als vijftienjarige kwam de toenmalige Andrea Mit- scherlich in Innsbruck 0,04 seconde te kort voor een stapje op de hoogste trede Die debutante uit Dresden voltooide gisteren haar derde Olympische Spelen met haar eerste goud. Op de 1000 en de 1500 meter in Sarajevo veroverde zij zilver achter Karin Enke Schone is een seizoen lang de absolute heerseres in het dames- schaatsen geweest. Vorig jaar behaalde de 23-jarige verpleegster (moeder van een zoon) zowel de Euro pese als de wereldtitel. Schone leverde dit jaar haar kampioenschappen in bij haar landgenote Gabi Schonbrunn en Karin Enke. Evenals Enke start te Schone haar schaats- loopbaan als kunstrijdster. Anders dan Enke verwis selde de kleine (1,64 me ter) en slanke (58 kilo gram) brunette niet van schaatsen omdat zij te hard groeide. Op twaalfja rige leeftijd wist de paar- rijdster zich echter plotse- ling zonder partner Stangassinger en Wembacher Het duo Hans Stangassin ger en Franz Lembacher, dat gisteren op de piste van Trebevic rodelgoud veroverde, boekte zeven jaar geleden het eerste succes. Dat was ook het jaar (1977) waarin Stangas singer (nu 24) en Wemba cher (25) een rodelkoppel vormden. In Innsbruck behaalden de Westduitsers toen het Europese kampi oenschap. Sindsdien nam het tweetal tijdens Europe se en wereldkampioen schappen voortdurend een hoge positie in.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13