Pikoord met Israël geschrapt Reagan positief over Tsjernenko Varkenspest in W est-Duitsland breidt zich uit felle kritiek bpositie op ibolse kerk Ccidóc Gomant JANESE PRESIDENT ZOU INSTEMMEN MET SAOEDISCH VREDESPLAN: 'M JL «seds meer Libanezen ivluchten hun land Iraanse ambassadeur zwaar gewond na aanslag Ernstig mijnongeluk in West-Duitsland Was Anastasiadoch ter van de tsaar TENLAND DONDERDAG 16 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 Jiésisch leger slaags met jidelingen op West-Irian Opstandelingen in West-Irian, »gere Nieuw- Guinea, zijn er gisteren -itgd hun vlag te hijsen in de hoofdstad nu Indonesische provincie. Indonesi- i!oo epen hebben de opstandelingen na ge- kunnen overmeesteren. Volgens de I werd bij de aanval minstens één op- l eo n& neergeschoten. In verband met de lso »rden in en rond Jayapoera wegblok- i'oo Jgericht door Indonesische troepen en i]eo scholen en regeringsgebouwen gesto ld ichtelingen, die de grens overstaken !öo buurland Papoea Nieuw-Guinea zei- Indonesische troepen in felle gevech- i!so >n gewikkeld met leden van de bewe- 50 ij West Papoea. VS overwogen gebruik atoombom in Vietnam NEW YORK Het Amerikaanse leger heeft overwogen om de atoombom te gebruiken voor het breken van het be leg door de Vietnamese troepen van Franse soldaten in Dien Bien Phoe in 1954. Volgens de New York Times staat dit in een officieel geschiedenisboek van het leger. Toen president Eisenho wer het voorstel van het leger afwees, aldus het boek, wilden de generaals ze ven divisies naar Vietnam te sturen om de Fransen te helpen met conventione le wapens. Eisenhower verwierp ook dit plan. De nederlaag van het Franse leger in Dien Bien Phoe bnetekende het einde van de Franse koloniale aan wezigheid in Vietnam. Aap zorgde voor verrassing Een tien jaar oude orang-oetang in de dierentuin van Chica go zorgde dezer da gen voor een grote verrassing toen „hij" een jong ter wereld bracht. De oppassers hadden namelijk steeds gedacht dat Eric een mannetje was. „Hij" is nu om gedoopt tot Erica, want zij blijkt immers een moeder te zijn die haar jong liefdevol verzorgt. „Britten zijn zwaar neurotisch LONDEN De Britten zijn een „zwaar neurotische natie", die zichzelf volstoppen met kalmerende middelen en anti-depres- siva. Dit staat in een medisch rapport van het Bureau voor Gezondheidseconomie, dat gisteren in Londen is gepubliceerd. Bernie O'Brien, als wetenschappelijk me dewerker verbonden aan dat bureau, deed een onderzoek naar het gebruik van me dicijnen in vijf landen. Zijn vergelijkend onderzoek wees uit, dat huisartsen in Groot-Brittannië als de meest voorkomen de diagnose een één of andere neurose bij hun patiënten constateren. Op grond van zijn gegevens concludeerd O'Brien, dat van de 1000 Britse patiënten er 355 neuro tisch zijn. In Frankrijk is dit aantal 272, in Italië 248 en in Spanje 127. Slot- i i60,00[NGTON De Li- ioaSlpresident Gemayel Hifcstemd met een so.soat voorziet in een 75,2tg van de crisis in loiioP- ^et Pun_ 47,50jtaande plan is het ;&s-Israëlische troe penscheidingsakkoord, dat in mei vorig jaar werd overeengekomen, geannu leerd. Dit meldde de van ochtend de Washington Post. De Washington Post beriep zich op uitspraken van Ameri kaanse diplomaten. Volgens hen is er sprake van een „kop pelovereenkomst", dat voor ziet in een toenadering tussen alle strijdende partijen in Li banon, terugtrekking van Sy rische en Israëlische troepen en de vervanging van het in ternationale vredesleger door een VN-vredesmacht. Saoedi-Arabië zou de drijven de kracht achter dit vredes plan zijn en de Saoedische mi nister van buitenlandse zaken, Saoed Faisal, zou nog deze week naar Damascus gaan om de goedkeuring te krijgen van president Assad. In de Veiligheidsraad is giste ren gesproken over de moge lijke vervanging van het inter nationale vredesleger door een VN-vredesmacht. Vooral Frankrijk heeft hiervoor ge pleit en heeft de steun van de Sovjet-Unie en Syrië. De VS zijn tegen, omdat hun invloed in Libanon dan verloren gaat. De Israëlische premier Shamir heeft gisteren in de Knesseth verklaard, dat hij niet tegen het sturen is van een VN-vre desmacht naar Beiroet. •5,00 135,50' 41.00 85.00 6o;3ET Emigratie is 98oouwe °bsess*e van 43!oo Libanees, die Sjlozer dan ooit moet 89 a k°e z*Jn door de 69:50 oorlog verloren te gaan. Steeds Ubanezen uit alle van de bevolking •gen hun land te w ihten om elders iliger bestaan op te iar valse hoop, dat is zegt Aziza, een za- die aan het hoofd een een belangrijke j?2 j*irma in Beiroet. „Mijn iüyier jaar na het begin aö 0(borlog geboren. Hij is Ivojjen hij heeft niets an- 50,'ooegemaakt dan het af- gjji inslaan van grana- 9J06irenes van de ambu- 39 4">ertuigen en de kelder 23:soi huis", zo vertelde zij. i9,20iige wat ik nu nog zou is'g^s de hele zaak achter te 54>cn in Australië of Cana- gaan wonen. Daar is en vrijheid". J5), een conciërge van ^])uw in West-Beiroet, is irdische afkomst. Hij is ■■fige leeftijd uit Turkije 5lo|ji en verblijft sedert- >«ursn of meer illegaal in 4_03 dat voor hem inder- ,6eo; paradijs was. „Een •6:40 buiten mijzelf heeft |®°{jlanks alle gebeurtenis- i9.ioalle dagelijkse ellende •9,20 van de afgelopen jaren, met dit land verbonden. Ik ben met een Libanese getrouwd en heb twee kinderen. Afgelopen september begon het Libanese leger een grote actie voor het vertrek van de buitenlandse burgers. Ik ben ondergedoken om niet te hoeven terugkeren naar Mardin, mijn geboorte stad in Turkije. Nu vraag ik mij af of het niet stom van mij was me niet naar de grens te laten begeleiden", zo vroeg hij zich bitter af. Maurice heeft twee juweliers zaken, een in Oost- en een in West-Beiroet. De zaak in het westelijk stadsdeel heeft hij al verkocht. Hij overweegt ook zijn zaak in Oost-Beiroet te verkopen. Mauriche heeft vrij wel geen klanten meer, omdat de mensen uit zijn buurt of zijn gevlucht of te weinig geld hebben om juwelen te kopen. Hij is radeloos. Zijn gezin heeft al de wijk genomen naar Cy prus, het tijdelijke ballingsoord van veel Libanezen. De laatste tijd wordt Cyprus voor de tweede keer binnen zeven maandeji overstroomd door vluchtelingen, die alles hebben verloren en nu van de ene dag op de andere leven. Telkens als de gevechten in Libanon weer oplaaien, ver trekken er mensen. Is de crisis van korte duur is, dan gaat men naar Cyprus. Maar houdt zij aan dan is er weinig hoop op terugkeer en emigreren ve len naar West-Europa. Een Libanese vrouw uit het dorp Naame, dat even ten zuiden van Beiroet ligt, steekt haar handen op als te ken dat zij zich overgeeft aan de sji'itische en druzische opstandelingen die gisteren onder meer dit dorp op het regeringsleger veroverden. Als gevolg van de langdurige burgeroorlog en de bezetting van buitenlandse troepen heb ben vele Libanezen hun finan ciële reserves zien afnemen. Dit heeft ook psychologische gevolgen. Het weerstandsver mogen van de Libanese bur gers is sterk verminderd en maakt hen buitengewoon ge voelig voor nieuwe tegensla gen. De recente gevechten heeft bij menigeen definitief de illusie ontnomen, dat Liba non ooit weer een normaal be stuurd land zal worden. Voor de arme Libanezen is het allemaal nog beroerder. Zij hebben te weinig geld om te kunnen emigreren en zijn ge dwongen ergens in hun ver scheurde land een veilig heen komen te zoeken. Tenslotte zijn er degenen die er niet toe kunnen besluiten om alles achter te laten. Zij blijven ho pen op een rustig Libanon en wachten op betere tijden. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De varkenspest in West-Duitsland breidt zich uit. De gevreesde, zeer besmettelijke, ziekte heeft de kop opgestoken in gebieden die grenzen aan streken in Nederland, waar de varkenspest ook geheerst heeft. In het district Münster, waar vele honderden varkens zijn afge maakt, lijkt de varkenspest onder controle. In het district Wese- r-Ems, dat aan de provincie Friesland grenst, breidt de ziekte zich echter nog steeds uit. Volgens dr. Pittler van de Veterinaire Dienst van het ministerie van Landbouw in Bonn is er een dui delijk verband tussen de ziekte in Nederland en in de Bondsre publiek. Het is in feite één groot gebied met veel varkenshoude rij. Een regio bovendien waar intensief gehandeld wordt, aldus Pittler. Menige Nederlandse varkenshouder in het grensgebied wijst met een beschuldigende vinger naar de Bondsrepubliek. De Duitse collega's zouden het wat minder nauw met de hygiëne nemen. De varkenspest zou dan ook in Duitsland ontstaan zijn. Pittler wijst die beschuldiging van de hand. Het heeft geen zin de ander verwijten te maken. Het virus draagt geen halsband. Het is niet na te gaan waar het precies ontstaan is. De Duitse deskundige stipt in dat verband nog aan dat in 1982 de varkens pest eerst in Nederland en België de kop opstak en dat de ziekte pas later in Duitsland gesignaleerd werd. Zo is het volgens Pitt ler ook nu weer. Hij erkent wel dat de Duitsers niet zo radicaal op kunnen treden als de ziekte eenmaal geconstateerd is. In Ne derland worden zowel mest- als fokvarkens ingeënt. In de Bondsrepubliek mogen volgens de wet alleen de mestvarkens worden ingeënt. Daardoor kan de ziekte niet zo snel de kop in worden gedrukt. Als de ziekte zich uitbreidt, moeten we nog eens nagaan, of de maatregelen die we genomen hebben, wel voldoende zijn, aldus Pittler. DAMASCUS De ambassadeur van Iran in Damascus, hodjato- lislam Ali Akbar Mohtachemi, is zwaar gewond als gevolg van een bomaanslag, die dinsdag plaats vond in de Syrische hoofd stad. Dit is uit diplomatieke bron in Damascus vernomen. De Iraanse geestelijke is naast zijn diplomatieke functie verant woordelijk voor het doen en laten van de Iraanse revolutionaire gardisten, die zich in Syrië en Oost-Libanon bevinden. Hij wordt door westerse inlichtingendiensten gezien als een van de organi satoren achter de terreuracties, die de afgelopen maanden door moslim fundamentalisten zijn gepleegd op Amerikaanse, Franse en Israëlische doelen in Libanon. GELSENKIRCHEN Bij een ernstig ongeluk in een kolenmijn in het Westduitse Gelsenkirchen zijn van nacht vijf mijnwerkers op duizend meter diepte onder het puin bedolven. Vijf anderen werden ingesloten door naar beneden stortende stenen. Reddingsploegen zijn ter plaatse en voorzien de ingesloten mijnwerkers met medicijnen. Ook is een spreekbuis aangelegd. Men weet nog niets over de onder het puin liggende mijnwer kers maar sluit niet uit dat zij om het leven zijn gekomen. De oorzaak van het ongeluk noch de nationaliteit van de tien wer kers is tot dusver bekend. Het ongeluk deed zich kort na mid dernacht voor. De mijnwerkers waren bezig met de verbouwing van de mijngang. Vertegenwoordigers van de parlementaire mijnveiligheidscommisiie en het bestuur van de mijn hebben een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk. 1,20 1,80 >2,ioI!HAU De ondergrondse pers in Polen heeft If oS? kritiek geuit op de primaat van Polen, 'kardi- |2.|ozef Glemp. In enkele ondergrondse bladen heet •970 kardinaal glemp „tegen elke prijs een politiek )540:iale vrede volgt" en „zich teveel onderwerpt" ^t regime van generaal Jaruzelski. De kritiek fort nadat een prominente geestelijke die be- ^ond om zijn kritiek op het regime uit warschau weggepromoveerd. «ondergrondse bladen is een open brief geplaatst van een ^jjke die zich van het pseudoniem pater Olaf bedient. De uke verwijt Glemp dat hij in een pastorale brief ter gele- *van het nieuwe jaar de geestelijkheid formeel heeft ver- 35Ch met politiek bezig te houden of op te komen voor de Solidariteit. Pater Olaf vraagt zich af waarom geestelij- I 3jdariteit niet mogen verdedigen, terwijl de autoriteiten 24ften breken, de vakbond verbieden en hun heil zoeken \drukking. De pater verzoekt kardinaal Glemp niet de ie gaan van patriarch Pimen, het hoofd van de Russiche kerk ■«se arbeidersleider Lech Walesa denkt er sterk over in taking te gaan om zijn idealen te bereiken. Walesa leest k over het leven van de Indiase vader des vaderlands Gandhi, zo liet hij westerse verslaggevers weten. S Enthousiast In de Jaguar-autofa- briek in het Engelse Coventry werd prin ses Diana gisteren enthousiast ontvan gen door de werkne mers van de fabriek. De prinses en haar echtgenoot prins Charles brachten gis teren een werkbezoek aan de fabriek. LONDEN Een twijfelende wereld zou uiteindelijk toch nog eens kunnen accepteren dat een invalide vrouw die aan het begin van haar ver haal uit een kanaal in Berlijn werd gevist, inderdaad de derde dochter was van Niko- laas II, de laatste Russische tsaar die in 1918 werd ver moord. Nieuwe methoden die in de gerechtelijke geneeskunde worden toegepast, zoals het vergelijken van het haar en van de schedel met een port retfoto zouden historici kun nen overtuigen, al zal de twij fel wel nooit helemaal de we reld uitgeholpen worden. Anna Manahan-Anderson overleed zondag op 82-jarige leeftijd aan longontsteking en zij is naar haar graf gegaan met achterlating van een van de grote, onopgeloste myste ries van de twintigste eeuw. Tuberculeus en zwak van me morie had ze meer dan een halve eeuw geprobeerd de wereld ervan te overtuigen dat zij grootvorstin Anastasia was, enige overlevende van het bloedbad in het koop manshuis in Jekaterinenburg (het tegenwoordige Sverd lovsk) in de Oeral dat, behal ve aan de tsaar, het leven kostte aan de Tsaritsa Alek- sandra, de tsarewitsj Alexej en de grootvorstinnen Olga, Tatjana, Anastasia en Ma- „De bevindingen van de ge rechtelijke geneeskunde nei gen ertoe haar als Anastasia te beschouwen zegt de Britse historicus en genealoog Ian Lilburn. „Het bewijs zal nooit geleverd worden, maar het publiek zal tot de conclusie komen dat zij waarschijnlijk Anastasia was". Een aantal deskundigen en verbannen leden van de tsa renfamilie verdachten „Anas tasia" ervan dat zij of een in Polen geboren bedriegster of gek was. Maar veel historici, pathologen en schrijvers/jour nalisten die zich met haar pretentie bezighielden, gingen achter haar staan. Volgens deskundigen is er al heel wat gerechtelijk-genees- kundig bewijs geleverd dat Anderson de waarheid sprak. Een handschriftkundige vond 137 punten van overeen komst, meer dan gevonden worden bij tweelingen. Wetenschappers hebben over eenkomsten aangetroffen tus sen de hoofden van Anderson en de jonge Anastasia zoals zij op foto's staat. Lilburn. die elke gerechtelijke zitting heeft bijgewoond die tussen 1964 en 1970 is gehouden voor het zo mogelijk vaststellen van de waarheid en die wordt beschouwd als een van 's we relds leidende Anastasiades- kundigen, zegt: „Ik stond er in het begin uitermate vijan dig tegenover maar nu ben ik van haar identiteit over tuigd". Haar strijd voor erkenning was in 1920 in Berlijn begon nen, toen de politie haar red de uit het kanaal waar ze in een vlaag van wanhoop inge sprongen was. Ze beweerde dat littekens die ze had en die het gevolg zouden hebben kunnen zijn van kogelwon- den, aan het bloedbad herin nerden. WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gis teravond gezegd dat de nieuwe Russische leider Konstantin Tsjernenko geneigd lijkt de Ameri kaans-Russische betrek kingen „op een construc tievere leest te schoeien". In een toespraak zei Reagan op basis van indrukken die zijn vice-president Bush tij dens een ontmoeting met Tsjernenko in Moskou heeft opgedaan dat het „nieuwe Russische leiderschap een po ging onderneemt de rhetoriek te verminderen en wegen te onderzoeken om een nuttiger dialoog te bevorderen. In zijn eerste publieke com mentaar op de machtswisse ling in Moskou benadrukte Reagan de positieve elementen en zijn hoop op verbetering van de Amerikaans-Russische betrekkingen. Hij gaf daarmee aan dat hij kennelijk besloten heeft niet te veel aandacht te schenken aan sommige harde re uitspraken van Tsjernenko, die deze ook wel degelijk heeft gedaan. Na een ontmoeting met de Nicaraguaanse leider Daniel Ortega het beleid van de Verenigde Staten in Mid- den-amerika fel aangevallen. Beide leiders beschuldigden Washington ervan de span ning op te voeren in dat ge bied. Twaalf gewonden na ondergrondse kernproef WASHINGTON Bii een on dergrondse kernproef, die de Verenigde Staten woensdag hebben gedaan in het proefge bied in de woestijn van Neva da, is de woestijnbodem inge zakt. Hierbij zijn twaalf geleer den en technici gewond ge raakt, van wie enkelen ern stig. zo is officieel meegedeeld. Bij de kernproef zou geen ra dio-activiteit vrijgekomen. De geleerden en technici waren de eersten die na de explosie op het terrein werden toegela ten om instrumenten af te le zen die stonden opgetseld in keten op het terrein. De bo dem van het proef ter rein is rotsachtig en een instorting wordt zeer ongebruikelijk ge acht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11