eedzame ontruiming Wyers idigt toch nog in relletjes s sekerheid over even voor lalkaarten Vrouwen komen er in de krant vaak bekaaid af EeidóeSoivumt „Marechaussee houdt te makkelijk burgers aan" RTIEN GEWONDEN, 23 ARRESTATIES ting: ABP brandt rs aan Holiday Inn ïeweging kiest in 1st voor harde actie Kamer tegen uitstel van rakettenbesluit Schoo: ton voor Suriname geen politiek gebaar Geen woonbelasting voor huiseigenaren Geen garanties voor inkomen van de boer Inland WOENSDAG IS FEBRUARI 1984 PAGINA 9 ÏÏ,°S&oek naar T-shirts rtret Hitier De politie van Deventer Is in een winkel in die plaats een het portret van Hitler in beslag aar aanleiding hiervan is in sa- met haar Amsterdamse collega's 5. ïk gestart of dergelijke shirts mo- t de hoofdstad T-shirts worden p de shirts staat „European Tour )ok vermelden zij de lijst met na- landen die de nazi's in de Twee- 18 febijrlog veroverden. De winkelier 'zichtlg^rd dat hij het shirt bij een groot- 3n te nfosterdam heeft gekocht. Volgens zouden dit soort shirts in Enge- i geproduceerd. Tegen de winke- j-verbaal opgemaakt wegens dis- Margarine duurder DEN HAAG Vanaf aan staande maandag worden mar garine en halvarine enkele centen per pakje of kuipje duurder. De Bond van Neder landse Margarinefabrikanten heeft gisteren gemeld dat door stijging van grondstoffenprij1 zen op de wereldmarkt de groothandel voor plantaardige margarine zeven cent per 250 gram meer moet betalen. An dere margarines worden drie cent per half pond duurder. Halvarines gaan per kilo vijf tien cent (plantaardig) en ze ven cent (niet-plantaardig) in prijs omhoog. Coca Cola dient klacht in tegen Frits Bom AMSTELVEEN Coca Cola Nederland gaat bij de Raad voor de Journalistiek een klacht indienen tegen het VARA-programma De Konsumentenman. Het gaat om de nationale Cola-test, die Frits Bom in de uitzending van 31 januari presenteerde. Daarin werd de smaak van tien verschillende cola's getest door 145 leerlingen van een middelbare school in Huizen. Coca Cola kwam daarbij sa men met Pepsi Cola als duurste en slechtste cola uit de fles. Volgens Coca Cola Nederland voldoet deze test niet aan de eisen die aan een dergelijk onderzoek gesteld moeten wor den. De Konsumentenman zou in strijd met journalistieke zorgvuldigheid hebben gehan deld. Het programma kreeg enkele weken geleden ook al kritiek te verduren van een aantal consumentenorganisaties. Ontvoerder Heineken wil naar kliniek AMSTERDAM Een van de ontvoerders van Heineken en Doderer, de 30-jarige Frans M. wil opgenomen worden in een psychiatrische inrichting. Hij zou in een zeer labiele toestand verkeren. Zoals bekend meldde hij zich eind vorig iaar over stuur aan bij de politie, onder begeleiding van zijn vrouw. De Amsterdamse recherche heeft hem gisteren nog verhoord in de hoop dat hij iets los wilde laten over de verblijfplaats van zijn voortvluchtige mededaders Wim H. en Cor van H. De indruk bestaat dat zij zich „in de schaduw van de Westertoren" schuil houden. Die opvatting wordt gesterkt door het feit dat de twee vorige week bij de be grafenis van hun vriend, Rob Offenberg, een krans hebben laten bezorgen die in Am sterdam was gekocht, aldus de politie. OUD-LID ARNHEMSE KRIJGSRAAD: DEN HAAG Het mag niet langer voorkomen dat de Koninklijke Mare chaussee zonder duidelijke opdracht en zelfs zonder redelijk vermoeden, zo maar burgers aanhoudt in de veronderstelling met een militair te doen te hebben. Als toch zou blij ken dat de persoon in kwestie militair is, dan nog is de Marechaussee tot aanhouden niet bevoegd. „Op die manier beschikt de militair over veel meer politie dan de eerste de beste kinderverkrachter; dat is een niet-terechte rechtsongelijkheid". Dat staat in een brief van luitenant-kolonel (bd) A. Steeman uit Apeldoorn, oud-lid van de Arnhemse arrondissements krijgs raad, aan voorzitter Nij- pels van de vaste kamer commissie voor politieza ken. Steeman vindt dat de Kon. Marechaussee niet de bevoegdheid heeft om op te treden als „opsporings ambtenaar" tegen staats burgers, die weliswaar mi litair zijn maar geen un - form aan hebben en dus ook niet als militair her kenbaar zijn. Steeman schrijft verder dat veel militairen zich bij herhaling storen aan der gelijk optreden van de Ma- rechausse. Dat komt met name voor tijdens contro les bij kazernes op in bur ger geklede voorbijgan gers, waarvan de Mare chaussee alleen maar het vermoeden heeft dat het om een militair zou gaan. Tel. 0 1-1.7.3 Terwijl in Amsterdam de eerste dakplaten van pmplex werden losgetrokken, heeft de stichting Be- in Den Haag aangedrongen op de openbaarmaking jeningen die de basis vormen voor de bouw van een Nieuwezijds Voorburgwal. Volgens „Behoud Wy- Tfet Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP) vanuit pronderstellingen besloten 38 miljoen gulden in de jen Holiday Inn-hotel te steken. Een kleinschalig Jrkproject is volgens de stichting veel gezonder voor Imse binnenstad. Minister Rietkerk (binnenlandse lals hoogste baas van het ABP de gegevens openbaar lil de stichting. Bij toekomstige conflicten met de overheid sterdamse kraakbeweging voor harde acties. Een ^stelling, zoals bij de ontruiming van Wyers, levert "sultaat op. Dit zei Wyers-woordvoerder „Jelle" gis- >rt na de ontruiming. Voormalige Wyers-bewoners zal met de hardste mid- ~t worden naar nieuwe huisvesting in de binnenstad lam. Jelle: „Onderhandelen leidt ondanks redelijke tot een verloren strijd. Keihard optreden zal daar- •den geschuwd". In een officiële verklaring noemen Dntruiming de ergste vorm van geweld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Bouw werk in uitvoering". Dit bord markeert sinds gis termiddag het voormalige kraakpand Wyers in Am sterdam. Ruim 1000 poli- tie-agenten en een ontrui mingsactie die bijna drie uur duurde waren er no dig geweest om dat bord te kunnen plaatsen. Maar vergeleken met de ge weldsexplosie die optrad bij de ontruiming van het kraakpand Lucky Luijk in oktober 1982 ging het er aan de Oudezijds Voor burgwal gisteren relatief vredig aan toe. Even voor één uur in de middag verlieten de laat- sten van de ongeveer 1400 krakers en hun symphati- santen, die in het gebouw zaten, vrijwillig het Wy- erscomplex. Zij deden dat met omhoog gestoken handen, terwijl zij langs een haag van applaudise- rende ME-ers liepen. Nog geen uur na dit ongewone tafereel was de sloop van het pand al begonnen. Rond die tijd waren er ne gen gewonden gevallen en elf arrestaties verricht. Het aantal gewonden zou later nog oplopen tot veertien. Na de aanvankelijk rustige ontruiming van het Wyerscomplex is het later op de middag toch nog tot ongeregeldheden gekomen. Eén van de kraaksters had gistermiddag een „kort onderhoud" met een paar politiepaarden. „De ontruiming is vrijwel zon der gewelddadige incidenten verlopen", meldde burgemees ter Van Thijn later op de dag. De eerste burger dankte dat feit vooral aan de gevolgde „open kaart"-tactiek. „Door de ontruiming tijdig aan te kondi gen hebben alle partijen zich er op kunnen voorbereiden en de nodige zelfdiscipline kun nen opbrengen. De zelfbeheer sing van zowel de politie als van de mensen in het kraak pand mag wat dat betreft wor den geprezen". De voormalige bewoners van het Wyerscomplex toonden zich na de ontruiming even wel diep verontwaardigd. Op een haastig belegde persconfe rentie werd een demonstratie door de stad aangekondigd. Wyers-woordvoerder Jelle: „Geweld zal daarbij niet wor den gemeden. We zijn zo opge fokt door het geweld dat de politie tegen alle beloften in toch heeft gebruikt dat we niet anders kunnen. We hebben schade geleden, het is nu aan de overheid om ook schade te voelen". Ongeveer 2000 krakers en sympathisanten maakten zich dan ook gisteravond rond half negen op voor een demonstra tieve tocht door de binnenstad. Hoewel de politie eerder die dag al met kleine charges op had moeten treden tegen ste nen-gooiende mensen, begon de demonstratie in een ont spannen sfeer. Een man achter in de stoet speelde op zijn har monica vrolijke deuntjes en de politie te paard, die de demon stranten escorteerde, werd ge duld. Na omtrekkende bewegingen door de binnenstad, waarbij een aantal etalageruiten sneu velde, arriveerde de groep ten slotte bij het met stalen contai ners afgezette terrein rond het Wyerscomplex. Achter de con tainers hadden zich totaal 600 ME-ers verschanst, om zo no dig in te grijpen. Daartoe werd besloten, nadat de betogers met stenen naar de containers hadden gegooid. Bij de charges die vervolgens werden uitgevoerd vielen op nieuw enkele gewonden en de betogers werden uiteengejaagd in verschillende kleinere groepjes. Tot middernacht ble ven deze groepen door de stad trekken, hier en daar vernie lingen aanrichtend, op sommi ge plaatsen vechtend tegen me-ers. Aan de achterkant van het paleis op de Dam sneuvelden enkele ruiten. To taal werden 23 mensen aange houden. Daarmee kreeg ook de ontruiming van het Wyers complex toch nog de in Am sterdam gebruikelijke epiloog. arlementaire re- lactie) .G Staatsse- Scherpenhuizen en Waterstaat) geen beslissing mgver het instel- gpi tarief (J 12,50) glfbruik van giro- Igjjen bij de post- ||5rticuliere ban- evenmin be- do en wanneer ,)eten gaan be- het gebruik betaalcheques. *n en prins Claus rotan bezoek aan r ü»es Parlement in Jfl. Zij worden u'door de Neder- j2 Tirzitter Piet Dan- LJ iOningin spreekt Jen plechtige zit- Nederlands een DO) Zij wachten af wat er bij de PTT gaat gebeuren. Indien de staatssecretaris kiest voor het instellen van een ta rief dan zal dat per 1 juli wor den ingevoerd. Vanaf dezelfde datum zullen dan de banken voor de groene betaalcheque 10,- per jaar gaan vragen en het tarief voor de Eurocheque verhogen van tien naar vijf tien gulden. Volgens PPT-woord voerder Voogd zijn wel alle voorberei dingen voor het invoeren van een tarief al getroffen. „Het enige dat wij nog nodig heb ben is de handtekening van staatssecretaris Scherpenhui- zen". De PTT en de banken reageerden daarmee ontken nend op de „onthullingen" die Konsumenten Kontakt (KK) gisteren presenteerde op een inderhaast belegde persconfe rentie. Volgens deze organisa tie zouden bij de banken al ta- riefsvoorstellen klaarliggen, die per 1 juli van dit jaar zou den moeten ingaan. Overigens maakten de banken vorig jaar al hun voornemen bekend om de klanten een extra bedrag in rekening te brengen voor het gebruik van betaalcheques. De postgiro zal dit jaar een verlies lijden van 144 miljoen en zou met het in rekening brengen van 12,50 voor de betaalkaarten 44 miljoen gul den per jaar binnenhalen. Aanschaf Patriot Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie heeft gisteren de overeenkomst met de Amerikaanse regering getekend voor de aanschaf van het Patriot-luchtverdedigingssysteem. Hiermee Is een bedrag gemoeid van in totaal 843 miljoen gulden. Het gaat om twintig lanceerinrichtingen. 160 raketten en verder toebeho ren. De Amerikaanse regering werd vertegenwoordigd door de Amserikaanse ambassadeur in ons land, L. Paul Bremer III (rechts). Links generaal-majoor ir. H. Boekenoogen, staande ko lonel mr. J. Harms. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Ka mer is tegen uitstel van de kabinetsbeslissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten in Woensdrecht. Dat besluit wordt in juni verwacht. De Kamer verwierp gisteren een motie van de PvdA'er Relus ter Beek, waarin op uitstel van het plaat- singsbesluit werd aangedrongen. Volgens de PvdA zou in heel West-Europa het opstellen van nieuwe kernraketten moeten worden stopgezet. Daardoor zou een beter klimaat ontstaan om de Russen weer terug te krijgen aan de onderhandelingstafel in Genève. Tegen de PvdA-motie stemden de VVD, D'66, de kleine rechtse partijen en de CDA-fractie op drie leden na, te weten: mevrouw Laning-Boersema, Sytze Faber en Jan Buikema. Dit drietal stemde vóór de motie, samen met de ex-CDA'ers Jan Nico Scholten en Stef Dijkman, alsmede de fracties van PvdA, PPR, EVP, PSP en CPN. Het CDA-fractielid Joep de Boer, die on langs bij herhaling voor uitstel van het plaatsingsbesluit pleitte (echter op persoonlijke titel), zei dat hij tegen de motie stemde omdat anders de suggestie kon worden gewekt dat hij in alle omstandigheden tegen de kruisraketten zou zijn. !LS MELtENS :ofp.M STüMS AN- 'IK HES EB EEN K0=R EENTOM OH -iwoo tWlK OeT0TONeT2OU yiNNEN--gNlQEN WCHIKHËM. DEN HAAG De 100.000 gulden die minister Schoo van Ontwikkelingssamenwerking ter beschikking van de Neder landse ambassade in Parama ribo heeft gesteld ten behoeve van humanitaire projecten, mag in geen geval worden uit gelegd als een politiek gebaar in de richting van het regime- -Bouterse. Dit heeft Schoo de kamer gisteren verzekerd in een overleg met de vaste ka mercommissie voor ontwikke lingssamenwerking. De CDA'er Van Dam toonde zich echter zeer kritisch over de wijze waarop de minister de fi nanciële toezegging heeft aan gekondigd, namelijk op een persconferentie op Schiphol. Ook de PvdA'er Knol zei dat daardoor het plan in Suriname gemakkelijk misverstaan kan worden. Het collectief verzet Suriname 1984 vindt dat de 100.000 gulden niet ten goede mag komen van het regime- -Bouterse. De Surinamers bo den de CDA'er Aarts als voor zitter van de kamercommissie voor ontwikkelingssamenwer king een petitie aan waarin de kamer wordt verzocht hierop toe te zien. Spoedvergadering over pensioen omstreden verzetsman DEN HAAG Vandaag vindt in Den Haag een spoedvergade ring plaats tussen de Stichting 40-45 en de buitengewone pensi oenraad. Het uitsluitsel van dit overleg zal duidelijk moeten ma ken wat er precies zal gebeuren met het verzetspensioen van de omstreden ex-verzetsman en ex-V-man Guillaume Meertens, dat hij sinds 1976 krijgt. Het lid van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, J. Worell heeft inmiddels vragen over deze zaak gesteld aan staatssecretaris Van der Reijden van het ministerie van WVC. Na het spoedoverleg zal de Pensioen raad een verklaring uitgeven over de gang van zaken met be trekking tot het toekennen van het pensioen aan Meertens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrouwen komen er in kranten over het alge meen bekaaid af, maar halen ze eenmaal de krant, dan krijgen ze relatief meer plaatsruimte. Van de honderd mensen die in een krant voorkomen zijn er maar dertien vrouw. Opmerkelijk is verder dat vrouwen in kranten veel vaker dan mannen ook met hun voornaam worden genoemd. Op foto's staan vrouwen over het algemeen lachend, terwijl van mannen meestal ernstige portretfoto's worden afgedrukt. Zo luiden enkele conclusies uit het rapport „Wie is nieuws?", waarin de resultaten staan van een onderzoek naar rolpatronen in krantetekst. Het rapport, dat gisteren aan staatssecretaris van Emancipatieza ken, mevr. Kappeyne van de Coppello, is overhandigd, werd sa mengesteld door studenten van de werkgroep Massacommunica tie van de Rijksuniversiteit Utrecht. De oud-journaliste drs. Addy Keiser begeleidde de onderzoekers. De studenten hebben hun conclusies getrokken naar aanleiding van een analyse van tien Nederlandse dagbladen. Een opvallen de uitkomst van het onderzoek is, dat vrouwen zelfs nog minder dan gewoonlijk de pers halen als ze in groten getale in belangrij ke functies voorkomen. „In de vier grote steden bestaat een der de deel van de gemeenteraadsleden uit vrouwen. De krantelezer komt nog geen tiende deel van die vrouwelijke gemeenteraads leden in het dagblad tegen", constateren de onderzoekers. Als er aandacht aan vrouwen wordt besteed, gebeurt dit in voor al in de rubrieken kunst, cultuur en human interest, onderdelen die slechts twintig procent van het nieuws vertegenwoordigen. Niet meer dan acht procent van de vrouwen die in kranten te recht komen, speelt een rol in de politiek,- sport, of op het finan- cieel-economisch vlak. Uit de analyse is niet gebleken dat de kranten sexistisch schrijven. Alleen de Telegraaf en de Haag- sche Courant mogen het, volgens de onderzoekers, „wat rustiger aan doen". HILVERSUM Als er al een belasting op te goedkoop wonen komt, dan zullen huiseigenaren daarvan uitgesloten blijven. Staatssecretaris Brokx heeft dat vanochtend gezegd in een ra dioprogramma. Alleen huurders zullen extra belast worden als zij minder dan 15 procent van hun belastbaar inkomen verwo nen. Belastbaar loon is bruto-loon min aow-premie en andere af trekposten. Brokx wil met zijn woonbelasting een deel van de individuele huursubsidie bekostigen. De PvdA vindt dat ook huiseigenaren eraan moeten worden onderworpen. De VVD en het CDA steunen de staatssecretaris. Officieel luidt het doel van de heffing waarover al jaren politiek gekrakeel plaatsheeft het bewegen van huurders die te goedkoop wonen, tot verhui zing naar een duurdere woning. In brede, kring wordt al jaren ernstig getwijfeld aan het beoogde effect van zo'n doorstro mingsheffing. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De inko mens van boeren mogen omlaag. De overheid hoeft geen maatregelen te ne men om te voorkomen dat de inkomens van de boe ren achteruit gaan door maatregelen in EG-ver- band waardoor de land bouwuitgaven van de ge meenschap worden terug gedrongen. De Tweede Kamer heeft gisteren twee moties van het PvdA-kamerlid Tazelaar verworpen waarin om compensatie voor de boe ren werd gevraagd. Tegen de moties stemden CDA en 'VVD alsmede SGP, GPV en RPF. Tazelaar vroeg in zijn moties compensatie voor superhef fing op melk en voor de kor ting op de subsidie die boe ren nu nog op exporten bin nen de EG krijgen, ter over brugging van valutaverschil- len. Bij de stemmingen over de landbouwbegroting 1984 be sloot de Kamer ondermeer: Er moet zo snel mogelijk een vestigingswet komen voor land- en tuinbouw. De wet moet gelden voor de in tensieve veehouderij en moet ook de vestiging van mam- moetbedrijven tegengaan. Er mag geen onroerend- goedbelasting worden inge voerd op grond van boeren en tuinders. Heffingen op de prijs van zware stookolie mogen niet worden doorberekend in de gasprijs voor tuinders.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9