anaf 1 april nieuwe gels voor binnenvaart DIESEL VAN HET JAAR. Ontsluiting Emmalaan vervalt 'Sn: Katwi jker vecht tegen onbewoonbaarverklaring Actie Tankslag slaat slecht aan in Alkemade —Ten/regio" CetdacSomanl BEZWAREN TEGEN PLAN KONINGSHUIS Q van 2500 gulden voor overrijden wielrijdster L* ft WOENSDAG 15 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 Voorhouters exposeren in Lisse - Een unieke expositie is vanaf morgen tot en met 4 maart n het creativiteitscentrum Artopa in Lisse. Vier Voorhou- ;n daar hun kunst: de jonge kunstschilder Hans Huigsloot, orhout opgegroeide maar inmiddels in Sassenheim wonen- jares Margreet van Kampen en de droogbloemkunstenaars jd en Mimi Harders. Hans Huigsloot, zoon van de huidige [ester van Zevenhoven, toont een aantal olieverfportretten jebouwen in monotyp. Hans is pas afgestudeerd aan de te- spmie te Utrecht als leraar, is zelf een groot bewonderaar kubistische schilderskunst maar is bezig een eigen stijl te ièlen die een tussenweg vormt van dit kubistische en het Ssche. Margreet van Kampen, het vroeger buurmeisje van Sigsloot, maakt aquarellen en pentekeningen. Tot slot zijn ïbogbloemexposities van In 't Veld en Mimi Harders. Hun jfeit is het werken met zelfgedroogde hortensia's, ijsitie in Artopa aan de Grevelingstraat 50 te Lisse is open srdag-, zaterdag- en zondagmiddag van half twee tot half lp donderdagavond van half acht tot half tien. Burgemees- ft. van de Wouw van Voorhout verricht morgenavond de llopening om zeven uur. Broeken- dieven in Hema gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Personeel van de Alphense Hema droeg gister middag twee Haarlem mers aan de politie over die even daar voor voor honderd gulden aan kleding wilden stelen. Op het bureau bleek een van Haarlemmers nog 635 gulden boete „open" te hebben staan. Nadat dit bedrag werd be taald konden de twee weer naar huis. Demonstratie „auto te water" VOORSCHOTEN In het zwembad Het Wedde in Voor schoten geeft de Leiderdorpse reddingsbrigade aanstaande zondagmiddag om vier uur een demonstratie van een redding uit een auto te water. Een auto, die is ontdaan van alles dat het water zou kunnen verontreinigen, wordt diverse malen het zwembad ingereden. Twee inzittenden moeten proberen uit de auto te komen terwijl deze nog kan drijven of wanneer die langzaam onder water zakt. Voor alle veiligheid zijn de twee inzittenden duikers en bo vendien zwemmen nog vier duikers in het water. De demon statie wordt georganiseerd in samenwerking met de Vereni ging Veilig Verkeer Nederland in Voorschoten, die vooraf gaande een korte lezing geeft over het belang te weten wat te doen wanneer de auto in het water belandt. Toeschouwers die na afloop van de demonstratie een cursus van één middag in het Leiderdorpse zwembad willen volgen, krijgen een korting van de Voorschotense VVVN. Overigens verleent zondagmiddag ook het duik- en bergingsteam Amfor uit Warmond assistentie in Het Wedde. Auto's vernield KATWIJK Van een garagebedrijf aan de Ambachtsweg zijn in de nacht van maan dag op dinsdag vijf au to's vernield. De auto's hadden die nacht bui ten gestaan. De vol gende ochtend bleken de ruiten van diverse auto's kapot gegooid te zijn en waren diverse motoronderdelen ver dwenen. Hoeveel de preciese schade be draagt, is nog niet be kend. Van de daders ontbreekt elk spoor. Alphense flats onder water ALPHEN AAN DEN RIJN Twee flatwoningen aan de Al phense Willem de Zwijgerlaan kwamen blank te staan toen een loodgieter de waterleiding in een andere flat had gerepa reerd. De loodgieter was omstreeks twaalf uur in de kelder van het complex aan het werk. Toen hij na de reparatie het water weer liet stromen, bleek bij de leegstaande flat numer de leiding niet afgesloten. ipassj ki et wil Watersporters I W hnenvaartschippers ■XJzich met ingang ^japril moeten hou- -n tal van nieuwe rsregels op het wa- die datum gaat na- het zogenaamde vaartpolitieregle- in, dat het oude {lement vervangt op Europese leest is ïid. Alle schepen het reglement per il verplicht aan ns ufebben. iwe regels betekenen mfldicale breuk met het bee? systeem. Maar het 1 om een ingrijpende 'Pa gering waarmee ook watersporters in nÊev'ng zich vertrouwd j .maken voor ze in het seizoen het water op- ailet nieuwe reglement 'allerlei voorschriften op het gebied van vaarregels, lichten en dagtekens, radar en marifoon. Het geldt niet voor de Rijn, de Lek en de Waal, de Westerschelde, kanaal Gent- Terneuzen en de Eems-Dol- lard. Klein schip Een van de belangrijkste bepa lingen in het nieuwe regle ment is de omschrijving van een zogenaamd „klein schip". Al jaren geldt voor de binnen vaart dat een klein schip moet wijken voor een groot schip. In het reglement staat nu dat een klein schip kleiner is dan 20 meter lengte, de boegspriet niet meegerekend. Dat kan dus ook inhouden dat een klein beroepsschip moet wij ken voor een groot recreatie vaartuig. Overigens gelden wel enkele uitzonderingen: als een klein schip voor de stroom varend door een engte moet, zal het stroomopwaarts varen de grotere schip daarop moe ten wachten. Een ander belangrijk aspect van de nieuwe verkeersregels voor de binnenvaart is dat ex pliciet staat aangegeven dat men in staat moet zijn een schip te besturen voordat men het water opgaat. Wie bijvoor beeld een boot huurt maar daar duidelijk niet mee over weg kan, is verplicht die boot weer in te leveren. „Wie niet kan varen, mag niet varen", aldus het Binnenvaartpolitie- reglement. Verder houdt het reglement zich aan de bestaan de eisen dat de schipper mini maal 16 jaar moet zijn. met uit zondering van kleine open motorbootjes, waarvan de be stuurder niet ouder hoeft te zijn dan 12 jaar. Bruggen en sluizen Het 172 pagina's tellende re glement gaat verder in op de verhouding tussen doorgaande vaart en niet-doorgaande vaart, het varen bij sluizen en bruggen en het varen met ra dar en marifoon bij slecht zicht. Een van de wijzigingen met het oude vaarreglement vormt de signalering als een brug of sluis open moet. Was dat eerst drié lange stoten op de hoorn, nu moet de schipper een lang-kort-lang signaal ge ven. Andere wijziging is het verbod van de „blauwe vlag",die op de rivieren moest worden ge voerd als grote schepen elkaar stuurboord op stuurboord tege moet kwamen. De schepen zullen daarvoor nu een blauw bord en helder flikkerlicht moeten gebruiken. Overigens geldt dit alleen voor de grote beroepsvaart. Het nieuwe Binnenvaartpoli- tiereglement kan onder meer worden verkregen bij de Staatsuitgeverij en bij de ANWB, die hem heeft opgeno men in de Almanak voor Wa tertoerisme. Ie paal sportaccommodatie in Warmond #Jrgemeester Van Schagen sloeg er geen onderkomen was voor de ten- de eerste paal voor een nissérs. Het gebouw krijgt een landelijk »4deedaccommodatie voor de karakter onder meer door de licht ge- Mpreniging, de handbalverereni- kleurde stenen van het metselwerk, de de korfbalvereniging. Het ge- dakconstructie en het vele hout wat ge- mvat een kantine, vier klee- bruikt wordt zowel binnen als buiten. 5 en vier douchegelegenheden. verenigingen zullen gezamenlijk Ook binnen zal aannemingsbedrijf F. :en gebruiken en de tennisvere- Kool veel schoonmetselwerk uitvoeren. Örgt voor de financiering en ex- Het gebouw werd ontworpen door ar- De tennisvereniging ziet met chitectenbureau Henri Stol en als alles n van de accommodatie een volgens plan verloopt, wordt het eind koesterde wens in vervulling april opgeleverd. Dan kan er al ge- et name een eigen kantine kan speeld worden op 3 gravelbanen, 2 nin^oor een hechter contact binnen handbalvelden die ook geschikt zijn Even napraten na een Voor tennis en een grasveld voor korf- is er tot nu toe niet bij, omdat bal. ^AG/VOORHOUT „Als je nou 36 jaar op de weg zit, lanezaam"de uitrit was afgereden. ..Müwrhipn mpt pph «nplh. jje dan zoiets doen?", een vraag waar de 52-jarige Noord- __.i vraag v.. Dutse vrachtwagenchauffeur nog een half jaar na het on- Igelijks mee worstelt. Jgustus vorig jaar reed hij vanaf een uitrit de 's-Graven- eg in Voorhout op. Daarbij zag hij een fietster over het >e vrouw werd verpletterd door de zware wielen van de __agen. Binnen een uur overleed zij in het AZL. De offi- justitie, mr. Dek, eiste gistermiddag bij de Haagse recht- n boete van .2500 gulden tegen de chauffeur. Ook eiste trekking van het rijbewijs voor de periode van een jaar. ligenverklaringen bleek dat de Noordwijkerhouter heel langzaam de uitrit was afgereden. „Misschien met een snelheid van hoogstens een paar kilometer", aldus de verdachte. Hij had goed uitgekeken naar links en op het moment dat hij naar rechts keek, is de fietster hem waarschijnlijk gepasseerd. Pas toen drie passerende fietsters hard gilden, trapte hij op de rem. De raadsman van de chauffeur, mr. Koopman, voerde als ver zachtende omstandigheid aan dat de chauffeur niet als een „dol leman" de uitrit was uit komen rijden. Omdat de nu werkloze verdachte deze zomer waarschijnlijk weer aan de slag kan in zijn vak, vroeg hij of het rijbewijs minder lang kan worden in getrokken. Uitspraak over 14 dagen. KATWIJK EN stLKENBURG ^AN FUSIE AAN I? u Ie BURG De Rabo- Katwijk aan den Rijn lenburg willen een fu- [lan. De leden van bei- ratieve banken verga- aar maandagavond 5 wer tijdens hun alge- "larvergadering. Wan- leden akkoord gaan, |e fusie 1 juni van dit feit. Na de fusie wordt 1 veranderd in Coöpe- ^ABO-bank „Katwijk a Rijn-Valkenburg .wordt voorgesteld, om |ring van de huidige le- het bestuur en de toezicht van beide de colleges van de te kiezen, waar- J. van der Mey uit Wur6 als voorzitter Toorgedragen. van de twee ban- dat een dergelijke fusie in de huidige ontwikke lingen vele voordelen biedt. Kostenstijgingen en een effi ciëntere organisatie en het aantrekken van gespecialiseer de krachten behoren tot de mogelijkheden die ter hand genomen kunnen worden. De cliënten kunnen als voor heen op hun eigen kantoor te recht, terwijl na de fusie een kantoordirecteur voor Valken burg zal worden aangesteld, aangezien de heer P. A. M. van Overloop, directeur van de RABO-bank in Leiderdorp is geworden. De fusie zal geen nadelige ge volgen hebben voor het perso neel, er zullen zelfs nieuwe ar beidsplaatsen ontstaan. De di rectie van de nieuwe bank zal gevoerd gaan worden door de heer L. P. Timmers, directeur van de RABO-bank te Kat wijk aan den Rijn. Een schilderij van Henriëtte van Traa. Henriette van Traa met eigen realisme WARMOND De kunstena res Henriette van Traa houdt er een geheel eigen soort rea lisme op na. Zij beeldt realis tische dingen af, maar plaatst deze in onwerkelijke combi naties ten opzichte van el kaar. Zo ontstaat een soort surrealisme. Tot en met 4 maart zijn daar van voorbeelden te zien in Galerie het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat, waar een expositie van haar werk wordt gehouden. Henriette van Traa schildert in olieverf en aquarel vaak bizarre of poëtische reacties op de gewone werkelijkheid. Elementen van magisch rea lisme zijn daarbij zeer zeker aanwezig. Haar landschappen zijn van een intrigerende schoonheid en ademen een onwerkelijke, sprookjesachti ge sfeer. Werk van haar is onder meer aangekocht door museum De Lakenhal en de gemeente Leiden. BANG VOOR VERLIES WINKEL KATWIJK De bewo ner van het pand aan de Sluisweg 9 in Katwijk is bij het provinciaal bestuur is, dat hij vreest voor het voortbestaan van zijn groente winkel, als hij zelf elders gaat wonen. Volgens hem wordt er in de buurt al steeds meer in- aantal uitgaansmogelijkheden in de omgeving. Verplaatsing van de winkel is volgens de bewoner financieel onmoge lijk. in beroep gegaan tegen de gebroken door het toenemend onbewoonbaarverklaring van zijn woning. Gister middag lichtte hij ziin be zwaren toe bij de provin cie. Het bewuste pand aan de Sluisweg omvat een woonhuis en een groente- Volgens de bewoner is het winkel, die gedreven pand met enige aanpassingen wordt door de Katwijker. wel degelijk weer bewoonbaar te maken. Hij voert aan dat De woning is op 28 juli 1983 deskundigen nog in 1980 een door B en W van Katwijk on- rapport hebben opgemaakt, bewoonbaar verklaard op waaruit dat blijkt. De eigena- grond van de overweging dat ren hebben echter, ondanks hij niet meer door het aan- herhaalde verzoeken van de brengen van verbeteringen in bewoner en zelfs na brieven een bewoonbare staat kan van de gemeente Katwijk, de worden gebracht. Het gaat met noodzakelijke reparaties niet name om een gescheurde bui- laten uitvoeren. Pas in een tenmuur, gescheurde voor- en brief van juni 1982 toonden zij achtergevel, daklekkage en zich bereid mits de huurder optrekkend vocht. Bovendien een fikse huurverhoging .van vraagd, dat het niet redelijk is woningverbetering te vragen, omdat met alleen al het tref fen van de allernoodzakelijk ste voorzieningen een bedrag van 42.000 gulden is gemoeid. Bovendien mag volgens B en W het argument van de vrees voor meer inbraken hierbij niet in beschouwing woren ge nomen gezien de voorschriften in de Woningwet. De inspec teur van de volkshuisvesting in Zuid-Holland adviseert het provinciaal bestuur niet tege moet te komen aan het beroep van de bewoner. staan in het pand brandge vaarlijke houten scheidings 200 gulden deskundigen dan de door geadviseerde wanden. Het gaat bij de önbe- huur van 400 gulden zou wil- woonbaarverklaring alleen om len betalen. De bewoner stern- het woongedeelte en niet om de daar niet mee in en daarop de winkel De groenteman wil dat die on bewoonbaarverklaring weer wordt ingetrokken. Zijn be langrijkste argument daarvoor hebben de eigenaren B en W gevraagd het pand onbewoon baar te verklaren. B en W verklaren desge- ADVERTENTIE Een auto wordt pas Auto van het Jaar als ie op een groot aantal eigenschappen 't hoogst scoort. Dit jaar koos een internationale jury van autojoumaiisten voor de Fiat Uno. Om z'n ruimte, prestaties, komfort, zuinig heid en wegligging. Maar zeker ook om z'n totale ontwerp. Want dat maakt de Uno ook technisch net zo geschikt voor een dieselmotor als voor een benzinemotor. Het feit dat de Uno Diesel een verbruik van maar i op 21,3 bij 90 km en een top van 140 km heeft, tr zegt genoeg. De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers. In 7 verschillende uitvoeringen, waaronder de Diesel van het Jaar. FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984. RAT. UNIEK IN PRUS EN PRESTATIE. F/7/A/7"/ SASSENHEIM Het Sassen- heimse gemeentebestuur is van plan het bestemmingsplan voor het gebied achter het Ko ningshuis enigszins aan te pas sen. Dit naar aanleiding van een aantal bezwaren, gedaan door de omwonenden tijdens een hoorzitting vorige week. Een en ander werd gister avond de leden van de raads commissie ruimtelijke orde ning meegedeeld. Met name tegen de in het plan vastgeleg de verkeerssituatie zijn veel bezwaren gekomen. Wat dat laatste betreft zal het volgende geadviseerd worden. De ontsluiting aan de Emma laan zal vervallen en de hoofdaansluiting wordt ver plaats naar de plek naast het gebouw Maatschappelijk Dienstverlening. De uitrit Ju- lianalaan komt te vervallen, in plaats hiervan komt er een voetgangersdoorsteek. De mooie oude bomen zullen blijven staan en hierachter komt een parkeerplaats voor 8 auto's. In plaats van negen kleine woningen zullen er 4 grotere woningen met grotere achtertuinen gebouwd wor den. Hierdoor zal het geheel beter in overeenstemming ko men met de huizen aan de Emmalaan. De sloot aan de Julianalaan zal wel gedempt moeten worden. Om tegemoet te komen aan de wensen van de bewoners heeft de bouwer zich bereid verklaard bomen neer te zetten en mede door de open structuur van de carport zal het visueel een acceptabel gezicht zijn, zodat de bewoners niet direct tegen de achterkan ten van de huizen zullen kij ken. De heer Rotteveel (VVD) stel de gisteravond de tegemoetko- ming aan de omwonenden vol- doende te vinden, maar hij blijft het jammer vinden van de sloot aan de Julianalaan. Mevrouw Kuyster (PS) sloot zich hierbij aan. Wethouder Keizer, lichtte nog eens toe dat het plan een bepaalde op brengst moet hebben daar an ders de transactie met HNG niet door zal kunnen gaan. Als de sloot niet gedempt zal wor den, betekent dit minder ruimte, dus minder opbrengst. De heer Slingerland (CDA) stelde voor de sloot niet te dempen, het gehele plan naar rechts te verschuiven en dus een stuk van het Koningspark hiervoor te gebruiken. De an dere leden vonden het niet aanvaardbaar om een stukje openbare groenvoorziening hiervoor te gaan gebruiken. De heer Slingerland behield zijn stem voor. Hij wil eerst met zijn fractie over de kwes tie spreken. ALKEMADE De „Ac tie Tankslag" heeft tot nu toe geleid tot slechts tien aanmeldingen door parti culiere eigenaars van niet meer in gebruik zijnde ondergrondse olietanks. De gemeente Alkemade heeft zelf vijftien onder- van de olietanks behorende bij acht Alkemadese scholen en zeven andere gemeentelijke eigendommen bedragen in to taal bijna twintigduizend gul den. Tijdens de onlangs gehouden vergadering van de raadscom- UHJ mm missie ruimtelijke ordening, gröndsV olietanks aangê- °Penbare »erken en milieifliy. giene werd gevraagd naar al- terftatieven zoals het opgraven van de tanks. In antwoord hierop deelde de directeur van de Dienst Openbare Werken, de heer A.J.A. Peters mee dat meld. Het döel van de „Actie Tank slag" is niet meer in gebruik zijnde ondergrondse olietanks onschadelijk te maken voor het milieu door de restanten olie uit de tanks te verwijde ren. Een restant olie in een tank veroorzaakt namelijk een versnelde roestvorming aan de binnenkant. Hierdoor kunnen reeds na enkele jaren gaten in de tank ontstaan. De nog in de tank aanwezige olie stroomt er dan uit en kan een aanzienlij ke vervuiling van de bodem en het grondwater veroorza ken. Ook een geheel lege olie tank kan nog schade aanrich ten. De lege tank kan namelijk op het grondwater naar boven drijven of de grond kan inzak ken ten gevolge van doorroes ten. Om dat te voorkomen is de eigenaars geadviseerd om de lege tanks te laten vullen met zand. De nog aanwezige olie in de ondergrondse tank wordt gra tis verwijderd maar voor het vullen van een tank met zand worden kosten in rekening ge bracht bij de eigenaar. De kos ten voor het vullen met zand het vullen met zand de goed koopste mogelijkheid was. De tanks hebben namelijk nauwe lijks waarde als oud ijzer. Bo vendien is het opgraven, los koppelen en eruit halen van de tank en het vullen van het dan ontstane gat veel duurder alleen al vanwege de noodza kelijke huur van een grote kraan. Medewerking aan de „Actie Tankslag" geschiedt geheel op basis van vrijwilligheid, omdat Alkemade niet in een water wingebied ligt. Bij openbare werken bestaat overigens de indruk dat er veel meer dan de tien tot nu toe aangemelde olietanks in Alkemade zijn. Commissielid Paul van der Meer (CDA) wees er tijdens de commissievergadering op dat veel kwekers zich bij het af sluiten van een gewasverzeke ring verplicht hebben tot het beschikbaar houden van een alternatieve energiebron.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7