Eigenaar Lappie in beroep tegen verbeurdverklaring Leidse katoenarbeidster speelt hoofdrol in onderwijsproject Koffiebus of donderbus ^tingbotsing **r]uropaweg erva rgesteld 'ro Patria SaidóaQowuvnt WOENSDAG 15 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 *J Een 45-jarige automobi- Sassenheim veroorzaakte gis- d rond half zes op de Europa- n kleine kettingbotsing. Ter de op- en afritten van de rgemeg A4 stonden in de richting vjlrie auto's voor het rode ver- Jït te wachten. De Sassenhei- ikers 1^eze waëens te laat- Door de j k 'schoven de vier auto's tegen Ka) tegenover de politie ver- tie daa^g man hij werd verblind koplampen van een tegenlig- Schaap gestolen LEIDEN Uit de Groenoordhallen is gistermiddag rond twaalf uur een schaap gestolen. Het gaat om een eenjarige ram, die eigendom is van een veehandelaar uit Nieuwveen. Het schaap heeft een blauwe streep op zijn kop. De waarde van het dier wordt op 250 gulden ge schat. Jules Deelder in Vrijetijds centrum LEIDEN Jules Deelder, de bekende Rotterdamse dichter, treedt vrijdagavond op tijdens de swingavond in het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat 66. Zijn optreden begint omstreeks half elf. De swingavond start om negen uur. Zaterdagavond treedt in het LVC de Belgische formatie Nacht und Nebel op. Deze groep is geformeerd rond de zanger Patrick Shools. Het concert begint om negen uur. Snelheids controle LEIDEN Bij een radar-snel heidscontrole op de Lammen- schansweg zijn gisterochtend tus sen half tien en half twaalf 53 au tomobilisten be keurd. Het record werd dit keer ge vestigd door een bestuurder die 103 kilometer per uur reed. In totaal pas seerden 563 auto's de controle. Holiday Inn ontruimd na bommelding LEIDEN Hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg is gisteren na een bommelding ontruimd. Het bleek een loze melding te zijn. Rond half één gistermiddag kwam er bij het hotel een telefoontje binnen met de mededeling, dat om één uur een bom zou ontploffen. Na overleg met de politie werd besloten om het hotel te ontruimen. Holiday Inn werd afgelopen vrijdag be zet door actievoerders, die zo wilden protesteren tegen de sloop van het Wy- erscomplex in Amsterdam. Op de plaats van het complex wordt een Holi day Inn gebouwd. Gisteren werd Wey- ers ontruimd. De politie weet niet of er verband bestaat tussen de bommelding en de acties rond het Wyerscomplex. Inbraak in Schouwburg LEIDEN In de Leidse Schouwburg en in het K O Gebouw aan de Oude Vest is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De die ven kwamen het complex bin nen door een ruitje te vernie len. Uit de kassaruimte werd een bedrag van 300 gulden ge stolen, bij K &0 werd een fris drankenautomaat geforceerd en verdwenen 100 gulden en 20 blikjes frisdrank. Uit het buffet van de Schouwburg verdwenen 200 pakjes sigaret ten, 5 flessen jonge jenever, 10 flessen whisky en een aantal pakken koffie. )verva"~" dig Studentenver- result^ Minerva heeft in- °?en haatregelen tegen Pro Patria ge- °rna het incident dat iar november in de Innmp plaats had. De s~conyan het incident is t terwijl de leden ?oden om zolang i onvftisterie van defen- i aflooken medewerking vraagt zich te ont- den. van alle activitei- heeft enig uiterlijk ver Pro Patria ver- het' op straffe van s in hpg. ook rs in H de praeses van Mi- e nnlii- Bijleveld, het college verz n laten weten. B en ah gevraagd maatrege- imen tegen Pro Patria. 1 schrijft dat hij direct lessetincldent, waarbij een Pro Patria een niet on- geert^ bommetje in de ,en con Van een andere stu- weerbaarheidsvereni- lide, een gesprek heeft iet generaal Cohen, de 'oordelijke officier op Ti ein. In samenwerking ✓nn zou zijn afgesproken —Patria een jaar lang op ïf zou worden gesteld. It in dat Defensie voor medewerking in- 'ervolgens is het be- Jn Pro Patria ter ver- sc Pjding geroepen. Overi- meLft 0fficier Van jus- Sgekondigd de verant- 'ijken te willen vervol- d® dit kader verklaarde jester C. Goekoop ^d^tgavond dat „Pro Pa- at wp!e zaak niet is", i schrijft B en geen zorgen behoeven buén over het wapenbezit ,rde zlen van Pro Patria. De iedere en k0geis zjjn niet in 1 1S Mit van de leden maar derfensie. Er is toestem- kJeroor nodig deze te ge- *e S®. Bijleveld besluit zijn v!et opmerking dat Huur van Minerva het ten zeerSfe afkeurt e ..lojjede ogen aanziet dat ënbuir 3000 studenten wor- Punt,gekeken op iets waar- vann zo zéér kleine groep Z1J »oordelijk is", vai In Pi inkek DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie van de Haagse rechtbank mr. Dek blijft bij zijn eis, dat de Duitse herder Lappie verbeurd moet worden verklaard. „Met de eige naar zijn geen afspraken te maken", zei hij giste ren. Op maandag 16 janu ari had mr. Dek aan de de Leidse kantonrechter Rig- ters dezelfde straf ge vraagd. Deze bepaalde toen dat de hond een an dere baas moest krijgen. Lappie's eigenaar, een 49- jarige Leidenaar, kreeg van de kantonrechter te vens een voorwaardelijke boete van 500 gulden. De Leidenaar ging tegen de verbeurdverklaring in be roep en dat diende giste ren voor de rechtbank. De hond werd door de Leidse politie in beslag genomen om dat de eigenaar het dier niet wilde muilkorven nadat ver schillende bewoners van de Leidse Krugerstraat door het opgehitste dier waren gebeten. De slachtoffers, een jongetje van 2,5 jaar oud en een 40-jari- ge man, liepen daarbij flinke bijtwonden op. Op 4 januari gaf de politie hem opdracht Lappie te muilkorven. Aan dit bevel werd geen ge hoor gegeven en daarom ver huisde de herder op 9 januari naar het asiel. Een week later werd de hond in een zoge naamde snelrechtzaak door de kanonrechter verbeurd ver klaard. In het asiel gedraagt de herder zich overigens voor beeldig. Volgens de politie is Lappie een lief dier, hitste de eigenaar hem tegen Voor de Haagse rechtbank stelde de Leidenaar gistermid dag voor om Lappie toch maar te muilkorven. „Het was dom van mij om dat niet te doen, ik zal me nu aan de wet houden". Deze opmerking ontlokte offi cier van justitie mr. Dek de opmerking dat dit soort belof tes door de verdachte toch nooit worden nagekomen. De verdachte is in het verle den al enkele malen gestraft voor geweldsmisdrijven. In 1982 werd hij in Middelburg beboet omdat hij daar zijn her der tegen een vrouw ophitste. In 1957 werd de man veroor deeld voor mishandeling, in 1960 voor bedreiging en in 1979 wegens openlijke geweld pleging. Volgens de raadsman is Lap pie het enige dat de Leidenaar in deze wereld heeft. De advo caat verklaarde dat de buurt bewoners de man begonnen te pesten omdat hij in een psy chiatrische inrichting zou heb ben gezeten. Volgens de presi dent van de rechtbank mr. Kootte was de buurt erg ach teruit gegaan sinds de man no vember vorig jaar in de Kru gerstraat kwam wonen. „Ver schillende vrouwen durfden geen boodschappen meer te doen en men was bang om al leen maar even naar de schuur achter het huis te lopen". De Leidenaar ontkende gister middag dat hij de hond zou hebben opgezet tegen buurtbe woners. „Het is daar allemaal haat en nijd in de buurt. Ik was gewoon de pispaal". Uit spraak over twee weken. LEIDEN Vijftig gele bussen van het streekvervoer dragen sinds enkele iveken het op merkelijk opschrift: Wordt dit een koffiebus of een don derbus". De kolossale paarse letters sieren de bussen over de gehele lengte. Een tekst die de verbeelding prikkelt. Want wat kan die tekst nu wel bete kenen? Vergelijkt de buson derneming de eigen voertui gen met koffiebussen, waarin passagiers tijdens de piekuren als koffiekorrels opeengesta peld worden of meent men dat de bussen zoveel herrie maken dat enige verwantschap met vuurwerk niet kan worden uitgesloten? Het kan immers alleen de busonderneming zijn die een dergelijk onzinnige tekst op de bussen heeft aan gebracht. Want geen enkel be drijf zou baat kunnen hebben bij een dergelijke reclamek reet. Afgezien van de ontbre kende verwantschap tussen koffie en vuurwerk, gaat er ook geen koopprikkel van de slogan uit. Kortom: wat is dat nu eigenlijk voor een raadsel achtige kreet? Het antwoord is toch nog sim pel: het is de busonderneming zelf die de slogan heeft uitge dacht en aangebracht. Doel er van is het bedrijfsleven te at tenderen op de mogelijkheid om reclame te maken op de bussen van het streekvervoer. Uiteraard om de benarde fi nanciële situatie van het open baar vervoer wat op te vrolij ken. Uitdenker van de actie is Spoorwegreclame NV in Bun- nik. Kennelijk met de gedach te in het achterhoofd, dat de kalkeieren die vroeger in nest kasten van kippenhokken werden gelegd, doorgaans geen windeieren opleverden. In totaal zijn vijftig bussen van het streekvervoer in geheel Nederland van de buslange re clamestrip voorzien. Een Een rijdende koffiebus ofwel donderbus. woordvoerder van het recla mebedrijf: „Er is hier sprake van een vraagtekencampagne. En die is zonder meer gelukt. We zijn al overstelpt met vra gen in de geest van Wat bete kent dat?", maar ook „Waar om zo'n verschrikkelijke kleur". Dat eerste is inmiddels duidelijk en met die schokken de kleurstelling hebben we willen aangeven, dat straks al les mogelijk is. Die kleur heb ben we overigens apart moe ten mengen, want zoiets ver schrikkelijks hadden we niet in huis". Het reclamebedrijf heeft in het afgelopen jaar proef gedraaid met de verzekeringsmaat-1 schappij Concordia en het weekblad Nieuwe Revue. De resultaten waren bevredigend, vandaar dat tot invoering is besloten. De woordvoerder spreekt daarbij van het ontdekken van een „nieuw nationaal medi um" dat per 27 februari offi cieel geboren wordt. Dan zul len twee keer 200 bussen ge durende vier weken teksten gaan voeren van twee landelij ke adverteerders. Elke adver-, teerder betaalt daarvoor 165.000 gulden. In totaal rijden in ons land circa 4500 gele streekbussen die alle als recla medrager kunnen worden in geschakeld. Succes verzekerd, volgens de woordvoerder van het reclamebedrijf althans. Wandeltochten (1) De ijsbaan aan de Vondellaan is zaterdag 3 en zondag 4 maart het startpunt van de 24e Sleutelstad Wandel tochten. De afstanden zijn vijf, tien, vijftien, vijfen twintig en veertig kilometer. Als herinnering wacht een medaille. Inschrijven kost twee gulden vijftig per persoon gezinnen betalen vijf gulden en kan tele fonisch: 01720-75724, 01751-10129, 01725-2456 of aan de start. Voor de langste afstand kan tussen negen en tien uur en voor de overige afstanden tussen negen en twee uur gestart worden. Wandeltochten (2) Hetzelfde weekend wordt ook de 7e Sleutelstad Tweedaag se gehouden. De afstanden zijn in dit geval twee maal vijf entwintig en twee maal veertig kilometer. Ook nu is het startpunt de ijsbaan aan de Vondellaan. De inschrijfkosten bedragen tien gulden per persoon en na 20 februari twaalf gulden vijftig per persoon. Inschrijven kan in dit geval per giro: 576117 ten name van J. Woordes in Alphen aan den Rijn. Als beloning wacht in dit geval een standaard. De Wandeltochten worden georganiseerd door de Leidse Wan delkring Willen is kunnen Trams Trams in België is het onderwerp van de lezing die de heer W. van Doorn uit Utrecht vanavond om acht uur houdt in restaurant Wienerwald aan de Steenstraat. Aan de hand van dia's zullen de aanwezigen kennis maken met alle nog bestaande trambedrijven bij onze zuiderburen, waaronder de bekende kustlijn en het trammetje naar de grotten van Han. De lezing wordt georganiseerd door de spoor- en tramvriendenvereni ging NVBS. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Carnaval In het clubhuis „Ons Eiland" aan de Kortenaerstraat wordt een aantal activiteiten gehouden die met carnaval te ma ken hebben zoals maskers maken, grimeren en schminken. Een en ander heeft plaats op 16 februari, 23 februari, 1 maart en wordt op 8 maart besloten met een carnavals feest. Een en ander is bestemd voor iedereen van 5 jaar en ouder. Filmhuis LVC (1) In het kader van een serie Japanse films wordt in het Filmhuis van LVC aan de Breestraat 66 op vrijdag 17 en zaterdag 18 februari de film „De ballade van Naray- ama" van Shohei Imamura gedraaid. De film won in 1983 de Gouden Palm op het filmfestival van Cannes. De film gaat over een klein afgelegen 19e eeuws Ja pans bergdorpje, waar de ouderen op hun 70e jaar we gens voedselschaarste door de oudste zoon de bergen in worden gedragen om daar te sterven. De film begint op beide dagen om kwart over negen. Filmhuis LVC (2) Voor woensdag 22 februari staat de film 'L'empire des sens' van Oshima op het programma. Deze film werd in 1972 gemaakt en was hier en daar omstreden wegens de pornografische scènes. De film gaat over de liefde tussen een kamermeisje en haar heer, een liefde met dramatische gevolgen. Deze film wordt twee maal gedraaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Donderdag 23 februari wordt, eveneens gemaakt door Oshima, „Merry Christmas mr. Lawrence" vertoond met in de hoofdrollen David Bo wie en Tom Conto. De film heeft als thema de botsing tus sen de oosterse en de westerse cultuur, tegen de achter grond van een Japans krijgsgevangenenkamp in de Twee de Wereldoorlog. n dejEN De Leidse a i"eenarbeidster Cecilia *t verr de Water emd postuum een hoofd- insen.oebedeeld gekregen ■n Geen onderwijsproject nng r00r Leidse leerlin- pe" |an tien tot veertien 8 Jordt ontwikkeld. In DEPrsoon van Cecilia is, rond de eeuwwis- in dienst bij de Katoenmaat- KRAKpij (LKM), wordt |^»eeld geschapen van ||Mustrialisatie in Lei- fWDe LKM was met ^Vffjrbeiders in dienst ds de grootste fa- erfil^ in Leiden. Cecilia Ïftïïf-Se in de drukkerij ^_le Herengracht. De IBirij van de LKM was tigd aan de Zijlsin-' gel. Beide zouden overi gens in de jaren dertig worden opgeheven. Het onderwijsproject wordt, onder auspiciën van de Stichting Leerplanont wikkeling, op poten gezet door Trees Moll en Alice van Kesteren, beiden do centen geschiedenis. „We kwamen er achter dat er weinig aardrijkskundig en ge schiedkundig materiaal be staat dat aansluit bij de bele vingswereld van de leerlin gen. Het bestaande materiaal bevalt niet. We zijn toen met een aantal docenten rond de tafel gaan zitten en hebben besloten eigen lesmateriaal te gaan ontwikkelen", aldus Trees Moll. Uitgangspunt voor het project, dat min of meer tegelijkertijd in Gronin gen en Vlaardingen wordt ontwikkeld, was de herken baarheid voor de leerlingen. Rode draad in het project zou 3 Dormalige drukkerij aan de Herengracht. het 'levens'verhaal van een arbeider moeten zijn om de leerlingen de mogelijkheid te geven zich met het verhaal te identificeren. Het materiaal voor het project werd vooral geput uit net Leidse gemeen- Uurloon Vele uren speurwerk zette de beide docenten op het spoor van Cecilia de Water, op 31 januari 1862 in Leiden gebo ren en op zevenjarige leeftijd in dienst gekomen van de Ka toen Maatschappij. Cecilia was één van dè weinigen in het archief waarvan een vrij com plete levensloop viel te ach terhalen. Het verhaal dat bei de docenten uit het archief van Cecilia destilleerden, vangt aan in het jaar 1890. Op dat moment was Cecilia ge trouwd met de arbeider Jo hannes Booms die op 4 janua ri 1882 tegen een uurloon van zeven cent bij de rood ververij van de LKM in dienst was ge komen (in de jaren die volg den zou Booms enkele malen van werkgever wisselen om uiteindelijk toch weer bij de LKM terug te komen. Uit de loonlijsten wordt duidelijk dat zijn loon daar in 1920 is ver hoogd tot 20.50 per week). Het echtpaar Booms had twee dochtertjes. Aangetekend moet worden dat Cecilia niet geheel repre sentatief voor de arbeidsters uit die tijd mag worden ge acht. Ze kon, en dat gold als een uitzondering, vrij goed le zen en schrijven en was bo vendien één van de weinige vrouwen (in Leiden slechts 11) die de kunst van het ka- toendrukken verstond. Daar mee verdiende ze bij de LKM dan ook aanzienlijk meer dan haar echtgenoot. Waar het ge middelde loon van vrouwen zo tussen de vier en zes gul den schommelde, verdiende Cecilia 18.61 per week, voor die tijd een alleszins 'aan vaardbaar' loon. Het Leidse adresboek uit 1910 meldt als woonadres van het gezin De Water de 2de Looyerstraat nr. 10. De straat zou later worden afgebroken en nu herinnert slechts het Looiersplein bij de Waardgracht nog aan de aan wezigheid ervan. Overigens wordt uit het adresboek ook duidelijk dat de telefonie op beperkte schaal zijn intrede in de stad had gedaan. Gezien het aantal abonnees was de aanwezigheid van een tele foonboek nog niet echt nood zakelijk, de meeste nummers telden nog slechts twee cijfers. Het telefoonnummer van de LKM-weverij was bijvoor beeld 20, dat van de drukkerij 10. De Leidse Duinwater- maatschappij daarentegen be schikte reeds over een drie- cijferig nummer. Arbeidsenquête In 1890 werd (ook in Leiden) de nationale arbeidsenquête gehouden. Middels deze ope ratie wilde de regering con troleren of de bedrijven zich wel aan de een jaar eerder vastgestelde arbeidswet hiel den. In deze wet werd de vrouwen- en kinderarbeid ge regeld. De resultaten van de enquête geven een beeld van het gezinsleven uit die tijd. Op de vraag „waar uwe kin deren zijn, als gij op de fa briek werkt", antwoordt Ceci lia: „Wanneer ik om zes uur naar de fabriek ga, slapen zij nog. De vrouw, die in hetzelf de huis beneden woont, kleedt ze om zeven uur aan. Om acht uur kom ik tehuis om naar de kinderen te zien, zoals wij allen doen, en dan gaan zij naar school bij de zus ters. De oudste komt om half twaalf te huis, maar de jong ste blijft de gehelen dag op school. Het kind blijft dan meest in den tuin spelen en krijgt dan daar zijn eten, som- stijds van de zusters". Enquê teur W. Visser informeert: „hebt gij 's middags tijd om uw potje te koken", waarop de vrouw antwoordt: „Ja, al tijd; wij kunnen een half uur vroeger weggaan als wij er om vragen". Verder in de enquête blijkt dat het relatief hoge loon van de kantoenarbeidster en haar man niet toereikend was hoe wel slechts „bij hoogen nood iets naar de Bank van Lee ning wordt gebracht". Daar komt bij dat zowel de buur vrouw als Cecilia's zuster voor hun bezigheden betaald moeten worden. De buur vrouw 40 cent voor de zorgen voor de kinderen en haar zus ter 60 cent voor de wasch. In de context van dit verhaal zullen de leerlingen opdrach ten krijgen bepaaide zaken uit het leven rond de eeuwwisse ling uit te zoeken. Aan het lesmateriaal zijn foto's, teke ningen en copiën van docu menten uit het archief en van de loonlijsten van de LKM toegevoegd. Hét project draait om drie hoofdthema's: wonen, werken en huishouden. Trees Moll: „Zo hebben we een aan tal advertenties van leveran ciers uit de krant van 1900 Arbeiders aan het werk in de drukkerij van de LKM. verzameld om een idee te ge ven van de voedselprijzen in die tijd.. Het is de bedoeling dat de kinderen met het bud get van Johannes en Cecilia (op papier) een week probe ren rond te komen. Als het mogelijk is willen we de leer lingen ook een maaltijd uit die tijd laten koken om te eten". Of de leerlingen een dergelij ke maaltijd zullen weten te waarderen, blijft de vraag. De warme maaltijd in arbeiders gezinnen bestond voorname lijk uit aardappelen met azijn en gezouten vis. Een enkele keer werd daar als lekkernij wel eens erwten of bonen bij geserveerd. Ontbrekende fac tor in het verhaal is het huis houdboekje van Cecilia dat een goed beeld zou kunnen geven hoe een gezin in 1900 rond moest komen. Hoewel in een vergevorderd stadium, is het onderwijspro ject nog niet geheel rond. Ge gevens over het leven van Cecilia nadat zij de drukkerij verliet, ontbreken groten deels. Trees Moll: „We zouden graag in contact komen met kinderen of kleinkinderen van .Cecilia en Johannes of met toenmalige collegae die destijds bij de Katoen Maat schappij hebben gewerkt. Wanneer die mensen daaraan mee willen werken, willen we als aanvulling op het project een videofilm maken. Boven dien zijn we nog op zoek naar huishoudboekjes van rond de eeuwwisseling". Het onderwijsproject in Gro ningen viel samen met een to- neelproduktie en een tentoon stelling over het onderwerp. Voor het Leidse project be staan plannen om in het zaal tje van het gemeentearchief een expositie in te richten. De toneeluitvoering is afhanke lijk van de medewerking van een (amateur)gezelschap. Tot op heden is echter nog nie mand daartoe bereid gevon den. Het onderwijsproject is in het najaar verkrijgbaar bij de de Stichting Leerplan Ont wikkeling in Enschede. Het plan is, om wanneer dit is af gerond, een dergelijk onder wijsproject op te zetten rond het leven in de Middeleeu wen. GERT VISSER

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3