TAFEL Kerk Nicaragua wil dat priesters hun plaatsen in regering opgeven ETÏÏ71 Herkansing voor Moerman-therapie CeidóeSouW, kerk wereld brieven lezers weer Anglicaanse priesters grote getale over naar KORTE METTEN in YS in r.-k. kerk ACHTERGROND £eidoe Soman! WOENSDAG 15 FEBRUARI 1 ipDE De voorzitter van de Nicara guaanse bisschoppenconfe rentie, mgr. Pablo Antonio Vega, heeft de priesters die deel uitmaken van de rege ring, gewaarschuwd, dat de kerk met sancties klaar staat als zij hun post niet willen opgeven. Naar zijn mening hebben deze priesters hun politieke ambt meer lief dan. hun geestelijk ambt. Hij uit deze mening in een inter view met het katholieke Ita liaanse tijdschrift „30 Da gen". In het interview herinnert mgr. Vega aan een in 1981 tot stand gekomen overeen komst met de vier betrokken priesters, waarbij laatstge noemden hebben beloofd hun geestelijk ambt niet uit te oefenen, zolang zij hun wereldlijk ambt nog bekle den. Evenmin zouden zij hun priester-zijn gebruiken om regerings- of partijbeslissin gen te helpen rechtvaardi gen. Het gaat hierbij om pa ter Miguel D'Escoto, minister van buitenlandse zaken; pa ter Ernesto Cardenal, minis ter van cultuur; pater Fer nando Cardenal, leider van de sandinistische jeugdbewe ging en pater Edgar Parrales, ambassadeur bij de Organisa tie van Amerikaanse Staten. De Nicaraguaanse geestelijk heid heeft voorts de jezuïet Alvaro Arguello gekozen tot lid van de Staatsraad, een ad vieslichaam voor de wetge vende macht. Formeel valt hij niet onder de overeen komst, maar de kerkelijke hiërarchie dringt toch aan op zijn ontslagneming. Volgens bisschop Vega is het niet bekend, of de priesters die deel uitmaken van de re gering, bereid zijn de bepa lingen van het nieuwe ker kelijk wetboek te aanvaar den. „Als er niets verandert moeten wij de Codex toepas sen en zij weten dat", aldus Vega. Canon ,285 van de Co dex, die vorig jaar november van kracht is geworden, ver biedt priesters een openbaar ambt te bekleden als dat uit oefening van burgerlijke macht inhoudt. In tegenstel ling tot de vorige versie van het wetboek, staat het nieu we bisschoppen en oversten van orden niet uitdrukkelijk toe, individuele dispensatie te verlenen. Over de huidige situatie zei bisschop Vega, dat de bis schoppen aan socio-economi- sche en politieke veranderin gen in Nicaragua willen mee werken. maar beslist niet aan „het opleggen van een mar- xistisch-leninistisch model aan het volk". Naar zijn zeg gen heeft hij de revolutionai re leiders meermalen voorge houden, dat de kerk een heel wat waardevoller boodschap heeft dan enige ideologie, „die de pretentie heeft de mens te bevrijden maar hem in werkelijkheid in een gat duwt tot hij is gestikt", aldus Vega. De bisschoppen, zo stelde hij, benadrukken in de dialoog met de regering drie principes: 1. Mensen moeten hun eigen sociale structuren kunnen kiezen. 2. De over heid moet niet-gebondenheid nastreven. 3. Burgers moeten niet onderworpen zijn aan „machtsinstrumenten, geba seerd op imperialistische theorieën en ambities". Bisschop Vega heeft in het interview geen goed woord over voor de volkskerk, die hij verwijt niet de waarden te bevorderen van verantwoor delijkheid die mensen dra gen, „maar integendeel reli gieuze waarden vernietigt". Paus accepteert uitnodiging voor bezoek Nederland Paus Johannes Paulus - II heeft de uitnodiging voor een bezoek aan de Benelux in 1985 geaccepteerd. De reis zal waarschijnlijk me dio mei plaatsvinden. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse kerk provincie vandaag beves tigd. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. A. Simonis, is van 31 januari tot 10 febru- ari in Rome geweest, waar hij tweemaal een ontmoe ting heeft gehad met de paus. Over het programma van de reis van de paus naar België, Nederland en Lu xemburg zouden in de loop van de dag nadere medelin- gen worden gedaan. De overgang van angli caanse priesters uit de Amerikaanse episcopaal se kerk naar de r.-k. kerk lijkt in een stroom versnelling te raken. Op 11 februari is de twaalf de anglicaanse geestelij ke tot katholiek priester gewijd. Elf van de twaalf zijn gehuwd en hebben een gezin. Op het ogenblik zijn de pa pieren van nog eens zeventig anglicaanse priesters uit de Verenigde Staten in Rome, waar elke aanvraag afzon derlijk onderwerp van studie vormt voor de Vaticaanse congregatie voor de geloofs- leër. In 1977 richtten twee pries ters uit de episcopaalse kerk in de Verenigde Staten een petitie tot aartsbisschop Jean Jadot, toen apostolisch gede legeerde in de VS. hetgeen drie jaar later leidde tot een speciaal voor Amerika opge steld programma voor de overgang van anglicaanse priesters tot de r.-k. kerk. Binnen de anglicaanse kerk van de Verenigde Staten heeft reeds lang een anglo- -katholieke beweging be- De eerste druk van een „Geschiedenis van de Katho lieke Kerk van haar stichting tot aan de Reformatie", die vorige maand in Hongarije verschenen is, was binnen enkele dagen uitverkocht. Het werk, geschreven door de franciscaan prof. Konrad Szanto, was het eerste in zijn soort sinds vijfendertig jaar, in welke periode verscheide ne generaties zonder enige kennis van de kerkgeschie denis zijn opgegroeid. Het boek behandelt niet zozeer de geschiedenis van het paus dom of van de hiërarchie. De jaarlijkse (huis aan huis- )collecte van het Leger des Heils zal worden gehouden tussen 20 februari en 3 maart. De opbrengst is be doeld om dë voortzetting van het unieke werk van het le ger mogelijk te maken, dat gedaan wordt vanuit hon derd evangelisatie- en vijfen zeventig maatschappelijke af delingen. In de afgelopen tien jaar zijn 860 missionarissen uit Polen naar landen overzee uitgezonden, van wie 441 re guliere en 111 seculiere pries ters, 46 broeders. 242 zusters en 19 leken. In de eerste twee decennia na de oorlog gingen er maar vijftig perso nen naar de missie. Na 1964 steeg het aantal aanzienlijk. Vorig jaar waren er in totaal 1.338 Poolse krachten in de missiegebieden. staan, gericht op hereniging met Rome. Deze neiging is nog versterkt bij die angli caanse priesters, die binnen de episcopaalse kerk een ver zwakking van de moraal me nen te ontwaren. In inter views wijzen overgegane priesters op de aanvaarding van abortus, van voorbe hoedmiddelen en de wijding van vrouwen in brede krin gen van de Amerikaanse episcopaalse kerk. Intussen zijn twee anglicaan se parochies in hun geheel overgegaan naar de r.-k. kerk, de een in San Antonio en de andere in Las Vegas. Daarbij is bepaald, dat ze in hun liturgie bepaalde ele menten mogen handhaven van de anglicaanse traditie. In verreweg de meeste geval len hebben geestelijken, die de kerkelijke overstap heb ben gemaakt, niet een benoe ming als pastoor ontvangen, maar een speciale opdracht gekregen. Dat hangt samen met het feit, dat in afwach ting van hun aanvaarding in de r.-k. kerk, de uit de angli caanse kerk getreden geeste lijken een gewone baan heb ben moeten aanvaarden om hun gezin te kunnen onder houden. Chileense bisschoppen kritiseren Pinochet De bisschoppen van Chili hebben gisteren in een verklaring scherpe kri tiek geleverd op presi dent Augusto Pinochet, omdat deze weigert vier linkse guerrillastrijders een vrijgeleide naar het buitenland te geven. De vier kregen vorige maand politiek asiel in de ambassade van het Vaticaan in Santiago. Pi nochet heeft gezegd, dat hij niet kon ingaan op het verzoek van de paus om de vier naar het bui tenland te laten gaan, omdat tegen hen een ge rechtelijk onderzoek loopt. Zij zouden in augustus 1983 betrokken zijn geweest bij de moord op generaal Carol Ur- zua, de militaire gouverneur van Santiago. De bisschoppen wijzen er op, dat de regering dat pas heeft gezegd, nadat de paus hun asiel had ver leend. „Die beschuldigingen kunnen het asiel niet onge daan maken. Als dat wel zo was, zou men altijd iemand die asiel zoekt, achteraf van een misdaad kunnen be schuldigen, waardoor hij het asiel moet opgeven", aldus de bisschoppen. De vier, twee mannen en twee vrouwen, klommen op 16 januari over een muur en vonden een schuilplaats in de nuntiatuur. Ze kregen poli tiek asiel, nadat ze hun wa pens hadden afgegeven aan de nuntius, mgr. Angelo So- dano. Volgens de verklaring van de bisschoppen mag de regering hen niet als schuldig aan enige misdaad afschilde ren, voordat zij berecht zijn. De bisschoppen herinneren er aan, dat in het verleden mensen onder soortgelijke omstandigheden een vrijge leide hebben gekregen. Dit is een duidelijke verwijzing naar de duizenden Chilenen, die hun toevlucht zochten in ambassades na de militaire staatsgreep in 1973 tegen de regering van wijlen president Salvador Allende. Hachee met rode kool en aardappelen zweedse appelschotel met vanillesaus Nodig voor twee personen: 175 g runderpoelet, of ha- cheevlees, 3 dl water, zout, laurierblad, kruidnagel, 1 grote ui, 10 g bloem, 15 g boter, azijn, aroma; 500 g rode kool, zout, kruidnagel, laurierblad, kaneel, zure appel, suiker, azijn (aardappelmeel); Vi tot 1 kg aardappelen; 400 g zure appels met sui ker naar smaak of een pot je appelmoes, 3 beschuiten, 40 g suiker, 25 g boter 2,5 dl melk, 8 g custard, 15 g suiker. Zet het vlees op met water, zout, laurierblad en kruidna gel en laat het in twee a drie uren zacht koken mals wor den. 'Bak dan dunne ui-snip- pers met de bloem in de bo ter bruin. Doe er de bouillon met het vlees bij en laat het mengsel nog tien minuten trekken. Maak de hachee af met azijn en aroma. Kook de fijngesneden rode kool gaar in weinig water met zout, kruidnagel, lau rierblad, kaneel en stukjes appel in circa vijftien minu ten. Maak de gare kool af met zout, suiker en azijn. Bind eventueel overgebleven kooknat met weinig aardap pelmeel. Kook de geschilde appels gaar in weinig water, in circa acht minuten. Klop de appels tot moes en meng er suiker door. Doe de appelmoes (de zelfgekookte of die uit een pot) in een ovenschaal waar van de rand is ingevet. Maak de beschuiten fijn, meng ze met de suiker en stooi dit mengsel over de appelmoes. Verdeel daarover de gesmol ten boterLaat de schotel on der een hete grill of in een hete oven (dat duurt wat lan- fer, circa tien minuten) een orstje krijgen. Presenteer er een koude vanillesaus bij. Meng voor de saus custard, suiker en melk. Breng dit mengsel roerende aan de kook en koel de saus onder af en toe roeren af. JEANNE HONDERDTWINTIG KANKERPATIËNTEN TWEE JAAR LANG ONDERZOCHT GRONINGEN Ruim der tig jaar geleden gaf een com missie van het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kan kerbestrijding een vernieti gend oordeel over de Moer man-therapie. Het is intussen ook alweer vier jaar geleden dat het parlement een „ka merbrede" motie aannam, waarin op een nieuw weten schappelijk onderzoek werd aangedrongen. In april is het dan eindelijk zo ver: de Moerman-therapie krijgt een herkansing. Een team van onderzoekers zal twee jaar lang 120 patiënten van Moer man-artsen nauwlettend vol gen. „Eigenlijk is dit nog een proef-onderzoek", vertelt dr. C.W. Aakster, die als me disch socioloog de leiding krijgt. „Wanneer uit de resul taten bepaalde aanwijzingen kunnen worden afgeleid, start een tweede ronde. Dat gebeurt, waneer er in een groep van zestig patiënten ten minste drie zijn waarvan de tumor in de loop van het onderzoek ten minste 25 pro cent kleiner is geworden. De normen die daarna gaan gel den, zullen aanzienlijk stren ger zijn". In tegenstelling tot de tradi tionele oncologen (kanker specialisten) gelooft dr. Moer man uit Vlaardingen dat kanker een ziekte is van het gehele lichaam en dat daar om het behandelen van een tumor alleen niet voldoende is. Hij schrijft zijn patiënten een -persoonsgericht- streng dieet voor, van volwaardige voeding als volkorenproduk- ten, verse groenten en si naasappels, aangevuld met chemische stoffen als jodium en zwavel. Ze dienen vol strekt af te zien van het „ge bruikelijke" voedsel, met al z'n tussendoortjes. Zijn dieet, stelt Moerman, helpt het li chaam die stoffen extra toe te voegen waarvan het gebrek eraan ot het ontstaan van kanker leidde. Vrijwillige basis De 120 patiënten die zich op vrijwillige basis aan het on derzoek gaan onderwerpen zullen allen afkomstig zijn uit de praktijk van vijf a acht Moerman-artsen. Zij hebben zich, al dan niet na een be Dr. C.W. Aakster: ,,De medische stand kon de Moerman-therapie domweg niet lan ger negeren". handeling volgens de tradi tionele methode, afgewend van de officiële wetenschap en hun lot in handen gelegd van het Moerman-dieet. „Er zullen twee groepen, elk van zestig patiënten worden gevormd", aldus dr. Aakster. „De ene groep bestaat uit zo genaamde „slechte risico's". Dat zijn mensen waarbij de kanker zich in een vrij ver gevorderd stadium bevindt; die soms al ongeveer zijn op gegeven. Zij hopen op een wonder. De andere groep zal patiënten omvatten waarbij de kanker nog maar kort ge leden werd ontdekt. Zij zijn niet regulier behandeld of hebben slechts een operatie ve ingreep ondergaan. Op die manier zullen de onderzoe kers met twee zeer verschil lende groepen te maken krij gen, zodat ook verschil in de onderlinge resultaten kan worden geconstateerd". De 120 kankerpatiëntien zul len allemaal via de Moer man-therapie worden behan deld. Gedurende de twee jaar van het onderzoek zal hun li chamelijke gesteldheid zeven keer, door een Moerman-arts èn door een reguliere kan ker-specialist, worden onder zocht. Beiden houden een rapport over hun bevindin gen bij, dat wordt aangevuld met de resultaten van labora toriumonderzoek en enquen- tegegevens van de patiënt zelf. Veranderde opstelling Dat het uiteindelijk, dertig jaar na het vernietigende rapport van het KWF toch tot een nieuw onderzoek naar de Moerman-therapie zal komen, schrijft dr. Aak ster toe aan een veranderde opstelling, zowel bij patiënten als artsen, tegenover de ge neeskunde. „De patiënt is mondiger geworden. Er is een grote belangstelling ont staan naar alternatieve ge neeswijzen. Homeopathen, iriscopisten en ook Moerman- artsen hebben een drukke praktijk. Tegelijk is enorm veel tijd en geld in het tradi tionele kankeronderzoek ge stoken. Toch zijn er nogal wat artsen, vooral jongere, die teleurgesteld zijn over de resultaten. De medische stand kon de Moerman-the rapie, waarvan zoveel patiën ten meldden dat ze er baat bij hadden gevonden, domweg niet langer negeren". Aakster zelf maakte zich al jaren druk over het feit, dat het KWF-rapport door een groot deel van de kankerspe cialisten als zaligmakend werd beschouwd. In 1979 pu bliceerde hij samen met een aantal vakgenoten felle kri tiek op dit rapport in het weekblad Intermediair. Het was het begin van een emo tionele discussie tussen voor- en tegenstanders, die uitein delijk uitmondde in de ka mermotie. De norm voor het voortzet ten van het onderzoek over twee jaar, resultaten bij drie van de zestig patiënten, lijkt Dr. Aakster uitvinder,'> van stress GRONINGEN Dr. C. W. Aakster (45) is de eer ste medisch socioloog in Nederland met een eigen praktijk. In 1979 werd hij zelfstandig adviseur voor met name instellingen die, met behulp van sociaal wetenschappelijke metho den. onderzoek verrichten op het gebied van de ge zondheidszorg. Sinds januari oefent dr. Aakster zijn beroep uit in Groningen waar hij in 1964, aan de'Rijksuniversi teit, afstudeerde als socio loog. Van 1966 tot 1978 werkte hij als sociaal we tenschapper aan de medi sche faculteit van de Leid- se universiteit, Waar hij onderzoek verrichtte naar nagenoeg alle aspecten van de gezondheidszorg. In 1972 studeerde hij af op het onderwerp „Stress". Zijn proefschrift baarde veel opzien: voor het eerst werden al die verschillen de soorten van spanningen die leiden tot uiteenlopen de lichamelijke klachten als maag-, spier- en hoofd pijn met dit woordje sa mengevat. Wat nog ge ruchtmakender was: hij concludeerde dat bijna vijftig procent van de Ne derlandse bevolking op enigerlei wijze aan stress leed. wat mager. Gelooft dr. Aak ster dat de traditionele spe cialisten bij een dergelijke uitkomst hun wantrouwen plotseling zullen laten varen? „Ongetwijfeld niet. Maar ook andere resultaten zijn denk baar. Wanneer bij dertig van hen verbetering in de licha melijke situatie wordt gecon stateerd, zal dat tot nadenken moéten stemmen. Dan moet de conclusie zijn, dat de Moerman-therapie inderdaad eigenschappen bezit die niet langer mogen worden gene geerd". ANDRE HORLINGS Les geleerd - 5ass d ro T~\ n k JJE ontruiming van het gekraakte Wyers-complejran ren vrijwel zonder geweld uitgevoerd. Burgemeg A Thijn had gespeculeerd op het gezonde verstand vjdrie kers, en met succes. Na wat sjorren en trekken ï11 „vredestenue" gestoken politie waren de krakers ti te laten afvoeren. Een beheerste actie van de kaï^g politie en bij de ontruiming zelf was de reactie daa^g nant. koj De actie was ditmaal geen onverwachte overvar"" het verleden toen gemeentebestuur en politie he- verrassing hanteerden uit angst te worden gecoijLC met een vrijwel onneembare veste. Die ontruiming den uit in massaal geweld en vernielingen op eerj" grote schaal dat de toenmalige burgemeester meermalen vertwijfeld heeft afgevraagd hoe die raai te keren. Ditmaal is gekozen voor een open vizier van d^r de overheid. Eerst wachtte Van Thijn op het result^ Brede Amsterdamse Discussie die de afgelopen La, door de krakers werd gevoerd om steun te krijgen woon- en werkplannen in het complex. De kraken, hiermee weliswaar sympathie, maar geen steun I verzet tegen de bouwplannen voor een Holiday Innj was voor iedereen duidelijk dat het Wyers-coi ruimd moest worden. HET bleef gisteren bij enkele kennelijk toch onv^js ke vernielingen en enkele politiecharges na aflopen ontruiming. Verder bleef geweld uit. Over de vraagt zal de komende tijd nog wel nagepraat worden. v die tot het geweldloze karakter van de actie heeft er gen is ongetwijfeld de zorg bij de kraakbeweging gen sympathie niet te verspelen, ook niet door het o van tot rellen bereide sympathisanten. Er was in hpg complex immers wat op poten gezet, dat zeker ook tieve elementen bevatte en nu wellicht elders legale vorm kan worden voortgezet. En ook de poli tal van veldslagen voldoende argumenten verzag elke aanleiding tot geweld weg te nemen. im' i si VAN Thijn zei na afloop dat beide partijen lesse£n' geleerd uit het verleden. Ook al betekent dit geeit^' dat alle geweld voortaan wordt voorkomen, een coj x is hier zeker op zijn plaats. w >id' iet '00 Bisschop en ein Mariënburg (2&> 'a Volgens de heer J. F*, sen heeft de kerk wqe veranderingen in fei aangebracht en da^n precedenten geschap^ van Mariënburg meLft bruik maakt. En |_t naamste voorbeeld fcu, eeuwen leerde de i buiten haar geen héil,e, kort is de kerk daaK stapt. Maar is dat weg dat de halve waarheE kerk om pastorale rei leerd heeft, dat bug* geen heil is, leerde zje, buiten de kerk ieden e lende die bereid is Gjt doen feitelijk tot de,fe hoort, al lag de kleroc den op het laatste gei_ niet geheel gelukk,'e1 beeld moet dan tyu carte blanche geven het erom wat de „lott( sitie" van Mariënbujr Om maar twee puntig, men: in punt 10 van„ klaring verlangt zij l0l loofd verklaren vai__ en euthanasie. In piT zij de leer afhankeli; van de basis. In deij l'fi I Br.even graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Goudzwaard Prof. Goudzwaard heeft tij dens het congres in Ede rond om de Tweede-Kamerleden Scholten en Dijkman betoogd dat er behoefte is aan politieke vernieuwing. „Als het even kan dwars door de bestaande partijen heen", zei hij. Volgens mij is dat dwarse weer een ob stakel meer in onze verhou dingen. Ik zou het hebben toe gejuicht als professor Goud zwaard had gewezen op de mogelijkheid de letters CDA anders te vertalen. Voor me zelf vertaal ik de letters in Christelijke Doeltreffende Aandacht! Dat is goed ver staanbaar en met woorden uit de moedertaal. Wij verwaarlo zen onze moedertaal en daar door hebben wij geen zuiver inzicht en begrip. Goudzwaard had kritiek op het taalgebruik van CDA en VVD: „Minder raketten, minder werkloos heid. Weet u wat die termen betekenen? Zestien raketten in plaats van 48, toch meer raket ten dus. En minder werkloos heid betekent: een minder grote jaarlijkse stijging van de werkloosheid, in ieder geval dus meer werklozen. Zo is de slag al verloren vóórdat die gestreden is". Als nu professor Goudzwaard de vertaling van de letters CDA aan alle toe hoorders en lezers had aange geven, dan kunnen wij daar allen aan meewerken. P.A. van der Hulst ZEVENHOVEN zijn en zelfs niet veij met bovengenoemd 'I van de heer Jansen.D' hier om de Tien Gee om de Openbaring r( zijn de zeden- en dv£ leer direct in het ge^( DEP INFORMATIE OVER FILM THEATER. RECREATIE. Efc EN EEN COMPLE^fljj Perioden met zon DE BILT Het ziet er naar uit dat in het komende etmaal drogere lucht wordt aange voerd. Tijdens opklaringen kan in de nacht de tempera tuur tot omstreeks min 4 gra den dalen. In de nacht en och tend vriest het dan licht, plaat selijk matig. In de middag loopt de temperatuur tijdens zonnige perioden tot ongeveer plus 2 graden op. De wind wordt oostelijk en is matig, windkracht 3. Het weer wordt nog steeds be paald door een omvangrijk ho- gedrukgebied boven Rusland met een uitloper over Zuid- -Scandinavië naar Engeland. Deze uitloper komt wat dich terbij, hoewel de luchtdruk iets lager wordt. Naar het zich laat aanzien blijft de oostelijke stroming zeker tot maandag aanhouden, waarbij het in de nacht en ochtend licht tot ma tig zal vriezen. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2