£cidóc 0cnrtcmt Diefstallen ramp v oor detailhandel Opsporingen aan grens 40 procent toegenomen BON: 118 februari Meer benzinestations ook s nachts open (rijfsauta rai VAL VANRIA VISSER Gouden medaille Andrea Schone Justitie onderzoekt doodsoorzaak Haagse chelatie-patiënte Vrouw in de krant «S^CeidócSouuint Woensaag i5 feDnian *964,7 5e jaargang r.c. 2z£. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET WEER Droog weer en perioden met zon. Minimumtemperatuur rond de 4 graden, in de mid dag omstreeks 2 graden. Mati ge oostelijke wind, kracht 3. Morgen zon op: 7.55, onder 17.54 uur. Schev. hoogw.: 02.17 en 14.34 uur. Laag: 10.20 en 22.48 uur. ZE VEN AAR Het aantal opsporingen aan de grens van mensen die geregistreerd staan voor arrestatie, het nog uitzitten van gevangenisstraf, het betalen van een boete of het verschijnen voor de rechtbank, is vorig jaar met 40 procent toegenomen, dank zij de invoering van een volautomatisch opsporingssysteem. Dat blijkt uit het jaarverslag van de marechausseebrigade Zeve naar over 1983. De marechaussee die zorg draagt voor de bewaking van Euro pa's grootste grensdoorlaatpost, Bergh-autoweg bij Zevenaar, heeft in 1983 voor het eerst een heel jaar met deze computerap paratuur „gedraaid". In totaal leverde dat bijna drieduizend sig naleringen op en werd een bedrag van ruim 205.000 gulden aan boetes geind. In 1983 passeerden, evenals voorgaande jaren, ongeveer 24 mil joen mensen de douanepost Bergh-autoweg. Aan ruim elfdui zend vreemdelingen werd de inreis naar Nederland om een of andere reden geweigerd. Ruim duizend vreemdelingen werden op last van plaatselijke politiekorpsen via Bergh ons land uitge zet. In ruim 3400 gévallen werd proces-verbaal opgèmaakt wegens overtreding van onder meer de opiumwet, de vuurwapenwet en de wegenverkeerswet. Bijna 650 motorvoertuigen werden ge weigerd in verband met technische gebreken en 31 auto's wer den onmiddellijk in beslag genomen en gesloopt. Van den Broek naar VS DEN HAAG Minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) vertrekt op 28 februari voor een kort bezoek aan de Verenigde Staten. Hij zal daar een ontmoeting hebben met onder anderen zijn ambtge noot Schultz. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken vanmorgen bevestigd. Hoewel het programma nog niet hele maal is ingevuld, staat al wel vast dat de oost-westbetrek kingen en de situatie in het Midden-Oosten aan de orde zullen komen. Het is de bedoe ling dat minister Van den Broek op 2 maart in ons land terugkeert. Zoals in bijna alle grote steden benut het kantoorpersoneel In Johannesburg de lunch pauze om boodschappen te doen, omdat men daar later op de dag niet meer aan toekomt. Wie veel moet inslaan, komt dan doorgaans handen tekort om de tassen te dragen. Deze vrouwen hebben een betere oplossing. Vroeger droegen hun ouders potten met water van de put naar de hut. Het tweetal, dat net inkopen heeft gedaan, toont aan dat dergelijke oude gebruiken in een drukke stad nog steeds van pas ko men. ROTTERDAM Shell gaat het aantal tankstations waar. automobilisten ook 's nachts terecht kunnen, uitbreiden. Het is de bedoeling dat bin nenkort in totaal vijftien sta tions ook in de nachtelijke uren zijn bemand. Later zal dat aantal nog worden uitge breid zodat op den duur in alle delen van het land de stations dag en nacht open zijn. In enkele van de sta tions die nu al de hele nacht open zijn, zal de kassier uit veiligheidsoverwegingen na elf uur 's avonds achter een door pantserglas omgeven lo ket plaatsnemen, waar hij in principe in de nachtelijke uren niet meer uitkomt. RUSSEN BOUWEN ONDERSCHEPPINGSJAGER VOOR KRUISRAKETTEN LONDEN De Sovjet-Unie is volgens het gezag hebbende militaire tijdschrift Jane's defense weekly bezig een supersonische straaljager te ontwikkelen, waarmee kruisraketten kunnen worden onderschept en neergeschoten. Het prototype van het viermotori ge toestel staat slechts bekend als „vliegtuig 101". Het is waarschijnlijk afgeleid van de Toepolev 128 en zal vermoedelijk over twintig tot dertig luchtdoelra ketten beschikken alsook over een radar die „voorbij het gezichtsveld" reikt. Westerse inlichtingendiens ten melden ook dat de Sovjet-Unie de luchtverdedi ging rond Moskou aan het versterken is als antwoord op de komst van de kruisraketten. De luchtverdedi ging van Moskou beschikt volgens westerse bronnen al over ongeveer 380 van de modernste Russische vliegtuigen. marine maakt op indringer en VE ■lis i De Zweedse marine heeft stuk of tien dieptebommen tot gebracht in de wateren bij de ma- Karlskrona, waar de aanwezig- vermoed van een vreemde onder- niet bekend of de bommen doel De Zweedse marine zoekt in de buurt van Karlskrona indringer. Volgens een marine er zeker van dat van de basis, die in de winter onderzeeër ligt. De Zweedse ma- jaarlijks honderden meldingen •nomen onderzeeërs, maar voor het jaar is een dergelijke inci- CDA, VVD en SGP willen minder vossen RECHT Winkel- fstallen door klanten door personeel drei- i voor de detailhan- een ramp te wor- L Alleen al de le- ismiddelenbranche is uijks naar schatting 400 miljoen gulden ijt aan diefstallen, ie procent van de to- omzet. Winkels den veelal niet ten jechte beschouwd als een dievenparadijs waar men ongestoord zijn slag kan slaan: jaarlijks loopt naar schatting am per vijf procent van de winkeldieven tegen de lamp. Adjunct-directeur J. Uf- fing van het levensmidde lenconcern Sperwer zei dit gisteren in Utrecht op een symposium over winkel diefstallen. Op hetzelfde symposium constateerde staatssecretaris Van Zeil (Economisch Zaken) dat door de winkeldiefstallen steeds meer ondernemers in de detailhandel worden bedreigd. Hij drong erop aan dat alle betrapte win keldieven bij de politie worden aangegeven. Veel kruideniersbedrijven laten het verschijnsel win keldiefstallen nogal gela ten over zich heen komen. Men doet er te weinig aan om diefstal tegen te gaan. terwijl de bestrijding er van vaak niet eens zoveel geld hoeft te kosten: het is in de eerste plaats een kwestie van organisatie en van motivatie en lang niet altijd is de aanschaf van bewakingsapparatuur no dig, aldus de heer Uffing. Hoe klein de pakkans is blijkt wel uit het feit dat in 1982 in de levensmidde lenbranche 67.000 diefstal len werden geconstateerd waarbij voor circa drie miljoen gulden werd ont vreemd, een fractie van de 400 miljoen gulden die er volgens Uffing per jaar verdwijnt. De gemiddelde waarde van het gestolene bedroeg in de hele detailhandel was in 1982 114 gulden, in de levensmiddelensector 41 gulden. Blijkens de CBS-cijfers zijn in de le- vensmiddelenbrache voor al supermarkten in trek. Ravage door ontplofte autogastank SCHERPENZEEL Een ont ploffing heeft vanmorgen in Scherpenzeel bij Amersfoort twee garages en drie auto's vernield. In de wijde omtrek van de garages sprongen de ruiten van woningen. De ont ploffing is volgens de politie vermoedelijk ontstaan door de lekkende gastank van een auto in een van beide garages. Dit gas heeft zich in de loop van de nacht in de garage op gehoopt. Afgelopen nacht kwam het dorp Scherpenzeel door een stroomstoring tussen half zes en half acht zonder elektriciteit te zitten. Toen de stroom weer werd ingescha keld, kwam vermoedelijk een vonkje vrij, waardoor het gas ontplofte. De schade is nog niet bekend, maar wordt ge schat op vele tienduizenden guldens, aldus de politie. Ria Visser ging onderuit op de 3.000 meter en zag daarmee haar laatste kans op een goede prestatie verloren gaan. SARAJEVO De Oostduitse Andrea Schóne heeft vanochtend de gouden medaille veroverd op de 3.000 meter schaatsen voor dames tijdens de Olympische Winterspelen in Sarajevo. Zij reali seerde in de eerste rit een tijd van 4.24,79, die door de nog vol gende concurrenten niet meer kon worden verbeterd. Als twee de eindigde Karin Enke en brons was voor de derde Oostduitse rijdster, Europees kampioene en wereldrecordhoudster Gaby Schönbrunn. Ria Visser zag haar zoveelste deceptie ontstaan door een val in haar rit tegen Schönbrunn. Yvonne van Gennip leverde een zeer verdienstelijke prestatie door als vijfde te ein digen. Thea Limbach finishte in de achterhoede, als dertiende in 4,42,84. Pagina 13: Andrea Schone kopieert gouden prestatie Gus- tafson. DEN HAAG De offi cier van justitie in Den Haag stelt een onderzoek in naar de doodsoorzaak van een 85-jarige Haagse chelatie-patiënte. De che- latie-therapie, waarbij door middel van infusen en medicijnen wordt ge tracht aderverkalking te voorkomen, is in de medi sche wereld zeer omstre den. Na een afwijzend oordeel van de Gezond heidsraad heeft de inspec tie van de Volkgsezond- heid aangekondigd maat regelen te nemen tegen artsen die de therapie toe passen. De vrouw was op 10 februari behandeld door voormalig hartchirurg dr. P.J. van der Schaar in zijn kliniek in het Brabantse Lierop. Tegenwoor dig is hij chelatie-therapeut Na de behandeling reisde de patiënte terug naar de residen tie. 's Avonds werd de vrouw in haar woning onwel. Zij overleed op weg naar het zie kenhuis Leyenburg. De directeur van het zieken huis, dr. J. de Boer heeft toen in overleg met de geneeskun dig inpecteur van de provincie Zuid-Holland de officier van justitie ingeschakeld. Deze heeft op zijn beurt een onder zoek ingesteld. Bekeken wordt of er verband bestaat tussen de behandeling door dr. Van der Schaar en de dood van de vrouw. DEN HAAG De regeringsfrac ties CDA en VVD, alsmede de SGP hebben gis teren gestemd voor een motie- -Van Noord (CDA) waarin de regering wordt aangespoord het aantal vossen in Nederland te ver minderen. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) hanteert een norm van één vos per 500 hecta re. Die norm moet de regering ook aanhouden, meent de kamer meerderheid, in het belang van een goed even wicht in de fauna. De stichting Kri tisch Faunabe heer vindt dat CDA, VVD en SGP zich in de luren hebben la ten leggen door liefhebbers van de jacht. De stich ting die voor de dierenwereld op komt, beweert dat biologen allang hebben bewezen dat de norm van de WHO achter haald is en dat minister Braks van Landbouw de motie niet zal uit voeren. Vrouwen halen minder vaak de krantenkolommen, maar éls ze er eenmaal in staan krijgen ze naar verhouding méér plaatsruimte. Dit is geen regel, die bijvoorbeeld door de redactie van de Leidse Courant dagelijks wordt gehanteerd of zo, maar de uitslag van een onderzoek, ingesteld door de oud-journaliste Addy Keiser. Zelf geeft ze trouwens ook al het antwoord op de vraag waar dat aan ligt: vrouwen komen alleen in de krant als ze werkelijk iets te vertellen hebben. En wie zou het dan wagen daar geen aandacht aan te besteden? De Leidse Courant in elk geval niet! De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel mjblijvend In« Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Blijksvan 10-17 uur; "ndag 13 tot en met vrij- februari ook 's avonds •22 uur, toegang 110,- ERDAMr<ai feang-bilietlen bi| NS-stations rlAAG Door de voor een brood- staande uit de ene ale" volkoren boter- in en de andere dag wone maaltijd, ziet akkersbedrijf haar stijgen. De volko den vliegen de win- t sinds de Stichting thting Brood begin ar het dieetvoor- naar de bakkers trde. en 25 tot 30 procent i verkoop wordt er laatste weken twee- öveel gebakken. De tan zelfs een nieuwe oort kopen die som- bakkers speciaal .,de broodaanslag" t gemaakt; extra volkorenbrood. „We nog niet precies il mensen er mee- maar uit het grote enthousiaste reac- aken we op dat het lanslaat bij de men- aldus een woord- er van de Stichting ichting Brood.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1