Gouden prestatie Schone m. Verveling kernploeg typeert mentaliteit Ni jholt met sprintploeg door diep dal Sarajevo op tv i&s srajevo '84 Wedstrijd in viermansbob loopt gevaar "f 1984 Pj CeidacSomant WOENSDAG 15 FEBRUARI 1984 PAGINA 13 132i00 j- VANDAAG 19.12-20.00 uur Nederland 2: samenvattingen. 20.15-22.20 uur Duitsland 2: ijshockey. 23.00-00.15 uur Nederland 2: ijshockey. MORGEN 8.50-13.30 uur Duitsland 1: schaatsen, langlauf, skiën. 9.25-12.00 uur Nederland 2: schaatsen (1.500 meter heren). 12.00-13.30 uur Nederland 2: skiën. 17.00-18.30 uur Duitsland 1: kunstrijden. 19.12-20.00 uur Nederland 2: samenvattingen. 21.00-23.00 uur Duitsland 1: kunstrijden. 21.45-23.00 uur Nederland 2: kunstrijden. Drie skispringers gewond bij training SARAJEVO De eerste training op de 90 meter schans heeft giste ren drie gewonden opgeleverd. De Bulgaar Valentin Bozitsjkov was er het ergst aan toe met inwendi ge kneuzingen. De Zwitser Chris tian Hauswirth brak zijn pols en de Amerikaan Matthew Petri liep een wond aan de arm op, veroor zaakt door een skibinding. In de eerste training vestigde de Fin Mykaenen, tweede op de 70 meter schans, een nieuw record met een sprong van 115 meter. De Oost duitser Jens Weissflog, winnaar op de kleine schans, kwam niet boven de 110 meter. Gelukwensen van regering Debbie Armstrong, die dinsdag bij de reuzeslalom voor da mes een gouden me daille veroverde, kreeg gisteren een telefoontje van Ro nald Reagan. De pre sident van de Vere nigde Staten bracht op Valentijndag de gelukwensen namens de regering over. Armstrong is er maar wat gelukkig mee. SARAJEVO De wedstrijden in de viermansbob, die vrijdag en zaterdag op het programma staan, lopen gevaar. Gisteren werd de tweede training na de eerste van twee manches afge broken. Oorzaak was een twee meter lange scheur in het ijs in de achtste bocht van de Trebevic-baan. Een dag eerder was de eerste training ook al halverwege stopgezet. Officials constateer den toen een gat in het ijs in de vijfde bocht. Volgens de ervaren Zweed Carl-Erik Eriksson, met zijn 53 jaar de oudste deelnemer in Sarajevo, is het ijs te hard en te dik. ,.Ik denk dat ze de baan niet correct hebben aangelegd" Ook de Canadese stuurman Alan MacLachlan heeft zijn twijfels. „In deze baan kunnen op elk moment scheuren komen of gaten vallen". De baan moet in-' derdaad tegen een stootje kunnen. De viermansbobben mogen maximaal, inclusief de bemanning, 630 kilogram wegen en razen met een topsnelheid van tegen de 115 kilometer per uur door de bochten. enderwijs YVONNE VAN GENNIP NAAR VIJFDE PLAATS r Reijden 29 oetaris Van der S7?:S"»" WVC' zaterdagavond in 227&is en dagelijks 860,kunstijsbaan van 189,o( de Nederlandse vertrekt zon- o weer naar Ne- II-Ï Ter afsluiting 1 lo'tferblijf houdt de 147.&an, samen met 21,5\andse ambassa- 3°4 -%ielgra do, za ter- 1985',ajn hotel Resto- M-<jprad een recep- 4 4^en koud buffet ii5o; Nederlandse 204$e ploeg en de 3°o%e pers. Voor de zztftssecretaris is 236,men dat er in de ligdagen nog een iJAje medaille lesmald, anders zal 99.0I feestelijke bij- Mj&worden. hingen in alle be accommoda- asen }ief Olympisch plaggen halfstok. is! W*t'ecom 1 en 131 %ad daartoe be- 226.5verband met de i56io» van de Russi- l&Mident Yuri An- 22.7 Alle culturele 1452.ojten werden af- 595 jxrwijl ook de 146 'ptshallen in het neo.'ch Dorp voor een ïo3Wten Weven. De 9',ir van het Joego- 41 plympisch Comi- 128Ï9C.' „De Joegosla- i9,sef verbiedt afge- 46io van sportwed- ™,7)ij overlijden van aatshoofden dan oslavië. Het IOC aan onze wet- ze.eAndrezj Obalski \-§ajevo aangeko- 97,<x 30-jarige inwo- fÈrakow heeft de 96$ km lange tocht s-7#gelegd. Obalski 96.37 januari uit de ||^d Krakow ver- 92,stn zal de reste- ^strijden van de 93,eden volgen om ll^eer per fiets 9z,otn terug te ke ileren wer d de 94,21 uit Krakow HlpC-bestuur ont- 95.Mij kreeg toe- g-jja voor alle 91 inn. 98.61 92,0( 91.2* 11:11 lltyisatiecomité in 93werkt erg voort- ®|-|p commercieel. 9s|«verschenen de m~m^chtkaarten met ids Cos van de ope- ^Jionie van de f Winterspelen, tyen. 1 Strijd 35 die kandidaat de organisatie 3) 1 lympische Win- JJ in 1992 zijn si het lobbyen. wedstrijden op jsbanen en de er ook een ge lee tussen Ber- (W-Duits- ertville (Frank- shammer (Noor- ssortina d'Ampez- ||e/j het Zweedse 29 e vijf winter den doen hun 27-st om de IOC- 47?rs op hun hand 35. De ene recep t-voorstelling en 43? volgt na de de bestuurders 13d te stemmen. 2*zal op het in 64 uden congres in 3®, een beslissing (Vervolg van voorpagina) SARAJEVO Net als Tomas Gustafson afgelo pen zondag heeft Andrea Schone vanochtend als eerste rijdster een gouden medaille veroverd op de laatste schaatsafstand bij de dames tijdens de Olym pische Winterspelen in Sarajevo, de 3.000 meter. De Oostduitse zette daarmee de Oostduitse successtory voort met goud en verraste te vens haar landgenote Karin Enke, die slechts naar zilver kon reiken. Het brons was voor de derde Oostduitse rijd ster en wereldrecordhoudster Gaby Schönbrunn. Van de Ne derlandse rijdsters faalde Ria Visser, geïllustreerd door een valpartij, en leverde Yvonne van Gennip opnieuw een goe de prestatie. De Haarlemse fi nishte in 4.34,80 als vijfde. Thea Limbach eindigde als dertiende. Andrea Schone verbaasde vriend en vijand onder het ge ringe aantal toeschouwers rond de olympische Zetra- baan door in het eerste deel van haar race brutaalweg ver onder de rondetijden van het schema van het wereldrecord te duiken. De Oostduitse, die inmiddels is gescheiden van haar echtgenoot Schone en zich zelf tegenwoordig weer presenteert onder haar meis jesnaam Mitscherlich, had na 1400 meter zelfs een voordeli ge marge ten opzichte van die wereldrecordtijd van haar landgenote Gaby Schönbrunn (4.21,70) van ongeveer drie se conden. Maar ook de fysiek en mentaal ijzersterke Oostduitse, die tijdens de winterspelen van Innsbruck op 15-jarige leeftijd reeds brons veroverde op deze afstand, moest inleve ren. Op het door vooral verte genwoordigers uit het Neder landse kamp vooraf als slecht gekwalificeerde ijs, zat Schone met nog één ronde te gaan nog exact op het wereldrecord. Dat zij dit niet verbeterde betreur de zij niet, maar haar tijd van 4.24,79 bood wel meteen alle uitzichten op olympisch goud. Waarmee ze als „proefkonijn" op deze afstand wel een der mate indrukwekkende tijd neerzette dat daarmee eens te meer de superioriteit van de Oostduitse schaatsschool was bewezen. Visitekaartje Dat Andrea Schone haar visi tekaartje op bijna onweerleg bare wijze had afgeleverd toonden de volgende ritten aan. Nadat de Russische Plesj- kova en Thea Limbach al ver achter de tijd van Schone wa ren geëindigd kon zelfs Karin Enke haar landgenote niet echt bedreigen. De tweevoudi ge olympische gouden-medail lewinnares van deze spelen, van wie vooraf door menigeen was beweerd dat zij Eric Hei dens vijfvoudige gouden greep van Lake Placid zou kunnen evenaren, moest al onmiddel lijk in de openingsronde zo veel inleveren op Schone, dat die marge niet meer was te overbruggen. Enke finishte in 4 26,33. Voor het zoveelste dieptepunt in het Nederlandse optreden tijdens deze winterspelen zorg de Ria Visser. De Nederlandse, die in december nog zo be hoorlijk in vorm bleek, ging in de tweede ronde van haar race tegen Gaby Schönbrunn let terlijk en figuurlijk onderuit. Waarna ze zelfs de smadelijke ervaring van te worden ge dubbeld door haar opponente moe^t ondergaan. Ria Visser, die op het moment van haar val al een behoorlijke achter stand had opgelopen op de we reldrecordhoudster, finishte ontluisterd in een tijd van 5.14,80. Haar tuimeling, die de tweede Nederlandse „glijpar tij" van dit toernooi was na de val van Alie Boorsma afgelo pen vrijdag op de 500 meter, richtte nog eens een extra schril licht op een aantal eer dere voorvallen in haar sei zoen. Zoals bekend mocht Vis ser het Europees kampioen schap in Alma Ata laten schie ten om zich onder meer op dit olympische toernooi voor te bereiden. Tijdens „Sarajevo" wenste Visser, zoals bekend, niet bij de openingsceremonie aanwezig te zijn om de con centratie niet te verstoren. Het resultaat is bekend: een der tiende plaats op de 1500 meter, een dertigste plaats op de 500 meter en een val op de drie ki lometer, ooit haar favoriete af stand. Lichtpunt Yvonne van Gennip was in Sarajevo opnieuw een opmer kelijk lichtpunt in de Neder landse ploeg. De Haarlemse, die op de 1.000 meter al een olympisch diploma veroverde door haar zesde plaats en een elfde positie op de 1.500 meter in de wacht sleepte, kwam zelfs zeer dicht in de buurt van eem (bronzen) medaille. In haar rit tegen de Russische Valentina Lalenkova leverde de 19-jarige Haarlemse, die nog niet is volgevreten door successen en onbevangen haar sport benadert, een knappe verrichting door knap knok kend pas in de laatste halve ronde zo veel tienden van se conden in te leveren op de op de derde plaats staande Schön brunn, dat ze een plak uit het gezicht verloor. Maar haar 4.34,80 dwong weer bewonde ring af en leverde Van, Gennip op dat moment de vijfde plaats op. En opnieuw in elk geval een olympisch diploma, het fe nomeen waarover tijdens deze winterspelen door de Neder landse ploeg als het „hoogst haalbare" wordt gedacht. Het is wel eens anders geweest. Dames, 3000 meter: 1. Schone (Odl) 4.24.79; 2. Enke (Odl) 4.26.33; 3. Schönbrunn (Odl) 4.33,13; 4. Plesjko- va (Sov) 4.34,42: 5. Van Gennip (Ned) 4.34,80; 6. Docter (Vst) 4.36.25; 7. Jensen (Noo) 4.36,28; 8. Lalenkova (Sov) 4.37,36; 9. Petroesjeva (Sov) 4.39,36; 10. Swider (Vst) 4.40,10; 11. Carlen (Zwe) 4.40,36; 12. Goldman (Vst) 4.42.49; 13. Limbach (Ned) 4.42.84; 14. Rys (Pol) 4.42.90; 15. Grenier (Can) 4.48.60; 16. Gum Hyon Pak (Nko) 4.49.26; 17. Chum Ok Han (Nko) 4.51,91; 18. Smuda (Wdl) 4.53.22; 19. Hashimoto (Jap) 4.53,38; 20. Guifang Wang (Chi) 4.59,32; Xiuli Wang (Chi) 5.00,15; Meiyu Kong (Chi) 5.03,43; Kyong Jo Lee (Nko) 5.07,12; Visser (Ned) 5.14,80 (met val). SARAJEVO De Nederland se schaatsprestaties bij de Win terspelen zullen ook wel een reden zijn, maar Nederlands mooiste schaatser van dit mo ment, Frits Schalij, is teleurge steld over de Olympische Spe len. Wat verveeld, met een ca mera in de hand, hangt de lan ge Weespenaar over de ballu- strade van het Zetra-stadion. Zonder al te veel interesse volgt Frits Schalij, samen met zijn ploeggenoot Robert Vun- derink, de verrichtingen van de Nederlandse meisjes. Maar ook die prestaties kunnen Schalij niet inspireren. „Wat heb ik hier eigenlijk te zoeken", zegt hij hardop ter wijl hij met zijn camera speelt. „Ik had me heel wat van de Olympische Spelen voorge steld. Je leeft er naar toe en dan krijg je een geweldige te leurstelling te verwerken. Er ger nog: een afknapper. De Winterspelen zijn me tot nu toe zwaar tegengevallen". „Je hangt wat rond, je leest wat en kijkt af en toe eens naar een van huis meege brachte video. Veel gelegen heid om te trainen is er niet, want op de dagen dat er een wedstrijd wordt gereden, mag je nauwelijks op de baan. frrfii Frits Schalij: „Ik word liever wereldkampioen". taliteit van de schaatsselectie nog eens. Frits Schalij weer: „Het zal wel met de matige prestaties te maken hebben, maar het ver blijf in Sarajevo is me zwaar tegengevallen. Er gaat geen enkele inspiratie van deze wedstrijden uit. Voor een at leet zal het anders zijn. Hij traint voor een wedstrijd en wil in die wedstrijd het beste presteren. Wij zijn allrounders, die onze kracht en snelheid in een klassement moeten leggen. De spanning voor een grote wedstrijd is er voor ons niet. Het is niet alleen een klacht van mij; ik denk dat alle Ne derlandse schaatsenrijders en rijdsters er zo over denken. De Winterspelen zeggen mij niets. Ik rij liever een kampioen schap". ook toe bijgedragen, dat ieder een naar de Winterspelen uit kijkt alsof het een enorm eve nement is. Ik beschouw deze Spelen als een gewone wed strijd van eens in de vier jaar. Ik heb Lake Placid niet mee gemaakt, misschien was het daar anders, maar hier stelt het niet veel voor". De afstandelijke benadering van Frits Schalij doet vermoe den dat hij niet overloopt van zelfvertrouwen. De ijzersterk gebouwde bouwkundig teke naar, begiftigd met een fantas tische schaatsslag, is weinig enthousiast over de Olympi sche gedachte van Pierre de Coubertin. Hij vindt het win nen belangrijker dan het deel- Daarbij komt ook die verve lende beveiliging. Ik voel me niet vrij". De Zwollenaar Robert Vunde- rink, die net als Schalij aan zijn eerste Olympische Spelen deelneemt, beaamt de uit spraak van de 1500 meter-spe cialist en zegt: „In het olym pisch dorp is het een doffe el lende. Je hangt er wat rond en ie speelt uren op een flipper kast. Als ik nu de speelhal bin nenkom, zegt de flipperkast me al gedag. We kennen el kaar heel goed". De Friezen Hilbert van der Duim en Yep Kramer lieten in de voorgaan de dagen ook al hun onvrede over het verblijf in het olym pisch dorp merken. Dat alles onderstreept de zwakke men- Opgeklopi Schalij, aie Schalij, die nog twee keer „olympisch" moet vlammen, meent vervolgens: „De Olym pische Spelen is een opgeklop te zaak. Het is een instantie, die in stand wordt gehouden door officials en het Interna tionaal Olympisch Comité. Voor mij hoeft het niet". „De selectiewoede van de KNSB en het NOC hebben er „Waar halen ze die gedachte dat deelnemen belangrijker is vandaan?", verzucht de Ne derlander. „Alle schaatsers ge ven de voorkeur aan een Eu ropese of wereldtitel. Niet aan een olympische titel. Een me daille halen is mooi, maar niet mijn einddoel. Ik word liever wereldkampioen, want bij de Olympische Spelen ben je te veel afhankelijk van- een be paald moment. De weersom standigheden en de kwaliteit van het ijs zijn vaak beslis send. Bij het klassementsrijden is dat heel anders. Dan laat je over vier afstanden zien wie de sterkste en de beste is". „Bij de Winterspelen rijd je vier afstanden, verdeeld over veertien dagen. Er is totaal geen spanning. Een topsporter moet voortdurend onder druk staan om te kunnen presteren. Ik zal mijn best doen, maar de verwachtingen mogen niet al te hoog gespannen zijn", zegt Frits Schalij. „Wat zegt de Olympische me daille van Annie Borckink? Na de Winterspelen van Lake Placid, maar ook daarvóór heeft Annie toch nooit iets groots gepresteerd? Annie Borckink was internationaal gezien een bescheiden rijdster en toch werd ze Olympisch kampioene. Ik gun haar de gouden medaille, maar het zegt me niets". „Het is toch opvallend dat de mindere rijders uit het inter nationale schaatsen de betere klasseringen bij de Spelen voor zich opeisen. Dat geeft al aan dat het eendaagse wed strijden zijn. Ik geef de voor keur aan het wereldkampioen schap in Göteborg. Daar wil ik goed presteren". WIL VAN DER PLAS SARAJEVO Voor sprint- coach Gauke Nijholt hebben de veertiende Olympische Winterspelen niets dan ellende gebracht. Na een lang selectie seizoen, dat half november vo rig jaar al begon en dat steeds voller werd, haalden Jan Yke- ma en Geert Kuiper het start bewijs voor Sarajevo met pijn en moeite. De sterk bekoelde relatie met allround-coach Henk Boer, die de laatste da gen alleen maar slechter werd, maakte het sprintploegje in de Olympische stad tot een geïso leerde groep. Het enige dat de positie van Nijholt binnen de beleidsgroep training, waarvan Boer voorzitter is, kon verster ken waren klinkende presta ties. Dat is niet gebeurd. Integen deel. Geert Kuiper en Jan Ykema gingen in Sarajevo door een diep dal. Voor Kui per was het toernooi na de 500 meter al afgelopen. 'Ykema mocht gisteren zijn kunsten nog eens vertonen op de 1000 meter. Zonder explosiviteit en wilskracht draaide hij zijn ge brekkige rondjes. De twintig ste plaats, in het niemands land, was zijn deel. Nijholt: „Voor het slechte presteren van de sprintploeg heb ik geen reden. Óf het zou een oude reden moeten zijn: de mentaliteit. Zolang we in Ne derland nog te amateuristisch bezig zijn, mogen we niet ver wachten dat we qaet de we reldtop om het olympisch ere metaal kunnen strijden. De werkdrift is er niet. Het gaat bij ons allemaal te gemakke lijk. De instelling van de top sporter is verkeerd. Wil ik de rijders, evenals de Oostduitse meisjes doen, een half uur in tempo laten uitrijden, dan moet ik een harnas aantrek ken en met een mitrailleur of een granaat dwang uitoefenen. De Nederlander kan geen zelf discipline opbrengen. Hans van Helden is een uitzonde ring, maar hij rijdt voor Frankrijk. Van Helden legt zich een strakke leefwijze op en kan wel tot het diepste van zijn krachten gaan". ,Ik wil de slechte werksfeer niet als excuus aanvoeren, want uiteindelijk zijn de rij ders het, die de prestaties moe ten neerzetten, maar de slech te verhouding in het trainers- korps is natuurlijk wel van in vloed op het hele gebeuren". Nijholt legt verder uit: „Henk Boer was vorig seizoen schaatscoördinator en heeft zich toen te veel macht toege ëigend. Nu is hij gewoon lid van de Beleidsgroep Training, in de functie van voorzitter. Zijn taak is vergaderingen be leggen en de besprekingen voorzitten. Meer niet. maar hij denkt dat hij nog alle macht in handen heeft. Boer is verant woordelijk voor de allround- -ploeg, Kloosterboer voor de damesploeg en ik voor de sprintploeg. Als ieder zich met zijn eigen groep bezighoudt, dan is er niets aan de hand. Ik bemoei me ook niet met de training van de allrounders of de dames", zegt de Friese re chercheur bij de Rijkspolitie. Verbeten „Boer en Kloosterboer dulden toch ook geen inspraak bij hun training", vult Nijholt een beetje verbeten aan. „Het is toch een absurde zaak dat we niet met elkaar praten. Er is geen sfeer binnen het trainers team. Het NOC doet er ook niets aan, want die vindt het de verantwoordelijkheid van de schaatsbond. Begrijpelijk, maar wel erg onbevredigend", aldus de teleurgestelde trainer. „Het voortdurend intrigeren van Henk Boer begint aardig op mijn zenuwen te werken, alhoewel ik er rustig onder blijf. Als politieman weet ik mijn zelfbeheersing wel te be waren, maar het vreet wel aan je", zegt de Fries, die overi gens weinig of geen proble men heeft met zijn dames-col lega Tjaard Kloosterboer. Boer wil nog steeds dat Hilbert van der Duim als sprinter mee gaat naar het WK in Trond- heim. Nijholt weigert de Euro pees allround-kampioen te aanvaarden. Ook niet als re serve. Zijn sprintploeg, be staande uit Hein Vergeer, Geert Kuiper, Ron Ket, Jan Ykema en reserve Lieuwe de Boer, moet volgens Nijholt naar het wereldkampioen schap. Nijholt: „Henk Boer zal de prestatie van Hilbert van der Duim (gisteren met zijn zevende plaats op de 1000 me- Nijholt: „Het voortdurend intrl- greren van Boer begint aardig op mijn zenuwen te werken". ter de beste Nederlander) wel weer aangrijpen oni Hilbert naar Trondheim te sturen.Als dat gebeurt dan trek ik me, en misschien de gehele ploeg, te rug". Olympische kampioenen Max Julen Max Julen komt de eer toe Zwitserland de eerste gouden medaille te heb ben bezorgd. De op 15 maart 1961 in Zermatt geboren Julen zegevierde gisteren in de reuzesla lom. Sinds het vorige sei zoen behoort Julen tot de specialisten op de reuzes lalom. Deze winter be haalde hij in het circuit voor de wereldbeker zijn eerste overwinning in Diablerets. In 1982/83 bleef de over een tech nisch bijzonder fraaie stijl beschikkende Julen vijfmaal op de tweede plaats steken. In de laat ste reuzeslalom van dat seizoen kwam Julen in Furano slechts 0,01 se conde te kort op de Ame rikaanse winnaar van de wereldbeker, Phil Mah- re. Voor Julen is skiën iets vanzelfsprekends. Het hele gezin houdt zich er mee bezig. Broer Franz prepareert de ski's en vader Martin was na tionaal kampioen afda ling in 1955. Max Julen is verder een liefhebber van tennis en voetbal. Gaetan Boucher Boucher. De Canadees Gaetan Boucher voegde goud toe aan de bronzen medaille, die hij aan de 500 meter had overgehouden. De uit de shorttrackwereld afkomstige Boucher werd drie keer tweede tijdens de wereldtitel strijd voor sprinters: 1979, 1980 en 1982. Bij die laatste gelegenheid, in Alkmaar, moest de thans in Montreal wonende student Sergej Chlebni- kov, in Sarajevo winnaar van het zilver op de kilo meter, laten voorgaan. Boucher, met 1,70 meter en 71 kilogram aanzien lijk bescheidener van postuur dan zijn ook let terlijk grote tegenstan der, was twee jaar hou der van het wereldrecord op de kilometer. De 1.13,39 van Davos (1981) werd door de in Sarajevo falende Pavel Pegov uit het recordboek gewist. In Medeo doorbrak Pegov in maart 1983 als eerste rijder de grens van 1.13.0 met een tijd van 1.12.58. Boucher nam ook deel aan de Spelen van 1976 en 1980. In Innsbruck debuteerde hij met de zesde plaats op zijn spe cialiteit. Eirik Kvalfoss De winnaar van het Olympische goud op de 10 kilometer biathlon, de Noor Eirik Kvalfoss, ver trok als favoriet. Hij werd immers in 1982 tweede in de wereldtitel strijd op de 10 kilometer en de estafette. Kvalfoss, die student is, verwees de Westduitser Peter Ange- rer naar de tweede plaats. Op de 20 kilome ter was de volgorde in Sarajevo andersom.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13