Amerikaanse volk wil vrede INLAND CcidaeSouAfwit it iipette pres'(ient WaD De oppositie- bben gisteren een uitleg an de regering over het gadert yan president De la ,cht in Volgens hen is sprake dagen geweldloze staats- menen Cspriella het veld moest ^cJat hij vasthield aan de tairen in ondanks aanwijzin- ternatio regeringskandidaat zou de ocbZen. Naar wordt ver- iggetrol^e nieuwe president II- t. Een maandag aan de macht vond c naar de militairen luis- zo'izal hij de regering wijzi- zijn \\s gebleken uit het ont- >n aantal ministers. BBC: Worldservice ook op televisie ;ime weScten lin^J AMERIKAANSE VICE-PRESIDENT BUSH TOT TSJERNENKO: ieroemde zwarte taxi eigt uit straatbeeld bnden te verdwijnen :e C0. Moebarak: VS moeten met PLO gaan praten Parlement stemt massaal voor Verenigd Europa WOENSDAG 15 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 g lama af" „Hartaanval" Reagan jaagt goud omhoog WASHINGTON Door het Wit- te Huis klem tegengesproken ge ruchten als zou president Reagan een hartaanval hebben gehad, hebben er gisteren op de beurzen van Londen en New York voor gezorgd dat de goud- en zilver- prijzen omhoog schoten en de koers van de dollar een val maakte. Nadat een woordvoerder van het Witte Huis had verklaard dat Reagan gewoon in zijn kan toor zat en later gesprekken zou voeren met president Moebarak van Egypte en koning Hoessein van Jordanië, hervatte de handel haar normale loop. Militaire vlucht van ruimteveer weer uitgesteld WASHINGTON De NASA heeft gis teren een in juli geplande vlucht van het ruimteveer geannuleerd omdat het ministerie van defensie een geheime la ding heeft teruggetrokken. Het is de tweede keer dat de bewuste missie, die aanvankelijk voor najaar '83 op het programma stond, wordt afgelast. Woordvoerders van het ministerie van defensie weigerden te zeggen waarom de lading niet de ruimte in wordt ge stuurd, maar volgens de NASA zijn er problemen met de raketmotor van een militaire satelliet. LONDEN De BBC heeft bij de Britse rege ring een plan ingediend om een televisie nieuwsdienst in het leven te roepen, die in eer ste instantie in Noord-Amerika en Europa maar later ook elders in de wereld ontvangen kan worden. Hierbij is uitgegaan van de opzet van de huidige radio-Worldservice, die 24 uur per etmaal voornamelijk nieuwsprogramma's uit zendt en dagelijks zo'n 100 miljoen luisteraars trekt. De leiding van de BBC denkt dat voor de plannen in eerste instantie een investering no dig is van ruim 20 miljoen gulden. Het program ma moet via de satelliet naar de ontvangende landen worden gestuurd. Bestaande kabelsyste men kunnen het signaal daarna in de huiska mers brengen. Britse arts bang voor geboortegolf LONDEN Een Britse gynaeco loog, verbonden aan een ziekenhuis in Liverpool, vreest dat Groot-Brit- tannië een geboortegolf te wachten staat nu bekend is geworden dat prinses Diana in verwachting is van haar tweede kind. ,,De prinses is een trend-setter, ook op dit ge bied. Veel vrouwen vinden het een eer als hun kind in hetzelfde jaar wordt geboren als een prins of prinses", aldus de arts. Hij hoopt daarom dat prins Charles en prin ses Diana niet meer dan twee kin deren krijgen. „Een derde kind zou een ramp kunnen betekenen voor het land, de scholen en de werkge legenheid", aldus de arts. Iran executeert drugssmokkelaars LONDEN In de Qasr-gevangenis in Te heran zijn 19 drugs smokkelaars opgehan gen. Zij waren eerder ter dood veroordeeld door speciale anti-drugs tribunalen. Dat heeft radio-Teheran gemeld. De radio berichtte dat zich onder de 19 ver oordeelden „internatio nale" drugssmokkelaars bevonden. Nadere bij zonderheden werden niet gegeven. ;lar »r- n VS »n N De -'XX socialisti- De Britse premier, mevrouw Thatcher, condoleert Konstantin Tsjernenko na de begrafenis van Andropov. MOSKOU De Ameri kaanse vice-president George Bush heeft giste ren na de begrafenis van Joeri Andropov een half uur kunnen spreken met de nieuwe Russische par tijleider Konstantin Tsjer nenko. Bush zei na afloop dat hij president Reagan zou vertellen dat Tsjer nenko het eens is „met de noodzaak om onze betrek kingen te verbeteren." De Amerikaanse vice-presi dent sprak dertig minuten met Tsjernenko en met minister Gromyko van buitenlandse zaken. Bush zei dat hij het Russische volk wilde laten weten dat het Amerikaanse volk „vrede wil". De Russische leiders moeten weten „dat het ons ernst is". Hij zei ook dat hij en Tsjernenko het eens waren over de ernst van de verschil len tussen onze landen, maar hij noemde de sfeer van de ontmoeting goed. Op een pers conferentie op de Amerikaan se ambassade in Moskou ge bruikte Bush zelfs het woord uitstekend. Op de vraag of hij nu bij Reagan zou aandringen op een topontmoeting zei Bush: „Daar is het veel te vroeg voor, maar er was in het geheel geen sprake van pole miek. De heer Tsjernenko sprak met zijn hart en verwel komde ons. Hij stuurt zijn zeer hartelijke groeten aan onze president." Tsiernenko sprak vervolgens ook nog met de Indiase pre mier indira Gandhi, de Franse premier Mauroy. de Westduit- se bondskanselier Kohl, de Britse premier Thatcher en de Italiaanse president Pertini. Kohl heeft Tsjernenko naar de Bondsrepubliek uitgenodigd. Tsjernenko heeft de uitnodi ging in principe aanvaard. Kohl omschreef Tsjernenko „gematigd in zijn uitingen" en noemde het gesprek „onbe vangen" en vrij van iedere ag- gressieve toon. Bepaalde ge schilpunten waren op rechts- streekse, maar redelijke wijze besproken, aldus Kohl. Kort na de begrafenis van An dropov had Tsjernenko een in formele top met de leiders van de zes Oosteuropese landen. Over de inhoud werd niets meegedeeld, behalve dat het gesprek verliep in een „vriendschappelijke en broe derlijke atmosfeer". De Russische televisie zond gisteravond de volledige be grafenisrede uit van de nieu we partijleider. De regie had alle haperingen en kuchjes uit de toespraak geknipt. Hij hoestte tijdens zijn uitspraak verscheidene malen, veegde geregeld zijn neus af en sta melde een keer in de rede die acht minuten duurde. aart, 116(k f annif patié *eno< spla: scham Boven de tradj zwarte taxi's van te ^pakken zich donkere e sP%amen. De doodsklok or de antieke wagen, 'fi hele wereld geliefd 'ing zijn romantische ach- meer en nostalgische aan- er tver enige tijd komt 1 en iwe taxi op straat die, over ze- alle oude taxi's uif aartejatbeeld zal hebben 'kt *n. yjjf jjdense ijzerhandelaar wi«icks plakt degenen f het idee verant- oor [ik zijn. een lelijk eti- vor(jEn een Britse zaken- ]jt: „De taxi's zijn een Volj,, Oud en nieuw broederlijk naast elkaar. Links het nieuwe mo- Waarom moet het del taxi. Rechts de wagen die, volgens velen, onderdeel uit maakt van het traditionele Londense straatbeeld. ren hoeden met hoge bol of cylinder droegen. En de zeer korte draaicirkel van huniw Carbodies of Coven- maker van de tradi- n taxi en ontwerper enieuwe, acht de tijd 1 Dken voor een mo- 1 wagen. De nieuwe eng<CR6 wordt genoemd. v?° van de cross-country "Rover" en ziet er uit ,t ^epommadeerde jeep. van!660 gestroomlijnder gezellig als raad vaIcteur van Carbodies, eenLockhart, zegt niet (Staan voor sentimen- nostalgische overwe nt „Ik ben ontwerper, is, dwe taxi is comforta- >rfaktischer en als mo- kan zich erin vergissen. We zullen die herkenbaarheid verliezen. De andere zien er als gewone auto's uit". Mar tin, die zwéért dat hij geen nieuwe taxi koopt, meent te weten dat de 18.000 Londen- Londense taxi blijft óók. „In Londen heb je manoeuvreer ruimte en een gemakkelijke instap nodig", zegt David se taxichauffeurs alleen maar Tingey van de Dienst Open- willen dat aan de oude, ver- bare Vervoermiddelen. ,imer, stiller en min- ^fekig, maar gewoon zijn voor- trouwde wagen veranderin gen worden aangebracht, zo- Een van de belangrijkste re- als schijfremmen, automa- denen voor de vervanging tisch slot op het achterportier van de taxi's is dat Carbodies en een stillere motor, zodat de nieuwe wagen wil kunnen men gemakkelijker met de exporteren. De fabrikant ex- passagier(s) kan praten. „Deze wagen is het handels merk van Londen", zegt hij. porteert op het ogenblik naar landen als Koeweit, Doebai, Saoedi-Arabië en Japan, hertuiS beter", al «chauffeurs zijn het it mee eens. „Dit is de taxi", zegt Harry er al 28 jaar in pjliemand ter wereld Bepaalde karakteristieken maar wat hij wil is de EG van de taxi zullen echter niet binnendringen. Het huidige worden veranderd. De voor- model taxi voldoet echter schriften voor taxi's in Lon- niet aan de voorschriften van den worden opgesteld door de Europese Gemeenschap, de „Dienst Openbare Ver- zoals die over of liever té- voermiddelen" van Scotland gen uitstekende onderde- Yard. Zo blijft het dak van len als portierkrukken en de nieuwe taxi hoog: een spiegeltjes en tegen het la- overblijfsel uit de tijd dat he- waai. irdj WASHINGTON/BEI ROET De Egyptische president Moebarak heeft er gisteren bij president Reagan op aangedrongen een dialoog te beginnen met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO. De Palestijnse kwestie stond centraal tijdens de ont moeting gisteravond in Washington tussen Reagan, Moebarak en de Jordaanse vorst Hoessein. Reagan herhaalde het Amerikaanse standpunt, dat pas met de PLO on derhandeld kan worden als deze organisatie Israël erkent. Behalve over de Palestijnse kwestie kwam ook Libanon uitgebreid ter sprake. Hier over zei Moebarak dat „de sleutel tot een levensvatbare oplossing in Libanon ligt in de snelle en onvoorwaardelijke terugtrekking van de Israëli sche strijdkrachten". Hij drong er bij Reagan op aan een krachtige rol te vervullen om de vrede in Libanon te her stellen. Moebarak leek de regering- Reagan onder druk te willen zetten om contacten aan te gaan met de PLO en haar voorzitter Arafat. „Arafat is een verantwoordelijk leider, die onder de moeilijkste om standigheden geweldige moed heeft getoond", aldus Moeba rak. Met deze woorden heeft de Egyptische president een lans gebroken voor de PLO- voorzitter en heeft hij een dui delijke stap naar terugkeer van Egypte in de Arabische schoot. In 1979 werd Egypte uit de Arabische Liga gestoten vanwege de onderteking van het vredesverdrag met Israël. Tijdens de kleine „mini-top" tussen Reagan, Moebarak en Hoessein gingen de gevechten in Libanon onverminderd voort. De door Syrië gesteunde Libanese oppositiepartijen na men er gisteren de meeste po- De Jordaanse koning Hoessein (links), president Reagan (midden) en de Egyptische president Moebarak wande len ontspannen naar de eetzaal in het Witte Huis. sities van het regeringsleger ten zuidoosten van Beiroet in. Enkele uren later volgde de verovering van het plaatsje Khalde. Deze plaats werd zon der al te veel moeite ingeno men, omdat regeringstroepen massaal waren overgelopen naar de oppositie-partijen. De veroveringen van gisteren en vannacht betekenen opnieuw een z\yare slag voor president Gemayel, omdat er nu een di recte verbinding is gelegd tus sen de milities van de druzen in het gebied ten oosten van de Libanese hoofdstad en de milities in West-Beiroet. Elton John trouwt Renata Blauel SYDNEY De Britse popzanger Elton John is op Valen tijnsdag in het huwelijk getreden met de 30-jarige Renata Blauel. Het huwelijk werd voltrokken in de St. Marks Church in Sydney. Elton John momenteel op tournee in Australië. Het popidool had zich gekleed in wit kostuum met lila over hemd en droeg een strooien hoed met een lila band. De bruid droeg een traditionele witte bruidsjapon. De receptie in een hotel in Sydney, waar ook Olivia Newton-John aan wezig was, kostte Elton John alleen al ruim 30.000 gulden aan bloemen. Hij bestelde 3000 witte rozen en honderden or chideeën. De zanger liet weten dat hij Renata Blauel, die als platenproducente in Londen werkt, vorig week vrijdag een aanzoek had gedaan. Zij stemde in met het huwelijk en het paar besloot op Valentijnsdag te trouwen. Volgens de wet in de Australische staat New South Wales moet een paar dertig dagen wachten alvorens te kunnen trouwen. Advocaten wisten het maandag zover te krijgen dat er een uitzondering werd gemaakt voor Elton John. J. van Doorne overleden BAARN De in protestants-christelijke kring bekende literator J. van Doorne is naar gisteren bekend werd afgelopen vrijdag in zijn woning in Baarn overleden. Hij werd 75 jaar. De heer Van Doorne pu bliceerde vanaf zijn negentiende jaar korte verhalen, gedichten en beschouwende pro za in verschillende tijdschriften en kranten. De roman „Brieven aan mijn moeder" schreef hij onder het pseudoniem Isabel Rodriguez. Jerry Lee Lewis verdacht van belastingfraude MEMPHIS/TENNESSEE De Amerikaanse rock zanger Jerry Lee Lewis is gisteren door een recht bank in Memphis in de staat Tennessee in staat van beschuldiging gesteld wegens belastingfraude. Een federale procureur deelde mee dat de zanger bij na 994.000 dollar (ruim drie miljoen gulden) belas tingschuld heeft. Hij heeft volgens de aanklacht tus sen 1975 en 1980 geen aangifte gedaan van zijn inko men en eigendommen om geen belasting te hoeven betalen. Als de rechter hem schuldig bevindt, kan Jerry Lee Lewis worden veroordeeld tot maximaal vijfjaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dol lar. Een federale rechter heeft de borgsom bepaald op 100.000 dollar. De advocaat van de befaamde zan ger verklaarde dat zijn cliënt zich spoedig bij de jus titie zal melden om „zich met kracht tegen deze be schuldiging te verweren". Jerry Lee Lewis was gis teren niet voor commentaar bereikbaar. (Van onze speciale verslagge ver Rik in 't Hout) STRAATSBURG Het Europees Parlement heeft gisteren in Straatsburg een grote stap gezet op de weg naar een vereniging Europa. Met 229 stemmen voor, 31 stemmen tegen en 42 onthoudingen werd een ontwerp goedgekeurd voor de oprichting van een Europese Unie. Het gaat hier om een staats vorm, die veel gelijkenis vertoont met die van de Bondsrepubliek Duits land. De kern van het ontwerp is dat het Euro pees Parlement een echte wetgevende en controle rende taak krijgt en dat de Europese Commissie uitgroeit tot een echte re gering. De Raad van Ministers, die nu in de Europese Gemeenschap de dienst uitmaakt, wordt ge degradeerd tot een soort Duit se Bondsraad (waarin de mi nister-presidenten van de deelstaten zitting hebben). Deze Raad van de Unie, zoals zij zou moeten gaan heten, kan wetsontwerpen wijzigen en te genhouden. Ingeval van one nigheid met het Europees Par lement moeten beide instanties met elkaar binnen drie maan den een compromis bereiken. De Europese Raad van rege ringsleiders en staatshoofden, die nu drie keer per jaar bij eenkomst, krijgt nog voorna melijk ceremoniële en protoco- laire taken. De Italiaan Altiero Spinelli, de rapporteur betreffende de Eu ropese Unie, verklaarde dat dit werkstuk van het Europees Parlement niet „op nederige wijze" zal worden voorgelegd aan de lidstaten. Het Europees Parlement gaat een klemmend beroep doen op de nationale parlementen. Als tenminste zes van de tien lidstaten het ontwerp goedkeuren, is de Eu ropese Unie een feit. „Dat be tekent, dat ook de kleine lan den een stem in het kapittel hebben", aldus Spinelli giste ren in het debat. Maar volgens ingewijden valt of staat deze zaak met de houding van Frankrijk. Van de grote lan den zijn Italië en Duitsland vóór een politieke eenwording van Europa en Groot-Brittan- nië tegen. Spinelli sprak de hoop uit dat de Fransen, die nu voorzitter zijn van de Euro pese ministerraad, een positie ve houding zullen aannemen. De VVD'er Hans Nord, die het woord voerde namens de libe rale fraktie, wees op de stag natie en het verval in de Euro pese Gemeenschap. „Het Eu ropees Parlement moet daar om nü zijn verantwoordelijk nemen". Volgens Nord geeft de Unie een beeld van de ge meenschap zoals die nu is, „maar dan wel toegerust met de nodige instrumenten". Hij noemde het uniek dat een par lement een dergelijk initiatief neemt. Voorlopig zou de Euro pese Unie alleen bevoegdhe den krijgen op terreinen zoals de landbouw, waarover nu al in Brussel wordt beslist Waarnemers in Straatsburg menen dat het initiatief van het Europees Parlement direct verband houdt met het op handen zijn van de Europese verkiezingen. Medio juni wordt het parlement in Straatsburg voor de tweede maal rechtstreeks gekozen. Opiniepeilingen wijzen uit dat de belangstelling voor deze verkiezingen op dit moment slechts half zo groot is als in 1979, toen 44 pet. van de men sen verklaarde naar de stem bus te zullen gaan. In Straats burg wijt men het slinken van deze belangstelling aan het feit, dat het Europees Parle ment er niet in geslaagd is meer bevoegdheden te verkrij gen. Het is nog altijd zo, dat het parlement alleen invloed heeft op de begroting van de gemeenschap en voor de rest slechts een adviserende rol vervult Door nu aan te gaan dringen op een Europese een wording, hoopt het parlement meer aandacht en waardering te verwerven. De tijd is er rijp voor, denkt men in Straats burg, nu de politieke leiders in Europa er steeds minder in slagen de steeds groter wor dende gemeenschapsproble men op te lossen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11