„In Nederland ga je niet op het graf van je voorouders picknicken Chinees Nieuwjaar in teken van de rat CHINEZEN WETEN NIET OF ZE OFFICIËLE MINDERHEID WILLEN ZIJN te. NXX BINNENLAND/BUITENLAND CeidoeSotvuwl WOENSDAG 15 FEBRUARI 1984 :NL Portugees parlement aanvaardt abortuswet LISSABONHet Portugese parle ment heeft zich gisteren uitgespro ken voor een wet, die abortus in na drukkelijk geformuleerde gevallen toestaat. Vooraanstaande rooms-ka- tholieken hebben er bij president Eanes op aangedrongen de nieuwe wet in strijd met de grondwet te ver klaren. De wet staat abortus in prin cipe niet toe, maar sluit strafvervol ging uit in geval van misvorming van de foetus, van verkrachting en als er gevaar bestaat voor het leven van de moeder. Portugal en Ierland zijn de enige landen in Europa waar abortus on der alle omstandigheden illegaal is. Zwart dorp in Zuid-Afrika met geweld ontruimd JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse politie heeft gisteren 250 zwar te gezinnen met geweld gedwongen te vertrekken uit hun woonplaats Mogo- pa. Dit hebben groeperingen voor de rechten van de mens gemeld. Een woordvoerder van de „Black Sash" een door blanken geleide or ganisatie voor burgerrechten voor zwarten, vertelde dat de zwarte dor pelingen in bussen werden gedreven. Er was een grote politiemacht op de been en mensen die zich verzetten werden gearresteerd, aldus de woord voerder. De politie heeft de toegangs wegen tot het dorp afgeloten en ver slaggevers werden niet in Mogopa toe gelaten. Groot aantal zelfmoorden in Westduitse gevangenissen KEULEN In de Westduitse gevangenis sen sterven ongeveer zes keer zoveel men sen door zelfmoord als in de maatschappij. Dit staat in het jongste nummer van het Westduitse Artsenblad. Tussen 1976 en 1980 stierven in de gevangenissen 619 mensen. Iets meer dan de helft van hen pleegde zelfmoord. Met een zelfmoordcijfer van 13 op de 10.000 gevangenen staat West-Duitsland wat dit betreft aan de top van westerse landen. Ge vangenisartsen en advocaten wijten het hoge cijfer in de Bondsrepubliek onder meer aan de onvoldoende opvulling van plaatsen van de medische dienst, de ontoe reikende omstandigheden op het gebied van ruimte, gezondheidszorg en hygiëne in de gevangenissen. In West-Duitsland steeds meer doden door drugsgebruik BONN Het aantal personen dat in de Bondsrepubliek na drugsgebruik overlijdt, ver toont een sterk stijgende ten dens. In de eerste negen maanden van 1983 telde West- -Duitsland 472 drugsdoden te gen 383 in het gehele jaar 1982. Dit staat in een rapport dat staatssecretaris Carl-Dieter Spranger van binnenlandse zaken gisteren heeft gepresen teerd. Ook de omvang van in beslag genomen hoeveelheden verdovende middelen is vorig jaar flink gestegen. IRA-informant „geëxecuteerd" BELFAST Het Ierse republi keinse leger,- IRA, heeft gisteren verklaard dat een man die in Noord-Ierland aan de kant van een weg met een schot door het hoofd werd aangetroffen, een IRA-lid was. De man is door zijn kameraden „geëxecuteerd" om dat hij informatie aan de politie had verstrekt. De man werd door de politie ge- recruteerd nadat hij betrokken was geweest bij een verkeerson geluk. Hij was toen gewaar schuwd dat hij wellicht de gevan genis in zou gaan als hij niet met de politie zou samenwerken. Sov iet-Unie stemt ii?ette ïama met VJN-macht in bi An STAD bben g: NEW YORK De Veiligheidsraad vergadert yan p de rol van de internationale vredesmacht in Volgen name de Franse regering heeft de afgelopen dagen g< ven ondernomen om deze troepen te vervan^pposit VN-macht. Cspriell De Sovjet-Unie en Syrië zouden in principe Uat hij stemd met de stationering van VN-militairen in one voorwaarde dat alle troepen van de internatic regeri macht Libanon verlaten. Ook moeten de oo»zen. I voor de kust van Libanon worden teruggetro^e niei voelen weinig voor een VN-vredesmacht. Een niaand regeringsfunctionaris verklaarde gisteravond c naar sche voorwaarden voor de stationering van zo'7ai hij taal onaanvaardbaar" zijn. Sinds 1978 zijn \|s gebl (Unifil) in Zuid-Libanon. ,n aant DEN HAAG „We we ten nog niet of we wel zo graag als een officiële cul turele minderheid willen worden behandeld. Som migen van ons kijken met enige afgunst naar alle voorzieningen die voor andere minderheden wor den getroffen. Anderen voelen er niets voor om met anderen over één kam te worden geschoren. Niet dat zij zich meer voe len dan Turken of Surina- mers, maar het is bij de Chinezen nu eenmaal al tijd de gewoonte geweest problemen binnenshuis op te lossen". De Nederlandse Chinees C.K. Woo lijkt van zijn eigen woor den te schrikken. Hij dringt er op aan vooral niet de indruk te wekken, dat de Chinezen in Nederland zich achtergesteld voelen bij andere minderhe den. Op de eerste verdieping van een van de oudste Chinese res taurants in Den Haag, op de hoek van het Plein en de Kor te Poten, praten we met be stuursleden van de Algemene Chinese Vereniging. De aan leiding tot het interview was de viering van het traditionele Chinese Nieuwjaar. Het ge sprek gaat echter al snel over de positie van de Chinezen in Nederland. Dat zijn er zo'n 40.000, de talrijke illegale en de naar schatting 35.000 uit In donesië afkomstige Chinezen, van wie velen een Nederlands paspoort hebben, niet meege rekend. Niets laten horen Voorzitter Woo van de vereni ging, die zoals zoveel in Ne derland wonende Chinezen zijn brood in de horeca ver dient, legt uit waarin Chine zen volgens hem van andere minderheden verschillen. „Anderen zijn naar Nederland gehaald omdat de Nederlan ders ze nodig hadden. De Chi nezen zijn voornamelijk uit zichzelf gekomen, om eigen bedrijfjes op te zetten en zo hun geld te verdienen". „Dat heeft tot gevolg gehad", vervolgt Woo, „dat de Chine zen jarenlang niets van zich hebben laten horen, terwijl van Nederlandse kant geen vragen werden gesteld. De Chinezen werkten in hun res taurants, de Nederlanders kwamen er eten. De enigen met wie wij een oppervlakkig contact hadden, waren de le veranciers. Dat was geen en kel probleem toen alles goed ging en iedereen voldoende verdiende. De problemen wer den intern opgelost. We zijn er ook niet de mensen naar om met een spandoek op het Bin nenhof te demonstreren. Ze ker de ouderen onder ons heb ben nog heel sterk het gevoel in Nederland te gast te zijn". De afgelopen paar jaar is er echter heel wat veranderd. De economische crisis is niet aan de Chinese restaurants voorbij gegaan. Dat heeft er toe geleid dat de Chinese gemeenschap met problemen zit, die niet meer intern kunnen worden opgelost. „De Chinezen", ver duidelijk Woo, „missen de so ciale vaardigheden die nodig zijn om de problemen van deze tijd aan te pakken. Ze spreken geen of weinig Neder lands en weten nauwelijks de weg in het juridische oerwoud. Natuurlijk, de Chinese kinde ren spreken wel Nederlands, ouderen en de Nederlandse Met een receptie en een groot feest heeft de Chinese gemeenschap in Ne derland gisteren de viering van het traditionele Nieuwjaar besloten. De viering van dat Chinese Nieuwjaar valt, dat is duidelijk, niet gelijktijdig met de westerse jaarwisseling. Dat komt omdat men rekent op basis van maanstanden. De Chinese Nieuw jaarsdag is vastgesteld op de tweede nieuwe maan na de kortste dag van het jaar. In de praktijk betekent dat tussen 21 januari en 20 februari. Dit jaar viel de eerste nieuwe maan op 2 februari. De viering kan, alles bij el kaar, een dag of veertien duren. In de traditionele Chinese kalender bestaat een normaal jaar uit twaalf maanden van 29 of 30 dagen. Het be gin van elke nieuwe maand valt op nieuwe maan. Dat heeft tot gevolg dat zo'n jaar maar 354 dagen heeft, elf minder dan een jaar volgens onze ka lender. Op den duur zou dat voor de vooral in de landbouw werkende be volking van China grote problemen met zich hebben meegebracht. Want wat heb je er aan als je weet dat je aan het begin van een bepaalde maand moet zaaien, als die maand de ene keer in de winter, maar een volgende keer in de herst valt. Om dergelijke problemen te voorko men is de Chinese kalender gecorri geerd. Binnen een tijdsbestek van ne gentien jaar heeft men zeven keer een schrikkelmaand ingevoegd. Deze ja ren hebben dertien maanden en tellen in totaal 384 dagen. Ons 1984 is zo'n Chinees schrikkeljaar. Een andere kenmerk van de Chinese kalender is het gebruik van cyclussen van 60 jaar, die weer bestaan uit vijf perioden van twaalf jaar. Elk van die twaalf jaren hebben de naam gekre gen van een teken van de Chinese dierenriem, die altijd de basis heeft gevormd van de Chinese astrologie. Het komende Chinese jaar, dat het be gin inluidt van een nieuwe cyclus van 60 jaar, draagt het teken van de rat. Volgens de overlevering zou de ka lender al in het jaar 2637 voor Chris tus zijn gebruikt. In dat geval zijn we net aan het jaar 4621 begonnen. Ar cheologische vondsten hebben geleerd dat de Chinese kalender ruim duizend jaar voor het begin van onze jaartel ling werd gehanteerd. Na de val van het Chinese keizerrijk in 1911 werd voor praktisch gebruik de westerse kalender ingevoerd. De traditionele kalender is echter een belangrijke rol blijven spelen in het leven van de Chinezen. Het feest, dat tegenwoordig steeds meer het Lentefeest wordt ge noemd, wordt nog steeds uitbundig gevierd en geeft alle Chinezen op de hele wereld het gevoel met elkaar verbonden te zijn. Volgens een oud Chinees spreekwoord: „Telkens bij het mooie feest denkt men eens te meer aan zijn verwanten". Als voorbeelden van de goede Chinese waarden die bewaard moeten blijven noemt hij de strakke familiebanden. De manier waarop familieleden elkaar bijstaan en daarbij de moelijkheden niet uit de weg gaan. Voor de Chinezen in Neder land is het vrijwel ondoenlijk alle tradities in stand te hou den. Sommige oude gebruiken worden aan de Nederlandse mogelijkeden aangepast. In China is het op Ching-Ming (tussen half maart en half april) de gewoonte met de hele familie naar het graf van je voorouders te gaan om na te denken over al het goede dat zij hebben gedaan. „Het graf wordt gereinigd en gezuiverd, waarna we bloemen neerleg gen en op en bij het graf gaan picknicken. Hier zou men gek opkijken als je dat doet. Daar om leggen we alleen bloe men", vertelt Woo. Als voor beeld van een Nederlandse ge woonte die de Chinezen vro lijk overnemen toont hij een foto van een Sint Nicolaas- feest. De Sint en Zwarte Piet omringd door tientallen kleine Chineesjes. Een grote hulp bij het in stand houden van de kern van de Chinese culturele achtergrond vormen de zeven Chinese scholen. Op woensdagmiddag en zaterdag krijgen zo'n 600 Chinese kinderen les in hun moedertaal. „Er zijn ook plan nen om lessen Chinees op vi deo-band te zetten. In vrijwel ieder Chinees gezin staat na melijk een video, waarop men vooral Chinese speelfilms draait. In Nederland bestaat een enorme Chinese video theek, met films in tal van verschillende dialecten. De Nederlandse programma's gaan voor veel Chinezen te snel", zegt Woo. Zeker zo belangrijk zijn de be zoeken volgens Woo eens 'in de ongeveer vier jaar aan het oude moederland. Bij de Nederlandse Chinezen is dat In de meeste gevallen Hongkong of de Volksrepu bliek. De vraag of er onder de Chinezen een groot heimwee bestaat, wordt echter ontken nend beantwoord. „Natuurlijk", zegt de 83-jarige Chung, „houden we van onze geboortegrond. Hopelijk doen onze kinderen dat ook. Veel ouderen hebben op een goede dag de neiging om terug te ke ren en er zijn tallozen, die hun oude dag in China doorbren gen.- Maar wanneer ben je oud? Je gaat misschien nog wel dertig jaar mee. Wat meer gebeurt is dat het lichaam van een overleden Chinees naar zijn geboortedorp wordt over gebracht en daar begraven". JOS TIMMERS overheid? Er bestaat, zo den ken wij, waarschijnlijk een grote behoefte aan informatie SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL in het Chinees. Om een voor beeld te noemen: bij een apo theek ligt een lijst met Turkse namen van medicijnen. Zoiets is toch ook in het Chinees mo gelijk? Voor alle duidelijkheid: We zeggen niet „we moeten". Maar het zou wel fijn zijn als er iets komt. Voor de rest is het een zaak van de Neder landse overheid. Wij wachten hun standpunt af". Over één aspect van de Chine se gemeenschap in Nederland zijn de bestuursleden van de Algemene Chinese Vereniging erg zwijgzaam: de criminaliteit (drugshandel en gokken) on der met name de Chinezen in Amsterdam. „Dat zijn misdadi gers, meestal illegaal hier ver blijvende Chinezen, die veel aandacht krijgen in de pers en de reputatie van alle overige Chinezen schaden. Het is heel juist dat de Nederlandse justi tie tegen hen optreedt. De Chi nezen moeten zich aan de Ne derlandse wet houden. Maar verder weten ook wij niet wie dat precies zijn" Geen discriminatie Het bestuur van de Algemene Chinese Vereniging voelt er niets voor zich als actiegroep voor de Chinese minderheid op te werpen. Integendeel, het hoofddoel van de vereniging is juist de banden met Nederland waar mogelijk te versterken. „We hebben geen problemen met de Nederlandse manier van leven. Men discrimineert ons niet en huwelijken met Nederlanders zijn evenmin een probleem. We hebben zelfs een Nederlands lid, al is hij van oorsprong een Brit". Overigens is de vereniging toegankelijk voor alle Chine zen, of zij nu uit China zelf, Indonesië, Singapore of Suri name komen. „Vroeger probeerden we vast te houden aan de oude Chine se waarden en gebruiken. Nu proberen we de kern van de tradities in stand te houden in de hoop dat de jongeren daar iets van meekrijgen, én goede westerse gewoonten over te nemen", laat de eigenaar van het Haagse restaurant S.Y. Chung, die al sinds 1929 in Ne derland woont, weten. Shung praat in een dialect uit een dorpje in de buurt van Kan ton, dat zelfs voor de Leidse si noloog Hu, die als tolk op treedt, onverstaanbaar is. Voorzitter Woo vertaalt daar om in het ABC (Algemeen Be schaafd Chinees). Overeenkomst voor kabel tussen Singapore en Frankrijk SINGAPORE Vertegen- woordigers van 21 bedrijven hebben gisteren een overeen komst ondertekend voor de aanleg van een telefoonkabel tussen Singapore en Frankrijk. De kabel komt op de zeebo dem te liggen en wordt met 13.000 kilometer een van de langste telecommunicatiever- bindingen ter wereld. De ka bel moet in 1986 in gebruik worden genomen. ADVERTENTIE Indien u in 1982 zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefende en uw inkomen bedroeg over dat jaar niet meer dan het minimum-niveau, dan kunt u over het jaar 1982 in aanmerking komen vooreen: Eenmalige uitkering voor zelfstandigen... EÜZ '82 Voor nadere inlichtingen en voor een aanvraagformulier kunt u zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: De Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf (SCDK) Antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam (020-997595) Voor de agrarische sector en de visserij: Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) Antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage of de districtsbureauhouders.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10