Yoko is het beste dat hem ooit is overkomen Ook Edith Steinconcours is een momentopname :s KUNST CeidócSoivimit POLITIE VINDT DEEL GESTOLEN KUNSTCOLLECTIE ROTHSCfflLD TERUG JEUGDVRIEND OVER LENNON Glazen piramide voor het Louvre Verrassende Debussy- cyclus in Koninklijk Conservatorium Engelse „imitatieschilder,', Tom Keating overleden Etsen va£ Picasso gestolen »n' DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 EINDHOVEN De Eind- hovense gemeentepolitie heeft een deel van de gesto len kunstcollectie van de fa milie Rothschild terugge vonden. Het gaat om tien voorwerpen met een waar de van 2,5 miljoen gulden. De politie heeft in verband daarmee de 42-jarige P. van D. uit Mierlo aangehouden. Hij wordt verdacht van he ling. Inspecteur M. Holtac- kers van de Eindhovense gemeentepolitie heeft dit gisterenmiddag meegedeeld. De hele collectie bestond uit 24 miniaturen, snuisterijen en sieraden. De totale waar de wordt geraamd op 4,5 milioen gulden. De verza meling werd in de nacht van 17 op 18 mei vorig jaar ontvreemd uit een residen tie van de familie Roth schild, de Waddesdown Ma- nor in het graafschap Buc kinghamshire, vlakbij Ox ford. Volgens inspecteur Holtackers is de collectie re presentatief voor de perio des 1750 tot 1820. Enige tijd geleden nam de man uit Mierlo contact op met de Engelse politie om te informeren naar een even tuele beloning voor het te rugvinden van de kunst voorwerpen. Daarvoor bleek inderdaad een belo ning te zijn uitgeloofd van 25.000 pond sterling. De man maakte bij die gelegen heid gebruik van zijn eigen naam. Daarop nam de Engelse po litie contact op met de poli tie in Nederland. Omdat de verdachte echter zelden ge bruik maakt van zijn adres in Mierlo kon hij niet met een worden aangehouden. Vorige week lukte dat wel toen een patrouille van de Eindhovense politie de man aantrof in zijn auto. In die auto vond de politie later ook acht kunstvoorwerpen. De twee overige werden aangetroffen in de woning van een kennis die ze in on derpand had gekregen voor een lening. De verdachte heeft tegen over de politie verklaard dat hij de spullen heeft ge kocht van een onbekende. Wat hij ervoor betaald heeft is niet bekend. Ook ver klaarde de man dat hij het bedrag van de beloning te laag vond. Hij wilde daarom de verzameling doorverko- fien aan een onbekende Ita- iaan. Voor welk bedrag is echter niet bekend. De poli tie gaat ervan uit dat de man uit Mierlo niets te ma ken heeft met de inbraak. Volgens inspecteur Holtac kers verdenkt de Engelse politie daarvan een notoire inbreker, die in het verle den al vaker grote kunst schatten heeft geroofd. Vol gens rechercheur L. Wijs, die ook bij het onderzoek is betrokken, heeft de aange houden verdachte niet of nauwelijks verstand van antiek. De rest van de ver zameling is nog steeds spoorloos. Teruggevonden zijn drie snuifdozen, waar van er één een waarde heeft van een half miljoen gulden, een uit ivoor en eb- behout gesneden ruiter te paard, een klein beeldje voorstellende een kameel met begeleider, twee rin gen, een hoedenspeld en twee miniatuurtjes. Van de ruiter te paard zijn beide ar men afgebroken. Volgens de verdachte was dat al toen hij de spullen kocht. Een deel van de teruggevonden Rothschild kunstcollec tie, waaronder een snuifdoos en een uit ivoor en ebben hout gesneden ruiter. Do re mi(Ijonair) NEW YORK „Ik was zo met stomheid geslagen, dat ik niet eens een hoge c kon uitbrengen", vertelde de Amerikaanse operazangeres Muriel Costa-Greenspon in New York, toen zij hoorde dat ze 1,7 miljoen dollar in de loterij had gewonnen. Volgens een woordvoerder van de staatsloterij van New York is zij de eerste operazangeres ter wereld die in een loterij in de hoofdprijzen is gevallen. De mezzospraan die is verbon den aan de New York City Opera krijgt het bedrag in 20 jaarlijkse termijnen uit betaald. Na aftrek van de belasting komt dat neer op 66.000 dollar per jaar. LONDEN Als school jongens sloten John Len- non en Pete Shotton vriendschap voor het le ven door plechtig te be loven elkaar voortaan als bloedeigen broers te be handelen. Deze vriend schap, die nog eens werd bezegeld toen een emo tionele Shotton, Lennon een klap in het gezicht verkocht voor zijn mee dogenloze sarcasme, heeft dertig jaar stand gehouden en is onder werp van Shottons voor treffelijke boek „John Lennon: In Mijn Leven" "dat deze week in Enge land is verschenen. Shotton (42) was het a-muzi kale lid van The Quarry Men, de band die de voorlo per was van The Beatles. Hij stapte echter zonder veel problemen uit deze band toen Lennon tijdens een repetitie quasi-boos een wasbord op zijn hoofd kapot sloeg omdat hij weer eens helemaal uit de maat speelde. Op aandringen van Lennon werd hij later de eerste directeur van de on derneming Apple en nog weer later Lennons persoon lijke assistent. Mede dankzij Lennon die hem een bedrag van bijna honderdduizend gulden leende, is hij nu een gerespecteerd zakenman met een aantal eigen restaurants en speelhallen en een eigen band, The Talkies genaamd. „Ik ben de publiciteit altijd uit de weg gegaan en heb nooit willen profiteren van mijn vriendschap met John", zei hij deze week. „Maar na alle onzin die ik heb gelezen, vond dat ik het beeld recht moest trekken. Ik denk dat ik hem beter heb gekend dan wie ook, totdat hij Yoko ont moette natuurlijk". Shottons boek is zeker geen onverdeelde lofzang op het muziekfenomeen Lennon. Het gaat terug tot hun jeugd in Woolton, een groen voor stadje van Liverpool, waar Lennon op 7-jarige leeftijd kwam wonen. Shotton schrijft dat Lennon, die zijn buurjongen was, al snel zijn plaats innam als leider van de straatbende, maar dat het Lennon niet lukte hem tot onderdanigheid te dwingen. Shotton beschikte namelijk over een machtig wapen. Hij wist dat Lennons tweede naam Winston of, erger nog, Winnie was en dat bleek ij- zersterk als het erom ging Lennon zijn plaats te wijzen. Shotton is ervan overtuigd dat het aan zijn weigering om zich te laten koeieneren en zijn onafhankelijke positie ten opzichte van de popwe reld te danken is dat zij altijd vrienden zijn gebleven. „John hield niet van ja-knik kers. De enige manier waar op je met hem bevriend kon raken, was door je niet an ders voor te doen dan je was". Als geaccepteerd leider van de straatbende was Lennon echter edelmoedig en hield hij rekening met anderen. En dat bleef zo toen hij bij The Beatles kwam. „John was de grote kracht en hij wist het. Hij wist de mensen om hem heen aan te moedigen". Op een goede dag legde Lennon uit dat The Beatles de keus hadden tussen 3 miljoen pond belasting betalen en het op richten van een eigen onder neming waar ze misschien nog wat plezier aan konden beleven ook. Shotton werd directeur. „Het was de lam me die de blinde leidde", zegt hij nu. Toen Apple een faliekante mislukking bleek, haalde Lennon hem over zijn per soonlijk assistent te worden. „Ik was gewoon een heel goede vriend. Bij mij kon hij onderuitgezakt op de sofa lig gen en televisie kijken of Yoko Ono gaf het leven van John Lennon een nieuwe richting. plassen in de gootsteen. Hij beste dat Lennon ooit is Dakota in 1976. „Het leuke zei altijd: verdien zoveel mo- overkomen. „Zij heeft hem aan die ontmoeting was dat gelijk aan me. Maar dat heb bevrijd, zijn ogen geopend en hij een hoop onzin uit zijn ik altijd geweigerd omdat ik zijn leven een nieuwe rich- hoofd had gezet. Hij was wist dat zodra ik dat ging ting gegeven. Bovendien gaf weer de oude John die ik doen het onze vriendschap in ze hem zeer intense liefde", kende van vroeger", de weg zou gaan staan". Shotton heeft Yoko en Len- STUART WAVELL Yoko is volgens Shotton het non voor het laatst gezien in Copyright The Guardian PARIJS In minder dan drie jaar zal er op het binnenplein van het historische Louvre in Parijs een glazen piramide verrijzen. De Franse president Mitterrand heeft gisteren zijn definitieve goedkeuring ge hecht aan een omstreden plan voor een „groot Louvre" van de Amerikaanse architect Ieoh Ming Pei. Mitterrand zelf heeft in sep tember 1981 opdracht gegeven voor het ontwerp dat als voor naamste doel heeft het publiek en het museum een reeks voorzieningen te verschaffen die de kunstcollecties die van het Louvre een van de drie belangrijkste musea in de we reld heeft gemaakt, eer aan doet. De in China geboren Pei heeft hiertoe een omvangrijk ondergronds complex ontwor pen dat de verschillende delen van het museum met elkaar verbindt en betere mogelijkhe den biedt voor kantoren en onderzoek. Daarboven zal een 19 meter hoge glazen piramide verrijzen in de Cour Napoleon van het Louvre, waardoor het daglicht in de ontvangstruimte van het complex zal kunnen schijnen. De piramide, die in 1987 moet worden gebouwd, zal staan in zeven vijvers en worden om ringd door drie mini-pirami des die de toegangen tot drie ondergrondse trappen zullen vormen. De piramide is vol gens Pei zelf „het topje van de ijsberg". Het project heeft een felle po lemiek teweeggebracht in ar chitectonische kringen in Frankrijk. Puristen en kunst liefhebbers hebben een golf van protest laten horen tegen het project dat onderdeel is van een grootscheeps plan om het oude Louvre een nieuw aanzien te geven. De Parijse krant Le Figaro (oppositie) heeft zijn lezers al opgeroepen tot een „nieuwe strijd tegen de piramides". De burgemeester van de Franse hoofdstad en te vens de belangrijkste opposi tieleider, Jacques Chirac, heeft vorige week de plannen echter openlijk goedgekeurd. De finalisten van het Edith Stern concours. Finale van het 15de Interscholaire Muziekconcopurs Edith Stein in Di- ligentia. Het Interscholaire Muziekcon cours Edith Stein is gister avond laat waarschijnlijk net zo ontspannen besloten als de veertien voorgaande malen, met mooie woorden, vrolijke gezichten en bloemen toe. De stoet van muzikanten onder aanvoering van de 12-jarige violiste Ariëlle Adler, de win nares van de Eerst-prijs, zal dit keer echter wel'veel bonter zijn geweest dan vorig jaar. Mochten zich toen alleen pia nisten vertonen, nu was het de beurt aan de „instrumentalis ten", zoals het in de wandel gangen heette, strijkers en bla zers kortom. En daar nu zit hem eigenlijk de kneep, al thans wat deze aflevering be treft. Want wat beoordelen John Floore, trompettist, Her- re-Jan Stegenga, cellist. Piet Veenstra, cellist en artistiek leider van het Residentie Or kest, onder leiding van de al even capabele Ruud van der Meer en jury-voorzitter Theo Olof precies? Muzikaliteit, of technisch kunnen? Vanzelf sprekend beide, getuige ook het hier overigens wat twijfel achtig gemaakte onderscheid tussen beginners en gevorder den. Want is altvioliste Jaco- mien Punt, die in haar catego rie de 1ste prijs in de wacht sleepte, wel zo'n beginner? Zij beschikt over een mooie stok- voering en is qua articulatie en tempo zo natuurlijk goed in staat haar fijne gevoel voor stijl uit te drukken. De tech niek is slechts het voertuig van de muzikale idee, zegt men - maar een Rolls Roys is ook een voertuig. Echter, nu daargelaten dat en daarvoor een ander, in feite veel neteli ger probleem. Hoe bijvoor beeld vergelijk je een hoboïst en een violist met elkaar, want op een concours is het per slot om een vergelijking te doen? De bedoelingen zijn onmisken baar goed, maar zo'n vergelij king is dan wel denkbaar doch in de praktijk nauwelijks te hanteren. Beter is het dan ook in het vervolg niet van pianis ten en „instrumentalisten" te spreken, maar de laatste cate gorie op te splitsen in blazers en strijkers. Hoe grof zo'n groepering op zich ook weer mag zijn (men zou ook aan een indeling naar leeftijd kunnen denken), zij biedt tevens in een geheel ander opzicht per spectief. Dit muziekconcours bijt namelijk in de staart van de tweejaarlijks te houden Viooldagen van de Stichting Iordens-Baronesse Sweerts de Landas, die de vorige maand weer zoveel opzien hebben ge baard. Onder de finalisten van Edith Stein zaten enkele fina listen van de Viooldagen. Hoe goed het voor deze kinderen bok is om zoveel mogelijk op te treden en uaarbij enige spanning te ondergaan, het ware beter en in alle opzichten interessanter geweest wanneer zij volgend jaar, bijvoorbeeld, de kans hadden gekregen. Edith Stein hoeft dan ook niet in stilte een correctie op de Viooldagen te zijn. Want Ariëlle Adler, de volstrekt te rechte winnares nu, was de vorige maand niet eens finalis- te. Een saillant detail evenwel dat aangeeft, dat een concours een momentopname is en blijft, oftewel dat de toekomst voor zo'n groot talent - „door de Muzen gekust" zoals Ruud van der Meer dat poëtisch uit drukte - geen enkele zeker heid biedt. Want de 13-jarige violiste Saskia Viersen was nu niet zo op dreef en verkreeg wellicht als gevolg daarvan „slechts" een eervolle vermel ding, terwijl zij een van de twee 1ste prijswinnaars van de Viooldagen '84 is. Eenzelfde compliment ontving de 17-jari- ge hoboïste Odile van Eek. Zij echter kreeg en passant te ma ken met Theo Olof, die bij een van zijn vele uitwijdingen tij dens de prijsuitreiking op hoogst onpedagogische en vooral ook geheel onterechte wijze al te persoonlijke kritiek op haar heel eigen interpreta tie meende te moeten spuien. Annemieke Mol moet daaren tegen dolgelukkig zijn met de 2de prijs der gevorderden, evenals de 1ste een optreden met het Residentie Orkest. Zij zal binnenkort in de K-serie haar hoogst unieke vertolking van Hirose's „Meditation" kunnen laten horen, dat is he dendaagse Japanse muziek voor een instrument dat het midden houdt tussen een Sha- kuhachi, een kerffluit, en een blokfluit. En het Saxofoon kwartet mag zich met de Mat- la-prijs ter waarde van ƒ.100,- aanstaande zondag in Für Eli- se laten horen. Maar of dit concours met of zonder de gro te financiële steun en de prijs van de Gemeente Den Haag voor Ariëlle Adler, een platen- bon voor een mooi gespeeld Nederlands werk, een grote toekomst heeft, dat valt te be zien. Het is namelijk een wed strijd die enigszins de romanti sche sfeer van een ongecom pliceerd scholierenfestival ademt, althans gelet op de op zet. Ook al gaat het erom scho lieren te stimuleren, zoals op richter Ruud van der Meer duidelijk stelde, de werkelijk heid is flinker. Namelijk, ten minste de helft van de tien fi nalisten geniet, hoe jong en vrolijk zij ook zijn, reeds een zeer professionele scholing. Tegen de intensieve podiumt raining die zo'n opleiding nu eenmaal met zich mee brengt, kunnen fijne muzikanten als fluitiste Marie-Louise Hekman en klarinettist Bob van der Linden natuurlijk nooit op. En dat kan toch de bedoeling niet zijn. LUC. KNöDLER. Debussy-concert Jack de Bie, piano; Sebastiaan van Vught, viool en Michiel Kik, piano; Frans Huyts, bariton en Maria Ligt- Ellen van Lier, sopraan hart, en Kees de Visser, piano; School- muziekkoor onder Wilma ten Wolde; Vrouwenkoor onder Leo Rijkaart met Marjan Kuiper, sopraan en Jan Aarsen, piano. Het Koninklijk Conservatori um zit vol verrassingen. Daar komt ineens een Debussy-cy- clus, bestaande uit drie concer ten op de maandagavond uit de lucht vallen en je kan er al lerlei onverwachte aspecten ontdekken. Zo op het eerste Debussy-con cert gisteravond in de volle Kees van Baarenzaal. Het zijn grepen uit de liederen en de kamermuziek, die er worden gepresenteerd orkest en opera komen niet aan bod en die stellen nu eenmaal hoge eisen aan iedere uitvoerder. Dat zo'n uitdaging door de conservatoriumstudenten werd aanvaard, verdient alle respect. Er zaten veel goede kanten aan deze presentatie. Jack de Bie schoot dan nog wel te kort in nuancering van toucher en besef van de vloei ende lijn. maar hij hield de Preludes uit het 2e boek hel der van klankbeeld en vooral niet vervagend en verwazigd. De rest komt dan wel. Ook Frans Huyts was ondanks zijn mooie baritonstem eigenlijk nog niet klaar met de onge looflijk moeilijke Trois Balla des de Francois Villon, maar zijn intelligent-muzikale bena dering beloofde veel. Sopraan Ellen van Lier had met haar keuze, En Sourdine, Fantoches en Clair de Lune niet zo hoog gegrepen en wat zij aan stern- kleuring, aan evocatie van sfeer liet horen, was verras send mooi. En de stem bezit prachtige tinten. Van de twee koorwerken, die werden gezongen, was er een uit Debussy,'s vroegste tijd, een charmant Gounod-achtig werkje voor vrouwenkoor, so praan en piano, Salut de Prin- temps uit 1887, dat dirigent Leo Rijkaart gelukkig niet tot salonmuziek maakte. Het beste en verrassendste deel van dit concert kwam met de Sonate voor viool en piano, uit Debussy's laatste pe riode, in een mooie en rijpe weergave van Sebastiaan van Vught en Michiel Kik. De ove rige begeleiders konden van deze zeer talentvolle pianist nog heel veel leren. NOES KOKEE LONDEN De Engelse schilder Tom Keating, specialist in ver valsingen van werken van grote meesters, is zondag aan 2en hartaanval overleden. Hij is 66 jaar geworden. Keating specialiseerde zich in het maken van imitaties van de negentiende-eeuwse schilder Samuel Palmer. Maar hij schilder de ook in de stijl van Manet, Renoir en Van Gogh. In 1964 ver kocht een Londense kunsthandelaar een van zijn imitaties van Palmer voor 2.500 pond (destijds ruim 21.000 gulden). Een kunstgalery van naam had het werk „echt" bevonden. Verleden jaar december werden op een veiling 136 werken van Keating, zowel imitaties als oorspronkelijke werken, verkocht voor 72.000 pond (ruim 300.000 gulden). Vijf jaar geleden moest Keating op beschuldiging van het vervalsen van schilderijen voor de rech ter verschijnen. Maar in verband met zijn slechte gezondheid liet de officier alle aanklachten tegen hem vallen. Keating zei altijd dat hij niet om het geld schilderijen vervalste, maar uit protest tegen de wereld van de kunsthandel. Plannen voor film over Zuid-Afrika vallen slecht JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse staatsradio heeft giste ren felle kritiek geleverd op de plannen van regisseur Richard Attenborough, de maker van de film „Gandhi", een film over Zuid-Afrika te maken. Volgens de radio is Attenborough er met zijn film op uit van Steve Biko, de zwarte leider die in 1977 in gevangenschap stierf, een martelaar te maken. De dood van Biko leidde tot felle reacties in de hele wereld. Attenborough heeft een bezoek van twee weken aan Zuid-Afrika gebracht en in die tijd onder anderen met de weduwe van Steve Biko ge sproken. Hij wil een film over Zuid-Afrika maken maar sprak heftig tegen dat hij daarmee beoogt de guerrillastrijd van de zwarten te steunen. Zuidafrikaanse kranten geloven dat de kans bestaat dat de regisseur, die heeft aangekondigd nog een bezoek aan Zuid-Afrika te willen brengen, er niet meer in komt. Voor een ulljjgf VIJl agenda, ook voi mende dagen r, men „UIT", de qhjkE kelijkse bijlage vnach, kran«- [hap. rriend liane hting chte s LEIDEN LUXOR 19, lel. 071-121239^ u impact (12); 14.30. 19de mi LIDO I (Sleenslra»rzett 124130): Schatjea (kkusie 19.00. 21.15. LIDO alter (12); 14.30. 19" te r LIDO III: Staying man, 14.30, 19.00, 21.15. u hij Never aay never t, 19.00, 21.15. ma. STUDIO (Steenstra 133210): Wargame* 19.00, 21.15. TRIAI* straat 31. tel. 123875 II (16); 14.30, REX (Haarlemmeri tel. 071-125414): O (16); 14.30. 19 00. 21. KINDERVOORSTELLII LIDO IV: Dik Tron 14.30. ALPHEN AAN DEN ROCINEMA I (Van I straat 6, tel. Schatjea (16); (beh. ma.) EUROd Schatjea (16); 18.30.» ook 13.45. EUROC The day after (12); wo. ook 13.30. El IV: Never aay never C 18.30, 21.15. wo. ookpmiS! KINDERVOORSTELLIIpn h EUROCINEMA I: Pin WO. 14.00. isatit KINDERVOORSTELLII Sjors en Sjimmy in hi AIS reuzen; wo. 14.30. lom* WASSENAAR. ASTR, ov straat 32. tel. 017n Monty Python* mean pn ;16); ma. di. wo. 20.0J1.1 sieer OEN HAAG. ASTA (S|ps 163500): Sudden inC 14.00, 18.45, 21.30.ten. tel. Spui 27, 461177hQUC tone (12); 14.00, 19. 1 CALYPSO (Spui ae 463502): Schatjea! (tendi 19.15, 21.45. BALJaf (naast Centraal Sir 471656): Carmen (izett< 19.15, 21.45. BAIh op The day after (12); 14] 21.30. BABYLON 3 places (al); 14.00, 19 EUROCINEMA (Le,™ tel. 667066): Ghandi i 19.00. wo. 19.45. .gr (Herengracht 13, tel; Schatjesl; 13.45. 18 ODEON 2: Never 1 again (12); 13.45. 18fit ODEON 3: Table tl 13.45, 18.45, 21.30. Wargames (al); 13. 21.30. wo. 16.00, 18 LE PARIS 1 12b, tel. 656402): De chiater (18); 12.00, 13 17.15, 19.00, 20.45. 2: Sez op het plat 12.15, 13.45, 15.15, 1 19.45, 21.15. LE Liefdesspel zonder (18); 12.30, 14.00, 15 18.30, 20.00, 21.30. (Buitenhof 20, tel. 630 man who waan7 th 14.00, 18.45, 21.30. 2: Rear window (16a man who knew too rr ma. Vertigo (16); di.(al 14.00, 18.45, 21.30.) 3: Breathless (16); 14 21.30. wo. 18.45, 21. TROPOLE 1 (Carneg 456756): Never say n (12); 14.00. 18.45. 21, TROPOLE 2: Zelig «"X 18.45, 21.30. METI (j Sophie's choice (\.nr, 20.30. METROPOLI* (16); 14.00, 18.45, 21 alle TROPOLE 5: Ludwig* w, 20.00. PASSAGE (P7 tel. 460977): Staying Hi 14.00, 18.45, 21.30.,ar j FILMHUIS (Dennewe. 459900): Une femmht li ma. 20.15, 22.15. Qi j d'un reveur; di. 20.15L_, probablement; dl. 2ld'/L gent; wo. 20.30. Mdl KINDERVOORSTELLII» n CINEAC 3: Woody ker festival; wo. 14.0COlM CINEMA: Tom en Jen/cc, wo. 14.00. ODEON Hood; wo. 13.15. G ersi AMSTERDAM braak in een kunst! de Nassaukade in 1^— zijn het afgelopen 1 twintig etsen van stolen. De waarde bedraagt ongevee derdduizend guide de politie gisteren De inbrekers pand binnen te slaan. MAGISCH FIGUUF e 1 meubelstuk; Qze 2 woning van zekere gee£0l 3 mislukte oogst; i„n 4 definitief. OPLOSSING t> :is6oos|ui :e|jojsed^

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6