TAFEL lifiül Westerse geheime diensten lachten om berichten over dood Andropov BIG-BROTHER IN MOSKOU kerk wereld Vaticaan negeerde tweemaal voordracht van kapittel DEKENS VAN BISDOM HAARLEM: Mgr. Bluyssen naar huis Kerken in Amerika blijven zakenleven kritisch volgen £eidóc(Somc"" 6 ACHTERGROND Eeidae Commit DINSDAG 14 FEBRUARI 1 Amerikaanse religieuze (54) verbeterde record marathon In de Verenigde Staten heeft een 54-jarige reli gieuze zich geplaatst voor de selectiewedstrijden voor de komende Olym pische zomerspelen. Het gaat om de dominicanes Marion Irvine, hoofd van een basisschool in San Francisco, die onlangs de internationale marathon van Californië in een persoonlijke recordtijd liep. Bovendien verbe terde zij het wereldre cord op deze afstand voor vrouwen, ouder dan vijftig jaar, met ruim acht minuten. Twee jaar geleden is zuster Marion met joggen begonnen. Komende maand mei zal zij in Washington deelnemen aan de wedstrijden, waarbij de Amerikaanse deelnemers aan de Olympische Spelen zullen worden geselecteerd. „Ik realiseer me heel goed, dat ik nooit zal kunnen wor den opgenomen in het team", zo zei ze, „maar ik heb het voorrecht gehad met de grootste lopers van onze tijd aan de startlijn te hebben ge staan". Tot tweemaal toe heeft ,,Rome" een voordracht van het Haarlems kapit tel voor de opvolging van bisschop Zwartkruis genegeerd. Dit staat te lezen in een boek, dat de zestien dekens van het bisdom over de gang van zaken rond de benoe ming van de bisschoppen Bomers en Lescrauwaet hebben samengesteld. De dekens zijn niet alles te weten kunnen komen, maar toch bevat het boek een reeks van data, feiten en stukken, plus een door de de kens ondertekend commen taar waarin zij hun veront rusting uitspreken over de procedure die in Rome is ge volgd bij de aanstelling van de twee nieuwe bisschoppen, „een procedure waartegen wij ernstig bezwaar maken. Uit het chronologisch over zicht dat in het „witboek" wordt gegeven blijkt, dat mgr. Zwartkruis in over leg met zijn naaste medewer kers in het bisdom en het ka thedraal kapittel al bijna twee jaar geieden, in april '82 het Vaticaan vroeg hem een hulpbisschop te geven met het recht van opvolging. Hij zou dan tot november 1984 de bisschop zou dan 75 zijn geworden de tijd hebben om hem in te werken. Op 25 mei 1982 ging bisschop Zwartkruis op uitnodiging van kardinaal Baggio, het hoofd van het departement voor de bisschoppen, naar Rome. De kardinaal vroeg toen de bisschop het kathe draal kapittel te verzoeken een voordracht op te stellen, zodat het Vaticaan daar een keus uit zou kunnen maken. Die voordracht ging in juni daarop, na een bespreking ervan in het Nederlands bis schoppencollege via de nunti us in Den Haag naar Rome toe. In november arriveerde een brief uit Rome met de mededeling, dat geen van de drie voorgedragen kandida ten genade kon vinden in Vaticaanse ogen. Nog diezelf de maand ging een nieuwe voordracht de deur uit. Wel ke namen er op de twee (ge heime) voordrachten hebben gestaan, onthullen de dekens niet. Wel blijkt uit de profiel schets, dat het een man moest zijn „die voortkomt uit het eigen bisdom" en de pro blemen kent, zodat polarisati- oe voorkomen kan worden. In juli vorig jaar kreeg de in Ethiopië werkende bisschop Bomers het verzoek de Haar lemse zetel te gaan bekleden. Hij stemde met het verzoek in. In september liet kardi naal Baggio aan bisschop Zwartkruis weten, dat de drie namen op de tweede lijst niet voor benoeming in aan merking komen. En gaf de bisschop de stellige verzeke ring, dat er geen andere kan didaten voor opvolging op de nominatie stonden. Op 10 ok tober kreeg bisschop Zwart kruis van de nuntius mgr. Wüstenberg te horen wie hem zullen opvolgen. Op het voorstel van Zwartkruis als nog een aantal andere namen te noemen, ging de nuntius niet in. De zeventiende stierf bisschop Zwartkruis. In hun commentaar stellen de zestien dekens, dat de dood van bisschop Zwart kruis niet aantoonbaar het fevolg is van de gang van za- en rond zijn opvolging, wel schrijven zij dat de bisschop de „manipulaties als zeer pijnlijk en vernederend heeft ervaren". De dekens stellen ook vraagtekens bij de rol van het Nederlands bisschop pencollege in deze en speci fiek bij die van mgr. Simonis. De bisschop van Den Bosch, mgr. J.W.M. Bluyssen is gisteren per ambulance uit het ziekenhuis van Bitburg overgebracht naar het bisschopshuis in Den Bosch, waar hij voor verder herstel zal verblijven. De behandelende artsen hebben hem absolute rust voorgeschreven. Naar verwachting zal het zeker nog geruime tijd duren voor hij volledig hersteld is. Mgr. Bluyssen werd 6 februari gewond bij een auto-ongeluk in de buurt van Bitburg. Zijn zuster kwam toen om het leven en zijn zwager werd ernstig gewond. Ook voor 1984 heeft de organisatie, die zich namens kerken en religieuze gemeenschappen in de Verenigde Staten in spant, het zakenleven kritisch te volgen, een plan de campag ne opgemaakt. Wellicht is het aan in vorige jaren daarmee geboekte successen toe te schrijven, dat het aantal voorgeno men resoluties, in te dienen op vergaderingen van aandeel houders, wat is gezakt, van 118 vorig jaar tot 82 dit jaar. De aan de landelijke raad van kerken gelieerde organisatie, „In- terfaith Center on Corporate Responsibility" (interconfessio neel centrum voor gezamenlijke verantwoordelijkheid) is als protestants initiatief met haar werk begonnen, maar de rooms-katholieken halen hun achterstand snel in. In 1983 is het aantal katholieke leden gestegen van 180 tot 200, voor het merendeel afkomstig uit de religieuze orden en congregaties. De dit jaar te ondernemen acties steunen weer op de omstan digheid, dat kerken en kerkelijke instituten vaak aandeel houder zijn en als zodanig mede-verantwoordelijkheid dragen voor het doen en laten van de betrokken ondernemingen. Als aandeelhouder kunnen zij zich, zoals ook wel in Nederland gebeurt, doen horen op vergaderingen van aandeelhouders, die gewoonlijk in de lente worden gehouden. Dit jaar dragen de acties een drieledig karakter. In de eerste plaats zal verzet worden geboden aan een voornemen van het comité voor energiebewustwording, 75 miljoen gulden te ste ken in een advertentiecampagne voor wat de kerken zien als een eenzijdige bevoordeling van kernenergie. In de tweede plaats zullen zij hun stem doen horen bij bedrij ven, die worden ingeschakeld bij de ontwikkeling van „ruim tewapens", directe energie uitstralende wapens en anti-satel lietwapens. In de derde plaats zal worden nagegaan, wat de voorschriften van het Internationale Monetaire Fonds voor landen met een schuldenlast, hebben te betekenen voor de daar levende armen. Korte metten Het werelddiakonaat van de Nederlandse hervormde kerk heeft voor 1983 tot nu toe 8.023.630 gulden ontvan gen. Daarvan is 6.047.187 gul den afkomstig van plaatselij ke diakonieën en 1.976.443 gulden van particulieren. De verwachting is dat de begro ting van 8.425.000 gulden zal worden gehaald, omdat nog steeds bijdragen binnenko men en het werelddiakonaat ook rente-inkomsten heeft. In 1982 gaven de diakonieën minder en de particulieren meer, namelijk respectieve lijk 6.429.578 en 1.590.645 gul den. wat het totaal bracht op 8.020.223 gulden. De begro ting 1984 beloopt 9.250.000 gulden. Op indirecte wijze heeft paus Johannes Paulus II zich voorstander getoond van de vervangende militaire dienst. Bij zijn bezoek aan de Ro meinse parochie San Ippolito, waar hij in ongedwongen ge sprek raakte met enkele jon geren, gaf de paus als zijn mening, dat staten die jonge mensen verscheidene vor men van vervangende dienst aanbieden zo die bezwaren hebben tegen vervulling van militaire dienst, „een teken van rijpheid geven". In zijn toespraak gaf de paus uiting aan zijn bezorgdheid over de toekomst van de mensheid gezien de bedreiging, die uit gaat van de kernwapenwed loop. De kerk is volgens de paus echter nog bezorgder om de opeenhoping van goe deren in een deel van de we reld, terwijl het andere deel hongert. De Nederlander dr. K. F. de Blois zal aan het regionale bestuur van de Afrikaanse Bijbelgenootschappen wor den voorgedragen als ver- taalcoördinator voor Afrika. Hij zal in de tweede week van maart officieel worden benoemd. Dat bericht het Ne derlands Bijbelgenootschap. De Blois (38), die onder meer tien jaar werkzaam is ge weest als vertaalconsulent in Oost-Afrika en momenteel Afrika-secretaris is van de Gereformeerde Zendings- bond, zal in zijn nieuwe func tie de ongeveer vijftien ver- taalconsulenten van de We reldbond van Bijbelgenoot schappen in Afrika begelei den. De oversten van de jezuïe ten in Midden-Amerika heb ben een verzoek om hulp ge richt tot hun collega's in de Verenigde Staten. Zij vragen hen naar vermogen te bevor deren, dat militaire tussen komst wordt vermeden. In de brief wordt uitgebreid in gegaan op de gevaren, ver bonden aan de Amerikaanse militaire tegenwoordigheid in Midden-Amerika, in het bijzonder in Honduras, waar zich Hondurees-Amerikaanse legeroefeningen hebben afge speeld. De reis, die paus Johannes Paulus II, zoals bekend in september aan Canada zal brengen, zal twaalf dagen duren, zo heeft de Canadese bisschoppenconferentie giste ren meegedeeld. Het thema van het bezoek, dat op 9 sep tember in Quebec begint, luidt: „Laten wij ons geloof vieren". Het bezoek eindigt met een misviering in de open lucht in de hoofdstad Ottawa. D Huur en inkomen Het plan van staatssecretaris Brokx van Volkangeh om een soort huurbelasting in te voeren is bepaalpaar lutionair. Al vele malen zijn er plannen ontworptMilai maal beoogden mensen die veel verdienen en \(3n. e betalen extra te belasten. Maar elke keer weer plannen niet veel verder dan het beginstadium,Ge 2 vast stond dat zij zouden stranden op de uiteenloppe m punten in de Kamer. deze gene Niettemin is het terecht dat staatssecretaris nieuw een vorm van huurbelasting komt voorst40^ uitgaande van de uiteenlopende inkomens is er sprake van een oneerlijke verdeling op de marktj" huizen. In de afgelopen jaren is op verschillendiT"\{ getracht via „doorstroming" mensen die te goedÜLFk den te bewegen in een duurdere woning te trei het succes daarvan was erg pover. Het voorstel is zeker niet onrechtvaardig. Wit inkomen heeft om zijn huur redelijkerwijs te kii H len, krijgt van de overheid wat bijgelegd in de vo| individuele huursubsidie. Huurders die, uitgaanq inkomen, een te lage prijs voor hun woning beta] nu ongemoeid. Een huurbelasting zou het spiegel nen vormen van de huursubsidieregeling. Een redelijke aanpak van het probleem vormt huurharmonisatie, de regeling waardoor de huur i gepast aan het woongenot dat aan een bepaalde verbonden. Maar daarmee worden geenszins all houdingen tussen huur en inkomen teniet gedaan, gevallen over van huurders, die gerekend naar hign is veel te goedkoop wonen. Indien zij door een hu-en gemotiveerd zouden worden in een duurdere wonierk wonen, dan snijdt het mes aan twee kanten. De bhte belandt in een huis waarvan de huurprijs, verg(in zijn inkomen, niet onredelijk is en wat zekeraris rijk is zijn goedkope huis komt dan vrij voor njtera lagere inkomens. Een bijkomend voordeel is nog, (gade migè gevallen de overheid niet langer (of minderde v springen met individuele huursubsidies. uurl BI Het is echter de vraag of het voorstel van BrokPor 1 lijke kans maakt. Als de drie grootste partijen, CDpV^? PvdA, hun oude standpunten handhaven, dan k"ncJ1 voorstel in de lade bij de eerdere plannen. Het liberale minister van volkshuisvesting, Winsen mi voorstander is van het plan van zijn eigen staal geeft al weinig hoop. Bovendien: de maatregel zou zo'n 800.000 gezinnen treffen en jaarlijks zo'n -■ miljoen gulden opbrengen. Dat is een interessant l H j deel ervan zou echter moeten worden gebruikt or 1500 ambtenaren te betalen, die voor de inning vj en de controle nodig zijn. VOOR de betrokken huurders zou de huurbelas J slechts neerkomen op een bedrag van vier- tot 1 gulden per jaar. Het staat wel vast dat voor vel^.. plezierig in een goedkoop huis wonen, dit bedragPJ"€ doende prikkel zal zijn om naar een duurdere hui? °e verhuizen. En dat is toch het belangrijkste oogmP^ u maatregel van Brokx. Het ziet er naar uit dat aa^ wc stel nog het nodige zal moeten worden bijgescha*aan - indien het wordt aangenomen werkelijk zo? orr dijk zetten. >-par L Le iger ■etho Griekse gehaklballelj es, tomatensaus, prei en aardappelen amandel- griesmeelvla Nodig voor twee personen: I ui, 5 g boter, 1 sneetje brood, 150 gehakt, zout, pe per, 1 theelepel azijn, ore gano, peterselie, losgeklopt ei, bloem, 2 lepels (olijf- )olie; ui, knoflook, 2 dl water, paar lepels tomatenpuree, 1 bouilonblokje, peper, sui ker, oregano, 1 theelepel aardappelmeel of maizena 750 g prei, 10 g boter zout, peper, seldrij; V2 tot 1 kg aardappelen; 5 dl melk, 30 g amandel- griesmeel, 30 g suiker. Fruit de kleingesneden ui goudbruin in de olie. Week het brood in weinig warm water, druk het teveel aan water er uit en maak het fijn. Meng ui, brood, gehakt, zout, peper, azijn, oregano, fijngeknipte peterselie en zo veel ei dat het een vrij stevig geheel wordt. Vorm van het mengsel vier balletjes per persoon, rol die door bloem, laat ze tenminste een uur koel liggen en bak ze dan in hete olie bruin en gaar in acht minuten. Fruit in de overblijvende olie kleingesneden ui en knof look goudgeel, doe er water bij met tomatenpuree, bouil lonblokje, peper, iets suiker en oregano en laat het sausje vijf minuten trekken. Bind de saus met aardappelmeel of maizena. Snijd de prei in de lengte door en vervolgens in stuk ken van vier centimeter. Ge bruik alleen de donkergroe ne stukken niet. Zet de groente op met aanhangend water, de boter en zout en smoor haar gaar, onder af en toe omscheppen, in circa twaalf minuten. Maak de prei af met zout, peper en fijngeknipte selderij. Strooi griesmeel met suiker al roerende in de kokende melk, laat het mengsel vijf minuten zacht koken en koel de vla dan af. JEANNE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De legenda rische Britse spionage diensten en de beruchte Amerikaanse CIA heb ben het overlijden van Sovjet-leider Joeri An dropov minstens twaalf uur later vernomen dan de redactie van de „Was hington Post". Dit Ame rikaanse dagblad kreeg donderdagavond om ze ven uur plaatselijke tijd een „news flash" van Dusko Doder, zijn corres pondent in Moskou, die toen al het sterke ver moeden uitsprak dat An dropov dood was. Doder had die avond ge merkt dat het populaire ra diostation van Moskou plots klaps van jazz op sombere muziek overschakelde. Dwa lend door de verlaten straten van de Sovjet-hoofdstad stel de Doder een ongewone be drijvigheid vast in helver lichte regeringsgebouwen. Hij herinnerde zich dat vijf tien maanden eerder, na de dood van Leonid Brezjnev, precies hetzelfde was ge beurd. Doder maakte onmid dellijk de logische gevolg trekking dat de zieke Sovjet leider Joeri Andropov het tij delijke met het eeuwige had verwisseld. De Amerikaanse journalist snelde opgewonden naar huis om zijn verhaal door te bel len. Óp een diner in Was hington confronteerde later een van de directeuren van zijn krant Sovjet-ambassa deur Aftatoly Dobrynin met het nieuws uit Moskou. Maar hoewel Dobrynin vermoede lijk al een hele tijd op de hoogte was van Andropovs overlijden, ontkende hij het bericht. De Post-directeur werd door ambassadeur Do brynin uitgelachen. Vergissing? Doders krant had natuurlijk ook het Witte Huis, het mi nisterie van buitenlandse za ken en de CIA geraadpleegd. Een uur later belden hun woordvoerders terug om te zeggen dat Doder zich ken nelijk vergist had. Hun con tacten in Moskou en elders wisten van niets. Op de Ame rikaanse ambassade in Mos kou hadden ze trouwens ge zegd: „Die Doder is zeker een hasj-roker!" Een hoge ambte naar van het Amerikaanse staatsdepartement vertrouw de de chef-buitenland van de Washington Post toe: „Do ders bericht is kletspraat". Het vertrouwen van de Was hington Post-redactie in haar correspondent kreeg door deze officiële ontkenningen een ferme knauw. Doders ex clusieve verhaal over Andro povs overlijden werd van de eerste pagina verwijderd. Het kreeg een minder opvallende plaats. Pas geruime tijd later bleek dat Andropov tóch dood was. De officiële beves tiging van Dusko Doders oor spronkelijke bericht leverde een nieuw bewijs van de on zorgvuldigheid van de mach tige Amerikaanse en Britse spionagediensten, die zich omhullen met een waas van ondoorgrondelijke geheim zinnigheid en zeggen in heel de wereld alles aan de weet te kunnen komen. In werke lijkheid lopen de Amerikaan se CIA en de Britse MI6 nog al eens achter op de media van het Westen, die van tijd tot tijd meer weten te achter halen dan professionele spionnen. Roem en ontzag De dure „Intelligence Servi ces" van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die nauw samenwerken, lijken hun internationale roem en het diepe ontzag dat zij over al afdwingen hoofdzakelijk te danken aan twee dingen. In de eerste plaats is er het dichte camouflagenet van ge heimhouding en bluf, dat hen beschermt tegen de nieuwsgierigheid van de bui tenwereld. Daarnaast heb je de rijke verbeeldingskracht van roman- en scenario schrijvers, die vooral in Groot-Brittannië op dat ter rein doorlopend voor gretig geaccepteerd lees- en kijk voer zorgen. Neem nu het bekende GCHQ ofwel het communicatie-cen trum van Cheltenham in En geland, de centrale van de Britse elektronische spionage, waarover de laatste tijd zo veel te doen is geweest omdat het personeel per 1 maart a.s. geen lid meer mag zijn van een vakbond. Net zoals de MI6, de spionage-dienst, res sorteert GCHQ onder het Fo reign Office (departement van Buitenlandse Zaken), wat echter niet belet dat de Britse premier zelf doorlo pend verantwoordelijk voor de staatsveiligheid is. Het GCHQ werd na de Tweede Wereldoorlog' ge sticht als opvolger van de zo geheten Government Code and Cypher School, de Britse Code- en Cijferschriftschool, die tijdens de vijandelijkhe den Duitse militairen en poli tieke boodschappen deco deerde. Een geheim verdrag, dat UKUSA genoemd wordt, verbindt sinds 1947 het GCHQ met de NSA (National Securety Agency), de Ameri kaanse Nationale Veilig heidsdienst, die uiteraard nauw samenwerkt met de CIA. Beide organisaties, die praktisch overal ter wereld informaties opvangen, wisse len doorlopend nuttige in lichtingen uit. Zij maken ge bruik van vernuftige ruimte- satellieten en sterke afluis terapparatuur. Deze laatste bevindt zich niet alleen in Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten, maar ook in de andere NATO-landen, in Au stralië, Nieuw-Zeeland en sommige Aziatische landen, waaronder zelfs een luister post in de Chinese Volksre publiek. Peking duldt hem daar in ruil voor informatie over Sovjet-troepenbewegin gen. Codes kraken Het GCHQ van Cheltenham staat tussen reusachtige para bolische antennes. De gebou wen steken mudvol elektro nische apparatuur, waaron der computers die volgens de Britten razendsnel de inge wikkelde Russische geheime codes kunnen kraken. In theorie worden door GCHQ en NSA, alle militaire, diplo matieke en commerciële boodschappen, gestuurd per gewone radio, telex, teletype- en microgolfzenders, ruimte- satellieten en telefoon zorg vuldig afgetapt en door ex perts bestudeerd. De Britten beweren dat hun GCHQ alle microgolftele foongesprekken van het po- litburo in Moskou kan op vangen, opnemen en indien nodig decoderen. Het zou ook de telefoongesprekken kun nen beluisteren, die de Sov jet-leiders met elkaar voeren, terwijl ze per auto naar het Kremlin rijden. Op dezelfde manier worden Sovjet-sche pen en -vliegtuigen beluis terd. Zelfs de gesprekken tussen de commandanten van Sovjet-tanks, die ergens in Rusland op manoeuvres zijn, zouden niet ontsnappen aan de nieuwsgierige oren van premier Thatchers elektroni sche spionnen in Chelten ham. Het spreekt vanzelf, dat de heren van de NSA tot nog veel meer in staat zijn. Maar hoe komt het dan dat de CIA vrijdagmorgen niet leek te weten dat Joeri Andropov al een halve dag dood was? En waarom hadden Washington en Londen afgelopen week einde, ondanks al hun spio- nage-apparatuur, zo weinig zekerheid omtrent Andro povs opvolging? Wie verder teruggaat in het verleden, kan zich onder meer afvra gen waarom de Amerikanen en de Britten het niet van te voren wisten dat de Sovjets Afghanistan zouden binnen vallen. Nog een andere vraag, die men zich kan stel len: In welke mate zijn de Sovjets op de hoogte van wat er omgaat in het Westen, want ook zij beschikken over elektronische afluisterappa ratuur. ROGER SIMONS (Van onze correspondent Marc de Koninck) WASHINGTON De Ame rikaanse regering heeft haar opvatting, dat van de nieuwe Sovjet-leider Tsjernenko geen veranderingen hoeven te worden verwacht, vooral gebaseerd op de informatie van de CIA. De CIA rekende er tot kort na de dood van Andropov op dat Gorbatsov de meest waarschijnlijke op volger zou zijn. Pas toen Tsjernenko was aangewezen als ceremonie meester van Andropovs be grafenis, is de CIA stapels in formatie uit haar computers gaan oproepen over de poli tieke levensloop en de ge zondheidstoestand van de nieuwe Sovjet-leider. Uit die gegevens leidt men nu af dat Tsjernenko een „tussenpaus" zou kunnen worden. De televisiebeelden, die de Amerikaanse burgers uit Moskou ontvangen over de officiële rouw rond Andro povs baar, worden door poli tieke analytici in de VS als „verkiezingspropaganda voor president Reagan" be schouwd. Gevraagd om reac ties hebben veel Amerikaan se tv-kijkers hun afschuw be tuigd over wat de meesten als een „big brother-sfeer" rond de dood van Andropov om schreven. Ook de uren uitge stelde aankondiging van het overlijden en de geheimzin nigheid rond de keuze van de opvolger zijn in Amerikaanse ogen huiveringwekkend. Vooral het feit echter dat het Russische volk pas nu heeft kunnen vernemen dat zijn politieke leider een echtgeno te had, is voor veel Amerika nen, die gewend zijn aan rui me publiciteit rond het ge zinsleven op het Witte Huis, onbegrijpelijk. In de Ameri kaanse pers krijgt mevrouw Andropov veel aandacht. De CIA wist dat Andropov twee maal getrouwd was geweest. Maar tot voor kort was het nog onduidelijk of zijn twee de vrouw nog leefde. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft twee jaar ach tereen moeten informeren of president Reagan zijn tradi tionele Nieuwjaarswensen aan alleen de heer of aan de heer en mevrouw Andropov moest sturen. Een en ander staaft de uitspraak van voor malig CIA-directeur Richard Helms: „Het Kremlin is voor de Amerikaanse inlichtin gendiensten het moeilijkste van alle doelwitten". t ht Rustig wing DE BILT De as !t k( bied met hoge ban oe] den, die ten noordixim derland lag, verW geleidelijk naar S De wind blijft oostount overwegend zwak, kels 2. De aangevoerde 1 de droger en wat koudj var den wel wolkenv» wê wacht, maar daarnverm ook perioden met passé Vannacht daalt dqar d tuur tot rond min 3op e de middag komt a de nauwelijks boven net z< In vrijwel geheel Eu droog, uitzonderingader de komende dageikoor Schotland en het gtfood het zuidelijke gedee en Adriatische Zee. Dder e kansen lijken na riten ook groot te zijn inlegev van Serajewo. Oofeden wind daar de neiginjmer in kracht te gaan tökun ichte Sneeuwovei^ DEN HAAG Dp h langs gevallen snee de Alpen, met nar tenrijk, de skimof™" en de sneeuwconc„ maal. In het wordt geen neerslag Het is er vriezendj^ I weer; alleen in de,Q| de temperatuur ovë 0° uitkomen. België In de Ardennen zijij tersportmogelijkheci uitzondering van sportplaatsen Malmf bertville waar tot ?ar verharde sneeuw fliSSi wordt geen sneeuwl, sl tekenis verwacht. Je e Cer Duitsland Sauerland gem. tot' Harz in de lagere 100 cm It di in de hogere delenjzes .♦iet 2 Eifel 0-30 cm zijr Weersverwachting en Harz: vrijwel onh geen neerslag, treK* beneden het vriespi* 90 In de Eifel lopen, de in peraturen rond het'De de skimogelijkheden a Oostenrijk P? Skimogelijkheden oj Vorarlgebergte 170 »6t Tirol 100 - 190 cm J i Salzburgerland 100 Karinthië 60 - 100 <yg Noord-Italië De wintersportmog bit zijn goed. Ving Zuid-Tirol gem. 35

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2