[nkomen boeren moet omlaag, mar we laten niet met ons sollen" EN OM DE KAS Paprika's ook weer present £eidóc6otuant tKSINEG OP DE BRES VOOR AGRARISCHE EXPORT Zilver voorkomt knopvalbij lelies EBRHENLAND MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 PAGINA 9 •ndha^AG Een bo- van 800.000 ton rlingej in de winter Een voorraad jer van een mil- 400.000 ton opge- dvlees en zeven ton graan. Zie ïle gegevens van in het EG- •beleid. Een ktie van spullen de consument efte heeft en die ior gegarandeer- I,e Fr'^n uit de markt lippersmen om op te o) naiiat zij met subsi- r goedzet kunnen wor- <v-.a /schrijnend teken J™ëlJhuidige crisis in bij Ya aniël, I Rijn, tg op het geld is te groot zelfs dat er "te meer is om nor- Jeagai]d te voeren. En juist y rland is het normaal otterstn de EG onontbeer- .finnen het niet mis- ,15het woord is minis- achl bjnnen (je EG 18 0(?'| belangen van iuinder overeind te - .aar ons land wijzen ipianKborzaker van de be- p st problemen, zeker u. ie zuivel betreft. »mt daartegen stel- j veroorzaken geen produktie. Neder- een gespecialiseerde Specialisatie uit de IBRIfe vruchtbaarheid rentejpdem. Van daar uit larde, {j een sterke concur rentie opgebouwd. Wij 'Itijd meer geprodu- wij nodig hadden, .en een infra-struc- >ouwd die niet alleen [voorziening dicht bij verzorgen maar ook (der kader", ntig jaar lang wer- een vrije EG-markt waarin specialisatie en ar beidsverdeling internationaal gestalte heeft gekregen. Dat geldt voor alle economische activiteiten. Er bestaat een eenheidsmarkt voor goederen, diensten, kapitaal en personen. Wij hebben ons onderworpen aan de specialisatie en ons ge concentreerd op de agrarische produktie. De agrarische sec tor is bereid geweest zich aan te passen aan nieuwe zaken. Wij houden geen produktie met kunst- en vliegwerk op de been". Onheil „Door een te laat reageren op veranderende produktiepro- cessen zijn wij bijvoorbeeld de textiel- en de leerindustrie kwijtgeraakt. In Duitsland heeft men de textielindustrie wel overeind kunnen houden door zich aan te passen. Toch zeggen wij niet dat er in de Bondsrepubliek een overpro- duktie van textiel is". Braks is zich echter terdege bewust van de problemen in EG-verband en is ook bereid drastische maatregelen te accepteren. „Maar men moet niet met Ne derland sollen", zo laat hij daar op volgen. Om dreigend onheil voor de EG en dus ons land te voorko men heeft Braks eind 1983 binnen de EG het voorstel ge daan een forse heffing op de overproduktie van melk te leggen. Dit pleidooi sloeg in agrarisch Nederland in als een bom. „Ik wilde de crisis bezweren. Daarom heb ik de superhef fing geopperd. Dat was een verrassing. Ik begrijp dat wel. Men verwachtte dat wij wel één van de laatsten zouden zijn die daarmee kwamen. Wij worden er zwaar door belast. Veertig procent van het agra risch inkomen komt uit de melkveehouderij. We hebben een infra-structuur met een flink potentieel tot uitbreiding, dat wordt afgeremd. De hef fing raakt onze melkveehou ders gemiddeld bovendien harder dan elders. Wij hebben De boterberg van de EG is volgens minister Braks niet door Nederland veroorzaakt. De gespecialiseerde Ne derlandse zuivelproduktie is immers ook bedoeld voor omliggende gebieden. overwegend gespecialiseerde bedrijven en weinig gemengde of nevenbedrijven. Men ver wachtte daarom van ons grote terughoudendheid". De minister geeft toe na een politieke afweging tot zijn sug gesties te hebben besloten. „Ik ben bereid tot zo'n heffing om het gemeenschappelijk land bouwbeleid te redden mits die voor de hele EG geldt zonder uitzonderingen, mits er geen verschillen in de hoogte van de heffing bestaan en mits die heffing tijdelijk is en weer weg gaat als die niet meer no dig is". „Alleen een heffing kan ik aanvaarden. Anders voel ik meer voor het standpunt van het zuivelbedrijfsleven. Dat wil veel lagere prijzen". Het percentage van zo'n verlaging zal dan volgens Braks voor de hele melkplas in de dubbele cijfers lopen evenals een even tuele hogere medeverantwoor delijkheidsheffing (een heffing die boeren nu al op de melk prijs betalen, red.). „Vanuit die uitgangspositie wil men de concurrentieslag aangaan en men voorspelt dat men het binnen de EG zal winnen. Ik onderken dat daar iets waars in zit, maar hoeveel kwaad is er dan al geschied? Is het poli tiek wel aanvaardbaar? Denk eens aan de kleine bedrijven en bedrijven in zwakke re gio's". Afbreken De bewindsman heeft wel be zwaren tegen een tweede plan dat binen de EG heerst: het af breken van subsidies die lan den met sterke munten krij gen op de export van land- bouwprodukten in de EG, de zogenaamde monetaire com- g?nserende bedragen (MCB's). e Europese Commissie heeft voorgesteld de Nederlandse MCB te verlagen van 5,8 naar 2,4 procent. Een verlaging die volgens Braks, met nevenef fecten neerkomt op een prijs daling voor de boeren van ruim vier procent. „Met de superheffing en een tragere uitbetaling van door de EG tegen gegarandeerde prij zen uit de markt genomen produktiehoeveelheden en nog enkele andere maatregelen gaat dit te ver. De MCB's moe ten weg maar niet op deze ma nier en niet in dit tempo. Dit is niet meer goed aanvaardbaar. Er worden grenzen overschre den". De bewindsman zegt de zorgen van West-Duitsland te delen waar men de MCB ziet teruglopen met bijna zes pro cent. Bovendien wil de be windsman in het spoor van de Duitsers blijven, mede gezien de jaarlijkse agrarische export naar dat land van dertien mil jard gulden. Toch blijven de gevolgen voor de inkomens van de EG-maat- regelen overeind staan. Wat wil de minister daarvoor of daartegen doen? „In de Neder landse land- en tuinbouw moet men op langere termijn komen tot vergelijkbare inkomens met andere sectoren", zo meent Braks. „Ik deel de zorg over de inkomens. Een aanslag op de inkomens is echter ge rechtvaardigd tot bepaalde grenzen. Men moet maar af wachten waarmee ik thuis kom. Er is echter geen alter natief. In ons land kan men bij een tijdelijk laag inkomen nog een beroep doen op de .bij stand. Voor boeren en tuinders is dit de Rijksgroepsregeling zelfstandigen. De meeste ande re landen kennen dat niet". Braks wil zich overigens niet vastleggen op een aanvaard baar percentage voor de inko mensdaling. Wel zal er binnen de EG een regeling moeten komen om boeren die alleen door de superheffing over de kop dreigen te gaan, op de been te houden. Geen steun Nationaal ziet Braks „voorals nog" geen aanleiding maatre gelen te nemen om de inko mens van de boeren te steu nen. „Als ik dat nu zou zeg gen, zouden al mijn collega s nationale maatregelen gaan nemen. Ik wil daar bij voor baat geen pleidooi voor hou den. Ik zal binnen de EG alle ontwikkelingen in die richting bestrijden". Wat kan de boer dan wel ver wachten van de overheid, ze ker gezien de bezuinigingen op de Landbouwbegroting gedu rende deze regeerperiode? „Die bezuinigingen zijn mee gevallen. Die kan men voor een goed deel opvangen door het verhogen van de efficien cy. Er is bovendien nog 175 miljoen gulden uitgetrokken voor de werkgelegenheid op het platteland. De zelfstandi genaftrek is fors verhoogd. Wij moeten niet gaan praten over steun aan sectoren of be drijven voordat de situatie er naar is", zo meent Braks. Zaken Minister Braks weet, als recht geaarde Brabants boer, waar hij het over heeft. Hij weet dat de boer het vandaag de dag al lesbehalve gemakkelijk heeft maar weet ook dat daar ko mende jaren weinig verande ring in zal komen. „Mijn zoons willen ook graag boer worden maar als je zelf geen eigen be drijf hebt, kun je ze echt niet helpen. Zo zit dat". Zaken als mond- en klauwzeer, varkens pest, boterbergen, melkplassen en bomvolle graansilo's lijken hem niet uit het lood te kun nen brengen. „Wij doen al enorm veel aan kwaliteitsbewaking. Volmaakt is het niet te krijgen. In de EG is de zaak niet hopeloos. De uitspraken van het veterinair comité over de. maatregelen inzake mond- en klauwzeer zijn een duidelijke waarschu wing voor andere EG-landen niet te veel de noodrem te ge bruiken". Een uitspraak waar mee de minister doelt op het sluiten van de grens voor onze produkten. Want dat kan Braks als gangmaker van één van de belangrijkste land bouwproducenten ter wereld, met een jaarlijkse export van veertig miljard gulden, nu net niet gebruiken. CAREL GOSELING ED FIGEE Directeur Wegener dodelijk verongelukt NIEUWE PEKEL A Bij een verkeersongeluk bij Nieuwe Pe- kela is vanmorgen mr. B.E. de Graaf om het leven gekomen. De heer De Graaf, 39 jaar oud en vader van twee kinderen, was groepsdirecteur van het Uitgeversconcern Wegener te Apel doorn en zou binnenkort worden opgenomen in de raad van be stuur van Wegener. Hij was vice-voorzitter van Pers Unie, een samenwerkingsverband van dagbladen waarvan ook onze krant deel uitmaakt. Hij was voorts namens de organisatie van dag bladuitgevers NDP lid van de raad van beheer van het ANP. De heer De Graaf was woonachtig in Apeldoorn. Politie schiet na waarschuwing in been ELBURG In de nacht van zaterdag op zondag heeft een rijkspolitieman in 't Harde (ge meente Elburg) een schot af gevuurd op een groepje jonge ren, na eerder een waarschu wingsschot te heben afge vuurd. Een jongeman uit 't Harde werd in zijn been even boven de knie geraakt. In het ziekenhuis bleek hij een vlees wond te hebben opgelopen en kon na behandeling naar huis terug. Volgens een woordvoer der van de rijkspolitie waren er die nacht strubbelingen ge weest in de plaatselijke jeugd soos. Een agent zou zich na een arrestatie zo bedreigd heb ben gevoeld door vrienden van de arrestant dat hij besloot zijn vuurwapen te trekken. Fietsen vernield LEIDEN Een aantal fietsen dat bij de Koets-O-Theek aan de Kruisstraat voor de deur stond, is in het afgelopen weekeinde door onbekenden vernield. Eén fiets werd dub bel gevouwen en van andere fietsen werden de banden doorgesneden. H.l I beurs 10-2 13-2 Idem Dlv.84 Boskalis Westm Dordtsche pelr Gist Brocades Idem Dlv.84 Helneken 130,00 121,00 214,00 106,00 410,00 155.00 74,00 59.30 150,00 146.00 49,70 176.00 146.40 220.00 121,00 170.00 Idem Dlv.84 v. Ommeren Pakhoed Holding 42,10 329,00 131,90 312,00 Ver.Bez.VNU Volker Stevln WUH 106,70 75.00 50.40 179,50 147,30 31,50 43,30 313,80 247,30 Café bestolen LEIDEN Uit een café aan de Vrou- wenkerkkoorsteeg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag goederen met een waarde van enige duizenden guldens gestolen. De dieven gingen er vandoor met stereo appara tuur, sigaretten, een videorecorder en de film „Battle of Mid way. INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, 13 februari, aardappelen: 46-65; andijvie; 2.85-3.15; kroten: 39- 41; boerenkool: 2.00-2.51; prei: 1.15- 1.68; spinazie: 2.65-3.10; stoofsla: 1.27; spruiten a: 1.46-1.54; spruiten b; 1.60-1.62; spruiten c; 51; spruiten d: 1.40-2.85; uien; 43-1.15; witlof: 1.80-3.10; knolselderij: 1.10-1.17; sla: 40-93; raapstelen: 42-45; selderij: 63- i EN TUINBOUW i2i6y |lls. del blij met bouvardia ardia is de trots van de bloemenhandel. Deze nog nijbloem gooit hoge ogen op de veiling. Er werden bloem die uit kleine kelkjes bestaat, de afgelopen ivenduizend stuks meer aangevoerd dan de februari- het vorige jaar. éfr* de telers trots op de verbetering van de tulp. Door de ^^oed schoon te maken ziet de tulp er nu veel frisser uit ^fcik langer houdbaar. Met grote zorg houden de bloe- ^ikers de nieuwe ontwikkeling in de gaten; de stelen ^^Jiiet te groen zijn want anders komt de bloem hele- ^■et op. Ie aanvoer van snijbloemen in de afgelopen week bij menveiling Westland was 32,7 miljoen bos of stuks, lijna 15 miljoen bos of stuks meer dan vorig jaar rond tijd. Toén was de aanvoer namelijk 18,4 miljoen bos i De omzet van de produkten is naast deze grote toe an de aanvoer vrijwel gelijkgebleven. De afgelopen ras de omzet 18,4 miljoen gulden tegen 17,4 miljoen vorig jaar. De veiling heeft vanaf begin januari tot 3 i 150 miljoen gulden omgezet, wat gelijk is aan vorig mgmmp echt een goed beeld te krijgen van de financiële fc^Bn de bloemenhandel, moeten de prijzen niet met het jaar worden vergeleken, maar met de afgelopen prijs van de snijbloemen (tussen haakjes die flHig jaar): bouvardia 36 (34); chrysanten tros jc 83 (84); 3 (36); irissen 26 (28); grote rozen 78 (82); kleine rozen T kötulpen 23 (25). menhandel is al druk bezig om de mensen te bevoor- oor Valentijndag. De naam van deze dag, die altijd op meriari vall- Stamt uit de vijftiende eeuw en is genoemd monnik Valentijn. Deze man praatte met mensen die iner,en hadden. Hij gaf wijze raad en troostte diegene die Q j-^kwam. Als zijn bezoek wegging gaf hij een bloemetje. IW idee voor bloementransport .000e samenwerking met de Fa. Gebr. Van der Mey te )urg heeft de bekende carrosseriefabriek Kees Mulder .OOC'jk een nieuwe vorm van wegvervoer voor bloemen- ecreëerd. De firma Van der Mey, die tweemaal per QfY&ar de omgeving van Neurenberg rijdt, heeft achter Dte DAF-truck nu een vierwielige „auto transporter" i Q(ild, waarop een compleet geladen bloemenauto kan vervoerd. De vóór rijdende motorwagen kan deze als irter meerijdende auto voorzien van verwarming en _Jj;el van koeling. In het gebied waar de firma Van der ar klanten heeft is al continu één wagen van de firma «^jf. Zo is het gelukt met vier man bemanning drie bloemenauto s in Duitsland in te zetten. De Gebrs. I jj Mey verklaarden dat zij op het idee kwamen door de ■Blaren geleden op veiling Flora te Rijnsburg gehouden ■■■tenten met een bloementrein. Daarbij ging het om pxtotrper van geladen bloemenauto's naar Duitsland. Dat ■Pis geweldig goed, maar het liep vast op grensproble- ^^ze nieuwe vinding voldoet uitstekend, en bij de Val- igse bloemenexporteurs, die vanaf Flora voor het eerst freek vertrokken, verklaarde men dat deze nieuwe op- Iflinke besparingen geeft in tijd, brandstof en man- drie auto's zijn nu geen zes mensen nodig zoals bij transport, en het vervoeren van de opgeladen auto merkelijk minder brandstof, terwijl de actieradius iloemenhandelaren door het gebruik van drie auto's ïvefi groter is geworden. Ook in de bloemenhandel en car- ,Ott<rindustrie is men buitengewoon inventief. In kringen lijnrijders-bloemenexporteurs is veel belangstelling It nieuwe vervoer, deelde de firma Kees Mulder te mee. Na een zeer somber en re genrijk begin van de week, trad er in de loop van de week verbetering op. De zon liet zich eindelijk eens wat meer zien. Ondanks dit alles werden er op Veiling West- land Noord weer groene pa prika's aangevoerd, deze brachten 6,90 per kilo op. Als het weer een beetje mee werkt zijn er over twee we ken ook weer rode paprika's van Hollandse bodem. De laatste van de grote vier, te weten de tomaat, is als pri meur ook alweer aangevoerd. Het is bij de tomaten echter nog zoeken geblazen naar ge kleurde vruchten. Maar met meer zon in het vooruitzicht zal hier ook spoedig verande ring in komen. Komkom mers werden goedkoper en brachten gemiddeld 1,38 per stuk op. Het prijspeil voor de komkommers valt lager uit als vorig seizoen. Dit geldt eveneens voor de komkommers uit Grieken land en vanuit de Canarische Eilanden. Het aanbod blijft verder groeien waardoor de prijsdruk eveneens toe neemt. De aanvoer van au bergines neemt eveneens ge leidelijk toe, gemiddeld werd er 6,10 per kilo betaald. SLA Na het sterk terugvallen van de aanvoer in de week van 30 januari tot 4 februari nam het aanbod in de afgelopen week weer wat toe. Aan het begin van de week lagen de prijzen wat lager, maar in de loop van de week trok de prijs wat aan. Dit laatste was vooral bij de zwaardere sor teringen het geval. De ge middelde prijs voor de lichte re sorteringen kwam lager uit, zo varieerde de prijs op donderdag 9 februari van 37 cent tot 1,05 per stuk. De concurrentie van Franse zij de nam sterk toe. Het aanbod verdubbelde zich op de West- Duitse markt en kwam op ruim 1400 ton (in de week van 30/1 tot 4/2). Dit bete kende dat er in vergelijking met vorig seizoen voor het eerst sprake was van een groter aanbod van Franse sla. Het grote verschil met vorig seizoen is dat er nu meer sla van de volle grond aange voerd wordt. De aanvoer van de beschermde teelt is nog steeds kleiner als vorig sei zoen. Het ziet er naar uit dat het concurrerend aanbod verder toeneemt. Daarnaast zal het aanbod van Hollandse sla eveneens toenemen. De prijzen zullen daarom in de komende week waarschijn lijk wat lager uitvallen. Sinds begin februari neemt het aanbod van radijs weer toe. Dit kwam vorige week ook in de prijsvorming tot uit drukking. Toch zette het prijsverval in de afgelopen week niet door, want er werd f 1,04 per bos betaald. Daar de vraag naar radijs duidelijk groter is als vorig seizoen wordt er voor de komende week weinig verandering in prijs verwacht. De aanvoer van andijvie heeft het diepte punt bereikt. De prijs veran derde niet, er werd gemid deld 3,25 per kilo betaald. In de komende weken zal het aanbod geleidelijk groter worden. De aanzet hiertoe wordt in de komende week verwacht, er wordt daarom ook op lagere prijzen gere kend. De aanvoer van glas- spinazie zit nu weer duidelijk in de lift. Het hoge prijspeil 4,15 per kilo) behoorde in de afgelopen week weer tot het verleden. Voor dit gewas bleef de klok op ƒ2,73 per kilo staan. Het aanbod neemt toe en de prijsdruk wordt groter. Het beperkte aanbod van bloemkool liet in de af gelopen week een lichte groei zien. Dit had tot gevolg dat de gemiddelde prijs met 24 cent per stuk daalde en uitkwam op 1,97. Raapste len daarentegen werden weer duurder. De gemiddel de prijs liep op naar 39 cent per bos. VOLLEGRONDS- GROENTEN De vraag naar een gewas als knolselderij houdt tot op he den uitstekend stand, gemid deld werd er 1,04 per stuk betaald (vorig seizoen 41 cent). Het aanbod zal toene men, er wordt daarom op la gere prijzen gerekend. De vraag naar kroten leefde op, de gemiddelde prijs kwam hierdoor 15 cent per kilo ho ger te liggen. Dit betekende een middenprijs van 4 dub beltjes per kilo. De vraag naar spruiten bleef ijzersterk bij een kleiner wordend aan bod. Dit had tot gevolg dat de prijs met 57 cent per kilo op liep. Het verschil in prijs tus sen de A- en de B-sortering was miniem, de gemiddelde prijs kwam op 1,90 per kilo uit. Het aanbod neemt verder af en er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. Bij prei was er eveneens sprake van een kleiner aanbod en een goede vraag. Ook voor dit gewas liep de prijs op en wel naar 1,34 per kilo. Het aanbod wordt kleiner en er worden hogere prijzen ver wacht. De witlofprijs voor de sortering I hield uitstekend stand, namelijk ƒ2,65 per kilo. De sortering II moest een dubbeltje per kilo inleve ren en bracht ƒ1,90 op. Het aanbod zal niet veel verande ren, hetgeen ook voor de prijzen wordt verwacht. De belangstelling voor rode kool bleef uitstekend want de prijs veranderde nauwelijks, er werd 82 cent per kilo betaald. Door een toegenomen export van witte kool liep de prijs op naar 90 cent per kilo (vo rig seizoen 80 cent). Een laat ste gewas dat uitzonderlijk hoge prijzen opbracht, was boerenkool, namelijk gemid deld 2,72 per kilo. De paprika doet het goed. Leliebloemen worden in de donkere wintermaan den meestal het beste be taald. Maar ja dan geeft de teelt ook de meeste problemen. Een lelie vraagt veel licht en dat is in december, janu ari en februari niet uit voorraad leverbaar. Om dat probleem op te van gen hebben vele bloem kwekers zich een belich tingsinstallatie laten aan meten. Als moeder na tuur het licht niet op be stelling kan leveren, de electriciteitsmaatschappij biedt daartoe wel de mo gelijkheden. Zo'n belichtingsinstallatie is echter een kostbare grap en de energierekeningen liegen er ook niet om. Want er moet vele weken belicht worden en er hangen heel wat (hoge druk kwik) lampen in een kas. Een alternatief was er tot voor kort niet. Want als men lelies 's winters niet belicht, dan kan men als gevolg van knopval een goede opbrengst wel vergeten. Op het labora torium voor bloemenbolle- nonderzoek te Lisse is men driftig doende geweest de le liekwekers aan een alterna tief te helpen. En dat alterna tief is er nu: lelies spuiten met een zilverhoudend mid del en de knoppen blijven ook in de donkere maanden aan de planten. Bij proeven die men in de kassen van het Lissese laboratorium nam, bleef bij onbespoten exem plaren slechts 6 tot 12% van de knoppen aan de planten zitten en bij de bespoten exemplaren scoorde men een percentage van 83. Dus dan maar niet verder praten, de belichtingsappara- tuur op de rommelzolder ber gen en in het vervolg de le lies 's winters bespuiten? Zo simpel ligt het nu ook weer niet. Want het genoemde middel is voor dit doel niet vrijgegeven. En het is de vraag of die goedkeuring op korte termijn wel te ver wachten is. Wat is nl. het ge val? Bij het spuiten komt het middel niet alleen op de le lies, maar ook op de grond terecht. Op zich zou dat niet zo'n ramp zijn, maar bij re gelmatig lelies telen en even regelmatig bespuiten met dat middel, kan men een opeen hoping van dat spul in de grond krijgen omdat het de eigenschap heeft zeer slecht af te breken. Als men in die kas uitslui tend bloemen zou blijven te- .len, was er geen kou aan de lucht, maar de kans zit er nu eenmaal in dat de betreffen de kweker overschakelt naar bijv. de teelt van sla. In dat geval loopt de consument de kans een portie zilversla op zijn bord te krijgen! En wie straks onbezorgd van zijn AOW wil gaan genieten, moet zich maar liever niet aan dergelijke versnaperin gen wagen Is knopval in lelies een ge volg van gebrek an licht? Ja en neen. In feite wordt de knopval veroorzaakt door et- hyleen en dat is weer een ge volg van gebrek aan licht. Betekent ethyleen in de bol- bloementeelt alleen maar doffe ellende? Zeker niet. Dank zij een scheut ethyleen in de bewaarcellen van iris- bollen heeft men de broeierij van bolirissen een geweldige impuls kunnen geven. Dat resulteert niet alleen in een snellere groei in de kas, men bereikt daarmee ook een af slanking vna het gewas minder blad en in het bol- lenvak noemt men deze be handeling het „strippen,", die behandeling maakt het dus mogelijk meer stuks per m2 te planten en al of het nog niet genoeg is. heeft men na een ethyleenbehandeling van irissen geen last meer van „nieten" of driebladers. Een hele reeks vliegen in één klap. Een man die bij de ont wikkeling van dit proces een belangrijke rol heeft gespeeld het laboratorium in Lisse. Hij begon heel primitief: hij plaatste natte balen stro in de bewaarcellen en stak die aan. En sprak over het „roken" van irissen, maar al gauw bleek dat het niet de rook was die het 'm deed, maar de in de rook aanwezige ethy leen. De methode werd later door andere magiërs van het laboratorium geperfectio neerd en nu komt er geen baal stro meer aan te pas. men volstaat met een cilin der ethyleen. De ontwikkeling bezorgde Schipper de erenaam van „rookmagiër", maar een heu se vakonderscheiding zou hem bepaald niet misstaan. Misschien komt het nog wel eens zo ver

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9