„Als Nijpels nu al zulke problemen maakt, hoe moet dat dan straks?" CcidócSouount ite hofb ofb hofb buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBin Bert de Vrie_ acht crisis niet uitgesloh BINNENLAND ZATERDAG 11 FEBRUARI 19841 Stoelendans Afgelopen dinsdag was de Franse president Mitterrand te gast op het Binnenhof. In het gebouw van de Tweede Ka mer werd hij ontvangen door de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, ■Dolman en Steenkamp, waar na hij in de vergaderzaal een verzameling Eerste- en Twee de-Kamerleden vaderlijk toe sprak. De belangstelling voor het bezoek van het Franse Staatshoofd was groot. Geruime tijd voordat Mitter rand de zaal betrad waren de Kamerbankjes dan ook al be zet met nieuwsgierigen die de verre opvolger van de Zonne koning in ogenschouw wilden nemen. Ook de perstribunes boden al in een vroeg stadium een dichtbevolkte aanblik. Vanaf die hoge plaats hadden de mediavertegenwoordigers kort voor de entree van Mit terrand een prachtig uitzicht op het navolgende schouwspel. CD A-fractieleider Bert de Vries, voor de gelegenheid ge stoken in een stemmig donker kostuum, kwam de zaal bin nen op een moment dat alle bankjes al bezet waren. Zoe kend drentelde hij in het rond, maar kwam al gauw tot de conclusie dat er inderdaad geen plaats meer voor hem was. Er bleef maar één moge lijkheid open: een ongemakke lijke zitpose in een venster bank aan de zijkant. Nadat hij zich, duidelijk niet op zijn gemak, aldus had neer gezet, zag je hem na ongeveer een minuut denken: „Nee, dit is toch te gek. De fractieleider van het CDA kan het bezoek van de president der Fransen toch niet vanuit een venster bank gadeslaan? Da's geen ge zicht!". Hij stond dan ook weer op en liep terug naar de CDA- zetels. Hij was kennelijk tot een besluit gekomen: dan moet één van mijn fractiegenoten maar het veld ruimen. De ongelukkige die hij uitkoos was Thijs van Vlijmen, een vrij onopvallende CDA'er die vóór zijn intrede in de politiek directeur was van de Boldoot- fabriek. De fractieleider stapte op zijn slachtoffer toe en keek hem, zonder een woord te zeg gen, enige ogenblikken veel betekenend aan. Langzaam drong de stille wenk tot Van Vlijmen door. Met een gezicht als een school jongen die betrapt is bii het spieken gleed hij uit zijn bank je en verdween naar de zijkant van de zaal. Triomfantelijk liet De Vries zich in de opengeval len zetel zakken. Net op tijd, want daar kwam de Franse president al binnenschrijden. Persconferen tie Na afloop van zijn bezoek aan de Tweede Kamer gaf Mitter rand aan de overkant van het Binnenhof een persconferen tie. Geflankeerd door premier Lubbers stond hij tientallen Nederlandse journalisten te woord alsmede de groep Fran se persvertegenwoordigers, die in zijn kielzog naar de Lage Landen was meegereisd. Persconferenties met hoog waardigheidsbekleders zijn voor journalisten niet zelden frustrerende gebeurtenissen. De Belangrijke Persoon die in het middelpunt van de belang stelling staatwil het liefst zo gauw mogelijk van de verza melde journalistenschare af zijn en heeft bovendien meest al geen zin het achterste van zijn of haar tong te laten zien. De gestelde vragen worden dan ook doorgaans in korte en algemene termen beantwoord. Daar komt nog bij dat de meeste hoogwaardigheidsbe kleders er verschillende trucs op na houden om antwoorden op lastige vragen te omzeilen of zelfs bepaalde vragen ge heel en al te negeren. Een voorbeeld. We hebben tot nu toe twee keer een perscon ferentie meegemaakt van de Britse premier Margaret That cher. Als haar een vraag wordt gesteld die haar niet be valt, trekt ze een uitermate verbaasd gezicht en zegt ver volgens: „Het spijt me, maar ik heb uw vraag niet goed begre pen. Wilt u hem nog eens stel len?". De journalist stelt zijn vraag opnieuw en dan zegt ze: „Sorry, maar ik heb het niet goed verstaan. Wat zei u nu ei genlijk?" Dat gaat zo een poosje door. Op deze manier probeert Thatcher de vragensteller dus danig te ontmoedigen, dat deze uiteindelijk met een „nou ja, laat dan maar zitten" afhaakt, want hij wil z'n collega's die staan te trappelen om de vol gende vraag te stellen niet tot in het oneindige ophouden. De voormalige premier Van Agt is beroemd geworden van wege zijn bloemrijke, maar nietszeggende antwoorden waarmee hij journalisten af scheepte die hem het vuur na aan de schenen probeerden te leggen. Lubbers belangrijkste wapen is het verpakken van een antwoord in een zodanige hoeveelheid dikke mist, dat niemand er meer een touw aan kan vastknopen. En nu Mitterrand. Halverwege de persconferentie stond er een Franse journalist op, die de gelegenheid te baat nam om zijn president eens aan de tand te voelen over een wantoes tand in eigen land. Na het aanhoren van de vraag glim lachte Mitterrand geheimzin nig en sprak toen: Wat denkt u nu dat ik hierop zou ant woorden?" De journalist haal de de schouders op. „Geen idee", zei hij. „Welnu dan", antwoordde de presi dent. „Ik zou het ook niet we ten. Volgende vraag alstu blieft". Gedurende deze dia loog keek Lubbers zijn hoge gast van opzij bef! aan. Vervolgens bol naar de naast hel perschef van de Rijt tingsdiènst en momj velen verstaanbaai techniek zeg!" We zijn benieuwd deze truc van Mitt<MË nenkort ook in pr$M gaan brengen. We I niet, maar als-ie het M zullen we er niet zoals die Franse Want als Lubbers i „Wat denkt u dat ikr~~ antwoorden? dan Cp onze gedachten de K laten en een fraai verzinnen. Het is r Lubbers, te zeggen goede of een slechtM was. P.S. Dit stukjiL Lubbers laten lezenm DICK VAN RIETi DEN HAAG Het zal zo langzamerhand wel nie mand meer ontgaan zijn dat het niet botert tussen CDA en VVD. Ed Nijpels heeft de afgelopen weken geen gelegenheid voorbij laten gaan om af te geven op de christen-democra ten. Maar tegelijkertijd riep hij dat zijn partij voor honderd procent achter het Kabinet staat, dus ook achter de CDA-ministers. Sterker nog: hij pleitte er voor dat CDA en VVD ook na 1986 op basis van dit beleid met elkaar doorgaan. Alles is dus de schuld van de fractie van de christen democraten, die zich vol gens Nijpels „onbetrouw baar en onfatsoenlijk" ge draagt. Wat denkt Bert de Vries, de voorzitter van die door Nijpels zo bekri tiseerde club, nu over dit alles? Als coalitiegenoot moet hij toch enig idee hebben van wat er aan de hand is. Gaat het om in houdelijke verschillen en loopt het Kabinet werke lijk gevaar of is Nijpels al leen maar bezig de zaak op te kloppen, omdat zijn partij in de opiniepeilin gen op een niet onaan zienlijk verlies staat? De Vries: „Kijk, kleine me ningsverschillen zijn er altijd in een coalitie. Nu ook. Maar als je de spanning daaromheen al te ver opjaagt, dan loop je het risico van een bedrijfsonj geval. De spanning moet in verhouding staan tot het on derwerp, waarover het gaat. Als je daar geen rekening mee houdt, maak je ie schuldig aan een onevenwichtie opstelling. Als gevolg daarvan ontstaat er een instabiele situatie met alle risico's van dien. U moet be denken: we krijgën nog echte problemen zat. Als Nijpels nu over kleine zaken al zulke moeilijkheden maakt, hoe moet dat dan straks? Dan be staat het gevaar dat je in cri sissituaties terecht komt eer je er erg in hebt". Kleine verschillen zegt u. Maar de Medianota is toch van een andere categorie? Nijpels beschuldigt u ervan bewust te zijn weggebleven van een laat ste overleg. „Die beschuldiging is volstrekt onjuist. Eens in de twee weken is er een gesprek tussen de premier, de vice-premier en de beide fractieleiders. Woens dag twee weken geleden was dat ook zo. Toen is de vraag aan de orde geweest of het zin vol zou zijn de vrijdag daarop over die Medianota nog een overleg te hebben met de coa litiepartners. Ik heb toen ge zegd dat ik dat op dat moment niet zo zinvol vond, omdat er al weken lang overlegd was tussen de woordvoerders van CDA en VVD. Bovendien heb ik gezegd dat ik vrijdag naar een vergadering van mijn par tijbestuur toe moest. Op die manier zijn we uit elkaar ge gaan". „Toen heeft Nijpels vervolgens toch aangedrongen op een overleg, waarvoor ik toen weer geen uitnodiging heb ontvangen. Wel, dat gesprek is er geweest. Nu kan Nijpels ge dacht hebben dat ook ik uitge nodigd was. Maar de bewinds lieden hadden dat kennelijk niet zinvol gevonden. En te recht. Als ik wel was uitgeno digd, dan zou ik alleen mijn standpunt herhaald hebben. De fracties hadden immers 's woensdags al vergaderd en hun mening bepaald". RUITENHEER dstr Itei i' 5. MILAN KONVALINKA) ,rag „Ik denk niet dat Ik het belang van de coalitie dien door In het openbaar te gaan filosoferen over datgene wat Nijpels beweegt om zo tegen ons tekeer te gaan". ptac zijn om in het Kabinet over eenstemming te bereiken. En als dan één van beide rege ringspartijen of een deel daar van het voorstel niet steunt, laten zich de gevolgen gemak kelijk raden. De VVD roept maar steeds dat zij minister De Ruiter en staatssecretaris Van Hou welin gen niet vertrouwt. Is dat te recht? „Ik denk dat de grootste steunpilaar van het Kabinet en dat is de VVD als ik Nijpels goed beluisterd heb op de ra dio er goed aan zou doen zijn vertrouwen uit te spreken in de minister van Defensie. Op die manier zou wellicht een klimaat geschapen kun nen worden, waarin een goed compromis mogelijk is. Ik denk ook dat De Ruiter zich graag gesteund zou weten door de VVD-fractie. Nijpels heeft dat ook weieens uitgesproken, maar hij zou het wat meer kunnen doen. Ik vind het leuk dat u ook dat allemaal op schrijft". Wat voor compromis is er vol gens u mogelijk? „Je kunt natuurlijk inventief trachten te zijn bij het door- exerceren van allerlei opties. De VVD heeft zelf een nauwe koppeling bepleit tussen de be sluitvorming over korte-en middellange-afstandswapens. Nou, dat zou voor het Kabinet aanleiding kunnen zijn om eens te kijken wat voor pak ketten er denkbaar zijn". Bij de VVD denkt men wel aan de mogelijkheid van een eind 1986 besloten wordt raketten er daadwerkelijk zul len komen. Een soort ,Ja, ten zij" dus. „Ik vind dat toch een vorm van uitstel. Dat betekent dat je de moeilijkheden op termijn terug krijgt. Dat lijkt me niet zo verstandig. Ik vind dat wij in juni tot een heidebes vorming moeten kon Waarom bent u m^iQ, nog wat uitstel? Mi&jet in de tussentijd de L e nen en Russen weer derhandelen. „Ach, dan moet je langer uitstel gaan r Niemand gelooft to<P"~ Russen kort voor ht€ dentsverkiezingen in—— de onderhandelingeFol hervatten? Dan moetfan sluit dus minstens iter verschuiven". og e •ned Wat dit betreft zit u de lijn van Nijpels: nu idig door de zure appel tie v Idig Ja, wat dat betreft zij eens. Maar dat garaijm'e tuurlijk nog geen f/ste. stemming". irija hebl Kunt u binnen uw e\ tie, met al die hele atoompacifisten, eige overeenstemming he\ „Je mag van een frj?e zitter verwachten dal naar streeft. Dat hij udig ber is daaromtrent, haai der kan ik niks ze A vind eigenlijk dat ik dit onderwerp al genoecon. heb". \eril Heeft u enig idee va/rf^! nen van Nijpels omrn, het CDA te keer te Lg( 1 „Ja, ik heb zo mijn van daaruit probeer ij™.' litie zo goed mogelijlL? te houden. Maar ik (r w dat ik het belang vaij^ tie dien door daarov,^ openbaar te gaan fif- Maar laat ik dit nogj)j J halen: het is wel eijj wat de VVD doet. iE heel erg verdrietig y D( er een crisis veroorzij We door wat zich noemtL-sc ste steunpilaar van net". RIK INL. „Het is wel erg riskant wat de WD doet. Voor je het weet zit Je in een crisis". 's Maandags in de uitgebreide commissievergadering (UCV) over de Medianota ontstond de indruk, dat het CDA in het weekend van standpunt was veranderd, onder pressie van met name Lubbers. „Dat is volstrekt onwaar. Piet van der Sanden, onze woord voerder, heeft precies gezegd wat wij in de fractie waren overeengekomen. Het is wel zo dat er in sommige kranten een vertekend beeld is gege ven van wat er door de CDA- fractie was besloten. Wij heb ben nog geprobeerd die beeld vorming recht te trekken. Het leek alsof het CDA de omroe pen zelfstandig op de abonnee televisie wilde hebben. Dat was niet zo. Sommigen hebben dat niet geloofd, maar dat is niet onze schuld. In het open baar konden we helaas niets zeggen, omdat we met de VVD hadden afgesproken dat we geen fractiestandpunten naar buiten zouden brengen". Afspraken? Wat wil het CDA nu precies? „Na die commissievergadering is het beeld blijven hangen dat de fracties zo verdeeld waren dat minister Brinkman zijn gang wel kan gaan. Het is na tuurlijk niet de bedoeling van onze fractie geweest om met lege handen uit het debat te komen. Daarom zeg ik: het laatste woord is nog niet ge sproken. Wij hebben twee punten naar voren gebracht. Ten eerste: er moet een derde tv-net komen, en ten tweede: de omroepen moeten op een of andere manier betrokken wor den bij de toelevering van pro gramma's voor abonnee-tv. Van dat standpunt hebben wij tot op heden geen afstand ge daan Maar Brinkman zegt dat de omroepen alleen programma's zullen mogen leveren, die zij zelf al eens hebben uitgezon den. „Ook daar is het laatste woord nog niet over gesproken". Dus als Nijpels de vrees uit spreekt dat er bij de plenaire behandeling van de Medianota weer fikse ruzie ontstaat, dan heeft hij gelijk? „Ik kan die vrees inderdaad op voorhand niet wegnemen, nee". Is dat dan niet strijdig met de afspraken? U houdt u dan toch niet aan het zo moeizaam be reikte compromis? „Nijpels doet alsof de CDA- fractie aan dat compromis ge bonden zou zijn. Maar hoewel er intensief vooroverleg is ge pleegd met de fracties, is het een intern compromis van het Kabinet. De CDA-fractie heeft uitdrukkelijk gezegd dat het met een aantal punten grote moeite bleef houden. En ge lukkig heeft het parlement in dit land ook nog iets te zeggen. De VVD heeft kennelijk nogal eens moeite met dat onder scheid tussen Kabinet en Ka mer. Althans als het haar uit komt. Kijk naar de Taiwan- kwestie. Tóen vond ook de VVD dat ze recht had op een eigen mening. Nu, dan ze moet dat ons ook toestaan". „De kwestie van de midden school lag weer iets anders. De VVD verkeerde in de mening dat ze uitdrukkelijke afspra ken had gemaakt met minister Deetman over het aantal expe rimenten. Maar als tegelijk volstrekt duidelijk blijkt dat het CDA daar op geen enkele wijze bij betrokken is geweest, dan moet de VVD niet een verwijt tot mij richten, maar hooguit tot «de minister. Ik plaats dat dus allemaal in de categorie onevenwichtige re acties". De laatste serie opmerkingen van Nijpels hadden betrekking op de kruisraketten. Hij zegt dat het Kabinet zal aftreden, als de Tweede Kamer niet ak koord gaat met plaatsing. „Het Kabinet heeft niets an ders gezegd dan dat het vóór de aanbesteding van de bouw werken in Woensdrecht met een voorstel aan de Kamer zou komen. Dat is dus voor de zo mer van dit jaar. Over het ka rakter van het voorstel heeft het Kabinet zich niet uitgela ten. Het is onjuist te suggere ren dat de regering zich ver plicht heeft met een positief plaatsingsbesluit naar de Ka mer te komen. Integendeel, minister De Ruiter van Defen sie heeft juist gezegd dat met de aanwijzing van Woens drecht niets onherroepelijks gebeurd is. Het Kabinet kan nog alle kanten uit". „Je kunt natuurlijk wel de verwachting uitspreken dat als een voorstel van het Kabinet het niet haalt in de Kamer, er een kabinetscrisis uitrolt. Die verwachting mag je best heb ben en die is misschien hele maal niet onrealistisch. Maar dat is heel iets anders dan dat er afspraken op dit punt zou den bestaan. Die bestaan niet". Heikel Denkt u dat het Kabinet zijn lot zal verbinden aan deze kwestie? „Ach, als het Kabinet met een voorstel komt, dat het niet haalt, kom je in ieder geval in een heel heikele situatie te recht, die heel gemakkelijk kan uitlopen op een crisis. Het zal immers ontzettend moeilijk

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8