ndropovleed an nierkwaal n suikerziekte „Nederland geen bananeschillen- republiek" idvolgers blijven ppeld aan ambtenaren Engeland wil grotere YN-macht in Libanon T wee-verdieners hoeven werkgever niet te informeren PvdA ziet 135.000 nieuwe banen voor jongeren LONDEN ƒ295.- afSIJTHOFFPERS Cijfers Planbureau blijven geheim PAL_ —NENLAND/BUITENLAND CctebeSomarxt ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 |tel vernieuwing ?czct onderwijs jOt Er moet snel een wet oortgezet onderwijs komen vernieuwing voor dit onder legd wordt. Dit staat in een [e Algemene bond voor onder- irsoneel ABOP gisteren heeft t. Kenmerk van die vernieu- •t de vorming van brede scho- rischappen zijn waarin alle jnderwijs samen komen. De ree jaar moet het onderwij- -oor alle scholen in de ge- gelijk zijn. Alle bestaande illen over de jaren 1985 - 1990 ices betrokken moeten wor- j de vernieuwing moet ge- yorden naar een algemeen 1 middenschoolonderwijs. e, Zij len )f n\( was imai iden kokf at li •or a chen hte: Noorwegen wijst Rus uit OSLO Noorwegen heeft een directeur van een Russische importbedrijf uitge wezen. De 35-jarige Granov, directeur van de afdeling tractoren van het bedrijf Konela, moet voor aanstaande dinsdag vertrekken. Hij was pas sinds eind Hij zou een agent van de Russische geheime dienst KGB zijn. Granov verklaarde dat zijn uitwijzing op een vergissing berust. „Ik ben geen agent van de KGB en de Russische ambassade in Oslo heeft de Noorse autoriteiten gevraagd nog eens over hun besluit na te denken. Begin deze maand wees Noorwegen vijf Russi sche diplomaten uit, maar dat heeft niets met de zaak Treholt te maken, zo werd in Olso gezegd. Surinaamse ministers niet beëdigd PARAMARIBO/DEN HAAG De beëdiging van de twee ministerskan didaten van het Surinaam se bedrijfsleven die vol gens een officiële aankon diging gisteren had moe ten plaatsvinden is op het laatste moment niet door gegaan. Dat is vernomen in de Surinaamse hoofd stad Paramaribo. De Suri naamse media hebben niet meegedeeld waarom de beëdiging plotseling niet is doorgegaan. Libische ambassadeur na overleden ROME De Libische ambassadeur in Italië, Ammar Taggazy, is giste ren in Rome overleden aan de verwondingen die hij drie weken geleden opliep bij een aanslag. De 43-jarige Taggazy werd op 21 januari bij zijn wo ning door twee mannen neergeschoten. Hij raakte daarbij ernstig gewond. Een onbekende groepe ring eiste de verantwoor delijkheid op. Raket-granaat treft school in Belfast BELFAST In Belfast is gisteren een raket-granaat, die vermoedelijk IRA-le- den was afgevuurd op een leger-pa- trouille, in een katholieke lagere school ingeslagen. De granaat sloeg door een muur en bleef steken in de achterkant van het schoolbord, waardoor persoon lijke ongelukken uitbleven. Verscheide ne kinderen tussen de vijf en twaalf jaar moesten echter wegens shock worden behandeld. Een politiewoordvoerder zei dat het projectiel van ongeveer honderd meter afstand vanuit een woning was afgevuurd toen een legerpatrouille pas seerde. De bewoners van de woning wa- De IRA-leden wisten te ontvluchten. Wet voor onderwijs gehandicapte kinderen DEN HAAG Er komt nog dit jaar een wet die het onderwijs aan onge veer 100.000 gehandicapte kinderen in ons land regelt, zo heeft het kabi net besloten. Er zullen ongeveer 1000 scholen in het basis- en voort gezet onderwijs onder vallen. De in houd van het onderwijs zal in deze wet vanaf 1 januari 1985 worden ge regeld. Met ingang van 1986 wil het kabinet de bekostiging van het on derwijs aan gehandicapte kinderen rond hebben. Ook zullen de bouw van nieuwe scholen voor dit speciale onderwijs, de aan te stellen leer krachten en de rechtspositie gere geld worden. Tot nu toe kent dit on derwijs geen wettelijke regeling. ?nsc| d" idde[ 11e ondlvan de voorpagina) zijn »U De Sowjet- Tijder en -president, jgstifidropov, is gestor- rt ei| de gevolgen van iarditeking, neuro-s- >nde (een bepaalde r dem bloedvat-afwij- in d; hoge bloeddruk dooterziekte, waarbij Kajonisch onvoldoen- rzijdfcrerking voor com- >rd t| zorgde. Dit blijkt ioorinedisch onderzoek nassii de resultaten gis- alf 1fl officieel door sbureau Tass zijn Ueerd. (felijk overschot van r zal dinsdag worden i het Rode Plein in ijdens deze plechtig- i alle fabrieken van t-Unie op enkele uit jen na voor vijf mi- werk stilliggen. In grote steden en epen zullen saluut- teken van rouw worden afgegeven. De meeste scholen zullen dinsdag geslo ten zijn. Vanaf morgen tot maandagavond zal het stoffe lijk overschot van Andropov in de zuilenzaal van het huis der vakbonden in Moskou op gebaard zijn. Daar zal de be volking afscheid van hem kunnen nemen. Bij de begrafenis van de Sow- jet-leider zal het Westen be halve door de Amerikaanse vice-president Bush door een reeks van andere hoogwaar digheidsbekleders worden ver tegenwoordigd. Namens West- Duitsland zal bondskanselier Helmuth Kohl de plechtighe den bijwonen. In Londen was er sprake van dat premier Margaret Thatcher bij de be grafenis aanwezig zou zijn. De Nederlandse regering zal bij de begrafenis worden verte genwoordigd door minister Van den Broek van Buiten landse Zaken, „zo diens agen da het enigszins toelaat". Met de uiteindelijk verworpen mogelijkheid dat namens de Verenigde Staten president Reagan zelf dinsdag in Moskou je ocherming van een gewapende wacht stond een Ameri- riheidsie gisteren voor de Amerikaanse ambassade in Bei- at G^hten °P transport naar een van de marinechepen voor Bisteren werden vrijwel alle buitenlanders in Libanon acte de présence zou geven, werd gisteren door waarne mers ernstig rekening gehou den omdat de Amerikaanse president met een dergelijk gebaar zijn toenaderende toon van de laatste weken jegens de Sowjet-Unie kracht had kun nen bijzetten. Sommige advi seurs van de Amerikaanse president waarschuwden ech ter dat een dergelijke geste als ongeloofwaardig zou kunnen overkomen. President Reagan heeft van de oppositie binnen de VS toene mende kritiek gekregen op zijn Oost-West-politiek en op het feit dat hij als enige na- -oorlogse Amerikaanse presi dent nooit zijn Russische te genvoeter heeft willen ont moeten. Reagan's rivalen van de Democratische Partij bij de presidentsverkiezingen eind dit jaar, verklaarden gisteren in meerderheid dat de Ameri kaanse president volgende week naar Moskou moest gaan als signaal dat Amerika een eind wil maken aan de koude oorlog. Walter Mondale, John Glenn en Gerry Hart riepen op tot zo'n „nieuwe start". Al leen de democratische neger- kandidaat Jesse Jackson ver klaarde dat Reagan hypocriet zou handelen door nu plotse ling in Moskou op te duiken. Het dilemma voor de Ameri kaanse president was of hij in derdaad niet al te snel van houding zou veranderen door Andropov mede ten grave te gaan dragen. Zijn conservatie ve achterban had hem dat kwalijk kunnen nemen, te meer nu Reagan volgens Ame rikaanse 'haviken' ten onrech te ook al in Libanon wijkt voor toenemende Russische in vloed. President Reagan ver bleef gisteren op zijn ranch in Californië. De Amerikaanse president is ook niet naar de begrafenis van Andropov's voorganger Brezjnjev gegaan, maar zond toen Schulz en vi ce-president Bush. In Amerikaanse regerings kring viel gisteren ongerust heid te beluisteren over de veronderstelling dat het Russi sche militaire establishment tijdens de langdurige ziekte van Andropov aan invloed heeft gewonnen op de burger- -partijleiding en daarom ook de doorslag kan gaan geven in het opvolgingsbesluit. Voorts voorziet Washington dat na de aanstelling van een nieuwe Sowjet-leider er een periode van stagnatie in het Russische buitenlands beleid zal ontstaan, omdat de nieuwe sterke man zijh beleid zal moeten uitzetten en er de steun van het Politbureau voor winnen. Zulks vermin dert weer de kans op een spoe dige wending in de Oost-West relatie, c.q. hervatting van het ontwapeningsoverleg. iG De arbeidsvoorwaarden van ambtenaren en van salarisontwikkeling bij de overheid volgen de irs zullen ook in de toekomst aan elkaar gekoppeld öremier Lubbers na afloop van de ministerraad laten ■or zowel de ambtenaren als trendvolgers werkt de ian een regeling waarbij zij globaal de financiële ruim- t voor de arbeidsvoorwaarden, maar waarbij die ruim- feg met de vakbonden wordt ingevuld. Minister De bciale Zaken) werkt aan een wetsontwerp waarin de Hpor de trendvolgers wordt vastgelegd. leim, i rop hi IELS iKALSJE 2O0EEL\M\H h'J HOUDT. WfWCM SCHEID Wn NierV/w piEfitW (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Engeland wil een grotere VN-macht, die de plaats van de multinationale vredesmacht zou moeten innemen na een terug trekking van Amerikaan se, Franse en Italiaanse troepen. Dit heeft het En gelse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren gezegd. Engeland wil eerst nog met de andere landen die troepen le veren voor de multinationale vredesmacht (Verenigde Sta ten, Italië en Frankrijk) ont moeten om te praten over de toekomst van de vredesmacht. De Verenigde Staten staan welwillend tegenover een uit breiding van de Unifil, de VN-macht die nu in Zuid-Li- banon is. De VS, Engeland en Italië zijn gisteren begonnen met het te rugtrekken van hun troepen van de multinationale vredes macht. De 115 man sterke En gelse troepenmacht is al naar schepen voor de kust overge bracht, evenals een aantal Amerikaanse mariniers. Wan neer de Italiaanse troepen zich precies zullen „hergroeperen" was gisteren nog niet bekend. De Franse troepen worden niet teruggetrokken. Honder den Engelsen, Amerikanen en burgers van vele andere natio naliteiten zijn gisteren met be hulp van legerhelikopters Li banon ontvlucht. De meesten zijn op schepen voor de kust in veiligheid gebracht. Premier Lubbers heeft giste ren na de ministerraad gezegd dat er nog geen plannen zijn Nederlanders uit Libanon te evacueren. Voor het Neder landse onderdeel van de Uni- fil-troepen in Zuid Libanon bestaat op dit moment geen gevaar. In Libanon zit een be perkt aantal Nederlanders die voornamelijk getrouwd zijn met inwoners van Libanon of van andere landen. Israëlische gevechtsvliegtui gen voerden gisteren bombar dementen uit op het bergachti ge gebied ten oosten van Bei roet, dat onder controle staat van Syrische troepen en isla mitische milities. Het ging op nauwkeurige aanvallen op „hoofdkwartieren van terro risten", aldus Israël, die wer den gebruikt als uitvalsbases voor terreurdaden. Donderdag vuurden onbekenden vanuit zuid-Libanon twee raketten af op het noorden van Israël en de luchtaanval was kennelijk een vergelding voor deze daad, waarbij geen slachtoffers vie len. Syrië verklaarde dat bij de luchtaanval verscheidene huizen zijn vernietigd en slachtoffers zijn gevallen on der de burgerbevolking. CDA-VOORZITTER BUKMAN: BREDA CDA-voorzitter Piet Bukman vindt dat VVD-leider Ed Nijpels moet ophouden te doen alsof er elke dag een kabinetscrisis kan komen. „We leven niet in een bananeschillenrepubliek, waar kabinetten slechts dagwaarde hebben," aldus Bukman vanochtend op een congres van zijn partij in Breda, gewijd aan de verkiezing van het Europees parlement op 14 juni van dit jaar. Bukman zei in zijn rede ook dat de christen-democratie een ei gen weg volgt, die niet gelijk op loopt met die van andere poli tieke stromingen. Samenwerking tussen politieke partijen is na tionaal en internationaal gebonden aan plaats, tijd en doel. „Zo hebben we nu een coalitie met de liberalen, een zakelijke poli tieke overeenkomst voor vier jaar, en niet op kwartaalbasis zoals Nijpels ons soms lijkt te willen aanpraten". Bukman zei de in druk te hebben dat velen in de VVD de coalitie redelijk stabiel en hecht vinden en het beleid van het kabinet steunen, omdat zij dat als vruchtdragend beschouwen. Het CDA-congres is bijeen om het verkiezingsprogramma van de Europese Volkspartij, waarin een aantal christen-democrati sche partijen samenwerken, goed te keuren. Bouke Beumer zal evenals vorige keer de CDA-lijst aanvoeren. DEN HAAG Werknemers die hun werkgever in het kader van de wet twee-verdieners niet willen laten weten of zij sa menwonen en met wie, en hoeveel deze persoon verdient, wor den niet automatisch gezien als alleen-verdiener. Zij kunnen zich tot de belasting-inspecteur wenden en hun ge gevens daar indienen. Indien daarbij aangetoond kan worden dat men geen alleen-verdiener in het kader van de wet is, wordt alsnog een reduktie van loonbelasting gegeven. Dit zal in juli gebeuren in de vorm van een eenmalige rechtstreekse uitkering. De ministerraad is met een hiertoe strekkend wetsvoorstel van staatssecretaris Koning (Financiën) akkoord gegaan. AMSTERDAM De PvdA wil door middel van onder andere arbeidstijdverkorting 135.000 banen per jaar voor jongeren scheppen. Dit staat in de discussienota „Je bent jong en je kunt wat'die een werkgroep van de PvdA heeft opgesteld. De opstellers van de nota willen een versnelde arbeidstijdver korting naar een 36-urige werkweek in 1986 en naar een 32-uri- ge in 1988. Wettelijk zou dan bovendien geregeld moeten wor den dat jongeren onder de 23 jaar, die nieuwkomers zijn op de arbeidsmarkt, direct al 32 uur gaan werken. Verder zouden dan zoveel mogelijk andere nieuwkomers nu al 36 uur moeten gaan werken en na 1986 32 uur. Volgens de werkgroep levert dit 45.000 tot 55.000 arbeidsplaatsen op, wat gelijk is aan de jaarlijk se stijging van de jeugdwerkloosheid. De werkgroep wil verder 50.000 nieuwe banen scheppen door het zogenaamde „terugploegen" van de uitkeringen. Dat bete kent dat uitkeringsgeld gebruikt wordt voor het creëren van werkgelegenheid. Dat zou moeten gebeuren bij de overheid, in de kwartaire sector en in projecten die jongen zelf opzetten. De overige banen in het plan worden ondermeer gevonden door de werkgevers te verplichten meer stage- en leerlingenplaatsen te scheppen. De kosten voor de overheid schat men op 300 miljoen gulden. PLAN EG: Hulp arme landen hangt af van naleving mensenrechten BRUSSEL Nederland wil er duidelijk aan vasthouden dat in de nieuwe conventie tussen de EG en 64 ontwikke lingslanden het element van de handhaving van de men senrechten tot uitdrukking wordt gebracht. Dat blijkt uit wat de Nederlandse staatsse cretaris van buitenlandse za ken, dr. Wim van Eekelen, vrijdag in Brussel heeft ge zegd. De ontwikkelingslanden voelen nog steeds niets voor een verwijzing naar de men senrechten in een nieuwe EG-ACS-conventie. Hun voor zitter, de minister van buiten landse zaken van Jamaica, Shearer, zei vrijdag op een persconferentie: „Er bestaat geen onenigheid over het be lang van mensenrechten". Met uw krant naar incl. bezoek aan de musical Evita. Londen, de bruisende wereldstad heeft een overvloed aan bezienswaardighe den. Oude tradities handhaven zich naast moderne attracties en maken •deze wereldstad tot een aantrekkelijk reisdoel. Vrijdag 24 februari a.a. ver trekken we weer met een luxe goedver- warmde touringcar voor een drie daagse trip naar de Engelse hoofdstad. Het verblijf aldaar is in het Queenshotel op basis van halfpension (diner, logies en Engels ontbijt). Zaterdagmorgen is er gelegenheid In de Londense City te winkelen, 's middags Is er onder leiding van een Nederlands sprekende gids een sightseelngtour door Londen en wordt gelegenheid geboden tot een bezoek aan Westminster Ab bey, de St. Pauls Cathedral en de Tower. Zaterdagavond wordt In het Prince Edward Theater de bekende musical Evita useum Madame Tussaud of de bekende markt Petticoat n kost slechts Toeslag eenpersoonskamer f 50.-, reisverzekering 6.- per persoon 5.- pollskosten. In de prijs zijn begrepen: de busreis heen en terug overtocht Zeebrugge-Dover/Dover-Calals kamer met douche en toilet op basis van halfpension 2x logies ontbijt en 2x diner) stadsgids sightseeingtour Londen entree Prince Edward Theater Niet inbegrepen de eventuele overige entrees en andere persoonlijke uitgaven. Inlichtingen en boekingen telefo- nisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vesti gingen Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spul, en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-19066il DEN HAAG Het kabinet is niet van plan de deze week uitgelekte cijfers van het Cen traal Plan Bureau (CPB) over de effecten van het kabinets beleid in de komende jaren, openbaar te maken. Volgens het kabinet gaat het bij de cijfeis om vingeroefe ningen van het CPB ter voor bereiding van een advies aan het kabinet over het te voeren beleid. Aan dat advies wordt nog volop gewerkt. De gege vens kwamen deze week in de openbaarheid en behelzen de conclusie dat het kabinetsbe leid resulteert in een hogere werkloosheid, geen extra in vesteringen in de industrie op levert en een niet noemens waardige daling van het finan cieringstekort tot gevolg heeft. Minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) heeft in een brief aan de Tweede Kamer laten weten dat het om bere keningen gaat in het prilste stadium van het advies. „Monster proces" tegen Molukkers uitgesteld ROTTERDAM De kanton- rechter-procedure tegen 96 Molukse gezinnen uit de Ca- pelse wijk Oostgaarde, met als inzet uitzetting wegens huur achterstand, is te elfder ure voor een week uitgesteld. De procedure zou gisteren plaats vinden. Tot uitstel is besloten in af wachting van de uitkomsten van overleg dat onder leiding van het ministerie van bin nenlandse zaken wordt ge voerd over de woonlastenpro- blematiek in de Molukse wijk in Capelle. Door de huur-in- houdingsactie van de Moluk kers derft de betrokken wo ningbouwvereniging maande lijks 60.000 gulden aan inkom sten. Voorstel werkgevers: „Ontslag moet kunnen zonder vergunning" SAS VAN GENT De cen trale werkgeversorganisaties willen in het overleg over wij ziging van het ontslagrecht een „ontslagverbodenstelsel" introduceren. In het kort bete kent dit stelsel dat werkgevers werknemers mogen ontslaan zonder ontslagvergunning van het Gewestelijk Arbeidsbu reau, tenzij de werknemers zich binnen een bepaalde, kor te termijn, bij het GAB verzet ten. Voorzitter S. van Eijkelenburg van de christelijke werkgevers (NCW) onthulde dit gisteren in Sas van Gent voor de Bran- bants-Zeeuwse Werkgevers vereniging. De Stichting van de Arbeid brengt eind deze maand een rapport uit over een versoepeling en versnel ling van de huidige GAB-pro- cedures. Die procedures zijn volgens de werkgevers zo knellend dat niet snel genoeg kan worden ingespeeld op ver anderde marktsituaties en nieuwe technologische ont wikkelingen. FNV, CNV en de vakcentrale MHP hebben het plan van de werkgevers in woedende bewoordingen van de hand gewezen. Vrees voor huurstijging winkels door WIR-maatregel DEN HAAG De winkelhu- ren dreigen met 14 procent te stijgen als gevolg van het wetsontwerp tot vereenvoudi ging van de Wet Investerings rekening. De Raad voor het Filiaal en Grootwinkelbedrijf heeft hiervoor gisteren ge waarschuwd. Om misbruik van WIR-gelden door instel lingen zonder winstoogmerk (bij voorbeeld lagere overhe den) tegen te gaan, heeft het kabinet besloten nieuwe ge bouwen niet meer voor WIR- -premie in aanmerking te la ten komen. Aangezien de WIR-premie op nieuwe gebou wen 14 procent bedroeg, zullen de huren van nieuwe winkel ruimten met hetzelfde percen tage stijgen. De hoogte van de WIR-premie werd namelijk doorberekend in de huurprij zen. Gezien de toch al onder druk staande rendementen en weinig florissante vooruitzich ten ten aanzien van de beste dingen van de consumenten, zal deze ontwikkeling leiden tot leegstand en een verschra ling van het winkelaanbod, al dus de raad.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5