We mogen èwoon niet erliezen Philidor en LSG nemen eerste hindernis Ikemade maakt zich op voor werelduurrecord zaalvoetbal ,/LGB VEDETTE STAN VAN ,KUM OVER TOPPER MET AZC: LEIDEN £eidM<2owumt ZATERDAG 11 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 Du ij ir De Zijl/LGB ?mtle precies een ïenpden de met AZC uit toppositie in de vadse waterpolo- !e t door met 10-6 Jj/De Robben te e. Wat het meeste ~dens die in Hil- ifgewerkte partij 6 Stan van Belkum _4iaal tot een tref- jflji. Iets wat eerder Hlechts in de uit- P tegen AZC/Mi- ^beurde. Over die m tiviteit, praat de Sal jaren de top- t domineert in ng aan de Oude ÜJJitkijkend op de Ti. j eens De Leidse m te stond en waar j°*pKum zijn eerste t de zwemwereld pS, gaat hij tevens nna;nl! scheidsrechterij, srlands team, de p^hstroom rond een enl vertrek naar het -nhetd én de wed loop De Zijl van- s.dci eigen huis tegen ient Bit. r' ',erug naar zaterdag- le wedstrijd tegen oach Rob Schouten bedekte na afloop de schot loosheid van Stan van Belkum met de mantel der liefde, door de stellen dat zijn pupil dan weliswaar niet gescoord had, maar wel degelijk nuttig werk had verricht. Onder meer door veel man-meer-situaties te creëeren. Dat er in numerieke meerderheid slordig met de kansen werd omgesprongen lag volgens Schouten niet aan Stan van Belkum. Het corpus delicti daarover: „Rob heeft daar wel een beetje gelijk in, maar je kunt er toch niet om heen dat ik in zulk soort duels móet scoren. Maar zaterdag girig het gewoon niet. Ik ge lóóf dat ik maar vier ballen op De Bie heb geschoten. En dat is yeel te weinig. Maar ik blijf erbij dat er niets aan de hand was geweest als we beter ge bruik hadden gemaakt van de ovèrtal-situaties". In die geval led kreeg Van Belkum per soonlijke dekking. Een tacti sche zet, waarmee De Zijl re kening had gehouden: „We hadden afgesproken dat de mah bij de paal eruit zou ko men. Dat gebeurde niet. Bo- veridien lag mijn broer Alex vaak zo vrij als een vogel. Maar ja, achteraf is het altijd gemakkelijk praten, in de wedstrijd moet je die dingen zierj". Rob Schouten heeft deze week gebruikt om dat soort dingen bij te schaven. Tegen AZC mag het immers niet weer misgaan. „Voor ons is het er op of er onder", weet Van Belkum. „Het is de laatste kans om nog een rol van betekenis in de competitie te spelen. We ko men AZC na vanavond welis waar nog tweemaal in de play off's tegen, maar als je in eigen bad al niet eens kunt winnen zie ik het voor de daarop vol gende keren ook niet zitten". Van Belkum bewaart overi gens weinig prettige herinne ringen aan de vorige confron tatie met het Alphense team. Toen ging er het nodige mis en stapte Van Belkum woe dend op de heren arbiters het water uit. Een actie die hij ge paard deed gaan van de op merking „Als ze zo blijven fluiten, kap ik ook met het Nederlands team", aan het adres van toekijkende bonds coach Denes Pocsik. Van Bel kum: „Van te voren hadden we afgesproken ons niet gek te zullen laten maken. Maar een maal in het water zagen we die arbiters de ene vreemde beslissing na de andere nemen. Jaren van training worden op zo'n moment verpest en ik kan me dan niet inhouden". Hekelen Volgens Stan van Belkum vecht De Zljl/LGB vanavond voor een laatste kans om een rol van betekenis In de competitie te spelen. „Verlies Je In eigen huls van AZC dan kan Je het In de komende twee play-off duels ook wel vergeten". Overigens gaf dat incident voor Van Belkum geen aanlei ding om „op de man te gaan spelen". Niet de bewuste arbi- ters, maar de bond die scheids- Geruchten rechters wedstrijden toewijst, wordt door Van Belkum gehe keld. „In Nederland zijn er zo'n drie vier toparbiters. Worden er topduels afgewerkt dan moet je daar die goeie jon gens bij hebben. Maar wat doet de KNZB? Die laat die top- scheidsrechters aan de kant. Afgelopen zaterdag bij De Robben bijvoorbeeld, zat Fred van Dorp, één van de beste, als toeschouwer langs de kant, terwijl hij ons wel floot toen we een in principe onbelang rijke partii tegen degradatie kandidaat Het Y speelden. Dat is toch krankzinnig. Bij een partij waar grote belangen op het spel staan moet je scheids rechters langs de kant hebben die respect afdwingen en de wedstrijd niet uit de hand laat lopen. Daar is immers nie mand mee gebaat". Bijna traditioneel doen over Stan van Belkum ook dit jaar weer de nodige geruchten de ronde. Neerlands meest geta lenteerde aanvalsspits zou de meest fantastische aanbiedin gen uit het buitenland hebben gehad. „Ach. als je op geruch ten moet afgaan, speelde ik al iaren bij Barcelona. Ik vind het weinig zinvol om op praat jes in te gaan. Natuurlijk word je tijdens internationale toer nooien weieens „gepolst", maar dat zijn tot nu toe vage contacten geweest. Ik richt mi" voorlopig op de Nederlandse competitie en natuurlijk op de Olympische Spelen". In de voorbereiding van dat komende zomer in Los Ange les te houden evenement oogstte de al eerder opgevoer de bondscoach Pocsik nogal wat kritiek. Met name daar waar het zijn selectiebeleid aanging. Via de achterdeur zijn AZC-doelman Ruud Mis- dorp en HZC-speler Ronald Hermsen inmiddels weer tot het keurkorps toegelaten. „Al- phenaar" Jan Evert Veer vond de voordeur echter op slot. „Om wille van de sfeer in de ploeg", was het argument van Pocsik daarvoor, wetend dat anders een aantal Robben zou afhaken. Een aantal waterpo- lo-insiders meent dat de bondscoach daarmee een van de troeven thuis laat. In het officiële bondsblad gaven de ingewijden de naar hun me- daarin opmerkelijk vaak. Van Belkum: „Ik zou met de selec tie van Jan Evert Veer geen problemen hebben. Argumen ten als „omwille van de sfeer" vind ik weinig steekhoudend. We gaan naar Los Angeles om te presteren, niet voor de ge zelligheid". En ook vanavond staat het woord presteren cen traal. Voor De Zijl is het im mers een zaak van erop of er onder... LEIDEN In een wed strijd,die door RAG de Graaff omschreven werd als „typisch beker-ge- klungel", heeft meervou dig Nederlands-kampioen Philidor afgerekend met het vertegenwoordigde viertal van de LSB, Voor schoten. Ook het LSG- kwartet heeft zonder kleerscheuren de eerste toets doorstaan. Slachtof fer was het Amsterdamse VAS/XSC, dat in de laat ste KNSB-ronde ook al de krachtige hand van het Leidse schaak mocht voe len. Het eerste punt van LSG-zijde was afkomstig van Leon Ko- nings. Vanuit een optisch vrij rommelige stelling wist hij Wolthuis een stuk te ontfutste- len, waarna laatstgenoemde het snel voor gezien hield. Als tweede scoorde Dirk Sikkel. Opponent Van Haastert over zag vlak na de opening een penning, probeerde nog in troebel water te vissen, maar werd netjes aan het lijntje ge houden door Sikkel. Henk van Putten, die tot schrik van zijn teamleider rondbazuinde „de grenzen van het schaakspel te willen verkennen" verkreeg met enkele spectaculaire wen dingen een wit paard achter de zwarte linies. Toen het beest daar even later werd op gesloten bleef hem niets an ders over dan een remise-af wikkeling. Met het oog hierop besloot kopman Charles Kuij- pers vanuit een gelijke stelling op alles of niets te spelen. Het draaide uit op niets, hoewel Plukker in de vluggerfase nog wel een onreglementaire zet op het bord bracht. Kuijpers wenste hier echter niet van te profiteren (2.5-1.5). Het is gebruikelijk dat naast de KNSB-verenigingen ook een onderbondsclub een po ging mag wagen. Dit jaar was Voorschoten uitverkoren en moest direct al tegen Philidor optornen. Na een wisselvallige wedstrijd ging de winst uitein delijk toch naar de sterkste. RAG de Graaff stond na 18 zetten totaal gewonnen tegen Frans Erwich, maar eéft zet la ter waren de rollen vierkant omgedraaid. Erwich kon de onverwachte weelde echter niet dragen en de partij ein digde in remise. Ook Joop Pi ket kwam, met een kwaliteit en een pion achter, straal ver loren te staan. Aalglad wist de Philidor-speler er nog remise uit te peuren. De enige regel matige partij was die tussen Aart Huyzer en Peter Gelpke. Met vaste hand scoorde Gel pke het volle punt Marcel Pi ket tenslotte had tegen Frits Fritschy een kansrijk kwali teitsoffer over zich heen ge kregen. In de complicaties greep Fritschy echter^ mis, waarna Ma stand op 3-] Conflict Het conflict tussen Katwijk en Voorschoten betreffende het niet opkomen van laatstge noemde wegens te slechte weersomstandigheden begint dreigende vormen aan te ne men. Competitieleider van der Pol, die op het kritieke mo ment onbereikbaar was, heeft besloten de regelementaire nullen in te trekken en de vier hangpartijen alsnog uit te la ten spelen c.q. te arbitreren. Katwijk heeft hiertegen on- middelijk beroep aangetekend. 'Woordvoerder Wilfried Bin nendijk: „Voorschoten wilde perse óp de uiterste datum (14 dagen na de wedstrijd) uitspe len, dus was er geen tijd meer voor uitstel. Bovendien werd pas 's avonds zeven uur con tact met ons opgenomen, wat natuurlijk veel te laat is. Daar komt bij dat de afstand Kat wijk-Voorschoten hooguit 7 km. is en het openbaar ver voer reed, afgezien van een kleine vertraging, normaal. Het argument dat sommige spelers van ver moesten ko men gaat helemaal niet op. Daar moet je gewoon rekening mee houden als je je club kiest" Juridisch lijkt Voor schoten inderdaad geen poot om op te staan te hebben, maar omdat het hier gaat om een beslissende wedstrijd in de promotieklasse gaat spelen er ook nog andere factoren mee. De ad-hoc commissie zal er zijn handen aan vol hebben. eC DE Vier maanden nu al, duren in Het Alkema- 'oorbereidingen die uiteindelijk tot een geslaagde het werelduurrecord zaalvoetbal moeten gaan lei- oel!team dat op 30 maart om 19.00 uur in de sporthal zl«prong" in Roelofarendsveen een begin zal maken wa:ordpoging is nu immers al vier maanden intensief Eerst in de school De Koperwiek in Oude Wete- tju al weer enige tijd in de Oude Weteringse LTS. flecteerde team doet momenteel eenmaal per week lietraining, tevens wordt wekelijks een oefenwed- >eeld. Trainingen die als „extra" moeten worden •QQjdat alle deelnemende spelers buiten het verband liorT'ordpoging om ook nog eens volop in veld- en zaal- uitrband actief zijn. Het is de bedoeling op 30 maart 's avonds om 19.00 uur te starten met zaalvoetballen en daarmee door te gaan tot 23.00 uur de volgende dag. Gespeeld zal worden tegen telkens „verse" teams. Zo zal er een ontmoeting zijn met een forma tie van plaatselijk en landelijk bekende prominenten en wordt een wedstrijd gespeeld tegen een Veronica artiesten team met onder anderen Ron Brandsteder. Voorts zullen be- drijfsteams van sponsors en ploegen van (zaal) voetbal vereni gingen als tegenstander fungeren. Peter Muller doelverdediger van Alkmania zal dertig uur als coach optreden. Jacques Bouwmeester, keeper van het eerste Hanepoelzaal-voetbalteam, is trainer, tevens coach. Een functie die overigens ook is toebedeeld aan Monique van der Meer, keepster van het eerste handbalteam van OASE. De giropediste uit Oude Ade, Inge van Klink, neemt pro deo de voetverzorging voor haar rekening, terwijl notaris Mous- sault zes getuigen zal beëdigen om hem van tijd tot tijd waar te nemen, vanaf twee uur voor de aanvang van de wedstrij den tot aan het einde toe. Vier fysiotherapeuten, twee gedi plomeerde masseurs en een diëtiste zullen de poging even eens dertig uur begeleiden. Omdat de entreegelden bestemd zijn voor de Alkemadese EHBO, wordt getracht de dertig uur durende poging kosten dekkend te laten zijn door middel van sponsoring. Dat laatste is echter nog niet helemaal gelukt. Gezocht wordt nog altijd naar sponsors voor goederen in natura, zoals voeding en (nog meer) kleding. Ook omroepapparatuur heeft men nog nodig. Tot slot vereist het Guinness Book of Records dat een record- poging voortdurend gefotografeerd wordt om een geïllus treerd logboek te kunnen samenstellen. „En deze fotograaf heeft zich nog niet aangemeld", laten de organisatoren we ten. De definitieve selektie is als volgt: Rens de Jeu (keeper), Loek van 't Hart (keeper/speler). Overige spelers: Joep Ves- seur, Peter van der Meer, Jos van der Holst, Pim Tuithof, John Koek en Paul Hoogenboom. Als reserves zijn aangewe zen: Paul van Klink (een van de initiatiefnemers van de re cordpoging) en Wouter van Kouwen (tevens reservekeeper). I dé fusie gaat weer nos het laatste woord n daardoor kunnen Hutspo(r)t voorlopig tijdje doorgaan met ondigen van door ons yv,'s samenraapsels. Bos- i de FC, OGVNALB- itie) en dat soort on blij ft allemaal kun- Itie van deze rubriek pc/jf blij mee. Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter (2) k is ook Cor van ji en gelukkig met de gang van zaken. De afdelings administrateur met veel inte resse voor competitie-indelin gen, was immers nogal bang dat hij nauwelijks clubs zou overhouden in zijn zondagse afdeling. Nu die fusie even wel van de baan is, kan hij ook al omdat de betrokken verenigingen blijkbaar niet anders willen gewoon op dezelfde basis blijven „door modderen En dat is toch mooi een ge lukje bij een ongelukje, niet waar? Fusie (3) Trouwens, Wij van Hutspo(r)t vroegen ons toch al af waar Van Steijn en de zijnen zich de laatste maanden nu zo druk over maakten. Nog even afgezien van het feit dat ASC aan het einde van dit seizoen gewoon keurig in de afdeling terugkeert en dat ZLC zondag nog altijd bestaat; het was toch al lang bekend dat die fusie geen doorgang zou vin den? Zo lang VNA nog blauwwit ters in hart en nieren telt; zo lang er nog Oranje Groen le den met dezelfde kleur bloed bestaan en zo lang Leidse Boys nog echt roodwitte basis spelers telt, zal die fusie wel nooit doorgaan. Hoe verstan dig de door die leden van die clubs gekozen besturen ook zijn; hoe noodzakelijk een dergelijk samengaan ook is: een fusie aan de Boshuizerka- de? Vergeet 't maar... Degradatie? We hebben er nog eens over nagedacht, maar het gaat toch wat te ver om Quick Boys, zo als wij dat maandag in onze kolommen deden, nu als de gradatiekandidaat nummer twee in de eerste klasse B van het zaterdagvoetbal aan te wijzen. Ten eerste staan de Katwijkers nog lang niet op de voorlaatste plaats van de ranglijst, ten tweede komt er aan het eind van deze voet baljaargang, door een ver sterkte promotieregeling, maar één ploeg in aanmer king voor een stap terug. Een team dat dan ook nog eens de kans krijgt om in een degradatiecompetitie met de hekkesluiters van de twee resterende eerste klassen het vege lijf te redden. Kortom, we houden het er voorlopig dan ook maar op dat Volendam, gezien de hui dige achterstand van vijf pun ten op nummer voorlaatst, in 1B het enige kind van de re kening zal gaan worden. Clubliefde Joop Riethoven keert dus niet terug bij „zijn Swift. De leden van de Leidse wie lerclub verkozen tijdens de, mede door het optreden van de „actiegroep Zandbergen" noodzakelijk geworden Alge mene Leden Vergadering de huidige praeses Cock van der Hulst boven Cees Valentijn en voorkwamen met die beslis sing (indirect) de rentree van Riethoven. Van der Hulst im mers, voelt er maar heel wei nig voor om met de erevoor zitter van zijn club in een be stuur te gaan zitten. Zoals hij tevens niet wenst samen te werken met personen die een al te nauwe band met Rietho ven hebben. In het door de vergadering naar voren ge schoven tweetal Koornstra en Van Duivenbode ziet Van der Hulst het derhalve ook niet zo zitten. Een star ogende houding, waarin Wij van Hutspo(r)t (bijna) altijd bereid tot over leg, discussie en positief mee denken ons zo op het eerste gezicht nu niet direct konden vinden. Totdat die eerste op merking, door Koornstra ge maakt nadat de ALV zich voor Van der Hulst had uitge sproken, tot ons doordrong. Die opmerking dat „Swift door deze beslissing wel een clubsponsor was misgelopen". In samenwerking met de ere voorzitter was Koornstra, zo bleek, er in geslaagd een aan nemingsbedrijf te interesseren nu Van der Hulst bleef, lek ker niet door. Een fraai staaltje van onzelf zuchtige, pure „clubliefde", waardoor de redactie van deze rubriek zich plotseling volledig kan vinden in de op stelling van de veldrijdende Swift-voorzitter en de zijnen. Molentje Hebben wij vorige week naar aanleiding van het korfbal- treffen tussen Fides Pacta en LDO eindelijk het tijdrekken- de fenomeen „molentjes draaien" behandeld, komt PKC, en opnieuw tegen de Star? Leidse Fusieclub, met een nog fijner voorbeeld. Niet zes, niet zeven, maar acht minuten voor tijd, besloot PKC zater dag in Papendrecht (bij een gunstige stand van 11-7) al tot het draaien van molentjes. Een duizelingwekkende be zigheid die tot fraaie beelden leidde. Een tegen de korfbal- paal leunende Robin Somme- ling bijvoorbeeld. En verschil lende andere Leidse spelers die er maar gewoon bij gingen zitten. Een staaltje van „anti- korfbal" werd het optreden van PKC naderhand ge noemd. Maar daar zijn wij het echt niet mee eens. Korfbal wordt, op dat niveau zeker, gespeeld om te winnen. En als de molentjes en bijbehorende wieken binnen de reglemen ten van de Korfbalbond pas sen en je kan er ook nog eens mee winnen, dan zien wij daar niets „anti's" in. Sterker nog, wij wachten vol t/-/i\ spanning af tot het moment J\.(lj3pstuk daar is dat een knap gestarte ploeg na vijf minuten spelen tot het betere sluit om de vroeg verkregen 2-0 voorsprong tot aan het eindsignaal in molenvorm vast te houden. Al was het alleen maar om de reglementenbonzen definitief de ogen te doen openen. Een paar minuten draaien zet wat dat betreft immers nauwelijks zoden aan de dijk... Kees: „Toch benieuwd of Jan er uit Vliegt".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11