TAFEL Vredesinitiatief paus in conflict Libanon Lubbers wil gesprek met Raad van Kerken HLLIi'l £c4cLe@oma/t kerk wereld HP deQpGNE weer brieuen lezers KORTE METTEN KRO heeft met 1-2-3-show via sluipweg betaal-tv VS voor nieuwe keus ACHTERGROND £&idóc Somant DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 PA($g' Paus Johannes Paulus II heeft zijn hele gewicht en prestige in de schaal geworpen om de strijd in Beiroet te laten ophou den, zo meldt onze cor respondent in Rome. Sinds dinsdagavond wor den „persoonlijke bood schappen" uitgewisseld 'met de leiders van de landen die bij het Liba nese conflict betrokken zijn. President Reagan heeft een boodschap uit het Vaticaan ontvangen, evenals president Assad van Syrië. De paus heeft ook „andere verant woordelijke leiders" aange schreven, maar wie precies is nog niet door het Vaticaan bekend gemaakt. Aan alle geadresseerden wordt drin gend verzocht „hun invloed aan te wenden om een eind te maken aan de bombarde menten in Beiroet en om een staakt-het-vuren tot stand te brengen, dat het zoeken naar een oplossing van het conflict mogelijk maakt". De paus onthulde dit opmer kelijke vredesinitiatief giste ren tijdens zijn wekelijkse al gemene audiëntie. „Ik ben diep geroerd door zoveel lij den van de Libanese bevol king. en ik maak me ernstig bezorgd over het voortbe staan van Libanon als land. Ik yraag de hele kerk om te bidden voor Libanon. Nie mand kan aan dit lijden van de Libanezen voorbijgaan". Het Vaticaan heeft altijd ge streefd naar een dialoog en naar een uiteindelijke ver zoening tussen de verschil lende ethnische en religieuze gemeenschappen die Libanon rijk is. Tegen een opdeling van het land heeft de paus zich altijd verzet. Op presi dent Gemayel. die nu buiten spel staat was de hoop geves tigd een modus vivendi tus sen de Libanese volkeren en culturen te vinden en uitein delijk de nationale eenheid te handhaven. Op het ogenblik delven de christenen het on derspit tegen de moslims. Be twijfeld mag worden of zij ooit nog die belangrijke rol in de Libanon zullen kunnen spelen als hen in het verle den was toebedacht. De lei der van de Grieks-katholie ken in Libanon patriarch Maximus V. die nu in Rome is, heeft de Libanese moslims gevraagd „geen bloedbad aan te richten onder de christe nen van Beiroet". Hij schat, dat ongeveer honderddui zend christenen in levensge vaar verkeren, afgezien van de tientallen kerken en kloosters die met verwoes ting worden bedreigd. „Van morgen bereikte mij de me dedeling, dat al drie christen families geheel zijn uitge moord in West-Beiroet", zo zei de patriarch gisteren op een persconferentie. „Als het waar is, dat de moslims zich vergrijpen aan de christenen in West-Beiroet, zou dat een schande zijn voor de hele is lam". Premier Lubbers heeft de Raad van Kerken gisteren in een brief uitgenodigd voor een gesprek met een kabi netsdelegatie over de sociaal- economische problemen in ons land. De minister-presi dent beantwoordt met zijn uitnodiging een brief aan hem van de Raad van Ker ken. waarin kritiek wordt geuit op de manier waarop de regering de problemen aanpakt. Lubbers erkent in zijn brief dat het stelsel van sociale ze kerheid onder druk staat. „Ik onderschrijf uw zorg over ge voelens van angst, onzeker heid en apathie die bij men sen in deze tijd kunnen opko men", aldus de premier. De Raad van Kerken wil volgens Lubbers het huidige stelsel handhaven met toe voeging van een aantal rech ten op het gebied van eman- ciale zekerheid voldoet niet meer op alle punten aan de bedoelingen die wij ermee hadden, schrijft Lubbers. Hij houdt de raad voor, dat meer gelijkberechtiging „een aan zienlijke verzwaring van de financiële problemen op roept". Kruisraketten Gisteren heeft de Raad van Kerken besloten met de Tweede-Kamerfracties van de drie grote partijen, CDA, PvdA en VVD, in gesprek te gaan over de besluitvorming van het parlement met be trekking tot de eventuele plaatsing van kruisraketten. In die gesprekken wil de raad opnieuw zijn standpunt duidelijk maken, dat vrede en veiligheid niet zijn ge diend met de plaatsing. Aan de kleine partijen in het par lement zal worden gevraagd of zij een dergelijk gesprek op prijs stellen. De raad spreekt zich nu niet uit over een verzoek gedaan door enkele afgevaardigden naar de algemene vergade ring van de Wereldraad van Kerken in Vancouver, om als tot plaatsing van kruisraket ten wordt overgegaan, zich daartegen te verzetten met acties als een zogenaamde volksoploop. De raad wil zich nu beperken tot pogingen, parlement en regering ertoe over te halen geen kruisra ketten te laten plaatsen in Nederland. Met 132.000 handtekenin gen onder een verzoek schrift proberen katholieke gelovigen uit Litouwen de autoriteiten te bewegen, de gevangen priesters Alfonsas Svarinskas en Sigitas Tam- kevicius, vrij te laten. Dat wordt gemeld in de 61e edi tie van de ondergrondse „Kroniek van de Katholie ke Kerk in Litouwen", die in het westen is aangeko men. De beide priesters maakten deel uit van het „Katholieke comité ter ver dediging van de rechten der gelovigen", dat in no vember vorig jaar vijf jaar bestond. In die jaren heeft het meer dan vijftig docu menten gepubliceerd, waar in protest wordt aangete kend tegen inbreuken op de vrijheid van godsdienst in de Sovjet-Unie. De meeste handtekeningen zijn verza meld bij de kerkdeur. Meer dan negenduizend gehuwde mannen zijn mo menteel in de katholieke kerk werkzaam als perma nente diakens, van wie zes duizend in de Verenigde Staten en 1800 in Europa. Het ambt van permanente diaken is door het tweede Vaticaans concilie nieuw le ven ingeblazen. Op hun wijding door de plaatselijke bisschop bereiden zij zich enkele jaren voor. De oecumenische wereld gebedsdag voor vrouwen is dit jaar op vrijdag 2 maart. Het thema luidt „Hoop in Christus bron van het le ven". De teksten van de ge beden worden ditmaal op- festeld door vrouwen uit weden. Dr. Pinchas Lapide, één van de weinige joodse theo logen die zich serieus met het Nieuwe Testament be zighouden, zal op 16 februa ri een openbaar gastcollege geven in het gebouw van de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Ker ken aan de Koornmarkt te Kampen. Het thema luidt: „Hoe bemint men zijn vij anden - De Bergrede lezen met een jood." Met toestemming van de diocesane bisschop is de predikant van de lutherse gemeente van Valkeakoski in Finland ertoe overge gaan, een biechtmogelijk- heid „in katholieke stiil" te organiseren in zijn kerk. Gemeenteleden kunnen daar anoniem gaan biech ten en volgens de predikant is daarmee in een behoefte voorzien. Zeer onlangs heb ben twaalf predikanten van de lutherse kerk van Beie ren gepleit voor herinvoe ring van de biecht in hun kerk. Zij verwezen daarbij naar Luther zelf, die vond dat alleen gemeenteleden die eerst hun zonden had den gebiecht, konden aan zitten aan het Heilig Avondmaal. In navolging van de aarts bisschop van Palermo, kar dinaal Salvatore Pappalar- do, die twee jaar geleden een lid van de mafia ex communiceerde, wil de bis schop van Como, Teresio Ferraroni, met deze kerke lijk uiterste maatregel de strijd aanbinden met drugs handelaren. Op nog geen honderdduizend inwoners zijn er zeker al vierduizend drugsverslaafden. Op een congres voor leken en orde leden in het cultuurcen trum van zijn bisdom noemde de 70-iarige bis schop de handelaren „kil lers" en „verkopers van de dood", die geen recht heb ben nog langer deel te heb ben aan de gemeenschap der kerk. De primaat van Hongarije, kardinaal Laszlo Lekai, heeft op het terrein van de pasto rale arbeid voor gescheiden mensen die zijn hertrouwd, een nieuw initiatief geno men. Samen met na schei ding hertrouwde paren vier de hij in de Boedapester voorstad Theresienstadt een heilige mis, welke viering eenmaal per maand zal wor den herhaald. Op geregelde tijden zullen woorddiensten worden gehouden. Eenmaal per jaar staat een retraite voor hertrouwden op het Erogramma. Kardinaal Lekai oudt geregeld misvieringen met speciale groepen, zoals aanstaande moeders, blinden, doven en bejaarden. Ongekende activiteit bij drukken van bijbels in Sovjet-Unie Het afgelopen jaar heeft ongekende activiteit op geleverd voor het Mos- kouse patriarchaat van de Russisch-orthodoxe kerk wat het drukken van bijbels betreft. Naar aartsbisschop Pitirim van Volokolamsk, hoofd van de uitgeverij van de kerk heeft meegedeeld, zijn er vo rig jaar in totaal zeventigdui zend bijbels gedrukt, het grootste aantal sinds 1976, toen werd herdacht, dat een eeuw tevoren de eerste bij belvertaling in het Russisch verscheen. Toen werden niet minder dan honderdduizend bijbels, en zeventigduizend exemplaren van het Nieuwe Testament gedrukt. Na de Russische revolutie van 1917 heeft het tot 1956 geduurd, voor toestemming afkwam tot het drukken van een nieuwe oplage van vijf tigduizend complete bijbels en 25.000 Nieuwe Testamen ten. In 1968 en 1970 werden telkens dertigduizend bijbels gedrukt, waarna in 1979 nog eens vijftigduizend bijbels en een even groot aantal Nieu we Testamenten verschenen. De verspreiding in binnen- en buitenland mag alleen volgen via officiële kanalen van de kerk. Particuliere ac tiviteiten op dit punt zijn strafbaar, zoals vorig jaar nog een priester in Siberie heeft ervaren, die samen met zijn Moskouse helpers is veroor deeld tot jaren verblijf in een strafkamp. Ook is de bijbel nergens particulier te koop, zodat talrijke leden van de Russisch-orthodoxe kerk van een bijbel verstoken blijven. Raadpleging in een biblio theek is niet mogelijk. Viskoekjes, bietensalade, gepofte aardappelen met prei -rijstebrij Voor twee personen hebt u nodig: 250 g gefileerde wij ting of kabeljauw, 250 g gekookte aardappelen, ui, zout, peper, mosterd, peter selie, bloem, olie, 20 g bo ter; 400 g bieten, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mos terd, 1 lepel olie, uitje of prei, paar augurken; 4 tot 6 grote aardappelen, 125 g kwark, zout, peper, 1 lepel azijn, 1 lepel fijnge sneden prei; 4 dl melk, 40 g rijst, 125 g kwark, bruine basterdsui ker. Kook de vis gaar in weinig water met zout, laat hem koud worden en maak hem fijn. Prak de aardappelen fijn en meng er de vis, de zeer klein gesneden ui en fijngeknipte peterselie door. Doe er zoveel losgeklopt ei bij dat alles goed aan elkaar plakt en breng het mengsel op smaak met zout, peper, mosterd. Vorm van de massa tartaarachtige koekjes, haal die door bloem en laat ze tenminste een uur koel lig gen. Bak de viskoekjes in een bodempje olie met boter bruin. Schil de bieten en rasp ze. •Kook rauwe bieten in een half uur gaar in weinig wa ter met zout, laat ze uitlek ken en afkoelen. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie door de bieten met kleingesneden ui of prei en augurk. Garneer de salade met tot waaiers gesneden au gurken. Leg de gewassen aardappe len naast elkaar in een oven, die op 5 of 200 staat. Na circa een uur zijn ze gaar, kruis het vel aan een kant in, druk de inhoud wat naar boven en leg ze op een warme schaal. Geef er kwark bij die op smaak is gemaakt met zout, peper, azijn en zeer fijnge sneden prei. Kook de rijst in een half uur gaar in de melk, laat de brij koud worden en meng er de kwark door. Geef de bruine basterdsuiker er apart bij. JEANNE Vrij Nederland beschrijft hoe „de CDA-vrouwen er bij na een dagtaak aan hebben hun mannelijke collega's op de vingers te tikken over de gelijke behandeling van man en vrouw". Een artikel ook over het commerciële circus rond de 1-2-3-show van Rudi Carrell. „Het mocht geen zie lige vertoning worden. In plaats van bedlegerige land genoten spraken de produ cent, de KRO en de Zonne bloem af het Nederlandse produkt te promoten na tuurlijk in ruil voor gratis prijzen of grote kortingen. Een enkele keer ging dat grof en noemde Carrell rond uit de naam van de leveran cier. Soms maakte de recla me onderdeel uit van de de cors. De KRO heeft al lang via en sluipweg betaal-tv". Met Cees Wolzak, directeur nieuwe media (onder andere abonnee-tv) van de Verenig de Nederlandse Uitgeversbe drijven (VNU) wordt naar de toekomst gekeken. „Neder lands drama scoort het hoogst bij de kijkers. Het probleem is dat er niet zoveel aanbod van is. Maar gezien het marktonderzoek zullen we er zoveel mogelijk Nederlands drama bij halen, met puur ontspannend karakter, dat wil zeggen geen erg ingewik kelde stukken, dat zien wij niet zo zitten op een amuse mentskanaal. Geen Willem van Oranje, wel de Fabriek". De actrice Shireen Strooker zegt in een interview; „Ik ben geen actrice, en ik wil zo ook niet genoemd worden. Voor mij heeft het associaties met iemand die ver buiten het leven staat en toch pro beert het leven zelf uit te beelden. Een wereldvreemd mens dat verkeerde kleren aan heeft en nauwelijks naar haar kinderen omkijkt. Ik ga met geen enkele actrice om". De bijlage beschrijft de aarde na een kernoorlog. Elseviers Magazine besteedt aandacht aan het vraagstuk politie-discriminatie. Docent Erik Sinester van een politie school: „Die jongens zijn nau welijks voorbereid op het functioneren in een multi culturele samenleving. Na anderhalf jaar opleiding krij gen ze een gummiknuppel en een dienstwapen en vervol gens moeten ze naar eigen inzicht handelen. Op zo'n moment geef je een aap een scheermes in handen. Hij weet te weinig, is daarom on zeker en dus bang, en als zo iemand een Surinamer staan de houdt, zal hij eerder vluchten in het stereotiep". In een artikel over de span ningen tussen VVD en CDA zegt fractieleider De Vries: „Ik sluit niet uit dat over het besluit om kruisraketten te plaatsen een kabinetscrisis zal komen". Een ander ver haal gaat over het nut van de biografiek, dat is een nieuwe methode om baat te vinden bij het opschrijven van het eigen levensverhaal. „Een belangrijke kant ervan is dat we ons er door bewust wor den hoe zeer wij ons laten leiden door de eisen die de maatschappij en anderen aan ons stellen. De biografiek biedt de mogelijkheid daar aan een eind te maken. Wie de zaken liever laat zoals ze zijn, loopt de kans geleefd te worden en nooit bij zichzelf te komen". In een beschouwing over de Olympische Winterspelen lof voor het Nederlands initiatief om mee te doen in het num mer tweemansbob. „Een goe de poging om onze bijdrage wat te variëren. Die hardrij derij op de schaats spreekt een belangrijk deel van de wereld weinig aan. Misschien dat de tweemansbob een ope ning maakt naar wat meer Nederlandse deelneming aan de verschillende takken van wintersport". De Haagse Post portretteert Scholten en Dijkman. „CDA- voorzitter Bukman doet er alles aan om de afbraak van zijn partij te bevorderen. Hij kat de kerken, de synodes en de Wereldraad van Kerken op een manier die ongehoord is. Men creëert een sfeer van applaus rondom het leider schap en dat willen tal van mensen niet langer. Ik taxeer dat er van dit CDA een zetel of tien kan worden afgebro ken". In een commentaar wordt Journalist en tv-presentator Joop van Tijn In De Tijd: „Televisie maak je niet in een gat op de hei, waar al die mensen met hun niet te prui men graad van zelfvoldaan heid samen In kaartclubs, kantines en café's zitten". gepleit voor het afschaffen van staatsbezoeken. „Dit in stituut heeft zich zelf over leefd. Er worden mensenle vens mee in gevaar gebracht dat is nog het ergste en het volk kan het alleen in zo verre iets schelen dat het er in zijn gewone leven door wordt gehinderd". Een interview ook met „de mascotte van rechts in het CDA", Het Tweede-Kamer lid Mateman „Op het mo ment dat het CDA duidelijk wordt, is er voor de VVD geen rol van betekenis meer weggelegd. De VVD zal dan verschrompelen, maar voor de PvdA is er altijd ruimte. En een duidelijk centrum rechts CDA is op termijn het enige CDA dat met de PvdA zal kunnen samenwerken. Zonder dat profiel zou de partij er aan interne spannin gen onderdoor gaan". In het blad kan men nog eens de discussie nalezen die Marcel van Dam en regeringsadvi seur en ex-Shell topman Gerrit Abram Wagner on langs voor de VAR A-radio hebben gevoerd. PETIJP In De Tijd een groot verhaal met journalist en tv-presen tator Joop van Tijn. Over het medium tv: „Ik zou astmati sche aanvallen krijgen als ik daar elke dag naar toe moest. Het stikt er van de halftalen- ten die elkaar voortdurend op de schouder slaan. Televi sie maak je niet in een cos- mopolitische hoofdstad en niet in een gat op de hei, waar al die mensen met hun niet te pruimen graad van zelfvoldaanheid samen in kaartclubs, kantines en café's zitten". Verder een gesprek met to neelregisseur Hans Croiset. „We proberen toneel van we zenlijke betekenis te maken in een land zonder traditie. Hier begint iedereen altijd weer helemaal opnieuw. En te weinig mensen doen hier te veel. Daarom krijgt het to neel hier geen wortels. Ter wijl ze er wel zijn. Ik laat ze zien: Vondel". Een interview ten slotte met bondscoach Rijvers. „De hui dige generatie voetballers heeft geen echte toppers. Die zaten in de generatie van '74. Dan bedoel ik nog niet eens Cruyff, Van Hanegem en consorten, maar de Sjakie Swarts, de Reps, de Suur- biers. Die heb je nodig om tot een grote ploeg te komen. Die andere heb je al, dat zijn de supermannen". De Groene Amsterdammer besteedt veel aandacht aan het afgelopen congres van de CPN. Hanna Molin, één van de vernieuwers: „Niemand denkt aan opheffen van de CPN, maar misschien is het wel nodig in de toekomst en waarom niet? Een partij blijft toch altijd een middel. Als dat middel in een groter ver band beter werkt, waarom dan niet?" Het blad publiceert de poli tieke noodkreet van Hedy d'Ancona over de socialisti sche man. „Welvaart of cri sis, het zijn niet de werkelij ke oorzaken om vrouwen al dan niet tot zelfstandige we zens te maken. De werkelijke oorzaak achter de gehanteer de argumenten is ook bij linkse mannen dat men geen werkelijke, blijvende veran deringen wil. Dat men gebaat is bij de status quo waarin zelfstandigheid blijft voorbe houden aan mannen". Het blad heeft aan de oprichting van de politieke basisbewe ging voor vrede en solidari teit een onbehaaglijk gevoel overgehouden. „Het valt Schotten en Dijkman in het geheel niet te verwijten dat ze ook na hun breuk met het CDA graag in de Kamer wil len blijven dat het hun mede gaat om politieke macht en voortzetting van het politieke spel. Daar zit niets schandelijks bij. Maar wat daarbij niet past, is het flirten met de rol van mini- Messias". Theologiestudent Egbert van Dalen liep stage in een Turk se Moskee en verhaalt daar over in Hervormd Neder land. „De moslims die ik in de moskee heb ontmoet, zijn mensen die met de islam de wonden in hun gevoelswe reld proberen te helen. De is lam verbindt hen met de ero derende en jarenlang wegge drukte cultuur en met het land van herkomst. Zolang dat zo is, zie ik geen basis voor een echte dialoog. Vind ik die dialoog zelfs fout en gevaarlijk. Als er nu iets wordt bereikt, tijdens zo'n di aloog, zal dat onmiddellijk worden teruggedraaid zodra moslims van hun minder waardigheidsgevoel zijn ver lost. Dan zullen ze van hun geloof een soort bevrijdings theologie gaan maken, terwijl het nu nog min of meer een „pijnstiller" is". Ook in dit weekblad een ver haal over Scholten-Dijkman („Het gaat om de zaak van de zwakken en de kansarmen"). Direct daar achteraan een in terview met Efrahim Diaz, het enige christendemocrati sche parlementslid in Hondu ras. Diaz meent dat christen democraten meer kunnen doen voor de vrede. Verder nog een terugblik op de Bre de Maatschappelijke Discus sie (BMD). „Eén optie moeten we vergeten, de kernenergie. De argumenten liggen er en het volk wil het niet". in; :hl "lit H mge n do -p» JVC1 JJE verovering van West-Beiroet door de door Sy var steunde Libanese oppositiepartijen heeft de machtsfl au dingen in Libanon drastisch gewijzigd. De positie vreid: mayel is zodanig verzwakt, dat zijn dagen als presidenf^' geteld. Voorts is er een definitief einde gekomen aar te c van de internationale vredesmacht in Libanon. Hette c wacht snelle vertrek van de Amerikaanse, Britse en lacht BOVENDIEN is met de verovering van West-Beiroei deling van Libanon opnieuw een stap dichterbij gekorf raël bezet het zuiden van het land en lijkt niet bereid"I7 bied prijs te geven. De rechtse Falange-partij heeft zi schanst in een christelijke enclave ten noorden van 1 De rest van Libanon staat, met behulp van de diverse: tie-groepen, onder controle van Syrië. ;er ?i<X. iti oe d, t :h t OFFICIEEL weigeren de Verenigde Staten toe te gei hun rol als „vredestichter" in Libanon is uitgespeel^, duidelijk is wel dat de Amerikaanse Libanon-politij was gericht op het vertrek van alle buitenlandse troq Libanon en het terugdringen van de Sovjet-invloed, lukt. President Reagan betuigde eerder deze week r voorwaardelijke steun aan president Gemayel. Het is" zeer twijfelachtig of de VS werkelijk van plan zijn hu taire hulp verder op te voeren. Het heeft er alle sch dat Washington met de beschieting van Syrische ste in Libanon door de Amerikaanse Zesde Vloot slee zichtsverlies wil voorkomen en een „eervolle aftochtN bereidt. :erl !no] De gebeurtenissen in Libanon dwingen de regering-M haar Midden-Oostenpolitiek te herzien. Wil zij haar^1€ van „vredestichter" niet geheel verliezen, dan zal zp1^ een actieve rol moeten gaan spelen bij de oplossing t'°Je Palestijnse vraagstuk, de eigenlijke kern van het BPe 1 Oostenconflict. De gematigde Arabische landen (Saode* bië, Jordanië en Egypte) en Arafats PLO bereiden ziin ter de schermen voor op een mogelijke dialoog met Is£l VS zouden dit proces kunnen stimuleren door druk o]aai uit te oefenen en de regering-Shamir erop te wijzen, das nederzettingenbeleid in de bezette gebieden he|ie struikelblok moet worden gestopt. i t Of president Reagan rekening houdend met zijn her^o zingsplannen hiertoe bereid is, zal waarschijnlijk vc"^ week duidelijker worden wanneer de Jordaanse |»1Qj Hoessein en de Egyptische president Moebarak in W ton worden verwacht. De nederlaag in Beiroet betek<Qp dat de rol van de VS in het Midden-Oosten is uitgt Wel zal Washington nu een keus moeten doen, die v, strekkende invloed zal zijn op de toekomstige politielse houdingen in het Midden-Oosten. 9I£ Droog en rustig weer DE BILT (KNMI) Koude lucht uit de Poolstreken stroomde vandaag zuidwaarts over heel West-Europa en heeft inmiddels ook al de Mid dellandse Zee bereikt. In de Alpen is daardoor het sneeuw dek belangrijk toegenomen. Bij ons namen wind en buiig heid in de loop van de dag af. Dit onder invloed van een krachtig hogedrukgebied van meer dan 1040 mbar, ten noordwesten van Spanje. Ver wacht wordt dat dit in de loop van het weekeinde dicht langs ons land naar Scandinavië zal trekken. Dit betekent dat het morgen al droog zal blijven en dat vanavond de wind belang rijk afneemt. Vannacht en morgenochtend moet op lichte vorst gerekend worden. Er komt ook meer zon, zodat overdag de temperatuur weer tot enkele graden boven nul oploopt. Dit weertype zal tot na het weekeinde aanhouden, waarbij in de nacht op sommi ge plaatsen matige vorst kan optreden. lirel W®errapport«n van vanmorgen 07 S| Waor Mai Wl» ui Eelde Eindhoven Oen Helder Z -Limburg Aberdeen Berlijn0"* Frankfort Genève Helsinki Klagenfurt h.bew. Kopenhagen sneeuw Lissabon onbew. Spilt ;ver Iter ultu jen j»de Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis l'fi I- Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Maffiapraktijken Naar aanleiding van een stuk in uw krant van 1 februari over de „Maffiapraktijken" in Woubrugge willen wii even dit kwijt. Het is namelijk niet de gemeente die maffiapraktijken handhaaft, maar de persoon in kwestie die deze woorden (tij dens een vergadering van een gemeentelijke commissie) heeft durven uiten. Deze per soon heeft namelijk op zijn ge weten diverse mensen van de buitenwereld te isoleren en op kosten te jagen. Hij presteert het om huurders van hem zo te intimideren dat deze men sen geen contacten mogen ma ken met personen die hij niet mag. Doen zij dit wel, dan kunnen zij vertrekken. In het verleden heeft hij zelfs knok ploegen bij elkaar geroepen omdat hij het niet meer alleen af kon. Hij heeft dijken met prikkeldraad gebarricadeerd. Kleine kinderen die naar huis toe wilden, stuurde hij weg zo dat zij overstuur op de Veen- derdijk moesten lopen omdat contact onmogelijk was! Dat noemen wij maffiapra E maar niet die van de ft te. Die tolereert al gen^jj deze persoon. y( A. Pronk, G. Ram en' v der Hojwi Ini Vrouwen voor p" ;er raó Vrede? Vrouwen voor Vrede.Je naam alleen al van dear groep kreeg ik visioen n iets wérkelijk vredeliefc Het agressieve, relschdj^. gedrag van deze vrou verschillende gelege"' bracht mij echter aan Wl. felen. Hun optreden k- sterdam bij het bezoek Franse president Mi aan Nederland deed de deur voorgoed dichl rand legde namens het volk een krans bij het monument op de Daml denking van onze getf - in de Tweede Werelg< Bij de stilte die daarbijns werd genomen bleven ;v( strerende Vrouwen vde de leuzen doorschreeitn handenklappen. Hei weerzinwekkend en g mend tegelijk. ge: De respectloosheid voö h gedachtenis van hen dl b voor de vrijheid, die jn deze vrouwen nu helge te demonstreren en» lge ningen te uiten, zegt vpts de inhoud van het denrr handelen van deze actge Dat zij de vrede dichtflin len brengen hoeven n ook zeker niet te vervn A. Bn/di Dtfr

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2