België zeker lit doden door eer stromingen Burgeroorlog wordt teveel voor inwoners van Beiroet lohl houdt vast aan besluit in af faire-W örner Concurrentieslag in ruimte weer helemaal open AMBASSADEUR VERENIGDE EMIRATEN IN PARUS VERMOORD -ENLAND CcidócSomant DONDERDAG 9 FEBRUARI 1984 PAGINA 17 ii zwart bloed voor \e Zuidafrikanen AG Bloed van zwarte Zuidafrikanen »t gebruikt voor bloedtransfusies bij blan- frikanen, maar "zwarte" organen worden ewend voor transplantaties op blanke li- Over deze praktijken is veel opschudding in medische kringen in Zuid-Afrika, zo persdienst van de Afrikaanse Raad van De Zuidafrikaanse bloedtransfusiedienst end dat bloed van blanke en van zwarte fzonderlijk wordt opgeslagen. Bloed van wordt overigens wel gebruikt voor niet- Een woordvoerder van de Nationale en Tandheelkundige Vereniging, de •genhanger van de overwegend blanke Vereniging van Zuid-Afrika, meent dat I is van een discriminerende praktijk. Beate Klarsfeld opnieuw opgepakt SANTIAGO Beate Klarsfeld, die in Chili probeert de uitwijzing te bewerkstelligen van oorlogsmisda diger Walter Rauff, is gisteren ge arresteerd toen zij demonsteerde bij het huis van Rauff. Het was de tweede maal sinds haar verblijf in Chili dat zij door de politie werd opgepakt. Een paa.r uur nadat zij voor een rechter een verklaring had afgelegd in verband met haar eerste arrestatie, ging zij naar het huis van Rauff. Zij ging daar met spandoeken voor de deur zitten. Beate Klarsfeld is lat£r vrijgelaten zonder dat een aanklacht tegen haar is ingediend, zo verklaarde de politie. Duizenden Chinezen ontslagen uit „geërfde" banen PEKING Meer dan 4.000 jonge Chinezen in Guizchou, een provincie in het zuidwes ten van de Volksrepubliek, zijn ontslagen uit banen die zij van hun ouders „geërfd" hadden. De ouders namen vorig jaar maart massaal ontslag, kort voordat nieuwe rege lingen van kracht werden die verboden dat zoons en dochters van overheidsfunctiona rissen de baan van hun ouders overnamen. Veel van de betrokken 7.000 ouders hadden een verkeerde leeftijd opgegeven of ge knoeid in gezondheidsstaten met het doel eerder met pensioen te kunnen gaan. Veel kinderen waren ongeschikt of te jong om de banen over te nemen. Jongen slachtoffer van veiligheidsmanie vader MOSKOU Een Rus, die na de diefstal van een wekker van twintig gulden uit zijn zomerhuisje om dieven af te schrikken on der meer het hek om het huisje onder stroom zette, heeft uiteindelijk zijn eigen zoon geëlektrokuteerd. Volgens het dag blad Sowjet-Rusland zette de man niet al leen het hek onder stroom, maar ook alle vensters en deuren waardoor men het huis zou kunnen binnenkomen. Toen zijn zoon er een keer naar toe ging, werd hij geëlek trokuteerd toen hij een venster probeerde open te maken. De vader is veroordeeld wegens dood door schuld en voor lange tijd geplaatst in een strafkamp met verzwaard regime. Koeien gebruikt als drugskoerier ROME Behalve als leverancier van melk is de koe ook nuttig als transporteur van ver dovende middelen. In het Zuiditaliaanse Brindisi heeft een dierenarts bij een controle van geïmporteerde koeien in de maag van één van de beesten een plastic zak met he roïne ontdekt. Daarop liet de politie nog eens zeven koeien slachten, in de magen waarvan zich eveneens verdovende middelen bevon den. De Italiaanse autoriteiten proberen te achterhalen waar de koeien vandaan zijn ge komen. Het lijkt er op dat ze van Frankrijk naar Italië zijn geëxporteerd. „Het is niet te geloven. Nu moeten we in de strijd tegen ver dovende middelen ook nog alle abattoirs con troleren", aldus staatssecretaris Raffaele Cos ta in Rome. Wegvervoer in Italië weer mogelijk ROME De Italiaanse trans portbedrijven hebben hun sta king beëindigd. De organisatie van transportbedrijven ging akkoord met een compromis van de regering over tarieven en riepen hun werknemers op weer aan het werk te gaan. Het goederenvervoer ook het internationale heeft grote hinder ondervonden van de staking, die maandag was begonnen en aanvankelijk tót zaterdag zou duren. Ook grensovergangen werden ge blokkeerd. 00 50c 00e 9 22.00e 307.00 KfL Het buiten- slechte weer (aan- 4:eo Ie slagregens, felle "£52 n sneeuwbuien en daar ook onweer) 300.00e ijj, 34,50 »aalde delen van 2$.ÓS e afgelopen dagen IJ) s» troffen, heeft niet so eel schade aange- oo - 390.00 102.00 65]ooe getroffen streken Maasland in de 253.00 m Luik, de Belgi- ssiso istkantons en de eg.oo ;n Volgens de rwachtingen zal komende dagen en lijven, zodat de si- n elk geval niet verder verslechtert. Ook in het westen van België kwamen landerijen en dorpen onder water te staan, maar daar veroorzaakte regen en wind aanzienlijk minder over last dan in het andere gedeelte van het land, waar het leger zwaar materiaal moest inzet ten om de burgerij tegen de hoogste waterstand sinds 60 jaar te beschermen. De Belgische minister van bin nenlandse zaken, Nothdmb, heeft gisteren de ergst getrof fen plaatsen in de Maas- en Ourthe-vallei bezocht. Daar zijn riviertjes die normaal hooguit een tiental meters breed zijn, uitgegroeid tot stro men van soms 70 meter. We gen en bruggen zijn ernstig be schadigd. In vrijwel alle plaat sen langs de Maas ziet men de hevige vloed van de rivier met lede ogen aan: alle winkels, restaurants en café's aan de waterkant staan volledig blank. In de Ardennen staan veel campings onder water. De Belgische radio riep caravan- -bezitters op geen poging te doen hun bezit te bergen, om dat dat op dit moment onmo gelijk is. De scheepvaart is ge blokkeerd. Het peil van de Maas en haar zijarmen is zo hoog, dat schepen niet meer onder de bruggen door kun nen. Bij de Belgische regering is er op aangedrongen dat een deel van de schade, die vol gens de eerste schattingen in de vele tientallen miljoenen guldens loopt, door het Belgi sche rampenfonds wordt ver goed. Twee Amerikaanse mariniers zijn bezig hun vertrek uit Beiroet voor te bereiden. De grote kist, die zij hier vervoeren, bevat militair materieel dat op hun basis werd gebruikt. BEIROET "Massa moord op auto's". Zo luid de het onderschrift van een foto in een krant in Beiroet van de 70 auto's die op een centraal gele gen parkeerterrein in West-Beiroet uitbrandden en werden vernield. Maar in Beiroet was gisteren de menselijke kant van de oorlog duidelijk zichtbaar. Een oude man raapte res ten van mensenvlees op. Hij gebruikte een houten stok om een gedeelte van een hoofd en hersenen op te pakken en in een zak te stoppen, samen met andere gruwelijke zaken. Het is een voorbeeld van de wijze waarop het onbarmharti ge granaatvuur mensen treft in Beiroet en omstreken. Een oude vrouw wees hem erop dat andere menselijke organen onder een beschadigde auto in de buurt lagen. Zij huilde als een kind, en zijn hand en li chaam trilden toen hij ze weg haalde. Tientallen burgers van Beiroet begaven zich gisteren tussen het granaatvuur door op straat om voedsel in te slaan. Zij kwamen uit hun schuilplaat sen, maar maakten een uiter mate bange indruk. Ver dwaasd door de grote vernie lingen, zagen zij er bleek en grimmig uit. Sommigen leken geestelijk aan hun einde te zijn. De jarenlange burgeroor log dreigt teveel voor hen te worden. Granaten van allerlei kaliber, van 82mm tot 155mm, hadden muren, vensters, balkons en winkels weggeslagen. De zwa re gevechten van de afgelopen week moet aan vele burgers het leven hebben gekost. Het aantal doden wordt geschat op 350, maar dit cijfer is veel te laag. Het aantal gewonden ligt ver boven de duizend. De materiële schade is enorm. Diverse ambassades, kantoren en andere gebouwen zijn ge deeltelijk of in enkele gevallen geheel vernietigd. Plunderingen Terwijl rond de hoofdweg die Oost- en West-Beiroet scheidt gisteren fel werd gevochten, probeerden de Libanese oppo sitiepartijen, die eerder deze wijk zo verrassend snel West- Beiroet op het regeringsleger hadden veroverd, het normale leven weer enigszins op gang te brengen. Een dringende vereiste gezien de plunderin gen die sommige militieleden aanrichtten. Mannen van de sji'itische be weging AMAL (Hoop) reden gewapend met automatische geweren en handgranaten door de straten van de wijk Ras. Breedlachend maakten zij het V-teken. Maar even later bestormden zij cafés, sloegen honderden flessen wijn kapot en vernielden een speelzaal. Hiermee gaven zij uiting aan hun afkeer tegen de „verder felijke westerse luxe-artike len". Met dit optreden gingen zij hun boekje te buiten, omdat de leider van de Libanese sji'i- ten, Nabih Berri, had bevolen niet aan straatschenderij te doen "omdat dit het ideaal van onze strijd omlaag haalt". Berri had deze order uitge vaardigd, nadat het tot hem was doorgedrongen dat veel christenen zich niet veilig en ongewenst voelden. Samen met andere moslimleiders heeft hij bepaald dat over heidsinstellingen, buitenlandse vestigingen, buitenlanders en buitenlandse vertegenwoordi gingen niet mogen worden Het is niet duidelijk hoe de verhouding precies is tussen de leden van de oppositiepar tijen en de Amerikaanse mari niers, die in West-Beiroet min of meer in de val zitten en binnenkort het land zullen verlaten. Militieleden van de Amal-beweging, die het ge bouw van de Amerikaanse ambassade bewaken, waren gisteren in elk geval bereid om met de in het gebouw aanwe zige mariniers luchtige ge sprekken te voeren. Tegelij kertijd werden Amerikaanse burgers, na controle van hun papieren, verder met rust ge laten. Syrië beschuldigt VS van wrede beschietingen (Vervolg van de voorpagina) BEIROET/DAMASCUS Syrië heeft de Verenigde Sta ten ervan beschuldigd tiental len Libanese burgers te heb ben gedood en gewond tijdens de „wrede en zware beschie tingen" vanaf oorlogschepen voor de kust van Beiroet. Da mascus maakte geen melding van Syrische slachtoffers in Libanon. De Libanese opposi tieleiders hebben de VS de schuld gegeven voor de huidi ge crisis in Beiroet. Zij eisten nogmaals het ontslag van pre sident Gemayel en de annule ring van het Libanees-Israëli- sche akkoord, dat vorig jaar mei werd gesloten. De grote vraag is momenteel of alle contacten tussen Syrië en de VS zijn verbroken. Gis teren is van officiële zijde in Washington bekendgemaakt, dat president Reagan via de Amerikaanse ambassadeur in Damascus een boodschap heeft gestuurd naar president Assad. Maar even later is door Ame rikaans efunctionarissen te gengesproken, dat Reagan een brief zou hebben gestuurd w'.z- De affaire rond de ontslagen en later gereha- 5?je plaatsvervangend opperbevelhebber van de ijjKiessling, blijft de gemoederen in de Bondsre- 5ii2 bezighouden. De christen-democratische CSU Ünz-Josef Strauss heeft zich uitdrukkelijk gedis- ■vd van de wijze waarop kanselier Kohl de affai- afgewikkeld. Kohl zorgde er vorige week voor dat de wegens vermeende ho- mosexuele contacten ontslagen Kiessling in ere werd hersteld. Hij weigerde echter minister van defensie Wörner, die de ene blunder na de andere gemaakt heeft, te ontslaan. In het debat dat het Duitse parlement, de Bondsdag, gisteren aan de affaire-Kiessling-Wörner wijdde kreeg Kohl, die uitdrukke lijk verklaarde bij zijn besluit te blijven, steun van de christen- -democratische CDU en van de liberale FDP. Kenmerkend voor de wijze waarop de CSU de hele gang van zaken bekijkt, was dat geen enkele vertegenwoordiger van de Beierse coalitiepart ner het woord vroeg. Wörner heeft overigens geweigerd het ontslag van zijn staatsse cretaris Hiehle te aanvaarden. Hiehle, verantwoordelijk voor de militaire inlichtingendienst, de MAD, had om gezondheidsrede nen om ontslag gevraagd. In het begin van de week kwamen er nog berichten uit het ministerie dat Wörner besloten had het ontslag in te willigen. Waarschijnlijk is het kabinet tot de con clusie gekomen dat het niet juist zou zijn als Hiehle nu vertrekt, terwijl Wörner blijft. (Van onze correspondente An- geline Arnken) PARIJS Een nieuwe aan slag in Parijs heeft gisteren het leven gekost aan de ambassa deur van de Verenigde Arabi sche Emiraten te Parijs, Khali fa Aziz Al Moebarak. Hij werd voor zijn woning door een on bekende man in het hoofd ge schoten. De dader van de aan slag wist te ontkomen. De verantwoordelijkheid voor deze tweede aanslag binnen 24 uur is opgeëist door de organi satie „Arabische Revolutionai re Brigades". Waarschijnlijk is dit een groepering die opereert vanuit de Arabische Golfsta ten en onder sterke invloedt staat van Iran. De Verenigde Arabische Emi raten zijn tegen het sji'itische bewind in Teheran en steunen Irak in de oorlog tegen Iran. Er is veel overeenkomst met de moord van afgelopen dins dag op de Iraanse generaal Oveissi en zijn broer. „Beide aanslagen zijn het werk van professionals", aldus de Franse politie. Als inderdaad Iran achter deze aanslagen heeft gezeten, dan kan het islamiti sche terrorisme hard gaan toe slaan in Frankrijk. In dit land wonen 40.000 Iraniërs, die al len zijn gevlucht voor het regi me in Teheran. (Van onze redacteur ruimte vaart) DEN HAAG Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen hebben nog geen antwoord kunnen geven op de vraag, waarom de verbindingskunstmanen ,,Westar-6" en „Palapa B-2" verloren zijn gegaan. Ze zijn er weliswaar van overtuigd dat de dubbele mislukking onder geèn beding aan de vijfkoppige bemanning van de ruimte pendel Challenger mag worden geweten en dat de oor zaak van alle narigheid moet worden gezocht in de aangekoppelde raketmotoren van beide satellieten. Maar dat is het dan ook wel zo'n beetje. Ideaal zou het zijn, wanneer er een mogelijkheid was geweest om de satellieten uit hun fou tieve baan om de aarde te plukken, in het vrachtruim te verankeren en weer mee terug te nemen naar de aarde. Daar door zou niet alleen een rela tief goedkope herkansing voor beide satellieten mogelijk zijn, maar ook een minutieus on derzoek van beide aangekop pelde motoren, die de toestel len nadat ze door de Chal lenger op bijna 300 kilometer boven de aarde overboord wa ren gezet naar hun vereiste omloopbaan op 36.000 kilome ter boven de evenaar hadden moeten dirigeren. Die mogelijkheid is er echter (nog) niet. De huidige omloop- banen van de satellieten zijn bekend het zijn ellipsen in hoogte variërend van ruwweg 250 tot ongeveer 1000 kilom- ter maar de capaciteiten van Amerika's ruimtependels laten een berginsoperatie be slist niet toe. Als een ruimte- pendel eenmaal rond de aarde draait, is de voorraad brand stof nog maar zó beperkt, dat er over het algemeen alleen betrekkelijk kleine manoeu vres kunnen worden uitge voerd, terwijl er bovendien voldoende brandstof moet overblijven om de remraket- ten voor de terugkeer naar de aarde hun werk te laten doen. Daar komt nog bij, dat de lei ders van het ruimtependelpro- gramma zich waarschijnlijk nog wel drie keer zouden be denken, voordat ze zouden be sluiten om twee kunstmanen aan boord te nemen, waarvan de raketmotoren door wat voor oorzaak ook al na vijftien seconden zijn afgeslagen in plaats van na 87 seconden. Dat betekent namelijk niet alleen dat de meeste brandstof in de tanks nog aanwezig is, maar ook dat er sprake is van een onbetrouwbaar en onbereken baar systeem, waar men maar beter in een grote boog om heen kan lopen c.q. vliegen. Een explosie bij het enteren zou een regelrechte ramp te weeg (kunnen) brengen. Geen reddingsoperatie dus, zulks tot groot verdriet van de verzeke raars, die nu met forse schade claims worden geconfronteerd en de premies ongetwijfeld weer zullen opvoeren. De eerstvolgende ruimtepen- delmissie van de VS zal door het mysterieuze falen van Westar en Palata vrijwel zeker geen vertraging ondervinden. Tijdens die vlucht (in april) zullen namelijk geen satellie ten van dit type worden mee genomen. Hoofddoel is dan het repareren van de enkele jaren geleden in de ruimte gebrach te zon-observatiekunstmaan „Solar-Max". In het Parijs, waar de leiding van het Europese raketpro gramma Ariane haar zetel heeft, valt intussen enig (nau welijks verborgen) leedver maak waar te nemen. Toen de Ariane-raket in de beginfase van zijn bestaan met misluk kingen werd geconfronteerd, haakten de Amerikanen daar ijverig op in met een reclame campagne voor hun ruimïé- pendel. Die activiteiten had den zelfs tot gevolg dat de Amerikaanse maatschappij Western Union voor de lance ring van haar Westar-satellie- ten een voorlopig contract voor lanceringen-per-Ariane annulleerde en overstapte öp de ruimtependel van NASA. „Dat hadden ze toch maar be ter niet kunnen doen", menej» de Ariane-bouwers, die begin volgende maand een Intelsót- kunstmaan gaan lanceren vaii- af de basis Kourou in Frans- Guyana. Als die lancering slaagt, zal het zelfvertrouwen van de Eu ropese ruimtevaartmachinerfc ongetwijfeld nog verder toene men. Maar als ook Ariane straks weer eens met pech wordt geconfronteerd, dan is de concurrentieslag weer hele maal open. Een ruimtelijk transportsysteem dat voor honderd procent betrouwbaar is, bestaat niet. Noch in Ame rika, noch in Rusland, noch in West-Europa. En zo zal hét ook blijven. Record-aantal mensen In ruimte CAPE CANAVERAL Doordat de Sovjet-Unie gisteren een ruimteschip met drie kosmonauten aan boord heeft gelanceerd, bevindt zich momenteel een record-aantal van acht mensen tegelijk in de ruimte bevindt: drie Rus sen en vijf Amerikanen. De Sojoez T-10. met aan boord Leonid Kizim, Vla dimir Soloviev en Oleg Atkov, moet aanleggen bij sinds twee maanden weer onbemande ruimtestation Saljoet-7. De bemanning van het Amerikaanse ruimteveer Challenger re ageerde enthousiast toen zij hoorde dat nu ook drie Russen in de ruimte wa ren. „Het raakt hier aardig 2 bevolkt"zo riep de Ameri kaanse astronaut Vance Brand uit. De lancering van de Sojoez T-10 vanaf de basis in Ka- zachstan.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11