Vara niet van zins Frits Bom tot de orde te roepen leesexport laar Frankrijk reer ongestoord udent vond vorig jaar •al garnalen-bacterie De variabele Rente Hypotheek van de Rabobank biedtu maximale vrijheid. BINNENLAND/BUITENLAND Openbaar vervoer voor gehandicapten kost 1,3 miljard Duitse Leopard tanks via omweg toch naar Arabieren Kies voorzekerheid op lange termijn! Rabobank 9 CaidöaQowuvnt ZATERDAG 4 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 Tot op de aatste cent 'WOLLE Regels zijn regels. Teker bij overheidsinstanties. Dat indervond parketwachter H. van ter Wal bij de arrondissements rechtbank te Zwolle, toen hij de ifrekening van het gasbedrijf gwolle e.o. (GAZO) onder ogen reeg. Het bleek dat hij over de (gelopen twee maanden welge- eld één cent moet bijbetalen. Moewei alleen al het verzenden [ian een acceptgiro meer dan een jent kost, is de cent bovendien al iL'/jcfe ruim een jaar geen wettig betaalmiddel meer.-„We wachten bet spanning af op de aanma ning", laat de betrokkene welge- noed weten. Onderzoek naar Moerman- therapie begint in april UTRECHT In de loop van april kan het onderzoek beginnen naar de doeltreffendheid van de behandeling van kankerpatiënten volgens de Moermanmethode. Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) heeft dit gis teren meegedeeld. Het onderzoek gaat ongeveer anderhalf miljoen gulden kosten. Het Koniningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding be taalt ruim 1,2 miljoen gulden en het resterende bedrag komt voor reke ning van het ministerie. De verwach ting is dat het onderzoek maximaal vier jaar gaat düren. Er worden 120 kankerpatiënten bij betrokken van vijf a acht artsen die de Moermanthe rapie toepassen. Tandheelkunde Utrecht wil verzet staken UTRECHT Het College van Bestuur van de Utrechtse universiteit raadt de Universiteitsraad aan niet bij de Kroon in beroep te gaan tegen de beslissing van minister Deetman (Onderwijs) de subfaculteit Tandheelkunde in Utrecht op te heffen. De raad beslist volgende week woensdag over een mogelijk Kroonberoep. De kansen om daardoor de sluiting van Tandheelkunde alsnog te voorkomen zijn volgens het bestuur te gering, zeker afgezet tegen de zeker heden die er op dit moment zijn voor studenten en personeel van Tandheel kunde. Deetman heeft beloofd dat hij 7 miljoen gulden beschikbaar houdt voor de overname van Utrechts personeel door andere universiteiten. Steeds minder Nederlanders emigreren DEN HAAG Steeds minder Nederlanders voe len ervoor zich blijvend in het buitenland te vestigen. Van 1982 op 1983 is hun aantal gedaald van 67.500 naar 61.200. De vestiging buitenlanders in Neder land daalde minder sterk, namelijk van 70.700 naar 67.000. Het vestigingsover schot van personén met een vreemde nationaliteit beliep in 1983 8.400 perso nen; 4.400 minder dan in 1982. Unifilbataljon blijft in Libanon DEN HAAG Het kabinet heeft besloten de Nederlandse deelneming aan de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil) voort te zetten als de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op 19 april besluit het Unifil-mandaat opnieuw met zes maanden te verlengen. Op dit moment verblijven 150 Nederlandse militairen in Zuid-Libanon. Zij keren na afloop van het huidige Unifil- -mandaat terug. De opleiding voor een eventueel nieuw detachement begint half febrauri in Veldhoven. Het kabinet besloot gisteren tevens dat de Nederlandse bijdrage aan de multinationale vredesmacht in de Sinaï met nog eens twee jaar wordt voort gezet. Het gaat hier om ruim 100 Neder landse soldaten. Kiesrecht (buitenlanders ia vijf jaar JEN HAAG Buitenlanders lillen zowel actief als passief Jiesrecht in Nederland krijgen is zij hier ten minste vijf jaar [ebben gewoond. Premier jubbers zei dit gisteren na af- pop van de ministerraad in janvulling op de mededelin- p"p B1 van vor"ige week. Toen 'ras onduidelijk na welke ter- la3 nijn buitenlanders het kies- "nl^cht zou worden toegekend. ««Kombrink: ninisterie droeg jï* weinig btw af EN HAAG (ANP) - Het (vdA-Kamerlid Kombrink jeent dat het ministerie van jnancien zich niet aan de wet- [lijke bepalingen en voor- rhriften heeft gehouden met Uitrekking tot de heffing van »\v op materieel voor de ■■rijgsmacht. Hij heeft daar- rer schriftelijke vragen ge- eld aan minister Ruding en aatssecretaris Koning. Vol- ens Kombrink gaat het om eopard-tanks en Orion-vlieg- ligen. De PvdA'er meent dat beide gevallen te zamen on- J iveer honderd miljoen gul- en te weinig aan btw is afge- ragen. KRITIEK IS ONZAKELIJK" HILVERSUM De kri tiek van de consumenten organisaties op het Vara- programma De Konsu- mentenman, van Frits Bom, is voor deze omroep geen reden tot een andere opzet van dit programma te komen. Een woordvoerster van de Vara heeft laten weten dat men de kritiek onzakelijk vindt. De Vara betreurt het, aldus de woodvoerster, dat de brief waarin de kritiek is neergelegd „behoorlijk agres sief van toon is en de indruk wekt van een persoonlijke aanval op Frits Bom". Direc teur Dick Westendorp van de Consumentenbond ontkende dat gisteravond overigens hardnekkig. Het schrijven is afkomstig van de Consumentenbond, het Ne derlands Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud), de Vereniging Eigen Huis, het In stituut voor Huishoudtech- nisch Advies (IVHA) en de Stichting Natuur en Milieu. Zij hebben de Vara en Frits Bom laten weten dat het program ma De Konsumentenman in zijn huidige vorm het consu mentenbelang niet dient. Zo zijn de organisaties niet te spreken over de manier waar op de Konsumentenman con- sumentenvragen behandelt. Zij vinden dat bij consumen tenvoorlichting het uitgangs punt moet zijn dat kijkers er iets aan hebben. Er moeten ge vallen behandeld worden waar de kijker zich mee kan identificeren. Vragen die alge mene geldigheid hebben. Vol gens de organisaties is dit bij Bom niet het geval en worden er in de Kosumentenman on juiste verwachtingen gewekt die de consument zelfs schade kunnen berokkenen. Directeur Van Herwijnen van de Vereniging Eigen Huis wijst er in dit verband op dat bij Bom ondernemers wel eens onder druk van de publiciteit door de knieën gaan en maar toegeven. De betrokken consu ment lijkt het gelijk aan zijn kant te hebben. Bij de kijker thuis zouden zulke gevallen onjuiste verwachtingen wek ken. Het stoort de organisaties voorts dat Bom bij het schiften van verkregen informatie on zorgvuldig te werk gaat. Selec teren is noodzakelijk maar dat mag niet leiden tot misleiden de en eenzijdige informatie. Daar is de consument niet mee gebaat. Alleen bij Konsumentenkon- takt, de consumentenorganisa tie die wordt gesteund door het CNV, de FNV, Nederland se Gezinsraad, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de Vara, zijn positieve ge luiden over de Konsumenten man te noteren. De woord voerder wijst op de kijkdicht heid en de waardering: 2,5 a 4 miljoen mensen kijken ernaar en geven een zeven op als ge middelde waardering. ...behoorlijk agressief... Lubbers acht oplossingen WSW-conflict mogelijk DEN HAAG Premier Lubbers verwacht dat het conflict tus sen CDA en VVD over de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) in een „biechtvaderlijk gesprek" tussen staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en de twee coalitie partners uit de wereld kan worden geholpen. „Ik denk dat wé dit met CDA en VVD solide kunnen regelen", aldus de premier die daarmee de verwachting uitsprak dat het wetsontwerp uit eindelijk toch zal worden aangenomen. Het CDA had eerder deze week bij De Graaf bereikt, dat zwaar gehandicapten in de WSW gewoon een salaris behouden, en dat ze niet zoals oorspronkelijk het plan was gaan werken met behoud van uitkering. Hierdoor werd een gat van tien mil joen in de bezuinigingen geslagen, dit tot grote ergernis van de VVD. Lubbers toonde zich gisteren „verrast" over de houding van de VVD. De PvdA heeft er gisteren bij De Graaf en zijn collega Van der Reijdden (WVC) voor gepleit, dat de regering maatregelen neemt om alleenstaanden in verpleegtehuizen te ontzien bij de vaststelling van de eigen bijdrage voor de AWBZ, de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Volgens de socialisten kunnen daarmee „mensonwaardige toestanden" worden voorkomen. DEN HAAG Het volle dig toegankelijk maken van het openbaar vervoer voor gehandicapten zou jaarlijks tussen 1,3 (zonder begeleiding) en 4,4 mil jard gulden (met profes sionele begeleiding) kos ten. Stations en treinen zijn zonder probleem toe gankelijk, bussen moeten worden uitgerust met een liftje of vervangen door een knielbus (een bus die als het ware omlaag zakt). De kosten per jaar komen op 1400 miljoen gulden als ermee wordt volstaan alle stadbussen aan te passen, tien procent van de streekbussen en alle trei nen. Dit blijkt uit een studie die voor de Nederlandse vere niging voor revalidatie is uit gevoerd. Het openbaar vervoer kost de overheid nu jaarlijks 4,5 mil jard gulden. Jaarlijks wordt bijna 760 miljoen gulden be? steed aan maatregelen die het openbaar vervoer voor gehan dicapten toegankelijk moeten maken. Daarbij is er echter geen vaste aanpak bij de be trokkenen. Indien gehandicapten, zeker met rolstoelen, blijven aange wezen op altenatieve ver voerswijzen voor het openbaar vervoer, zal dit per jaar 860 miljoen gulden vergen. De ge handicapten zullen zich dan moeten vervoeren met eigen, al dan niet aangepaste auto's of busjes en speciale taxi's. [EN HAAG De export vlees naar Frankrijk, r_ dinsdag weer op gang gekomen, verloopt in- iddels weer redelijk id en ongestoord. De ranse douane en veteri- aire autoriteiten verle- ',M' en aan de grens alle me- lewerking. De Neder- ng indse exporteurs houden ïtaa^ch wel aan de vorige 'eek gemaakte afspraak te be- n vrachten bij de aanvoer. [oor tussenkomst van de pan. organisatie en de Neder landse adjunct-landbou wraad in Parijs is donder dag de laatste grenspost in Frankrijk die „nog niet op de hoogte twas" van de EG-besluiten betreffende de export, weer openge gaan. Gisteren is over een 15 kilo meter breed front langs de Duitse grens in het oosten van het land een massale aanval ingezet tegen de varkenspest. Ongeveer 300.000 dieren moe ten binnen twee weken zijn ingeënt tegen het dodelijke vi- Het bedrijf van fokker Te Deeske in Eibergen was één van de vele plaatsen waar gisteren een begin werd gemaakt met de inenting van varkens tegen de varkenspest. rus. De kosten, die geraamd worden op 1 gulden per var ken, worden gedragen door het ministerie van landbouw. Mensen die hun nieuwsgierig heid niet kunnen bedwingen, kunnen overigens bij het bin nengaan van met varkenspest of mond- en klauwzeer be smette gebieden het dodelijkë* virus verspreiden. Toch hoe ven ze zich geen zorgen te ma ken met de ziekte besmet te kunnen raken. Evenmin is ooit aangetoond, dat het eten van mogelijk besmet vlees voor mensen schadelijk is. TRECHT Een echtse vijfdejaarsstu- ;nt in de diergeneeskun- heeft op 21 november lens een practicum mo- ilijk shigellabacteriën itdekt op Noorse garna- 22.00jn die hij na een maaltijd id overgehouden, jj-j IU: seft die ontdekking in jn onderzoeksverslag ge leld, maar daaraan toe- ivoegd dat het niet 0,-totlaarschijnlijk was dat het jderdaad om de shigella vanwege de grote zeldzaamheid van die bac terie. Dat heeft dr. P.Bijker van de vakgroep voedingsmiddelen van dierlijke oorsprong aan de faculteit Diergeneeskunde in Utrecht, die het practicum in november leidde, gisteren be vestigd. De onderzochte garna len en de bacteriekweek zijn direct na het practicum weg gegooid. Volgens dr. Bijker staat het wetenschappelijk niet vast dat de student inderdaad een 'shigellabacterie heeft geï soleerd, omdat de gebruikte onderzoeksmethode erg een voudig is. De student die zelf van de gar nalen had gegeten, is spoedig daarna ziek geworden, maar dit was bij de universiteit niet bekend. Daarom heeft nie mand het mogelijke verband met de shigellabacterie gelegd. „Als ik op de hoogte was ge weest had ik misschien nadere stappen genomen", zo stelt Dr.Bijker. De garnalen waren op 19 no vember gekocht bij een vis handel in Utrecht. Bijna an derhalve maand later, eind de cember, viel in Utrecht het eerste dodelijke slachtoffer van de shigellabesmetting. Dat aantal zou uiteindelijk oplopen tot veertien. conomische crisis goed voor emancipatie' [TRECHT De economische isis is een goede voedingsbo- i voor de emancipatie van nnen en vrouwen en voor jervrouwelijking" van de iltuur. Crisis en werkloos- ^id dringen de man steeds ler terug in huis, waardoor I „mannelijke" prestatiemo- en het positieve denken over arbeid worden aangetast. Daardoor kan de huidige crisis verdere vernieuwingen in gang zetten, die het isolement en de afhankelijkheid van vele vrouwen kunnen vermin deren. Dit stelde de Wage- ningse gezinssociologe dr. ir. Iteke Weeda vandaag voor de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, die in Utrecht haar 90-jarig bestaan vierde. In tegenstelling tot de veelgehoorde geluiden dat de vrouwen door de economische teruggang weer achter het aanrecht belanden, verwacht mevrouw Weeda dat deze tijd de emancipatie van vrouwen juist ten goede zal komen. HEMELS (TZiC IK? EEMje land. 11 leed iMw je caoecr- 2£U A»sesr/>pT? Engelse vakbond onthult namen geheime centra LONDEN De Engelse amb tenarenbonden hebben don derdag de namen onthuld van enkele geheime spionagecen- tra. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Londen was het voor het eerst dat die na men naar buiten gebracht werden. De bonden gingen tot de pu blicatie van de namen over na het geschil over het verbod op lidmaatschap van de vakbon den dat de regering heeft afge kondigd voor personeel van het afluister- en decoderings- centrum in Cheltenham en an dere centra. Dat verbod werd eind januari afgekondigd. In Cheltenham wordt alle in formatie opgevangen die af komstig is uit Oost-Europa. De minister van buitenlandse za ken, Sir Geoffrey Howe, meende dat de nationale vei ligheid in het geding kon ko men als de ambtenaren in Cheltenham in staking zouden gaan. De „buitenposten" waarvan de bonden de namen hebben ont huld zijn Culmbead, Cheadle, Blecthley, Scarborough, Haw- klas, Brora en Bude. Aangeno men wordt dat deze buitenpos ten materiaal naar Chelten ham stuurt voor analyse en decodering. De secretaris van de raad vam ambtenarenbonden, Peter Jo nes, zei dat deze centra ge noemd moesten worden omdat ook daar het verbod op lid maatschap van de bonden geldt. De zes ambtenarenbon den hebben leden in al die centra en hun belangen moe ten verdedigd worden, aldus Jones. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Er zijn aanwij zingen, dat de fameuze Duitse Leopard II-tank via omwegen toch in Saoedie-Arabië en andere Arabische staten terecht komt. De Bondsrepubliek weigert al jarenlang de door de Saoedi's zeer be geerde tank aan dat land te leveren. Kanselier Kohl's regering van christen-democraten en libera len is weliswaar bereid tot wa penleveranties aan Saoedie-A rabië, maar de Leopard II- -tank wordt niet (direct) aan dat land verkocht. Volgens de socialistische oppo sitie heeft Leopard II-fabri- kant Kraus Maffei uit Mun- chen nu echter toch een weg gevonden om lucratief zaken te doen met de Arabieren. Kraus Maffei zou met een En gels bedrijf zijn overeengeko men prototypes en bouwpak ketten van de Leopard II te le veren. Het Engelse bedrijf zou de bouwpakketten verkopen aan een firma in Egypte. Daar zou den de tanks vervolgens in el kaar worden gezet en onder andere aan Saoedie-Arabië en Irak worden geleverd. De SPD heeft een anonieme in het Engels gestelde brief ge kregen, waarin melding wordt gemaakt van deze gang van zaken. Omdat onafhankelijke bewakeningsexperts de gege vens uit de brief bevestigd hebben, heeft de SPD zich met een serie vragen tot de rege ring gewend. Kraus Maffei is overigens een van de vele ondernemingen die behoren tot het Flickcon- cern. Flick is in opspraak ge komen, omdat het bedrijf ja renlang grote bedragen aan partijen en politici heeft gege ven, in ruil voor vermindering van belasting. IJsbrekend" bezoek Thatcher eerste stap BOEDAPEST De Britse een „eerste stap" is voor ver- premier Margaret Thatcher betering van de betrekkingen heeft gisteren in Hongarije ge- tussen oost en west. Thatcher zegd dat haar eerste 'ijsbre- zei te hopen dat haar bezoek kende' bezoek aan een land van twee dagen een nieuwe van het Pact van Warschau fase zou inluiden. Zij verklaar de ook andere oosteuropese landen te willen bezoeken. En zelfs dacht ze aan een ontmoe ting met Sovjet-leider Joeri Andropov. „Maggie" vond het echter wel „alarmerend" niet te weten hoe fit Andropov is. ■ADVERTENTIE Bij een hypotheek met een variabele rente betaalt u nooit meerdandegeldendemarktrente Aanpassingen vinden geleidelijk plaats. Stijgt de marktrente, dan betaalt u meer. Daalt die, dan wor den uw hypotheeklasten lager. U kunt bij de Variabele Rente Hypotheek onbeperkt boetevrij aflossen. Bovendien kunt u meestal de afgeloste bedragen opnieuw op nemen zonder notariskosten. Een grote mate van vrijheid dus. De huidige variabele rente is aantrekke lijk laag en bedraagt bij gemeentegarantie en maand betaling 7,9%. Dit is een van de vele hypotheek mogelijkheden van de Rabobank. Maak daarom een afspraak met onze hypotheek-adviseur. Hij geeft u advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zija geld en goede raad Radio-actief afval in universtieit wordt gevaarlijk UTRECHT Bij de Utrechtse universiteit zijn problemen ge rezen bij de afvoer van radio- -actief afval uit de laboratoria van het onderzoeksgebouw Transitorium 3. Volgens het Universiteitsraadslid dr. P.Schotman, die zelf in het ge bouw werkt, stapelt het radio- -actieve afval zich al maanden op in de magazijnen van het gebouw. Schotman, die vreest dat de veiligheid van perso neel en studenten in het ge ding is, heeft daarover vragen gesteld aan het College van Bestuur. „Incidenteel worden wel eens studenten opgetrom meld om een paar vaten op hun nek nemen, maar dat is natuurlijk een riskante manier om met radio-actief materiaal om te springen", stelt hij. Slachting onder Miskito-Indianen DEN HAAG De Argentijn se nobelprijswinnaar voor de vrede Adolfo Perez Esquivel heeft de dood bekendgemaakt van 200 Miskito-indianen. 600 Anderen zouden gepakt zijn een poging de grens van Hon duras naar Nicaragua over te trekken. Esquivel heeft dit ge hoord van personeel van de Verenigde Naties. Hij heeft zo wel de Hondurese president als de minister van buiten landse zaken van Nicaragua, Miguel d'Escoto, om ophelde ring gevraagd maar sindsdien niets meer vernomen. Zes vliegtuigen, vermoedelijk van anti-sandinisten, hebben aanvallen uitgevoerd op een Nicaraguaanse legerkazerne. Bij de overval zijn minstens drie mensen gedood. Boy George moest bewijzen dat hij een man is NICE De Engelse pop zanger Boy George heeft op het vliegveld van het Zuid franse Nice vertra ging opgelopen en hij kreeg een berisping aan zijn broek toen hij gekleed als Japanse geisha Frank rijk binnen wilde. George ODowd, wiens uiterlijk het handelsmerk is van zijn rockgroep „Culture club", had zich weer als vrouw opgemaakt. Het 22-jarige idool werd apart genomen toen hij donder dag op het vliegveld van Nice door de pascontrole wilde. Nadat was vastge steld dat onder de ma- ke-up het gezicht zat van de zanger, zoals ook uit het paspoort bleek, liet de politie Boy George gaan. Maar niet na hem te heb ben gewaarschuwd dat hij het land niet meer inkomt als zijn gezicht zo afwijkt van de foto in het pas poort

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7