Ruim vier miljoen extra voor stadsvernieuwing Wassenaarse jachthaven nu al tonnen verlies Winkeliers gekant tegen autovrije Schoolstraat lphens gemeentehuis jet meer „in gesprek" MEDEDELING VAN DE SOCIALE DIENST Beiden £ckt6c6ounxmt ZATERDAG 4 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 75 jaar Nieuws 'ange eidse Courant ITgeeft "Affiches weg herenigingen, stichtingen Jn andere organisaties runnen ten behoeve van Peseief aankondigen van acti- oiyteiten in de zomer en het 1 totlajaar kosteloos affiches buit?fen maken bij de jubile- fn<^e Leidse Courant. ten kan deze affiches op jnen voudige wijze bestel- ook bn Een briefje naar de eidse Courant, ter atten- )ok je van de werkgroep LC 51 ijkö, postbus 11, 2300 AA P geiden, is voldoende. iraag met vermelding mersan de gewenste aantallen op ft contactpersoon in ver- :hts pnc/ met de t.z.t. aan te en. veren tekst. Men dient oor 1 maart te reageren. )e hoeveelheid affiches is i beziiteraard niet onbeperkt, n opodat verzoeken op volg- vtfde van binnenkomst ,orden gehonoreerd. bij J zal <al jubileum êgF1ir nieuwe Gemeentesecretaris dat rvulkjemeester A.J. Kret van (rechts op de foto) n, mft gistermiddag de nieuwe n Jmieentesecretaris van deze ïeente al kunnen feliciteren. ,n *heer A.G. Hogenboom, die ders 1 januari van dit jaar de r Berntzen opvolgde als ge- intesecretaris, vierde na- de \jjk Z'^n 25"jar'9 ambtsjubi- aard burgemeester was een o geitje verheugd met dit feest- tt zij?mbat de heer Hogenboom jnofficieel is geïnstalleerd als retaris der gemeente omdat uit de eigen ambtelijke ge- gele^ren, de afdeling algemene voortkwam. „U bent n groot in gewicht", sprak burgemeester de jubilaris fl[»maar we' groot in zakelijk icht en deskundigheid". Hij rhandigde de heer Hogen- jm namens het gemeente- een enveloppe met in- d. De heer De Jager, chef de afdeling personeelsza- je Riji en financiën had voor de Kaï^verse gemeentesecretaris aens het personeel ook nog rake typering. „U bent al- -Sprjop uw qui-vive en denkt inr.ensd na. U bent een kruising 18.00|en een ambtenaar, een ju- traat een mana9er en een ma- skwa)ar- U bent een typische jpaasiandse onderhandelaar -13.0Q- de gemeente: erg zuinig, 45-ir daardoor kunnen de V(^enheimers nu wel profite- igvan lage huren". Namens u. (personeel bood hij de heer 325fenboom, een fanatiek Tei rker, een schaakklok aan. enjJieer Hogenboom verzocht en mi slot aan iedereen hem open te benaderen: elke jn deur staat altijd open". Alternatieve straf voor chauffeur rampbus UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft vrijdag een 25-jarige buschauffeur uit Zoeterwoude veroordeeld tot zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en als bijkomende voorwaarde dat hij 150 uur in een ziekenhuis gaat werken. Verder heeft hij negen maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid gekregen met een proeftijd van drie jaar. De eerste dertig maanden mag hij alleen in dienstverband rijden. De straf kwam ongeveer overeen met de eis van de officier van justitie maar die had een onvoorwaardelijke ontzegging van negen maanden gewild. De bus die de chauffeur op 20 februari vorig jaar bestuurde, vloog door zijn onoplettend heid op het klaverblad bij Hoevelaken uit de bocht en sloeg over de kop. Van de inzittenden, supporters en spelers van een handbalteam van HVS uit Stompwijk, kwamen vier mensen om het leven en werden zeventien mensen gewond. Bedrijf maakt plaats voor 80 woningen SASSENHEIM De gemeente Sassenheim heeft een plan ontwikkeld voor de bouw van 80 laagbouwwoningen in het plan Oude Koningshuys. Dankzij het vertrek van het han dels- en importbedrijf Geenib naar het bedrijventerrein Jagtlustkade, is woningbouw mogelijk. Het plan Oude Koningshuys ligt tussen de Emmalaan, de Julianalaan en de Willibrorduslaan. Na aandrang van de ge meente, die bedrijven uit de bebouwde kom liever ziet ve- trekken naar het bedrijfsterrein, is de firma bereid te ver huizen. Voor het bouwplan van 80 woningen zijn nu de eer ste schetsontwerpen gemaakt. Die plannen worden woens dagavond gepresenteerd tijdens een informatie-avond in het gemeentehuis. Vanaf acht uur zal wethouder E. Keijser van ruimtelijke ordening de plannen toelichten. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen. REMBRANDTS NACHTWACHT IN BLOEMEN Reuzemozaïek pas in 1985 mogelijk LISSE Het leggen een reuze- mozaïek in april, vlak voordat het Bloemencorso door de Bol lenstreek trekt, gaat niet door. Dat is onlangs bekend gemaakt. De plannen zijn even in de ijs kast gelegd. Misschien is het vol gend jaar wel mogelijk een groot bloemenmozaïëk te maken. Dat moet dan „De Nachtwacht" van Rembrandt in bloemen worden. Een half miljoen bloemen zullen nodig zijn om dit te realiseren. De VVV is bezig om mede-orga nisatoren voor dit spektakel te vinden, gedacht wordt aan sa menwerking met de Lions Club Bollenstreek, omdat hét op poten zetten van een dergelijk groots evenement gewoonweg teveel is voor het huidige viermanscomi té. Wedstrijden die dit jaar wel doorgaan, zijn de traditionele mozaïekwedstrijden. Die wed strijden vinden dit keer plaats in het weekend van 5 mei, dus de week na het Bloemencorso. Overigens is het eerstkomende door de VVV georganiseerde evenement de Winterwandel- tocht op zondag 26 februari. Deze tocht, die jaarlijks vele honderden deelnemers trekt, voert onder meer door het Keu- kenhofbos en langs de inzendin- gen van de deelnemers aan de huisbroeiwedstrijden. Die inzen dingen staan dit keer opgesteld in de Hobahohallen en zullen extra aandacht krijgen omdat enkele professionele kwekers ook een bijdrage hebben gele verd. Andere evenementen die op het VVV-programma staan zijn ver der nog de autopuzzelrit op vrij- dag 6 april, de kinder-filmmid- dag op 30 april en op 12 mei de medewerking aan de Landelijke Fietsdag. WETHOUDER WAAL BIJ OPENING GULDEN VLIES: LEIDEN Volgens wet houder C. Waal (ruimtelij ke ordening) kan Leiden in 1985 rekenen op 13,9 miljoen gulden uit het Stadsvernieuwingsfonds. Oorspronkelijk had men een bedrag van 9,6 mil joen verwacht. Dit finan cieel voordeel van ruim vier miljoen gulden heeft volgens de wethouder te maken met het feit, dat monumentenbezit nu wel telt voor het Stadsver nieuwingsfonds. Voorheen was dit niet het geval. Waal zei dit gistermiddag tij dens de opening van het geres taureerde Gulden Vlies aan de Breestraat. Zoals bekend krij gen de vier grote steden en steden met meer dan 50.000 in woners meer geld voor stads vernieuwing. Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) maakte dit donderdag bekend. De middelgrote gemeenten, waaronder Leiden, ontvangen via een nieuwe verdeelsleutel in plaats van 24 nu 29 procent van de 1 miljard gulden die voor stadsvernieuwing be schikbaar wordt gesteld. De vier grote steden krijgen 45 procent van die 1 miljard, de kleine plaatsen 26 procent. Wethouder Waal zei verder dat het hergebruik van oude panden altijd de aandacht zal blijven houden. Gulden Vlies Het Gulden Vlies, dat stamt uit de periode van voor het be leg, deed gisteren voor het eerst dienst als gemeentelijk vergadercentrum. De leden van de commissies voor Fi nanciën en Openbare Werken beten onder leiding van wet houder P. Bordewijk (finan ciën) in een buitengewone vergadering de spits af. Archi tect Bob van Beek overhandig de Bordewijk een voorzitters hamer. De architect zei het jammer te vinden, dat het werk af is. „Bij dit gebouw was sprake van echt restaure ren". De restauratie van het monu mentale pand, een patriciërs huis, duurde van juni 1982 tot eind vorig jaar en heeft ruim twee miljoen gulden gekost. Het Koetshuis van het Gulden Vlies wordt dit jaar onder handen genomen en voor be woning geschikt gemaakt. In het schitterende Gulden Vlies wordt niet alleen vergaderd. De Gemeentelijke Accoun tantsdienst heeft er onderdak gevonden. Vandaag wordt er voor be langstellenden open huis ge houden tot vier uur. Restaura tie-architect Bob C. van Beek verzorgt om twaalf en om cén uur korte rondleidingen. Architect Bob van Beek legt, staande aan de tafel naast de wet houders Waal en Bordewijk, een en ander van de restauratie uit. VOORSCHOTEN De Voorschotense winkeliers zijn gekant tegen het au tovrij maken van de Voor schotense Schoolstraat. De gemeente Voorschoten is van plan van de School straat een winkelprome1 nade te maken, .onder meer ook met het oog op de verkeersveiligheid. De winkeliers vrezen dat met het instellen van een voetgangersgebied de om zetten zullen verminderen omdat veel klanten met de auto tot voor de win kels willen rijden. Er is dan sprake van een bot sing van economische be langen en verkeersveilig- heidsbelangen, wordt ge steld in het onlangs ver schenen nummer van de „Congreskrant". In deze krant wordt vooruitgelo pen op het Nationaal Ver- keersveiligheidscongres dat op 17 en 18 april in de RAI in Amsterdan wordt gehouden. Volgens wethouder J.R. van Leeuwen van ruimtelijke or dening is het een logische ont wikkeling dat de Schoolstraat geheel of gedeeltelijk voor verkeer wordt afgesloten. Vanaf 1975 is de straat, die niet meer zoals vroeger voor het doorgaande verkeer wordt gebruikt een winkelerf, nog wel bereikbaar voor het gemo toriseerde verkeer waarvoor een beperkt aantal parkeer plaatsen zijn aangelegd. Sinds die tijd is het aantal woonhui zen verder afgenomen en zijn er hoofdzakelijk winkels over gebleven. Daaronder veel win kels met niet-dagelijkse goede ren, zoals tassen, zodat het aantrekkelijk wordt voor het publiek om echt te gaan „win kelen". Dat wordt door het in stellen van een winkelprome nade extra aantrekkelijk, al dus de wethouder. Publiekstrekker Volgens de heer H. Schoone- veldt, voorzitter van de onder nemersvereniging Voorscho ten is de Schoolstraat nog niet aan een winkelend publiek toe, zijn er ook geen echte pu bliekstrekkers zoals de Hema of Blokker. Hij ziet hoofdzake lijk „kopend publiek" dat de auto voor de deur wil neerzet ten. De straat is volgens hem verkeersveilig genoeg. Verder vreest hij bevoorradingspro blemen, omdat lang niet alle winkeliers via de achterzijde hun zaak kunnen bevoorra den. Bevoorrading toestaan voor elf uur 's morgens is zijns inziens niet afdoende, omdat chauffeurs zich daar moeilijk op zouden kunnen instellen. Volgens wethouder Van Leeu wen is daar wel een mouw aan te passen. Volgens Van Leeuwen heeft de gemeente er al voor ge zorgd dat de Schoolstraat als geheel optimaal bereikbaar is door het aanleggen van vol doende parkeergelegenheid in de nabije omgeving. De win keliers zouden er zelf iets aan kunnen doen om hun winkel- promenade extra aantrekke lijk te maken door middel van braderieën en dergelijke. De wethouder stelt dan vervol gens nog dat er geconstateerd is dat minder dan 30 procent van de bezoekers met de auto komt en de rest lopend of met de fiets. S. van der Meulen van de Ver eniging Bescherming Voetgan gers stelt dat veel mensen wel met de auto voor de deur wil len komen, maar zodra ze zijn uitgestapt zich wezenloos erge ren aan de auto's. Hij weet voorbeelden van straten in di verse steden waarbij tegelijk met de afsluiting de omgeving werd verfraaid, waardoor de klantenaantallen zelfs toena men. Schoonevelt kent echter ook minder gunstige gevallen. Voordat wordt besloten tot af sluiting van de Schoolstraat zal halverwege het jaar eerst een enquête worden gehouden naar eventuele negatieve ge volgen. Caecilia Consort toont kwaliteit LEIDEN In vergelijking met het optreden dat het Cae cilia Consort enige jaren terug verzorgde en waar slechts een vijftiental luisteraars hun best deden om de leegte van de Stadsgehoorzaal te camoufle ren, moet het concert van gis teravond het Consort tevreden hebben gestemd. Een kleine tweehonderd bezoekers vorm den een geïnteresseerd publiek voor zijn verrichtingen in een programma, waarin met com posities van Sjostakowitsj, Ja- naöek en Bon een duidelijk ac cent was gelegd op het moder ne of althans niet al te gangba re repertoire. Het geijkte, klas sieke werk was vertegenwoor digd met muziek van Schubert en Mendelssohn. De bezetting van het Caecilia Consort, twaalf uitstekende vakmusici, garandeert eigen lijk bij voorbaat al kwalitatief sterke resultaten, die door hun virtuositeit, fraaie klank en goede onderlinge uitgebalan ceerdheid de muziek weet uit te buiten. Deze verwachting werd naar mijn gevoel het meest bewaarheid in de uit voering van Janaéeks Suite voor strijkorkest en in minde re mate het oktet opus 20 van Mendelssohn, waarbij wel in aanmerking moet worden ge nomen dat Mendelssohns oktet minder markant is dan het zeer gevarieerde en kleurrijke werk van Janacek. De twee stukken voor strijkorkest van Sjostakowitsj en het concert voor strijkorkest van Willem Frederik Bon waren vooral om hun technische merites te waarderen. Enigszins teleurstellend moet het optreden genoemd worden van de concertmeester van het" Consort, Rami Koch als viool solist in Schuberts Rondo in A. Gezien zijn vertrouwdheid met het Consort wekte het meermalen zwakke samenspel van beide kanten verbazing, evenals het hinderlijk aantal onzuiver geïnterneerde tonen, die Koch liet horen. Te meer verbazingwekkend was dit, omdat hij voor het overige zijn solo technisch en muzikaal met overtuigingskracht wist te brengen. In de mijns inziens te bescheiden aanzet maakte hij zich onvoldoende van zijn rol als ensemble-lid los en stelde hij zich te weinig solistisch op. DIRK VOOREN 15 Voor 71-13'HEN AAN DEN RIJN rouw Hyke-Hiemstra, de Ma?°niste van gemeente heeft gisteren de we telefooncentrale van "T'emeentelijke diensten in (g| ting gesteld. Zij deed dit de „verbindingskabel" het oude en het nieuwe Qoonsysteem door te knip- 1<De gemeente is nu einde- van de ve^e klach- wen dat het gemeentehuis I. Huiztdurend „in gesprek" zou •hi bei en dampte jaren met Overbelasting van het tele- DER^ysteem. Ml. ah iel 0[e verlichting bracht in *1® u- het afhaken van de ge- *1° - 3i 4ptebed rij ven voor electri- 5 u. i. gas en water, terwijl ook inde|igen ingang van het bu- I woonruimtezaken vorig diens!hielp de lange wachttijden korten. Maar de oude Teiïale was duidelijk te klein, vr. i(om werd in december 1982 de PTT de opdracht ver strekt voor de aanleg van een nieuw telefoonnet. Halverwe ge 1983 begonnen de werk zaamheden. Het telefoonnet is nu uitge breid van 200 naar 384 huis aansluitingen. Er staat nu een ultra-moderne installatie met 30 dubbelgerichte doorkieslij- nen, tegen 9 inkomende en 13 uitgaande lijnen vroeger. Dit zal het risico op een bezettoon vermideren. Ook zijn de nieuwste snufjes ingebouwd, zoals een geheugen in de tele foon en een verkorte kiespro- cedure. De oude schietzolder van het gemeentehuis is hier voor geheel verbouwd. De kosten van het project zijn ook meegevallen. De gemeente had voor de nieuwe centrale een miljoen gulden uitgetrok ken, maar de werkelijke kos ten bedragen slechts 800.000 gulden. GEMEENTE DRAAGT BU WASSENAAR De ge meente Wassenaar is en kele honderdduizenden guldens kwijt als ze de ex ploitatietekorten van de nog te openen nieuwe jachthaven aan de Zijlwa tering voor haar rekening neemt. Wassenaar is be reid tot en met 1986 het gehele exploitatietekort van de jachthaven op de gemeentelijke begroting te zetten. Voorlopig gaat ze daarbij uit van een be drag van 50.000 gulden per jaar. Na 1986 wil Was senaar niet verder gaan dan een bijdrage van 32.000 gulden per jaar, een bedrag dat gelijk staat aan de erfpachtscanon, die de gemeente van de water sportvereniging moet ont vangen. Verwacht wordt dat na 1991 een rendabele exploitatie-opzet mogelijk De nieuwe jachthaven aan de Zijlwatering blijkt voor Wasse naar daarmee een uiterst kost baar project. De gemeente stak zich in die narigheid toen ze in 1980 besloot garant te staan voor een lening van maximaal 900.000 gulden, die de water sportvereniging wilde aangaan voor de aanleg van de jachtha ven. De vereniging meende toen nog een sluitende exploi tatie te kunnen voeren, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van ruim 140.000 gul den. De benodigde investerin gen beliepen acht ton. Tijdens een in de zomer van vorig jaar gehouden ledenver gadering over de nieuwe jacht haven toonden de leden van de watersportvereniging aan zienlijk minder vertrouwen in de exploitatie-opzet van haar bestuur dan de gemeente. Met een motie van wantrouwen werd dat bestuur van zijn functie ontheven. Wethouder van financiën C.P.M. Barning verplichtte zich daarop vol gens velen de vereniging fi nancieel tegemoet te komen door spontaan te bemiddeien tussen het oude bestuur en de leden die om haar aftreden hadden gevraagd. „Had ik het maar nooit gedaan", zou de wethouder later verzuchten. ADVERTENTIE ST-EN ANTIEKBEURS iPX 'De Grote Kerk' in de Grote Kerk, Groenmarkt, Den Haag. Met o.a. grote afdeling schilderijen, za. 4 t/m zo. 12 febr. Dag. 12-22 u., zo. 11-18 u. Het nieuwe bestuur van de watersportvereniging zag na zorgvuldige berekening name lijk dat de 178 plaatsen tellen de jachthaven met aanzienlij ke exploitatietekorten zou ko men te kampen. Een begroting zonder tekorten bleek, on danks een veel soberder opzet van de haven (de investerin gen werden onder invloed van wethouder Barning terugge draaid van 800.000 naar 620.000 gulden), absoluut on mogelijk. De meest recente be groting van de Stichting Jach- taccommodatie Wassenaar, waarin de jachthaven is on dergebracht, toont een tekort van 105.000 gulden, waarvan '53.000 gulden aan rente en af lossing en 32.000 gulden aan erfpachtscanon. Prognose De gemeente gaat voorlopig nog maar heel voorzichtig uit van een jaarlijkse bezetting van 80 procent ofwel 142 lig plaatsen. Zelfs in die prognose zouden dan nog 72 booteigena ren van buiten Wassenaar moeten komen. Om dat te be reiken hanteert de vereniging zo ongeveer de laagste lig plaatstarieven van Nederland, 20 gulden per vierkante meter per jaar. Die 142 boten tesa- men moeten 72.800 gulden per jaar opbrengen, waarna dan nog altijd een tekort rest van 32.000 gulden. De gemeente vermoedt echter dat de bezet ting wel eens lager dan 142 schepen kan zijn, wat het te kort evenredig groter maakt. Het raadslid drs. R. Nieuwen- hoven (D'66) zette in 1980 tij dens een vergadering al vraag tekens bij een sluitende exploi tatie van de jachthaven. Hij meent dat de gemeente mo menteel weinig anders over blijft dan bij te .springen in de tekorten. „Er zijn enorme in vesteringen gedaan. Je kunt je nu niet meer terugtrekken en met een failliete jachthaven blijven zitten, want dan heb je al dat geld voor niets geïnves teerd. Ik vind het natuurlijk wel pijnlijk dat we nu tot 1991 bij moeten dragen in de tekor ten, terwijl we in 1980 nog dachten dat onze bemoeienis geen financiële gevolgen zou hebben. Ik vraag me af of die periode niet veel te lang is", aldus de heer Nieuwenhoven. De gemeente zal, als compen satie voor de grote financiële steun, een stevige vinger in de pap houden door middel van een gemeentelijke vertegen woordiging in het bestuur van de watersportvereniging, tus sentijdse rapportages en ac countantsonderzoeken. De nu nog lage liggelden, 20 gulden per vierkante meter per jaar worden volgend jaar waarschijnlijk verhoogd. Ze zijn zo laag om zoveel mogelijk belangstellenden te trekken. De gemeente vreest anders een enorme onderbezetting van de ligplaatsen. Overigens is er ook een lichtpuntje: het onderhoud van de beschoeiin gen aan de Zijlwatering, waai de boten nu nog liggen, komt te vervallen. (ADVERTENTIES) Premieverhoging gehad? '£§^'7 Tien tegen één dat wij goedkoper zijn. Bel voor een duidelijke folder 01718-29881. (Na kantoortijd 01718-15534.) DE VERPLEGING ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Antwoordnummer 29 2220 VB Katwijk Z H Telefoon 01-7IS 29881 Door onvoorziene oorzaak is de betaling van de maand-uitkering over februari gestagneerd. In overleg met de plaatselijke banken zijn wij erin ge slaagd het daardoor ontstane probleem t.b.v. onze cliënten gedeeltelijk op te lossen. Wij zijn ons er evenwel van bewust, dat hierdoor niet alle ongemak kan worden weggenomen. Getracht wordt komende week alle betalingen in elk geval de deur uit te hebben. Voor het ongemak hiervoor bieden wij onze excuses aan. Direktie en medewerkers van de Gemeentelijke Sociale Dienst •$-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3