Striid in Beiroet eist 45 doden Links, rechts Goudzwaard pleit voor nieuwe politieke partij Valse „geeltjes" FONDSEN VOOR BELEGGERS ONDERLING GIRO5657 eagan vraagt fiat t)or hulp aan [idden-Amerika gH£eiclóe6oma/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Zaterdag 4 februari 1984, 75e jaargang no. 22802 HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer 7 graden. Vrij krachti ge zuidwestenwind, aan de kust nu en dan hard, kracht 7. Zon op: 8.15; onder: 17.36; hoog water Schev.: 5.08 en 17.17; laag w.: 0.48 en 13.23. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Sinds 1982 is het oppassen geblazen bij het in ontvangst ne men van een briefje van vijfentwintig gulden. De kans is namelijk groot dat het vals is, want sedert die tijd is er een grote partij nagemaakte biljetten in omloop. Kees Jagers komt op de voorpagina van onze bijlage Finale tot de slotsom, dat vals geld politie en justitie slapeloze nachten bezorgt. Hij had hierover een gesprek met Dirk Schuurman, het hoofd van de Falsificatie Centrale van de Centrale Recherche Informatiedienst in Den Haag, die de valse briefjes bestempelt als: „bedrukt boterhampapier". Zo'n dikke drieduizend falsificaties zijn inmiddels achter haald, maar geschat wordt dat er nog tienduizenden in om loop zijn. De bron, de drukkerij dus, heeft men nog steeds niet kunnen achterhalen. „Wij hebben geduld", is Schuur- mans commentaar, „valsemunters zijn moeilijk te pakken, maar krijgen doen we ze altijd". Hoe u een vals „geeltje" kunt herkennen? Ook dat wordt uitvoerig uit de doeken gedaan. Maaroppassen blijft de boodschap. VERDER IN FINALE Martine Bijl: „Lachende mensen 'n heerlijk ge zicht". Voor linkshandigen veel meer begrip dan vroeger. Jan Klaassen heeft een Turkse neef en Katrijn zit in een vrouwencafé. Visrubriek: giebel, een merkwaardige vis. Daling van ziekteverzuim berust op gezichtsbedrog. Alleen al ademend kun je in Mexico Stad geelzucht krij gen. Warme-reizenbakker Dolf Went zoekt honderd weerbe- stendige globetrotters. Medische rubriek: bloedtransfusie. Sam Waagenaar vaak slachtoffer van literaire diefstal: het moeilijke leven van een Mata-Hari-expert. Stien Baas-Kaiser twaalf jaar na olympisch goud in Sap poro: „Als ik moet kiezen, ga ik weer schaatsen". Volledig In handen van particuliere beleggers zonder tussenkomst van een beleggingsmaatschappij. Verwacht rendement: 14%.24% belastingvrij. Adm. en organisatie In handen van de Centrale Advies Groep te Hlllegom. INFORMATIE: Telefoon 02520-19633 (niet voor belegglngs-advlseurs c.q. verkopers) NAAM:1 ADRES: WOONPLAATS: C.A.G. Leldsestraat 126a Antwoordnr. 952. 2160 WG Hlllegom. „Wet tweeverdieners maakt trouwlustig" DEN HAAG De nieuwe belastingwet op de tweeverdieners heeft een vloedgolf van trouwpartijen veroorzaakt. Dat is al thans de conclusie van mr. H. Hartgers, chef van de Haagse bur gerlijke stand. Volgens Hartgers zijn er in de afgelopen maand alleen al in Den Haag 700 huwelijken geregistreerd, dat is een derde van het totaal aantal trouwerijen van vorig jaar. In veel gevallen is het goedkoper geworden om getrouwd te zijn dan on gehuwd samen te wonen. Dit gaat vooral op als de ene partner jonger is dan 27 jaar en de ander minder verdient dan 2700 gul den per jaar. Het door Hartgers gesignaleerde fenomeen lijkt zich overigens te beperken tot de stad Den Haag. Links of rechts, het maakt allemaal tegenwoordig gelukkig niet meer zoveel uit. Dat is vroeger wel eens anders geweest. We hebben het over links- of rechtshandigen, waarover Hans van Kemenade, student aan de Vrije Universiteit in Amsterdam een doctoraal-scriptie heeft gemaakt en waarover hij in onze bijlage Finale vandaag ook nog eens een boekje open doet. En eerlijk gezegd, wat kan het onze Courant nu met zijn linker- of met zijn rechterhand in pt. Als hij het maai doet! De Leid» Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend uiant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat kan een verzoek j om een proefabonnement worden geweigerd. 4§*£eidoe0ouïa/nt Memisa Gezondheidszorg inde Derdewereld Eendrachtsweg 49, 3012 LD Rotterdam Teleloon 010-14 88 88. Artsenen medicijnen sturen is goed- de mensen leren voor zichzelf tezorgen is nog beter Lage inkomens krijgen extra kosten vergoed vanaf 171 gulden DEN HAAG Mensen met een laag inkomen die aankloppen bij de sociale dienst om een vergoeding voor bijzondere noodzakelijke kos ten die zij hebben moeten maken, zullen vanaf 1 mei de eerste 171 gulden uit eigen zak moeten beta len. Dat geldt voor alle kosten. Het gaat daarbij om een eigen bijdrage per kalenderjaar, die zowel geldt voor de totale kosten van periodie ke uitgaven als voor het totaal van de rekeningen van incidentele voorzieningen. De ministerraad heeft daarmee gisteren ingestemd. De Raad van State zal over de maatregel advies uitbrengen. Lokaal telefoneren duurder DEN HAAG Het lokaal telefoneren wordt met ingang van 1986 duurder. In dat jaar wil de PTT een tijdslimiet invoeren. Bij de PTT is wordt nog overlegd over de exacte uitvoering van de plannen, waarmee ook het ministeie van Ver keer en Waterstaat nog akkoord moet gaan. Massagraf met ruim 700 lijken in Argentinië CORDOBA De nationale commissie voor vermiste mensen in Argentinië heeft in Cordo ba een massagraf ontdekt met de lijken van ruim 700 mensen die het slachtoffer zijn ge worden van moord en marteling onder de mi litaire regimes. Commissievoorzitter Ernesto Sabato heeft dat gisteren bekendgemaakt. Hij zei dat werknemers van het lijkenhuis van het ziekenhuis San Roque in Cordoba in 1980 al aan de toenmalige president Videla hadden meegedeeld dat honderden lijken met de spo ren van marteling werden begraven zonder lijkschouwing. De lijken, die door militairen in massagraven geworpen werden, droegen de sporen van schotwonden en foltermethoden of van hartaanvallen, wellicht als gevolg van marteling. Simonis bij paus VATICAANSTAD De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A.J. Simonis, is gis teren door de paus in pri- vé-audiëntie ontvangen. Si monis is sinds 31 januari in Rome. Hij voert er overleg met Vaticaanse instellingen en zal een bijeenkomst bij wonen van de Vaticaanse Congregatie voor de Bis schoppen, waarin hij vorige maand werd benoemd. Op 10 februari keert Simonis in Nederland terug. Misschien gaat Simonis in Rome ook praten over de ontslagaan vrage van mgr. Bluyssen als bisschop van Den Bosch. :f |V; merikaanse ruimteveer Challenger is gisteren na ierfecte lancering in een baan om de aarde geko- De shuttle heeft vijf astronauten, drie ratten met a (onderzoekers willen weten of de pijn in ge- loze toestand minder is) en twee communicatie- ieten aan boord. Hier de start van de lancering ape Canaveral. De terugkeer van het ruimteschip stgesteld op 11 februari. BEIROET De strijd tus sen het regeringsleger van Libanon en Shiïtische mi lities, die de afgelopen 24 uur in en rond de Libane se hoofdstad Beiroet woedde, heeft aan min stens 45 mensen het leven gekost, terwijl zeker 125 mensen gewond zijn ge raakt. Dit is gisteren in kringen van de Libanese politie bekendgemaakt. Het Libanese leger verloor vijf man tijdens de herovering, in het zuiden van Beiroet, van posities die donderdag door de Shiïitische moslimmilitie Amal op de regeringstroepen waren veroverd. Dit meldt een officieel leger communiqué. De herovering wordt door de Shiïtische mili tie ontkend. Een zegsman van de Amal-militie meldde dat zijn troepen vier mensen heb ben verloren. Een bij het presidentieel paleis ingeslagen granaat doodde gis teren een militair die daar op wacht stond. Ook het interna tionale vliegveld van Beiroet werd door granaten getroffen, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Tot drie keer toe werd een be stand uitgeroepen, maar iedere keer zijn de gevechten voort gezet. Het gaat om de ernstig ste geweldsuitbarstingen in zes weken. Ondanks de oproep tot een staakt-het-vuren werd er vannacht in het zuiden van de hoofdstad nog steeds gevoch- Lubbers ontkent afspraken over middenschool DEN HAAG Premier Lub bers ontkent dat er met de VVD zou zijn afgesproken het aantal middenschoolexperi menten tijdens deze kabinets periode met hoogstens vijf uit te breiden. De VVD hield gis teren bij hoog en bij laag vol dat die afspraak wel bestaat. Volgens de minister-president is alleen overeengekomen dat eerst met de Kamer zou wor den overlegd, alvorens tot uit breiding wordt overgegaan. Hij liet dit gisteren weten na afloop van de ministerraad. Het kabinet is „niet erg geluk kig" met de motie die het CDA-Kamerlid Hermes bij de behandeling van de onderwijs begroting heeft ingediend, al dus Lubbers. Daarin wordt om een forse uitbreiding van het aantal middenschoolexperi menten (20 tot 30) 'gevraagd. Afdeling Leiden afgelast ZEIST De KNVB heeft voor vandaag alle wedstrijden in de afdeling Leiden afgelast. onze parlementaire redactie) HAAG Mensen met \inkomen tot ongeveer j gulden die de belasting ften voor minder dan ulden, lopen nauwelijks I kans daarop gepakt te fn. Volgens staatssecreta- ttonihg van financiën dit „als zodanig krui- erk, gezien, dat er bijna e is van een zuivere aan- J'. Hij zegt dat in Else- Weekblad. De staatsse- •'is geeft tè kénnen dat t belastingfraudeurs op j/bpr hun vergrijp toch yobr de rechter worden Lept. „Hét probleem is dat "/icier Van justitie er niet Rnteresseerd is brh zo'n J fraudeur strafrechter- vervolgen", aldus Ko- krant ontvangen Bel 18.00 en 19.00 uur, za- i tussen 14.00 en 15.00 lefoonnr.071-122248 en nt wordt nog dezelfde nabezorgd. ROND EX-CDA'ERS SCHOLTEN-DIJKMAN (Van onze parlementaire redactie) EDE Prof. dr. Bob Goudzwaard meent dat een „vernieuwing in de Nederlandse politiek meer dan ooit nodig is". Hij zei dit vanochtend in Ede op een congres, georgani seerd door onder anderen de Tweede-Kamerleden Jan Nico Scholten en Stef Dijkman, die beiden uit het CDA zijn gestapt. De verwachting was vanoch tend dat Scholten zich mede namens Dijkman aan het einde van de bij eenkomst bereid zou ver klaren de mogelijkheden voor een nieuwe partij te onderzoeken, om deel te kunnen nemen aan de eerstvolgende Kamerver kiezingen. Volgens Goudzwaard is er in derdaad behoefte aan een poli tieke vernieuwing, „als het even kan dwars door de be staande partijen heen". Hij pleitte voor een „vernieuwing, die zich scherp bewust is van de onlosmakelijke verbonden heid van de grote problemen van onze tijd: armoede, bewa pening, werkloosheid en mi lieubederf". Goudzwaard, die hoogleraar is in de economie aan de Vrije Universiteit, kreeg bekendheid als de schrijver van het eerste partij programma van het CDA („Niet Bij Brood Alleen"). Maar inmiddels heeft hij deze partij al weer geruime tijd ge leden verlaten. Goudzwaard uitte scherpe kri tiek op het CDA, vooral van wege de wijze, waarop het Scholten en Dijkman heeft be handeld. „Harder en killer kan het haast niet". Volgens Goudzwaard hebben deze bei de Kamerleden recht op res pect, omdat ze voor hun over tuiging zijn blijven staan. „Ze missen althans één groot ka raktergebrek: dat van de ein deloze plooibaarheid van het eigen geweten". Maar het gebeuren rond Scholten en Dijkman was niet de enige reden van de bijeen komst. Goudzwaard meent dat het beleid, waar het kabinet en de regeringspartijen voor gekozen, tot niets leidt. Dat blijkt naar zijn mening alleen al uit het taalgebruik van CDA en VVD. „Minder raket ten, minder werkloosheid... Weet u wat die termen beteke nen? Zestien raketten méér, in plaats van 48 -méér raketten dus. En minder werkloosheid betekent: een minder grote jaarlijkse stijging van de werk loosheid - dus in ieder geval meer werklozen. Zo is de slag al verloren, voordat die gestre den is". Pagina 8: Nieuwe partij staat ook open voor niet- christenen FNV-jongeren bezetten hal Rijksvoorlichtingdienst Ongeveer vijftig demonstran ten van de werkende jongeren van de FNV hebben gistermid dag een half uur de hal bezet van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) aan het Binnenhof. De groep eiste een onderhoud met premier Lubbers over het door de minister De Koning (Sociale Zaken) geopperde plan de leeftijdsgrens voor het minimum-jeugdloon op te trek ken. De actievoerders werden het uiteindelijk eens met RVD-directeur Lortzer over een gesprek van vijf hunner met minister De Koning of diens staatssecretaris De Graaf. Het gesprek moet vol gende week plaatshebben. On der het zingen van „Koningen en graven die stelen als ra ven", verlieten de bezetters het pand. Foto: CEES VERKERK Snor voor vrouwen LONDEN Een aantal vrou wen heeft een snor gekregen nadat hun mannelijke partners een nieuw anti-conceptiemid del waren gaan gebruiken. Dit hebben Franse artsen meege deeld in een Brits medisch tijdschrift. De vrouwen heb ben testosterone opgenomen in hun lichaam. Testosterone is een mannelijk hormoon dat bij het nieuwe anti-conceptiemid del wordt gebruikt. SHINGTON Presi Ronald Reagan heeft Amerikaanse Congres gevraagd ak- fjd te gaan met de aan gingen van de com- |ie-Kissinger voor üen-Amerika. ïns dat voorstel zouden ^erenigde Staten de ko- Je vijf jaar voor ruim zes .rd dollar aan militaire en imische hulp verschaffen, L^ssjrant staan voor nog eens ®^miljard aan leningen, j geen gemakkelijke oplos voor de crisis in midde- herika, aldus Reagan, als we nu niet helpen n we daar in de toekomst voor moeten betalen. een gehoor van congres- |i en diplomaten zette jan uiteen dat deze combi- f I van ontwikkelings-, poli- I, diplomatieke en veilig- >initiatieven „de juiste be- jring van het probleem is". r\00!pakket moet wel als ge- 0i worden uitgevoerd, an- worden de kansen op TJitgang in gevaar ge- S\eCijt. „Zowel om strategische in morele redenen" moet k gan worden uitgevoerd, zo I m ide de president. El Salvador is 674 mil- dollar economische hulp f6 miljoen voor militaire i uitgetrokken. Het Witte zal het Congres raadple- ver de vraag welke ande- riden in aanmerking ko- j voor het hulpprogram. 1 &n wil echter geen koppe lt tussen hulp en mensen- Ip en. Hij wil zelf het recht P aden om te beslissen over zetting, vermindering of btting van de hulp. jp\e cus pakt jine fraude 'liwelijks aan

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1