Finale n Alleen al ademend AMSTERDAM „Een van de weinige lichtpuntjes in deze tijd van economische terug gang is de opvallende afname van het ziekteverzuim. Dus zijn de mensen gemakkelijk geneigd te zeggen: zie je wel, dat verzuim is te hoog ge weest; men heeft het ervan genomen, maar nu men zich bedreigd voelt, kijkt men wel uit om ziek te worden. Tot 1980 is dat ook ten dele opge gaan. Maar het verschijnsel ligt veel ingewikkelder dan wat er aan de borreltafel of bij de kapper over beweerd wordt. Reden om er verder in te duiken, want grote belan gen staan op het spel. Denk aan de plannen om met aller lei repressieve maatregelen eerste ziektedagen zelf beta len; strengere eerste-dagcon- trole de kosten van de ziektewet te drukken. Wij waarschuwen tegen al te hoge verwachtingen op dat punt. Geïsoleerde maatregelen heb ben volgens ons een teleur stellend effect omdat ze niet de bron van het verzuim aan pakken". Het mag een controversiële uit spraak heten in een politiek kli maat waar de wind van weg-met- de-flauwe-kul waait (zo heet no nonsens in goed Nederlands), maar hij komt uit onverdachte hoek, van wetenschappelijk medewerkers ir. Henk Kruidenier en Thea Bakker namelijk, die verbonden zijn aan de Stichting CCOZ. De initialen staan voor een langademige naam (Coör dinatie van Communicatie met be trekking tot gegevens voor Onder zoek inzake Ziekteverzuim) die verder ongenoemd zal blijven, want er moet nog meer op deze pa gina. Laat het voldoende zijn te weten dat in het bestuur van dit onafhankelijk orgaan vertegen woordigers zitten van de ministe ries van sociale en binnenlandse zaken, voorts van de Sociale Verze keringsraad en van de Federatie van Bedrijfsverenigingen. In 1976 klein geboren vanuit de behoefte om meer aan de weet te komen over de invloed van het ziektever zuim op de produktiviteit, sinds dien uitgegroeid tot een apparaat met een vijftigkoppige staf. „Wat wij hier aan gegevens hebben, is uniek in de wereld, maar Neder land is dan ook een bijzonder goed geregistreerd land; er zijn onder hand meer registraties dan inwo ners". Terzake. „Het grote probleem bij het ziekteverzuim is dat je er geen kookboekje voor hebt. In het proef schrift van dr. Philipsen uit 1969, dat eigenlijk de stoot tot onderzoek op dit gebied heeft gegeven, wor den maar liefst 27 bedrijfsfactoren opgenoemd die het ziekteverzuim beïnvloeden. De oorzaken zijn sterk gebonden aan een bepaalde bedrijfstak of zelfs aan een bepaald bedrijf. Bij banken liggen de pro blemen heel anders dan bij de bouw. Dat geeft al aan dat er van algemene repressieve maatregelen weinig heil te verwachten valt. Bij het ziekteverzuim spelen moeilijk grijpbare factoren mee als de sfeer in een bedrijf, de mate van betrok kenheid bij het reilen en zeilen". De borreltafelpraat dat het hoge ziekteverzuim van de jaren zeven tig te wijten zou zijn aan een lagere MEXICO STAD Het valt niet mee om een verschrik king te bedenken waar de in woners van Mexico Stad nog niet onder gebukt gaan. De verkeersopstoppingen, het roekeloos rijden, de giftige lucht, de meedogenloze ge luidsoverlast, de misdaad, het gebrek aan zuurstof door de hoge ligging en de afschuwe lijke vervuiling, de overbevol king, het stedelijk wanbeleid, er is geen misstand van deze moderne tijd die aan Mexico Stad voorbij is gegaan. Toch heeft zich op misdaadgebied onlangs weer een nieuwe ver schrikking aangediend die vooral de wat beter gesitueerde midden klasse, in het bezit van een auto, treft. Het gaat hier om de zoge naamde ratteval. De dief wacht langs de weg totdat hij een auto ziet met een open raam. Door het open raampje gooit hij een bange en agressieve rat naar binnen. De ge volgen laten zich raden. De chauf feur raakt in paniek, gaat boven op zijn rem staan en vliegt zijn auto uit met in zijn kielzog zijn hysteri sche passagiers. De dief springt in de auto en scheurt weg. De ra* doet hij waarschijnlijk in een kooitje om hem bij een volgende gelegenheid opnieuw te gebruiken. Niet dat een nieuwe rat moeilijk te vinden zou zijn. Mexico Stad breekt afschuwelijke records als het gaat om vervuiling en ver schrikkingen. Het is een stedelijke apocalypse. En denk niet dat dit een loze definitie is. Deskundigen hebben in alle ernst gezegd dat de giftige gassen die dagelijks in de at mosfeer terecht komen en voor het merendeel afkomstig zijn van niet opgehaald vuilnis, op een goede dag vlam kunnen vatten. De brand die daardoor ontstaat, zou wel eens kunnen aanwakkeren tot een brandstorm die alle beschikbare zuurstof opslorpt en vele honderd duizenden burgers de verstikkings dood laat sterven. In 1981 ontstond er brand op een vuilnisstortplaats van de gemeente. De vlammen en explosies duurden tien dagen, waardoor de toch al gevaarlijk gro te concentratie zwaveldioxide in de lucht tien keer groter werd. En dan te bedenken dat het op 2200 meter hoogte gelegen Mexico Stad van zichzelf toch al zo weinig zuurstof heeft. arbeidsmoraal, en dat de crisis die moraal dus wel weer op zal krik ken, bergt het gevaar in zich van een verminderde aandacht voor de humanisering van de arbeid. Krui denier en Bakker: „Inderdaad wijst een aantal signalen erop dat de energie waarmee de humanisering, de vermenselijking van het werk, enkele jaren geleden werd aange pakt, aan het afnemen is. Als je ziet wat er nu gebeurt met de arbeids omstandighedenwet die indertijd door minister Albeda met veel poe ha werd aangekondigd als je ziet hoe er steeds langer over ge sproken wordt om een aantal arti kelen van die wet tot uitvoering te brengen, dan is het vermoeden ge wettigd dat hier getemporiseerd wordt, een net woord voor op de lange baan schuiven. In het licht van onze bevindingen zou dat een bijzonder ongunstige uitwerking hebben". Welke bevindingen? Allereerst is er zojuist een rapport over ziekte verzuim en werkloosheid versche nen waarin ir. Kruidenier, gedekt door de vlag van het CCOZ, een analyse op macro-niveau pleegt over de periode 1965-1982. Daarin al de conclusie: „Wanneer gekeken wordt naar de invloed van de werkloosheid op het totale aantal afwezige dagen (waarin zowel het effect op het aantal gevallen als op de gemiddelde duur tot uiting komt), dan blijkt dat het ziektever zuim, na correctie voor de invloed van de slechte conjunctuur, eigen lijk verder is toegenomen. Ik leid hieruit af dat verbetering van de arbeidsomstandigheden van grote groepen werknemers nog steeds een hoge prioriteit verdient". Nog verrassender echter is de slot som waartoe Thea Bakker komt in een kersverse vervolgstudie die vandaag verschijnt. „Wanneer je", onthult ze op voorhand, „bij een groot bedrijf met, pak-weg, 14.000 werknemers het ziekteverzuim over de hele linie bekijkt, dan komt het resultaat overeen met de cijfers die het Nederlands bedrijfs leven geeft. Een forse daling dus die zich rond 1979 heeft ingezet na dat het ziekteverzuim sinds de Tweede Wereldoorlog onophoude lijk langzaam, maar gestaag was toegenomen. Maar wanneer je kijkt naar de vaste groep werkne mers die vijf jaar of langer in dienst is geweest, dan blijkt binnen die groep van ouwe getrouwen het ziekteverzuim te stijgen en nog wel vrij fors". Gezichtsbedrog Vanwaar dat verschil tussen daling bij jonge en stijging bij de oude gar de? „Ik denk", valt Kruidenier in, „dat er binnen de bedrijven bepaal de selectieprocessen aan de gang zijn waarbij de gezondheid een rol speelt. Wanneer er ontslagen moe ten vallen, wordt er gelet op de verzuimhistorie. Wie veel heeft ling en besmetting. Dagelijks wordt 800 ton vuil geproduceerd waar de stad geen raad mee weet. De mil joenen paupers in de sloppenwijken rond de stad hebben geen toiletten of riolering, dus elk leeg stukje grond dat er is, wordt door hen ge bruikt. De gezondheidsautoriteiten hebben vastgesteld dat op deze ma nier dagelijks 750 ton menselijke uitwerpselen in het milieu terecht komt. De uitwerpselen drogen uit tot stof dat vervolgens op de wind door de stad wordt verspreid. En dit veroorzaakt weer de epidemi sche ziektes. Mexico Stad is waar schijnlijk de enige stad ter wereld waar je alleen van ademen geel zucht kunt krijgen. Boeren van het verarmde platte land komen gemiddeld met 1000 man per dag naar de hoofdstad toe en staan bekend als „paracaidistas" ofwel parachutisten, een bijnaam die ze hebben te danken aan hun plotselinge verschijnen alsof ze midden in de nacht zijn gedropt. Hun bouwvallige sloppenwijken worden „ciudades perdidas" ge noemd, verloren steden. Ze heten zo omdat ze geen naam hebben, niet voorkomen op de kaart, geen infrastructuur of dienstverlening kennen en miljoenen mensen huis vesten, van wie velen Indianen. In totaal zijn er ongeveer 500 van dit soort wijken rond Mexico Stad. Maar door het bezuinigingspro gramma dat sinds de devaluatie van 1982 van kracht is, wordt het voor de paupers steeds moeilijker om in de stad aan werk te komen. Sommige sociale werkers denken dan ook dat de stroom naar de stad langzaam minder wordt en dat sommige boeren zelfs weer terug keren naar het platteland omdat ze inzien dat de stad hun nog minder te bieden heeft. Devaluatie De middenklasse die twee jaar ge leden nog met volle teugen genoot van een overgewaardeerde peso die hen in staat stelde geïmporteerde luxe-artikelen te kopen voor rede lijke prijzen, is opgeschrikt door een devaluatie waardoor al die arti kelen zes keer zo duur zijn gewor den. Van reisjes naar het buiten land kan geen sprake meer zijn, be halve dan voor de allerrijksten. Maar desondanks is het eerste dat iemand doet. als hij zich dat kan veroorloven, een auto kopen. Die auto's zijn de laatste verschrik king van Mexico Stad. De meeste chauffeurs zitten alleen in een auto en hoewel er 2,7 miljoen auto's op de weg zitten, vervoeren ze slechts een vijfde van alle reizigers. De rest van de mensen is aangewezen óp taxi, bus of benenwagen. In een eindeloze rij scheuren deze auto's, taxi's en bussen over de belangrijk ste boulevards. Daarbij drukken de chauffeurs onophoudelijk op hun toeter, schreeuwen ze beledigingen naar links en rechts en laten ze hun radio een oorverdovend lawaai produceren. Rijden in Mexico Stad is snel, chaotisch, agressief en ui terst gevaarlijk. Het principe van aparte rijbanen is hier onbekend en de auto's schieten links en rechts langs elkaar heen als in een bots- baan op de kermis. Driedubbel par keren is heel gewoon en de ver keerspolitie blaast aan één stuk door woedend en vergeefs op haar fluitje. De enige reden om het fluit je even uit de mond te nemen is een „morbida" (hapje eten) of aan bod van steekpenningen door de een of andere ongelukkige chauf feur die waarschijnlijk, maar voor hetzelfde geld ook helemaal geen overtreding heeft begaan. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1 an k in d )ben let? De miljoen^e paupers in F sloppenwijk" rond de stak/ hebben ge<? h toiletten of* P riolering Natuurlijk zijn er ook aangeni gedeeltes in Mexico Stad, maar - liggen buiten het bereik van de£ men. Schitterende openbare gel? wen uit de Spaanse koloniale en de periode daarna herinn^ eraan dat Mexico Stad eens alsjj&ipi: Parijs van Zuid-Amerika werdpi?$S schouwd. Nu staan ze echter V,, naast moderne gebouwen die rfj; half zijn afgebouwd als gevolg de economische recessie. Kort geleden heeft Mexico zijn ste stedebouwkundige in dienst JC nomen, die zijn benoeming m schreef als goed en slecht nief tegelijkertijd. Het goede nief was dat zijn stedebouwkunp..:- plannen in de westrijd van 1979^: kroond waren met de eerste J. Het slechte nieuws was dat hi moest proberen die plannen u Ui voeren in 's werelds moeilijks if regeren stad. Mexico Stad is een nieuw soort p nument geworden: een versch kelijke waarschuwing aan ||j| adres van de ontwikkelingslar 4: van wat er kan gebeuren met? hoofdstad met ongeplande, si L< industrialisatie. Voor Mexico is het te laat. CHRISTOPHER Rlfloi Copyright The Guar Mexico Stad strekt zich uit over een hellend bergplateau en wordt omringd door nog hogere bergen. De stad ligt daardoor als het ware in een schaal waar rook en uitlaat gassen hopeloos in blijven hangen. De meeste dagen hangt er dan ook een bruin-grijze smog boven de stad en de besneeuwde pieken van de vulkanen Popocatepetl en Ixtac- cihautl op ongeveer 60 kilometer afstand zijn maar zo zelden zicht baar dat de krant er melding van maakt als het zo is. Ademnood De gevolgen voor een bezoeker die gewend is aan redelijk schone, aan gename lucht, zijn uiterst onplezie rig en gaan direct in. Nog geen half uur na aankomst op de luchthaven had ik al pijn in mijn keel. Niet on begrijpelijk overigens. Een inspec teur van volksgezondheid heeft on langs bekend gemaakt dat het ina demen van de lucht in Mexico Stad gelijk staat aan het roken van veer tig sigaretten per dag. Voeg hieraan toe ademnood en een wild klop Wrijf punten en Aandacht voor de arbeidsomsfgen digheden verdient prioriteit, jnen ten Kruidenier en Bakker dan jjji tegen de heersende no-nonsi wind in. „Want als je kijkt naai1^ relatie arbeid-gezondheid, dan ha 1 staan er voor belangrijke grotjeno werknemers nog wrijfpun! en Wanneer dat zo doorgaat, krijgt we de situatie dat bedrijfskoLgfp worden afgewenteld op de mj schappij, dat steeds meer zL werknemers ten laste van dePtegl meenschap worden gebracht, Ifiger voor bedrijven alle aanleiding! uit maatschappelijk oogpunt dus nige maatregelen te treilen j werknemers die niet zo goed mee kunnen, toch te handhajran( zijn. Een deel van de kosten kker dient zichzelf dan weer terug h en dat het ziekteverzuim zal verijjaap deren. Bovendien zal een dergLjS(^ beleid een positieve invloed hetfzjc| op de kwaliteit van de produLen en op de flexibiliteit van de drijfsvoering. Want welbeh^'rve onder de werknemers, dat is de|„ die het houdt". pend hart als gevolg van de grote hoogte en men begrijpt waarom Mexico Stad gelijk staat aan ziek zijn. Afgezien van de vervuiling is er ook het probleem van overbevol king. De beschikbare zuurstof moet worden gedeeld onder miljoenen mensen meer dan waarvoor de stad ruimte heeft. De huidige bevolking wordt geschat op 16 tot 17 miljoen. Hierdoor is Mexico Stad de dichtst bevolkte stedelijke agglomeratie ter wereld. Bij de huidige groei zou het aantal inwoners omstreeks het jaar 2000 zijn opgelopen tot 35 miljoen, dat wil zeggen als er dan nog leven is. Mexico Stad is letterlijk bezig met het vermoorden van zijn inwoners. Jaarlijks sterven duizenden men sen aan ziektes die een direct ge volg zijn van besmetting en vervui ling. Voornaamste schuldigen zijn de 130.000 industrieën in het gebied die zich ongehinderd vari giftige stoffen kunnen ontdoen en de 2,7 miljoen auto's die voor een spitsuur zorgen dat de hele dag door duurt. Ook de enorme berg vuilnis en de slechte sanitaire voorzieningen zijn een belangrijke bron van vervui- Mevrouw Thea Bakker en ir. Kruidenier: „We hadden het gevoel: er klopt iets niet". verzuimd, gaat er eerder uit. En bij het aannemen van nieuwe mensen wordt er ook op gezondheid gese lecteerd. Relatief gezonde mensen stromen in en relatief ongezonde mensen stromen uit. Ogenschijnlijk daalt het ziekteverzuim dus, maar dat is gezichtsbedrog. Wij waren daar al bang voor. Wij waren ach terdochtig geworden door gegevens uit het buitenland en dachten: waarom zou het hier niet hetzelfde zijn? We hadden het gevoel: er klopt iets niet". „Groepen met een hoog verzuim maken een ongunstige ontwikke ling door", resumeert Thea Bakker. „Als er sprake is van toenemend verzuim, is dat bij hen het hoogst, en als het verzuim daalt, is dat bij hen het laagst. Dat geldt dan weer speciaal voor de categorie waar ik mijn onderzoek op heb gericht en die ik de stayers noem, de blijvers, de werknemers met een minimaal vijfjarige staat van dienst bij een groot bedrijf. Voor de rest geldt juist het omgekeerde. Ook dat heeft een versluierend effect op het tota le ziekteverzuimcijfer. Het geeft ons het sterke vermoeden dat na der onderzoek geboden is naar de arbeidsbelasting van bepaalde werknemers". „Er moet iets mis zijn", vult Krui denier aan. „Als je alles verklaart vanuit schommelingen in de ar beidsmoraal, dan nog blijf je zitten met de vraag van de kip'en het ei. De dreiging van bezuinigingen en dus ontslagen kan de arbeidsmoraal opvijzelen. Maar als zo'n proces niet goed begeleid wordt, als men de mensen er niet bij-betrekt, kan het evengoed demotiverend wer ken. Of het kan de werkdruk doen toenemen. De arbeidsproduktiviteit kan zijn tol gaan eisen, wat je te rugvindt in allerlei verschijnselen van stress. Rugpijn, hoofdpijn, sub jectieve klachten waar artsen moei lijk mee uit de weg kunnen. Dat wordt dan het grijze verzuim ge noemd, tegenover het witte ver zuim van de hartinfarcten en de gebroken benen enerzijds en het zwarte verzuim van de valse ziek melding anderzijds. Nou: van dat zwarte verzuim is nooit aangetoond dat het een omvang van enige beter kenis heeft; het is misschien een half procent. Maar door dat woord je grijs tussen wit en zwart wordt de indruk gewekt dat er een luch tje aan zit. Ik daarentegen zeg: het heeft niets met de arbeidsmoraal te maken". Probleemsituaties Ir. Kruidenier zou sterker de na druk gelegd willen zien op de eisen die de arbeid aan de werknemers stelt. En hij staat daarin niet alleen. Zo heeft Philips de afgelopen vier jaar een verzuimbeheersingssys- teem ontwikkeld vanuit de filoso fie: „Omlaag brengen van het ziek teverzuim door uitsluitend een strengere controle is zinloos omdat de onvrede van de werknemers dan op een andere manier een uit weg zoekt: arbeidsonrust, een hoog verloop of leegloop op het werk. Ondernemers moeten bij de bestrij ding van een naar hun gevoel on aanvaardbaar hoog ziekteverzuim uitgaan van de behoeften en ver wachtingen van de mensen die ze in dienst hebben. Ze moeten pro bleemsituaties uit de wereld hel pen". Een zachte aanpak van het ziekte verzuim dus. Ook bij de Centrale Slagerijen, een onderdeel van het Ahold-concern, kwam men op die gedachte. Daar investeerde men in 1979 twee miljoen gulden in verbe tering van de produktieruimten, verfraaiing van de kantine en auto matisering van de onaangenaamste karweien. Bovendien voerde de di rectie een andere, minder autoritai re stijl van bedrijfsleiding in en werd die leiding van zeventien naar acht personen teruggebracht. Resultaat: binnen twee jaar kelder de het ziekteverzuim van vijfen dertig naar vijf procent en steeg de produktie met zo'n twintig procent. De zachte aanpak bleek rijpe vruchten af te werpen waar repres sieve maatregelen slechts beurse plekken zouden hebben opgele verd. Het tegengaan van ziektever zuim, voor zover daar geen strikt medische oorzaken achter zitten, is vooral een kwestie van goed lei ding geven, niet over de hoofden van de personeelsleden heen, rr juist in samenspraak met hen, Pter ben ze bij Philips en Ahold dekt. ieke

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18